Svenska AntikvariatföreningenInternational League of Antiquarian Booksellers

Medlem av Svenska Antikvariatföreningen och International League of Antiquarian Booksellers.

PER OLAISEN ANTIKVARIAT
Deckare, fantasy, krim, science fiction, skräck, spänning, western

Här finner du böcker som kostar 40-350 kr. För 400 kr och uppåt, se: Deckarbiten

Mejla din beställning till per[at]olaisen.se. Förskottsbetalning till plusgiro eller via swish gäller. Invänta svarsmejl med betalinfo. För info om frakt/porto, konsumenträtt, priser, skick m.m., se: här

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZÅÄÖ


Tolka varje rad så här:
Författare TITEL. Förlag år, tryckning, upplaga. Sidantal, bandtyp, skick. Boknr. Pris.

A

[Anonym] ATTENTATET MOT GENERALGUVERNÖREN. Stockholm 1907. 64s, tagen ur band, endast läsex. Hedman 906020:12. 15308d 90 kr

[Anonym] DETEKTIV MC MÜNTER OCH DEN HEMLIGHETSFULLA BLYGRUVAN. Stockholm 1907. 62s, tagen ur band, endast läsex. Troligtvis Hedman 906020:11. 15311d 90 kr

[Anonym] ETT MYSTISKT INBROTT. Stockholm 1907. 64s, tagen ur band, endast läsex. Hedman 906020:8. 15309d 90 kr

[Anonym] FÖRBRYTAREBANDET Stockholm 1907. 62s, tagen ur band, endast läsex. Hedman 906020:14. 15307d 90 kr

[Anonym] MORDET PÅ PAMPAS. Stockholm 1907. 64s, tagen ur band, endast läsex. Hedman 906020:15. 15306d 90 kr

Aarons, Edward S. FÖRSVARSADVOKATERNA [The defenders]. Journalförlaget 1963. 115+1s, nött ngt sned pocket, fläckig, ingen förtitel. / TV-deckaren. A-003 125 kr

Aarons, Edward S. NATTMARAN [Nightmare]. Wennerbergs 1964. 189+1s, inbunden. / Översättning av Crister Ellsén. Jaguar 257. 45350d 90 kr

Aarons, Edward S. (Edward Ronns) MILLION DOLLAR MURDER. Fawcett Gold Medal 110, 1950. 1st US ed. 173+3s, ngt nött pocket, på engelska. 18L0213 150 kr

Aarons, Edward S. (Edward Ronns) STATE DEPARTMENT MURDERS. Fawcett Gold Medal 117, 1950. 1st US ed. 171+4s, ngt nött pocket, brytveck liten reva bakre omslag, på engelska. 18L0206 150 kr

Abbot, Anthony CIRKUSMORDET. Åhlén & Åkerlund 1933. 191s, häftad, sned nött rygg, ägarinfo förtitel, saknar främre omslag. / Översättning av Einar Thermænius. 22L0620 125 kr

Adair, Gilbert THE ACT OF ROGER MURGATROYD. Faber 2006. 1st UK ed. 286s, inbunden m ej prisklippt £12.99 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39730d 200 kr

Adams, Douglas LIFE, THE UNIVERSE AND EVERYTHING. Pan uå, 30th printing. 161+1s, ngt sned ngt nött pocket, skada efter borttagen prislapp bakre omslag, på engelska. 13388f 60 kr

Adams, Douglas LIVET, UNIVERSUM OCH ALLTING [Life, the universe and everything]. MånPocket 1989. 244+5s, nött pocket. 34531f 40 kr

Adams, Douglas MOSTLY HARMLESS. Picador (2002). 10th printing, 229+3s, häftad, ngt nött, på engelska. 34739f 125 kr

Adams, Douglas RESTAURANGEN VID SLUTET AV UNIVERSUM [The restaurant at the end of the universe]. MånPocket 1988. 237+1s, svagt sned pocket, blekt rygg. 34433f 40 kr

Adams, Douglas SO LONG, AND THANKS FOR ALL THE FISH. Pan uå. 15th printing, 191+1s, ngt nött ngt sned pocket, på engelska. 13287f 60 kr

Adams, Douglas THE HITCH HIKER'S GUIDE TO THE GALAXY Pan (1979). 39th printing. 158+2s. Pocket. På engelska. 16L0707 90 kr

Adams, Douglas THE LONG DARK TEA-TIME OF THE SOUL. Pan 1989, 33rd printing. 247+3s, ngt nött pocket, på engelska. 34372f 60 kr

Adams, Douglas THE RESTAURANT AT THE END OF THE UNIVERSE. Pan uå. 37th printing, 185+7s, ngt nött ngt sned pocket, på engelska. 13286f 60 kr

Adams, Harold THE MAN WHO MISSED THE PARTY. Mysterious Press 1989. 1st US ed. 181s, inbunden m ej prisklippt $16.95 skyddsomslag m avtagbar plast, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38945d 200 kr

Adams, Herbert THE CASE OF THE STOLEN BRIDEGROOM. Collins White Circle #279, uå. 192s, ngt nött pocket, på engelska. 10005d 150 kr

Adams, Richard PESTHUNDARNA [The plague dogs]. Bonniers 1979, 24-29tus. 374s, inbunden m Månadens bok-skyddsomslag, nött. / Översättning av Helga Drougge. 34468f 150 kr

Adams, Richard THE GIRL IN A SWING. Knopf 1980. 339+3s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, på engelska 34626f 150 kr

Adams, Richard TRAVELLER. Little Brown Century 1988. 277s, inbunden m prisklippt skyddsomslag, prislapp, på engelska. 33048f 200 kr

Adin, May BROTT I BADORT. LT 1970. Första upplagan. 242+1s, häftad, prislapp bakre omslag. 13817d 150 kr

Adin, May BROTT I BADORT. LT 1970. Första upplagan. 242+1s, häftad, ngt nött. 35523d 150 kr

af Geijerstam, Gustaf FÖRBRYTARE. Samspråk 1998. 26+2s, klammerhäftad, ngt nött o fläckig. / Spännande berättelser. A-002 60 kr

Ahlbeck, Elvy BARMHÄRTIGHETSSYSTRARNA. Lindqvist 1976. 197+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36652d 125 kr

Ahlbeck, Elvy FALLEN FRÅN SKYARNA. Bonniers 1966. Första upplagan. 170+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, fläckig förtitel. 13590d 150 kr

Ahlbeck, Elvy FALLEN FRÅN SKYARNA. Bonniers 1966. Första upplagan. 170+1s, häftad, ngt nött, ägaretikett. 15490d 150 kr

Ahlbeck, Elvy MORD UTAN FÖRBINDELSE. Bonniers 1964. Första upplagan. 183+1s, häftad, ngt sned, namn, ägaretikett främre omslags insida. 38947d 150 kr

Ahlbeck, Elvy PÅ DEN SÄKRA SIDAN. Bonniers 1965. Första upplagan. 161+1s, häftad, sned. 15141d 150 kr

Ahlbeck, Elvy PÅ DEN SÄKRA SIDAN. Bonniers 1965. Första upplagan. 161+1s, häftad, ngt sned, ägaretikett främre omslags insida. 38948d 150 kr

Ahlbeck, Elvy VARGEN. Berghs 1962. Första upplagan. 260s, häftad, ngt nött, ägaretikett främre flik. 38949d 150 kr

Ahlbeck, Elvy ÅTTA DAMER I LEKEN. Bonniers 1978. Första upplagan. 194+1s, häftad, nött, ägaretikett, recensionsstämpel, namn, inklistrat pressklipp titelsidan. 30806d 125 kr

Ahlbeck, Elvy ÅTTA DAMER I LEKEN. Bonniers 1978. Första upplagan. 194+1s, häftad, ngt nött, ryggränder, prislapp främre omslag, ngt slarvigt sprättad. 45352d 125 kr

Ahlenius, Susanne DÖDLIG HÄMND. Hoi 2020. 214+4s, häftad. 37856d 125 kr

Ahlqwist, Erik W. PROFESSOR GARROLDS EXPERIMENT. Romanförlaget 1935. Första upplagan. 207s, häftad, nött, ingen förtitel,skadad rygg. A-001 350 kr

Ahlrud, Sivar MYSTERIET MED SILVERKULAN. B. Wahlströms ungdomsböcker 586, 1950. Första upplagan. 140+4s, inbunden, ngt sned, ngt nött, namn år försättsblad. 15351d 150 kr

Ahlrud, Sivar TVILLINGMYSTERIET. Hörsta 1960. 121+1s, inbunden. / De nya ungdomsböckerna 1. 39817d 90 kr

Ahlstedt, Mats VIOLINISTEN. MBF 2006. Första upplagan. 348+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt fläckiga snitt. / Försättsbladet: 'God Jul / [xxx] och [xxx] / önskar författaren / Mats Ahlstedt'. 15338d 300 kr

Ahrens, Anita HÄST HÄST TIGER TIGER. aLF © 2009. 419s, häftad. / Förhandsex. A-004 150 kr

Airth, Rennie SNIPP, SNAPP, SNO! [Snatch!]. Norstedts 1970. 244+1s, häftad, ngt nött, ngt oömt sprättad, ngt sned. 10019d 150 kr

Airth, Rennie SNIPP, SNAPP, SNO! [Snatch!]. Norstedts 1970. 244+1s, häftad, fläckig, ägaretikett. A-005 150 kr

Aldén, Rebecka Edgren OCH BLOMSTREN DÖ Norstedts 2017. 309+3s, inbunden m skyddsomslag, recexstämpel övre snitt. 36156d 150 kr

Aldiss, Brian RUINER. Legenda 1988. 108s, inbunden m skyddsomslag. 13433f 125 kr

Aldiss, Brian W. NONSTOP. Delta 1976. 224s, häftad, nött. 13424f 150 kr

Alex, Joe HUR DET SKEDDE SKALL JAG EJ FÖRNEKA. Fabulera 2007. 237+3s, inbunden m skyddsomslag. 30595d 125 kr

Alexander, Bruce BLIND JUSTICE. Little, Brown 1995. 1st UK ed. 297s, inbunden m ej prisklippt £15.99 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39232d 150 kr

Alexander, David TERROR PÅ BROADWAY [Terror on Broadway]. Gebers 1957. 230+1s, häftad, ngt nött. 32004d 125 kr

Alexander, Lloyd PRINS JENS FANTASTISKA RESA. Sjöstrand 1993. 222+1s, ngt nött pappband, Läseklubben-exlibris. 34735f 60 kr

Alexander, Lloyd THE HIGH KING. Fontana / Lions 1984, 3rd impression. 223+1s, pocket, exlibris, på engelska. 34540f 90 kr

Alfredson, Hans DE DÖDA KRING MARIA. Wahlström & Widstrand 2001, 5tryckn. 251+1s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg, ägaretikett främre fliken. 38954d 125 kr

Alfredson, Hans EN OND MAN. Wahlström & Widstrand 1980. Första upplagan. 180s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, litet bokägarmärke. 35591v 200 kr

Alfredson, Hans EN YXA I NACKEN. Gedins 1992. Första upplagan. 248+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 37223d 150 kr

Alfredson, Hans LAGENS LÅNGA NÄSA. Kassettbok AB uå (© 1986). 3 kassetter, ej genomspelade. / OBS: Utgåvan ej identisk med boknr 15145d. 15144d 150 kr

Alfredson, Hans LAGENS LÅNGA NÄSA. Kassettbok AB uå (© 1986). 3 kassetter, ej genomspelade. / OBS: Utgåvan ej identisk med boknr 15144d. 15145d 150 kr

Alfredson, Hans LAGENS LÅNGA NÄSA. 21 KRIMINALBERÄTTELSER. Wahlström & Widstrand 1983. Första upplagan. 165+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 13513d 150 kr

Allen, Grant FÖR EGEN SKULL [At market value]. Nordiska Förlaget 1911. 188+4s, häftad. 15150d 200 kr

Allen, Grant MORDET I ERITH [A terrible inheritance]. Nordiska Förlaget 1917. 79s, privatinbunden, nött inlaga, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15142d 150 kr

Allen, Grant MORDET I ERITH [A terrible inheritance]. Nordiska Förlaget 1917. 79s, häftad, exlibris, ngt nött, reva ryggfot. 15143d 250 kr

Allen, Grant ÅTERKALLAD TILL LIVET [Recalled to life]. Nordiska Förlaget 1911. 160s, häftad. 15149d 200 kr

Allingham, Margery HIDE MY EYES. The Thriller Book Club (c) 1958. 218+1s, inbunden m nött insektsangripet skyddsomslag, namn månad år främre pärms insida, fläckig inlaga, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L1113 150 kr

Allingham, Margery MYSTERY MILE. Penguin uå. 2nd printing, 222+2s, häftad, prislapp bakre omslag, på engelska. 30951d 60 kr

Allingham, Margery THE CHINA GOVERNESS. Chatto & Windus 1963. 254s, inbunden, ngt nött, exlibris, på engelska. 31685d 150 kr

Allingham, Margery THE CRIME AT BLACK DUDLEY. Penguin 1973. 208ds, nött pocket, på engelska. 36002d 40 kr

Allingham, Margery THE TIGER IN THE SMOKE. Penguin C1216, 1970. 223+1s, nött pocket, på engelska. 36281d 40 kr

Allingham, Margery TIGER IN THE SMOKE. Penguin uå. 17th printing, 223+1s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 36060d 60 kr

Alman, Bob DEN FARLIGA KUNSKAPEN. Bonniers 1965, 3-4 tusendet. 199+1s, häftad, ngt nött. 39428d 150 kr

Alman, Bob DEN FARLIGA KUNSKAPEN. Bonniers 1965. Första upplagan. 199+1s, häftad, ngt nött, fläckig, svagt sned. / Pressklipp medföljer. 39429d 200 kr

Alten, Steve MEG. Bantam 1998. 337+5s, ngt snedläst ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 35252f 60 kr

Alvtegen, Karin SKAM. Natur och Kultur 2005. 335+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 35619d 150 kr

Alvtegen, Karin SKUGGA. Natur & kultur 2007. 361+1s, inbunden m skyddsomslag. 35095d 150 kr

Alvtegen, Karin SVEK. Natur o Kultur 2003. 310+1s, inbunden m skyddsomslag. 33671d 150 kr

Ambler, Eric AFFÄREN HOWELL [The levanter]. Rabén & Sjögren 1975. 274+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 13875dx 150 kr

Ambler, Eric BACKGROUND TO DANGER. Pocket Books 286, 1945, 3rd printing. 235+1s, skev pocket, blekt rygg, exlibris, ägarinfo försättsblad, på engelska. 15212d 125 kr

Ambler, Eric CAUSE FOR ALARM. Coronet 1973. 247+9s, ngt nött pocket, namn datum, på engelska. 35906d 60 kr

Ambler, Eric DE KOM OM NATTEN [The night-comers]. Bonniers 1957. Första svenska upplagan. 215+1s, häftad, släppt delvis rygg, ngt sned. / Översättning av Torsten Blomkvist. 45351d 150 kr

Ambler, Eric DOKTOR FRIGO [Doctor Frigo]. Spektra 1976. 265+8s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, nött, fuktmärken, prislapp bakre omslag. 32598d 125 kr

Ambler, Eric DOMEDAG [Judgment on Deltchev]. Spektra 1977. 249+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 13605d 125 kr

Ambler, Eric DÖDEN I MILANO [Cause for alarm]. Ljus 1947. 333+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, nött ryggfot, namn förtitel. 13393d 250 kr

Ambler, Eric DÖDEN I MILANO [Cause for alarm]. Hammarström & Åberg 1986. 333+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 35536d 125 kr

Ambler, Eric EN SMUTSIG HISTORIA [A dirty story]. Bonniers 1969. 197+1s, häftad, sned, prislapp främre omslag. 13468d 125 kr

Ambler, Eric ETT SLAGS VREDE [A kind of anger]. Bonniers 1965. 243+1s, häftad, osprättad. 13392d 200 kr

Ambler, Eric ETT SLAGS VREDE [A kind of anger]. Bonniers 1965. 243+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 13597d 150 kr

Ambler, Eric FARA PÅ FÄRDE [Journey into fear]. Spektra 1976. 201+14s, pappband. / Deckaress 19. 32009d 150 kr

Ambler, Eric PASSAGE OF ARMS. Heinemann 1959. 1st UK ed. 250s, inbunden, exlibris, på engelska. 37065d 200 kr

Ambler, Eric SÄLJARENS MARKNAD [The intercom conspiracy]. Bonniers 1971. 220+1s, inbunden m skyddsomslag, prislapp bakre omslag. 13876d 150 kr

Ambler, Eric THE ABILITY TO KILL. TRUE TALES OF BLOODY MURDER. Mysterious Press 1987. 1st US ed. 214s, inbunden m ej prisklippt $15.95 skyddsomslag, nött, på engelska. OM-179-01 200 kr

Ambler, Eric THE INTERCOM CONSPIRACY. Weidenfeld & Nicolson 1970. 1st UK ed. 198s, inbunden, ngt fläckig, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 33129d 150 kr

Ambler, Eric THE MASK OF DIMITRIOS. Hodder & Stoughton 1973. 255+1s, inbunden m ej prisklippt £2.10 skyddsomslag, inget eftersättsblad, biblioteksstämpel o -kod titelsida, ngt sned, på engelska. 35743d 150 kr

Ambler, Eric THE NIGHTCOMERS. Fontana / Collins 1971. 7th impression. 158+2s, pocket, namn, prislapp bakre omslag, på engelska. 35921d 60 kr

Ambler, Eric TILL MINNET AV EN SPION [Epitaph for a spy]. Bonniers 1955. 266+3s, häftad, ngt nött. / Översättning av Carl Sundell. 13490d 150 kr

Ambler, Eric UNCOMMON DANGER. Penguin 1467, 1961. 222+1s, ngt nött pocket, på engelska. 35742d 60 kr

Ames, Delano EN MEDPASSAGERARES DÖD [Death of a fellow traveller]. B. Wahlströms 1962. 254+1s, inbunden, ngt sned, ngt fläckig. / Månadsdeckaren. 39849d 40 kr

Ames, Delano MORD PÅ RIVIERAN [Corpse diplomatique]. Forum 1953. 237+1s, häftad, skuren. 10118d 125 kr

Ames, Delano SLÅENDE LIK [Crime, gentlemen, please]. Forum 1955. 242+1s, häftad, ngt nött. 34845d 125 kr

Aminoff, Iwan T. (Radscha) DE OFÖRVÄGNA. ÄVENTYRSBERÄTTELSER FRÅN FRONTERNA. Dahlbergs 1918. 92+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0208 200 kr

Aminoff, Iwan T. (Radscha) DET ERÖFRADE LANDET (INVASIONEN). Stockholm 1914. 'Fjärde omarbetde upplagan'. 160s, privatinbunden, främre omslaget medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 34415f 150 kr

Aminoff, Iwan T. (Radscha) GOOLS ÄVENTYR. EN SKILDRING FRÅN SKRÄCKÖDLORNAS TID. Åhlén & Åkerlund 1914. 232s, privatinbunden, ngt sned, främre omslag medbundet, reliefexlibris samt stämplad '547' förtitel. / Från Gösta Gillbergs bibliotek 35242f 200 kr

Aminoff, Iwan T. (Radscha) NÖDROPET. EN OFFICERSROMAN. Karlskrona 1917. 202s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0209 300 kr

Amis, Kingsley THE ANTI-DEATH LEAGUE. Penguin #2803, 1968. 304s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 33281d 60 kr

Anderson, Poul DET BRUTNA SVÄRDET [The broken sword]. Lindfors 1979. 229s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 35113f 150 kr

Anderson, Poul IK 400 [Brain wave]. Delta 1975. 174+1s, häftad, ngt sned, tejprest rygghuvud, ägarinfo främre omslags insida, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10334f 150 kr

Anderson, Poul IK 400 [Brain wave]. Delta 1975. 174+1s, häftad, ngt nött, ngt fläckig. 13432f 150 kr

Anderson, Poul LA ROUTE ÉTOILÉE [Starways]. Librairie des Champs-Élysées 1974. 249+4s, nött pocket, på franska. / Översättning av Collin Delavaud. 35334f 125 kr

Anderson, Poul LE MONDE DE SATAN [Satan's world]. Denoël 1971. 349+2s, ngt nött pocket, på franska. 35349f 125 kr

Anderson, Poul NATTENS PLANET. 1983. 148+11s, ngt nött pocket, ngt fläckig inlaga. 40311f 90 kr

Andersson, Sten ZEPPELINARVALSEN. Tiden 1990. Första upplagan. 244s, inbunden m skyddsomslag, namnetikett bakre pärms insida. 39423d 90 kr

Anthony, Evelyn ALBATROSS. Hutchinson 1982. 1st UK ed. 267+1s, inbunden m ej prisklippt £7.95 skyddsomslag, ngt nött, agentstämpel och etikett försättsblad, på engelska. 30901d 150 kr

Anthony, Evelyn EXPOSURE. Bantam 1993. 1st UK ed. 319+1s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £14.99 skyddsomslag, agentetikett försättsblad, på engelska. 30900d 150 kr

Anthony, Evelyn THE COMPANY OF SAINTS. Hutchinson 1983. 1st UK ed. 266+1s, inbunden m nött ej prisklippt £7.95 skyddsomslag, agentstämpel/-etikett försäyttsblad, på engelska. 30899d 150 kr

Anthony, Evelyn THE RETURN. Hutchinson 1978. 269+1s, inbunden m ej prisklipp £4.95 skyddsomslag, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 11575d 150 kr

Anton, Erik KLEOPATRAS TESTAMENTE. Wiken 1992. 253s, inbunden m skyddsomslag. 32629d 150 kr

Anton, Erik SPÅR AV HÄMND. Bra Böcker 1995. 340s, inbunden m skyddsomslag. 32630d 150 kr

Anvil, Christopher WARLORD'S WORLD. DAW #168, 1975. 207+1s, ngt nött pocket, prislapp främre omslag, på engelska. 13279f 125 kr

Appelberg, Sture BERYKTADE BOVAR. Gebers1938. 260s, häftad, nött, namn förtitel, främre omslag föreställande pistolman. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37271d 250 kr

Appelqvist, Kristina LIV I ÖVERFLÖD. Alfabeta 2011, 2tryckn. 350+2s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 34041d 125 kr

Appleton, G. W. DAMEN UTAN MINNE. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1913. 176s, privatinbunden, hårt skuren inlaga, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15157d 200 kr

Appleton, G. W. DE TRE GULDKULORNA. DETEKTIVROMAN UR LONDONS KONSTNÄRSLIV. B. Wahlströms 1916. 175+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15156d 200 kr

Applin, Arthur DET KINESISKA SKÅPET. Fritzes 1934, 2:a upplagan. 260s, häftad, sned, ngt nött. 25290d 125 kr

Applin, Arthur MEXIKANSKANS HÄMND Zetterlund 1927. 160s, häftad, nött, tejpad, sned, endast läsex. 15158d 125 kr

Applin, Arthur ÖDETS TIMMA. Zetterlund 1926. 160s, häftad, nött, limmad rygg, lossnande främre omslag. 15159d 200 kr

Armstrong, Charlotte DÖRREN TILL AVGRUNDEN [The case of the weird sisters]. B. Wahlströms 1953. 255+1s, inbunden, ägaretikett främre pärmens insida. / Översättning av Einar Thermænius. Wahlströms detektivserie II. 38956d 60 kr

Armstrong, Charlotte FALLA FÖR FRESTELSEN [Catch-as-catch-can / Walk out on death]. B. Wahlströms 1959. 253+3s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m ngt missfärgad rygg. / Översättning av Karl-Rune Östlunf. Månadsdeckaren 42. 13211d 125 kr

Armstrong, Charlotte FALLA FÖR FRESTELSEN [Catch-as-catch-can / Walk out on death]. B. Wahlströms 1959. 253+3s, inbunden, namn. / Översättning av Karl-Rune Östlund. Månadsdeckaren 42. 30726d 60 kr

Armstrong, Charlotte ICKE MISSTÄNKT [The unsuspected]. Ljus 1946, 2uppl,9tus. 263+1s, häftad, sned, nött, ägaretikett. / Översättning av Einar Thermænius. 38054d 60 kr

Armstrong, Charlotte MURDER'S NEST. Pocket Books 1058, 1955. 163+5s, pocket, svagt sned, exlibris, på engelska. / Även utgiven somunder titeln The better to eat you. 15213d 125 kr

Armstrong, Charlotte MÖRDARE FÅR LIFT. Novell i tidskriften ALLT 1956:04. Häftad, ngt nött. 12661dx 60 kr

Armstrong, Charlotte MÖRDARE FÅR LIFT. Novell i tidskriften ALLT 1956:04. Häftad, ngt nött. 35201d 60 kr

Armstrong, Charlotte PRESENTBUTIKEN [The gift shop]. Berghs 1974. 240s, inbunden m nött skyddsomslag. 13961d 150 kr

Armstrong, Charlotte SVARTÖGD FRÄMLING [The black-eyed stranger]. ICA 1952. 236+1s, häftad, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 12815d 150 kr

Armstrong, Charlotte SVARTÖGD FRÄMLING [The black-eyed stranger]. ICA 1952. 236+1s, inbunden, ägaretikett främre pärmens insida. / Översättning av Holger Norelius. 38957d 90 kr

Armstrong, Charlotte THE BLACK-EYED STRANGER. Pocket Books 1952. 168+2s, pocket, på engelska. 10076d 60 kr

Armstrong, Charlotte THE BLACK-EYED STRANGER. Pocket Books 880, 1952. 168+2s, pocket, exlibris, på engelska. 13860d 60 kr

Armstrong, Charlotte THE TURRET ROOM. Collins 1965. 1st UK ed. 253s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35637d 150 kr

Armstrong, Charlotte TORNRUMMET [The turret room]. Berghs 1977. 215+1s, häftad, nött. 31830d 125 kr

Armstrong, Charlotte TREDJE GÅNGEN GILLT [Lay on, MacDuff!]. B. Wahlströms 1957. 253+3, inbunden. / Översättning av Eric Zedig. Månadsdeckaren 22. 30727d 60 kr

Arthur, Robert THE MYSTERY OF THE WHISPERING MUMMY. Armada 1971. 159+1s, ngt nött pocket, på engelska. / Tre deckare. 14995d 60 kr

Arvastson, Jan Eric DROTTNINGENS BARN. Bonniers 1979. 213+1s, häftad, ngt sned, nött, ryggränder, prislapp främre omslag. 32410d 125 kr

Arvastson, Jan Eric HERREN TILL GÅSEVAD. EN KRIMINALROMAN I NORDHALLÄNDSK MILJÖ. Kungsrecond AB 2003. 203s, häftad, delvis blekt rygg, ngt nött. 45097d 300 kr

Arvastson, Jan Eric SKORSTENEN. Bonniers 1976. Första upplagan. 204+1s, häftad, nött, ägaretikett främre omslags insida. 38929d 125 kr

Arvastson, Jan Eric SPRICKAN I BERGET. Carlssons 1985. 191+1s, ngt nött pappband. 13487d 125 kr

Arvastson, Jan Eric TRUBADUR I MOLL. Bonniers 1978. 181+1s, häftad, nött, osprättad. 25128d 125 kr

Arvastson, Jan Eric TRUBADUR I MOLL. Bonniers 1978. Första upplagan. 181+1s, häftad, nött, ägaretikett främre omslags insida. 38928d 125 kr

Arvidsson, Tomas ANDRAS PENGAR. Bra Böcker 2006. 286+1s, inbunden m skyddsomslag 38932d 150 kr

Arvidsson, Tomas BAKSTÖTEN. Bra Böcker 1977. 179+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 30953d 125 kr

Arvidsson, Tomas DUBBELSTÖTEN. Bra Böcker 1976. 231+1s, inbunden m skyddsomslag. 35482d 60 kr

Arvidsson, Tomas ENKELSTÖTEN. Bra Böcker 1976. 285s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 33103d 60 kr

Arvidsson, Tomas ENKELSTÖTEN. Trevi 1976. Första upplagan. 285s, inbunden m skyddsomslag, exlibris, litet bokägarmärke. 15426d 125 kr

Arvidsson, Tomas FÖR GAMMAL VÄNSKAPS SKULL. Bra Böcker 1996. 251s, inbunden m skyddsomslag. 36437d 125 kr

Arvidsson, Tomas HUSET MED DE GAMLA DAMERNA. Bra Deckare 1986. 177s, pappband, ägaretikett främre pärms insida. 38930d 150 kr

Arvidsson, Tomas STUDIEREKTORNS SISTA STÖT. Bra Böcker 2004. 304s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 38933d 150 kr

Arvidsson, Tomas TRÖSKELN. Trevi 1979. Första upplagan. 189+1s, inbunden m skyddsomslag. 30954d 125 kr

Arvidsson, Tomas UTANFÖRSKAPET. Trevi 1981. 215+1s, inbunden m skyddsomslag. 31740d 125 kr

Asimov, Isaac CHER JUPITER ET AUTRES NOUVELLES [Buy Jupiter and other stories]. Denoël 1979. 186+4s, häftad, nött, på franska. / Översättning av Anne Villelaur. 35337f 125 kr

Asimov, Isaac FONDATION [Foundation]. Denoël 1975. 236+3s, ngt nött pocket, på franska. 35345f 125 kr

Asimov, Isaac FONDATION ET EMPIRE [Foundation and empire]. Denoël 1976. 256s, häftad, ngt nött, blekt rygg, på franska. / Översättning av Jean Rosenthal. 35335f 125 kr

Asimov, Isaac FRÄMLING I PARADISET [The bicentennial man]. Plus 1980. 316s, inbunden m ngt fläckigt skyddsomslag. 13435f 300 kr

Asimov, Isaac LA FIN DE L'ÉTERNITÉ [The end of eternity]. Denoël 1973. 251+4s, ngt nött pocket, på franska. 35346f 125 kr

Asimov, Isaac LE VOYAGE FANTASTIQUE [Fantastic Voyage]. Albin Michel 1972. 241+15s, häftad, nött, på franska. 34363f 125 kr

Asimov, Isaac LES COURANTS DE L'ESPACE [The currents of space]. Librairie des Champs-Élysées 1974. 286+2s, pocket, på franska. / Översättning av Michel Deutsch. 35331f 125 kr

Asimov, Isaac LES COURANTS DE L'ESPACE [The currents of space]. I Galaxie Spécial 3, 1967. Även noveller av Wilson Tucker o Robert Sheckley. Ngt nött. På franska. 35339f 125 kr

Asimov, Isaac LES DIEUX EUX-MÊMES [The gods themselves]. Denoël 1973. 343+6s, ngt nött pocket, på franska. 35347f 125 kr

Asimov, Isaac LUCKY STARR PÅ MERKURIUS [Lucky Starr and the big sun of Mercury]. En bok för alla 1980. 203s, pocket. 34518f 60 kr

Asimov, Isaac MAGIC. THE FINAL FANTASY COLLECTION. HarperCollins 1997. 305+5s, ngt nött pocket, på engelska. 34542f 125 kr

Asimov, Isaac NOËL SUR GANYMÈDE [The early Asimov] Denoël 1976. 198+10s, häftad, nött, på franska. / Översättning av Jane Fillion. 35338f 125 kr

Asimov, Isaac SECONDE FONDATION [Second Foundation]. Denoël 1976. 256s, häftad, ngt nött, blekt rygg, på franska. / Översättning av Pierre Billon. 35332f 125 kr

Asimov, Isaac THE CURRENTS OF SPACE. Signet #1082, 1953. 176s, ngt nött pocket, på engelska. 10337f 150 kr

Asimov, Isaac TIDENS DÖD [The end of eternity]. Legenda 1986. 217s, ngt nött ngt sned pocket. / Översättning av Sam J. Lundwall. 35210f 60 kr

Asimov, Isaac ÄVENTYR I LIMBO [Nightfall and other stories]. Plus 1978. 343s, inbunden m ngt fläckigt skyddsomslag, ngt fläckigt högersnitt, ägaretikett försättsblad. 13436f 300 kr

Audemars, Pierre PINAUD GÖR ENTRÉ [The two impostors]. Tomas 1964. 180s, häftad, nött, fläckig, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Nils Fredricson. 38934d 60 kr

Avery, Richard ZELOS - VÄRLD I KRIG. B. Wahlströms 1978. 155+5s, pocket. / Kosmos 29. 13929f 60 kr
UPP

B

Babcock, Dwight V. THE GORGEOUS GHOUL MURDER CASE. Avon uå. 189+3s, pocket, på engelska. 10083d 200 kr

Bachmann, Lawrence DÖDEN ÄR EN BLINDGÅNGARE [The phoenix]. Bonniers 1956. 204+3s, nött pocket. / Zebra 41. 11562d 60 kr

Bachmann, Lawrence DÖDEN ÄR EN BLINDGÅNGARE [The phoenix]. Bonniers 1956. 204+3s, ngt sned pocket. / Översättning av Sven Granath. Zebra 41. 15059d 90 kr

Bagley, Desmond ARVET [Windfall]. Wahlström & Widstrand 1983. 295s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32719d 125 kr

Bagley, Desmond BAHAMAKRISEN [Bahama crisis]. Wahlström & Widstrand 1982. 269+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32720d 125 kr

Bagley, Desmond BLINDGÅNGARE [Running blind]. Wahlström & Widstrand 1970. Första svenska upplagan. 214+1s, häftad, ngt nött, skuret högersnitt (förhandsex?), litet bokägarmärke, osprättad. 10084h 200 kr

Bagley, Desmond GULDBERGET [The Vivero letter]. Wahlström & Widstrand 1968. 248+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, namn. 35150d 125 kr

Bagley, Desmond GULDBERGET [The Vivero letter]. Wahlström & Widstrand 1968. 248+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, ngt sned. 36538d 150 kr

Bagley, Desmond GULDKÖLEN [The golden keel]. Wahlström & Widstrand 1964. 260+1s, inbunden m nött skyddsomslag, missfärgat försättsblad, litet bokägarmärke. 32542d 125 kr

Bagley, Desmond LINDANSARNA [The tightrope men]. Wahlström & Widstrand 1973. 257+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, prislapp främre omslag, s167-168 m veck, ngt sned, namn försättsblad. / Översättning av Lisbeth Renner. 37374d 125 kr

Bagley, Desmond RUNNING BLIND. Collins 1970, reprint. 254s, inbunden m ej prisklippt skyddsomslag, exlibris, på engelska. 39158d 150 kr

Bagley, Desmond THE TIGHTROPE MEN. Doubleday 1973. 1st US ed. 304s, inbunden, ngt nött, ej prisklippt mkt nött $6.95 skyddsomslag, på engelska. 13917d 200 kr

Bagley, Desmond THE VIVERO LETTER. Collins 1973. 317s, inbunden m ej prisklipp £1.75 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 13920d 150 kr

Bagley, Desmond WYATT'S HURRICANE. Collins 1966. 287+1s, inbunden m nött ej prisklippt 18s skyddsomslag, på engelska. 12861d 150 kr

Bair, Patrick TREDJE FRESTELSEN. Wahlström & Widstrand 1967. Första svenska upplagan. 215+1s, häftad, sned, stämplad Läsex för bokhandeln s[216]. / Svarta serien 18. 39604d 90 kr

Balderson, Bo HARPSUNDSMORDET. Bonniers 1969. Första upplagan. 210+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, liten reva rygghuvud. 30419d 150 kr

Balderson, Bo MORD, HERR TALMAN! Bonniers 1975. 215+1s, inbundernm ngt nött skyddsomslag, prislapp bakre omslag, sned. 39332d 200 kr

Balderson, Bo STATSRÅDET OCH DÖDEN. Bonniers 1972. 288+1s, ngt nött pappband. Storstilsutgåva i serien 'Böcker med stor stil'. 10089d 300 kr

Balderson, Bo STATSRÅDET SITTER KVAR. Bonniers 1978. Första upplagan / Läsexemplar för bokhandeln. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, läsex-etikett bakre pämens insida. 39328d 200 kr

Balderson, Bo STATSRÅDETS KLIPP. Bonniers 1986. Första upplagan. 301+1s, inbunden m skyddsomslag. 31734d 150 kr

Balderson, Bo STATSRÅDETS KLIPP. Bonniers 1986. Första upplagan. 301+1s, inbunden m skyddsomslag. 15421d 150 kr

Balderson, Bo STATSRÅDETS VERK. Bonniers 1973. Första upplagan. 227+1s, häftad, sned, ryggränder, ngt nött. 39330d 150 kr

Ball, John I NATTENS HETTA [In the heat of the night]. Skoglunds 1967. Första svenska upplagan. 229+1s, häftad, ngt nött, prislapp främre omslag, namn. 15497d 150 kr

Ball, John I NATTENS HETTA [In the heat of the night]. Skoglunds 1967. Första svenska upplagan. 229+1s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 15498d 150 kr

Ball, John I NATTENS HETTA. Skoglunds 1967. 229+1s, häftad, nött. 35451d 150 kr

Ball, John NAKET MORD [The cool cottontail]. Skoglunds 1968. Första svenska upplagan. 243+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, litet bokägarmärke. 15496d 150 kr

Ball, John THE COOL COTTONTAIL. Harper © 1966. Book club edition. 208+1s, inbunden m mkt silverfiskangripet skyddsomslag, fläck bakre pärm, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37622d 125 kr

Ballard, J. G. KRISTALLVÄRLDEN [The crystal world]. Wahlström & Widstrand 1971. 195+1s, inbunden. 35027f 125 kr

Ballard, J. G. PANGBOURNEMASSAKERN [Running wild]. Legenda 1989. 92+1s, inbunden m skyddsomslag. 10093f 125 kr

Ballard, J. G. SOLENS RIKE [Empire of the sun]. Wahlström & Widstrand 1986. 319+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 14076f 150 kr

Ballard, J. G. THE AUTOBIOGRAPHY OF J. G. B. Kortnovell i The New Yorker 11 maj 2009, på s.97, på engelska. 14898f 125 kr

Ballard, J. G. THE FOUR-DIMENSIONAL NIGHTMARE. Penguin #2345, 1965. 222+2s, ngt nött pocket, namn o datum, på engelska. 12771f 125 kr

Ballinger, Bill S. EFTER UNDERGÅNGEN [The ultimate warrior]. B. Wahlströms 1977. 155+5s, ngt nött pocket. / Kosmos 28. 34503f 60 kr

Barnard, Robert A CITY OF STRANGERS. Corgi 1991. 219+5s, pocket, exlibris, på engelska. 31967d 60 kr

Barnard, Robert A CORPSE IN A GILDED CAGE. Corgi 1989. 203+5s, pocket, exlibris, ngt nött, på engelska. 31865d 60 kr

Barnard, Robert A FATAL ATTACHMENT. Corgi 1993. 223+1s, pocket, exlibris, markeringar i titellista, på engelska. 31968d 60 kr

Barnard, Robert A HOVERING OF VULTURES. Corgi 1994. 220+4s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, markeringar i titellistan, på engelska. 31864d 60 kr

Barnard, Robert BODIES. Corgi 1988. 186+6s, pocket, exlibris, på engelska. 31980d 60 kr

Barnard, Robert DEATH AND THE CHASTE APPRENTICE. Corgi 1991. 220+4s, pocket, exlibris, på engelska. 31958d 60 kr

Barnard, Robert DEATH AND THE PRINCESS. Corgi 1991. 220+4s, pocket, exlibris, på engelska. 31989d 60 kr

Barnard, Robert DEATH IN A COLD CLIMATE. Corgi 1991. 221+3s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 31984d 60 kr

Barnard, Robert DEATH IN PURPLE PROSE. Corgi 1991. 223+1s, pocket, exlibris, på engelska. 31955d 60 kr

Barnard, Robert FÊTE FATALE. Foul Play Press 1994. 2nd printing, 183+1s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 34743d 60 kr

Barnard, Robert MASTERS OF THE HOUSE. HarperCollins 1995. 186+6s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 11584d 60 kr

Barnard, Robert OUT OF THE BLACKOUT. Foul Play Press 1995. 182s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 34744d 60 kr

Barnard, Robert POLITICAL SUICIDE. Corgi 1988. 173+3s, pocket, exlibris, på engelska. 31971d 60 kr

Barnard, Robert POSTHUMOUS PAPERS. Corgi 1992. 189+3s, pocket, exlibris, markeringar i titellista, på engelska. 31983d 60 kr

Barnard, Robert THE BAD SAMARITAN. HarperCollins 1996. 206+2s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, markeringar i titellistan, på engelska. 31965d 60 kr

Barnard, Robert THE SKELETON IN THE GRASS. Corgi 1991. 220+4s, pocket, exlibris, markeringar i titellista, på engelska. 31977d 60 kr

Beeding, Francis ANSIKTET MOT RUTAN [Pretty sinister]. Schildts 1930. 256s, häftad, sned, plastat/tejpat omslag (ej avtagbart), endast läsex. / Översättning av Erik Karlholm. 39167d 60 kr

Beeding, Francis DE SÄLLSAMMA SEX [The six proud walkers]. Schildts 1929. 240s, häftad, sned, namn, skadade ryggändar, nött. 39437d 90 kr

Beeding, Francis DE SÄLLSAMMA SEX [The six proud walkers]. Schildts 1929. 240s, häftad, ngt sned, ngt nött. 15605d 150 kr

Beeding, Francis DEATH IN FOUR LETTERS. Hodder & Stoughton 1936. 313+1s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '140'. 37388d 200 kr

Beeding, Francis ELEVEN WERE BRAVE. Hodder & Stoughton 1941, reprint. 286+1s, inbunden, mycket fläckig, blekt rygg, namn, endast läsex, på engelska. 39728d 200 kr

Beeding, Francis HEADS OFF AT MIDNIGHT. Popular Library 1951. 222+2s, privatinbunden pocket, själva pocketen i fläckigt nött skick men bandet fint, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15639d 150 kr

Beeding, Francis HELL LET LOOSE. Hodder & Stoughton 1939. 317s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37983d 200 kr

Beeding, Francis MR BOBADIL. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 320s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37506d 200 kr

Beeding, Francis PRETTY SINISTER. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 320s, inbunden, ngt sned, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36767d 200 kr

Beeding, Francis THE BIG FISH. Hodder & Stoughton 1941. 320s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37982d 200 kr

Beeding, Francis THE EIGHT CROOKED TRENCHES. Hodder & Stoughton 1937, reprint. 312s, inbunden, blekt fläckig rygg, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '153'. 37617d 200 kr

Beeding, Francis THE FOUR ARMOURERS. Hodder & Stoughton 1936. 311+1s, inbunden, ngt sned, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37422d 200 kr

Beeding, Francis THE NINE WAXED FACES. Hodder & Stoughton 1938. 318+1s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37386d 200 kr

Beeding, Francis THE ONE SANE MAN. Hodder & Stoughton 1941. 318s, privatinbunden, bokbinderistämpel eftersättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37984d 200 kr

Beeding, Francis THE SIX PROUD WALKERS. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 311+7s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '143'. 36768d 200 kr

Beeding, Francis THE THREE FISHERS. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 317s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37487d 200 kr

Beeding, Francis THE TWO UNDERTAKERS. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 317+1s, inbunden, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39436d 200 kr

Benjamin, Arnold Alexander (Arno Alexander) ACHTUNG TOTES GLEIS. Wilhelm Goldmann © 1933. 217+7s, häftad, ngt sned, ngt nött, på tyska. 45078d 150 kr

Benjamin, Arnold Alexander (Arno Alexander) FALLET SOMMERFIELD. Svenska Förlaget 1951. 127+1s, häftad, sned, ngt nött. /ALIBI Pocket Magazine [3]. A-006 150 kr

Bentley, E. C. TRENT'S LAST CASE. Penguin #78, 1937. 1st Penguin ed. 255+1s, pocket, sned, namn månad år titelsida, på engelska. 15052d 150 kr

Bentley, E. C. TRENT'S LAST CASE. Nelson uå (1950-tal?). 377+2s, inbunden m ngt nött prisklippt skyddsomslag, omslaget skyddas av avtagbar plast, på engelska. 14881d 200 kr

Bentley, E. C. TRENTS SISTA DETEKTIVBRAGD [Trent's last case]. Lindqvist 1954. 187s, häftad, ngt nött. 33591d 60 kr

Bentley, E. C. TRENTS SISTA DETEKTIVBRAGD [Trent's last case]. Gebers 1938. 2uppl, 246s, häftad, ngt nött, revigt rygghuvud, sned. 10124d 150 kr

Bentley, E. C. TRENTS SISTA DETEKTIVBRAGD [Trent's last case]. Gebers 1938. 2uppl, 246s, häftad, ngt nött. 10346d 150 kr

Bentley, E. C. TRENTS SISTA DETEKTIVBRAGD [Trent's last case]. Gebers 1938. 2uppl, 246s, häftad, ngt nött, ngt sned, släppt delvis i rygg, lång tillskrift. 45070d 150 kr

Beresford, J.D. MIRAKLET I CAMBERWELL. Lindblads 1939. 318+1s, häftad, nött, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10353f 150 kr

Berg, Daniel CLOWN POLJACKS DUBBELGÅNGARE. Vårt Hem 1926. 160s, mjukband. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39169d 125 kr

Bergensten, Stigbjörn STRYPT, REDAKTÖRN. Gullers 1995. Första upplagan. 220+1s, ngt nött pappband. 36416d 150 kr

Berger, Henning DUBBELGÅNGAREN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bonniers 1912. 128s, privatinbunden, bägge omslagen medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-008 125 kr

Berges, Philipp DETEKTIVEN P. B. Wahlströms 1916. 94s, häftad, ngt nött, ngt fläckig rygg, exlibris. 12491d 125 kr

Berggren, Henrik DET RÖDA ARVET. Norstedts 2014. 363+1s, inbunden m skyddsomslag. 34703d 150 kr

Berkeley, Anthony (Francis Iles) FÖRE DÅDET [Before the fact]. Bonniers 1944. 306+1s, häftad, ngt nött, namn förtitel, släppt ngt i rygg. 45220d 150 kr

Berkeley, Anthony (Francis Iles) FÖRE DÅDET [Before the fact]. Bonniers 1944. 306+1s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 14801d 200 kr

Berkeley, Anthony (Francis Iles) MÖRK RESA. Novell på s.90-102 i Böckernas värld nr 1970:1. Häftad. 114s. 14909d 125 kr

Berkeley, Anthony (Francis Iles) ONT UPPSÅT [Before the fact]. Spektra 1979. 275+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Kriminaless 3. 39778d 150 kr

Bergman, Andrew HOLLYWOOD AND LEVINE. Hutchinson 1976. 216s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £3.50 skyddsomslag, på engelska. 10280d 300 kr

Bergstrom, Elaine TAPESTRY OF DARK SOULS. TSR 1993, 987654321. 310+4s, nött pocket, på engelska. 34489f 125 kr

Berthelius, Jenny BRON. Rabén & Sjögren 1980. 201+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 30440d 125 kr

Berthelius, Jenny DEN HETA SOMMAREN. Rabén & Sjögren 1969, 2uppl,6tus. 151+1s, häftad, illa sprättad fram till s.40 därefter osprättad. 30578d 40 kr

Berthelius, Jenny DEN HETA SOMMAREN. Rabén & Sjögren 1969. Första upplagan. 151+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 15495d 125 kr

Berthelius, Jenny DJÄVULSLEKEN. Rabén & Sjögren 1978. 187+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ägarinfo främre pärms insida. 33929d 125 kr

Berthelius, Jenny FAMILJESPÖKEN. Rabén & Sjögren 1984. 219+1s, inbunden m skyddomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36806d 150 kr

Berthelius, Jenny FARLIG PASSION. Allas uå. 62s, klammerhäftad. 45054d 150 kr

Berthelius, Jenny FARVÄL, MIN KÄRA. Rabén & Sjögren 1976. 219+1s, inbunden m nött revigt skyddsomslag, ngt sned. 30436d 125 kr

Berthelius, Jenny HAJARNA. Rabén & Sjögren 1981. 191+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 30439d 125 kr

Berthelius, Jenny JÄRNBLOMMORNA. Rabén & Sjögren 1979. 189+1s, inbunden m skyddsomslag, namn datum försättsblad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36647d 150 kr

Berthelius, Jenny KOM, LJUVA KRUSMYNTA. Rabén & Sjögren 1968. Första upplagan. 179+1s, häftad, ngt nött, ngt oömt sprättad. 37112d 150 kr

Berthelius, Jenny LEKSAKSPISTOLEN. Rabén & Sjögren 1971. 178+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36651d 150 kr

Berthelius, Jenny MANNEN MED LIEN. Rabén & Sjögren 1970, 2:a upplagan - 9:e tusendet. Privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36646d 150 kr

Berthelius, Jenny MORD, LILLA MAMMA. Rabén & Sjögren 1977. 193+1s, inbunden m skyddsomslag, tillskrift namn försättsblad. 34057d 125 kr

Berthelius, Jenny MÖRDARENS ANSIKTE. Rabén & Sjögren 1968. 155+1s, häftad, ngt nött, prislapp bakre osmlag. 12409d 150 kr

Berthelius, Jenny MÖRDARENS ANSIKTE. Hegas 1994. Deckar-serien. 103s, häftad, lättlästversion. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36650d 125 kr

Berthelius, Jenny NÄCKROSEN. Soleka 2007. Första upplagan. 189+1s, häftad. 22L0603 125 kr

Berthelius, Jenny OFFRET. Rabén & Sjögren 1972. 184+1s, häftad, nött, släppt ngt i rygg, prislapp bakre omslag, namn. 33262d 60 kr

Berthelius, Jenny PORTRÄTT AV ETT MORD. Rabén & Sjögren 1975. 186+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 33927d 125 kr

Berthelius, Jenny SKRÄCKENS ABC. Rabén & Sjögren 1974, 2:a tryckningen - 8:e tusendet. 170+1s, inbunden m trasigt skyddsomslag, namn, ngt sned. 30404d 60 kr

Blake, Nicholas - Se: Lewis, C. Day

Brown, Fredric DET TYSTA SKRIET [The screaming mimi]. Gebers 1951. 291+1s, inbunden, sned, nött. / Översättning av Carl Sundell. Gebers Kriminalserie. 37833d 150 kr

Brown, Fredric DOM HAR HITTAT FARSAN [The fabulous clipjoint]. Lindqvist 1977. 217s, inbunden m nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Bulldog 18. 39764d 150 kr

Brown, Fredric GE SIGNAL TRE-ETT-TVÅ [Knock three-one-two]. Lindqvist 1970. 191s, ngt nött pocket. överstruket pris bakre omslag, litet bokägarmärke, ovanlig i icke-lösbladssystem. / Översättning av Lars Hermanson. OM-180-17 125 kr

Brown, Fredric NIGHT OF THE JABBERWOCK. The Langtail Press 2011. 164+4s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38892d 150 kr

Brown, Fredric THE FABULOUS CLIPJOINT. Bantam 1566, 1957. 3rd printing, 150+4s, nött pocket, delad inlaga, endast läsex, på engelska. 14593d 40 kr

Brown, Fredric THE MIND THING. Bantam 1961. 149+5s, ngt nött ngt sned pocket, på engelska. 10174d 150 kr

Brown, Fredric THE SCREAMING MIMI. Bantam 831, 1950. 214+4s, nött pocket, på engelska. 14592d 60 kr

Brown, Fredric TOMTAR PÅ LOFTET [Murder can be fun]. AWE/Gebers 1980. 301s, ngt nött pocket. / Översättning av Carl Sundell. 37406d 60 kr

Brown, Fredric VILDDJURETS MÄRKE [The lenient beast]. Spektra 1978. 193+10s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned, förlagsstämpel försättsblad, litet bokägarmärke. 36148d 125 kr

Brown, Fredric WHAT MAD UNIVERSE. Boardman 1954. 192s, nött pocket, på engelska. 10176d 60 kr

Brown, Fredric WHAT MAD UNIVERSE. Bantam 1950. 199+3s, nött pocket, på engelska. 10175d 125 kr
UPP

C

Cabell, James Branch JURGEN. A COMEDY OF JUSTICE. Penguin [USA] #601, 1946. 275+1s, pocket, lossnande laminering, ngt nött, blekt rygg, på engelska. 15118f 125 kr

Cain, James M. BLINDSTYRE. Universal Press 1935. 242s, häftad utan skyddsomslag, solkig, ngt sned, skadade ryggändar, liten bit av främre omslag o titelsida borta närmast rygghuvud, brytveck främre omslag,endast läsex. 10189d 125 kr

Cain, James M. DÖD MAN. Novell i tidskriften All världens berättare 1946:12. Klammerhäftad. 13409d 40 kr

Cain, James M. JEALOUS WOMAN. Robert Hale 1955, 1st UK edition. 224s, inbunden, biblioteksskavanker, på engelska, endast läsex. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. I volymen ingår också kortromanen Sinful woman. KAT-7-015 200 kr

Cain, James M. SERENADE. Signet 1962, 11th printing. 151+1s, privatinbunden pocket, namn, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37914d 150 kr

Cain, James M. THE MOTH. Knopf 1948. 1st US ed. 373+4s, inbunden, ngt nött, bokhandelsetikett, exlibris, på engelska. 14519d 250 kr

Cain, James M. THE POST MAN ALWAYS RINGS TWICE. Pocket Books 443, 1949. 10tryckn, 121+1s, sned ngt nött pocket, på engelska. 12881d 125 kr

Cain, James M. THE POSTMAN ALWAYS RINGS TWICE. Grosset & Dunlap uå. 187+1s, inbunden m mkt nött fläckigt skyddsomslag m blekt rygg, fläckiga efter-/försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbrgs bibliotek. 20L0248 200 kr

Cain, James M. TREDJE GÅNGEN GILLT [The postman always rings twice]. Aldus / Bonniers 1971. 138+1s, ngt nött pocket. 35107d 60 kr

Cain, James M. TREDJE GÅNGEN GILLT [The postman always rings twice]. Bonniers Folkbibliotek 1958. 167+1s, pappband m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke bakre pärms insida. / Översättning av Ebba Ehrenberg. 12463d 125 kr

Caine, Hall BROTTETS SKUGGA. FÖRSTA-ANDRA DELEN. Nya Wermlands-Tidningen 1899. 263s, 264s, inbunden, nött. 20006d 300 kr

Campbell, Alice MURDER IN PARIS. Farrar & Rinehart uå. 370+2s, inbunden, ngt nött, blekt rygg och delar av pärmarna, på engelska. 10190d 200 kr

Canada-Johnson SVENSKE BORG I KANADENSISKA POLISEN. Cirkelförlaget 1949. 3uppl, 192s, häftad, nött, namn o siffror i bläck förtitel. 45072d 125 kr

Canning, Victor DUBBELLIV [The mask of memory]. Lindqvist 1977. 241+7s, inbunden m nött skyddsomslag, ägaretikett främre flik. / Översättning av Sture Biurström. 38936d 150 kr

Canning, Victor HÖK OCH DUVA [The rainbird pattern]. Spektra 1976. 280+8s, pappband, ägaretikett främre pärms insida. / Översättning av Vanja Lanz. 38935d 125 kr

Canning, Victor SKOGEN HAR TUSEN ÖGON [A forest of eyes]. BW 1952. 254+1s, inb m trasigt skomsl, svagt sned, litet bokägarmärke, ovanlig m skomsl. / Översättning av Torsten Ehrenmark. Gyllene Cirkeln. OM-180-23 150 kr

Canning, Victor THE KINGSFORD MARK. Heinemann 1975. 1st UK ed. 215+5s, inbunden m ej prisklippt £3.50 skyddsomslag, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 19L0819 150 kr

Canning, Victor THE MELTING MAN. Heinemann 1968. 1st UK ed. 278+2s, inbunden m fläckigt ej prisklippt 25s skyddsomslag, på engelska. 39267d 150 kr

Canning, Victor THE MINERVA CLUB. Crippen & Landru 2009. 1st US ed. 223+9s, häftad, på engelska. / Lost Classics. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15047d 300 kr

Capek, Karel SALAMANDERKRIGET. En bok för alla 1988. 298+2s, ngt nött pappband. 34514f 90 kr

Card, Orson Scott EARTHBORN [Homecoming 5]. Tor 1996. 430+3s, nött ngt sned pocket, på engelska. 30479f 60 kr

Card, Orson Scott SHADOW OF THE GIANT. Orbit 2006. 431+3s, ngt nött pocket, på engelska. 34711f 60 kr

Card, Orson Scott SHADOW PUPPETS. TOR 2003. 375s, ngt nött pocket. 34925f 60 kr

Card, Orson Scott TREASURE BOX. Harper 1997. 372+2s, nött pocket, på engelska. 35070f 60 kr

Carey, M. V. TRE DECKARE LÖSER TIGANDE TIGGARENS GÅTA [The mystery of the scar-faced beggar]. B.Wahlströms ungdomsböcker #2228-29, 1982. 197+8s, inbunden, ägaretikett främre pärm. / Översättning av Inga Lill Högberg. 45296d 125 kr

Carlson, P. M. RENOWNED BE THY GRAVE OR THE MURDEROUS MISS MOONEY. Crippen & Landru 1998. 230+1s, häftad, på engelska. 14841d 300 kr

Carlson, P. M. RENOWNED BE THY GRAVE OR THE MURDEROUS MISS MOONEY. Crippen & Landru 1998. 1st US ed. 230+1s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 14894d 300 kr

Carlsson, Christoffer DEN ENÖGDA KANINEN. Piratförlaget 2011. Första upplagan. 447+1s, häftad, ngt nött, ryggränder. 30561d 150 kr

Carneiro, Andre PISCINA LIVRE. Delta 119, 1980. 179s, häftad, ngt nött, ägarinfo i kulspets förtitel. 13421f 125 kr

Carr, John Dickson BELOW SUSPICION. Bantam A2120, 1960. 186s, ngt nött pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15390d 90 kr

Carr, John Dickson BRUDEN I NEWGATE [The bride of Newgate]. Prisma 1965, 2:a upplagan. 333+3s, pocket. 15466d 60 kr

Carr, John Dickson BRUDEN I NEWGATE [The bride of Newgate]. Prisma 1965, 2:a upplagan. 333+3s, pocket, namn. 15467d 60 kr

Carr, John Dickson BRUDEN I NEWGATE [The bride of Newgate]. Prisma 1965, 2:a upplagan. 333+3s, pocket, prislapp bakre omslag. 15468d 60 kr

Carr, John Dickson BRUDEN I NEWGATE [The bride of Newgate]. Prisma 1962. Första svenska upplagan. 332+4s, pocket, ngt sned, nött, exlibris. 15469d 90 kr

Carr, John Dickson CAPTAIN CUT-THROAT. Charter 1980. 230+2s, pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 39803d 60 kr

Carr, John Dickson DEATH-WATCH. Penguin C914, 1963. 251+5s, pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 36597d 60 kr

Carr, John Dickson DEATH-WATCH. Collier 1963. 256s, sned pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 37558d 60 kr

Carr, John Dickson DEN BLINDE BARBERAREN [The blind barber]. Tiden 1965. Första svenska upplagan. 223+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. 15413d 125 kr

Carr, John Dickson DEN BLINDE BARBERAREN [The blind barber]. Tiden 1965. Första svenska upplagan. 223+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 15553d 125 kr

Carr, John Dickson DEN BLINDE BARBERAREN [The blind barber]. Tiden 1965. Första svenska upplagan. 223+1s, inbunden m nött skyddsomslag, svagt sned. 15554d 125 kr

Carr, John Dickson DEN FÖRSVUNNA GALGEN [The lost gallows]. Tidens bokklubb 1975. 239+1s, ngt snett pappband. 31540d 125 kr

Carr, John Dickson DEN HULE MANNEN [The three coffins / The hollow man]. Den norske bokklubben 1993. 269+1s, inbunden m nött skyddsomslag, på norska. 36625d 125 kr

Carr, John Dickson DEN IHÅLIGE MANNEN [The hollow man / The three coffins]. Bonniers 1964. Första svenska upplagan. 206+1s, häftad, nött, fläckig, namn, ngt sned. 39660d 150 kr

Carr, John Dickson DEN IHÅLIGE MANNEN [The three coffins / The hollow man]. Bonniers 1964. 206+1s, häftad, nött, '661' i kulspets förtitel. / Översättning av Claës Gripenberg. 37839d 200 kr

Carr, John Dickson DEN SOVENDE SFINKS [The sleeping sphinx]. Skrifola uå. 207+1s, inbunden, ngt nött, på danska. / Ej i bokform på svenska. 34857d 125 kr

Carr, John Dickson DER WAHRSAGER UND DIE WAHRHEIT [Till death do us part]. SM-Bücher uå. 184+8s, mkt nött pocket, endats läsex, på tyska. / Översättning av Ilse Leisi-Gugler. 37407d 40 kr

Carr, John Dickson DIE GRÜNE KAPSEL [The problem of the green capsule / The black spectacles]. Ullstein Bücher 1046, 1966. 174+2s, sned pocket, reva ryggfot, blekt rygg, på tyska. / Ej i bokform på svenska. 36216d 60 kr

Carr, John Dickson DJÄVULEN I SAMMET [The devil in velvet]. Prisma 1969. 391+1s, pocket, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Roland Adlerberth. 35409d 125 kr

Carr, John Dickson DÖDEN DRIVER GÄCK [Poison in jest]. Prisma 1965. Första svenska upplagan. 248+7s, ngt nött ngt fläckig pocket, svagt sned. / Översättning av Roland Adlerberth. 33330d 125 kr

Carr, John Dickson DØDEN OG DUKKEN [The crooked hinge]. Winther uå. Flamme-bøgerne 14. 172+4s, sned ngt nött pocket, på danska. 36215d 60 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, nött. 12031d 150 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950, 4-5:e tusendet. 220+1s, häftad, ngt nött, släppt en del i rygg. 12032d 150 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, sned. 12033d 150 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, släppt en del i rygg. 12034d 150 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 12035d 200 kr

Carr, John Dickson DÖRREN LÅST INIFRÅN [The case of the constant suicides]. Bonniers 1950, 4-5:e tusendet. 220+1s, häftad, nött, släppt ngt i rygg. 36580d 150 kr

Carr, John Dickson GALGEBRUDEN [The bride of Newgate]. Hasselbalch 1953. 211+1s, inbunden, ngt sned, namn, på danska. 31078d 125 kr

Carr, John Dickson GIFTEN I VANDET [Below suspicion]. Lademann uå. 242+1s, häftad, sned, liten bläckmarkeirng främre omslag, på danska. / Ej i bokform på svenska. 39577d 125 kr

Carr, John Dickson HANDSKEN ÄR KASTAD [Patrick Butler for the defence]. Bonniers 1966. 222+2s, ngt nött pocket. 10199d 40 kr

Carr, John Dickson HANDSKEN ÄR KASTAD [Patrick Butler for the defence]. Bonniers 1966. 222+2s, pocket. / Översättning av Torsten Blomkvist. Zebra 218. 14914d 60 kr

Carr, John Dickson HANDSKEN ÄR KASTAD [Patrick Butler for the defence]. Bonniers Folkbibliotek 1960. 239+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn försättsblad. 30221d 90 kr

Carr, John Dickson HANDSKEN ÄR KASTAD [Patrick Butler for the defence]. Bonniers 1966. 222+2s, ngt nött pocket. 35408d 40 kr

Carr, John Dickson HANDSKEN ÄR KASTAD [Patrick Butler for the defence]. Bonniers 1966. 222+2s, nött pocket. / Zebra 218. 15464d 60 kr

Carr, John Dickson HATTMYSTERIET [The mad hatter mystery]. Tiden 1975. 247+1s, pappband. / Översättning av Gunvor Blomqvist. 38728d 125 kr

Carr, John Dickson HATTMYSTERIET [The mad hatter mystery]. Tiden 1965. Första svenska upplagan. 247+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn främre pärms insida. 39569d 125 kr

Carr, John Dickson HATTMYSTERIET [The mad hatter mystery]. Tiden 1965. Första svenska upplagan. 247+1s, sned, inbunden m nött skyddsomslag. 15438d 125 kr

Carr, John Dickson HE WHO WHISPERS. Hamish Hamilton / Fingerprint 1971. 227s, inbunden m ej prisklippt £1.50 skyddsomslag, blekt rygg, ngt nött, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 12423d 150 kr

Carr, John Dickson HE WHO WHISPERS. Hamish Hamilton 1946. 227s, inbunden m mkt nött fläckigt lagat pappersförstärkt 'Second Printing' ej prisklippt 8s6d skyddsomslag i ojämnt blekt 'Ex-Libris'-band, fläckig inlaga, prisetikettrester rygg, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 14725d 350 kr

Carr, John Dickson HE WHO WHISPERS. Penguin 948, 1955. 205+3s, privatinbunden, bägge omslag medbundna (bakre m prislappsskada), på engelska. / Ej i bokform på svenska. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36777d 150 kr

Carr, John Dickson HE WHO WHISPERS. Penguin 948, 1955. 205+3s, sned pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15392d 60 kr

Carr, John Dickson HÄXGROPEN [Hag's nook]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 215+5s, ngt nött sned pocket, namn, prislappsrester bakre omslag. 34284d 60 kr

Carr, John Dickson HÄXGROPEN [Hag's nook]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 215+5s, ngt nött sned pocket, namn. / Tidigare utgiven på svenska som 'Häxstupet'. 15376d 60 kr

Carr, John Dickson HÄXKONSTER VID LÅGVATTEN [The witch of the low-tide]. Bonniers 1962. 210+3s, häftad, nött, ngt sned, ingen förtitel, liten prislapp bakre omslag. 35803d 150 kr

Carr, John Dickson HÄXSTUPET [Hag's nook]. Bonniers 1948. Första svenska upplagan. 239+1s, häftad, nött, ngt sned, ryggränder, liten bit ca 6x14mm saknas ryggfot, tejpförstörtk främre ytterfals ryggfot ca 9cm, övre högra omslagshörnet saknas ca 5x13mm. 15608d 250 kr

Carr, John Dickson IT WALKS BY NIGHT. Avon 621, uå. 159+1s, ngt nött pocket, på engelska. 18L0211 125 kr

Carr, John Dickson IT WALKS BY NIGHT. Penguin C124, 1966. 190+1s, nött pocket, på engelska. 36599d 40 kr

Carr, John Dickson LE JUGE IRETON EST ACCUSÉ [Death turns the tables / The seat of the scornful]. Librairie des Champs-Élysées 1794, 1985. 188+4s, sned nött pocket, namn, på franska. 36212d 60 kr

Carr, John Dickson L'HABIT FAIT LE MOINE [The curse of the bronze lamp / Lord of the sorcerers], Nouvelles éditions Oswald 1983. 208+11s, häftad, ngt nött, på franska. / Översättning av Gabrielle Ferraris. I original utgiven under pseudonymen Carter Dickson. 37408d 125 kr

Carr, John Dickson MORDEN PÅ KASPERTEATERN [The punch and judy murders / The magic lantern murders]. Tiden uå. 251+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn o datum. / I original utgiven under pseudonymen Carter Dickson. 10202d 125 kr

Carr, John Dickson MORDET I VAXKABINETTET [The waxworks murder / The corpse in the waxworks]. Rabén & Sjögren / Tema 1967. Första svenska upplagan. 227+2s, ngt nött pocket. 10204d 125 kr

Carr, John Dickson MORDET I VAXKABINETTET [The waxworks murder / The corpse in the waxworks]. Rabén & Sjögren / Tema 1967. Första svenska upplagan. 227+2s, pocket, namn datum, prislapp. 15377d 125 kr

Carr, John Dickson MOST SECRET. Berkley S1709, 1969. 239s, nött pocket.prislapp bakre omslag, namn datum första sidan, på engelska. 35890d 60 kr

Carr, John Dickson NÅGON GÅR DÄRUTE [It walks by night]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 234+4s, ngt nött pocket, ägarinfo förtitelsida. / Tidigare utgiven på svenska som 'Steg i natten'. 34537d 60 kr

Carr, John Dickson NÅGON GÅR DÄRUTE [It walks by night]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 234+4s, ngt nött pocket, ägaretikett. / Tidigare utgiven på svenska som 'Steg i natten'. 15378d 60 kr

Carr, John Dickson NÅGON GÅR DÄRUTE [It walks by night]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 234+4s, ngt nött pocket. / Tidigare utgiven på svenska som 'Steg i natten'. 15465d 60 kr

Carr, John Dickson PANIC IN BOX C. Carroll & Graf 1987. 273+2s, ngt nött pocket, svagt sned. / Ej i bokform på svenska. 39890d 60 kr

Carr, John Dickson PAPA LÀ-BAS. Harper uå. 277+2s, inbunden m skyddsomslag, biblioteksband, endast läsex, på engelska. 10205d 150 kr

Carr, John Dickson PAPA LÀ-BAS [Papa là-bas]. Delta 1975. 243+1s, häftad, ngt nött o fläckig, namn datum förtitel. 34538d 125 kr

Carr, John Dickson PAPA LÀ-BAS [Papa là-bas]. Delta 1975. 243+1s, häftad, fläckig, skugga efter borttagen prislapp bakre omslag, insektsskada rygg. 15586d 90 kr

Carr, John Dickson PATRICK BUTLER FOR THE DEFENCE. Hamish Hamilton 1956. 236s, inbunden, ngt nött, på engelska. 32061d 200 kr

Carr, John Dickson PATRICK BUTLER FOR THE DEFENCE. Penguin 1391, 1959. 206+1s, nött pocket, på engelska. 36679d 60 kr

Carr, John Dickson PATRICK BUTLER FOR THE DEFENCE. Penguin 1391, 1959. 206+1s, pocket, på engelska. 15393d 90 kr

Carr, John Dickson PATRICK BUTLER FOR THE DEFENSE. Bantam F3277, 1966. 2nd printing, 184+2s, ngt nött pocket, kulspetsuträkning bakre omslags insida, på engelska. 36671d 60 kr

Carr, John Dickson PATRICK BUTLER FOR THE DEFENSE. Bantam 1682, 1957. 184+2s, ngt nött pocket, på engelska. 36672d 60 kr

Carr, John Dickson POISON IN JEST. Popular Library #349, 1951. 192s, ngt nött ngt sned pocket, kulspetsnoteringar titelsida, på engelska. 10207d 60 kr

Carr, John Dickson POISON IN JEST. Penguin C250, 1967. 217+7s, nött pocket, på engelska. 35672d 60 kr

Carr, John Dickson SCANDAL AT HIGH CHIMNEYS. Harper © 1959. 230s, inbunden m plastat mkt nött ej prisklippt $3.50 skyddsomslag, nött biblioteksband, endast läsex. 31168d 150 kr

Carr, John Dickson SKANDAL PÅ HIGH CHIMNEYS [Scandal at High Chimneys]. Bonniers 1961. 147+1s, häftad, nött, övre yttre omslagshörnet tejplagat, nedre hörnet tejpförstärkt. / Översättning av Sven Bergström. 37392d 125 kr

Carr, John Dickson SOM AV EN OSYNLIG HAND [The problem of the wire cage]. Bra Deckare 1982. Första svenska (bokklubbs)upplagan. 246+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 39662d 60 kr

Carr, John Dickson SORT MESSE [The burning court]. Den norske bokklubben 1989. 2oppl. 215+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, på norska. 36209d 125 kr

Carr, John Dickson SPELETS REGLER [The grandest game in the world] Per Olaisen Förlag 2001. Klammerhäftad. / Översättning av Bertil Falk. Förlagsny: I priset ingår moms med 6%. POF-02 40 kr

Carr, John Dickson STEG I NATTEN [It walks by night]. Fredborgs 1946. 3uppl, 255+1s, häftad, nött, släppt ngt från rygg, sned. 10211d 150 kr

Carr, John Dickson THE BLIND BARBER. Hamish Hamilton / Fingerprint 1974. 216s, inbunden m prisklippt skyddsomslag, ngt nött, på engelska. 12416d 150 kr

Carr, John Dickson THE BLIND BARBER. Penguin C875, 1963. 256s, ngt nött pocket, namn datum förtitel, på engelska. 36677d 60 kr

Carr, John Dickson THE BURNING COURT. Hamish Hamilton 1948. 208s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, på engelska. 34474d 200 kr

Carr, John Dickson THE BURNING COURT. Hamish Hamilton 1948, cheap edition. 208s, inbunden m nött ej prisklippt 6s skyddsomslag i skyddsplast, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-016 200 kr

Carr, John Dickson THE CASE OF THE CONSTANT SUICIDES. Penguin 947, 1953. 192s, nött pocket, på engelska. 35835d 60 kr

Carr, John Dickson THE CASE OF THE CONSTANT SUICIDES. Collier 1977. 189s, pocket, på engelska. 39804d 60 kr

Carr, John Dickson THE CORPSE IN THE WAXWORKS. Collier 1972. 4th printing. 192s, nött pocket, på engelska. 36245d 40 kr

Carr, John Dickson THE CORPSE IN THE WAXWORKS. Berkley 1958. 172s, privatinbunden pocket, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37913d 150 kr

Carr, John Dickson THE CROOKED HINGE. University of California / Publisher's Inc 1978, 3rd printing. 283+1s, inbunden m nött syddsomslag, på engelska. / The Mystery Library 2. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0235 150 kr

Carr, John Dickson THE CROOKED HINGE. University of California, San Diego © 1976. 283+1s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, på engelska. 34449d 150 kr

Carr, John Dickson THE DEVIL IN VELVET. Harper uå. 335s, inbunden, nött, namn, på engelska. 32060d 150 kr

Carr, John Dickson THE DEVIL IN VELVET. Bantam S3637, 1968. 312+2s, ngt nött pocket, på engelska. 15395d 90 kr

Carr, John Dickson THE EIGHT OF SWORDS. Berkley #G-48, uå. 188+2s, nött pocket, sprucken rygg m lösa sidor som följd, endast läsex, på engelska. 15053d 40 kr

Carr, John Dickson THE EIGHT OF SWORDS. Pan G487, 1961. 186+6s, pocket, siffror i kulspets bakre omslag, på engelska. 15054d 125 kr

Carr, John Dickson THE EIGHT OF SWORDS. Hamish Hamilton 1952. 191s, inbunden, ngt fläckig, på engelska. 35804d 150 kr

Carr, John Dickson THE FOUR FALSE WEAPONS. Hamish Hamilton 1948. 192s, inbunden, ngt sned, ngt fläckig, ngt nött, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 34473d 200 kr

Carr, John Dickson THE GHOST'S HIGH NOON. Hamish Hamilton 1970. 255s, inbunden, mkt nött, första sidorna saknas, biblioteksstämplar, endast läsex, på engelska. 35884d 125 kr

Carr, John Dickson THE GRANDEST GAME IN THE WORLD. Per Olaisen Förlag 2001. Klammerhäftad, engelsk text. / Förlagsny: I priset ingår moms med 6%. POF-03 40 kr

Carr, John Dickson THE HOLLOW MAN. Penguin 862, 1954. 256s, ngt nött pocket, på engelska. 36683d 60 kr

Carr, John Dickson THE HOLLOW MAN. Penguin C862, 1963. 256s, ngt nött pocket, på engelska. 36684d 60 kr

Carr, John Dickson THE HOLLOW MAN. Penguin 1986. 256s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag, på engelska. K1H005 125 kr

Carr, John Dickson THE HOUSE AT SATAN'S ELBOW. Award AD1614, 1976. 2print, 220+4s, nött, namn, på engelska. 36600d 40 kr

Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Pan #GP20, 1953. 285+3s, pocket, på engelska. 10215d 60 kr

Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Vintage 1975. 447+7s, ngt nött ng sned pocket, på engelska. 35134d 60 kr

Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Pan #GP20, 1953. 1st Pan edition. 285+3s, nött fläckig pocket, namn, på engelska. 37875d 60 kr

Carr, John Dickson THE LOST GALLOWS. Pocket Books 436, 1947. 215+1s, sned nött pocket, på engelska. 15268d 90 kr

Carr, John Dickson THE MAD HATTER MYSTERY. Penguin #C610, 1966. 219+5s, nött pocket, på engelska. 10216d 40 kr

Carr, John Dickson THE MAD HATTER MYSTERY. Penguin 610, 1959. 219+5s, pocket, exlibris, på engelska. 39799d 60 kr

Carr, John Dickson THE MEN WHO EXPLAINED MIRACLES. Pyramid T-2224, 1970. 159+1s, pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15394d 125 kr

Carr, John Dickson THE MEN WHO EXPLAINED MIRACLES. Penguin C2513, 1966. 188+4s, ngt nött pocket, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15397d 125 kr

Carr, John Dickson THE PROBLEM OF THE GREEN CAPSULE. Bantam 101, 1947. 245+5s, ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 22L0631 150 kr

Carr, John Dickson THE PROBLEM OF THE WIRE CAGE. Books, Inc 1944. 296s, inbunden m trasigt skyddsomslag, ngt nött band, på engelska. 14727d 150 kr

Carr, John Dickson THE PROBLEM OF THE WIRE CAGE. Books, Inc 1944. 296s, inbunden, ngt nött, på engelska. 35568d 150 kr

Carr, John Dickson THE PROBLEM OF THE WIRE CAGE. Corgi 1970. 168+2s, ngt nött pocket, på engelska. 36732d 40 kr

Carr, John Dickson THE SLEEPING SPHINX. Hamish Hamilton 1948. 2nd impression. 255s, inbunden, fläckiga pärmar o inlaga, namn år främre pärmens insida, nött, endast läsex, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 36385d 150 kr

Carr, John Dickson THE SLEEPING SPHINX. Bantam F3276, 1966. 199+3s, ngt nött pocket, namn månad år, prislapp bakre omslag, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15391d 90 kr

Carr, John Dickson THE THREE COFFINS. Dell 8838, 1965. 222+2s, pocket, på engelska. 36680d 60 kr

Carr, John Dickson THE THREE COFFINS. Dell 1960. 256s, ngt nött pocket, namnstämpel, på engelska. / The Dell Great Mystery Library 29. 39425d 60 kr

Carr, John Dickson THE WITCH OF THE LOW-TIDE. Hamish Hamilton 1961. 247+1s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, på engelska. 32056d 200 kr

Carr, John Dickson TILL DEATH DO US PART. Hamish Hamilton / Fingerprint 1977. 224s, inbunden m ej prisklippt £3.75 skyddsomslag, ngt nött, ngt blekt rygg, på engelska. 12414d 150 kr

Carr, John Dickson TILLS DÖDEN SKILJER OSS ÅT [Till death do us part]. Bonniers 1949, 4:e tusendet. 237+1s, häftad, nött, sned, namn, ryggslits mot främre omslag ca 60mm. 36550d 150 kr

Carr, John Dickson TILLS DÖDEN SKILJER OSS ÅT [Till death do us part]. Bonniers 1949, 4:e tusendet. 237+1s, häftad, nött, sned, namn, limmad reva rygg. 15414d 150 kr

Carr, John Dickson TILLS DÖDEN SKILJER OSS ÅT [Till death do us part]. Bonniers 1949. Första svenska upplagan. 237+1s, häftad, nött, sned, ryggränder, namn. 15461d 150 kr

Carr, John Dickson ZWEIMAL ERMORDET? [The four false weapons]. Scherz 1957. 190+1s, sned ngt nött pocket, på tyska. / Ej i bokform på svenska. 36211d 125 kr

Carr, John Dickson & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES. Pocket Books 1976. 260s, pocket, ryggränder, ngt sned, exlibris, på engelska. 35838d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) BRONSLAMPAN [The curse of the bronze lamp]. Prisma 1965. 214+8s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, namn år förtitel. 35411d 40 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DE FÖRSVUNNA FOTSPÅREN [The white priory murders]. Deckarhyllan 2018. Första svenska upplagan. Pocket. 39290d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) BØDDELEN GÅR IGEN [The plague court murders]. Skrifola uå. 255+9s, häftad, sjöhästen kulspetsifylld främre omslaget, på danska. / Lommeromanen. 39741d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DE TIO TEKOPPARNA [The peacock feather murders / The ten teacups]. Gebers 1958. Första svenska upplagan. 255+1s, häftad, ngt nött. 14504d 300 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DE TIO TEKOPPARNA [The peacock feather murders / The ten teacups]. Gebers 1966. 226+1s, pocket, prislapp bakre omslag, ägarinfo titelsida. / Översättning av Nils Jacobsson. 34814d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DE TIO TEKOPPARNA [The peacock feather murders / The ten teacups]. Gebers 1958. Första svenska upplagan. 255+1s, häftad, nött, sned. 36547d 150 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DEN GÄCKANDE ÄNKAN [Night at the mocking widow]. B. Wahlströms 1962. Första svenska upplagan. 254+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned, litet bokägarmärke. / Blå Elitbiblioteket 9. 15687d 200 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DER BLÆNDES OP FOR MORD [And so to murder]. Ascheoug 1964. 199+1s, häftad, ngt nött, på danska./ Minerva-bøgerne. Ej i bokform på svenska. 39740d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DER VIERTE GAST [Death in five boxes]. Ullstein 1958. 166+10s, ngt nött pocket, reva ryggfot, på tyska. / Ej i bokform på svenska. 39468d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) DET SLUTNA RUMMET [The judas window]. Gebers 1953. Första svenska upplagan. 283+1s, inbunden, ngt sned, nött. / Gebers kriminalserie. 31391d 125 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) HON DOG SOM EN DAM [She died a lady]. Bonniers 1946. Första svenska upplagan. 251+1s, häftad, ngt nött. 15688d 200 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) HON DOG SOM EN DAM [She died a lady]. Bonniers 1946. Första svenska upplagan. 251+1s, häftad, ngt nött. 39845d 200 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) HVIS TANKER KAN DREPE [The reader is warned]. Gyldendal 1979. 190+1s, häftad, ryggränder, på norska. / Den svarte serie 165. 39469d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) LÄSAREN VARNAS [The reader is warned]. Gebers 1957. 251s, häftad, sned, nött, namn år förtitel. / Översättning av Thomas Bennett. 39099d 150 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MINA FRAMLIDNA FRUAR [My late wives]. B. Wahlströms 1981. 255+1s, inbunden m skyddsomslag, namn ort försättsblad. 30917d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MINA FRAMLIDNA FRUAR [My late wives]. AWE / Gebers 1980. 262+1s, svagt sned nött pocket. 39522d 40 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MINA FRAMLIDNA FRUAR [My late wives]. B. Wahlströms 1981. 255+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 15434d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MORD I UBÅTSZONEN [Nine - and death makes ten]. Bra Böcker 1973. 237+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 10228d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MY LATE WIVES. Morrow 1946. 1st US ed. 282s, inbunden, nött, fläckig, namn, bakre inre falsen sprucken, på engelska. 18L0218 300 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) MY LATE WIVES. Berkley X1467, 1967. 222+2, pocket, på engelska. 36601d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) NIO OCH DÖDEN BLIR TIO [Nine - and death makes ten]. Tiden 1978. 222+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av K. Stubbendorf. 38510d 60 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) NIO OCH DÖDEN BLIR TIO! [Nine - and death makes ten]. Tiden 1941. 320s, häftad, ngt nött, ngt sned, delvis fläckig inlaga. 10233d 300 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) SEEING IS BELIEVING. Pocket Books 386, 1946, 2nd printing. 204s, nött pocket, blekt rygg, på engelska. / Ej i bokform på svenska. 15269d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) SPUK IM GIEBELHAUS [Scandal at High Chimneys]. Scherz 1960. 191+1s, häftad, sned, ngt nött, på tyska. / Die Schwarzen Kriminalromane 143. 39737d 90 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) THE PLAGUE COURT MURDERS. Morrow [1934]. 312s, inbunden, första sidorna inkl titelbladet saknas, mkt nött, mkt fläckig, s21-22 lös, stämplar, inre o yttre falser spruckna, rester av skyddsomslagets flikar klistrade mot inre pärmarna, i mkt dåligt skick, texten komplett m alltså endast ett läsex, på engelska. 13828d 200 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) THE TEN TEACUPS. Penguin 1951. 223s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36078d 150 kr

Carr, John Dickson (Carter Dickson) ØYET KAN BEDRA [Seing is believing]. Norild © 1977. 172+1s, häftad, ngt nött, på norska. / Ej i bokform på svenska. 39739d 90 kr

Carroll, Lewis ALICE IN WONDERLAND AND THROUGH THE LOOKING-GLASS. Pan G1, 1947. 286+1s, ngt nött ngt sned pocket, exlibris, ägarinfo förtitel, på engelska. / Illustrationer av John Tenniel. 15042f 200 kr

Carroll, Lewis ALICE'S ADVENTURES IN WONDERLAND. THROUGH THE LOOKING GLASS. THE HUNTING OF THE SNARK. Bodley Head 1975. 291+1s, inbunden m prisklippt skyddsomslag, på engelska. 34376f 250 kr

Carroll, Lewis ALICE'S ÄFVENTYR I SAGOLANDET. Rediviva 1984. 184s, häftad, faksimil av Oscar lamms utgåva från 1870. 34215f 150 kr

Carter, Nick EN SVART SPETS. DE FEM PISTOLERNA. TVÅ NOVELLER. Gullbergs 1904. 199s, privatinbunden (ej GG), ingen förtitel, ngt skevt band. / Översättning av Karl Benzon. Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-017 300 kr

Carter, Nick NICK CARTER - HEMLIG AGENT [Run, spy, run]. Kometförlaget 1965. 124+4s, sned, nött. / Kometdeckaren 141. 39535d 60 kr

Carter, Nick THE TERRIBLE ONES. Award 1966. 1st US ed. 157+3s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, ägarinfo förtitel, på engelska. 18L0202 125 kr

Caspary, Vera LAURA [Laura]. Spektra 1975. 279+8s, pappband, namnstämpel och ytskada främre pärms insida, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Deckarrepriser B. 39776d 125 kr

Caspary, Vera LAURA. Pan #80, 1949. 191+1s, pocket, namn månad år titelsida, exlibris, på engelska. 18L1121 150 kr

Castaneda, Carlos TALES OF POWER. Penguin 1978. 284+4s, lång tillskrift (på svenska) främre omslags insida, ngt nött, på engelska. 15114f 150 kr

Cave, Hugh B. COME INTO MY PARLOR. Crippen & Landru 2002. 215+5s, häftad, på engelska. 14863d 300 kr

Cave, Hugh B. COME INTO MY PARLOR. TALES FROM DETECTIVE FICTION WEEKLY. Crippen & Landru 2002. 215+5s, häftad, ngt nött, på engelska. 14890d 300 kr

Cave, Hugh B. LONG LIVE THE DEAD. TALES FROM BLACK MASK. Crippen & Landru 2002. 2nd printing, 239+1s, häftad, på engelska. 14824d 200 kr

Cave, Hugh B. LONG LIVE THE DEAD. TALES FROM BLACK MASK. Crippen & Landru 2002. 2nd printing. 239+1s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 14889d 200 kr

Cecil, Henry OSVURET ÄR BÄST [Brothers in law]. Gebers 1957. 308+1s, häftad, ngt nött. 13969d 150 kr

Cederborg, C. Aug. SILVERKVARNEN. Förlags AB Västra Sverige 1952. 147s, häftad, ngt nött. 10237d 60 kr

Cederborg, C. Aug. SILVERKVARNEN. Förlags AB Västra Sverige 1952. 147s, häftad, ngt nött. 45334d 60 kr

Cederborg, C. Aug. SILVERKVARNEN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1952. 147s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37509d 150 kr

Cederborg, C. Aug. SPIONERNAS HÖVDING. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1953. 205+1s, häftad, ngt nött. 10609d 125 kr

Cederhök, Sten-Åke PETER BLY. Tre Böcker 1984. 347s, ngt sned ngt nött pappband. 34765d 150 kr

Cederhök. Sten-Åke SMUTSIGA DIAMANTER. Tre Böcker 1989. 379s, pappband, främre inre fals sprucken. 36091d 125 kr

Chambers, Derek Hyde OND NATT. B. Wahlströms 1975. 159+1s, nött pocket. / Kalla Kårar 33. 10909f 60 kr

Chance, John Newton I DÖDENS FOTSPÅR. Ngt sned nött pocket. / Spegelböckerna 8. 11739d 40 kr

Chance, John Newton MÖRKRET HAR ÖGON [The eye in darkness]. Wennerbergs 1959. 208s, pocket. / Spegelböckerna 6. 13259d 125 kr

Chance, John Newton THE RED KNIGHT. Macdonald uå. 1st UK ed. 203s, inbunden, sned, nött, tillskrift, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39471d 150 kr

Chance, John Newton (John Drummond) I SKUGGAN AV ETT MORD. Sexton Blake-magasinet nr 121, 1955. 95+1s, häftad. 15322d 60 kr

Chandler, Raymond DEN STORA SÖMNEN. Bonniers 1947, 4:e tusendet, häftad, ngt sned, omslaget släppt ngt från rygg. 15692d 200 kr

Chandler, Raymond FIVE SINISTER CHARACTERS. Avon 88, [1946?]. 296s, nött pocket, ingen titelsida, övrig inlaga ok. 15571d 200 kr

Chandler, Raymond FÖNSTRET [The high window]. Aldus / Bonniers 1971. 203+2s, sned nött pocket, prislapp bakre omslag. / Översättning av Mårten Edlund. Zebra 278. 36800d 60 kr

Chandler, Raymond FÖNSTRET [The high window]. Bonniers 1952. 207+1s, häftad, skuren, nött rygg. / Översättning av Mårten Edlund. Trumfserien. 37314d 125 kr

Chandler, Raymond FÖNSTRET [The high window]. Bonniers 1952. 207+1s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, missfärgade för-/eftersättsblad. / Trumfserien. 39771d 150 kr

Chandler, Raymond FÖNSTRET [The high window]. Bonniers 1948. Första svenska upplagan. 241+1s, häftad, nött, sned, informativa blyertsnoteringar förtitel, tejplagat främre omslag längs ryggen, endast läsex. 15514d 200 kr

Chandler, Raymond FÖNSTRET [The high window]. Bonniers 1948, 5:e tusendet. 241+1s, häftad, ngt nött, svagt sned, ägarinfo främre omslagets insida. 39798d 250 kr

Chandler, Raymond KVINNAN I SJÖN [The lady in the lake]. Bonniers Folkbibliotek 1954. 268+1s, pappband m nött skyddsomslag. 13407d 60 kr

Chandler, Raymond KVINNAN I SJÖN [The lady in the lake]. Bonniers 1947. 258+1s, häftad, sned, nött, pappersförlust ryggfot, endast läsex. / Översättning av Mårten Edlund. 45305d 150 kr

Chandler, Raymond KVINNAN I SJÖN. Bonniers Folkbibliotek 1954. 268+1s, häftad, nött rygg, ngt nött i övrigt. 39243d 60 kr

Chandler, Raymond LÅNGT FARVÄL [The long good-bye]. Aödus / Bonniers 1967. 325+11s, sned pocket. / Delfin 245. 39625d 40 kr

Chandler, Raymond LÅNGT FARVÄL [The long good-bye]. Bonniers Folkbibliotek 1959. 380+1s, ngt nött pappband, ägarinfo. 35494d 60 kr

Chandler, Raymond LÅNGT FARVÄL [The long good-bye]. Bonniers Folkbibliotek 1959. 380+1s, ngt nött pappband m nött skyddsomslag. 13366d 125 kr

Chandler, Raymond LÅNGT FARVÄL [The long good-bye]. Bonniers 1955. 332+1s, häftad, ngt sned, delvis gulnat omslag, ngt nött. 25224d 150 kr

Chandler, Raymond MARLOWES TEMA. Janus / Jury 1984. 180+9s, häftad, ngt nött, ryggränder. 15112d 125 kr

Chandler, Raymond MARLOWES TEMA. Janus / Jury 1984. 180+9s, häftad, ngt nött, ryggränder. 25216d 125 kr

Chandler, Raymond MORD MIN ÄLSKLING [Farewell, my lovely]. Bonniers 1981. 211+1s, ngt nött pocket. / Delfin 683. 30801d 60 kr

Chandler, Raymond MORDETS ENKLA KONST. Janus / Jury 1984. 89+6s, häftad, ngt nött, ngt blekt rygg. 15113d 125 kr

Chandler, Raymond PÄRLOR ÄR ETT HELSIKE. Novell i tidskriften Allt 1952:10. Ngt nött. 12542d 125 kr

Chandler, Raymond RED WIND. World / Tower 1946. 253s, inbunden, ngt nött, på engelska. 13334d 150 kr

Chandler, Raymond RED WIND. World / Tower 1946. 253s, inbunden, ngt nött, på engelska. 16L0807 150 kr

Chandler, Raymond SELECTED LETTERS OF RAYMOND CHANDLER. Delta 1987. 501+2s, häftad, blekt rygg, ngt nött, på engelska. 19L0406 150 kr

Chandler, Raymond SPANISH BLOOD. World 1946. 221s, inbunden, trasigt försättsblad, främre inre falsen lös, skyddsomslagsrester bakre pärmen, på engelska. 10250d 60 kr

Chandler, Raymond THE HIGH WINDOW. Pocket Books #320, 1945. 206s, ngt nött pocket, kulspetsnoteringar för-/eftersättsblad, på engelska. 10252d 60 kr

Chandler, Raymond TROUBLE IS MY BUSINESS. Pocket Books 823, 1951. 208+10s, ngt nött pocket, på engelska. 45164d 200 kr

[Chandler, Raymond] Durham, Philip DOWN THESE MEAN STREETS A MAN MUST GO. RAYMOND CHANDLER'S KNIGHT. University of North Carolina Press (C) 1963. 173s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag, fläckiga försättsblad, på engelska. 19L0421 300 kr

[Chandler, Raymond] Hiney, Tom RAYMOND CHANDLER. A BIOGRAPHY. Atlantic Monthly Press 1997. 310s, inbunden m ej prisklippt $26 skyddsomslag, på engelska. 19L0404 150 kr

Charteris, Leslie CALL FOR THE SAINT. Doubleday Crime Club 1948. 1st US ed. 190s, inbunden, ngt nött, på engelska. 12770d 150 kr

Charteris, Leslie FOLLOW THE SAINT. World 1947. 277s, inbunden m nött skyddsomslag, på engelska. 45255d 150 kr

Charteris, Leslie HELGONET GÖR ENTRÉ. Bonniers 1955. 205+3s, nött sned pocket. / Zebra 11, 12532d 40 kr

Charteris, Leslie HELGONET GÖR ENTRÉ. Bonniers 1955. 205+3s, ngt nött ngt sned pocket. / Zebra 11. 25181d 60 kr

Charteris, Leslie HELGONET I EUROPA [The Saint in Europe]. Skoglunds 1956. 288+1s, häftad, ngt sned, ngt nött. 17L0319 150 kr

Charteris, Leslie HELGONET I EUROPA [The Saint in Europe]. Skoglunds 1956. Första svenska upplagan. 288+1s, häftad, nött rygg, sned. 15610d 150 kr

Charteris, Leslie HELGONET I HOLLYWOOD [The Saint goes west]. Skoglunds 1946. 302+2s, häftad, sned, nött, fläckigt bakre omslag o rygg, namn förtitel. / Översättare anges ej. 37638d 125 kr

Charteris, Leslie HELGONET I HOLLYWOOD. Romanförlaget 1952. 96s, häftad, släppt i rygg, trasig ryggfot, nött rygghuvud, endast läsex. / Översättning av Allan Grandin. Nyckelböckerna 349. 15123d 125 kr

Charteris, Leslie HELGONET I HÄRNAD [The last hero]. Skoglunds 1951. 246+1s, häftad, osprättad. / Toppböckerna. 39553d 150 kr

Charteris, Leslie HELGONET I MIAMI [The Saint in Miami]. Skoglunds 1943. 199+5s, häftad, sned, ngt reviga ryggändar, ryggränder, namn. 17L0321 200 kr

Charteris, Leslie HELGONET LEVER FARLIGT [Follow the Saint]. Tiden 1964. 231+1s, nött pocket. 39898d 60 kr

Charteris, Leslie HELGONET OCH HANS HÖGHET [Getaway]. Skoglunds 1940. 307+1s, häftad, ngt nött, ngt fläckig. 25058d 200 kr

Charteris, Leslie HELGONET OCH SVARTA BÖRSEN. Bonniers 1961. 187+4s, ngt nött ngt sned pocket, svaga streck högersnitt. / Zebra 126. 25185d 60 kr

Charteris, Leslie HELGONET OCH SVARTA BÖRSEN. Aldus / Bonniers 1967. 175+1s, ngt nött pocket, prislappar bakre omslag, namn. 35106d 60 kr

Charteris, Leslie HELGONET OCH TJUVARNA. Bonniers 1956. 188+3s, ngt nött ngt sned pocket. / Zebra 35 25180d 60 kr

Charteris, Leslie HELGONET PÅ HEMLIGT UPPDRAG [The Saint sees it through]. Skoglunds 1947. Första svenska upplagan. 281+7s, häftad, ngt sned, ngt nött. 15611d 200 kr

Charteris, Leslie HELGONET PÅ HEMLIGT UPPDRAG. Skoglunds 1947. 281+7s, häftad, lös inlaga. 25059d 40 kr

Charteris, Leslie HELGONET TAR HÄMND [The avenging Saint]. Bonniers 1955. Zebra 21. 188+3s, sned pocket, nött rygg. 36592d 40 kr

Charteris, Leslie HELGONETS VENDETTA [Vendetta for the Saint]. Trevi 1972. 278+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, sned. / Översättning av Astrid Borger. 11039d 125 kr

Charteris, Leslie PAGING THE SAINT. Jacobs Publishing Company 1945. 126+2s, häftad, ngt nött, på engelska. 14875d 200 kr

Charteris, Leslie SAINT ERRANT. Hodder & Stoughton 1949. 1st UK ed. 253+1s, inbunden, ngt skev, fläckiga snitt o pärmar, endast läsex, på engelska. 36996d 125 kr

Charteris, Leslie SAINT OVERBOARD. Avon #432, uå. 220+2s, ngt nött pocket, på engelska. 11681d 125 kr

Charteris, Leslie SHE WAS A LADY. Hodder & Stoughton 1939, reprint. 314+6s, inbunden, nött, på engelska. 36842d 125 kr

Charteris, Leslie THE ACE OF KNAVES. Avon #663, uå. 128s, ngt nött pocket, på engelska. 10257d 125 kr

Charteris, Leslie THE BRIGHTER BUCCANEER. Pan 236, 1953. 189+3s, pocket, på engelska. / Queen's Quorum 86. 45163d 125 kr

Charteris, Leslie THE HAPPY HIGHWAYMAN. Pocket Books #272, 1945. 4th printing, 203+1s, pocket, skadad rygg, ägarinfo, på engelska. 25262d 40 kr

Charteris, Leslie THE HAPPY HIGHWAYMAN. Hodder Paperbacks 1969. 190+2s, ngt nött pocket, på engelska. 36862d 60 kr

Charteris, Leslie THE HAPPY HIGHWAYMAN. Pocket Books 1945, 3rd printing. 203+1s, pocket, nött blekt rygg, på engelska. 15569d 125 kr

Charteris, Leslie THE SAINT GOES WEST. Avon #420, uå. 154+4s, pocket, på engelska. 12892d 125 kr

Charteris, Leslie THE SAINT IN ACTION. Avon 463, uå. 253+3s, pocket, även publ under titeln The ace of knaves, på engelska. K1H026 150 kr

Charteris, Leslie THE SAINT INTERVENES (BOODLE). Pan 147, 1950. 188+4s, ngt nött pocket, på engelska. 14924d 125 kr

Charteris, Leslie THE SAINT STEPS IN. Blakiston / Triangle 1947. 217s, inbunden, nött, på engelska. 35450d 150 kr

Charteris, Leslie THE SAINT STEPS IN. Blakiston / Triangle 1947. 217s, inbunden, nött, namnstämplar, på engelska. 15581d 150 kr

Charteris, Leslie THE SAINT'S GETAWAY. Pan G294, 1959. 187+5s, ngt nött pocket, 20mm stängd reva främre omslag, namn förtitel, på engelska. K1H027 60 kr

Charteris, Leslie X ESQUIRE. Ward Lock uå. 254s, inbunden, ngt nött, ngt sned, namn titelsida, på engelska. 10258d 200 kr

Chase, James Hadley A COFFIN FROM HONG KONG. Robert Hale 1962. 186+5s, inbunden i ej prisklippt 12/6 skyddsomslag, namn försättsblad, på engelska. 25125d 300 kr

Chase, James Hadley BROTTSLIG AVSIKT [A can of worms]. B. Wahlströms 1980. 196+4s, nött sned pocket. / Översättning av Knut Rosén. Manhattan 353. 39222d 40 kr

Chase, James Hadley CADE. Robert Hale 1966. 191s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, kulspetsmarkeringar i titellista, på engelska. 33386d 150 kr

Chase, James Hadley DE DESPERATA [The world in my pocket]. B. Wahlströms 1970. 194+6s, ngt nött pocket, ryggränder, ngt sned. / Översättning av Alf Agdler. Manhattan 213. 37414d 40 kr

Chase, James Hadley DU SKA ÄNDÅ DÖ [Tell it to the birds]. B. Wahlströms 1968. 197+3s, nött sned pocket, prislapp främre omslag. / Översättning av Karl-Rune Östlund. Manhattan 200. 39208d 40 kr

Chase, James Hadley DÖDLIGA PLANER. B. Wahlströms 1977. 198+2s, pocket, prislapp främre omslag. 35167d 40 kr

Chase, James Hadley DÖDLIGT NÄRA. B. Wahlströms 1978. 196+4s, ngt nött pocket. 35182d 40 kr

Chase, James Hadley EN FARLIG MISS. B. Wahlströms 1979. 195+5s, nött pocket. 35181d 40 kr

Chase, James Hadley EN MÖRDARE GÅR LÖS. B. Wahlströms 1983. 198+2s, ngt nött pocket. 35177d 40 kr

Chase, James Hadley EN SKUGGA AV DÖD. B. Wahlströms 1983. 197+3s, nött pocket, prislapp främre omslag, initialer förtitel. 35176d 40 kr

Chase, James Hadley EVE. Jarrolds uå, 60:e tusendet. 176s, inbunden, sned, mörknad rygg, namn år försättsblad, på engelska. 11577d 200 kr

Chase, James Hadley FALLA I FÄLLAN [In a vain shadow]. B. Wahlströms 1986. 235+1s, pocket. 35141d 40 kr

Chase, James Hadley FARA FÖR LIVET [Cade]. B. Wahlströms 1978. Manhattan 324. 195+5s, nött pocket, prislapp. 34409d 40 kr

Chase, James Hadley I'LL GET YOU FOR THIS. Jarrolds uå. 45th thousand, 200s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 13916d 200 kr

Chase, James Hadley JAGAT BYTE. B. Wahlströms 1981. 196+4s, ngt nött pocket. 35180d 40 kr

Chase, James Hadley JUST A MATTER OF TIME. Robert Hale 1972. 191s, inbunden, ngt nött, ngt sned, namn år försättsblad, på engelska. 33389d 150 kr

Chase, James Hadley KOM 16.00 [Not safe to be free]. B. Wahlströms 1968. 198+1s, sned pocket, ryggränder, veck. / Översättning av Tommy Schinkler. Manhattan 197. 39401d 60 kr

Chase, James Hadley LAY HER AMONG THE LILIES. Robert Hale 1950, reprint. 255+1s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 14564d 150 kr

Chase, James Hadley LEDA TILL BROTT [The wary transgressor]. B. Wahlströms 1970. 199+1s, ngt nött pocket, ryggränder. / Översättning av Karl-Rune Östlund. Manhattan 223. 39210d 40 kr

Chase, James Hadley LIKE A HOLE IN THE HEAD. Robert Hale 1970. 192s, inbunden, s191-192 utriven men återinsatt, på engelska. 33393d 150 kr

Chase, James Hadley LOCKA I FÖRDÄRVET. B. Wahlströms 1976. 193+5s, ngt nött pocket, prislappsrester främre omslag. 35183d 40 kr

Chase, James Hadley LOCKA TILL BROTT. B. Wahlströms 1970. 195+5s, ngt nött pocket, prislappar främre omslag. 35773d 60 kr

Chase, James Hadley MISS SHUMWAY WAVES A HAND. Jarrolds uå. 60th thousand, 169+1s, inbunden, blekt rygg, namn datum försättsblad, på engelska. 13834d 350 kr

Chase, James Hadley OMÖJLIGT UPPDRAG. B. Wahlströms 1981. 197+3s, ngt nött pocket. 35186d 40 kr

Chase, James Hadley SHOCK TREATMENT. Robert Hale 1959. 189+3s, inbunden m ngt nött ej prisklippt 10/6 skyddsomslag, på engelska. 25122d 300 kr

Chase, James Hadley SHOCK TREATMENT. Robert Hale 1959. 189+3s, inbunden, ngt nött, namn försättsblad, på engelska. 33387d 150 kr

Chase, James Hadley SÄLLAN BLOMMOR TILL BRUDEN [No orchids for miss Blandish]. Lindqvist 1951. 206s, häftad, ngt nött, svagt sned, namn ägarstämpel förtitel. / Översättning av Per-Erik Lindorm. 34952d 125 kr

Chase, James Hadley SÄLLAN BLOMMOR TILL BRUDEN. Fritzes 1950. 286s, inbunden, nött, ngt sned, främre omslag medbundet. 10259d 150 kr

Chase, James Hadley TELL IT TO THE BIRDS. Robert Hale 1963. 192s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 33385d 150 kr

Chase, James Hadley THE DEAD STAY DUMB. Jarrolds uå. 230th thousand, 143+1s, inbunden, ngt blekt fläckig rygg, namn, på engelska. 13835d 150 kr

Chase, James Hadley THE DOUBLE SHUFFLE. Robert Hale 1952. 1st UK ed. 253+2s, inbunbden, nött, sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35638d 150 kr

Chase, James Hadley THE FAST BUCK. Robert Hale 1958. 192s, häftad, ngt nött, röd kulspetsnotering första inlagesidan, på engelska. 10261d 125 kr

Chase, James Hadley THE SOFT CENTRE. Robert Hale 1964. 186+5s, inbunden, på engelska. 33893dx 150 kr

Chase, James Hadley THE VULTURE IS A PATIENT BIRD. Robert Hale 1969. 190s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 33391d 150 kr

Chase, James Hadley THE WAY THE COOKIE CRUMBLES. Robert Hale 1965. 192s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 33392d 150 kr

Chase, James Hadley THIS IS FOR REAL. Robert Hale 1965. 191s, inbunden, ngt nött, namn år försättsblad, på engelska. 33388d 150 kr

Chase, James Hadley THIS WAY FOR A SHROUD. Robert Hale 1955. 160s, häftad, skadad ryggfot, nött, ägarinfo, på engelska. 45222d 125 kr

Chase, James Hadley TOLV KINESER OCH EN KVINNA. Fritzes 1951. 215+1s, häftad, ngt nött, ngt fläckig, namn. 10529d 150 kr

Chase, James Hadley TOO DANGEROUS TO BE FREE. Avon A436, uå. 219+3s, pocket, ingen förtitel, på engelska. / Även utgiven under titeln Lay her among the lilies. 15214d 150 kr

Chase, James Hadley UTSEDD ATT DÖDA [Like a hole in the head]. B. Wahlströms 1971. 199+1s, pocket. / Översättning av Karl-Rune Östlund. Manhattan 231. 39211d 40 kr

Chase, James Hadley VÄNTA PÅ BYTET [The whiff of money]. B. Wahlströms 1969. 197+3s, nött sned pocket, endast läsex. / Översättning av Karl-Rune Östlund. Manhattan 208. 39209d 40 kr

Chase, James Hadley WELL NOW, MY PRETTY. Robert Hale 1970. 192s, inbunden m nött ej prisklippt 18/- skyddsomslag, rött litet tuschdatum försättsblad, på engelska. 12103d 200 kr

Chase, James Hadley YOU HAVE YOURSELF A DEAL. Robert Hale 1966. 189s, inbunden, ngt sned, på engelska. 33885d 150 kr

Chase, James Hadley (Raymond Marshall) MAKE THE CORPSE WALK. Jarrolds uå, 23rd thousand. 155s, inbunden, ngt blekt rygg, fläckig, namn försättsblad, på engelska. 37032d 200 kr

Chesterton, G. K. CHARLES DICKENS. Månadens porträtt-bidrag i tidskriften All världens berättare 1947:12. Klammerhäftad. 13995d 40 kr

Chesterton, G. K. JOHN BOULNOIS SÄLLSAMMA BROTT. Novell i tidskriften All världens berättare 1949:01. Ifyllt korsord. 12981d 40 kr

Chesterton, G. K. MR PONDS PARADOXER [The paradoxes of mr Pond]. Gebers 1937. 207s, häftad, ngt sned, främre inre falsen på väg att släppa. / Översättning av Anna Lamberg Wåhlin. 14923d 150 kr

Chesterton, G. K. NOTTING HILLS NAPOLEON [The Napoleon of Notting Hill]. h:ström 2007. 311+1s, häftad. 32330d 150 kr

Chesterton, G. K. THE INNOCENCE OF FATHER BROWN. Penguin 1974. 248+8s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 39614d 40 kr

Chesterton, G. K. THE INNOCENCE OF FATHER BROWN. Penguin 1971. 248+8s, pocket, på engelska. 30031d 60 kr

Chesterton, G. K. THE MAN WHO KNEW TOO MUCH AND OTHER STORIES. Cassell 1923, reprint. 304s, inbunden, nött, svagt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 22L0606 300 kr

Chesterton, G. K. THE MAN WHO WAS THURSDAY. Penguin 1972. 185+7s, ngt nött pocket, exlibris, parfymlukt, på engelska. 37346d 40 kr

Chesterton, G. K. THE MAN WHO WAS THURSDAY. A NIGHTMARE. Headline review 2007, 3rd printing. 226+4s, häftad, på engelska. 36902d 125 kr

Chesterton, G. K. THE MAN WHO WAS THURSDAY. A NIGHTMARE. Penguin 1937. 3impr, 256s, privatinbunden, biblioteksgallringsstämpel (1938) titelsida, på engelska. 36604d 150 kr

Chesterton, G. K. THE POCKET BOOK OF FATHER BROWN. Pocket Books 1946. 2nd printing, 307+7s, ngt nött pocket, på engelska. 10265d 125 kr

Chesterton, G. K. THE SECRET OF FATHER BROWN. Penguin 1975. 175+1s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 39613d 40 kr

Chesterton, G. K. THE WISDOM OF FATHER BROWN. Penguin 1974. 199+1s, pocket, blekt rygg o omslagspartier, prislapp bakre omslag, på engelska. 38768d 40 kr

Chesterton, G. K. THE WISDOM OF FATHER BROWN. Cassell 1921. 243+1s, inbunden, nött, delvis blekt, på engelska. 10267d 125 kr

Chesterton, G. K. THE WISDOM OF FATHER BROWN. Pan #239, 1953. 187+5s, pocket, namn, på engelska. 10268d 125 kr

Cheyney, Peter ANOTHER LITTLE DRINK. Collins 1951. 252s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, på engelska. 12193d 150 kr

Cheyney, Peter DANCE WITHOUT MUSIC. Collins White Circle CD391, © 1949. 191+1s, ngt nött pocket, kanadensisk utgåva, på engelska. 13221d 150 kr

Cheyney, Peter DARK DUET. Collins White Circle #86, 1946. Reprint, 192s, ngt nött pocket, kanadensisk utgåva, på engelska. 10270d 150 kr

Cheyney, Peter DET BRÄNNS, MR CAUTION [I'll say she does]. B. Wahlströms 1949. 223s, privatinbunden, främre omslag medbundet, ngt nött, kulspetsnotering s223, ngt blekt rygg. 39278d 150 kr

Cheyney, Peter GISSA EN GÅNG TILL [You'd be surprised]. B. Wahlströms 1948. 250+5s, privatinbunden, främre omslag medbundet, kulspetsnotering s250, ngt blekt rygg. 39279d 150 kr

Cheyney, Peter I'LL BRING HER BACK. Eton E115, © 1952. 189+1s, nött pocket, på engelska. 13223d 125 kr

Cheyney, Peter KÖR HÅRT, MR CAUTION. Ngt nött pocket. / Populärdeckaren 8. 11749d 40 kr

Cheyney, Peter KÖR HÅRT, MR CAUTION. 1972. Ngt nött pocket. 11269d 60 kr

Cheyney, Peter KÖR HÅRT, MR CAUTION. 1972. Ngt nött pocket. 11360d 60 kr

Cheyney, Peter NEVER A DULL MOMENT. Collins 1951. Greenback Library. 191+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, på engelska. 14919d 150 kr

Cheyney, Peter NÄRA ÖGAT, ÄLSKLING [You can't keep the change]. B. Wahlströms 1949. 256s, privatinbunden, nött. 35509d 125 kr

Cheyney, Peter SKÖNA JUVELER [They never say when]. B. Wahlströms 1951. 221+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, kulspetsnotering s[222]. 39280d 150 kr

Cheyney, Peter TRY ANYTHING TWICE. Collins 1951. 192s, inbunden m 2/' skyddsomslag, på engelska. 39811d 150 kr

Cheyney, Peter VELVET JOHNNIE AND OTHER STORIES. Collins 1952. 186+5s, inbunden, '52' i bläck försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36863d 125 kr

Cheyney, Peter YOU CAN'T KEEP THE CHANGE. Pan 172, 1951. 184+8s, ngt nött pocket, revor s[187], på engelska. 45057d 125 kr

Cheyney, Peter YOUR DEAL, MY LOVELY. Collins 1941. 2nd printing, 251+4s, inbunden m prisklippt nött skyddsomslag, på engelska. 10271d 200 kr

Cheyney, Peter YOUR DEAL, MY LOVELY. Collins 1941, 2nd printing. 251+4s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag m saknade bitar längs under-/överkant, ngt sned, namn ägaretikett försättsblad, på engelska. 45330d 250 kr

Chkhartishvili, Grigori (Boris Akunin) LEVIATHAN [Leviafan]. Norstedts 2003. 229+1s, inbunden m skyddsomslag. 12966d 150 kr

Chkhartishvili, Grigori (Boris Akunin) LEVIATHAN [Leviafan]. Norstedts 2003. 229+1s, inbunden m skyddsomslag, svagt sned. 15437d 150 kr

Cockburn, Sarah (Sarah Caudwell) THE SHORTEST WAY TO HADES. Penguin 1986. 207s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 31062d 40 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) A MURDER OF QUALITY. Penguin C2271, 1966. 155+5s, ngt nött ngt sned pocket, namn, på engelska. 38267d 60 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) A MURDER OF QUALITY. THE NOVEL & THE SCREENPLAY. Hodder & Stoughton 1991. 271s, häftad, ngt sned, ngt nött, på engelska. 39275d 200 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) A SMALL TOWN IN GERMANY. Heinemann 1969. 306s, inbunden, blekt rygg samt övre partiet av bakre pärmen, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 38266d 150 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) DUVORNAS TUNNEL. BERÄTTELSER FRÅN MITT LIV [The pigeon tunnel. Stories from my life]. Bonniers 2016. 333+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, prislapp bakre omslag. / Översättning Klas Östergren. 38270d 150 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) SPIONEN SOM KOM IN FRÅN KYLAN [The spy who came in from the cold]. Aldus 1974. 242+12s, ngt nött pocket, prislappsrester bakre omslag. / Översättning av Lena Törne och Cai Törne. Delfin 265. 39218d 40 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) SPIONEN SOM KOM IN FRÅN KYLAN. Bonniers 1983. 242+3s, inbunden m nött skyddsomslag. 39152d 125 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) SPIONERNAS ARV [A legacy of spies]. Bonniers 2017. 269+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Klas Östergren. 38268d 150 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) THE DEADLY AFFAIR. Penguin C2066, 1966. 156+4s, ngt sned ngt nött pocket, namn, på engelska. / Även utg som Call for the dead. 38264d 60 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) THE LOOKING-GLASS WAR. Heinemann 1965. 245+1s, inbunden, agentstämplar, på engelska. 10798d 200 kr

Cornwell, David John Moore (John le Carré) THE MADNESS OF SPIES. A SECRET SERVICE SECRET. Biografisk text i The New Yorker 29 september 2009, på s.32-36, på engelska. 14901d 125 kr

Crofts, Freeman Wills 12H 30 DE CROYDON. Nouvelle Revue Critique 1935. 250+5s, häftad, nött, på franska. 10362d 40 kr

Crofts, Freeman Wills 12.30 FRÅN CROYDON [12.30 from Croydon]. Skoglunds 1934. Första svenska upplagan. 296s, häftad, ngt nött o sned. 14212 250 kr

Crofts, Freeman Wills 12.30 FRÅN CROYDON. Skoglunds 1950. 254+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, ägarinfo främre omslags insida. 39734d 90 kr

Crofts, Freeman Wills CRIME AT GUILDFORD. Collins Crime Club 1935. 2nd impression, 315+5s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 45254d 300 kr

Crofts, Freeman Wills DIAMANTROVET [Inspector French's greatest case]. Skoglunds 1951. 256s, häftad, sned, nött, delvis blekt. 34841d 60 kr

Crofts, Freeman Wills DOKUMENTSTÖLDEN [Inspector French and the Cheyne mystery]. Skoglunds 1929. Första svenska upplagan. 275+1s, häftad, nött, ngt sned, naggat omslag m enstaka bitar borta, ryggfot saknas ca 25mm, ev främre omslaget limförstärkt mot inlagan längs innerfalsen. 31122 250 kr

Crofts, Freeman Wills DÖDEN I SKUGGAN [Silence for the murderer]. Skoglunds 1950. 297+3s, häftad, sned, ngt nött, fläck främre omslag och en bit in. 13858d 125 kr

Crofts, Freeman Wills DÖDEN I SKUGGAN [Silence for the murderer]. Skoglunds 1950. 297+3s, häftad, ngt sned, ngt nött, namn förtitel. 25228d 125 kr

Crofts, Freeman Wills ETT PERFEKT ALIBI [The affair at Little Wokeham]. Skoglunds 1944. 354+2s, häftad, ngt nött. 12452d 150 kr

Crofts, Freeman Wills FATAL VENTURE. Hodder & Stoughton 1951. 287s, inbunden, rygg o främre pärm blekt, fläckig, ngt skev, enstaka blyertsmarkeringar, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37934d 150 kr

Crofts, Freeman Wills FRENCH STRIKES OIL. Hodder & Stoughton 1952. 1st UK ed. 255+1s, inbunden, rygg o övre delen av främre pärmen blekt, ngt nött, på engelska. 19L0801 300 kr

Crofts, Freeman Wills MURDERERS MAKE MISTAKES. Pan 241, 1953. 219+5s, ngt nött pocket, på engelska. 10514d 150 kr

Crofts, Freeman Wills MURDERERS MAKE MISTAKES. Pan 241, 1953. 219+5s, ngt nött pocket, på engelska. 11732d 150 kr

Crofts, Freeman Wills MYSTERIET PÅ NATTEXPRESSEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Skoglunds 1958. 322s, häftad, sned, ngt nött. 12451d 125 kr

Crofts, Freeman Wills NÅGOT ATT FÖRTULLA? [Anything to declare?] Skoglunds uå. Första svenska upplagan. 289+2s, häftad, ngt nött, namn, svagt sned, nedre delen av omslaget naggat fram o bak m liten skada fram (bit saknas). 10368 200 kr

Crofts, Freeman Wills SILENCE FOR THE MURDERER. Pan #278, 1954 (1953). 207+1s, pocket, ngt bucklig, på engelska. 10369d 90 kr

Crofts, Freeman Wills SMUGGELBOLAGET. Skoglunds 1949. 254+1s, häftad, ngt fläckig. / Översättning av Hildegard Wieselgren. Toppböckerna. 34840d 125 kr

Crofts, Freeman Wills VATTENFALLET [The Ponson case]. Skoglunds 1930. Första svenska upplagan. 302s, häftad, ngt nött. 15609d 350 kr

Crofts, Freeman Wills THE 12.30 FROM CROYDON. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 336s, inbunden, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '168'. 36757d 200 kr

Crofts, Freeman Wills THE HOG'S BACK MYSTERY. Hodder & Stoughton 1937, reprint. 334s, inbunden, blekt rygg, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '172' 36758d 200 kr

Crofts, Freeman Wills WILFUL AND PREMEDITATED. Avon #9, uå. 338+1s, ngt nött ngt sned pocket, svag prisstämpel bakre omslaget, sista numret i titellistan är 80, på engelska. 10137d 150 kr
UPP

D

Dahl, Roald DEN FANTASTISKA RÄVEN [Fantastic mr Fox]. Cavefors 1976. Första svenska upplagan. 61s, inbunden, litet bokägarmärke. 15675d 300 kr

Dahl, Roald DEN UNDERBARA HISTORIEN OM HENRY SUGAR OCH FYRA ANDRA RYSARE. Trevi 1989. 2tryckn, 159+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 35956d 125 kr

Dahl, Roald HOPP. Novell i tidskriften OBS! nr 6 1955. Ngt nött. 15136d 60 kr

Dahl, Roald HÄMNDEN ÄR MIN AB OCH SJU ANDRA HISTORIER. Trevi 1990. 147+2s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 39336d 150 kr

Dahl, Roald KISS KISS. Penguin 1966. 232+8s, nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 31264d 40 kr

Dahl, Roald MANNEN FRÅN SÖDERN. Novell i tidskriften OBS! nr 4 1955. Ngt nött. 15105f 60 kr

Dahl, Roald MORE TALES OF THE UNEXPECTED. Penguin 1980. 127s, pocket, delvis blekt omslag, på engelska. 39591d 90 kr

Dahl, Roald OVER TO YOU. Penguin 1979. 158+1s, pocket, på engelska. 39584d 60 kr

Dahl, Roald SÄLLSAMMA HISTORIER. 3 HÄRLIGT RUSKIGA RYSARE. Bilaga till Hemmets Veckotidning 1/2 1989. 34s, klammerhäftad, nött. Innehåller novellerna 'Mrs Bixbys och överstens päls', 'Pastorns söndagsnöje' och 'Vägen upp till himlen'. 45265d 150 kr

Davidsen, Leif DEN RYSKA SÅNGERSKAN. Legenda 1990. 249s, inbunden m nött skyddsomslag, sned, ngt nött band. 14227d 200 kr

Davidsen, Leif DEN UKENDTE HUSTRU. Lindhardt og Ringhof 2006. 1udg/3opl, 372+2s, inbunden m skyddsomslag, på danska. 36033d 150 kr

Davidsen, Leif PAPARAZZONS HEDER. Prisma 2002. 2tryckn. 329s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 10385d 125 kr

Davidson, Lionel MENORAS HEMLIGHET [A long way to Shiloh]. Bonniers 1967. 233+2s, inbunden m nött skyddsomslag, exlibris. 32405d 125 kr

Davidson, Lionel NÄTTER I PRAG. LäsaBra 1980. 227+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 12810d 125 kr

Davidson, Lionel ROSEN FRÅN TIBET. Bonniers 1964. 335+1s, häftad, litet bokägarmärke förtitel. 10388d 150 kr

Davidson, Lionel SOLKEMISTEN. Spektra 1978. 370+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 32399d 150 kr

Davidson, Lionel UNDER PLOMMONSJÖN [Under Plum Lake]. Norstedts 1982. 199+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Gunnar Carlstedt. 34567f 200 kr

Davidson, Lionel UNDER PLUM LAKE. Puffin Books 1983. 152+7s, pocket, exlibris, på englska. 33451f 60 kr

Davis, Lindsay A VOYAGE TO ARCTURUS. Ballantine 1972. 287+1s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 34447f 125 kr

Davis, Lindsey A DYING LIGHT IN CORDUBA. Arrow 1997. 404s, ngt nött pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 34774d 60 kr

Davis, Lindsey ODE TO A BANKER. Arrow 2001. 358s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 34772d 60 kr

Davis, Lindsey ONE VIRGIN TOO MANY. Arrow 2000. 326s, pocket, exlibris, på engelska. 34771d 60 kr

Davis, Lindsey POSEIDON'S GOLD. Arrow 1993. 365s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 34777d 60 kr

Davis, Lindsey SEE DELPHI AND DIE. Century 2005. 1st UK ed. 301s, häftad, ngt nött, ngt sned, på engelska. 36166d 150 kr

Davis, Lindsey THE COURSE OF HONOUR. Arrow (1998). 3rd printing, 342s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 36048d 60 kr

Davis, Lindsey THE IRON HAND OF MARS. Arrow 1993. 3rd printing, 352s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 36042d 60 kr

Davis, Lindsey THREE HANDS IN THE FOUNTAIN. Arrow 1998. 342s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 34776d 60 kr

Davis, Lindsey TIME TO DEPART. Arrow 1996. 367+3s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 34778d 60 kr

Davis, Lindsey TWO FOR THE LIONS. Arrow 1999. 390s, pocket, ngt nött, exlibris, på engelska. 36047d 60 kr

Davis, Lindsey VENUS IN COPPER. Ballantine 1993. 275+1s, ngt nött pocket, reva ryggfot, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 36038d 60 kr

Deaver, Jeffery BLUNDDOCKAN [The sleeping doll]. Norstedts 2008. 513+4s, inbunden m skyddsomslag. 34086d 150 kr

Deaver, Jeffery DET TOLFTE KORTET [The twelfth card]. Norstedts 2007. 2tryckn, 477+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 34087d 125 kr

Deaver, Jeffery EN SKÖR TRÅD [The burning wire]. Norstedts 2011. 462+3s, inbunden m skyddsomslag. 31027d 150 kr

Deaver, Jeffery I SAMLARENS SPÅR. Pan 2004. 382+1s, nött pocket, prislapp, namn. 33617d 40 kr

Deaver, Jeffery ROADSIDE CROSSES. Hodder & Stoughton 2009. 1st UK ed. 399+2s, häftad, nött, prislapp främre omslag, på engelska. 36292d 150 kr

Deaver, Jeffery THE BODIES LEFT BEHIND. Hodder & Stoughton 2008. 440s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, ngt sned, på engelska. 34753d 200 kr

Deaver, Jeffery THE TWELFTH CARD. Hodder & Stoughton © 2005, 2nd printing. 397+2s, häftad, nött, på engelska. 33014d 150 kr

Deighton, Len AN EXPENSIVE PLACE TO DIE. Jonathan Cape 1967. 1st UK ed. 254s, inbunden m nött ej prisklippt 21s skyddsomslag, fläckiga snitt, på engelska. 15125d 250 kr

Deighton, Len AVHOPPAREN [Twinkle, twinkle, little spy]. Norstedts 1978. Första svenska upplagan. 251+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 15538d 250 kr

Deighton, Len AVHOPPAREN. Norstedts 1978. 251+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 25254d 250 kr

Deighton, Len BARA NÄR JAG SKRATTAR. Bonniers 1969. 227+1s, häftad, ngt nött, delvis osprättad. 25285d 200 kr

Deighton, Len BLIXTKRIG. Atlantis / SMB 2004. 3tryckn, 342+1s, inbunden m skyddsomslag. 35028d 150 kr

Deighton, Len CHARITY. HarperCollins uå. 1st US ed. 279s, inbunden m ej prisklippt $25 skyddsomslag, nött, på engelska. 36527d 200 kr

Deighton, Len CLOSE-UP. BCA 1973. 314s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke, på engelska. 33937d 150 kr

Deighton, Len FARVÄL, MICKEY MUS. Norstedts 1983. 378+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 33277d 150 kr

Deighton, Len GOODBYE, MICKEY MOUSE. Knopf 1983. 3rd printing, 337+2s, inbunden, ngt nött, på engelska. 32450d 125 kr

Deighton, Len GULDSTADEN. Norstedts 1993. 375+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, märken efter tidigare ägarinfo i kulspets försättsblad, litet bokägarmärke. 33570d 150 kr

Deighton, Len HOPE. HarperCollins 1996. 1st US ed. 295+1s, inbunden m ej prisklippt $24 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. 36528d 200 kr

Deighton, Len HOPP. Wahlströms 1998. 278+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 32089d 125 kr

Deighton, Len HORSE UNDER WATER. Penguin 1965. 237+3s, ngt nött pocket, på engelska. 39360d 60 kr

Deighton, Len JAKTPILOTERNA [Fighter]. Atlantis 1980. 322+1s, inbunden, svagt sned. / Översättning av Karl-Erik Westerlund. 39130d 150 kr

Deighton, Len JAKTPILOTERNA [Fighter]. Atlantis / Militärhistoriskt bibliotek 2005, 3tryckn. 322+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Karl-Erik Westerlund. 39131d 150 kr

Deighton, Len KRIGSSPEL. Spektra 1976. 248+3s, inbunden, ngt nött, skadat bakre övre hörn, fläckigt högersnitt. 13867d 125 kr

Deighton, Len LONDON TILLHÖR OSS. Norstedts 1979. 325+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 25140d 150 kr

Deighton, Len MAMISTA. Norstedts 1992. 414+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, litet bokägarmärke. 33857d 150 kr

Deighton, Len SLUTEN AVDELNING. Wahlströms 1995. 271+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 33412d 150 kr

Deighton, Len SPY SINKER. Hutchinson 1990. 387s, inbunden m ngt nött ej prisklippt $24.95(!) skyddsomslag, s131-32 liten skada, på engelska. 34553d 200 kr

Deighton, Len SS-GB. Ballantine 1979. 375s, ngt nött pocket, på engelska. 35866d 60 kr

Deighton, Len TACK FÖR IGÅR [Yesterday's spy]. Spektra 1977. 258+6s, inbunden m nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Nya deckaress 13. 32512d 200 kr

Deighton, Len THE IPCRESS FILE. Panther 1965. 222+2s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 32452d 60 kr

Derleth, August THE SEVEN WHO WAITED. Frederick Muller 1945. 191s, inbunden, ngt nött, ngt sned, på engelska. 10400d 300 kr

DeVet, Charles V. & Katherine MacLean SECOND GAME. DAW 1981. 158+2s, pocket, fläckigt bakre omslag, prislapp, på engelska. 35236f 125 kr

Devine, D. M. DEN SOVANDE TIGERN [The sleeping tiger]. AWE / Gebers 1979. 260s, pocket. 39612d 60 kr

Dewey, Thomas B. BALLAD [A sad song singing]. Spektra 1979. 179+1s, inbunden m nött skyddomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Kriminaless 4. 32513d 90 kr

Dewey, Thomas B. DE ONDA KVARTEREN [Mean streets]. Tomas 1956. 236s, häftad, informativa blyertsnoteringar förtitel. 39794d 150 kr

Dewey, Thomas B. FLICKOR FLICKOR [The brave, bad girls]. Plus 1981. 272s, inbunden m nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Översättning av Anders Hammarqvist. Spårhunden. 39755d 150 kr

Dexter, Colin DÖDEN I JERICHO [The dead of Jericho]. Norstedts 1983. Första svenska upplagan. 245+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 39759dx 200 kr

Dexter, Colin FLICKA FÖRSVUNNEN [Last seen wearing]. Norstedts 1978. 249+1s, inbunden m ngt nött Månadens Bok-skyddsomslag. 45269d 200 kr

Dexter, Colin FLICKA FÖRSVUNNEN [Last seen wearing]. Norstedts 1978. 249+1s, inbunden m ngt nött Månadens Bok-skyddsomslag, exlibris, svagt sned. 15435d 200 kr

Dexter, Colin FLICKA FÖRSVUNNEN [Last seen wearing]. Norstedts 1978. Första svenska upplagan. 249+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, svagt sned, informativa blyertsnoteirngar försättsblad. 15512d 250 kr

Dexter, Colin LAST BUS TO WOODSTOCK. Pan 1977. 2nd printing, 205+3s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36019d 150 kr

Dexter, Colin LAST SEEN WEARING. Pan 1977. 221+3s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36083d 150 kr

Dexter, Colin NICHOLAS QUINNS TYSTA VÄRLD [The silent world of Nicholas Quinn]. Norstedts 1980. Första svenska upplagan. 228+1s, inbunden m fläckigt skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 15679d 250 kr

Dexter, Colin NICHOLAS QUINNS TYSTA VÄRLD. Norstedts 1980. 228+1s, inbunden m 'Månadens bok'-skyddsomslag, litet bokägarmärke. 37825d 150 kr

Dexter, Colin SISTA BUSSEN TILL WOODSTOCK. Norstedts 1976. 244+1s, inbunden m ngt nött Månadens bok-skyddsomslag. 13043d 200 kr

Dexter, Colin SISTA BUSSEN TILL WOODSTOCK. Norstedts 1976. 244+1s, inbunden m ngt nött Månadens bok-skyddsomslag, svagt sned. 15505d 200 kr

Dexter, Colin SISTA BUSSEN TILL WOODSTOCK. Norstedts 1976. Första svenska upplagan. 244+1s, inbunden m nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad, pressklipp har missfärgat försättsbladet. 15541d 250 kr

Dexter, Colin THE JEWEL THAT WAS OURS. BCA 1991. 275s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35665d 150 kr

Dexter, Colin THE WENCH IS DEAD. Pan uå. 7th printing, 200s, ngt nött pocket, blekt rygg, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 31123d 60 kr

Dexter, Pete BRODERLIG KÄRLEK [Brotherly love]. Norstedts 1992. 318+1s, häftad m skyddsomslag, förhandsex. 15625d 150 kr

Dezmin, E. L. MIG SKALL INTET FATTAS. DareMe Publishing 2020. 292s, inbunden m skyddsomslag. 37853d 150 kr

Dibdin, Michael DARK SPECTRE. Faber 1996. 341s, nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 31127d 60 kr

Dibdin, Michael DEAD LAGOON. Faber 1994. 2nd printing, 354s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 13862d 60 kr

Dibdin, Michael RATKING. Faber 1989. 282s, häftad, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 13978d 125 kr

Dibdin, Michael VENDETTA. Faber 1991. 281s, ngt nött pocket, prislapp främre omslag, exlibris, på engelska. 31133d 60 kr

Dick, Philip K. BLADE RUNNER. Bakhåll 2012. 236+4s, inbunden. 35108fx 300 kr

Dick, Philip K. BRÈACHE DANS L'ESPACE [The crack in space]. Bibliothèque Marabout 1974. 251+5s, häftad, nött, på franska. / Översättning av Christian Meistermann. 35336f 125 kr

Dick, Philip K. DR BLOODMONEY OR HOW WE GOT ALONG AFTER THE BOMB. Arrow 1977. 290+8s, nött ngt sned pocket, på engelska. 12441f 150 kr

Dick, Philip K. DR FUTURITY. Methuen 1976. 157+3s, ngt nött pocket, ngt sned, fläckar, från ryggen lossnande, på engelska. 12440fx 60 kr

Dick, Philip K. EYE IN THE SKY. Arrow 1971. 255+1s, ngt nött pocket, på engelska. 12436fx 200 kr

Dick, Philip K. LE DIEU VENU DU CENTAURE [The three stigmata of Palmer Eldritch]. I Galaxie Spécial 11, 1969. Även noveller av Murray Leinster o Dannie Plachta. Ngt nött. På franska. 35341f 150 kr

Dick, Philip K. LE VOYAGEUR DE L'INCONNU [Dr Futurity]. Librairie des Champs-Élysées 1974. 253+3s, ngt nött pocket, på franska. / Översättning av Florian Robinet. 35333f 125 kr

Dick, Philip K. HUMPTY DUMPTY IN OAKLAND. Paladin / Grafton 1988. 199+9s, häftad, ngt nött, på engelska. 12431fx 200 kr

Dick, Philip K. THE TURNING WHEEL AND OTHER STORIES. Coronet 1977. 189+3s, ngt nött pocket, skugga efter borttagen etikett första inlagesidan, på engelska. / Även utg. som The book of Philip K. Dick. 15108f 150 kr

Dick, Philip K. TIDSSKREDET. Kindbergs 1979. 203+4s, häftad, ngt sned, ngt bucklig, prislapp bakre omslag. 12446f 150 kr

Dick, Philip K. TIDSSKREDET. Kindbergs 1979. 203+4s, häftad, ngt nött. 14586fx 200 kr

Dickinson, Peter ANNERTON PIT. Puffin 1979. 171+4s, pocket, exlibris, på engelska. 34483f 60 kr

Dickinson, Peter EVA. Gollancz 1988. 1st UK ed. 207s, inbunden m ej prisklippt £8.95 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 34509f 200 kr

Dickinson, Peter HEARTSEASE. Puffin 1974. 187+4s, pocket, blekt rygg, på engelska. 34460f 60 kr

Dickinson, Peter I LEJONETS TECKEN. Bonniers 1970. 203s, häftad, ngt sned, exlibris. 34557d 125 kr

Dickinson, Peter I LEJONETS TECKEN. Bonniers 1970. 203s, häftad, ngt sned, ngt nött, informativa blyertsnoteringar förtitel, Jan Brobergs namnteckning samt 'Till. rec. från Kv.P. -71.' förtitel. / Förhandsexemplar (etikett förtitel). 15402d 350 kr

Dickinson, Peter KING & JOKER. Avon 1977. 208s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 30768d 60 kr

Dickinson, Peter REGNMAKAREN [The weathermonger]. Berghs 1975. 179+5s, inbunden. 34488f 90 kr

Dickinson, Peter SLEEP AND HIS BROTHER. Hamlyn 1983. 172+4s, pocket, exlibris, på engelska. 30764d 60 kr

Dickinson, Peter TEFUGA. Arrow 1987. 255+1s, pocket, ngt blekt rygg, exlibris, kulspetsmarkeringar i titellista, på engelska. 33218d 40 kr

Dickinson, Peter THE BLUE HAWK. Gollancz 1976. 1st UK ed. 224s, inbunden m ej prisklippt £2.95 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 39461d 150 kr

Dickinson, Peter THE DEVIL'S CHILDREN. Puffin 1974. 156+4s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 34484f 60 kr

Dickinson, Peter THE GIFT. Puffin 1975. 172+3s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 34459f 60 kr

Dickinson, Peter THE GLASS-SIDED ANT'S NEST. Penguin 1981. 157s, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 10940d 40 kr

Dickinson, Peter THE LAST HOUSE-PARTY. Hamlyn 1983. 221+3s, pocket, exlibris, på engelska. 31140d 60 kr

Dickinson, Peter THE LIVELY DEAD. Pantheon 1982. 188+1s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, kulspetsmarkeringar i titellistan, på engelska. 33219d 40 kr

Dickinson, Peter THE LIZARD IN THE CUP. Hamlyn 1985. 172+4s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 33691d 40 kr

Dickinson, Peter THE SEALS. Hamlyn 1983. 189+3s, pocket, exlibris, på engelska. 31136d 60 kr

Dickinson, Peter THE SEVENTH RAVEN. Gollancz 1981. 1st UK ed. 192s, inbunden m ej prisklippt £4.95 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 34560f 150 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DE FÖRSVUNNA KOMPISARNA. B. Wahlströms 1969. 2uppl, 187+5s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, ägarstämpel. 34661d 60 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DE GÅTFULLA FOTSPÅREN. B. Wahlströms 1970. 2uppl, 190+1s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, prislapp bakre pärm. 34660d 60 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DEN FÖRGIFTADE PILEN. B. Wahlströms 1980. 2uppl, 198+2s, inbunden, 35801d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DET HEMLIGA TECKNET. B. Wahlströms 1975. 3uppl, 195+5s, inbunden, ngt nött, prislappar bakre pärm. 35999d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DJONKENS HEMLIGHET. B. Wahlströms 1977. 5uppl, 188+11s, inbunden, ngt nött. 34658d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: DÖDSMASKENS HEMLIGHET. Wahlströms 1991. 196+1s, pappband. 34657d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: MYSTERIET MED DE STULNA BILARNA. B. Wahlströms 1985. 6uppl, 187+8s, inbunden. 34757d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: MYSTERIET MED DEN GULA FJÄDERN. B. Wahlströms 1986. 6uppl, 198+1s, inbunden, prislappar bakre pärm. 34665d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: MYSTERIET MED SUPER S-RAKETEN. Wahlströms 1991. 194+1s, ngt nött pappband, prislapp bakre pärm. 34664d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SILVERSVÄRDETS HEMLIGHET. B. Wahlströms 1976. 4uppl, 195+5s, inbunden, ngt nött, ifyllda böcker o personuppgifter. 34663d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SKATTEN I TOTEMPÅLEN. B. Wahlströms 1990. 195+1s, pappband, kulspetskladd. 34662d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SKRÄCKLABORATORIET. Wahlströms 1991. 199+1s, pappband. 34656d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SMUGGLARNAS NÄSTE. Wahlströms 1992. 191+1s, ngt nött pappband. 36101d 60 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SPIONERNA PÅ KLIPPÖN. Wahlströms 1992. 5uppl, 199+1s, pappband. 34655d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SPÖKET PÅ SKELETTÖN. B. Wahlströms 1977. 4uppl, 195+5s, inbunden, ngt nött. 34653d 40 kr

Dixon, F. W. BRÖDERNA HARDY: SVARTA FALKENS GÅTA. B. Wahlströms 1986. 6uppl, 199s, inbunden, prislapp bakre pärm. 34654d 40 kr

Dodge, David BULLETS FOR THE BRIDEGROOM. Penguin 923, 1953. 223+1s, pocket, exlibris, på engelska. 31410dx 60 kr

Dodge, David TA FAST TJUVEN. Bonniers 1965. 205+3s, ngt nött pocket, fläckig rygg, kancellansprislapp bakre omslag. 11564d 40 kr

Dolezal, Erich MÅNEN I LÅGOR. Svensk Läraretidning 1957. 162+6s, inbunden, bevarat exlibris, litet bokägarmärke. 34981f 150 kr

Dolezal, Erich RS 11 SVARAR INTE. Svensk Läraretidning 1955. 166+2s, inbunden, sned, tillskrift, bevarat exlibris, litet bokägarmärke. 34980f 150 kr

Donaldson, Stephen THE SECOND CHRONICLES OF THOMAS COVENANT I-III. Fontana / Collins. (I) THE WOUNDED LAND. 1988. 508+4s. (II) THE ONE TREE. 1990. 479+1s. (III) WHITE GOLD WIELDER. 1989. 509+3s. Tre ngt nött pocketvolymer, på engelska. 10405f 150 kr

Donaldson, Stephen R. DAUGHTER OF REGALS AND OTHER TALES. Ballantine 1985. 366+4s, ngt nött pocket, på engelska. 12870f 125 kr

Donovan, Dick MICHAEL DANEVITCHS DETEKTIVBRAGDER. Skoglunds 1902. 246+2s, privatinbunden, sned, nött, namn försättsblad, litet bokägarmärke. 20083d 200 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) DOVER - OSTEND. Hodder & Stoughton 1935, reprint. 351+2s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37512d 150 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) KERRELL. Hodder & Stoughton 1935. 319s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36973d 125 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) MID-ATLANTIC. Hodder & Stoughton 1938, reprint. 318+1s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '175'. 37618d 150 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) MYSTERY AT MILFORD HAVEN. Hodder & Stoughton 1937, reprint. 319+1s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning på förtitel. 37619d 200 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) SEVENTY NORTH. Hodder & Stoughton 1935, reprint. 319+1s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37516d 150 kr

Dorling, Henry Taprell (Taffrail) THE SCARLET STRIPE. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 310s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37513d 125 kr

Dostojevskij, Fjodor BROTT OCH STRAFF. Aldus / Bonniers 1973, 5uppl. 505+5s, nött pocket, prislapp bakre omslag. / Delfin 102. 36813d 60 kr

Dostojevskij, Fjodor BROTT OCH STRAFF. Aldus / Bonniers 1963. 505+6s, ngt nött pocket. 20262d 125 kr

Douglas, Carole Nelson MIDNIGHT LOUIE'S SCRATCHING POST-INTELLIGENCER / IRENE ADLER'S POSTMODERN VICTORIAN GAZETTE [1995-2003]. Sju spridda utgåvor av Douglas nyhetsbrev, ej komplett, 4 sidor vardera, i A4-storlek, enstaka silverfiskangrepp, på engelska. 15024d 300 kr

Douglas, Carole Nelson SIX OF SWORDS. Del Rey / Ballantine 1982. 276+3s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 15082f 125 kr

Doyle, Arthur Conan A STUDY IN SCARLET. Fritzes 1961. 5uppl/2tryckn, 138s, häftad, ngt nött, namn, på engelska. 10410d 40 kr

Doyle, Arthur Conan ADVENTURES OF GERARD. John Murray 1931. 316+8s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 35676d 125 kr

Doyle, Arthur Conan ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES. Ballantine 1977. 5th printing, 289+3s, nött pocket, förord av by Ellery Queen, på engelska. / Queen's Quorum 16. 31434d 40 kr

Doyle, Arthur Conan ANDRA AMERIKARESAN. Chelius 1930. 238s, häftad, nött mörknad rygg, bokhandelsetikett främre omslags insida. 10411d 150 kr

Doyle, Arthur Conan BASKERVILLES HUND. Saxon & Lindström 1955. 220+1s, inbunden, ngt nött. 31439d 60 kr

Doyle, Arthur Conan DE FYRAS TECKEN. Natur o Kultur 1963. 2uppl, 153+3s, ngt nött pappband, prislapp bakre pärm: 8:75. 31462d 125 kr

Doyle, Arthur Conan DE FYRAS TECKEN. Lindblads 1982. 155+4s, inbunden. 36012d 60 kr

Doyle, Arthur Conan DE FYRAS TECKEN. Världslitteraturen 1930. 182+1s, inbunden, skev, endast läsex. / Översättning av Viktor Olsson. 39277d 60 kr

Doyle, Arthur Conan DE RÖDHÅRIGAS FÖRBUND [The red-headed league]. Samspråk 1988. 60+4s, ngt nött pocket. / Översättning av Elisabeth Helms. Entimmesboken. 19L0828 60 kr

Doyle, Arthur Conan DEN BLÅ DIAMANTEN. Opal 1986. 48s, häftad, ngt nött. 10413d 125 kr

Doyle, Arthur Conan DEN KRYPANDE MANNEN. AWE / Gebers 1987. 309+1s, ngt nött pocket. 35674d 40 kr

Doyle, Arthur Conan DET GULA ANSIKTET OCH ANDRA BERÄTTELSER. AWE / Gebers 1987. 295+1s, pocket, bgt blekt rygg. 39369d 40 kr

Doyle, Arthur Conan DET STORA BUDSKAPET. Chelius 1929. 160s, häftad, mkt fint ex, osprättad med undantag för s89-96 som sprättats slarvigt (utan textförlust). 10416d 150 kr

Doyle, Arthur Conan DJÄVULSFOTROTEN OCH ANDRA BERÄTTELSER [His last bow]. AWE / Gebers 1979. 248s, ngt nött svagt sned pocket. 15653d 90 kr

Doyle, Arthur Conan DJÄVULSFOTROTEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. AWE / Gebers 1979. 248s, sned pocket, blekt rygg, ngt nött. 39364d 60 kr

Doyle, Arthur Conan EN SKANDAL I BÖHMEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bonniers 1985. 459+1s, pappband m ngt nött skyddsomslag. 14607d 150 kr

Doyle, Arthur Conan EN SKANDAL I BÖHMEN. Bonniers 1982. 217+3s, ngt nött pappband, ägarstämpel försättsblad. 10419d 40 kr

Doyle, Arthur Conan EN STUDIE I RÖTT [A study in scarlet]. Bonniers 1967, 12-15tus. 198+7s, inbunden, svagt sned. / De odödliga 31. 39371d 150 kr

Doyle, Arthur Conan EN STUDIE I RÖTT. AWE / Gebers 1987. 159+1s, pocket. 31024d 40 kr

Doyle, Arthur Conan EN STUDIE I RÖTT. HIS LAST BOW. DE LANDSFLYKTIGA. Världslitteraturens förlag 1928. Tre titlar i en volym. 123s,194s,318s, ngt nött halvskinnband, ngt blekt rygg. 14608d 150 kr

Doyle, Arthur Conan FALLET SANNOX. Novell i tidskriften OBS! nr 19 1950. Ngt nött. 15135d 60 kr

Doyle, Arthur Conan FÖRFÖLJD. Fenix 1904. 191s, privatinbunden, ngt nött, skada främre pärm, blekt nött rygg. 12405d 300 kr

Doyle, Arthur Conan MIN VÄN PRIVATDETEKTIVEN. GLIMTAR UR EN STOR MANS LIV. Fabel 1964. 63s, pappband, ca 92x145mm, exlibris. / Citatsamling. Förord av Ellery Queen. 15193d 90 kr

Doyle, Arthur Conan MIN VÄN PRIVATDETEKTIVEN. GLIMTAR UR EN STOR MANS LIV. Fabel 1964. 63s, pappband, ca 92x145mm. / Citatsamling. Förord av Ellery Queen. 30028d 90 kr

Doyle, Arthur Conan NAPOLEONS HUSAR. Bonniers 1958. 205+2s, inbunden, ngt nött, prislapp bakre pärm. 34938d 150 kr

Doyle, Arthur Conan REAPARECE SHERLOCK HOLMES [The return of Sherlock Holmes]. Selecciones de Biblioteca Oro 1966. 223s, häftad, ngt sned, ryggränder, prislapp bakre omslag, nött, på spanska. / Förkortad, endast de sex första novellerna. 39459d 90 kr

Doyle, Arthur Conan RODNEY STONE. John Murray 1933. 378+12s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 35677d 125 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES. Bonniers 1964. 454+1s, ngt nött pappband m nött skyddsomslag. 14570d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES. Bonniers 1964. 454+1s, pappband m nött skyddsomslag. 14612d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES BRAGDER. Niloe 1988. Opaginerad, häftad, ngt nött. / Niloés mässbok 1988. Två noveller ur 'Sherlock Holmes bragder'. 14579d 125 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES ILLUSTRATED. World © 1981. 128s, pappband. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36196d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES OCH DR WATSON. Bonniers 1955. 452+1s, inbunden, ngt nött, ngt mörknade pärmar, 50mm spricka främre inre fals. 36086d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES. SELECTED STORIES. Oxford University Press 1960. 435+1s, inbunden m nött skyddsomslag, pennkladd försättsblad, på engelska. / Från Cornelis Hellings bibliotek. 11668d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES SIGUE EN PIE [The case-book of Sherlock Holmes]. Editorial Molino 1984. 219+4s, häftad, ngt sned, på spanska. / Förkortad, endast de sex första novellerna. 39458d 90 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR. Bra Böcker 1976. 278+1s, inb m delvis blekt skyddomslag, svagt sned. / Förord av Torsten Ehrenmark. 31441dx 60 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR. ANDRA SAMLINGEN. Nordiska Förlaget 1911. 189+3s, inbunden, nött, namn, litet bokägarmärke. 30099d 125 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. BASKERVILLES HUND OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bonniers 1968, 13-16tus. 204+8s, inbunden, ngt nött, namn. / Översättning av Nils Holmberg. De odödliga 33. 39075d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. BASKERVILLES HUND OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bonniers 1957. 204+3s, inbunden, nött, namn. / Översättning av Nils Holmberg. De odödliga 33. 39076d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. EN STUDIE I RÖTT OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bonniers 1956. 198+2s, inbunden, ngt nött, skolpristävlingstillskrift försättsblad. 34939d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR. FJÄRDE SAMLINGEN. Nordiska Förlaget, oktober 1911. 181+11s, inbunden, senapsfärgade pärmar, ngt nött. 32519d 150 kr

Doyle, Arthur Conan SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR. FÖRSTA SAMLINGEN. Nordiska Förlaget, januari 1911. 158+2s, inbunden, mörkbruna pärmar, ngt nött. 32548d 150 kr

Doyle, Arthur Conan THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES [VOL II]. Tauchnitz 1914. 280s +'Tauchnitz Catalogue October 1, 1914', häftad, nött, på engelska. / Queen's Quorum 16. 10436d 150 kr

Doyle, Arthur Conan THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES. Wordsworth Classics 1992. 446+5s, pocket, namn, på engelska. / Queen's Quorum 16. 31432d 40 kr

Doyle, Arthur Conan THE EXPLOITS OF BRIGADIER GERARD. Murray / Cape 1976. 221s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36450d 200 kr

Doyle, Arthur Conan THE GREAT SHADOW. A STORY OF LOVE AND WAR. Greenhill 1987. 222S, inbunden m skyddsomslag, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36436d 300 kr

Doyle, Arthur Conan THE LOST WORLD. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 252s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '162'. 36770d 200 kr

Doyle, Arthur Conan THE MARACOT DEEP. John Murray 1961. 153s, pocket, på engelska. / Från Cornelis Hellings bibliotek. 11653d 125 kr

Doyle, Arthur Conan THE MARACOT DEEP. Pan 1977. 127+1s, pocket, blekt rygg, på engelska. 37119d 60 kr

Doyle, Arthur Conan THE MYSTERY OF CLOOMBER. Hodder & Stoughton 1912. 259s, inbunden, nött, sned, lagad främre inre fals, stämpel, på engelska. / Från Cornelis Hellings bibliotek. 15189d 150 kr

Doyle, Arthur Conan THE POISON BELT. Hodder & Stoughton 1938. 17th edition. 199s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 30215d 125 kr

Doyle, Arthur Conan THE SHERLOCK HOLMES POCKET BOOK. Pocket Books 1941, 4th printing. 355+9s, pocket, ngt flagnande laminering, blekt rygg, exlibris, namn månad år förtitel, på engelska. 15219d 125 kr

Doyle, Arthur Conan THE SHERLOCK HOLMES STORIES. Longmans 1949. 86s, häftad, reva ryggfot, blyertsanteckningar i texten, på engelska. 10439d 40 kr

Doyle, Arthur Conan THE SIGN OF FOUR. John Murray 1971. 144s, ngt sned pocket, på engelska. 39365dx 60 kr

Doyle, Arthur Conan THE SIGN OF FOUR. Gryphon Books 1950. Reprint, 153s, inbunden m trasigt skyddsomslag, på engelska. 14518d 150 kr

Doyle, Arthur Conan THE SIGN OF FOUR. Murray 1962. 144s, pocket, på engelska. 10440d 60 kr

Doyle, Arthur Conan THE TRAGEDY OF THE KOROSKO. John Murray 1925. 255+9s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 36022d 125 kr

Doyle, Arthur Conan THE UNKNOWN CONAN DOYLE. LETTERS TO THE PRESS. Secker & Warburg 1986. 1st UK ed. 376+1s, inbunden m ej prikslippt £15 skyddsomslag, ngt nött, ngt fläckig, på engelska. / Från Cornelis Hellings bibliotek. '00.20.11.103' i blyerts längst bak i boken. 11634d 300 kr

Doyle, Arthur Conan THE VALLEY OF FEAR. John Murray 1960. 192s, nött pocket, på engelska. 10441d 40 kr

Doyle, Arthur Conan THE WHITE COMPANY. John Murray 1931. 370+4s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 35678d 125 kr

Doyle, Arthur Conan VITA KOMPANIET [The white company]. B. Wahlströms ungdomsböcker 462-63, 1946. 217+7s, inbunden, ngt nött, namn. 39587d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Ashe, Rosalind LITERARY HOUSES. Paper Tiger © 1982. 139+2s, häftad, ngt blekt rygg, på engelska. Sista kapitlet (s127-) ägnas åt Baskerville Hall. 13304d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Atkinson, Michael THE SECRET MARRIAGE OF SHERLOCK HOLMES AND OTHER ECCENTRIC READINGS. University of Michigan Press 1996. 198s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. 19L0425 200 kr

[Doyle, Arthur Conan] Barnes, Julian ARTHUR & GEORGE [Arthur & George]. Forum 2006. 45+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, stor bokhandelsstämpel försättsblad. 36449d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Bergman, Ted VAR SNÄLL OCH SÄG ATT SHERLOCK HOLMES FINNS! Artikel på s.97-102. i Böckernas värld nr 4 1971. 14964d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson CONAN DOYLE [The life of sir Arthur Conan Doyle]. Bonniers 1950. 350+1s, häftad, ngt nött. 10195d 200 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Pan #GP20, 1953. 285+3s, pocket, på engelska. 10215d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Pan #GP20, 1953. 1st Pan edition. 285+3s, nött fläckig pocket, namn, på engelska. 37875d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Vintage 1975. 447+7s, ngt nött ng sned pocket, på engelska. 35134d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES. Pocket Books 1976. 260s, pocket, ryggränder, ngt sned, exlibris, på engelska. 35838d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER [The exploits of Sherlock Holmes]. Bra Deckare 1981. 279+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt skev. 36208d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER [The exploits of Sherlock Holmes]. Bra Deckare 1981. Första svenska (bokklubbs)upplagan. 279+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Lars Gustav Hellström. 39659d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Carr, John Dickson & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER [The exploits of Sherlock Holmes]. Bra Deckare 1981. 279+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt skev. 15520d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Dibdin, Michael THE LAST SHERLOCK HOLMES STORY. Faber 1989. 192s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35597d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Dicks, Terrance THE CASE OF THE FAGIN FILE. Blackie 1978. 102s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £2.95 skyddsomslag, på engelska. 14529d 300 kr

[Doyle, Arthur Conan] Douglas, Carole Nelson GOD AFTON, MR HOLMES. Bra Böcker 1993. 432s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 35165d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Doyle, Adrian Conan THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES. John Murray 1967. 158s, pocket, på engelska. / Innehåller ej Carrs noveller. 37725d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Hall, Robert Lee EXIT SHERLOCK HOLMES. Playboy Press 1979. 288s, ngt sned pocket, ryggränder, nött. 39363dx 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Hammer, David L. FOR THE SAKE OF THE GAME. BEING A FURTHER TRAVEL GUIDE TO THE ENGLAND OF SHERLOCK HOLMES. Gasogene Press uå, 1st US edition. 275s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-033 300 kr

[Doyle, Arthur Conan] Harrison, Michael THE LONDON OF SHERLOCK HOLMES. David & Charles Newton Abbot © 1972. 232s, inbunden m ej prisklippt skyddsomslag m kancellansprislapp £4.25 o som har blekt rygg o blekrand över främre omslaget, bandets rygg och del av främre pärmen ngt blekt. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36410d 300 kr

[Doyle, Arthur Conan] Harrison, Michael THE WORLD OF SHERLOCK HOLMES. New English Library 1975. 190+2s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0244 200 kr

[Doyle, Arthur Conan] Lecaye, Alexis MARX & SHERLOCK HOLMES. Fayard 1985. 217+7s, ngt nött pocket, på franska. 39460d 90 kr

[Doyle, Arthur Conan] Masterman, J. C. BITS AND PIECES. Hodder & Stoughton 1961. 1st UK ed. 191+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Innehåller bl.a. novellen 'The Case of the Gifted Amateur' (holmesiana). 10931d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Meyer, Nicholas DEN SJUPROCENTIGA LÖSNINGEN. Norstedts 1975. 226+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 10983d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Meyer, Nicholas DEN SJUPROCENTIGA LÖSNINGEN. Norstedts 1975. Första svenska upplagan. 226+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned, litet (1 kr) runt klistermärke bakre omslag. 15587d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Meyer, Nicholas SKRÄCKEN I WEST END [The West End horror]. Norstedts 1976. Första svenska upplagan. 177+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 13866d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Meyer, Nicholas THE SEVEN-PER-CENT SOLUTION. Ballantine 1975, 3rd printing. 237+3s, ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. 39381d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Moore, Graham THE HOLMES AFFAIR. Arrow 2011. 350+10s, häftad, ngt nött, på engelska. / ISBN9780099551546. 37468d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Norbu, Jamyang THE MANDALA OF SHERLOCK HOLMES. BASED ON THE REMINISCENCES OF HURREE CHUNDER MOOKERJEE [. . .]. John Murray 2000. 279s, inbunden m ej prisklippt £16.99 skyddsomslag, på engelska. 37910d 250 kr

[Doyle, Arthur Conan] Olsson, Viktor SIR ARTHUR CONAN DOYLE. LIV OCH MINNEN. Världslitteraturen 1930. 191+1s, nött halvskinnband. 25062d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Olsson, Viktor SIR ARTHUR CONAN DOYLE. LIV OCH MINNEN. Världslitteraturen 1930. 191+1s, ngt nött halvskinnband. 14611d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Olsson, Viktor SIR ARTHUR CONAN DOYLE. LIV OCH MINNEN. Världslitteraturen 1930. 191+1s, inbunden, ngt nött. 36693d 125 kr

[Doyle, Arthur Conan] Pointer, Michael THE SHERLOCK HOLMES FILE. David & Charles © 1976. 168s, inbunden m nött skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36562d 200 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 05 (1995). 11s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14490d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 06 (1996). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14469d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 07 (1997). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14474d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 08 (1998). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14479d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 09 (1999). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14485d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 10 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14442d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 11 (2001). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14452d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 12 (2002). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 14449d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] SHERLOCK HOLMES 150 ÅR. EN JUBILEUMSBOK FRÅN THE BASKERVILLE HALL CLUB OF SWEDEN. Jury 2004. 185s, häftad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35929d 300 kr

[Doyle, Arthur Conan] Starrett, Vincent THE PRIVATE LIFE OF SHERLOCK HOLMES. Pinnacle Books 1975. 208+1s, ngt nött pocket, på engelska. 39377d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Stig, Sture SHERLOCK HOLMES ANDRA SIDA. Lindqvist 1976. Dartmoorserien. 143s, häftad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36653d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Stig, Sture SHERLOCK HOLMES ANDRA SIDA. Lindqvist 1976. 143s, häftad, osprättad, grönt tuschkryss bakre omslag. / Dartmoorserien. 15623d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Stig, Sture SHERLOCK HOLMES ANDRA SIDA. Celsiusbokhandeln uå. Opaginerad, klammerhäftad, novellen 'Det underbaraste af allt'. Julhälsning. 14572d 250 kr

[Doyle, Arthur Conan] Symons, Julian A THREE-PIPE PROBLEM. Penguin [USA] 1984. 191+1s, nött pocket, på engelska. 38813d 60 kr

[Doyle, Arthur Conan] Symons, Julian ETT TREPIPORSPROBLEM. Berghs 1976. 224s, häftad, nött. 14581d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Sörmark, Sven EN OSCARIANSK SKANDAL. AWE / Gebers 1983. 211+1s, inbunden m nött skyddsomslag, suddmärke försättsblad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 11424d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] Sörmark, Sven EN OSCARIANSK SKANDAL. AWE / Gebers 1983. Första upplagan. 211+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 15607d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MISADVENTUES OF SHERLOCK HOLMES. Xanadu 1989. 1st UK ed. 249s, ngt nött svagt sned pocket, på engelska. / OBS: Ej identisk med den av Ellery Queen redigerade antologin från 1944. 39510d 90 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 29 (1989). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36611d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 31 (1990). 11s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36612d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 32 (1991). 16s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36613d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 33 (1992). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36614d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 34 (1992). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36615d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 35 (1992). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36616d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 36 (1992). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36617d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 37 (1993). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36618d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 38 (1993). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36619d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 39 (1993). 34s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36606d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 40 (1993). 34s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36607d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 41 (1994). 34s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36608d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 42 (1994). 26s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36609d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 43 (1994). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14492d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 44 (1994). 39s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14491d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 45 (1995). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14489d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 46 (1995). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14488d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 47 (1995). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14487d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 48 (1995). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14486d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 49 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14470d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 50 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14471d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 51 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14472d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 52 (1996). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14473d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 53 (1997). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14475d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 54 (1997). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14476d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 55 (1997). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14477d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 56 (1997). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14478d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 58 (1998). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14481d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 59 (1998). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14482d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 60 (1998). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14483d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 61 (1999). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14484d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 62 (1999). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14497d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 63 (1999). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14496d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 64 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14495d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 65 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14494d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 66 (2000). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14443d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 67 (2000). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 36610d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 68 (2000). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14444d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 69 (2001). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14453d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 70 (2001). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14451d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 71 (2002). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14450d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 72 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14448d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 73 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14447d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 74 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14446d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 75 (2002). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14445d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 76 (2003). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14454d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 77 (2003). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14455d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 78 (2003). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14456d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 79 (2003). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14457d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 80 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14461d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 81 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14460d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 82 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14459d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 83 (2004). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14458d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 84 (2005). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14462d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 85 (2005). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14463d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 86 (2005). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14464d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 88 (2006). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14467d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 90 (2006). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14466d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE MOOR 91 (2007). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 14493d 40 kr

[Doyle, Arthur Conan] THE SHERLOCK HOLMES GAZETTE 4 (1992). 40s, klammerhäftad. 14718d 150 kr

[Doyle, Arthur Conan] von Reuter, Florizel EN MUSIKERS PSYKISKA UPPLEVELSER. Chelius 1930. 287s+8 planscher, häftad, ngt sned o nött, bakre omslag fläckigt, ryggränder. / Förord av Arthur Conan Doyle. 14580d 150 kr

Drake, David STARLINER. Baen 1999. 314+2s, pocket, prislapp, datumstämplad, på engelska. 30549f 60 kr

Drax, Peter PATRAS STORA KUPP. Wahlström & Widstrand 1945. 246+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35587d 150 kr

Dresser, David (Brett Halliday) ANGIVEN I BLOD [Framed in blood]. Lindqvist 1956. 189+3s, inbunden, ngt skev. / Tigerböckerna. 15592d 60 kr

Dresser, David (Brett Halliday) DÖD MAN TIGER. Lindqvist 1958. 173+3s, ngt sned nött pocket. 13377d 40 kr

Dresser, David (Brett Halliday) DÖD MAN TIGER. Lindqvist 1958. 173+3s, pocket. 45166d 125 kr

Dresser, David (Brett Halliday) FRAMED IN BLOOD. Dodd, Mead © 1951. 248s, inbunden m plastat mot efter-/försättsblad limmat ej prisklippt $2.50 skyddsomslag, stämplar, biblioteksspår, endast läsex, på engelska. / Red Badge Detective. 39195d 150 kr

Dresser, David (Brett Halliday) MEDAN DORINDA DANSAR. Lindqvist 1956. 158+2s, pocket. / Meteor 25. 13373d 60 kr

Dresser, David (Brett Halliday) MEDAN DORINDA DANSAR. Lindqvist 1956. 158+2s, ngt sned pocket. 45168d 60 kr

Dresser, David (Brett Halliday) NYCKEL TILL MORD. Ngt nött sned pocket, exlibris. 11808d 40 kr

Dresser, David (Brett Halliday) RISK FÖR MISS. Bonniers 1959. 187+4s, nött pocket, ägarinfo titelsida. 45170d 60 kr

Dresser, David (Brett Halliday) SKÅL FÖR DÖDEN [The corpse that never was]. Wennerbergs 1966. 192+15s, nöt tpocket. / Översättning av Staffan Lindkvist. Jaguar 293. 31338d 40 kr

Dresser, David (Peter Field) OUTLAWS THREE. Pocket Books 567, 1949.181+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39732w 60 kr

Dresser, David (Peter Field) RIDERS OF THE OUTLAW TRAIL. Pocket Books 6201, 1963. 184+2s, ngt nött pocket, reva främre omslag, på engelska. 39733w 60 kr

Du Bois, Theodora BROTT I VITT. Gebers 1943. 279s, blekt privatlinneband, främre o bakre omslag medbundet, exlibris, ägarinfo förtitel. 45025d 200 kr

Du Bois, Theodora MORD BLAND MEDICINARE. Gebers 1947. 225s, inbunden, sned, blekt rygg. 10965d 125 kr

du Boisgobey, Fortuné HVEM? ETT BLAD UR EN VERLDSSTADS MYSTERIER. Oscar L. Lamm 1885. 521s, nött rött halvskinnband med tre upphöjda bind, marmorerade snitt. 20015d 300 kr

du Boisgobey, Fortuné MORDET PÅ OPERAMASKERADEN / MORDET PÅ OPERAMASKERADEN II. DEN HÄNGDES PÄLS. Albert Bonniers 1893. Två inbundna volymer. 381s, 394s, ngt nötta, marmorerade snitt. 20016d 200 kr

du Maurier, Daphne DIE VÖGEL [The birds]. Pelikan 1981. 120s, pyttepocket (50x80mm), ngt blekt rygg, på tyska. / Översättare anges ej. Pelikan-Taschenbücher 1. 22L0615 125 kr

du Maurier, Daphne FALKENS FLYKT [The flight of the falcon]. Gebers uå. 257+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, fläckig, namn, sned. / Översättning av Barbro Johansson. 37016d 125 kr

du Maurier, Daphne MY COUSIN RACHEL. Doubleday 1952. 1st US ed. 348s, inbunden, ngt fläckig, ngt blekt rygg, på engelska. 39838d 200 kr

du Maurier, Daphne REBECCA. Gebers 1948, 32-34:e tusendet. 483+1s, linneband, främre omslag medbundet, vacker tillskrift på förtitelsidan. 45236d 200 kr

du Terrail, Ponson ROCAMBOLE. VIE BANDET ROCAMBOLES BEDRIFTER. Skandinavia 1917. s[723]-864, häftad, ngt nött. 10445d 60 kr

DuBois, Brendan THE DARK SNOW AND OTHER MYSTERIES. Crippen & Landru 2002. 1st US ed. 208+6s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15036d 300 kr

Dudgeon, Robert ALLT ATT FÖRLORA. 1972. Nött ngt sned pocket, ägarinfo titelsida. 11499d 60 kr

Dudgeon, Robert MÖRDANDE PLANER. 1972. Ngt nött pocket. 11514d 60 kr

Dudgeon, Robert PÅ BAR GÄRNING. 1972. Ngt nött sned pocket. 11496d 60 kr

Dudley, Ernest MEET DR MORELLE. A COLLECTION OF CHAPTERS FROM HIS CASE BOOK. John Long uå, 10th thousand. 192s, inbunden, på engelska. 15676d 300 kr

Duncan, Dave SKY OF SWORDS. Eos 2000. 466+4s, nött pocket, på engelska. 31156f 60 kr

Duncan, David DEN SVARTA PLANETEN. Lindqvist 1954. 191s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10404f 150 kr

Dunlap, Susan THE CELESTIAL BUFFET AND OTHER MORSELS OF MURDER. Crippen & Landru 2001. 1st US ed. 215+5s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15042d 300 kr

Durbridge, Francis I DE LUGNASTE VATTEN. Berghs 1974. 181+3s, häftad, ngt nött, ryggränder. 25309d 150 kr

Durbridge, Francis SKJUTEN UR EN KANON. Berghs 1974. 184s, häftad, ngt nött, ngt blekt rygg. 25310d 150 kr

Durbridge, Francis THE PIG-TAIL MURDER. Hodder 1971. 190+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 30832d 150 kr

Durbridge, Francis THE WORLD OF TIM FRAZER. Hodder 1962. 188s, ngt nött pocket, mörke efter borttagen etikett främre omslag, på engelska. 39538d 60 kr

Durbridge, Francis & James Douglas Rutherford McConnell (Paul Temple) FALLET TYLER [The Tyler mystery]. Bonniers 1958. 186+2s, sned nött pocket, några frimärken inklustrade bakre omslagets insida. / Översättning av Mons Mossner. Zebra 77. 15022d 60 kr

Durling, Ulf ANNARS DÖR MAN. Forum 1977. Första upplagan. 257s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 36220d 150 kr

Durling, Ulf DOMAREDANS. Norstedts 2001. Första upplagan. 351+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37014d 150 kr

Durling, Ulf GAMMAL OST. Forum 1971, 2:a upplagan - 5-10:e tusendet. 181+2s, häftad, ngt nött, osprättad. 25311d 125 kr

Durling, Ulf GAMMAL OST. Forum 1971. 181+2s, häftad, ngt nött. 31551d 150 kr

Durling, Ulf GAMMAL OST. Forum 1971, 2:a upplagan - 5-10:e tusendet. 181+2s, häftad, ngt sned, nött. / Författarhälsning: 'Vänliga hälsningar och god aptit! Författaren - Ulf Durling'. 70059d 150 kr

Durling, Ulf HEMSÖKELSEN. Forum 1972. 191+1s, inbunden m nött skyddsomslag, Fyrklövernetikett bakre pärms insida. 31871d 60 kr

Durling, Ulf HEMSÖKELSEN. Forum 1972. Första upplagan. 191+1s, privatinbunden, bägge osmlag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36808d 150 kr

Durling, Ulf IN MEMORIAM. AWE / Gebers 1988. 272+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 31869d 125 kr

Durling, Ulf KOMMA TILL SKOTT. Norstedts 1996. 328+1s, inbunden m skyddsomslag, skadat bakre övre pärm-/omslagshörn. 30588d 125 kr

Durling, Ulf MIN KÄRA BORTGÅNGNA. AWE/Gebers 1980. Första upplagan. 156s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36219d 150 kr

Durling, Ulf SYNNERLIGA SKÄL. AWE / Gebers 1990. 281+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 31868d 60 kr

Durling, Ulf SÄG PIP! DETEKTIV ROMAN I ESS-DUR. Forum 1975. 293+3s, häftad, nött. 31870d 60 kr

Durling, Ulf TILLS DÖDEN FÖRENAR OSS. Norstedts 1993. Första upplagan. 346+1s, inbunden m skyddsomslag i skyddsplast, sned. 36218d 150 kr

Durling, Ulf VILDDJURETS TAL. Norstedts 1999. Första upplagan. 330+1s, inbunden m skyddsomslag, s161-162 vikt. 36222d 150 kr

Durling, Ulf VILDDJURETS TAL. Norstedts 1999, 2:a tryckningen. 330+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Dedikation: Eskilstuna / (och inte [Malm?]köping!) / 991209 / [xxx] / med / GOD JUL / från henne / själv och / från hennes blivande / favoritförfattare / Ulf Durling. 70103d 200 kr

Duse, S. A. ANTISEMITEN. B. Wahlströms 1934, 2:a upplagan. 301+1s, ngt snett halvskinnband, blekt rygg, ngt nött. 39345d 125 kr

Duse, S. A. ANTISEMITEN. Åhlén & Åkerlund 1921. 295s, häftad, sned, nött, namn förtitel. 45048d 250 kr

Duse, S. A. STILETTKÄPPEN. Åhlén & Åkerlund 1927. 256s, inbunden, nött. 39344d 60 kr

Duse, S. A. STILETTKÄPPEN. Lindqvist 1935. 236s, inbunden, nött, ngt fläckig. 39738d 90 kr

Dürrenmatt, Friedrich DOMAREN OCH HANS BÖDEL. Tempusböckerna 1959. 187+1s, häftad, ngt sned, nött, ytliga omslagsskador (insekt?), bortklippt namn(?) första inlagesidan. 35178d 125 kr

Dürrenmatt, Friedrich EIN ENGEL KOMMT NACH BABYLON. Arche uå. 91+5s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m ngt blekt rygg, på tyska. 39529d 90 kr
UPP

E

Edwards, Martin EVE OF DESTRUCTION. Piatkus 1996. 1st UK ed. 202s, inbunden m prisklippt skyddsomslag m avtagbar plast, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38909d 200 kr

Edwards, Martin SUSPICIOUS MINDS. Piatkus Crime 1992. 1st UK ed. 213+1s, inbunden m nött skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37929d 150 kr

Edwards, Martin TAKE MY BREATH AWAY. Allison & Busby 2002. 1st UK ed. 275s, inbunden m ej prisklippt £17.99 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37930d 200 kr

Edwards, Martin THE CIPHER GARDEN. Allison & Busby 2005. 1st UK ed. 272s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £18.99 skyddsomslag, agentetikett försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36781d 200 kr

Edwards, Martin THE COFFIN TRAIL. Allison & Busby 2004. 292s, inbunden m ej prisklippt £18.99 skyddsomslag, sned, biblioteksutrustad, endast läsex, på engelska. 35620d 125 kr

Edwards, Martin THE SERPENT POOL. Poisoned Pen Press 2010. 1st US ed. 274+2s, inbunden m ej prisklippt $24.95 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37931d 150 kr

Edwards, Samuel ALL THAT GLITTERS. Heinemann 1976. 1st UK ed. 160s, inbunden m nött ej prisklippt £3.10 skyddsomslag, på engelska. 38307d 125 kr

Edwardson, Åke JULKLAPP. Bokia 1996. 32s, klammerhäftad, bakre omslag fläckigt. Julhälsning. 14319d 150 kr

Edwardson, Åke JULKLAPP. Bokias Julbok 1996. 32s, klammerhäftad. 15677d 150 kr

Edwardson, Åke VINTERMORD. LL-förlaget 2006. 118s, häftad, ngt nött. 12485d 60 kr

Edwardson, Åke WINTERLAND. Norstedts 2003. Första upplagan. 306+3s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 37578d 125 kr

Ekholm, Jan-Olof BITA I GRÄSET. Bokád 1977. 215+1s, pappband, ngt sned. 36239d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof DEN TIDEN - DEN SORGEN. Plus © 1981. 234s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, sned. 15588d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof DITT OCH DATT PÅ MÅFÅ. Lindqvist 1958. 105s, inbunden, ngt nött, ägarinfo förtitel. / Titelsidan saknar författarnamn. 37093d 125 kr

Ekholm, Jan-Olof DÖD MANS HAND. Valentin 1997. 253s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 36241d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof DÖDA VÄNNER, TROGNA GRANNAR. Bonniers 1971. 203+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36274d 200 kr

Ekholm, Jan-Olof DÖDARE KAN INGEN VARA. Nybloms 1982. 249s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36276d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof DÖDEN PASSERAR REV. Lindqvist 1975. 213+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 35562d 125 kr

Ekholm, Jan-Olof DÖTT LOPP. Bonniers 1973. Första upplagan / Läsexemplar för bokhandeln. 197+1s, häftad, osprättad, ngt nött, läsex-etikett o cirkulationslista sista inlagesidan. 15419d 300 kr

Ekholm, Jan-Olof ETT AVSLUTAT KAPITEL. Plus © 1980. 227s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 39192d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof FÖRLEDANDE LIK. Bonniers 1974. 196+1s, häftad, ngt nött. 13216d 125 kr

Ekholm, Jan-Olof FÖRLEDANDE LIK. Bonniers 1974. 196+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36273d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof KUNG UR LEKEN. Bokád 1978. 213s, pappband. 36242d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof LJUTA KANAL-DÖDEN. Nybloms 1983. 230s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, recexstämpel eftersättsblad. 30770d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof MAKALÖST MORD. Bonniers 1972. 207+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36275d 200 kr

Ekholm, Jan-Olof MANNEN DOWN UNDER. Valentin 1996. 216+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 36277d 150 kr

Ekholm, Jan-Olof MED NÅGRA VÄL VALDA MORD. Lindqvist 1976. 219+5s, inbunden m nött skyddsomslag. 36272d 125 kr

Ekholm, Jan-Olof PANG, DU ÄR DÖ! Valentin 1996. 191+1s, pocket, dedikation: Gösta / med mordiska / mässhälsningar / Jan Olof Ekholm. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15597d 90 kr

Ekholm, Jan-Olof TYST I KLASSEN. Valentin 1996. 243s, pocket, dedikation: Gösta / mordiskt minne / Bokmässan -97 / Jan-Olof Ekholm. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15598d 90 kr

Eklund, Ole MIKROGOSSARNAS ÄVENTYR. Förlaget Bro 1943, 3-7:e tusendet. häftad, ngt nött, ngt fläckig, namn titelsida, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10501f 150 kr

Ekman, Kerstin DE TRE SMÅ MÄSTARNA. Bonniers 1965. 207+1s, pocket, nött, prislapp bakre omslag, rivskada bakre omslag. 25119d 40 kr

Ekman, Kerstin DE TRE SMÅ MÄSTARNA. Bonniers 1962, 13-15:e tusendet. 174+1s, häftad, ngt nött, ägaretikett främre pärms insida. 34932d 125 kr

Ekman, Kerstin DEN BRINNANDE UGNEN. Bonniers 1966. 191+1s, ngt nött pocket. 13050d 60 kr

Ekman, Kerstin DEN BRINNANDE UGNEN. Bonniers / Svalan 1965. 225+1s, inbunden m skyddsomslag. 32586d 60 kr

Ekman, Kerstin DEN BRINNANDE UGNEN. Bonniers 1962. 198+1s, häftad, ryggränder, ngt sned, namn. 10466d 125 kr

Ekman, Kerstin DEN BRINNANDE UGNEN. Bonniers 2002. 204+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33955d 150 kr

Ekman, Kerstin DÖDSKLOCKAN. Aldus / Bonniers 1965. 177+5s, nött pocket. / Delfin 173. 37143d 40 kr

Ekman, Kerstin DÖDSKLOCKAN. Bonniers 1963, 16-20tus. 205s, inbunden m nött tejplagat skyddsomslag, ngt sned, exlibris, fläckiga för-/eftersättsblad. 39190d 125 kr

Ekman, Kerstin DÖDSKLOCKAN. Bonniers 1963. Första upplagan. 205+1s, häftad, nött, sned, ägarinfo förtitel. 32182d 150 kr

Ekman, Kerstin PUKEHORNET. Bonniers 1967. 183+1s, häftad, ngt nött, mörknande kanter. 14321d 125 kr

Ekman, Kerstin PUKEHORNET. Bonniers 1967, 10-12:e tusendet. 183+1s, inbunden m nött skyddsomslag, liten ytlig pappersskada försättsblad (borttagen prislapp?). / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37291d 125 kr

Ekman, Kerstin UNDER THE SNOW [De tre små mästarna]. Vintage 1997, 2nd printing. 164s, häftad, ngt nött, på engelska. / Översättning av Joan Tate. 39068d 125 kr

Ekman, Kerstin VYKORT FRÅN KATRINEHOLM. Bonniers 1977. 54+5s, häftad m skyddsomslag, ngt nött, svagt rött streck försättsblad, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 12004v 150 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Aldus / Bonniers 1967. 217+7s, nött sned pocket. / Zebra 227. 30015d 40 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Aldus / Bonniers 1967. 217+7s, pocket, ngt nött. / Zebra 227. 12480d 60 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Bonniers 1965. 218+1s, häftad, ngt nött, genomgående 10mm-fläck första sex sidorna. 32194d 125 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Bonniers 1965. Första upplagan. 218+1s, häftad, sned, prislappsrester främre omslag, namn år förtitel. 15436d 150 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Bonniers 1965. Första upplagan. 218+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36665d 200 kr

Ekström, Jan DAGGORMEN. Bonniers 1965. Första upplagan. 218+1s, häftad, ngt nött, delvis osprättad. 15472d 200 kr

Ekström, Jan DÖDEN FYLLER ÅR. Bonniers 1961. 220+3s, häftad, ngt nött, sned, ryggränder. 31175d 125 kr

Ekström, Jan DÖDEN FYLLER ÅR. Bonniers 1961. Förhandsex. 220+3s, häftad, ngt nött läsex för bokhandeln, osprättad. 12792d 200 kr

Ekström, Jan DÖDEN GÅR I MOLN. Bonniers 1962. Första upplagan. 236+3s, häftad, ngt nött. 34940d 150 kr

Ekström, Jan DÖDEN GÅR I MOLN. Bonniers 1962. Första upplagan. 236+3s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36664d 200 kr

Ekström, Jan ELDDANSEN. Bonniers 1970. 246+1s, häftad, ryggränder, ngt sned o nött, Fyrklövernetikett bakre omslag, övertuschat namn förtitel. 32407d 125 kr

Ekström, Jan ELDDANSEN. Bonniers 1970. Första upplagan. 246+1s, häftad, sned, ngt nött i övrigt, Fyrklövern-etikett bakre omslaget. 15430d 150 kr

Ekström, Jan ELDDANSEN. Bonniers 1970. Första upplagan. 246+1s, häftad, ngt sned, ngt nött i övrigt, prislapp bakre omslaget. 15503d 150 kr

Ekström, Jan ELDDANSEN. Bonniers 1970. Första upplagan / Läsexemplar för bokhandeln. 246+1s, häftad, ngt sned, läsex-etikett o cirkulationslista sista inlagesidan. 15418d 300 kr

Ekström, Jan MANNEN I BERGET. Bonniers 1979. Första upplagan. 245+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 12661d 200 kr

Ekström, Jan MORIANERNA. Bonniers 1964. 226+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 33620d 125 kr

Ekström, Jan MORIANERNA. Bonniers 1964, 10-12 tusendet. 226+1s, häftad, ngt nött, osprättad. 15428d 150 kr

Ekström, Jan MORIANERNA. Bonniers 1964.Första upplagan. 226+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36668d 200 kr

Ekström, Jan SVARTA VECKAN VID LYCÉE INTERNATIONAL DE ST-GERMAIN-EN-LAYE. Bonniers 1983. Förhandsex. 299+1s, häftad 'läsex för bokhandeln' m skyddsomslag, ngt nött. 10474d 150 kr

Ekström, Jan TRÄFRACKEN. Bonniers 1963. Första upplagan. 203+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36649d 150 kr

Ekström, Jan ÅLKISTAN. Bonniers 1967, 10-11:e tusendet. 243+1s, häftad, ingen förtitel, delvis osprättad, prislapp bakre omslag. 34839d 60 kr

Ekström, Jan ÅLKISTAN. Bonniers 2001. 259+1s, inbunden m skyddsomslag. / Bonniers kriminalklassiker. 33948d 150 kr

Ekström, Jan ÅLKISTAN. Bonniers 1967. Första upplagan. 243+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36666d 200 kr

Elfström, Barbro DEN GRÖNA JUNGFRUN. Wahlström & Widstrand 1966. 213s, häftad, osprättad. 32198d 60 kr

Elgström, Jörgen & Åke Runnquist SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950. Sällskapet Bokvännerna 1957. 160+3s, inbunden, illustrerad, litet bokägarmärke. 20086d 300 kr

Elias, David MISSTAG, MIN HERRE. Tomas 1954. 284+1s, ngt nött ngt fläckigt pappband. 30882d 125 kr

Elkins, Aaron FÖRBANNELSEN. Mysterious Press / Wiken 1991. 215+2s, inbunden m skyddsomslag, recensionsstämpel försättsblad, litet bokägarmärke. 11041d 125 kr

Elkins, Aaron GAMLA BEN. Mysterious Press / Wiken 1989. 241s, inbunden m skyddsomslag, exlibris. 35192d 125 kr

Ellin, Stanley ÅTTONDE KRETSEN. Berghs 1961. 271+1s, häftad, ngt nött, sned. 31163d 125 kr

Ellington, Richard DAMEN SOM FÖRSVANN. Tiden 1953. 204+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, liten bit saknas främre omslag. 33601d 60 kr

Ellington, Richard IT'S A CRIME. Pocket Books 756, 1951. 196+2s, nött pocket, på engelska. 13056d 125 kr

Ellis, Bret Easton AMERICAN PSYCHO Pan Norstedts 2000. 412+1s, pappband. 36113d 150 kr

Ellory, R. J. 36 DAGAR. Ordbilder 2009. 440+4s, pocket. 31153d 125 kr

Ellroy, James CLANDESTINE. Avon uå. 6th printing, 342+4s, ngt nött pocket, ngt sned, ryggränder, på engelska. 13156d 125 kr

Ellroy, James DEN STORA TOMHETEN. Wiken 1992. 489+2s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 11578d 200 kr

Ellroy, James I JEAN HILLIKERS SKUGGA. MIN JAKT PÅ KVINNORNA. Bra Böcker 2011. 205+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. K1H015 150 kr

Ellroy, James L.A. CONFIDENTIAL. Penguin 1999. 2nd impression. 107+1s, häftad, nött, på engelska. Förkortad förenklad text för skolbruk (Penguin Readers Level 5). 36138d 125 kr

Ellroy, James WHITE JAZZ. Fawcett Gold Medal 1993. 354s, ngt nött pocket, ryggränder, på engelska. 35917d 60 kr

Elster, Torolf PROVOKATÖR. Folket i bild 1957. 454+2s, pappband m nött skyddsomslag, förlagsstämpel försättsblad. 35368d 60 kr
UPP

F

Flammarion, Camille BEBODDA VÄRLDAR. Björck & Börjesson 1906. 263+14s, privatinbunden, ägarstämplar, namn. 34559f 200 kr

Flammarion, Camille STELLA. Nordiska Förlaget 1918. 318s, häftad, nästan helt osprättad. 14056f 200 kr

Flammarion, Camille STELLA. Nordiska Förlaget 1912. 185+7s, häftad, reva ryggfot, märke efter pris försättsblad, ngt nött. 14057f 125 kr

Flammarion, Camille STELLA. Nordiska Förlaget 1912. 185+7s, häftad. 14058f 150 kr

Flammarion, Camille STELLA. Nordiska Förlaget 1912. 185+7s, inbunden, ngt blekt rygg. 14059f 150 kr

Flammarion, Camille URANIA. Nordiska Förlaget 1910. 160s, häftad, ngt nött, förlagsstämpel främre omslag. 14060f 150 kr

Flammarion, Camille URANIA. Nordiska Förlaget 1910. 156+4s, häftad. 14061f 150 kr

Flammarion, Camille URANIA. Nordiska Förlaget 1910. 160s, mjukband. 14062f 150 kr

Flammarion, Camille URANIA. Nordiska Förlaget 1910. 156+4s, mjukband, fläck övre snitt. 14063f 150 kr

Flammarion, Camille URANIA. Nordiska Förlaget 1910. 156+4s, häftad, nött, sned. 15164f 150 kr

Fleming, Ian ATTENTAT [Moonraker]. Bonniers 1966. 189+1s, inbunden, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Torsten Blomkvist. 15558d 60 kr

Fleming, Ian CASINO ROYALE. Pan X232, 1965. 23rd printing, 188+4s, ngt sned pocket m ngt blekt rygg, på engelska. 40283d 60 kr

Fleming, Ian DOKTOR NO [Doctor No]. Bonniers 1984. 203+3s, ngt nött pocket. 36411d 40 kr

Fleming, Ian DÖDEN PÅ JAMAICA [Doctor No]. Bonniers 1966. 203+1s, inbunden m nött tejplagat skyddsomslag. 33002 90 kr

Fleming, Ian DÖDEN SPELAR FALSKT [Diamonds are forever]. Bonnierförlagen 2001. 187+1s, inbunden m skyddsomslag. 36329d 90 kr

Fleming, Ian DÖDEN SPELAR FALSKT [Diamonds are forever]. Bonniers 1966. 185+1s, inbunden, ngt nött, namn, förlagsstämpel eftersättsblad. / Översättning av Torsten Blomkvist. 39002d 60 kr

Fleming, Ian I HENNES MAJESTÄTS HEMLIGA TJÄNST. Bonniers 1965. 242+1s, inbunden, ngt sned, ngt nött, ngt missfärgad rygg. 39244d 125 kr

Fleming, Ian KAMRAT MÖRDARE [From Russia, with love]. Bonniers 1966. 204+1s, inbunden, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Lars Hansson. 15556d 60 kr

Fleming, Ian KAMRAT MÖRDARE [From Russia, with love]. Bonniers 1966. 204+1s, inbunden, ngt nött, svagt sned. / Översättning av Lars Hansson. 15557d 60 kr

Fleming, Ian MANNEN MED DEN GYLLENE PISTOLEN [The man with the golden gun]. Bonniers 1965, 16-19tus. 160+3s, häftad, sned, nött, namn. / Översättning av Mons Mossner. 37069d 125 kr

Fleming, Ian MANNEN MED DEN GYLLENE PISTOLEN [The man with the golden gun]. Bonniers 1965. Första svenska upplagan. 160+3s, häftad, sned, nött. 13449d 150 kr

Fleming, Ian MOONRAKER. Signet uå, 22nd printing. 175+1s, nött pocket, på engelska. 39368dx 60 kr

Fleming, Ian ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE. Jonathan Cape 1963, 2nd impression, 288s, inbunden, ngt nött, på engelska. 11664d 300 kr

Fleming, Ian RISKANTE GESCHÄFTE. Scherz 1976. 2 auflage, 122+6s, ngt nött pocket, på tyska. 10507d 40 kr

Fleming, Ian SPILLET ER UDE - JAMES BOND. Skrifola uå. 205+1s, häftad, nött, på danska. 45242d 90 kr

Fleming, Ian TOD IM RÜCKSPIEGEL. Scherz 1978. 4 auflage, 126+2s, pocket, på tyska. 10509d 40 kr

Fleming, Ian UR DÖDLIG SYNVINKEL [For your eyes only]. Bonniers 1966. 188+1s, inbunden, namn, förlagsstämpel eftersättsblad, ngt nött. 15446d 60 kr

Fleming, Ian UR DÖDLIG SYNVINKEL [For your eyes only]. Bonniers 1966. 188+1s, inbunden, fläckigt högersnitt, ngt sned, ngt nött. 15555d 60 kr

[Fleming, Ian] Amis, Kingsley (Robert Markham) COLONEL SUN. A JAMES BOND ADVENTURE. Cape 1968. 1st UK ed. 255s, inbunden, exlibris, på engelska.13532d 300 kr

[Fleming, Ian] Benson, Raymond THE WORLD IS NOT ENOUGH. Coronet 1999. 200+2s, ngt nött pocket, på engelska. 10113d 150 kr

[Fleming, Ian] Faulks, Sebastian DEVIL MAY CARE. Penguin 2009. 394+30s, ngt nött pocket, på engelska. 45109d 125 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John BROKENCLAW. Coronet 1991. 240s, ngt nött pocket, på engelska. 12406d 125 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John FOR SPECIAL SERVICES. Berkley 1983. 311+1s, ngt nött pocket, på engelska. 35916d 60 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John ICEBREAKER. Putnam © 1983. 301s, inbunden, på engelska. / ISBN 0399128115. 39077d 200 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John LICENCE TO KILL. Charter 1989. 294+4s, nött pocket, på engelska. 10544d 60 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John NO DEALS MRS BOND. Coronet 1987. 240s, ngt nött pocket, på engelska. 10545d 60 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John NO DEALS, MR BOND. Guild 1987. 240s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, på engelska. 35741d 200 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John ROLE OF HONOUR. Coronet 1985. 2nd impression, 287+1s, ngt nött pocket, på engelska. 12407d 125 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John SCORPIUS. Guild Publishing 1988. 190s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. 34156d 200 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John SPECIALUPPDRAG FÖR 007 [For special services]. Bonniers 1983. 237+1s, inbunden m skyddsomslag. 10546d 150 kr

[Fleming, Ian] Gardner, John TID FÖR HÄMND [Licence to kill]. Wahlströms 1989. 235+1s, ngt nött pappband. 36415d 125 kr

[Fleming, Ian] Pearson, John JAMES BOND. THE AUTHORISED BIOGRAPHY OF 007. Grafton 1985. 382s, ngt nött pocket, stor prislapp främre omslag, på engelska. 39266d 60 kr

[Fleming, Ian] Pearson, John JAMES BOND. THE AUTHORIZED BIOGRAPHY OF 007. A FICTIONAL BIOGRAPHY. Sidgwick & Jackson 1973. 317s, inbunden m prisklippt skyddsomslag, ngt nött, litet ägarmärke, på engelska. 20154d 350 kr

[Fleming, Ian] Zeiger, Henry A. IAN FLEMING. THE SPY WHO CAME IN WITH THE GOLD. Duell, Sloan and Pearce © 1965. 1st US ed. 150s, inbunden, blekt rygg o del av pärm, på engelska. 39316d 200 kr

Freeman, R. Austin HELEN VARDON'S CONFESSION. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 346+1s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, ägarinfo försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36763d 200 kr

Freeman, R. Austin MR POTTERMACKS MISSTAG [Mr Pottermack's oversight]. Askild & Kärnekull 1979. 2uppl, 250+1s, häftad, ngt sned. / Översättning av Ragnar Ahlstedt. Hr Ehrenmarks deckare 6. 32614d 125 kr

Freeman, R. Austin THE D'ARBLAY MYSTERY. Hodder & Stoughton uå. 312+6s, inbunden, blekt ngt nött rygg, exlibris, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37029d 200 kr
UPP

G

Gardner, Erle Stanley BRYDSAM BRUNETT. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 223+1s, ngt sned ngt nött pocket. 32201d 40 kr

Gardner, Erle Stanley DEN DÖMDA STADEN. Detektivmagasinet 1956:14. Gardner på s.3-35. 82s, klammerhäftad, tre genomgående tryckskador främre omslag t.o.m. s10. 25238d 150 kr

Gardner, Erle Stanley DEN DÖMDA STADEN. Detektivmagasinet 1956:14. Gardner på s.3-35. 82s, klammerhäftad, ngt nött, ngt fläckig, kulspetsifyllt D främre omslag, ngt sned. 25295d 150 kr

Gardner, Erle Stanley DEN DÖMDA STADEN. Detektivmagasinet 1956:14. Gardner på s.3-35. 82s, klammerhäftad, ngt nött. 25296d 150 kr

Gardner, Erle Stanley DEN DÖMDA STADEN. Detektivmagasinet 1956:14. Gardner på s.3-35. sned, ngt nött, fläckig. 98090d 150 kr

Gardner, Erle Stanley DEN FÖRSIKTIGA BLONDINEN [The case of the cautious coquette]. B. Wahlströms 1957. 252+4s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. / Månadsdeckaren 23. 15674d 150 kr

Gardner, Erle Stanley DEN HALVSOVANDE HUSTRUN. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 246+6s, nött ngt sned pocket, prislappar bakre omslag. 32202d 40 kr

Gardner, Erle Stanley DEN KIDNAPPADE GULDFISKEN. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 231+5s, nött sned pocket, prislappsrest bakre omslag. 32214d 40 kr

Gardner, Erle Stanley DEN NONCHALANTA NYMFEN, Raben & Sjögren / Tema 1966. 214+6s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, litet kulspetskladd förtitel 32205d 40 kr

Gardner, Erle Stanley DET ENÖGDA VITTNET [The one-eyed witness]. Ewald Elander 1955. 280s, häftad, nött, ngt sned. / Översättning av Gerd Löfqvist. 31449d 125 kr

Gardner, Erle Stanley DISTRIKTSÅKLAGAREN OCH GÅTAN MED DEN MÖRDADE PRÄSTEN. Tidens Bokklubb 1962. 229+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 32249d 60 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET BRUNOLD (MYSTERIET MED DET KONSTGJORDA ÖGAT). Åhlén & Söner 1937. 270+1s, häftad, nött, sned, illa sprättad. 25103d 60 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET LAXTER. Åhlén & Söner 1937. 281+1s, häftad, sned, skadad ryggfot, för-/eftersättsblad samt inre omslag m enstaka fläckar, rygg m revor och ngt sned, ngt nött i övrigt. 10540d 125 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN FARLIGA LEKSAKEN [The case of the deadly toy]. Bonniers 1960. 187+4s, ngt nött pocket. / Översättning av Sven Bergström. Zebra 124. 35204d 60 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN PRYDA PATIENTEN [The case of the demure defendant]. Bonniers 1961. 187+4s, ngt nött pocket, namn. / Översättning av Sven Bergström. Zebra 139. 15116d 60 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN PRYDA PATIENTEN. Bonniers 1957. 176s, häftad, ngt nött, några sidor omilt sprättade, ngt revig, namn. 34868d 125 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN SKRIKANDE KVINNAN. Bonniers 1958. 161+1s, häftad, nött, sned. 34863d 125 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN SKRIKANDE KVINNAN. Bonniers Folkbibliotek 1960. 213+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned. 32251d 125 kr

Gardner, Erle Stanley FALLET MED DEN SLAGFÄRDIGA OMSLAGSFLICKAN. Bonniers 1960. 173+1s, häftad, nött. 35861d 125 kr

Gardner, Erle Stanley LJUDLÖS DÖD. Detektivmagasinet 1956:02. 82s, klammerhäftad, ngt sned. / Gardner på s.3-37. 25243d 150 kr

Gardner, Erle Stanley LÅNTA FJÄDRAR [The case of the fan-dancer's horse]. B. Wahlströms 1952. 221+1s, häftad, nött. 34077d 125 kr

Gardner, Erle Stanley LÅNTA FJÄDRAR [The case of the fan-dancer's horse]. B. Wahlströms 1959. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag / Månadsdeckaren 44. 15697d 150 kr

Gardner, Erle Stanley MORD AUF DER LUXUSJACHT [The case of the half-wakened wife]. Ullstein 1959. 189+3s, häftad, reva ryggfot, ägarinfo förtitel, ngt fläckig, på tyska. / Översättning av Charlotte Richter. 37286d 125 kr

Gardner, Erle Stanley MYSTERIET MED DEN FLYTANDE SPELHÅLAN. Forum 1948. 258+1s, häftad, sned, nött. 34865d 60 kr

Gardner, Erle Stanley MYSTERIET MED PAPEGOJAN. Forum 1947. 210+1s, häftad, nött, ngt sned. 34078d 125 kr

Gardner, Erle Stanley MÖRDARE I NATTEN. Detektivmagasinet 1956:21. 82s, klammerhäftad, nött, fläckar, ngt sned. / Gardner på s.3-33. 25240d 150 kr

Gardner, Erle Stanley MÖRDARE PÅ SPRÅNG. Detektivmagasinet 1956:23. 82s, klammerhäftad, blyertskladd bakre omslag. Gardner på s.3-33. 12621d 150 kr

Gardner, Erle Stanley MÖRDARE PÅ SPRÅNG. Detektivmagasinet 1956:23. 82s, klammerhäftad, ingen övre klammer (produktionsfel), brytveck bakre omslag. Gardner på s.3-33. 25241d 150 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN ANKLAGADE ADVOKATEN [The case of the velvet claws]. Deckarhyllan 2015. Första svenska upplagan. 258+4s, pocket. / Översättning av Håkan Andersson & Lennart Guldbrandsson. 35402d 90 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN BLONDA BOMBEN [The case of the blonde bonanza]. Bonniers 1964. 171+4s, ngt nött pocket. / Översättning av Mons Mossner. Zebra 179. 36801d 125 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN FALSKA FILMAGENTEN [The case of the lucky legs]. Deckarhyllan 2021. 287+5s, pocket. / Deckarhyllan 8. 30830d 90 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN MOTSTRÄVIGA MODELLEN [The case of the reluctant model]. Bonniers 1963. 182+1s, häftad, nött, sned. 15420d 125 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN MOTSTRÄVIGA MODELLEN. Bonniers 1963. 182+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 36755d 125 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN MÖRDADE MILJONÄREN [The case of the sulky girl]. Deckarhyllan 2018. 320+6s, pocket. / Deckarhyllan 4. 30837d 90 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN SJUNGANDE CIGARRETTFLICKAN. Bonniers 1962. 179+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 34862d 125 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN SLAGFÄRDIGA OMSLAGSFLICKAN [The case of the calendar girl]. Bonniers 1962. 172+3s, sned pocket, nött. / Översättning av Sven Bergström. Zebra 146. 15115d 60 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN VILDA ARVTAGERSKAN. Bonniers 1965. 175+1s, pocket, ngt nött, ngt sned. / Zebra 198. 12481d 60 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN VÄLSKAPTA SKUGGAN [The case of the shapely shadow]. Bonniers 1961. 165+1s, häftad, sned, ngt nött, skurna snitt, troligt förhandsex. 15443d 200 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED DEN VÄLSKAPTA SKUGGAN. Bonniers 1961. 165+1s, häftad, ngt nött. 34864d 125 kr

Gardner, Erle Stanley PERRY MASON OCH FALLET MED KLEPTOMANENS SKO. Bonniers 1963. 203+4s, ngt nött pocket, ägarinfo främre omslags insida. 11750d 125 kr

Gardner, Erle Stanley SMEKMÅNAD MED DÖDEN. B. Wahlströms 1958. 253+3s, inbunden, ngt nött, rivskada bakre pärms insida. / Översättning av Josef Almqvist. Månadsdeckaren 34. 39385d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE BACKWARD MULE. Pocket Books #855, 1951. 198+2s, pocket, skadat rygghuvud, på engelska. 11684d 90 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE BLACK-EYED BLONDE. Grosset & Dunlap uå. 217s, inbunden, ngt nött, främre pärmens övre högra hörn skadat ca 20x10mm, överstruket namn försättsblad, på engelska. 39663d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE BLONDE BONANZA. Pocket Books 1964. 182s, nött sned pocket, på engelska. 37888d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE BORROWED BRUNETTE. Pocket Books #856, 1952. 201+1s, pocket, på engelska. 12925d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE CARETAKER'S CAT. Pocket Books #138, 1954. 23rd printing, 201+1s, sned pocket, på engelska. 40267d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE COUNTERFEIT EYE. Triangle / Blakiston uå. 304s, inbunden, ngt nött, överstruket namn försättsblad, s25-30 m skada i högersnittet (ej textförlust), på engelska. 39664d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE CRIMSON KISS. A PERRY MASON NOVELETTE AND OTHER STORIES. Pocket Books 1972. 176s, pocket, sned, nött, på engelska. 39057d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE CROOKED CANDLE. Penguin 1294, 1961. 191+1s, ngt nött pocket, på engelska. 35589d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE DANGEROUS DOWAGER. Pan #238, 1953. 190+2s, pocket, på engelska. 12923d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE DANGEROUS DOWAGER. Pan #238, 1953. 190+2s, ngt nött pocket, på engelska. 12924d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE DARING DIVORCEE. Pocket Books 1965. 212+2s, nött sned pocket, på engelska. 37885d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE DROWSY MOSQUITO. Penguin 965, 1960. 223+1s, ngt nött pocket, kulspetsinitialer främre omslag, på engelska. 35590d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE FENCED-IN WOMAN. Pocket Books 1973. 200s, sned ngt nött pocket, på engelska. 37883d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE GILDED LILY. Morrow © 1956. 1st US ed. 244+2s, inbunden, ngt nött, ngt blekt rygg, ägarinfo försättsblad, på engelska. / Library of Congress Catalog Card No.: 56-9456. 15019d 250 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE HALF-WAKENED WIFE. Pocket Books 832, 1951. 232+2s, pocket, på engelska. 14951d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE ICE-COLD HANDS. Pan 1971. 174+2s, nött pocket, ägarstämpel, på engelska. 36891d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE ICE-COLD HANDS. Morrow © 1962. 218s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, på engelska. 32191d 150 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE LAME CANARY. Penguin #912, 1955. 224s, pocket, exlibris, röd svag fläck övre högresnitt, på engelska. 15051d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE LAME CANARY. Penguin 912, 1961. 224s, ngt nött ngt fläckig pocket, ägarinitialer främre omslag, på engelska. 35850d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE LONG-LEGGED MODELS- Pocket Books 1970. 200s, nött, sned, kulspetsnoteringar första sidan, på engelska. 37884d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE LUCKY LOSER. Heinemann 1962. 1st UK ed. 224s, inbunden m mkt revigt ej prisklippt 13s6d skyddsomslag. 20L0209 300 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE MOTH-EATEN MINK. Heinemann 1958. 256s, inbunden m nött ej prisklippt 12s6d skyddsomslag, bokhandelsetikett främre pärms insida, på engelska. 12450d 200 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE MUSICAL COW. Pan 1962. G326, 2nd printing. 188+4s, pocket, kulspetsstreck rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L1108 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE NEGLIGENT NYMPH. Pocket Books #1029, 1954. 194+4s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. 40266d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE PERJURED PARROT. Pocket Books 378, 1947, 2nd printing. 185+1s, pocket, nött revig rygg, sned, namn, på engelska. 37882d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE PERJURED PARROT. Triangle / Blakiston uå. 280s, inbunden, ngt nött, på engelska. 39661d 150 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE ROLLING BONES. Pocket Books #35039, 1965. 16th printing, 184s, sned pocket, på engelska. 25293d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SLEEPWALKER'S NIECE. Pocket Books #277, 1955. 15th printing, 204s, nött pocket, på engelska. 25280d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SLEEPWALKER'S NIECE. Penguin 966, 1963. 20+5s, nött pocket, främre omslag övre högerhörn saknas ca 10x10mm, på engelska. 35849d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SLEEPWALKER'S NIECE. Pocket Books #277, 1949. 12th printing, 204s, nött pocket, på engelska. 11696d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SLEEPWALKER'S NIECE. Pocket Books #277, 1949. 12th printing, 204s, ngt nött pocket, på engelska. 12926d 60 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SLEEPWALKER'S NIECE. World 1946. 282s, inbunden, nött, på engelska. 31730d 125 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SMOKING CHIMNEY. Pocket Books #667, 1950. 3rd printing, 197+3s, pocket, på engelska. 12919d 90 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SPURIOUS SPINSTER. Pocket Books 1963. 178+2s, nött sned pocket, på engelska. 37886d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE STUTTERING BISHOP. Penguin 939, 1961. 186+6s, ngt nött pocket, kulspetsränder rygg, på engelska. 35588d 40 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE STUTTERING BISHOP. Penguin #939, 1955. 186+4s, pocket, exlibris, på engelska. 15049d 90 kr

Gardner, Erle Stanley THE CASE OF THE SUBSTITUTE FACE. Pocket Books 242, 1948. 14th printing, 244+8s, nött pocket, på engelska. 30469d 40 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) AN AXE TO GRIND. Heinemann 1951. 1st UK ed. 211s, inbunden, nött, inget försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 14958d 125 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) DOUBLE OR QUITS. Dell #718, uå. 224s, nött pocket, på engelska. 25263d 40 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) EN DAM FÖRSVINNER [Spill the jackpot]. Fahlcrantz & Gumælius 1949. 249+1s, häftad, ngt nött, modern liten prislapp främre omslag. / Översättning av Josef G. Jonsson. 15012d 150 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) FLADDERMÖSS FLYGER I SKYMNINGEN [Bats fly at dusk]. Fahlcrantz & Gumælius 1951. Första svenska upplagan. 259s, häftad, mkt nött, sned, endast läsex. / Översättning av Elsie Tollet & Håkan Tollet. 39248d 60 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) GOLD COMES IN BRICKS. Dell 2952, 1961. 224s, nött sned pocket, på engelska. 37887d 40 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) GULD OCH JIUJITSU. Fahlcrantz & Gumælius 1948. 312s, häftad, nött, sned, ingen förtitel. 30912d 125 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) GULD OCH JIUJITSU. Fahlcrantz & Gumælius 1948. 312s, häftad. 13472d 200 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) KRÅKOR KAN INTE RÄKNA [Crows can't count]. Tomas 1954. 285+1s, pappband, liten fläck bakre pärmen. 13877d 200 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) KRÅKOR KAN INTE RÄKNA [Crows can't count]. Tomas 1954. 285+1s, inbunden, fläckig. 15412d 200 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) SAMARBETE MED POLISEN [Double or quits]. Fahlcrantz & Gumælius 1949. Första svenska upplagan. 240s, häftad, sned, ngt nött. / Översättning av Josef G. Jonsson. 39249d 125 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) SAMARBETE MED POLISEN. Fahlcrantz & Gumælius 1949. 240s, häftad, delvis osprättad, mörknad rygg, ngt fläckig. 45145d 150 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) SHILLS CAN'T CASH SHIPS. Pocket Books 1963. 185+1s, pocket, nött, sned, på engelska. 37881d 40 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) UGGLOR BLUNDAR INTE. Fahlcrantz & Gumælius 1950. 240s, häftad, ngt nött. 45101d 150 kr

Gardner, Erle Stanley (A. A. Fair) YOU CAN DIE LAUGHING. Heinemann 1958. 207s, inbunden m ej prisklippt 12s6d skyddsomslag, ngt sned, ngt nött, på engelska. 25081d 200 kr

Gardner, Erle Stanley (Frank Richardson) EN MÖRDARES VÄG. Detektivmagasinet 1956:28. sned, ngt nött, klammerrevor mittarket. 98092d 150 kr

[Gardner, Erle Stanley] Johnston, Alva THE CASE OF ERLE STANLEY GARDNER. Morrow (c) 1946/1947. 87s, inbunden m mkt nött trasigt o lagat ej prisklippt $1.50 skyddsomslag, på engelska. 19L0428 300 kr

Genberg, Kjell E. AV EN SLUMP. Lindqvist 1976. 228+4s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, ägaretikett främre flik. 32369d 125 kr

Genberg, Kjell E. DEN LÅNGE FRÅN SUNDSVALL. Wahlström & Widstrand 1999. Första upplagan. 182+1s, inbunden m skyddsomslag. / Dedikation: Till [xxx] / med tack / Kjell E. Genberg. 70101d 200 kr

Genberg, Kjell E. GOMORRON, SODOM Plus 1977. 226s, inbunden, ngt nött. 37962d 125 kr

Genberg, Kjell E. HUNDARNA [. . .]. Hegas 1997. Första upplagan. 88s, häftad, blekt rygg. 37724d 60 kr

Genberg, Kjell E. JAG HAR DÖDAT. Plus © 1979. 183s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 14877d 125 kr

Genberg, Kjell E. JAG HAR DÖDAT. Plus © 1979. 183s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ägaretikett. 15583d 125 kr

Genberg, Kjell E. JASPLANEN. Gondolin 1999. 232s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36641d 150 kr

Genberg, Kjell E. KOMMANDO 2010 [Enheten 6]. MBF 2004. 255+1s, pappband. 32372d 60 kr

Genberg, Kjell E. KÄRLEK PÅ SPEL. Boknöje 1993. 153+1s, ngt nött pocket. / Stjärnroman 7. 12496d 40 kr

Genberg, Kjell E. RÖVARE. Gondolin 2006. 141s, häftad. 33672d 125 kr

Genberg, Kjell E. SHERIFFPOJKEN. Gondolin 1999. 157s, pappband. 35564d 125 kr

Genberg, Kjell E. STORSTÖTEN. Forum 1976. 220s, häftad, nött, sned, prislappar bakre omslag, illa sprättad. 32367d 40 kr

Genberg, Kjell E. STRIDEN VID FAXEHUS. Williams 1974. 155+3s, ngt nött ngt snett pappband. 12505d 125 kr

Genberg, Kjell E. TA I TRÄ. B. Wahlströms 1979. 207+1s, häftad, nött, prislapp bakre omslag, ägaretikett. / Brottsplats Sverige. 38055d 125 kr

Genberg, Kjell E. VILDA VÄSTERNS HJÄLTAR OCH BANDITER. Norlén & Slottner 2006. 235s, pappband. 36149d 150 kr

Genberg, Kjell E. ÅRETS RYSARE. Semic 1995. 143s, häftad, ngt nött. 10907d 125 kr

Genberg, Kjell E. ÅRETS RYSARE. Semic 1995. 143s, häftad, ngt nött. 14878d 125 kr

Genberg, Kjell E. ÅRETS RYSARE. Semic 1995. 143s, häftad, ngt nött. 14879d 125 kr

Genberg, Kjell E. ÄPPELKRIGAREN. MBAB 2001. 159+1s, inbunden m fläckigt skyddsomslag. 35563d 150 kr

Genberg, Kjell E. & Nils Wahlbom DE TRE GRACERNA. MBFB 2011. 218+2s, häftad. 31627d 125 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) ITALIENSK ÖPPNING. Boströms 1999. 251+1s, inbunden m skyddsomslag. 31995d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) KUNGEN HOTAD. Tre Böcker 2003. 223s, inbunden m skyddsomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36878d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) LÖPARNA. Tre Böcker 2002. 252s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36024d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) ROCKAD MED DROTTNING. Tre Böcker 2001. 216s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 31994d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) ROCKAD MED DROTTNING. Tre Böcker 2001. 216s, inbunden m ngt skyddsomslag m ngt blekt rygg. 15487d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) STJÄRNFALL. Tre Böcker 2006. 239+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 37289d 150 kr

Genberg, Kjell E. (Christian Aage) TORNET. Tre Böcker 2004. 240s, inbunden m nött skyddsomslag. 34276d 150 kr

Genberg, Kjell E. (K. Earl Ginsburg) JEFF FLINT OCH DIAMANTSMUGGLARNA. B. Wahlströms ungdomspocket 159, 1974. 117+1s, pocket (85x133mm), sned, ngt nött. 15239d 125 kr

Genberg, Kjell E. (K. Earl Ginsburg) JEFF FLINT OCH STADEN SOM FÖRSVANN. B. Wahlströms ungdomspocket 184, 1975. 118+2s, pocket (85x133mm), svagt sned, ngt nött. 15240d 125 kr

Genberg, Kjell E. (K. Earl Ginsburg) JIMMY OCH REVOLVERMÄNNEN. B. Wahlströms ungdomspocket 118, 1973. 118+1s, pocket (85x133mm), sned, ngt nött. 15238d 125 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) BEN HOGAN. DEN ANDRES BRÖD. Ngt nött pocket. 11984d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) BEN HOGAN. HÄMNAS ELLER DÖ. Ngt nött pocket. 11835d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) BEN HOGAN. MOT ALLA ODDS. Ngt nött sned pocket. 11833d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) BEN HOGAN. VEDERGÄLLNING. Ngt nött pocket. 11831d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) BEN HOGAN. VEDERGÄLLNING. Ngt nött o sned pocket, initialer titelsida, märke efter prislapp främre omslag. 11983d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Matt Jade) UTAN NÅD. 1973. 127+1s, ngt nött pocket, kulspetskladd omslagens insidor. 12497d 60 kr

Genberg, Kjell E. (Shell Earlin) FASORNAS Ö. B. Wahlströms 1977. 157+3s+reklam, nött pocket. / Fregatt 21. 15094d 125 kr

Gilbert, Michael AFFÄR ÄR AFFÄR [The dust and the heat]. Spektra 1979. 250+2s, inbunden m nött skyddsomslag m ngt blekt rygg, ngt sned, ägaretikett främre flik. / Översättning av Ingegerd Leczinsky. NyaDeckaress 24. 34175d 125 kr

Gilbert, Michael BLOD OCH DOM [Blood and judgement]. Skoglunds 1961. 213+1s, häftad, nött, litet bokägarmärke. / Översättning av Lisbeth Renner. 34177d 125 kr

Gilbert, Michael BLOD OCH DOM [Blood and judgement]. Skoglunds 1961. 213+1s, häftad, nött, ägaretikett, svagt sned. / Översättning av Lisbeth Renner. 15457d 125 kr

Gilbert, Michael BLOOD AND JUDGEMENT. House of Stratus 2004. 196+8s, häftad, på engelska. 39339d 150 kr

Gilbert, Michael DEATH HAS DEEP ROOTS. Hodder & Stoughton 1965, Uniform edition. 254s, inbunden m ngt nött insektsangripet ej prisklippt 15s skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-029 200 kr

Gilbert, Michael DEATH OF A FAVOURITE GIRL. Hamlyn 1982. 207+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 34187d 60 kr

Gilbert, Michael DEN LÅNGA SKUGGAN [Death of a favourite gir]. Bra Deckare 1983. 288+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 34180d 60 kr

Gilbert, Michael DÖDEN GÅR I KYRKAN [Close quarters]. Skoglunds 1948. 332+4s, häftad, sned, nött, namn, ägaretikett främre omslags insida, ingen förtitel. / Översättning av Matts Höjer. 36100d 125 kr

Gilbert, Michael EN PORT SLÅS UPP. Skoglunds 1950. Första upplagan. 356+4s, häftad, ngt nött, ngt fläckig, släppt lite i rygg, ägaretikett. / Översättning av K.-E. Almblad. 35033d 150 kr

Gilbert, Michael EN PORT SLÅS UPP. Skoglunds 1950. 356+4s, häftad, ngt nött, osprättad, litet bokägarmärke. 35029d 200 kr

Gilbert, Michael EN UNG KVINNA DOG [The body of a girl]. Berghs 1972. 262+2s, häftad, sned, blekt rygg, litet bokägarmärke, ägaretikett främre flik, märken efter prislappar bakre omslag. / Översättning av Allan Fredriksson. 35031d 125 kr

Gilbert, Michael I HIMMELENS SKY. Skoglunds 1956. 295+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, namnstämpel förtitel. 34178d 125 kr

Gilbert, Michael MULLVADSGÅNGEN [Death in captivity]. Skoglunds 1953. 299+1s, häftad, nött, fläckig, släppt i rygg, etikettrest främre omslag. 34179d 60 kr

Gilbert, Michael MULLVADSGÅNGEN [Death in captivity]. Skoglunds 1953. 299+1s, häftad, nött tejplagat omslag, ägaretikett. 15458d 125 kr

Gilbert, Michael NATTEN DEN TOLFTE. Berghs 1977. 247+1s, häftad, ngt nött, ryggränder, ngt blekt rygg, släppt delvis i rygg, litet bokägarmärke. 35030d 125 kr

Gilbert, Michael PAINT, GOLD AND BLOOD. Hodder & Stoughton 1989. 249s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37908d 200 kr

Gilbert, Michael RUM UTAN UTSIKT [They never looked inside]. Skoglunds 1949. 293+3s, häftad, nött, sned, förtitel med bortklippt namnteckning(?), litet bokägarmärke. 35032d 125 kr

Gilbert, Michael RUM UTAN UTSIKT [They never looked inside]. Skoglunds 1949. 293+3s, häftad, nött, ngt sned, namn, ägaretikett. 15484d 150 kr

Gilbert, Michael THE DOORS OPEN. House of Stratus 2004. 242+6s, häftad, på engelska. 39338d 150 kr

Gilbert, Michael THE DUST AND THE HEAT. Hodder & Stoughton 1967. 1st UK ed. 256s, inbunden m nött ej prisklippt 21s skyddsomslag, ngt sned, fläckiga nötta försättsblad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37909d 200 kr

Gilbert, Michael THE ETRUSCAN NET. Hodder & Stoughton 1969. 254s, inbunden m nött ej prisklippt 28s skyddsomslag, ngt sned, på engelska. 12199d 300 kr

Gilbert, Michael THE LONG JOURNEY HOME. Hodder & Stoughton 1985. 1st UK ed. 239+1s, inbunden m ej prisklippt £8.95 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37927d 150 kr

Gilbert, Michael THE NIGHT OF THE TWELFTH. Penguin 1978. 223+1s, ngt nött pocket, blekt rygg, exlibris, på engelska. 34182d 60 kr

Gilbert, Michael THE NIGHT OF THE TWELFTH. Book Club Associates 1976. 223s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, på engelska. 36021d 150 kr

Graeme, Bruce BLACKSHIRT THE AUDACIOUS. Hutchinson / Arrow uå, 58th thousand. 256s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39806d 200 kr

Grafton, Sue A IS FOR ALIBI. Bantam (1987). 23rd printing, 214+2s, snddläst nött pocket, på engelska. 36050d 40 kr

Grafton, Sue A IS FOR ALIBI. Pan 1990. 2nd printing, 253+3s, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35068d 60 kr

Grafton, Sue A SOM I ALIBI [A is for Alibi]. Mysterious Press / Förlags AB Wiken 1990. 238s, inbunden m skyddsomslag. ISBN 9170246613. 25312d 200 kr

Grafton, Sue A SOM I ALIBI [A is for Alibi]. Bra Böcker 1997. 238+10s, pappband. 30728d 40 kr

Grafton, Sue C IS FOR CORPSE. Pan 1990. 2nd printing, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35070d 60 kr

Grafton, Sue D IS FOR DEADBEAT. Pan 1990. 2nd printing, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35071d 60 kr

Grafton, Sue F SOM I FLYKT [F is for Fugitive]. Bra Böcker 1995. 239s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 13399d 150 kr

Grafton, Sue G IS FOR GUMSHOE. Fawcett Crest 1993. 17th printing, 341+3s, nött sned pocket, på engelska. 36051d 40 kr

Grafton, Sue G IS FOR GUMSHOE. Pan 1991. 261+5s, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35073d 60 kr

Grafton, Sue G SOM I GRAV [G is for Gumshoe]. Bra Böcker 1996. 250+1s, inbunden m skyddsomslag. 30725d 125 kr

Grafton, Sue G SOM I GRAV [G is for Gumshoe]. Bra Böcker 1996. 250+1s, inbunden m skyddsomslag. 15422d 125 kr

Grafton, Sue H SOM I HUMBUG [H is for Homicide]. Bra Böcker 1997. 250s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Börje Crona. 37608d 150 kr

Grafton, Sue J IS FOR JUDGMENT. Pan 1994. 342s, ngt nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35076d 60 kr

Grafton, Sue K IS FOR KILLER. Pan 1995. 284+8s, nött pocket, prislapp, exlibris, på engelska. 35077d 60 kr

Grafton, Sue K SOM I KORTSLUTNING [K is for Killer]. Bra Böcker 1999. 303s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 36469d 150 kr

Grafton, Sue N IS FOR NOOSE. Henry Holt 1998. 1st US ed. 289s, inbunden m ej prisklippt $25 skyddsomslag m ngt blekt rygg, ngt nött, på engelska. 39101d 200 kr

Grafton, Sue VILLOSPÅR [N is for Noose]. Bra Böcker 2003. 304s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 30531d 125 kr

Graham, Neill SOLO JAGAR ENSAM. Lindqvist 1962. 214s, häftad, ngt nött, osprättad. 14050d 125 kr
UPP

H

Hammett, Dashiell A MAN CALLED SPADE. Dell 90, uå. 192s, nött pocket, prisstämpel första (blå) inlagesidan, på engelska. 45245d 200 kr

Hammett, Dashiell DEN GÄCKANDE SKUGGAN [The thin man]. Norstedts 1964. 234+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, ngt fläckig. 14054d 150 kr

Hammett, Dashiell DEN HÅRIGE. Novell i tidskriften All världens berättare 1952:06. Ngt nött. 12561d 60 kr

Hammett, Dashiell DÖD MAN TALAR [The golden horseshoe]. Detektivmagasinet 1952:13. 63+1s, klammerhäftad, nött, ngt sned, löst mittark, kritkludd bakre omslag o s35. 13284d 150 kr

Hammett, Dashiell FÖRBANNELSEN [The Dain curse]. Norstedts 1966. Första svenska upplagan. 248+2s, häftad, ngt nött. 15546d 200 kr

Hammett, Dashiell GLASNYCKELN [The glass key]. Norstedts / Vinförlaget 1965. 246+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Torsten Blomkvist. Vingserien. 36823d 125 kr

Hammett, Dashiell GÄCKANDE SKUGGAN [The thin man]. Tidens bokklubb 1954. 250+1s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 45267d 150 kr

Hammett, Dashiell PRECIS EN TIMME. Novell i tidskriften All världens berättare 1949:03. Ngt nött. 12557d 60 kr

Hammett, Dashiell PRECIS EN TIMME. Novell i tidskriften All världens berättare 1949:03. Häftad, ifyllt korsord. 12980d 60 kr

Hammett, Dashiell PRECIS EN TIMME. Novell i tidskriften All världens berättare 1949:03. Häftad, fläck innehållsförteckning. 13418d 60 kr

Hammett, Dashiell RIDDARFALKEN FRÅN MALTA [The maltese falcon]. Norstedts 1958. 253+2s, häftad, sned, blekt rygg, reva ryggfot, nött. / Översättning av Olov Jonason. 37219d 150 kr

Hammett, Dashiell RIDDARFALKEN FRÅN MALTA [The maltese falcon]. Norstedts 1958. 253+2s, häftad, ngt sned, blekt nött rygg. / Översättning av Olov Jonason. 15545d 150 kr

Hammett, Dashiell RIDDARFALKEN FRÅN MALTA [The maltese falcon]. Norstedts 1996. 253+2s, pappband, ngt nött. / Översättning av Olov Jonason. 36825d 60 kr

Hammett, Dashiell RÖD SKÖRD [Red harvest]. Norstedts 1990. 194+2s, pappband, ngt blekt rygg. 34693d 150 kr

Hammett, Dashiell RÖD SKÖRD [Red harvest]. Pan / Norstedts 1968. 194+2s, häftad, nött, ngt sned, ryggränder, prislappsrest bakre omslags insida, enstaka blyertsnoteringar. 13401d 90 kr

Hammett, Dashiell RÖD SKÖRD [Red harvest]. Pan / Norstedts 1968. 194+2s, häftad, nött, svagt sned, ryggränder, ngt fläckig. 15544d 90 kr

Hammett, Dashiell RÖD SKÖRD [Red harvest]. Pan / Norstedts 1968. 194+2s, häftad, ngt nött, två små bokägarmärken. 15574d 90 kr

Hammett, Dashiell THE BIG KNOCKOVER AND OTHER STORIES. Penguin 1987. 413+2s, häftad, namn, på engelska. 36821d 125 kr

Hammett, Dashiell THE CONTINENTAL OP. Picador 1984, 4th printing. 255+1s, häftad, ngt nött, på engelska. 37900d 125 kr

Hammett, Dashiell TVÅ SKARPA KNIVAR. Novell i tidskriften All världens berättare 1954:02. Ngt nött, revade ryggändar. 12526d 60 kr

Hammett, Dashiell TVÅ SKARPA KNIVAR. Novell i tidskriften All världens berättare 1954:02. Ngt nött. 12554d 60 kr

Hammett, Dashiell WOMAN IN THE DARK. Headline 1989. 106+2s, ngt nött pocket, ägarinfo, parfymlukt, på engelska. 37347d 40 kr

Hammett, Dashiell WOMAN IN THE DARK. A NOVEL OF DANGEROUS ROMANCE. Headline 1988. 81s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, ej prisklippt men omslaget saknar prisuppgift, på engelska. 36824d 200 kr

[Hammett, Dashiell] Gores, Joe HAMMETT [Hammett]. Norstedts 1978. 221+1s, inbunden m nött skyddsomslag, läsexpapper inlistrat mot bakre pärmens insida, EsF-stämpel eftersättsblad. Förhandsex. 13904d 150 kr

[Hammett, Dashiell] Johnson, Diane DASHIELL HAMMETT. A LIFE. Random House 1983. 344+1s, inbunden m ngt nött ej prisklippt $17.95 skyddsomslag, på engelska. 19L0412 150 kr

Heinlein, Robert A. 6 X H. SIX STORIES. Pyramid G642, 1961. 191s, ng tnött pocket, på engelska. / Tid utg under titeln 'The unpleasant profession of Jonathan Hoag'. 15155f 150 kr

Heinlein, Robert A. CITIZEN OF THE GALAXY. Ballantine / Del Rey 1978. 253+3s, ngt nött pocket, på engelska. 35296f 125 kr

Heinlein, Robert A. DUBBELSTJÄRNA [Double star]. Biblioteksförlaget / Prisma 1961. 196+4s, ngt nött pocket, blekt rygg, litet bokägarmärke. 34532fx 125 kr

Heinlein, Robert A. I WILL FEAR NO EVIL. NEL 1990. 12th impression, 414+2s, ngt sned pocket, ryggränder, på engelska. 10634f 60 kr

Heinlein, Robert A. MARIONNETTES HUMAINES [The puppet masters]. Denoël 1972. 315+2s, ngt nött pocket, på franska. 35348f 125 kr

Heinlein, Robert A. MELLAN TVÅ VÄRLDAR [Between planets]. Kindbergs 1979. 185+6s, häftad, nött. 15128f 150 kr

Heinlein, Robert A. MELLAN TVÅ VÄRLDAR [Between planets]. Kindbergs 1979. 185+6s, häftad, litet bokägarmärke. 15168f 200 kr

Heinlein, Robert A. SJÄTTE KOLONNEN [Sixth column]. Kindbergs 1979. 219s, häftad, sned, nött. 34552f 90 kr

Heinlein, Robert A. SPEGLAD SKRÄCK. B. Wahlströms 1973. 158+2s, pocket. 14694f 125 kr

Heinlein, Robert A. STARSHIP TROOPERS Signet / New American Library 1963. 2nd printing. 208s. Ngt nött pocket. På engelska. 16L0712 150 kr

Heinlein, Robert A. VENDREDI. Éditions j'ai-lu 1985. 446+2s, pocket, på franska. 10635f 60 kr

Hellberg, Amanda DÖDEN PÅ EN BLEK HÄST. Forum 2011. 314+1s, inbunden m skyddsomslag. 31721d 150 kr

Hellberg, Amanda SNÖGLOBEN. Forum 2013. 282+2s, inbunden m skyddsomslag. 31457d 150 kr

Hellberg, Björn CLUB KARAOKE. Ordupplaget 2005. 329s, nött pocket. 34251d 40 kr

Hellberg, Björn DEN GRÅ. Tre Böcker 2001. 247s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 34439d 125 kr

Hellberg, Björn DEN GRÅ. Tre Böcker 2001. Första upplagan. 247s, pappband m skyddsomslag. / Signerad: Med deckarhälsningar! Björn Hellberg. 70041d 150 kr

Hellberg, Björn DEN VITA DÖDEN. Lind & Co 2009. 321+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 32262d 125 kr

Hellberg, Björn DOMINANS. Ordupplaget 2005. 340+1s, inbunden m skyddsomslag. 30885d 125 kr

Hellberg, Björn DOMINANS. Ordupplaget 2006. 340+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. 31739d 40 kr

Hellberg, Björn DÅ DAGBOKEN DOG. Tre Böcker 1999. 264s, ngt nött pocket. 30967d 40 kr

Hellberg, Björn DÖDSLÄNGTAN. Ordupplaget 2006. 335+1s, inbunden m skyddomslag, ngt nött, ngt sned. 35296d 150 kr

Hellberg, Björn FALLET MARTIN FELT. Allas 2007. Första upplagan. Bilaga till Allas 29/07. 46s, klammerhäftad, ngt nött. 45252d 300 kr

Hellberg, Björn FUNNY FANNY. Tre böcker 2003. 268s, ngt nött pocket. 30890d 40 kr

Hellberg, Björn FÖDDE: EN DOTTER. Tre Böcker 2001. 207s, nött pocket. / Signerad: Till [XXX] - ett litet 'nordiskt' minne från Bokmässan i Göteborg! Björn Hellberg 19.9 2002. 70037d 90 kr

Hellberg, Björn GRÄDDHYLLAN. Tre Böcker 1999. 274s, ngt nött pocket, ingen förtitel. 31323d 40 kr

Hellberg, Björn HEDERSMORD. Tre Böcker 1998. Första upplagan. 240s, pappband m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. / Signerad: Med deckarhälsningar! Björn Hellberg. 70039d 150 kr

Hellberg, Björn HEDERSMORD. Tre Böcker 1998. Första upplagan. 240s, pappband m ngt nött skyddsomslag. / Dedikation: Till [XXX] med ett stort grattis från Björn Hellberg. 'Staden' i augusti 1998. 70040d 150 kr

Hellberg, Björn NATTVANDRAREN. Lind & Co 2008. 299+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 34978d 150 kr

Hellberg, Björn NÄR SVERIGE VANN DAVIS CUP. Zindermans 1976. 87+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36935d 125 kr

Hellberg, Björn PANELHÖNAN. Tre Böcker 1999. 294s, inbunden m nött skyddsomslag. / Dedikation: '[XXX] tillönskas en riktigt God Jul av [XXX] och [XXX] samt Björn Hellberg Falkenberg 20.12 1999'. 70096d 150 kr

Hellberg, Björn PARIA. Ordupplaget © 2003. Första upplagan. 372+2s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt fläckig, första 120 s vågiga. / Signerad: Till farfar med varma deckarhälsningar från [XXX] och [XXX]! Ha det så bra! Björn Hellberg Göteborg 26.9 2003. 70043d 150 kr

Hellberg, Björn SANKTE PER. Lind&Co 2011. Första upplagan. 302+1s, inbunden m skyddsomslag. 39246d 150 kr

Hellberg, Björn SKARPRÄTTAREN. Lind&Co 2012. 291+1s, inbunden m skyddsomslag, recensionsstämpel övre snitt. 34488d 150 kr

Hellén, Anders SPÅR TILL GAMLA BROTTET. SKDB 1963. Första upplagan. 231+1s, häftad, ngt sned, nött, litet bokägarmärke, namn. / Förtitelsidan: 'En hjärtlig hälsning / på Bokens Dag / från / Författaren'. 15263d 300 kr

Heller, Frank BALLADER TILL BRÖDERNA. Bonniers 1951. 140+4s, inbunden, ngt nött. 36372d 150 kr

Heller, Frank BROTTET MOT FEMTE BUDET. Essä på s.104-108 i Bokvännen nr 5 1961. 14966d 40 kr

Heller, Frank D:R ZIMMERTÜRS BISARRA MÖTEN. Bonniers 1929. Första upplagan. 213+2s, häftad, nött, sned, skadad rygg. 37991d 200 kr

Heller, Frank D:R ZIMMERTÜRS BISARRA MÖTEN. Bonniers 1929. Första upplagan. 213+2s, häftad, ngt sned, ngt nött, reva ryggfot, namn förtitel. 15526d 300 kr

Heller, Frank DE ÖDESDIGRA SKORNA. Bonniers 1944. Första upplagan. 240+3s, häftad, sned, pappersförlust ryggfot. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45308d 150 kr

Heller, Frank DE ÖDESDIGRA SKORNA. Bonniers 1944. Första upplagan. 240+3s, häftad, nött, namn, revor ryggfot/rygghuvud. 15528d 200 kr

Heller, Frank DEN TUSEN OCH ANDRA NATTEN. Bonniers 1949. 172+2s, häftad, nött, blyertsmarkeringar, namn. 37548d 40 kr

Heller, Frank DEN TUSEN OCH ANDRA NATTEN. Bonniers 1923. 2uppl, 224+1s, häftad, nött, sned, tillskrift. 10639d 60 kr

Heller, Frank DOKTOR Z. Bonniers 1926, 3:e upplagan. 233+2s, häftad, ngt sned, ryggränder, ngt nött. 14277d 150 kr

Heller, Frank DOKTOR ZIMMERTÜR SÄGER FARVÄL. Bonniers 1931. Första upplagan. 234+1s, häftad, nött, sned, skadad ryggfot. 15527d 300 kr

Heller, Frank DU DÅRE, I DENNA NATT. Bonniers 1922. 241+2s, häftad, nött, ryggränder, ryggändar m skador, bakre omslag trasigt. 10641d 125 kr

Heller, Frank DU DÅRE, I DENNA NATT. Bonniers 1922. 2uppl, 241+2s, häftad, nött, ryggränder, ryggfot m reva, sned, namn. 10642d 125 kr

Heller, Frank DU DÅRE, I DENNA NATT. Bonniers 1923, 3uppl. 241+2s, häftad, sned, nött, ngt ovarsamt sprättad. 15107d 200 kr

Heller, Frank DU DÅRE, I DENNA NATT. Bonniers 1949. 206+2s, häftad, nött, släppt i rygg, blyertsmarkeringar. 37549d 40 kr

Heller, Frank FASADKLÄTTRAREN. Fabel 1966. 99+2s, pappband, bakre pärm ngt fläckig, rygg mörknad, namn o år försättsblad. 12286d 125 kr

Heller, Frank FASADKLÄTTRAREN. Fabel 1966. 99+2s, ngt fläckigt pappband, prislapp bakre pärm. 13265d 125 kr

Heller, Frank FÖRBANNELSE ÖVER DE OTROGNA! Dahlbergs 1919, 3tus. 159s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, litet bokägarmärket. / OBS: s[161]-[232] - de sista sju kapitlen - saknas i detta band! 15108d 200 kr

Heller, Frank FÖRBANNELSE ÖVER DE OTROGNA! Dahlbergs 1919, 3tus. 230+2s, häftad, nött, trasig rygg. 15101d 250 kr

Heller, Frank FÖRBANNELSE ÖVER DE OTROGNA! Bonniers 1949. 172+2s, inbunden. 30842d 60 kr

Heller, Frank HERR COLLIN KONTRA NAPOLEON. Bonniers 1949. 222+2s, häftad, skadad ryggfot, ryggrand. 32470d 60 kr

Heller, Frank HERR COLLINS AFFÄRER I LONDON. Bonniers 1941. 281+2s, häftad, ngt sned, delvis blekt omslag, nött. / Nordiska nutidsromaner. 39188d 125 kr

Heller, Frank HERR COLLINS AFFÄRER I LONDON. Bonniers 1939. 281+2s, ngt nött halvskinnband. 34764d 150 kr

Heller, Frank HERR COLLINS AFFÄRER I LONDON. Bonniers 1914. Första upplagan. 312s, privatinbunden, ngt fläckig inlaga, sned, nött rygg, efter försättsbladet följer titelsidan. 22L0614 350 kr

Heller, Frank HERR LEROUX I LUFTEN. Bonniers 1917. 160s, häftad, nött. 15098d 200 kr

Heller, Frank I MONTE CARLO OCH ANDRA KÅSERIER OCH NOVELLER. Settern 1985. 107+2s, pappband, märke efter tidigare blyertspris försättsblad. 31930d 125 kr

Heller, Frank INLED MIG I FRESTELSE. Dahlbergs 1919, 2tus. 294s, privatinbunden, ngt sned, tillskrift, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15105d 250 kr

Heller, Frank KEJSARENS GAMLA KLÄDER. Bonniers 1949. 282+1s, häftad, ngt nött, osprättad. 31931d 40 kr

Heller, Frank LAZARUS. Novell i tidskriften All världens berättare 1952:12. Ngt nött. 12433d 40 kr

Heller, Frank LAZARUS. Novell i tidskriften All världens berättare 1952:12. Ngt nött, ifyllt korsord, rättad pristävling. 12973d 40 kr

Heller, Frank LUND - SPRÅNGBRÄDAN TILL KONTINENTEN OCH ANDRA RESEBERÄTTELSER. Settern 1986. Första upplagan. 135s, inbunden, prislapp bakre pärms insida. 37552d 125 kr

Heller, Frank MARCO POLOS MILLIONER. Bonniers 1927. Första upplagan. 245+2s, häftad, nött, mörknad rygg, sned. 15578d 300 kr

Heller, Frank MARCO POLOS MILLIONER. Bonniers 1949. 195+2s, inbunden, ngt blekt rygg, ngt sned. 32477d 60 kr

Heller, Frank MONSIEUR JEAN-LOUIS KESSELS PAPPER. Dahlbergs 1919, 'fetme' upplagan. 224s, häftad, nött, fläckig, ryggen ersatt med hemlagning. 15103d 150 kr

Heller, Frank MONSIEUR JEAN-LOUIS KESSELS PAPPER. Bonniers 1922, 6uppl. 250+1s, häftad, ngt nött, sista sidorna slarvigt sprättade. 37992d 150 kr

Heller, Frank MONSIEUR JEAN-LOUIS KESSELS PAPPER. Dahlbergs 1915, 5uppl. 210+1s, privatinbunden, namnstämpel förtitel. 15106d 200 kr

Heller, Frank PÅ DETTA TIDENS SMALA NÄS. Bonniers 1962. Bonnierbiblioteket. 173+3s, inbunden m nött delvis blekt skyddsomslag. 36448d 125 kr

Heller, Frank PÅ DETTA TIDENS SMALA NÄS. Bonniers 1962. 173+3s, häftad, namn, blekt rygg, kancellansprislapp bakre omslag. 39904d 90 kr

Heller, Frank PÅ DETTA TIDENS SMALA NÄS. Bonniers 1940, 4tus. 272s, häftad, nött. 15097d 250 kr

Heller, Frank RESA I SCHWEIZ. Gebers 1948. 235+4s, inbunden, ngt fläckig, exlibris (som skapat skugga på motstående sida) försättsblad. 35143d 150 kr

Heller, Frank RESA I SCHWEIZ. Gebers 1948. 235+4s, häftad, ngt sned, nött, namn. 36210d 150 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS EFTERLÄMNADE FINANSER. Bonniers 1936, 2uppl. 301+2s, häftad, nött, fläckig, s93-96 ovarsamt sprättade. 15102d 200 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS EFTERLÄMNADE FINANSER. Bonniers 1948. 259+2s, inbunden m nött skyddsomslag. 39902d 125 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS FINANSER. Bonniers 1922. 7uppl, 394+2s, häftad, nött, sned, skadad ryggfot. 10653d 60 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS SENARE FINANSER. Bonniers 1930. 2uppl, 328+2s, privatinbunden, ngt sned, främre omslag medbundet. 10654d 125 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS SENARE FINANSER. Bonniers 1930. 4uppl, 328+2s, häftad, nött, sned, tejplagad rygg, exliris, namn, fläckar. 35806d 125 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS SENARE FINANSER. Bonniers 1948. 290s, privatinbunden, ngt fläckig. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36870d 150 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS SENARE FINANSER. Bonniers 1948. 290s, inbunden mkt nött lagat skyddsomslag. 39903d 125 kr

Heller, Frank STORHERTIGENS SENARE FINANSER. Bonniers 1931, 7uppl. 328+2s, häftad, ngt nött. 15104d 200 kr

Heller, Frank STÖLDEN AV EIFFELTORNET. Bonniers 1931. 3uppl, 273+2s, privatinbunden. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36692d 200 kr

Heller, Frank TRE MÖRDARE INTRÄDA. Bonniers 1939, 3:e tusendet. 283s, snett nött biblioteksband, endast läsex. 39340d 60 kr

Heller, Frank UNGE KARL-BERTIL VON BIRCK. ÄVENTYRSSERIE. Dahlbergs 1917. 255+1s, privatinbunden, ngt skev, mkt nött, handskriven ryggtext, inget försättsblad, endast läsex. 12326d 125 kr

Heller, Frank YUSSUF KHANS GIFTERMÅL. Dahlbergs 1916. 284+2s, privatinbunden, ngt sned, handskriven delvis avriven titeletikett rygg. 12206d 300 kr

[Heller, Frank] FRANK HELLER OCH ANNIE. pelotard press 2011. 154s, häftad. / Frank Heller-sällskapets skriftserie 6. 39891d 150 kr

[Heller, Frank] FRANK HELLER OCH HASARDEN. pelotard press 2010. 140s, häftad. / Frank Heller-sällskapets skriftserie 5. 39893d 150 kr

[Heller, Frank] FRANK HELLER PÅ RIVIERAN. pelotard press 2012. 128s, häftad. / Frank Heller-sällskapets skriftserie 7. 39892d 150 kr

[Heller, Frank] Hedman, Dag ELEGANTA ESKAPADER. FRANK HELLERS FÖRFATTARSKAP TILL OCH MED KEJSARENS GAMLA KLÄDER. Settern 1985. 447+1s, inbunden, ngt fläckig. 34936d 150 kr

[Heller, Frank] Hedman, Dag GUNNAR SERNER (FRANK HELLER). EN BIBLIOGRAFI. Avd. för litteratursociologi, Uppsala 1987. 208s, häftad, ngt nött. 36406d 150 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) BROTTSLIG BERÄKNING [Accounting for murder]. Plus 1979. 235s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Karl Otto Zamore. Spårhunden. 38256d 125 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) DÖD ZON [Murder without icing]. Plus 1979. 272s, inbunden m skyddsomslag, recensionsexstämpel eftersättsblad, litet bokägarmärke. / Översättning av Karl Otto Zamore. Spårhunden. 38257d 125 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) DÖDLIGT SALDO [Banking on death]. Lindqvist 1976. 247+5s, inbunden m fuktfläckigt skyddsomslag, fläckigt eftersättsblad. / Översättning av Jenny Berthelius. Bulldogserien 6. 38260d 125 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) FARA I LYXBIL [Murder makes the wheels go round]. Spektra 1973. 253+3s, pappband, mörknad rygg och övre del av bakre pärmen. / Översättning av Lars Ekegren. Deckaress 3. 38259d 125 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) LIKA FÖR LIKA [Death shall overcome]. Plus 1978. 230+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt skev, litet bokägarmärke. / Översättning av Karl-Otto Zamore. Spårhunden. 38258d 125 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) PICK UP STICKS. Simon and Schuster uå. 1st US ed. 224s, inbunden m ej prisklippt $4.95 skyddsomslag, agent-etikett främre pärms insida, ngt fläckig, märke efter borttagen agent-stämpel försättsblad, ngt sned, på engelska. 39407d 200 kr

Henissart, Martha & Mary Jane Latsis (Emma Lathen) WHEN IN GREECE. Gollancz 1969. 1st UK ed. 256s, inbunden m nött ej prisklippt 25/- skyddsomslag, ngt nött, på engelska. 15363d 300 kr

Hill, Headon DEMASKERAD. Varia 1906. 352s, privatinbunden. 10670d 150 kr

Hill, Headon DEN FELANDE LÄNKEN [Links in the chain]. Åhlén & Åkerlund 1919. 240s, häftad, nött, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 12012d 125 kr

Hill, Headon DEN FELANDE LÄNKEN [Links in the chain]. Åhlén & Åkerlund 1919. 240s, häftad, nött, sned, fläckig. 11112d 90 kr

Hill, Headon DEN FÖRSVUNNA BRUDEN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1913. 192s, häftad, nött, ryggfot saknas (m bilagd!), inget förtitel. 45247d 150 kr

Hill, Headon FÖRVECKLINGAR [The sentence of the court]. B. Wahlströms 1917. 160s, häftad, saknar omslag, tagen ur band, endast läsex. / Översättning av Oscar Nachman. 15185d 150 kr

Hill, Headon I STRID MOT RÄTTVISAN [Foes of justice]. Wahlström & Widstrand 1910. 240s, privatinbunden, främre omslag medbundet, litet bokägarmärke bakre pärms insida, namn o datum främre pärms insida. 12027d 200 kr

Hill, Headon PÅ ETT HÅR NÄR [By a hair’s breadth]. B. Wahlströms 1919. 158+2s, privatinbunden, bägge omslagen medbundna. / Översättning av Olaus Schedin. Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-036 150 kr

Hill, Reginald A CLUBBABLE WOMAN. Fontana / Collins 1972. 192s, pocket, ryggränder, namn datum främre omslags insida, på engelska. 13177d 125 kr

Hill, Reginald A CLUBBABLE WOMAN. Grafton 1987. 256s, nött pocket, exlibris, på engelska. 37179d 60 kr

Hill, Reginald A PINCH OF SNUFF. Grafton 1989. 287s, nött pocket, exlibris, på engelska. 37174d 60 kr

Hill, Reginald EXIT LINES. Grafton 1988. 299+5s, ngt sned ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 37180d 60 kr

Hill, Reginald FELL OF DARK. HarperCollins 1998. 200s, inbunden m ej prisklippt £16.99 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37726d 150 kr

Hill, Reginald GOOD MORNING MIDNIGHT. HarperCollins 2004. 407s, häftad, ngt sned, på engelska. 13777d 150 kr

Hill, Reginald SINGING THE SADNESS. HarperCollins 2000. 251+1s, nött pocket, på engelska. 39052d 40 kr

Hill, Reginald THERE ARE NO GHOSTS IN THE SOVIET UNION. Harper 2007. 330s, pocket, på engelska. K1H028 125 kr

Hill, Reginald (Patrick Ruell) I DE LUGNASTE VATTEN [Death of a dormouse]. Richters 1989. 316+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Lisbet Holst. 12954d 125 kr

Hillerman, Anne SPIDER WOMAN'S DAUGHTER. Harper premium 2014. 356+6s, häftad (ca 105x190mm), liten grön prick övre snitt, på engelska. 39403d 90 kr

Hillerman, Tony FLUGAN PÅ VÄGGEN [Fly on the wall]. Spektra 1975. 231+9s, pappband, ägaretikett främre pärms insida. / Översättning av Lars Ekegren. Deckaress 14. 37190d 150 kr

Hillerman, Tony KVINNAN SOM LYSSNADE [Listening woman]. Berghs 1979. 214+2s, häftad, litet bokägarmärke. / Översättning av K Arne Blom. 37189d 125 kr

Hillerman, Tony KVINNAN SOM LYSSNADE [Listening woman]. Berghs 1979. 214+2s, häftad. / Översättning av K Arne Blom. 15513d 125 kr

Hillerman, Tony KVINNAN SOM LYSSNADE [Listening woman]. Berghs 1979. 214+2s, häftad, ägaretikett. / Översättning av K Arne Blom. 15560d 125 kr

Hillerman, Tony LISTENING WOMAN. Harper premium 2010. 289+25s, häftad (ca 105x190mm), liten grön prick övre snitt, på engelska. 39404d 90 kr

Hillerman, Tony PRESIDENTENS STAV [Sacred clowns]. Legenda 1995. 271+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Lena Schultz. 37185d 150 kr

Hillerman, Tony PÅ FALL [The fallen man]. Legenda 1998. 270+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Lena Schultz. 37187d 150 kr

Hillerman, Tony THE DARK WIND. Harper premium 2011. 304+24s, häftad (ca 105x190mm), ngt nött, liten grön prick övre snitt, på engelska. 39402d 90 kr

Hillerman, Tony THE FIRST EAGLE. HarperCollins 1998. 278s, inbunden m ej prisklippt $25 skyddsomslag, ngt nött. 12912d 300 kr

Hillerman, Tony THE SINISTER PIG. Harper premium 2011. 260+22s, häftad (ca 105x190mm), liten grön prick övre snitt, på engelska. 39406d 90 kr

Hillerman, Tony THE WAILING WIND. HarperCollins 2002. 232s, inbunden m ej prisklippt $25.95 skyddsomslag, ngt nött. 12907d 300 kr

Hillerman, Tony THE WAILING WIND. Harper premium 2010. 272+22s, häftad (ca 105x190mm), liten grön prick övre snitt, på engelska. 39405d 90 kr

Hillerman, Tony TIDSTJUVEN. Legenda 1989. 226+1s, häftad m ngt nött skyddsomslag. / Förhandsex. 14543d 300 kr

Hilton, James BLÅ MÅNEN [Lost horizon]. Bonniers 1941. 269s, inbunden, sned, exlibris, namn försättsblad. 35316f 125 kr

Hilton, James BLÅ MÅNEN [Lost horizon]. Bonniers 1954. 184+8s, ngt nött pocket. / Zebra 2. 15501 150 kr

Hilton, James VAR DET MORD? Lindqvist 1949. 191s, häftad, ngt nött. 40138d 60 kr

Hilton, John Buxton CORRIDORS OF GUILT. Book club associates 1984. 184s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37195d 125 kr

Hilton, John Buxton HANGMAN'S TIDE. Book club associates 1975. 224s, inbunden m skyddsomslag, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37198d 125 kr

Hilton, John Buxton MR FRED. Collins Crime Club 1983. 1st UK ed. 156s, inbunden m ej prisklippt £6.50 skyddsomslag m avtagbar plast, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37828d 200 kr

Hilton, John Buxton PASSION IN THE PEAK. Guild 1985. 183s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37194d 125 kr

Hilton, John Buxton RESCUE FROM THE ROSE. Book club associates 1976. 219+1s, inbunden m skyddsomslag, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37196d 125 kr

Hilton, John Buxton SOME RUN CROOKED. Heron Books uå. 185+1s, häftad, sned, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37827d 60 kr

Hilton, John Buxton THE ASKING PRICE. Collins Crime Club 1983. 1st UK ed. 176s, inbunden, sned, biblioteksband, endast läsex, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37197d 60 kr

Hjelm, Eva PER, JÖRGEN OCH FALLET BÄCKSTRÖM. Bonniers 1954. 133+3s, inbunden, ngt nött. 34133d 125 kr

Hjelm, Eva PER, JÖRGEN OCH ONSDAGSMYSTERIET. STÖLDEN PÅ NÄSBYHUS. FALLET BÄCKSTRÖM. Bonniers 1963, Önskedeckarna. 315+4s, ngt nött pappband, tre titlar i en volym. 12301d 150 kr

Hjelm, Eva PER, JÖRGEN OCH STÖLDEN PÅ NÄSBYHUS. Bonniers 1953. 154+4s, inbunden, ngt nött, ngt skev främre pärm. 34924d 125 kr

Hjuler, Henning DJÄVULENS HORKONA [Djævelens horetøs]. Bra Böcker 1978. 219+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 37205d 60 kr

Hjuler, Henning DÖDSKÄRRAN [Dødskærren]. Bra Deckare 1982. Första svenska upplagan. 192s, inbunden m LäsaBra-skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 37204d 125 kr

Hjuler, Henning DÖDSKÄRRAN. Bra Deckare 1982. 192s, inbunden m LäsaBra-skyddsomslag. 25068d 125 kr

Hjuler, Henning RÅTTORNA [Rotterne]. Bra Böcker 1977. 215+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av K Arne Blom. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37203d 60 kr

Hjuler. Henning HÖLJD I SVART KOMMER DÖDEN [DEN RØDE REGN]. Bra Böcker 1980. 258+1s, inbunden m nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 39758d 60 kr

Hoban, Russell KLEINZEIT. Delta 1976. 203+2s, häftad, delvis blekt omslag, märke efter prislappar. 12328f 150 kr

Hoban, Russell MUSEN OCH HANS BARN. Berghs 1988. 196s, häftad, ngt nött. 14004f 125 kr

Hobb, Robin ASSASSIN'S APPRENTICE. Bantam 1996. 435+21s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 35031f 60 kr

Hobson, Hank BEYOND TOLERANCE. Cassell 1960. 1st UK ed. 204s, inbunden, blyertskludd försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37826d 150 kr

Hoch, Edward D. DIAGNOSIS: IMPOSSIBLE. THE PROBLEMS OF DR SAM HAWTHORNE. Crippen & Landru 2005. 3rd printing, 203+9s, häftad, ngt nött, på engelska. 14823d 200 kr

Hoch, Edward D. THE IRON ANGEL AND OTHER TALES OF THE GYPSY SLEUTH. Crippen & Landru 2003. 230+6s, häftad, ngt nött, på engelska. 14860d 300 kr

Hoch, Edward D. THE OLD SPIES CLUB AND OTHER INTRIGUES OF RAND. Crippen & Landru 2001. 238+8s, häftad, ngt nött, på engelska. 14862d 300 kr

Hoch, Edward D. THE RIPPER OF STORYVILLE AND OTHER BEN SNOW TALES. Crippen & Landru 1997. 212+4s, häftad, på engelska. 14844d 300 kr

Hoch, Edward D. TRE NOVELLER. Bra Deckare 1984. 279+1s, inbunden m skyddsomslag, i samma band romanen 'Se i syne' (A case of spirits) av Peter Lovesey, Hochs noveller avslutar volymen. / Översättning av Astrid Borger. 37202d 60 kr

Hoch, Edward D. (Ellery Queen) THE BLUE MOVIE MURDERS. Gollancz 1973. 160s, inbunden m ej prisklippt £1.75 skyddsomslag, på engelska. 14302d 300 kr

Hoch, Edward D. (Ellery Queen) THE BLUE MOVIE MURDERS. Penguin 1975. 158+1s, ngt nött pocket, på engelska. 11144d 60 kr

Hoche, Jules DE OSYNLIGA HÄMNARNA [Le mort volant]. Åhlén & Åkerlund 1919. 270s, häftad, ngt sned, nött, fläckig, ägarinfo o anteckning förtitel, inget försättsblad. 13263d 125 kr

Hoche, Jules DE OSYNLIGA HÄMNARNE [Le mort volant]. Nordiska Förlaget 1913. 160s, häftad, ngt nött, exlibris, 187 i bläck på ryggen. 11809d 125 kr

Hoche, Jules DE OSYNLIGA HÄMNARNE [Le mort volant]. Nordiska Förlaget 1913. 160s, häftad, nött, lossnande främre omslag. 13255d 125 kr

Hoeye, Michael TIDENS SAND [The sands of time]. Bra Böcker 2003. 303+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av John-Henri Holmberg. 35213f 150 kr

Hoffmann, E. T. A. DON JUAN OCH ANDRA NOVELLER. Bakhåll 2010. 158+2s, inbunden. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35051f 200 kr

Hoffmann, E. T. A. FRÖKEN DE SCUDERI. Sällskapet Bokvännerna 1962. 123+2s, inbunden, ngt blekt rygg o pärmkanter, främre och bakre omslaget medbundet, liten spricka främre inre falsen mot förtiteln. 12267d 150 kr

Hoffmann, E. T. A. GIFT, JUVELER OCH MORD. Timaios Press 2016. 148+1s, häftad, främre omslag ngt böjt. / Innehåller 'Fröken de Scuderi' och 'Datura Fastuosa'. 36116d 150 kr

Holding, Elisabeth Sanxay RUS [The innocent mrs Duff]. Ljus 1947. 304s, häftad, ngt sned, reva ca 18mm främre omslag, ngt nött i övrigt. 39755dx 150 kr

Hollingby, Anne KOMMER SNART HEM. Pinot förlag 2001. 282+1s, häftad, nött. 39299d 125 kr

Holm, Gretelise KRIGSBARN [Under fuld bedøvelse]. Piratförlaget 2005. Första svenska upplagan. 325+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Maj Sjöwall. 37563d 125 kr

Holm, Gretelise MINISTERMORDET [Nedtælling til mord]. Piratförlaget 2008. 348+1s, inbunden m skyddsomslag, prislappsrester främre omslag. / Översättning av Maj Sjöwall. 38907d 125 kr

Holm, Gretelise PARANOIA. Piratförlaget 2004. Första svenska upplagan. 359+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Maj Sjöwall. 37211d 125 kr

Holm, Gretelise PARANOIA. Aschehoug 2002, 1udg/2opl. 285+1s, häftad, på danska. 37210d 150 kr

Holm, Gretelise ROBINSONMORDENE. Aschehoug 2003. 294+1s, häftad, ngt nött, på danska. 13403d 150 kr

Holm, Gretelise UNDER FULD BEDØVELSE. Aschehoug 2005. 270+1s, häftad, på danska. 13404d 150 kr

Holm, Johan SOLITUDE - DEN SVAGASTE LÄNKEN. Cosy Crime 2009. 212s, häftad. 33680d 125 kr

Holmberg, Bo R. BRANDVAKT. AlfabetaAnamma 2004. 264s, inbunden m skyddsomslag, ngt smutsigt högersnitt. 32764d 125 kr

Holmberg, Bo R. SNÖGRAV. AlfabetaAnamma 2003. 269+2s, inbunden m skyddsomslag. 32766d 125 kr

Holmberg, John-Henri DRÖMMAR OM EVIGHETEN. SCIENCE FICTIONS HISTORIA. Askild & Kärnekull 1974. 186s, nött pocket, ryggränder, recensionsexstämpel samt pris i bläck förtitel. 14548f 150 kr

Holmberg, Åke MONSTRET. Rabén & Sjögren 1971. 9+1s, inbunden, främre inre fals lös, prislapp bakre pärm, illustrationer av Hans Arnold. 35204f 125 kr

Holmberg, Åke TURE SVENTON I LONDON. Rabén & Sjögren 1950. Första upplagan. 135+1s, inbunden, namn främre pärms insida, inget försättsblad (avrivet), ngt fläckig. 22L0601 150 kr

Holmberg, Åke TURE SVENTON I ÖKNEN. Rabén & Sjögren 1966. 139+1s, inbunden, prislapp bakre pärm. / Pop 14. 39088d 150 kr

Holmberg, Åke TURE SVENTON, PRIVATDETEKTIV. Rabén & Sjögren 1950, 3uppl 31tus. 127s, inbunden, tillskrift. 39189d 200 kr

Holme, Timothy AT THE LAKE OF SUDDEN DEATH. Futura 1988. 202s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 37212d 60 kr

Holme, Timothy THE ASSISI MURDERS. Futura 1988. 184+2s, ngt nött pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 10884d 60 kr

Holme, Timothy THE DEVIL AND THE DOLCE VITA. Futura 1988. 223+1s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 37213d 60 kr

Holmér, Hans BIRKA. Wahlström & Widstrand 2001. 2tryckn, 267+1s, inbunden m skyddsomslag. 35345d 125 kr

Holmér, Hans BLODSHÄMND. Wahlström & Widstrand 2001. 235+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33019d 125 kr

Holmér, Hans CYKELN. Wahlström & Widstrand 1996. Första upplagan. 272+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 37128d 150 kr

Holmér, Hans MONIKA. Wahlström & Widstrand 1991. 303s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33020d 125 kr

Holmér, Hans TIE-BREAK. Wahlström & Widstrand 1995. 248+1s, ngt nött pappband. 33017d 40 kr

Holmqvist, Ninni ENHET. Norstedts 2006. 269+1s, inbunden m skyddsomslag. 35121f 200 kr

Holmsen, Cato I FARLIG FARVANN. Halvorsens Bokhandel 1944. 128s, pappband, revigt rygghuvud, tillskrift, på norska. 39238d 150 kr

Holola, Erik Ivar HOLOLAND. Zen Zat 2012. Första och enda upplagan. 136s, häftad. 34540d 150 kr

Holst, Kirsten VAR DET MORD? Forum 2000, 2udg/1opl. 179+1s, häftad, prislapp bakre omslag, exlibris, på danska. 37215d 60 kr

Holt, Anne DEMONENS DÖD [Demonens død]. Norstedts 1996, 3tryckn. 244+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn försättsblad. / Översättning av Maj Sjöwall. 37216d 125 kr

Holt, Anne DEMONENS DÖD [Demonens død]. Norstedts 1996. Första svenska upplagan. 244+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Maj Sjöwall. 15460d 200 kr

Holt, Anne DÖD I SKUGGA [Skyggedød]. Piratförlaget 2012. Första svenska uppllagan. 299+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Margareta Järnebrand. 37217d 150 kr

Holt, Anne SALIGA ÄRO DE SOM TÖRSTA [Salige er de som tørster]. Norstedts 1995. Första svenska upplagan. 220+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Maj Sjöwall. 37218d 200 kr

Holton, Leonard FLOWERS BY REQUEST. Dodd, Mead / Red Badge © 1964. 180s, inbunden m ej prisklippt $3.50 / $3.75 (!?) inplastat skyddsomslag m flikar som limmats mot pärmarna, läsecirkelbok, stämplar, god inlaga m endast läsex, på engelska. 39443d 150 kr

Holtz, Nairne THE SKIN BENEATH. Insomniac Press © 2007. 263+2s, häftad, fläckig, på engelska. 37722d 150 kr

Holzhausen, Carl Johan ACHILLES HÄL. Nautisk Litteratur / Tre Tryckare 1964. 251s, häftad, osprättad. 35302f 150 kr

Holzhausen, Carl Johan SPRÅNGET. LT 1970. 195+1s, häftad, nött, osprättad, prislappsskada bakre omslag. 10686f 90 kr

Horler, Sydney FALSE-FACE. Hodder & Stoughton uå. 318s, inbunden, namn, ngt nött, ngt blekt rygg, på engelska. 19L0330 150 kr

Horler, Sydney LADY OF THE NIGHT. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 319s, inbunden, fläckig, , stötskada bakre pärm, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36765d 150 kr

Horler, Sydney NR 1. Gebers 1929. 357s, privatinbunden, främre omslag medbundet. 10687d 150 kr

Horler, Sydney THE BLACK HEART. Hodder & Stoughton 1935. 316s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '159'. 37007d 150 kr

Horler, Sydney THE HOUSE IN GREEK STREET. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 311s, inbunden, ngt blekt rygg, s129-130 lös, på engelska, endast läsex. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-038 90 kr

Horler, Sydney THE MYSTERY OF THE SEVEN CAFÉS. Hodder & Stoughton 1937, reprint. 311+1s, inb m nött skomsl, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. OM-180-06 350 kr

Horler, Sydney VIVANTI. Hodder & Stoughton 1935, reprint. 312s, inbunden, blekt rygg, ngt sned, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36764d 150 kr

Hornsby, Wendy NINE SONS. COLLECTED MYSTERIES. Crippen & Landru 2002. 1st US ed. 171+5s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 31448d 300 kr

Hornung, E. W. A THIEF IN THE NIGHT. LAST CHRONICLES OF RAFFLES. Nelson uå. 376+8s, inbunden, ngt blekt rygg, namnstämpel främre pärms insida, på engelska. / The Nelson Library. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36995d 125 kr

Hornung, E. W. FRIBYTAREDÅD [Dead men tell no tales]. Nordiska Förlaget 1915. 160s, häftad, sned, nött, restaurerat bakre omslag. 10689d 60 kr

Hornung, E. W. RAFFLES. THE AMATEUR CRACKSMAN. Queensway / Chevron uå. 253s, ngt sned pocket, på engelska. 10690d 60 kr

Hornung, E. W. THE THOUSANDTH WOMAN. Harrap 1924. 205+1s, inbunden, fläckig främre pärm, fläckiga snitt, namn o etiketter försättsblad, på engelska. 13157d 200 kr

Horowitz, Anthony THE HOUSE OF SILK. Orion 2012, 14th printing. 405s, häftad, parfymlukt, på engelska. 37343d 125 kr

Horst, Jørn Lier JAKTHUNDENE. Gyldendal 2012, 2 opplag. 358+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, ngt nött, reklamsticker främre omslag, på norska. 37235d 125 kr

Horton, Lesley EN HÄRVA AV SKULD [Snares of guilt]. Minotaur 2004. 387+2s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Dorothee Sporrong. 37234d 150 kr

Household, Geoffrey ATTENTAT MOT DIKTATOR [Rogue male]. Forum 1974. 186+3s, inbunden med nött skyddsomslag, ägaretikett främre flik. / Översättning av Caleb J. Anderson & Karl Vennberg. Forums Farliga. 37951d 125 kr

Household, Geoffrey HASARD [Fellow passenger]. Prisma 1963. 221s, pocket, namn förtitel. / Översättning av Lennart Rheyneuclaudes. 37232d 60 kr

Household, Geoffrey KATTERNA VID MAKTEN [The cats to come]. Sjöstrands 1984. 74+1s, ngt nött pappband. 34436f 60 kr

Household, Geoffrey SPANSKA GROTTAN [The spanish cave]. AWE / Gebers 1979. 2uppl, 156+1s, ngt nött pappband. 45031d 90 kr

Household, Geoffrey SPANSKA GROTTAN [The spanish cave]. Gebers 1962. 156+1s, pappband, nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 39433d 150 kr

Household, Geoffrey SPRING FÖR LIVET [Escape into daylight]. Berghs 1979. 159+1s, ngt nött pappband. / Översättning av Gabriel Setterborg. 38908d 150 kr

Household, Geoffrey VAR ARTIG MOT DÖDEN [The courtesy of death]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. Första svenska upplagan. 175+1s, ngt nött pocket, namn. / Översättning av Lars Krumlinde. 37233d 60 kr

Howard, Clark CHALLENGE THE WIDOW-MAKER AND OTHER STORIES OF PEOPLE IN PERIL. Crippen & Landru 2000. 237+1s, häftad, på engelska. 14847d 300 kr

Howard, Hartley CECILIA ÄR DÖD [Death of Cecilia]. Lindqvist 1955. 220s, häftad, ngt nött. / Översättning av Bertil Falk. 37231d 125 kr

Howard, Hartley EN SKÖN MISS [Fall guy]. B. Wahlströms 1968. 189+3s, sned pocket. / Översättning av Tommy Schinkler. Manhattan 190. 37417d 40 kr

Howard, Hartley FARLIG FRESTELSE [Routine investigation]. B. Wahlströms 1968. 196+4s, pocket, ngt sned, ryggränder. / Översättning av Sture Biurström. Manhattan 198. 39392d 40 kr

Howard, Hartley GÅ I FÄLLAN. B. Wahlströms 1969. 199+1s, pocket. 35750d 40 kr

Howard, Hartley I HÅRDASTE LAGET [The Bowman touch]. B. Wahlströms 1967. 189+3s, ngt sned pocket, ryggränder. / Översättning av Tommy Schinkler. Manhattan 182. 36994d 40 kr

Howard, Hartley SISTA GÅNGEN [The last appointment]. Lindqvist 1955. 191s, inbunden, ngt nött. / Översättning av Gemma Funtek-Snellman. 38876d 60 kr

Howard, Hartley (Harry Carmichael) DIN IN I DÖDEN [Suicide clause]. B. Wahlströms 1980. 254+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, prislappar främre omslag. / Månadsdeckaren. 39851d kr

Howard, Hartley (Harry Carmichael) STRANGLEHOLD. Collins Crime Club © 1959. 192s, inbunden, ngt blekt rygg, ngt nött, fläckigt försättsblad, på engelska. 12605d 200 kr

Howard, Hartley (Harry Carmichael) VAR ÄR ALLEN? [The vanishing trick]. Sörlins 1955. 180s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36197d 150 kr

Howard, Hartley (Harry Carmichael) VÄNTAN PÅ HÄMND [Too late for tears]. B. Wahlströms 1981. 236+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Månadsdeckaren. 39850d 60 kr

Howard, Leigh MÖTE MED MÖRDARE [Blind date]. Askild & Kärnekull 1972. 234+2s, häftad, sned, ngt nött, ngt fläckig. / Översättning av Ragnar Ahlstedt. Hr Ehrenmarks deckare 3. 37228d 125 kr

Howie, Edith MÖRDAREN UTAN ANSIKTE. Lindqvist 1949. 212s, pocket, släppt i rygg, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 40172d 40 kr

Hoyle, Fred CARAGHS GÅTA. Bonniers 1960. 218+1s, häftad, ngt nött. 10693f 125 kr

Hoyle, Fred & John Elliot A SOM ANDROMEDA. Berghs 1980. 230+2s, häftad, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10363f 125 kr

Hoyle, Fred & John Elliot ANDROMEDA ANROPAR. Berghs 1981. 216s, häftad, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 10365f 150 kr

Hubbard, L. Ron OMÄNSKLIG FASA [Fear]. B. Wahlströms 1973. 156+4s, nött pocket. 14865f 300 kr

Hubbard, L. Ron THE ENEMY WITHIN [Mission earth 3]. Bridge Publications uå. 429+14s, nött pocket, på engelska. 33828f 60 kr

Hubert, Tord DEN ANDRES DÖD. Bonniers 1976. 247+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, tillskrift försättsblad. 36155d 125 kr

Hubert, Tord DEN ANDRES DÖD. Bonniers 1976. Första upplagan / Läsexemplar för bokhandeln. 247+1s, häftad m nött skyddsomslag, sned, läsexetikett s[248]. 15485d 300 kr

Hubert, Tord DEN HÄNSYNSLÖSA JAKTEN PÅ LILLA SYSTER. Photoplant 2014. 400s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 35293d 150 kr

Hubert, Tord ETT MORD PÅ VÄGEN. Bonniers 1970. Första upplagan. 211+1s, häftad, nött, brytveck främre omslag. 34104d 125 kr

Hubert, Tord FJÄLLHÖGA MORD. Bonniers 1966. 171+1s, häftad, nött, ngt sned, läsarkommentar sista sidan, litet bokägarmärke. 10697d 150 kr

Hubert, Tord FÄLLAN. Bonniers 1974, 8-11 tus. 235s, inbunden m nött skyddsomslag, sned, ägaretikett. 37948d 60 kr

Hubert, Tord MORD OCH MORSKE MÄN. Bonniers 1967. 202+1s, häftad, ngt nött. 37420d 125 kr

Hughes, Dorothy B. JOHNNIE. World 1946. 219s, inbunden m nött skyddsomslag, undre snitt med stämplat D, fläckar, på engelska. 37237d 125 kr

Hughes, Dorothy B. MORD I DIMMA [In a lonely place]. Berghs 1966. 221+3s, häftad, delvis osprättad. / Översättning av Ingegerd Leczinsky. 37239d 125 kr

Hughes, Dorothy B. STEN PÅ BÖRDAN [The expendable man]. Spektra 1980. 259+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Britte-Marie Bergström. Kriminaless 11. 37238d 125 kr

Hughes, Dorothy B. THE CANDY KID. Pocket Books 845, 1952. 213+5s, pocket, på engelska. 13836dd 125 krPÅ SVENSKA

Hunter, Evan A MATTER OF CONVICTION. Constable 1959. 1st UK ed. 237+2s, inbunden, ngt blekt rygg, delar av skyddsomslaget inklistrat mot pärmens insidor, på engelska. 39185d 125 kr

Hunter, Evan FÖR SARAHS SKULL [Walk proud]. Bokhuset 1982. 270s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, namn år försättsblad. 39432d 90 kr

Hunter, Evan FÖRRA SOMMAREN [Last summer]. Hökerbergs 1969. 239s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Hille Blomberg. 37328d 150 kr

Hunter, Evan TRYGGARE KAN INGEN [Every little crook and nanny]. Delta 1975. 214+2s, inbunden m skyddsomslag, recensionsstämpel försättsblad, litet bokägarmärke. / Översättning av Sam J Lundwall. 37330d 125 kr

Hunter, Evan (Curt Cannon) EN DÖDLIG MISS [I'm Cannon - for hire]. Kometförlaget 1968. 115+4s+'Bilaga sex', ngt sned ngt nött pocket, E:et i titelns 'En' på främre omslaget med ett extra inskrivet bläck-E av ngn klåfingrig. / Kometdeckaren 181. 15275d 150 kr

Hunter, Evan (Curt Cannon) ILLA MENAT [Good and dead / Deadlier than the mail.] B. Wahlströms 1972. 116+4s, sned pocket, ngt nött, ryggränder. / Wahlströms mini-pocket - Lördagsdeckaren A68. 15288d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) 40 MILLIONER VIDNER [Eighty million eyes]. Winther 1979. 186+1s, mkt nött sned pocket, prislapp främre omslag, stämpel, på danska. / Översättning av Jette Lond. 15197d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) AVSLÖJAD [Cop hater]. Wennerbergs 1974. 172+4s, nött pocket. / Jaguar 385. 87:e. 39722d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) BETJENT MYRDET [Cop hater]. Winther 1976. 157+3s, nött pocket, sned, blekt rygg, på danska, / Jaguar 4. 15342d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) BLIXT [Lightning]. Norstedts 1985. 305+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38668d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) BLODSBAND [Blood relatives]. Bra Böcker 1976. 174+1s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38667d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) CALYPSO [Calypso]. Norstedts 1979, 2tryckn. 230+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38665d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) CALYPSO [Calypso]. Pan / Norstedts 1984. 230+1s, nött pocket. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38664d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) COP HATER. Signet 1973. 150+2s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 38147d 60 kr

Hunter, Evan (Ed Mcbain) DEATH OF A NURSE. Signet 1976. 160s, nött pocket, prislappar bakre omslag, på engelska. 39715d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DEN DØVE MORDER [The heckler]. Winther 1978. 156+4s, sned mkt nött pocket, prislapp främre omslag, stämpel, på danska. / Översättning av Ove Boesdal. Jaguar 22. 15199d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DEN ENVISE KOMMISSARIEN [Where there's smoke]. Wennerbergs 1976. 158+2s, pocket. / Jaguar 399. 39560d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DRÅPET [Ax]. Pan / Norstedts 1969. 164+1s, ngt nött pocket. / 87:e. 25342d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DÖDEN TATUERAR [The con man]. Wennerbergs 1975. 196s, pocket, ryggränder, sista sidan (s[199-299]) delvis avriven. / Översättning av Marianne Jungholm. Jaguar 388. 25316d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DØDENS SORTE ENGEL [Killer's wedge]. Winther 1960. 160s, pocket, sned, skadad ryggfot (bit saknas), ngt skadat rygghuvud, på danska. / Pyramidebøgerne 62. 15274d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DØDENS SORTE ENGEL [Killer's wedge]. Winther 1976. 157+3s, mkt nött pocket, prislapp bakre omslag, på danska. / Översättning av Chas Dank. Jaguar 10. 15200d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DÖRRAR [Doors]. Legenda 1989. 245s, ngt nött pappband. / Översättning av Kerstin Gustafsson. 38710d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) DÖRRAR [Doors]. Askild & Kärnekull 1978. 298s, ngt nött pocket. 25330d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) EIGHTY MILLION EYES. Pan 1970. 171+5s, ngt nött pocket, blekt rygg, sticker främre omslag, på engelska. / 87:e. 38145d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) EN ANNAN DEL AV STADEN [Another part of the city]. Månadens Deckare 1988. 239+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Tove Bouveng. 38709d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) FLASKAN [Killer's wedge]. Hökerbergs 1962. 238+2s, häftad, ngt nött. / Översättning av Gert A. Landin. 87:e. 45282d 250 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) FUZZ. Pan 1975. 204+4s, nött pocket, på engelska. / 87:e. 38154d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) FUZZ. Signet 1969, 5th printing. 192s, ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 38153d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) FYRTIO MILJONER VITTNEN [Eighty million eyes]. Wennerbergs 1976. 190+2s, sned ngt nött pocket. / Jaguar 397. 87:e. 39557d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) FYRTIO MILJONER VITTNEN [Eighty million eyes]. Wennerbergs 1967. 190+2s, sned nött pocket. / Jaguar 300. 87:e. 39558d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) GEVÄRET [Shotgun]. Pan / Norstedts 1976. 197+1s, ngt nött pocket. / 87:e. 39489d 125 kr

Hunter, Evan (Ed Mcbain) GIVE THE BOYS A GREAT BIG HAND. Penguin C2310, 1965. 169+7s, ngt nött ngt sned pocket, namn, ägaretikett, på engelska. 39714d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE. Signet 1972. 3rd printing, 160d, pocket, namn, prislapp bakre omslag, på engelska. / 87:e. 10946d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HATET [Til death]. Pan / Norstedts 1968. 174s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / 87:e. 25322d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HET SÖNDAG [See them die]. Wennerbergs 1975. 196s, nött pocket. / Översättning av Caj Lundgren. 87:e. 38736d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HETTA [Heat]. Norstedts 1981. 223+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet x och o i kulspets försättsblad. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38735d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HOTET [King's ransom]. Pan / Norstedts 1968. 211s, ngt nött pocket. / 87:e. 25339d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) HÄMNDEN [Killer's payoff]. Pan / Norstedts 1981, 2tryckn. 199+1s, nött pocket. / Översättning av Maj Sjöwall & Per Wahlöö. 87:e. 38731d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) IS [Ice]. Norstedts 1984. 342+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38730d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) KRYPSKYTTEN [Ten plus one]. Wennerbergs 1976. 188+4s, ngt nött pocket. / Jaguar 396. 87:e. 25314d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) KULOR [Bread]. Bra Böcker 1975. 253+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Roland Adlerberth. 87:e. 38741d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) KULOR [Bread]. Wennerbergs 1976. 190+2s, pocket, blekt rygg. / Jaguar 398. 38938d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) KVINNEMORDEREN [Ladykiller]. Winther 1959. 160s, pocket, sned nött rygg, boken avslutas (s156-160) av följetongen Døde piger sladrer ikke av Gart Hennesey, på danska. / Översättning av Peder Pedersen. Pyramide 46. 15201d 250 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) KVINNEMORDEREN [Ladykiller]. Winther 1977. 156+4s, nött pocket, blekt rygg, på danska. / Översättning av Peder Pedersen. Jaguar 18. 15202d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) LADY KILLER. Permabooks M3119, 1958. 1st US ed. 148+2s, ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 15347d 200 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) LADYKILLER [Ladykiller]. Wennerbergs 1975. 158+2s, pocket. / Jaguar 391. 87:e. 39559d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) LÄNGE SEN VI SÅGS [Long time no see]. Norstedts 1978. 268+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. / Översättning av Sam J. Lundwall. 87:e. 38794d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) MÖRDARENS VAL [Killer's choice]. Pan / Norstedts 1976. 168s, pocket. / 87:e. 39490d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) NU KOMMER DOM [Hail, hail, the gang's all here]. Wennerbergs 1976. 190+2s, pocket, ngt blekt rygg, namn. / Översättning av Rolf Ahlgren. Jaguar 395. 39526d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) NU KOMMER DOM! [Hail, hail, the gang's all here!]. Delta 1976. 190s, häftad, ngt nött. / Översättning av Rolf Ahlgren. 39087d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) POLISERNA PÅ 87:E. Semic 1990. 50s, häftad, litet bokägarmärke, tecknad serie av Claes Reimerthi och Martin Sauri. / 87:e. 14253d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) PUSHER. Signet 1973, 3rd printing. 153+3s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 38312d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) PUSSLET [Jigsaw]. Pan / Norstedts 1976. 197+1s, pocket. / 87:e. 39495d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) RUNAWAY BLACK. Signet 1978. 170s, ngt sned nött pocket, på engelska. 38804d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SADIE WHEN SHE DIED. Signet 1973, 3rd printing. 152s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 38311d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SE DEM DØ [See them die]. Winther 1979. 188+1s, sned nött pocket, prislapp främre omslag, på danska. / Översättning av Wivi Pelt. 15198d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SIMULANTEN [Death of a nurse]. Wennerbergs 1976. 196+12s, ngt nött pocket. / Översättning av Elisabet Frisk. Jaguar 394. 39525d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SKYTTEN [Ten plus one]. Delta 1974. 204+1s, häftad, nött, ngt fläckig, förlagsstämpel sista inlagesidan, namn förtitel. / Översättning av Majken Cullborg. 39098d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SKÆBNEN KRÆVER LØSEPENGE [King's ransom]. Skrifola uå. 213+11s, häftad, blekt rygg, på danska. / Lommeromanen K 346. 15210d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SOM KÄRLEK [Like love]. Pan / Norstedts 1976. 180s, pocket. / 87:e. 25337d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SPRING, SVARTE MAN [Runaway blavck]. Wennerbergs 1976. 196+12s, ngt nött pocket. / Översättning av Sonja Melinder. Jaguar 393. 39524d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SPÖKEN [Ghosts], Norstedts 1980. 230+1s, inbunden m skyddsomslag, svagt sned, litet bokägarmärke. / 87:e. 38855d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) STATION 87 VEJRER MORD [Give the boys a great big hand]. Skrifola uå. 189+1s, häftad, ngt sned, ngt fläckig, ägarstämpel o datum titelsida, på danska. / Lommeromanen K 368. 15211d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SVART MOTIV [Lady, lady, I did it]. Romanförlaget 1964. 128s, ngt nött pocket. / X-böckerna 172. 15272d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SVART MOTIV [Lady, lady, I did it]. Romanförlaget 1964. 128s, pocket, nött rygg. / X-böckerna 172. 15289d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SVART MOTIV [Lady, lady, I did it]. Wennerbergs 1975. 159+1s, pocket. / Översättning av Sonja Melinder. Jaguar 392. 87:e. 38852d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) SVINDLAREN [The con man]. Pan / Norstedts 1982. 194+1s, nött pocket. / 87:e. 25321d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TELEFONEN RINGER [Lady, lady, I did it]. Winther 1977. 156+4s, nött pocket, blekt rygg, ägarstämpel, på danska. / Jaguar 14. 15343d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TELEFONEN RINGER [Lady, lady, I did it]. Winther uå. 157+3s, nött pocket, blekt rygg, på danska. / Leopard 219. 15209d 90 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TEN PLUS ONE. Signet 1977. 170s, pocket, ngt sned, blek rygg m ränder, på engelska. / 87:e. 38308d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) THE CON MAN. Permabooks M3055, 1957. 1st US ed. 161+5s, sned pocket, nött rygg, släppt ngt i rygg, på engelska. / 87:e. 15348d 200 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) THE EMPTY HOURS. Permabook M-4271, 1963. 214+2s, sned pocket, ryggränder, på engelska. / 87:e. 38155d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) THE HOUSE THAT JACK BUILT. Sphere 1989. 248s, nött pocket, på engelska. / Matthew Hope. 38318d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) THE MUGGER. Permabooks M4266, 1962, 2nd printing. 160+6s, ngt nött pocket, på engelska. / 87:e. 38314d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) THE PUSHER. Penguin 1977. 157+2s, ngt nött pocket, prislappar bakre omslag, på engelska. / 87:e. 38313d 40 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TIO PLUS EN [Ten plus one]. Bra Böcker uå. 204+1s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg. / Översättning av Majken Cullborg. 87:e. 38851d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TO HENDER FOR MEGET [Give the boys a great big hand]. Romanforlaget uå. 160s, häftad, sned, nött, ngt fläckig, på norska. / Kronebok 63. 15341d 200 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TOMORROW AND TOMORROW. Sphere 1979. 1st UK ed. 190+2s, pocket, blekt ngt nött rygg, prislapp bakre omslag, namn, på engelska. 34555f 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) TRIO [The empty hours]. Pan / Norstedts 1977. 190+2s, pocket. / 87:e. 13337d 125 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) VANISHING LADIES. Signet 1976. 158+2s, nött pocket, på engelska. 38805d 60 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) & Craig Rice HUS SÅ HEMSKT [The april robin murders]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 209+1s, häftad, nött. / Översättning av Elsa Mossner & Mons Mossner. 38732d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) & Craig Rice HUS SÅ HEMSKT [The april robin murders]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 209+1s, häftad, nött. / Översättning av Elsa & Mons Mossner. 45283d 150 kr

Hunter, Evan (Ed McBain) & Craig Rice THE APRIL ROBIN MURDERS. Signet 1977. 200s, sned nött pocket, fläckar, på engelska. 38149d 60 kr

Hunter, Evan (Hunt Collins) TOMORROW AND TOMORROW. Pyramid 1965, 3rd printing. 190+2s, pocket, på engelska. 34546f 90 kr

Hunter, Evan (Richard Marsten) INGEN GÅR FRI [Vanishing ladies]. B. Wahlströms 1977. 158+2s, pocket. / Favoritdeckaren 12. 39713d 60 kr

Hyne, C. J. Cutcliffe (W. Chesney) HÄMNARENS MÄRKE. Zetterlunds 1930. 224s, häftad, sned, släppt delvis i rygg, ingen förtitel, litet bokägarmärke. / Översättare anges ej. 45277d 125 kr

Hågensen, Lisa HENNES ÖGON BLÅ. Fusce 2014. 280s, häftad. 34708d 125 kr

Håkansson, Bengt (???) MORD I FÖRSAMLINGEN. B. Wahlströms Bokförlag 1955. Förhandsex (Läsex för bokhandeln.) 253+1s. Häftad. Ngt sned. Ngt nött. Enstaka fläckar. Svaga ryggränder. Sidorna 189-208 oömt sprättade. Namn förtitelsida. / Författaren anges som '???' och då endast på främre omslaget. På främre omslaget även följande: 'Tilldelad Svenska Detektivromanpriset 1955. Kronor 15.000.' Förhandsex. 20053d 200 kr

Högstrand, Olle BASKER BLÅ. Lindqvist 1975. 222+2s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke, stämplad hälsning från Jan Askild försättsbladet. 33025d 125 kr

Högstrand, Olle FAMILJEN. Forum 1977. 189+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, recensionstsämpel. 32627d 125 kr

Högstrand, Olle FRÅN SÄKER KÄLLA. Forum 1975. 223s, häftad, nött. 36516d 60 kr

Högstrand, Olle FRÅN SÄKER KÄLLA. Forum 1975. Förhandsex / läsex för bokhandeln. 223s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 14983d 150 kr

Högstrand, Olle MASKERAT BROTT. Norstedts 1971. 229+2s, häftad, nött, litet bokägarmärke. 32592d 125 kr

Högstrand, Olle MÖRDAREN. Forum 1974. Förhandsex / läsex för bokhandeln. 214s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 14984d 150 kr

Högstrand, Olle MÖRDAREN. Forum 1974. 214s, häftad, sned, nött. / Förhandsex. Tillskrift: 'Till en skådespelare som jag tycker om. Olle Högstrand'. 70062d 200 kr

Högstrand, Olle ONDA ÖGON. Forum 1979. 256+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 32594d 125 kr

Högstrand, Olle SKULDEN. Forum 1973. Första upplagan. 197+1s, häftad, ngt nött, osprättad. 15483d 200 kr

Högstrand, Olle SPELARNA. Norstedts 1972. 250+3s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 32593d 125 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN I SVARTSELET. Norstedts 1970. 177+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36072d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ APOTEKET. Norstedts 1972. Första upplagan. 169+1s, häftad, ngt nött. 33919d 125 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ APOTEKET. Norstedts 1972. 2uppl, 169+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36073d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ ROTARYKLUBBEN. Norstedts 1973. 179+1s, privatinbunden. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36074d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ ROTARYKLUBBEN. Norstedts 1973. Första upplagan. 179+1s, häftad, ngt sned, ngt nött. 39547d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ VANDRING. Norstedts 1976. Förhandsex / läsex för bokhandeln. 232+1s, häftad, ngt nött, skuret högersnitt, litet bokägarmärke. 14985d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ VANDRING. Norstedts 1976. 232+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36805d 150 kr

Hövenmark, Nils DÖDEN PÅ VANDRING. Norstedts 1976. Första upplagan. 232+1s, häftad, skuret högersnitt, nött, ägaretikett. 37970d 150 kr

Hövenmark, Nils EN DÖD I KVARTEN. Norstedts 1974. Första upplagan. 185+1s, häftad, sned, nött, brännskada (cigarett?) bakre omslag som bränt igenom omslaget samt s[191-92] samt påverkat bokens sista fyrtio sidor med ett mer eller mindre bruntonat märke. / Dedikation från författaren: 'Till / [xxx] / från tillg vännen / förf / = Nisse Höven'. OM-180-12 150 kr

Hövenmark, Nils EN DÖD I KVARTERN. Norstedts 1974. Första upplagan. 185+1s, häftad, nött, blekt rygg, ryggränder, ägaretikett. 37972d 150 kr

Hövenmark, Nils RINGLINJEN. Norstedts 1982. Första upplagan. 196+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 15364d 150 kr

Hövenmark, Nils SYSTRARNA SVENSSONS SYBEHÖRSAFFÄR. Norstedts 1978. 201+1s, inbunden m skyddsomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36090d 150 kr

Hövenmark, Nils VARGAVINTER. Norstedts 1981. Första upplagan. 221+1s, inbunden m nött skyddsomslag m ngt blekt rygg, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 39772d 150 kr

Hövenmark, Nils VARGAVINTER. Norstedts 1981. 221+1s, inbunden, ngt sned, tillskrift: 'Till [XXX] o [XXX] från tillg. vännen förf Nisse Höven'. 70095d 250 kr
UPP

I

Iams, Jack EN VERSMAKARES DÖD [What rhymes with murder]. Gebers 1951. 245+1s, inbunden, blekt rygg, exlibris. / Översättning av Gun Fridman Wood. Gebers kriminalserie. 37381d 125 kr

Iams, Jack KONSULN SOM MISSADE BÅTEN. Gebers 1948, 311+1s, inbunden, ngt nött, rygg ngt blekt, bruntonade för-/eftersättsblad. / Gebers kriminalserie. 12475d 125 kr

Iams, Jack MORD PÅ SERIESIDAN [Death draws the line]. Gebers 1950. 308+4s, inbunden, ngt blekt rygg, fläckig. / Översättning av Nils Jacobsson. Gebers kriminalserie. 37382d 125 kr

Iams, Jack STÖRNINGAR I ETERN [Into thin air]. Gebers 1953. 207+1s, häftad, sned, exlibris. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. Geber-thrillers. 37380d 125 kr

Innes, Hammond AIR BRIDGE. Fontana #54, 1955. 253+3s, nött pocket, på engelska. 40224d 60 kr

Innes, Hammond ANFALL - ALARM [Attack alarm]. Bonniers 1964. 206+2s, nött sned pocket. 45193d 60 kr

Innes, Hammond BLÅ ISEN. Bonniers 1961. 173+3s, ngt nött o fläckig pocket. 45192d 125 kr

Innes, Hammond DE STORA SPÅREN [The big footprints]. Bonniers 1977. 261+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 13881d 150 kr

Innes, Hammond DEN DÖMDA OASEN [The doomed oasis]. Bonniers 1960. 301+1s, häftad, ngt nött, ryggfot m reva. 10715d 125 kr

Innes, Hammond DEN ENSAMME SKIDÅKAREN [The lonely skier]. Bonniers 1949. 204+3s, häftad, sned, nött. 14803d 300 kr

Innes, Hammond DEN SISTA RESAN [The last voyage]. Bonniers 1979. 234+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, ngt sned, recensionsstämpel. / Översättning av Yngve Rydholm. ISBN9100441384. 37459d 150 kr

Innes, Hammond DET GLÖMDA GULDET [Golden soak]. Bonniers 1973. 248+1s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 39761d 200 kr

Innes, Hammond DRAMAT KRING NORTH STAR [North Star]. Bonniers 1975. 295+1s, häftad m skyddsomslag, ngt nött, sned. / Förhandsex. 14293d 200 kr

Innes, Hammond DRAMAT KRING NORTH STAR [North Star]. Bonniers 1975. 295+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. / Översättning av Yngve Rydholm. ISBN9100402605. 37466d 150 kr

Innes, Hammond DÖDENS GRUVA [Killer mine]. Bonniers 1961. 187+5s, pocket, ngt blekt ngt nött rygg. / Översättning av Torsten Blomkvist. Zebra 128. 15063d 150 kr

Innes, Hammond DÖDENS GRUVA [The killer mine]. Bonniers 1961. 187+5s, ngt nött pocket. 45191d 125 kr

Innes, Hammond ELD I BERGET [The angry mountain]. Bonniers 1952. 253+1s, häftad, nött. 14802d 150 kr

Innes, Hammond ELD I BERGET [The angry mountain]. Bonniers 1952. 253+1s, häftad, nött, sned, släppt ngt i rygg, namn. 14817d 150 kr

Innes, Hammond ELD I BERGET [The angry mountain]. Bonniers 1952. Första svenska upplagan. 253+1s, häftad, ngt nött, namn, informativa blyertsnoteringar. 15533d 200 kr

Innes, Hammond FJÄRRAN LÄNDER [Harvest of journeys]. Bonniers 1960. 234+1s, häftad, brytveck främre omslag. 10716d 125 kr

Innes, Hammond HARVEST OF JOURNEYS. Collins 1960, 3rd impression. 318+1s, inbunden m nött ej prisklippt 18s skyddsomslag, namnstämpel försättsblad, på engelska. 39228d 200 kr

Innes, Hammond LANDET GUD GAV CAIN [The land god gave to Cain]. Bonniers 1958. 263+1s, häftad, nött. / Översättning av Sven Bergström. 37458d 125 kr

Innes, Hammond LANDET GUD GAV CAIN [The land god gave to Cain]. Aldus / Bonniers 1969. 234+3s, ngt nött pocket. / Översättning av Sven Bergström. Zebra 249. 37463d 60 kr

Innes, Hammond LANDET GUD GAV CAIN [The land god gave to Cain]. Bonniers 1958, 10-13 tus. 263+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke, förlagsstämpel. / Översättning av Sven Bergström. 37464d 150 kr

Innes, Hammond MANNEN FRÅN LEUKAS [Levkas man]. Bonniers 1971. 293+3s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 10718d 125 kr

Innes, Hammond SILVERSKEPPET [Maddon's rock]. Bonniers 1951. Första svenska upplagan. 284+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, namn. 15542d 200 kr

Innes, Hammond SOLOMONS SÄL [Solomon's seal]. Bonniers 1981. 280+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, recenionsstämpel. / Översättning av Birger Hultstrand. ISBN9100453390. 37460d 150 kr

Innes, Hammond SOS I ANTARKTIS [The white south]. Bonniers 1951. 284+3s, häftad, sned, nött, tejpförstärkta innerfalser, namn. 14814d 125 kr

Innes, Hammond THE STRANGE LAND. Collins 1954. 255s, inbunden m ngt nött ngt fläckigt ej prisklippt oprismärkt skyddsomslag, namn förtitel, på engelska. 12120d 200 kr

Innes, Hammond THE STRODE VENTURER. Fontana / Collins 1972. 254+2s, ngt nött pocket, blekt rygg, prislapp bakre omslag, på engelska. 38775d 40 kr

Innes, Hammond TROJANSKA HÄSTEN [The trojan horse]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 204+3s, nött sned pocket. / Zebra 152. 15629d 90 kr

Innes, Hammond UBÅTSFÄLLAN [Wreckers must breathe]. Bonniers 1956. Första svenska upplagan. 186+3s, nött pocket, informativa blyertsnoteringar titelsidan. / Zebra 33. 15631d 90 kr

Innes, Hammond (Ralph Hammond) FRÄMLINGARNAS Ö [Isle of strangers]. Bonniers 1957. 175+5s, inbunden, nött. 10719d 125 kr

Innes, Hammond (Ralph Hammond) KURS MOT FARAN [Saracen's tower] Bonniers 1967. 188s, pappband, prislappar bakre pärm. / Översättning av Nils Stödberg. Röda ramen. Tidigare utgiven under titeln Saracenernas torn. 39113d 125 kr

Innes, Michael A CHANGE OF HEIR. Gollancz 1966. 1st UK ed. 191+1s, inbunden, blekt rygg, ngt sned, exlibris, markeringar i titellistan, på engelska. 37610d 150 kr

Innes, Michael A CONNOISSEUR'S CASE. Penguin C2410, 1966. 189+3s, ngt nött ngt sned pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 13606d 60 kr

Innes, Michael A NIGHT OF ERRORS. Penguin 1966. 203+5s, ngt sned pocket, '48' i kulspets främre omslag, exlibris, på engelska. 13611d 60 kr

Innes, Michael A PRIVATE VIEW. Gollancz 1952. 1st UK ed. 223+1s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 37629d 150 kr

Innes, Michael AN AWKWARD LIE. Gollancz 1971. 1st UK ed. 192s, inbunden, blekt rygg, blyertsnoteringar i titellistan, ngt nött, exlibris, på engelska. 37630d 150 kr

Innes, Michael APPLEBY AND HONEYBATH. Gollancz 1983. 155s, inbunden m ej prisklippt £6.95 skyddsomslag, på engelska. 13446d 300 kr

Innes, Michael APPLEBY AND HONEYBATH. Penguin 1984. 155s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 13617d 60 kr

Innes, Michael APPLEBY AT ALLINGTON. Gollancz 1968. 1st UK ed. 188+1s, inbunden, blekt rygg samt del av övre bakre pärmen, exlibris, på engelska. 37631d 150 kr

Innes, Michael APPLEBY MÖTER SITT ÖDE [Appleby's end]. Tomas 1969. 203+2s, häftad, nött. 39546d 150 kr

Innes, Michael APPLEBY ON ARARAT. Gollancz 1949. 3rd impression, 167s, inbunden, blekt rygg, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 12671d 200 kr

Innes, Michael APPLEBY PLAYS CHICKEN. Penguin 1576, 1961. 218+6s, ngt nött pocket, på engelska. 13367d 60 kr

Innes, Michael APPLEBY SPELAR HASARD [Appleby plays chicken]. Tomas 1958. 239+1s, häftad, ngt nött, fläck bakre omslag, litet bokägarmärke. 14812d 150 kr

Innes, Michael APPLEBY TALKING. Penguin 1973. 201+6s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. K1H023 90 kr

Innes, Michael CANDLESHOE. Penguin 1978. 206+1s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 25276d 60 kr

Innes, Michael CANDLESHOE. Penguin 1978. 206+1s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 31226dx 60 kr

Innes, Michael DEATH AT THE CHASE. Gollancz 1970. 1st UK ed. 175s, inbunden, blekt rygg, exlibris, Foyles-etikett, på engelska. 37612d 150 kr

Innes, Michael DEN LEVANDE DÖDA [The new Sonia Wayward]. Tomas 1967. 209+1s, häftad, sned. / Översättning av Nils Fredricson. 37539d 150 kr

Innes, Michael DEN LEVANDE DÖDA [The new Sonia Wayward]. Tomas 1967. 209+1s, häftad, sned, fläckig, märke efter borttagen prislapp främre omslag. / Översättning av Nils Fredricson. 15441d 125 kr

Innes, Michael DÖDEN TAPPAR HUVUDET [What happened at Hazelwood]. Tomas 1972. 243s, häftad, ngt nött o fläckig, ngt sned, prislapp bakre omslag. 51088d 150 kr

Innes, Michael DÖDEN TAPPAR HUVUDET [What happened at Hazelwood]. Tomas 1972. 243s, häftad, ngt nött, namn. 15447d 150 kr

Innes, Michael DÖDENS GRINDAR [Appleby at Allington]. Tomas 1975. 209s, häftad, ngt nött, ngt sned, ngt illa sprättad. / Översättning av Gunnar Hagwall. 37536d 150 kr

Innes, Michael ETT LÅNGT FARVÄL [The long farewell]. Tomas 1963. 207+1s, häftad, sned. / Översättning av Nils Fredricson. 37535d 150 kr

Innes, Michael FROM LONDON FAR Penguin 1976. 299+5s, nött pocket, på engelska. 31224dx 40 kr

Innes, Michael GEVÄR ÅT POJKE 1.15 [The journeying boy]. Tomas 1966. 276+1s, häftad, nött. / Översättning av Nils Fredricson. 37534d 150 kr

Innes, Michael GEVÄR ÅT POJKE 1.15 [The journeying boy]. Tomas 1966. Första svenska upplagan. 276+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Nils Fredricson. 15502d 150 kr

Innes, Michael HONEYBATH'S HAVEN. Gollancz 1977. 1st UK ed. 191s, inbunden m nött skyddsomslag, blekt rygg, exlibris, på engelska. 18L1111 300 kr

Innes, Michael KLAGOSÅNG ÖVER EN SKALD [Lament for a maker]. Tomas 1965. 301+1s, häftad, ngt nött, blekt rygg, prislapp bakre omslag. / Översättning av Roland Adlerberth. 37533d 150 kr

Innes, Michael KLAGOSÅNG ÖVER EN SKALD [Lament for a maker]. Tomas 1965, 2:a upplagan - 4-5:e tusendet. 301+1s, häftad, ngt nött o fläckig, ägarinfo förtitel o kulspetsmarkering s235. / Översättning av Roland Adlerberth. 15630d 150 kr

Innes, Michael MONEY FROM HOLME. Gollancz 1964. 1st UK ed. 192s, inbunden, exlibris, blekt rygg o övre bakre pärmen, på engelska. 37627d 150 kr

Innes, Michael MONEY FROM HOLME. Penguin 1976. 170+6s, ngt nött ngt fläckig pocket, på engelska. 39271d 40 kr

Innes, Michael MORD BLAND GAMLA MÄSTARE [Appleby's other story]. Tomas 1976. 234s, häftad, ngt nött. / Översättning av Gunnar Hagwall. 37531d 150 kr

Innes, Michael MORD BLAND GAMLA MÄSTARE [Appleby's other story]. Tomas 1976. 234s, häftad, nött, nästan helt osprättad. 15366d 150 kr

Innes, Michael MORD I SLÄKTEN [Death at the chase]. Tomas 1970. 205+1s, häftad, slarvigt sprättad, namn. / Översättning av Nils Fredricson. 37530d 150 kr

Innes, Michael MORDET PÅ GENGÅNGAREN [A connoisseur's case]. Tomas 1973. 174s, häftad, ngt nött. / Översättning av Gunnar Hagwall. 37529d 150 kr

Innes, Michael MORDET PÅ GENGÅNGAREN [A connoisseur's case]. Tomas 1973. 174s, häftad, ngt nött. / Översättning av Gunnar Hagwall. 15564d 150 kr

Innes, Michael MÖRDANDE KONST [A private view]. Parnass 1956. Första upplagan. 224s, häftad, nött, informativa blyertsnoteringar förtitel. 15582d 300 kr

Innes, Michael NORRA TORNETS HEMLIGHET [The Ampersand papers]. Bra Deckare 1980. 153+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 37528d 60 kr

Innes, Michael NORRA TORNETS HEMLIGHET [The Ampersand papers]. Bra Deckare 1980. 153+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 15406d 60 kr

Innes, Michael NÄKTERGALEN FÄLLER MÖRDAREN [The bloody wood]. Tomas 1974. 174s, häftad, nött, recensionsstämpel förtitel. / Översättning av Gunnar Hagwall. 37527d 125 kr

Innes, Michael OPERATION PAX. Gollancz 1951. 304s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, exlibris, på engelska. 12682d 200 kr

Innes, Michael OPERATION PAX. Penguin 1975. 315+5s, nött fläckig sned pocket, på engelska. 31222d 40 kr

Innes, Michael PORTRÄTT AV OKÄND GENTLEMAN [The mysterious commission]. Bra Böcker 1976. 208+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 39770d 60 kr

Innes, Michael SILENCE OBSERVED. Gollancz 1961. 192s, inbunden m ej prisklippt 13/6 skyddsomslag, på engelska. 13450d 350 kr

Innes, Michael SILENCE OBSERVED. Gollancz 1961. 1st UK ed. 192s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 37628d 150 kr

Innes, Michael THE APPLEBY FILE. Penguin 1978. 191+1s, nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 39213d 90 kr

Innes, Michael THE APPLEBY FILE. Gollancz 1975. 207s, inbunden, delar av omslaget medbundet, exlibris, rygg o främre pärm blekta, på engelska. K1H022 150 kr

Innes, Michael THE BLOODY WOOD. Gollancz 1966. 1st UK ed. 192s, inbunden, exlibris, blekt rygg, på engelska. 37911d 150 kr

Innes, Michael THE DAFFODIL AFFAIR. Gollancz 1948. 2nd impression, 150+1s, inbunden, blekt rygg, exlibris, namn datum, på engelska. 12672d 200 kr

Innes, Michael THE JOURNEYING BOY. Gollancz 1949. 1st UK ed. 325s, inbunden, exlibris, ägarinfo försättsblad, ngt nött, på engelska. 37625d 150 kr

Innes, Michael THE MAN FROM THE SEA. Gollancz 1955, 2nd impression. 222+1s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. 37626d 125 kr

Innes, Michael WHAT HAPPENED AT HAZLEWOOD. Penguin C2650, 1968. 237+3s, ngt nött pocket, exlibris, '46' i kulspets främre omslag, på engelska. 13607d 60 kr

Innes, Michael (J. I. M. Stewart) MUNGO'S DREAM. Gollancz 1973, 2nd impression. 271s, inbunden m ej prisklippt £2.10 skyddsomslag, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska, obs: ej krim. L01004 150 kr
UPP

J

Jaensson, Håkan & Arne Norlin BLODSUGARNA. Bonniers 1980. 205+1s, häftad, ngt sned, blekt rygg, skurna snitt. 34512f 125 kr

Jaensson, Håkan & Arne Norlin KUNGEN. Bonniers 1978, 6-7:e tusendet. 244+1s, häftad, skuren, ngt nött, prislapp främre omslag. 33375d 40 kr

Jaensson, Håkan & Arne Norlin UPP I RÖK. Bonniers 1981. Förhandsex. 207+1s, häftad m ngt nött skyddsomslag, läsexetikett s[208], ngt sned, bokhandelsstämplar. 13037d 150 kr

Jakes, John OCH STJÄRNORNAS KONUNGAR DÖ. Lindqvist 1970. 158+1, ngt nött pocket, fläckig förtitel. 11719f 125 kr

Jakobsdottir, Svava HISTORIEN OM GUNLØD. Rhodos uå. 216s, häftad, ägaretiketter, på danska. 32275f 60 kr

Jalakas, Inger SINNE UTAN SVEK. Normal 2006. 315s, pocket. 33376d 40 kr

Jalakas, Inger UR MIN ASKA. Normal 2007. 241+1s, inbunden m skyddomslag. 31873d 125 kr

Jalakas, Inger & Ulla Trenter LUSTMORD. Stenshög 1999. 216s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 39327d 125 kr

James, Carol THE HUNTING OF THE UNICORN. Andre Deutsch 1973. 1st UK ed. 127s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £1.50 skyddsomslag m blet rygg, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 15176f 200 kr

James, L. Dean BOOK OF STONES. TSR 1993. 314s, nött pocket, på engelska. 15020f 125 kr

James, M. R. GHOST STORIES OF AN ANTIQUARY. Penguin #91, 1960. 152+8s, pocket, på engelska. 10722f 60 kr

James, M. R. HÄXAN I FENSTANTON OCH ANDRA SPÖKHISTORIER. Legenda 1993. 296s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 35304f 200 kr

James, P. D. AV OSKYLDIGT BLOD [Innocent blood]. Wahlström & Widstrand 1981. 285+1s, inbunden m ngt nött Bokgillet-skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Rose-Marie Nielsen. 37830d 150 kr

James, P. D. COVER HER FACE. Sphere 1974. 206+2s, nött pocket, på engelska. 39273d 40 kr

James, P. D. COVER HER FACE. Penguin (1989), 17th printing. 229+7s, pocket, på engelska. 39348dx 60 kr

James, P. D. ETT EXPERTVITTNES DÖD [Death of an expert witness]. Wahlström & Widstrand 1978. 259+1s, häftad, ryggränder. / W&Wserien 476. 10723d 150 kr

James, P. D. ETT OPASSANDE JOBB FÖR EN KVINNA [An unsuitable job for a woman]. Wahlström & Widstrand 1974. 224s, häftad, ngt nött, rött kulspetskladd bakre inre o yttre omslag. 14127d 150 kr

James, P. D. SHROUD FOR A NIGHTINGALE. Spehere 1973. 300+4s, nött pocket, på engelska. / Journalisten och kritikern Jan Mårtenssons namnteckning. 15167d 90 kr

James, P. D. THE SKULL BENEATH THE SKIN. Faber 1982. 384s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £7.95 skyddsomslag, ngt fläckig, på engelska. 10725d 250 kr

James, Peter DEAD MAN'S GRIP. Pan 2011. 4th printing, 503+1s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag, på engelska. / Signerad (endast namn) av författaren på titelsidan. (OBS: Per Olaisen Antikvariat har inte varit närvarande när denna signering skett och kan inte garantera äktheten.) 70093d 200 kr

Jannedal, Lars (Herodes Berntson) DET DÄR HAR JAG ALDRIG SAGT! [- - -] Ystads Antikvariat 2000. 26s, klammerhäftad, erratalapp, ett av 100 ex. L09126 150 kr

Janson, Gustaf AFFÄREN COSTA NEGRA. Tidens Bokklubb 1958. 266+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 37723d 125 kr

Janson, Hank KRIMINALREPORTERN. Pocket, bakre omslag ngt solbränd övre kant. / Hank Janson 1. 11751d 125 kr

Janson, Hank TORMENT. Telos 2003. 144s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37015d 150 kr

Janson, Sune MAIGRET I SÖDERKÖPING. Romantik Hotel Söderköpings Brunn uå. Opag (ca 60s), klammerhäftad, ngt nött, fläckig närmast ryggen, litet bokägarmärke. 20113d 200 kr

Jansson, Anna ALLA KAN SE DIG. Norstedts 2015. 286+1s, inbunden m skyddsomslag. 35291d 150 kr

Jansson, Anna CYKELTJUVEN [Emil Wern]. Rabén & Sjögren 2019. 82+13s, pappband, recexstämpel övre snitt. 37098d 125 kr

Jansson, Anna DET DU INTE VET. Norstedts 2017. 329+1s, inbunden m skyddsomslag, recexstämpel övre snitt. 36159d 150 kr

Jansson, Anna DRÖMMAR UR SNÖ. Prisma 2004. 287+1s, inbunden m skyddsomslag, nött, ngt sned. 35679d 150 kr

Jansson, Anna DRÖMMEN FÖRDE DEJ VILSE. Norstedts 2010. 319+1s, inbunden m skyddsomslag. 30889d 150 kr

Jansson, Anna FRÄMMANDE FÅGEL. Prisma 2006. 268+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33549d 150 kr

Jansson, Anna FÖRST NÄR GIVAREN ÄR DÖD. Norstedts 2009. 313+5s, inbunden m skyddsomslag 31867d 150 kr

Jansson, Anna KVINNAN PÅ BÄNKEN. Norstedts 2018. Första upplagan. 305+1s, inbunden m skyddsomslag, recensionsexstämpel övre snitt. 36663d 150 kr

Jansson, Anna MYSTISKA MEDDELANDEN [Emil Wern]. Rabén & Sjögren 2016. 79+9s, pappband, recensionsexstämpel försättsblad. 35721d 125 kr

Jansson, Anna RÄDSLANS FÅNGAR. Norstedts 2016. 329+1s, inbunden m skyddsomslag. 35726d 150 kr

Jansson, Anna SKYMNINGENS BARFOTABARN. Norstedts 2014. 298+2s, inbunden m skyddsomslag. 34694d 150 kr

Jansson, Anna VEM ÄR UTAN SKULD. Allas 2009. 94s, häftad, ngt nött, bilaga till veckotidningen Allas nr 28 2009. 13302d 125 kr

Jansson, Anna VEM ÄR UTAN SKULD. Allas 2009. 94s, häftad, ngt nött, bilaga till veckotidningen Allas nr 28 2009. 14809d 125 kr

Jansson, Anna VEM ÄR UTAN SKULD. Allas 2009. 94s, häftad, ngt nött, bilaga till veckotidningen Allas nr 28 2009. 14810d 125 kr

Jansson, Anna VEM ÄR UTAN SKULD. Allas 2009. 94s, häftad, ngt nött, bilaga till veckotidningen Allas nr 28 2009. 14811d 125 kr

Jansson, Anna VEM ÄR UTAN SKULD. Allas 2009. 94s, häftad, ngt nött, bilaga till veckotidningen Allas nr 28 2009. 45071d 125 kr

Jansson, Susanne VINTERVATTEN. Wahlström & Widstrand 2020. 253+3s, inbunden m skyddsomslag. 37813d 150 kr

Jansson, Tove SMÅTROLLEN OCH DEN STORA ÖVERSVÄMNINGEN. Alfabeta 2010. 54s, inbunden, genomgående invärtes fuktfläck nedre snittet med lätt bucklighet (syns inte utifrån). / Faksimil efter 1945 års upplaga. 34572f 150 kr

Jansson, Tove THE EXPLOITS OF MOOMINPAPPA. Puffin 1984. 135+1s, pocket, prislapp bakre omslag och främre omslags insida, på engelska. 13548f 125 kr

Japrisot, Sébastien ADJÖ MIN VÄN [Adieu l'ami]. Gebers 1970. 144s, häftad, ngt sned o nött, ryggränder, blyertsnoteringar, skurna snitt. 39791d 125 kr

Japrisot, Sébastien DEN ÖDESDIGRA SÖNDAGEN [Un long dimanche de fiançailles]. Norstedts 1992. 334+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Översättning av Anders Bodegård. 37641d 150 kr

Japrisot, Sébastien DÖDENS KUPÉ [Compartiment tueurs]. Bonniers 1963. 178+1s, häftad, nött, sned, informativa blyertsnoteringar förtitel. 30299d 125 kr

Japrisot, Sébastien DÖDENS KUPÉ [Compartiment tueurs]. Bonniers 1965. 188+3s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet. / Översättning av Britte-Marie Bergström. Zebra 196. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37642d 150 kr

Japrisot, Sébastien DÖDENS KUPÉ [Compartiment tueurs]. Bonniers 1963. Första svenska upplagan. 178+1s, häftad, nött. 15479d 150 kr

Japrisot, Sébastien DÖDENS KUPÉ [Compartiment tueurs]. Bonniers 1965. 188+3s, pocket, blekt rygg. / Översättning av Britte-Marie Bergström. Zebra 196. 37643d 60 kr

Japrisot, Sébastien FÄLLA FÖR ASKUNGEN [Piége pour Cendrillon]. Gebers 1965. 225+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, ngt sned. / Översättning av Aslög Davidson. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37639d 150 kr

Japrisot, Sébastien FÄLLA FÖR ASKUNGEN [Piège pour cendrillon]. Gebers 1965. 225+1s, häftad, osprättad. 14805d 200 kr

Japrisot, Sébastien FÄLLA FÖR ASKUNGEN [Piège pour cendrillon]. Gebers 1965. Första svenska upplagan. 225+1s, häftad, ngt nött, informativa blyertsnoteringar förtitel. 39807d 150 kr

Jardine, Warwick MED FARA FÖR LIVET. Ett nytt fall för Sexton Blake 12. Cicero 1963. 92+4s, klammerhäftad, ngt nött. 15316d 60 kr

Joensuu, Matti BLOTT FÖR KÄRLEKS SKULL [Harjunpää ja rakkauden lait]. Alba 1986. 184s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 51094d 150 kr

Joensuu, Matti BLOTT FÖR KÄRLEKS SKULL [Harjunpää ja rakkauden lait]. Alba 1986. 184s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 15408d 150 kr

Joensuu, Matti PLÅGOANDARNA [Harjunpää ja kiusantekijät]. Alba 1987. 237+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, läsexemplaretikett sista inlagesidan, informativa blyertsnoteringar försättsblad. / Översättning av Marianne Saanila. 37657d 150 kr

Johansen, Orla SÆSONENS MORD. Wøldike © 1981. 195+1s, häftad, fläckig, ngt nött, reamärke främre omslag, på danska. 36892d 60 kr

Johansson, Annika PÅ GOTT OCH ONT. BOKTIPS OM FANTASY OCH SKRÄCKLITTERATUR. BTJ Förlag © 2011. 199+1s, häftad. 39574d 200 kr

Johansson, Annika VÄRLDAR AV LJUS, VÄRLDAR AV MÖRKER. FANTASY & SKRÄCKLITTERATUR. Biblioteksjänst 2000, 2:a upplagan. 335s, häftad, ngt nött. 39572d 300 kr

Johansson, Annika VÄRLDAR AV LJUS, VÄRLDAR AV MÖRKER. FANTASY & SKRÄCKLITTERATUR. Biblioteksjänst 1996. 272s, häftad, ngt nött, ngt blekt rygg. 39573d 300 kr

Johansson, Annika VÄRLDAR AV LJUS, VÄRLDAR AV MÖRKER. OM FANTASY. BTJ Förlag © 2009, 3:e upplagan. 304s, häftad. 39571d 300 kr

Johansson, George HEMLIGSTEN. Bonniers Juniorförlag 1987. 107+2s, pappband. 34378f 125 kr

Johansson, George ISPLANETEN. EN BERÄTTELSE FRÅN YTTRE RYMDEN. Bonniers Juniorförlag 1990. 72+1s, pappband, märke efter tidigare blyertspris försättsblad. 13746f 150 kr

Johansson, George NÖDSIGNAL FRÅN RYMDEN OCH ANDRA BERÄTTELSER FRÅN KOSMOS. Bonniers Juniorförlag 1988. 135+1s, pappband, inget eftersättsblad. 12053f 150 kr

Johansson, George POLSTJÄRNAN TUR OCH RETUR. BonnierCarlsen 1996. 74+1s, häftad. 13753f 125 kr

Johansson, K.G. GOOGOLPLEX. Wela 2011. 2uppl, 228+4s, häftad. 35128f 150 kr

Johansson, Martin TELLUS 2. Cordia Verbum 2001. 238+2s, ngt nött pocket. 10049f 150 kr

Johns, W. E. BIGGLES FLYGER NORRUT. Åhlén & Åkerlund 1952. 112s, inbunden, ngt nött. / Översättning av Göte Göransson. Pojkarnas flygbok. 15072d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES FLYGER VIDARE [Comrades in arms]. B. Wahlströms ungdomsböcker 519, 1948, 2:a upplagan. 136+8s, inbunden, ngt nött. 15344d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES I FARA. B. Wahlströms 1970. 195+5s, inbunden, ngt nött, prislapp bakre pärm, ägarinfo främre pärms insida. 30834d 150 kr

Johns, W. E. BIGGLES I STILLA HAVET. B. Wahlströms ungdomspocket 105, 1972. 119+1s, nött ngt sned minipocket, brytveck främre omslag, namn datum titelsida. 15380d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES I STILLA HAVET. B. Wahlströms ungdomspocket 105, 1972. 119+1s, ngt nött minipocket. 15385d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES LEVER FARLIGT. B. Wahlströms ungdomspocket 59, 1971. 117+1s, nött ngt sned minipocket, namn främre omslag, kulspetskladd titesida. 15381d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES LEVER FARLIGT. B. Wahlströms ungdomspocket 59, 1971. 117+1s, ngt nött ngt sned minipocket, prislappsrester bakre omslag. 15384d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH DEN OBEBODDA ÖN. B. Wahlströms ungdomspocket 97, 1972. 119+1s, ngt sned ngt nött minipocket, namn datum titelsida. 15382d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH DEN OBEBODDA ÖN. B. Wahlströms ungdomspocket 97, 1972. 119+1s, ngt nött minipocket. 15388d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH DIAMANTMYSTERIET. B. Wahlströms 1970. 117+3s, pocket (90x132mm), nött, fläckig. / Ungdomspocket 48. 15248d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH DIAMANTMYSTERIET. B. Wahlströms ungdomspocket 48, 1970. 117+3s, sned minipocket, namn främre nomslag, nött rygg, kulspetskladd titelsida. 15379d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH DIAMANTMYSTERIET. B. Wahlströms ungdomspocket 48, 1970. 117+3s, ngt sned ngt nött minipocket, prislapp bakre/främre omslag, namn titelsida. 15386d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH INKA-SKATTEN. B. Wahlströms 1952. 125+2s, häftad, sned, inlagan släppt helt från omslaget (vars rygg är mkt nött), endast läsex. / Lejonserien 5. Militärhistorikern Herman Fältströms namnteckning förtitelsidan. 15172d 150 kr

Johns, W. E. BIGGLES OCH PÄRLMYSTERIET. B. Wahlströms ungdomspocket 84, 1972. 117+1s, ngt nött minipocket. 15387d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES PÅ NATTJAKT. B. Wahlströms 1971. 118+1s, pocket (90x132mm), nött. / Ungdomspocket 60. 15249d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES PÅ SMUGGLARJAKT. B. Wahlströms ungdomspocket 88, 1972. 119+1s, ngt nött minipocket. 15389d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES PÅ SPÖKJAKT. B. Wahlströms ungdomspocket 77, 1971. 118+2s, sned ngt nött minipocket. 15383d 125 kr

Johns, W. E. BIGGLES STRIDSFLYGAREN [Biggles of the Camel Squadron]. B. Wahlströms ungdomsböcker 304, 1940, 2:a upplagan. 138+6s, inbunden, nött, rygg m insektsangrepp. 15325d 200 kr

Johns, W. E. NÄRA ÖGAT FÖR BIGGLES. Bonniers 1954. 150+6s, inbunden, nött, ngt sned. 12784d 150 kr

Johns, W. E. NÄRA ÖGAT FÖR BIGGLES. Bonniers 1954. 150+6s, inbunden, nött. 32283d 200 kr

Johns, W. E. SPIONFLYGARNA [The spy flyers]. B. Wahlströms ungdomsböcker 345, 1948, 3:e upplagan. 138+6s, inbunden, ngt nött, tillskrift i blyerts försättsblad. 15345d 125 kr

Jonason, Anders DÖD FÖR MÖDAN. Bonniers 1959. 188+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, ngt sned, tillskrift. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36775d 150 kr

Jonason, Anders DÖD FÖR MÖDAN. Bonniers 1959. Första upplagan. 188+1s, häftad, sned, nött. 10739d 150 kr

Jonason, Anders MORD MED MERA. B. Wahlströms 1955. 252+1s, inbunden, namn. / Månadsdeckaren. 39334d 60 kr

Jonason, Anders MORD MED MERA. B. Wahlströms 1953. Första upplagan. 252+1s, häftad, nött, svagt sned, namn förtitel. 39588d 200 kr

Jonason, Anders MORD MED MERA. B. Wahlströms 1953. Första upplagan. 252+1s, häftad, ngt nött, svagt sned, informativa blyertsnoteringar. 15566d 250 kr

Jonason, Anders MÖRDAREN KOMMER STRAX. Bonniers 1956. 219+1s, trasig rygg, nött, endast läsex. 10741d 90 kr

Jonason, Anders MÖRDAREN KOMMER STRAX. Bonniers 1956, 4-5 tusendet. 219+1s, häftad, lång reva främre yttre falsen, lossnande främre omslag. 15337d 90 kr

Jonason, Anders MÖRDAREN KOMMER STRAX. Bonniers 1956, 4-5 tusendet. 219+1s, häftad, sned, nött, informativa blyertsnoteringar förtitel. 15579d 90 kr

Jonason, Bo Z. HÄRJEDALSMORDET. Textab 1976. Första upplagan. 144s, häftad, ngt nött. 15250d 125 kr

Jones, J. V. A. FORTRESS OF GREY ICE [Sword of shadows 2]. Orbit 2002. 734s, ngt sned pocket, på engelska. 10742f 60 kr

Jones, Raymond F. RYMDENS SON. Wennerbergs 1957. 60s, ngt nött ngt sned pocket, stängd reva ca 10mm främre omslag o förtitel. 10042f 125 kr

Jordan, J. A. HÄMNAREN FRÅN ÖSTERN. Pingvinförlaget 1950. 128s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Översättare anges ej. Pingvinböckerna. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37663d 125 kr

Jordan, Jon INTERROGATIONS. AUTHOR INTERVIEWS. Mystery One Books 2003. 250+2s, häftad, på engelska. / Signerad 'Jon Jordan 10-4-03' på titelsidan. (OBS: Per Olaisen Antikvariat har inte varit närvarande när denna signering skett och kan inte garantera äktheten.) 70099d 200 kr

Jordan, Robert CONAN THE MAGNIFICENT. Legend 1997, 13579108642. 286s, ngt nött, prislapp o skada efter borttagen prislapp bakre omslag, på engelska. 15173f 90 kr

Jordan, Sydney JEFF HAWKE 1. Alvglans 1982. 55+1s, häftad, tecknad serie. 13108f 150 kr

Jorner, Per BLODMÅNE. Norstedts 2002. 265+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 35189f 150 kr

Josefsson, Willy DEN FJÄRDE PUNKTEN. Wahlström & Widstrand 2002. 313+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 34629d 125 kr

Josefsson, Willy DÖDARENS MÄRKE. Ordfront 2000. 317+1s, inbunden m skyddsomslag, sned, ngt nött, ngt fläckig. 35124d 125 kr

Joseph, George SPETSAR PÅ GARDINEN. Lindqvist 1955. 191s, ngt nött pocket. 45178d 60 kr

Juhlin, Cherstin BRYGGAN. Recito 2013. 238+3s, häftad. 34995d 125 kr

Juhlin, Per NÄR FISKEN SOVER. Wiken 1988. 182s, inbunden, fläckig, sned, överstruken ägaretikett. 34994d 60 kr

Jungstedt, Mari DEN DUBBLA TYSTNADEN. Bonniers 2009. 3tryckn. 362+4s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. 36304d 125 kr

Jungstedt, Mari DEN DÖENDE DANDYN. Bonniers 2006. Första upplagan. 353+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, smutsiga snitt. 36305d 125 kr

Jungstedt, Mari DEN FARLIGA LEKEN. Bonniers 2010. Första upplagan. 374+4s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, fläck nedre snitt. 36306d 125 kr

Jungstedt, Mari DEN MAN ÄLSKAR. Bonniers 2014. Första upplagan. 348+4s, inbunden m skyddsomslag. 36430d 125 kr

Jungstedt, Mari DEN MÖRKA ÄNGELN. Bonniers 2008. 2tryckn, 315+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 36308d 125 kr

Jungstedt, Mari DEN SISTA AKTEN. Bonniers 2012. 310+4s, inbunden m skyddsomslag, mörknat övre snitt. 36829d 125 kr

Jungstedt, Mari DET FJÄRDE OFFRET. Bonniers 2011. Första upplagan. 347+3s, inbunden m skyddsomslag, recensionsexstämpel övre snitt. 36309d 125 kr

Jungstedt, Mari INNAN MOLNEN KOMMER. Bonniers 2020. 294+4s, inbunden m skyddsomslag. 37814d 150 kr

Jungstedt, Mari & Ruben Eliassen EN MÖRKARE HIMMEL. Bonniers 2015. 348+4s, inbunden m skyddsomslag. 36830d 125 kr

Järnfeldt, Ivan AKTIEBOLAGET STORÅSENS BRUK. Bonniers 1938. 251s, dossierband m vitt linnesnöre, lös titelsida, stämplar (Gåva från Alb. Bonniers förlag), ngt nött. 12750d 200 kr

Järnfeldt, Ivan VI KOM TILLBAKA. Bonniers 1941. 192s, häftad, nött, namn o år förtitel. 10745d 60 kr

Järnfeldt, Ivan VI KOM TILLBAKA. Bonniers 1941. 192s, häftad, ngt nött, nästan helt osprättad. 14820d 150 kr
UPP

K

Karpyshyn, Drew TEMPLE HILL. Wizards of the coast 2001. 312+2s, pocket, prislapp, på engelska. / Forgotten realms. 15019f 150 kr

Kaufman, Nathalie Hevener & Carol McGinnis Kay G IS FOR GRAFTON. THE WORLD OF KINSEY MILLHONE. Henry Holt / Owl 2000. 466s, häftad, bläckstreck övre snitt, på engelska. 19L0419 300 kr

Keating, H. R. F. DET PERFEKTA MORDET [The perfect murder]. Lindqvist 1975. 220s, inbunden m nött skyddsomslag, prislapp bakre omslag. / Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. 37667d 60 kr

Keating, H. R. F. IN KENSINGTON GARDENS ONCE. Crippen & Landru 1997. 109+3s, häftad, på engelska. 14846d 300 kr

Keating, H. R. F. INSPECTOR GHOTE CAUGHT IN MESHES. Penguin 1969. 202+6s, ngt nött pocket, på engelska. 39592d 60 kr

Keating, H. R. F. THE RICH DETECTIVE. Pan 1994. 208s, ngt nött pocket, på engelska. / Signerad av författaren. (OBS: Per Olaisen Antikvariat har inte varit närvarande när denna signering skett och kan inte garantera äktheten.) 70003d 150 kr

Keene, Carolyn KITTY I DET ÖDE HUSET. B. Wahlströms 1961. 184+6s, inbunden, ägarinfo främre pärms insida. 12552d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY I SPÖKHUSET. B. Wahlströms 1953. 182+6s, inbunden, nött, ägarinfo i kulspets främre o bakre pärms insida. 12562d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH ARMBANDSMYSTERIET. B. Wahlströms 1958. 178+9s, inbunden, ngt sned, ngt nött, ägaretikett främre pärms insida. 12550d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH DEN 13:E PÄRLAN. B. Wahlströms 1980. 198+7s, inbunden, ngt nött, namn, kulspetskladd främre pärms insida o försättsblad. 12371d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH DET MYSTISKA JUVELSKRINET. B. Wahlströms 1962. 187+5s, inbunden. 12568d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH DOCKANS HEMLIGHET. B. Wahlströms 1972. 195+5s, inbunden. 12558d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH JAKTEN I SKRÄCKHUSET. Wahlströms 1988. 154s, pappband, prislapp bakre pärm. 39533d 90 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH RUINENS HEMLIGHET. B. Wahlströms 1960. 184+1s, inbunden. 12551d 125 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH VARUHUSMYSTERIET. Wahlströms 1990. 159s, ngt nött pappband. 39532d 90 kr

Keene, Carolyn KITTY OCH ÖDESLOTTETS HEMLIGHET. B. Wahlströms #1656-1657, 1972. 199+1s, inbunden. 12567d 125 kr

Keene, Carolyn KITTYS SPÖKHISTORIER. Wahlströms 1985, 2:a upplagan. 152+4s, nött pappband. 39531d 90 kr

Keene, Carolyn MARY, LOU OCH DRAKENS ÖGA. B. Wahlströms 1965. 185+7s, inbunden, ngt nött, sned, ägarinfo. 12372d 125 kr

Kelland, Clarence Budington ARIZONA. Novel Selections uå. 128s, häftad, ngt nött, på engelska. Förkortad upplaga. 12093dx 150 kr

Kelland, Clarence Budington MURDER MAKES AN ENTRANCE. Robert Hale 1956. 1st UK ed. 187+1s, inbunden, ngt fläckig, ngt nött, biblioteksstämplar efter-/försättsblad (inga andra bibliotekstecken). / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0213 300 kr

Kelland, Clarence Budington THE KEY MAN. Robert Hale 1954. 1st UK ed. 192, inbunden, fläckig, nött, ngt skev, The Times Library-stämpel o blyertskladd eftersättsblad. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0214 300 kr

Kelleam, Joseph E. HUNTERS OF SPACE. Avalon Books © 1960. 223s+kapitel 1-2 ur 'Murder at auction' av Elizabeth Beatty, inbunden, ngt nött, agentsticker + namn förtitel som hamnat sett o lossnat ngt, på engelska. 34549f 150 kr

Kelly, Fiona CLUB DEL MISTERIO. EL SECRETO DE CHARLOTTE [Hide and seek]. Ediciones 1997. 158+1s, häftad, nött, på spanska. / Översättning av Carmen Llerena. 37679d 125 kr

Kelly, Fiona CLUB DEL MISTERIO. LA ISLA PROHIBIDA [The forbidden island]. Ediciones 1997. 167+8s, häftad, ngt nött, på spanska. / Översättning av Carmen Llerena. 37680d 125 kr

Kelly, Jim VATTENURET [The water clock]. Minotaur 2004. 295+2s, inbunden m skyddsomslag. 37678d 150 kr

Kelly, Mary BLODSBAND [Due to a death]. Norstedts 1964. 237+1s, häftad, sned. / Översättning av Brita Björkbom. 37674d 125 kr

Kelly, Mary FALLGROPEN [The spoilt kill]. Norstedts 1962. 263+1s, häftad nött, sned. / Översättning av Brita Björkbom. 37676d 125 kr

Kelly, Mary TILL GALGEN [March to the gallows]. Norstedts 1966. 202+1s, häftad, nött. / Översättning av Aida Törnell. 37675d 60 kr

Kemelman, Harry FRIDAY THE RABBI SLEPT LATE. Penguin 1968. 189+2s, pocket, exlibris, på engelska. 37669d 60 kr

Kemelman, Harry MONDAY THE RABBI TOOK OFF. Fawcett Crest 1973. 288s, ngt nött pocket, namn månad år, på engelska. 37671d 60 kr

Kemelman, Harry PÅ FREDAG SOV HAN ÖVER [Friday the rabbi slept late]. Gebers 1966. 205s, häftad, ryggränder, namn år, ngt sned. / Översättning av Svante Adelhult. 37672d 150 kr

Kemelman, Harry PÅ SÖNDAG STANNADE HAN HEMMA [Sunday the rabbi stayed home]. Gebers 1970. 235+1s, sned, ryggränder. / Översättning av Svante Adelhult och Karl Berglund. 37673d 150 kr

Kemelman, Harry PÅ SÖNDAG STANNADE HAN HEMMA [Sunday the rabbi stayed home]. Gebers 1970. Första svenska upplagan.235+1s, ngt nött, blekt omslag, prislapp bakre omslag. / Översättning av Svante Adelhult och Karl Berglund. 15477d 150 kr

Kemelman, Harry SATURDAY THE RABBI WENT HUNGRY. Penguin #C2950, 1969. 223+1s, ngt nött pocket, på engelska. 12351d 60 kr

Kemelman, Harry THE NINE MILE WALK. THE NICKY WELT STORIES. Fawcett Crest R1194, 1968. 2nd printing, 159+1s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. / Queen's Quorum 125. 13044d 125 kr

Kemelman, Harry THE NINE MILE WALK. THE NICKY WELT STORIES. Penguin 1971. 143+1s, ngt nött pocket, på engelska. / Queen's Quorum 125. 13538d 60 kr

Kemelman, Harry THURSDAY THE RABBI WALKED OUT. Morrow 1978, 5th printing. 250+1s, inbunden m ej prisklippt $8.95 skyddsomslag, på engelska. 39624d 200 kr

Kemelman, Harry WEDNESDAY THE RABBI GOT WET. Fawcett Crest uå. 288s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 37670d 60 kr

Kendrick, Baynard BLOOD ON LAKE LOUISA. Methuen 1941. 192s, häftad, ngt nött, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. Methuen's Sixpennies 24. 15230d 200 kr

Kennedy, William BILLY PHELAN'S GREATEST GAME. Penguin [USA] 1985. 282s, häftad, på engelska. 39789d 125 kr

Kenyon, Michael MAY YOU DIE IN IRELAND. Collins Crime Club © 1965. 1st UK ed. 223s, inbunden, inget försättsblad, blekt fläckig rygg, på engelska. 37668d 125 kr

Kerfve, Axel BLOCKADBRYTAREN. B. Wahlströms ungdomsböcker 24, 1929, senare variant utan att detta anges. 158+2s, inbunden, blyertskladd o ägarinfo i blyerts, bakre pärmen överklistrad med ny titellista (ungdomsböcker nr 658-726) av förlaget. 15620d 200 kr

Kerfve, Axel DEN GULA DRAKENS HÄMND. B. Wahlströms ungdomsböcker 128, 1929. 157+3s, bakre inre fals spucken, mkt fint skick i övrigt. 15125f 200 kr

Kerfve, Axel I DEN GULA DRAKENS KLOR. B. Wahlströms ungdomsböcker 113, 1928. 156+4s, inbunden, ngt nött, främre inre falsen med några sprickor. 15619d 200 kr

Kerfve, Axel KÄRNPOJKAR. B. Wahlströms ungdomsböcker 159, 1931. 158+2s, inbunden, sned, ngt fläckig o nött, tillskrift. 15618d 90 kr

Kernahan, Coulson KAPTEN SHANNON [Captain Shannon]. Silén 1910. 128s, häftad, nött, bit saknas rygghuvud, på väg att släppa i rygg. 20114d 250 kr

Kerr, Geoffrey UNDER THE INFLUENCE. Pan G138, 1958. 189+3s, pocket, sned, på engelska. 34471f 90 kr

Kerr, Philip A GERMAN REQUIEM. Penguin 1992. 306+6s, ngt sned ngt nött pocket, ryggränder, på engelska. 37684d 40 kr

Kerr, Philip DIMRIDÅ [The pale criminal]. Historiska Media 2014. Första svenska upplagan. 336s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Hans O. Sjöström. 37683d 150 kr

Kerr, Philip TYSKT REKVIEM [A german requiem]. Historiska Media 2014. Första svenska upplagan. 384s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av John-Henri Holmberg. 37682d 150 kr

Kersh, Gerald PRELUDE TO A CERTAIN MIDNIGHT. Penguin 894, 1953. 189+2s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 13612d 125 kr

Kersh, Gerald THE DEAD LOOK ON. Heinemann 1943, reprint. 150s, inbunden, nött, på engelska. 37686d 125 kr

Kersh, Gerald THEY DIE WITH THEIR BOOTS CLEAN. Heinemann 1942, reprint. 219s, inbunden, nött, på engelska. 37685d 150 kr

Keverne, Richard CARTERET'S CURE. Harrap 1932. 252s, inbunden, ngt sned, ngt nött, namn, på engelska. 10754d 125 kr

Keverne, Richard THE LADY IN NUMBER 4. Collins White Circle [Kanada] CD350, © 1948. 192s, pocket. 14685d 200 kr

Keverne, Richard WILLIAM COOK, DEN MYSTISKA KVINNAN. Wahlström & Widstrand 1929. 371s, häftad, nött, ryggränder. 10755d 125 kr

Khadra, Yasmina EFTER ATTENTATET [L'attentat]. Alfabeta 2006. Första svenska upplagan. 223s, inbunden m skyddsomslag. 37687d 125 kr

Kneifel, Hans DÖDSSTRÅLEN [Deserteure]. B. Wahlströms 1973. 152s, sned nött pocket, prislapp bakre omslag. / Saturnus 5. 34535f 40 kr

Kneifel, Hans JORDEN HOTAD! [Die mordwespen]. B. Wahlströms 1976. 157+3s, nött pocket. / Kosmos 21. 34498f 60 kr

Kneifel, Hans NÖDLARM FRÅN RYMDEN [Wettflug mit dem Tod]. B. Wahlströms 1976. 157+3s, ngt sned ngt nött pocket. / Kosmos 16. 34475f 60 kr

Kneifel, Hans PLANET 905 SVARAR INTE. B. Wahlströms 1975. 159+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / Kosmos 10. 13625f 60 kr

Kneifel, Hans PLANET UR KURS [Planet ausser Kurs]. B. Wahlströms 1973. 154+5s, ngt nött svagt sned pocket. / Saturnus 2. 34537fx 40 kr

Kneifel, Hans ROBOTARNAS UPPROR [Die Hüter des Gesetzes]. B. Wahlströms 1973. 155+5s, ngt nött pocket. / Saturnus 4. 34536fx 60 kr

Kneifel, Hans STRIDEN OM SOLEN [Kampf um die Sonne]. B. Wahlströms 1974. 159+1s, sned pocket, ngt nött, namn år. / Kosmos 1. 34474f 60 kr

Knight, Damon IN DEEP. Manor 1973, 2nd printing. 176s, ngt nött pocket, på engelska. 34416f 60 kr

Knight, Kathleen Moore TROPISK TRAGEDI [Death came dancing]. Gebers 1948. Första svenska upplagan. 297+1s, inbunden, nött, blekt rygg. / Översättning av Sten Söderberg. Gebers Kriminalserie. 37712d 125 kr

Knutsen, Lalli & Fridtjof DE DÖDA LEVER [De døde lever]. Gebers 1944. Första svenska upplagan. 223+1s, häftad, nött, namn förtitel, slarvigt sprättad. / Översättning av Sven Rosendahl. 15092d 200 kr

Knutsen, Lalli & Fridtjof DE DÖDA LEVER. Gebers 1944. 223+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet (ngt hårt skuret nedre snitt och därför ca 1/3 av förlagsnamnet fallit bort), namn. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15253d 250 kr

Knutsson, Gunilla K. PAVILLON D'HONNEUR. Prisma 1991. 366+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 36953d 125 kr

Koontz, Dean (R.) FRANKENSTEIN III: DEAD AND ALIVE. Harper 2009. 1st UK ed. 352+2s, ngt nött pocket, på engelska. 34504f 125 kr

Koontz, Dean (R.) INTENSITY. Headline 1996, 2nd printing. 469+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 34988f 60 kr

Koontz, Dean (R.) ISFÄLLAN. Bra Böcker 1996. 262s, inbunden m skyddsomslag. 35048f 150 kr

Koontz, Dean (R.) LIGHTNING. Headline 1988. 439s, pocket, ryggränder, på engelska. 10767f 60 kr

Koontz, Dean (R.) MR MURDER. Bra Böcker 1994. 404s, inbunden m skyddsomslag. 10770f 150 kr

Koontz, Dean (R.) SOLE SURVIVOR. Headline (1997). 11th printing, 437+3s, ngt nött pocket, namn, på engelska. 34731f 60 kr

Koontz, Dean (R.) STYRD ATT DÖDA. B. Wahlströms 1974. 159+1s, ngt nött pocket, bläckstreck främre omslags insida. 13531f 200 kr

Koontz, Dean (R.) STYRD ATT DÖDA. B. Wahlströms 1974. 159+1s, ngt nött pocket. 13655f 200 kr

Koontz, Dean (R.) VISKNINGAR. Bra Böcker 1990. 495+1s, inbunden m skyddsomslag. 10768f 60 kr

Koontz, Dean (R.) WATCHERS. Headline 1988. 507+5s, nött pocket, på engelska. 34730f 60 kr

Koontz, Dean (R.) & Ed Gorman FRANKENSTEIN BOOK TWO. CITY OF NIGHT. HarperCollins 2005, 7th printing. 474s, pocket, på engelska. 15096f 150 kr

Koontz, Dean (R.) (Leigh Nichols) THE HOUSE OF THUNDER. Fontana 1983. 342+4s, nött sned pocket, på engelska. 11717f 200 kr

Kågerman, Elisabet CIRKELN SLUTES. Bonniers 1959. Första upplagan. 166+1s, häftad, nött, namn. 37728d 150 kr

Kågerman, Elisabet CIRKELN SLUTES. Bonniers 1959. Första upplagan. 166+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37735d 150 kr

Kågerman, Elisabet CITRONPLOCKERSKAN. Lindqvist 1975. 192+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, Fyrklövernetiketter, liten fläck titelsida. / Bulldogserien. 37730d 125 kr

Kågerman, Elisabet DET BRÄNNS! Bonniers 1958. Första upplagan. 187+1s, häftad, nött. 37729d 150 kr

Kågerman, Elisabet DET BRÄNNS! Bonniers 1958. Första upplagan. 187+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, fläckig. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37732d 150 kr

Kågerman, Elisabet DET BRÄNNS! Bonniers 1958. Första upplagan. 187+1s, häftad, ngt nött, sned. 15486d 150 kr

Kågerman, Elisabet GLASBLÅSARE JAAN LINDEGRENS DÖD. Zindermans 1980. 174s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 37739d 125 kr

Kågerman, Elisabet GRÄNSFALL 1788. Zindermans 1979. 140+1s, häftad. 37737d 125 kr

Kågerman, Elisabet GRÄNSFALL 1788. Zindermans 1979. 140+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37731d 150 kr

Kågerman, Elisabet GRÄNSFALL 1788. Zindermans 1979. Första upplagan. 140+1s, häftad, osprättad. 15476d 200 kr

Kågerman, Elisabet RESA PÅ EGEN RISK. Bonniers 1961. Första upplagan. 18+1s, privatinbunden, bakre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37733d 150 kr

Kågerman, Elisabet SÖDERGÖK, DÖDERGÖK. Zindermans 1977. 169+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke, recensionsstämpel. 37736d 125 kr

Kåhlman, W. DET GÖMDA TESTAMENTET. Nordiska Förlaget 1914. Första upplagan. 127s, häftad, ngt nött, mkt sned, namn namnstämpel datum första inlagesidan, litet bokägarmärke. 45181d 300 kr

Källback, Maj Britt SKÖNT ATT HON ÄR DÖD. Lindqvist / Fyrklövern 1978. 185s, inbunden m nött skyddsomslag som en gång varit vikt. / Bulldogserien. 37745d 125 kr

Källén, Per SKENDÖD. Boströms 1998. Första upplagan. 325s, inbunden m skyddsomslag. 37744d 125 kr
UPP

L

Lang, Maria ANVÄND ALDRIG ARSENIK. Norstedts 1984. Första upplagan. 231+2s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 45271d 250 kr

Lang, Maria ARVET EFTER ALBERTA. Norstedts 1977. Första upplagan. 241+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, sned. / 'Solveig Nellinge Julen 1977' på försättsbladet. 70098d 300 kr

Lang, Maria DE RÖDA KATTORNA. Norstedts 1965. Första upplagan. 223+1s, häftad, ngt nött. 37763d 125 kr

Lang, Maria DE RÖDA KATTORNA. Norstedts 1965. Första upplagan. 223+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 15499d 150 kr

Lang, Maria DET ÄR UGGLOR I MOSSEN. Norstedts 1974. 229+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, ngt sned. 14632d 125 kr

Lang, Maria DET ÄR UGGLOR I MOSSEN. Norstedts 1974. Första upplagan. 229+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 37866d 150 kr

Lang, Maria DOCKA VIT DOCKA RÖD. Norstedts 1982. Första upplagan. 244+1s, inbunden, ngt sned. 14987d 200 kr

Lang, Maria DOCKA VIT DOCKA RÖD. Norstedts 1982. Första upplagan. 244+1s, inbunden, ngt sned, ngt blekt rygg. 19L0816 200 kr

Lang, Maria DOCKA VIT DOCKA RÖD. Norstedts 1982. 244+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 10780d 250 kr

Lang, Maria DUBBELSÄNG I DANMARK. EI BLOT TIL LYST. Norstedts 1975. Första upplagan. 227+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ägarinitialer i kulspets försättsblad. 37867d 150 kr

Lang, Maria FLYTTBIL FÖRSVUNNEN. Norstedts 1989. Första upplagan. 164+1s, inbunden, sned, ngt nött skyddsomslag m liten reva rygghuvud. 15371d 300 kr

Lang, Maria GULLREGN I OKTOBER. Norstedts 1981. Första upplagan. 241+1s, inbunden m skyddsomslag, sned. 14990d 250 kr

Lang, Maria HJÄLP MEJ KATJA. B. Wahlströms ungdomsböcker 2131-2132, 1980. 199+6s, inbunden. 37879d 60 kr

Lang, Maria INGA PENGAR TILL VENDELA. Norstedts 1980. Första upplagan. 220+1s, häftad, sned, ryggränder. 18L1118 200 kr

Lang, Maria INGEN RETURBILJETT. Norstedts 1968. Första upplagan. 249+3s, häftad. 37877d 125 kr

Lang, Maria INGEN RETURBILJETT. Norstedts 1968. Första upplagan. 249+3s, inbunden m fläckigt nött skyddsomslag, sned. 37878d 150 kr

Lang, Maria INTRIGERNAS HUS. Norstedts 1969. Första upplagan. 224+2s, inbunden m nött skyddsomslag. 37993d 150 kr

Lang, Maria JAN OCH KATJA JAGAR EN KISTA. Norstedts 1977. Första upplagan. 148+3s, pappband, prislapp främre pärm. 38902d 125 kr

Lang, Maria KLAPPA INTE KATTEN. Norstedts 1985. Första upplagan. 167+1s, inbunden, ngt sned, ngt blekt rygg, fläckig. 14991d 200 kr

Lang, Maria MÖRDAREN LJUGER INTE ENSAM. Norstedts 2013. 243+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, namn år försättsblad. 39941d 150 kr

Lang, Maria MÖRDARENS BOK. Norstedts 1971. 233+1s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg o revor ryggfot/rygghuvud. 38000d 150 kr

Lang, Maria ROSOR, KYSSAR OCH DÖDEN. Norstedts 1953. Första upplagan. 215+1s, häftad, sned, nött, exlibris. 38077d 125 kr

Lang, Maria SIDEN SAMMET. Norstedts 1964. Första upplagan. 217+1s, häftad, nött, namn förtitel. 38124d 125 kr

Lang, Maria SIDEN SAMMET. Norstedts 1964. Första upplagan. 217+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, sned. 38125d 150 kr

Lang, Maria SIDEN SAMMET. Norstedts 1964. Första upplagan. 217+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg. 15491d 200 kr

Lang, Maria TRE SMÅ GUMMOR. Norstedts 1963. Första upplagan. 187+1s, häftad, sned, blekt rygg, nött. 38235d 125 kr

Lang, Maria TRE SMÅ GUMMOR. Norstedts 1963. Första upplagan. 187+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg. 38237d 200 kr

Lang, Maria TRE SMÅ GUMMOR. Norstedts 1963. Första upplagan. 187+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, svagt sned. 39939d 200 kr

Lang, Maria VEM VÄNTAR PÅ VÄRDSHUSET? Norstedts 1972. Första upplagan. 233+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 39488d 150 kr

Lang, Maria VEM VÄNTAR PÅ VÄRDSHUSET? Norstedts 1972. Första upplagan. 233+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, översättaren Solveig Nellinges namnteckning försättsblad. 15509d 300 kr

Lang, Maria VITKLÄDD MED LJUS I HÅR. Norstedts 1967. 233+1s, häftad, ngt nött, ryggränder. 10790d 125 kr

Lang, Maria VITKLÄDD MED LJUS I HÅR. Norstedts 1967. Första upplagan. 233+1s, inbunden, ngt sned. 38234d 125 kr

Lang, Maria VITKLÄDD MED LJUS I HÅR. Norstedts 1967. Första upplagan. 233+1s, häftad, nött. 38236d 125 kr

Lang, Maria ÅNGLOK 16 PÅ FEL SPÅR. Norstedts 1987. Första upplagan. 198+1s, inbunden m skyddsomslag. 14994d 250 kr

le Carré, John - Se: Cornwell, David John Moore

Le Fanu, J. Sheridan UNCLE SILAS. Penguin 279, 1949. Reprint, 224s, ägarinfo förtitel, exlibris, kancellansprislapp främre omslag, på engelska. 14568d 125 kr

Le Guin, Ursula K. BERÄTTELSER FRÅN ORSINIEN [Orsinian tales]. Lindfors 1979. 211s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 34462f 150 kr

Le Guin, Ursula K. DÄR VÄRLDEN KALLAS SKOG. Lindfors 1978. 106s, häftad, litet bokägarmärke. 15169f 300 kr

Le Guin, Ursula K. ROCANNON'S WORLD. Ace 1980, 3rd printing. 156s, pocket, prislapp bakre omslag, ca 20mm reva bakre omslag, exlibris, på engelska. 15056f 125 kr

Le Guin, Ursula K. VÄGEN VID HAVET [Sea road. Chronicles of Klatsand]. Rabén & Sjögren 1993. 203s, inbunden m skyddsomslag. 34426f 125 kr

Le May, Alan RIVERMEN DIE BROKE. Adventure Novel Classic 14, uå. 128s, häftad, ngt nött, ngt sned, på engelska. / Även utgiven som 'Old father of waters'. 15361d 300 kr

Le Queux, W:m SPELARNA [The gamblers]. Bonniers 1902. 317+1s, privatinbunden, ngt nött. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15594d 300 kr

Le Queux, William BRILJANTKLON. Vårt Hem 1926. 191s, nött fläckigt mjukband. / Översättning av Elsa Radmann. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38040d 125 kr

Le Queux, William DE SJU HEMLIGHETERNA 1-2 [The seven secrets]. Nordiska Förlaget 1914. Två häftade volymer, löpande paginering. Ngt nött, ngt sneda, ryggfot del 1 revad, exlibris i bägge vol, fläckiga. 11823d 150 kr

Le Queux, William DE SJU HEMLIGHETERNA 1-2 [The seven secrets]. Nordiska Förlaget 1914. 320s, inbunden, nött, ngt blekt rygg, namnetikett, två delar i en volym. / Översättning av Hilda Löwenhielm. 38041d 150 kr

Le Queux, William HEMLIGHETEN VID CHESTERTON SQUARE. Dahlbergs 1919. 160s, häftad, sönderfallande, endast läsex. 15525d 90 kr

Le Queux, William NO. 7. SAVILLE SQUARE. Ward, Lock uå. 253+3s, inbunden, nött, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-045 90 kr

Le Queux, William PÅ SLINGRIG STRÅT [Whoso findeth a wife]. Hierta 1898. 383+1s, inbunden, ngt fläckig pärm. / Översättning av H. Flygare. Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-046 200 kr

Le Queux, William PÅ SLINGRIG STRÅT. Hierta 1898. 383+1s, halvskinnband, nött rygg, bakre yttre falsen sprucken ca 30mm uppifrån och ner. 20026d 150 kr

Le Queux, William PÅ SLINGRIG STRÅT. Hierta 1898. 383+1s, privatinbunden, ngt nött, exlibris. 45008d 150 kr

Le Queux, William THE CROOKED WAY. Methuen 1933, 5th edition. 218+1s, inbunden, ngt skev, på engelska. 39796d 150 kr

Le Queux, William THE DAY OF TEMPTATION. Ward Lock uå. 256s, inbunden, sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39563d 90 kr

Le Queux, William THE HOUSE OF WHISPERS. Eveleigh Nash / Fawside House 1909. 7th impression. 311+1s, inbunden, ngt skev, ngt nött, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L1101 200 kr

Le Queux, William THE MYSTERY OF THE GREEN RAY. Hodder & Stoughton 1916. 244s, inbunden, på engelska. / Pärmtitel: ”The green ray”. Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-047 350 kr

Le Queux, William THE VALROSE MYSTERY. Ward Lock 1928. 255s, inbunden, exlibris, på engelska. 14732d 250 kr

Leandoer, Kristoffer SVARTA SPEGLAR. Norstedts 1994. 233+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, litet bokägarmärke. 34547f 250 kr

Leasor, James LOVE-ALL. Heinemann 1971. 1st UK ed. 221+1s, inbunden m nött ej prisklippt 31.60 skyddsomslag, högersnittet första åtta sidorna ngt naggat av insekt(?), på engelska. 39408d 150 kr

Leasor, James LÖNNFACKET [Host of extras]. Lindqvist 1977. 212+4s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Sylvia Berggren. Hedmanthriller 17. 38038d 125 kr

Leasor, James NOLL-NOLL [Love all]. Lindqvist 1977. 254+2s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg, ngt sned, litet bokägarmärke. / Översättning av Monika Walker Bratell. Hedmanthriller 14. 38037d 125 kr

Leasor, James PASS FÖR EN PILGRIM [Passport for a pilgrim]. Lindqvist 1976. 248+1s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg. / Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. Hedmanthriller 10. 38039d 125 kr

Leasor, James PASSPORT FOR A PILGRIM. Heinemann 1968. 1st UK ed. 208s, inbunden m ngt nött ej prisklippt 21s skyddsomslag, ngt fläckig, på engelska. 15328d 250 kr

Leasor, James THEY DON'T MAKE THEM LIKE THAT ANY MORE. Heinemann 1969. 249+1s, inbunden m ej prisklippt skyddsomslag, på engelska. 39307d 150 kr

Leasor, James WHERE THE SPIES ARE (PASSPORT TO OBLIVION). Pan X396, 1965, 2nd printing. 219+5s, ngt nött pocket, namn, på engelska. 13170d 60 kr

Leblanc, Maurice ARSÈNE LUPIN. GENTLEMAN-CAMBRIOLEUR. Le livre de poche #843, 1971. 247+9s, ngt nött pocket, blekt rygg, ägarinfo förtitel, på franska. 36932d 60 kr

Leblanc, Maurice THE HOLLOW NEEDLE [L'aiguille creuse]. Bodley Head 1960. 224s, inbunden, ngt mörknade pärmar, på engelska. / Översättning av Alexander Teixeira de Mattos. 15003d 125 kr

Lewis, C. Day THE OTTERBURY INCIDENT. Puffin 1986. 187+4s, pocket, ngt blekt rygg, prislapp, exlibris, på engelska. 39348d 60 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) A QUESTION OF PROOF. Penguin 1955. 199+9s, ngt nött pocket, på engelska. 38828d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) A TANGLED WEB. Collins 1956. 254+1s, inbunden, ngt nött, fläckigt högersnitt, på engelska. 10132d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) A TANGLED WEB. Collins 1956. 1st UK ed. 254+1s, inbunden, på engelska. 15448d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) END OF CHAPTER. Collins Crime Club 1957. 256s, inbunden, blekt rygg, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 35115d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) HEAD OF A TRAVELLER. Collins Crime Club 1949. 1st UK ed. 255s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, namn försättsblad, bokhandelsetikett, på engelska. 15031d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) HÄRVAN [A tangled web]. Norstedts 1956. 247+2s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 31411d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MALICE IN WONDERLAND. Collins Crime Club 1947, 4th impression. 284+4s, inbunden, blekt rygg, sprucken innerfals ca 60mm mellan s[286]-[287], på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15088d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MALICE IN WONDERLAND. Penguin [USA] 592, 1946. 216s, ngt nött pocket, prislappsrest bakre omslag, på engelska. 15604d 250 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MINUTE FOR MURDER. Collins Crime Club 1947. 1st UK ed. 256s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 36472d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MINUTE FOR MURDER. Collins Crime Club 1947. 1st UK ed. 256s, inbunden, blekt rygg o bakre pärmen närmast ryggen ca 1cm, svagt sned, exlibris, på engelska. 15489d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MITT MORD ÄR DITT [A penknife in my heart]. Norstedts 1959. 2uppl, 250+3s, häftad, delvis släppt i rygg, ngt nött i övrigt. / Översättning av Aida Törnell. 31410d 60 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MORD PÅ MINUTEN [Minute for murder]. Albatross / Norstedts 1947. 279+1s, inbunden, mörknad rygg, ngt fläckig, detalj från främre delen av skyddsomslaget limmat mot främre pärmens insida. 35551d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MÖRKT SPEL [The sad variety]. Norstedts 1964. 260+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, namn främre flik. / Översättning av Magnus K:son Lindberg. 14922d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MÖRKT SPEL [The sad variety]. Norstedts 1964. 260+2s, häftad, nött, sned, namn. 32576d 60 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) MÖRKT SPEL [The sad variety]. Norstedts 1964. 260+2s, inbunden, exlibris. 33515d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) SLUT PÅ KAPITLET [End of chapter]. Norstedts 1958. 251+2s, häftad, ryggränder, ngt nött, exlibris. 13779d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) SNÖGUBBEN [The case of the abominable snowman]. Norstedts 1965. 253+1s, häftad, sned. 36473d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) STENBROTTET [The dreadful hollow]. Norstedts 1954. 252+1s, häftad, nött, sned, ägarinfo främre omslags insida, släppt ngt i rygg. 33305d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE BEAST MUST DIE. John Lehmann 1949. 208s, inbunden, blekt rygg samt övre delen av pärmarna, exlibris, på engelska. 14185d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE BEAST MUST DIE. Collins Crime Club 1950, 4th impression. 284+2s, inbunden, blekt rygg, ngt sned, fläck försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37906d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE CASE OF THE ABOMINABLE SNOWMAN. Collins Crime Club 1974. 190s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag, ngt skev, ngt nött, på engelska. 35831d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE DEADLY JOKER. Collins Crime Club © 1963. 256s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 34404d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE DEADLY JOKER. Collins / Fontana 1965. 256s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35596d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE DREADFUL HOLLOW. Harper uå, ”K-C”-printing. 249+1s, inbunden m mkt nött ej prisklippt $2.75 skyddsomslag, tillskrift, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-011 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE MORNING AFTER DEATH. Collins Crime Club © 1966. 224s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 34406d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE MORNING AFTER DEATH. Collins Crime Club © 1966. 224s, inbunden, blekt rygg, fläckiga snitt, på engelska. 15562d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE PRIVATE WOUND. Collins Crime Club © 1968. 223s, inbunden, rygg samt del av bakre pärmen blekt, exlibris, på engelska. 34405d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE SAD VARIETY. Collins Crime Club uå. 254+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. 10135d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE SAD VARIETY. Collins Crime Club © 1964. 254+1s, inbunden, ngt nött, liten fläck främre pärm, på engelska. 15504d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE SMILER WITH THE KNIFE. Collins Crime Club 1950. 3rd impression, 284+4s, inbunden m trasigt prisklippt återprismärkt (5s) skyddsomslag, på engelska. 10136d 300 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE SMILER WITH THE KNIFE. Collins Crime Club 1950. 284+4s, inbunden, blekt rygg o delar av pärmen, exlibris, på engelska. 31650d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE SMILER WITH THE KNIFE. Collins Crime Club 1939. 284+4s, inbunden, nött, fläckig, mörknad rygg, ytskada rygg ca 4x20 mm, reva förtitel, inget vackert ex, på engelska. 34762d 300 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WHISPER IN THE GLOOM. Collins Crime Club 1954. 253+1s, inbunden, namn år försättsblad, på engelska. 20269d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WHISPER IN THE GLOOM. Collins Crime Club 1954. 253+1s, inbunden, ngt blekt rygg, exlibris, på engelska. 34064d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WHISPER IN THE GLOOM. Collins Crime Club 1954. 1st UK ed. 253+1s, inbunden, namn år försättsblad, på engelska. 15585d 200 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WIDOW'S CRUISE. Collins Crime Club © 1959. 192s, inbunden, blekt rygg, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 34065d 150 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WIDOW'S CRUISE. Dell 9538, 1963. 191+1s, nött pocket, på engelska. 38827d 60 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) THE WORM OF DEATH. Collins Crime Club © 1961. 1st UK ed. 256s, inbunden, ngt nött, på enge

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) VISKNINGEN I MÖRKRET. Norstedts 1955. 246+2s, häftad, ngt nött, sned. 14689d 125 kr

Lewis, C. Day (Nicholas Blake) ÄNKEKRYSSNINGEN [The widow's cruise]. Norstedts 1960. Första svenska upplagan. 241+2s, häftad, ngt nött, ngt sned. 31641d 150 kr

Lindgren, Astrid KAJSA KAVAT HJÄLPER MORMOR. Rabén & Sjögren © 1958. [24]s, pappband, det röda sammanhållande ryggpappret saknas flera cm såväl från rygghuvud och ner som från ryggfot och upp, ngt nött i övrigt. 12984f 200 kr

Lindgren, Astrid KATI I AMERIKA. BFB:s juniorserie 1951. 159+1s, inbunden, sned, ngt nött, ägarinfo i kulspets försättsblad. 60379v 200 kr

Lindgren, Astrid KATI PÅ KAPTENSGATAN. Bonniers 1952. 135+3s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, blekt rygg m delvis bortnött text. / Önskeböckerna 101. 60378v 350 kr

Lindgren, Astrid LOTTA PÅ BRÅKMAKARGATAN. Rabén & Sjögren 1961, 2:a upplagan - 31-41:a tusendet. 63+1s, inbunden, genomgående fuktfläckad, skolstämpel. / Börjabok 14. 35245f 60 kr

Lindgren, Astrid MERA OM OSS BARN I BULLERBYN. Rabén & Sjögren 1949. 135s, inbunden, ngt skev, nött rygg, fläckigt övre snitt, namn år försättsblad, främre fals delvis sprucken. 14988f 250 kr

Lindgren, Astrid NILS KARLSSON-PYSSLING FLYTTAR IN. Rabén & Sjögren 1975, 8uppl-2tryckn-202tus. [24]s, pappband. / Klumpe Dumpe-böckerna 3. 35246f 60 kr

Lindgren, Astrid NYA HYSS AV EMIL I LÖNNEBERGA. Rabén & Sjögren 1966. 159+1s, inbunden, ngt nött, kantstött, ojämnt blekt rygg. 12071f 250 kr

Lindgren, Astrid PIPPI LÅNGSTRUMP GÅR OMBORD. Rabén & Sjögren 1954. 9uppl-137tus. 191+1s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, tillskrift. 15018f 200 kr

Lindgren, Astrid SAMUEL AUGUST FRÅN SEVEDSTORP OCH HANNA I HULT. Rabén & Sjögren 1975, 1:a upplagan - 3:e tryckningen - 19:e tusendet. 90+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, liten fläck bakre pärmen, tillskrift förtitel. 11937f 150 kr

Lindgren, Astrid SAMUEL AUGUST FRÅN SEVEDSTORP OCH HANNA I HULT. Rabén & Sjögren 1975. 90+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m reva bak, ägarinfo försättsblad. 12338f 200 kr

Lindgren, Astrid ÄN LEVER EMIL I LÖNNEBERGA. Rabén & Sjögren 1970. 175+1s, inbunden, ngt nött, kantstött, sned, namn försättsblad. 10830f 300 kr

Lovecraft, H. P. DANS L'ABÎME DU TEMPS. Denoël 1970. 221+3s, häftad, ngt nött, på franska. 34362f 200 kr

Lovecraft, H. P. FALLET CHARLES DEXTER WARD. Vertigo 2008. 209+4s, häftad, ngt nött. 34576f 200 kr
UPP

M

MacDonald, Philip EN TRAGEDI I SANDHAVET. Bonniers 1931. 204s, förlagshalvskinnband m rykande pistol o fotsteg på ryggen, nötta (skavda?) pärmar. 11247d 350 kr

MacDonald, Philip PATROL. Collins 1933, 11th printing. 245+1s, inbunden, blektr rygg samt pärmpartier, namn år titelsida, svagt sned, på engelska. 38461d 150 kr

Macdonald, Philip THE CRIME CONDUCTOR. Collins Crime Club 1936, 7th impression. 252s, privatinbunden pocket, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15626d 250 kr

Macdonald, Philip THE NOOSE. Collins Crime Club 1962. 192s, inbunden m skyddsomslag, tejplagning bakre omslag, kulspetskladd eftersätssblad samt bakre flick, litet bokägarmärke, på engelska. 15662d 200 kr

Macdonald, (John) Ross BARBARKUSTEN [The barbarous coast]. Aldus / Bonniers 1969. 219+4s, ngt nött pocket, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Torsten Blomkvist. Zebra 253. 38653d 60 kr

Macdonald, (John) Ross BARBARKUSTEN [The barbarous coast]. Bonniers 1957. Första svenska upplagan. 225+1s, nött, fläckig. / Översättning av Torsten Blomkvist. 45293d 200 kr

Macdonald, (John) Ross DEN SOVANDE SKÖNHETEN [The sleeping beauty]. Norstedts 1975. 301+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Anders Jonason. 38650d 125 kr

Macdonald, (John) Ross DÖD VID ANKOMSTEN [The Ferguson affair]. Norstedts 1975. 300+1s, häftad, ngt nött, ägaretikett, märke efter borttagen etikett förtitel. / Översättning av Gunnar Oldin. 38652d 125 kr

Macdonald, (John) Ross EN BLICK TILL AVSKED [The goodbye look]. Norstedts 1975. 286+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Anders Jonason. 38651d 125 kr

Macdonald, (John) Ross FIND A VICTIM. Fontana / Collins 1972. 191+1s, ngt nött ngt sned pocket, blekt rygg, på engelska. 38661d 40 kr

Macdonald, (John) Ross FIND A VICTIM. Bantam 1972. 185+1s, sned pocket, nött, blekt rygg, på engelska. 38924d 60 kr

Macdonald, (John) Ross FOLK ÄR INTE KLOKA [Marked for murder / The ivory grin]. Wennerbergs 1964. 188+4s, sned pocket, ryggränder, namn. / Översättning av J. I. Linderoth & M. L. Asmussen. 38925d 60 kr

Macdonald, (John) Ross KORT STUBIN [The goodbye look]. Norstedts 1970. 202+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, ryggränder, namn förtitel, prislapp bakre omslag. 13363d 200 kr

Macdonald, (John) Ross KORT STUBIN [The goodbye look]. Norstedts 1970. 202+1s, häftad, sned, nött, ryggränder, namn. 39225d 125 kr

Macdonald, (John) Ross RYSNINGEN [The chill]. Norstedts 1965. 282+1s, häftad, mkt medfaret ex, endast läsex. / Översättning av Cilla Johnson. 38649d 60 kr

Macdonald, (John) Ross SLEEPING BEAUTY. Book Club Associates 1973. 253s, inbunden m trasigt skyddsomslag, svagt skev, ngt nött, suddmärke försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38656d 150 kr

Macdonald, (John) Ross THE BARBAROUS COAST. Fontana / Collins 1975. 190+2s, sned pocket, ryggränder, på engelska. 38662d 40 kr

Macdonald, (John) Ross THE BARBAROUS COAST. Bantam 1975. 183+3s, sned pocket, nött blekt rygg, på engelska. 38923d 60 kr

Macdonald, (John) Ross THE BLUE HAMMER. Book Club Associates 1976. 256s, inbunden m trasigt skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38655d 150 kr

Macdonald, (John) Ross THE BLUE HAMMER. Bantam 1977. 281+3s, sned ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 38777d 60 kr

Macdonald, (John) Ross THE CHILL. Vintage Crime / Black Lizard 1996. 279+1s, häftad, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38654d 125 kr

Macdonald, (John) Ross THE CHILL. Fontana / Collins 1974. 222+2s, sned pocket, fläckigt undre snitt, på engelska. 38801d 40 kr

Macdonald, (John) Ross THE DOOMSTERS. Cassell 1958, 1st UK edition. 225s, inbunden, skev, ngt fläckiga snitt, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-052 300 kr

Macdonald, (John) Ross THE DROWNING POOL. Bantam 1975, 11th printing. 216+2s, sned nött pocket, på engelska. 38802d 60 kr

Macdonald, (John) Ross THE GALTON CASE. Fontana / Collins 1975. 190+2s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38663d 40 kr

Macdonald, (John) Ross THE GOODBYE LOOK. Bantam 1977. 186+2s, svagt sned pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 38779d 60 kr

Macdonald, (John) Ross THE UNDERGROUND MAN. Bantam 1977. 249+3s, sned nött pocket, på engelska. 38797d 60 kr

Macdonald, (John) Ross VEM VAR JOHN BROWN? Bonniers 1960. 195+1s, häftad, ngt nött, lång tillskrift förtitel, delvis omilt sprättad. 13364d 150 kr

Macdonald, (John) Ross VEM VAR JOHN BROWN? [The Galton case]. Bonniers 1960. 195+1s, häftad, sned, nött. / Översättning av Mårten Edlund & Ruth Edlund. 38648d 150 kr

Macdonald, (John) Ross VIRVLAR I VATTNET the drowning pool]. Aldus / Bonniers 1971. 188+3s, pocket. / Zebra 282. 39590d 90 kr

Macdonald, (John) Ross (Kenneth Millar) DE TRE VÄGARNA [The three roads]. Bonniers 1950. Första svenska upplagan. 228+1s, häftad, nött. / Översättning av Mårten Edlund. 45290d 200 kr

[Macdonald, (John) Ross] Kreyling, Michael THE NOVELS OF ROSS MACDONALD. University of South Carolina Press (c) 2005. 185s, inbunden m ngt blekt skyddsomslag, fläck försättsblad, recensionsex som tillhört Iwan Morelius, på engelska. 19L0416 300 kr

Maclean, Alistair ATTENTAT VID ATHABASCA [Athabasca]. Fourm 1980. Första svenska upplagan. 311+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, litet bokägarmärke, recensionsstämpel eftersättsblad. / Översättning av Lars Ekegren. 38051d 150 kr

Maclean, Alistair CIRCUS. Collins 1975. 1st UK ed. 224s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag m prislapp £2.95 främre flik, svagt sned, på engelska. 38844d 150 kr

Maclean, Alistair CIRKUS [Circus]. Forum 1975. Första svenska upplagan. 251+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. / Översättning av Sven Bergström. 38048d 150 kr

Maclean, Alistair FESTEN VID GROTTORNA [Caravan to Vaccarès). Forum 1970. Första svenska upplagan. 210+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Sven Hallén. 38047d 150 kr

Maclean, Alistair FORCE 10 FROM NAVARONE. Collins 1968, 2nd impression. 253+1s, inbunden, på engelska. 38841d 125 kr

Maclean, Alistair H. M. S. ULYSSES. Collins 1956, reprint. 320s, inbunden, ngt blekt rygg, namn, ngt skev, på engelska. 38839d 125 kr

Maclean, Alistair KAPTEN COOK [Captain Cook]. Forum 1981, 4:e upplagan - 15-21:a tusendet. Inbunden, ngt nött. 11645d 125 kr

Maclean, Alistair NIGHT WITHOUT END. Fontana / Collins 1962, 2nd impression. 221+2s, pocket, fuktfläck, på engelska. 38845d 60 kr

Maclean, Alistair PUPPET ON A CHAIN. Collins 1969. 1st UK ed. 254+1s, inbunden, blekt rygg o pärmpartier, del av omslag inklistrade mot för-/eftersättsblad, ägarinfo försättsblad, på engelska. 38848d 125 kr

Maclean, Alistair SAN ANDREAS. Collins 1984. 285+1s, inbunden m ej prisklippt £8.95 skyddsomslag, på engelska. 10880d 150 kr

Maclean, Alistair SAN ANDREAS. Doubleday 1985. 1st US ed. 306s, inbunden m ngt nött ej prisklippt $16.95 skyddsomslag, på engelska. 38833d 150 kr

Maclean, Alistair SOUTH BY JAVA HEAD. Collins 1958. 1st UK ed. 320s, inbunden, ngt fläckiga snitt, ngt blekt rygg, tillskrift, på engelska. 38832d 150 kr

Maclean, Alistair STATION ZEBRA [Ice station zebra]. Forum 1963. Första svenska upplagan. 286+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Sven Hallén. 38094d 150 kr

Maclean, Alistair STYRKA 10 FRÅN NAVARONE. Forum 1968. Första svenska upplagan. 219+1s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag, namn. 39245d 150 kr

Maclean, Alistair SVART GULD [Seawitch]. Forum 1977. 239+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 13906d 150 kr

Maclean, Alistair THE GOLDEN GATE. Collins 1976. 1st UK ed. 246s, inbunden m ngt nött ej prisklippt skyddsomslag m prislapp £3.50 främre flik, svagt sned, på engelska. 38840d 150 kr

Maclean, Alistair THE LAST FRONTIER. Collins 1959. 1st UK ed. 319s, inbunden, skev, blekt rygg o pärmpartier, på engelska. 38846d 125 kr

Maclean, Alistair THE WAY TO DUSTY DEATH. Collins 1973. 1st UK ed. 222s, inbunden m ngt nött prisklippt skyddsomslag, missfärgade för-/eftersättsblad, på engelska. 38831d 150 kr

Maclean, Alistair WHERE EAGLES DARE. Collins 1967. 1st UK ed. 255+1s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 38811d 150 kr

Maclean, Alistair (Ian Stuart) DEN SORTE KORSFARER [The dark crusader]. Skrifola uå. 254+1s, inbunden m nött tejplagat skyddsomslag, insektsangripen, på danska. 39251d 125 kr

Maclean, Alistair (Ian Stuart) FÅNGARNA PÅ ÖN VARDU [The dark crusader]. Gebers 1961. 257+1s, inbunden m ngt nött tejpförstärkt skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Axel Ljungberg. 37265d 125 kr

Maclean, Alistair (Ian Stuart) THE DARK CRUSADER. Fontana / Collins 1964, 3rd impression. 223s, pocket, på engelska. 37263d 60 kr

Maclean, Alistair (Ian Stuart) ULTIMATUM [The Satan bug]. Skrifola uå. 268+1s, inbunden m nött skyddsomslag, insektsangripen, på danska. / Översättning av Elise Norsbo. 39250d 125 kr

Marsh, Ngaio A MAN LAY DEAD. Fontana / Collins 1968. 191+1s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. 38342d 40 kr

Marsh, Ngaio A WREATH FOR RIVERA. Berkley 1978. 336s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38341d 40 kr

Marsh, Ngaio ALLT KAN HÄNDA I ROM [When in Rome]. Gebers 1971. Första svenska upplagan. 275s, häftad, ngt sned, rygg blekt samt delar av omslaget, prislapp bakre omslag. / Översättning av Claës Gripenberg. 38076d 150 kr

Marsh, Ngaio DELFINMORDET [Killer dolphin]. Gebers 1968. 279+1s, häftad, sned, nött, blekt rygg. / Översättning av Nils Jacobsson. 38075d 150 kr

Marsh, Ngaio BLACK AS HE'S PAINTED. Fontana / Collins 1978. 221+3s, pocket, exlibris, på engelska. 38340d 40 kr

Marsh, Ngaio BLACK BEECH AND HONEYDEW. AN AUTOBIOGRAPHY. Fontana / Collins 1984. 315+5s, nött pocket, blekt rygg, namn, på engelska. 19L0418 40 kr

Marsh, Ngaio CLUTCH OF CONSTABLES. Collins Crime Club © 1968. 1st UK ed. 253s, inbunden, blekt rygg och övre bakre pärmen, exlibris, på engelska. 38339d 150 kr

Marsh, Ngaio DEAD WATER. Fontana / Collins 1973. 220+4s, ngt nött pocket, på engelska. 38338d 40 kr

Marsh, Ngaio DEATH AND THE DANCING FOOTMAN. Berkley 1961, 2nd printing. 399+1s, nött pocket, på engelska. 38337d 40 kr

Marsh, Ngaio DEATH AT THE DOLPHIN. Collins Crime Club © 1967. 1st UK ed. 287s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 38336d 150 kr

Marsh, Ngaio DEATH IN A WHITE TIE. Penguin 450, 1949. 319+1s, ngt skev pocket, exlibris, på engelska. 38335d 60 kr

Marsh, Ngaio DEATH IN ECSTASY. Penguin 249, 1949. 285+3s, ngt skev pocket, exlibris, på engelska. 38334d 60 kr

Marsh, Ngaio DEATH ON THE AIR AND OTHER STORIES. HarperCollins 1996. 240+2s, sned, nött pocket, på engelska. 39260d 60 kr

Marsh, Ngaio DIED IN THE WOOL. Collins Crime Club 1948, 3rd impression. 256s, inbunden, sned, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38333d 150 kr

Marsh, Ngaio DÖDEN PÅ PREMIÄR [Opening night]. Gebers 1965. 228+1s, pocket. 11448d 60 kr

Marsh, Ngaio ENTER A MURDERER. World 1945. 287s, inbunden, blekt rygg o pärmpartier, ngt sned, på engelska. 38332d 125 kr

Marsh, Ngaio ENTER A MURDERER. The Continental Book Company © 1944. 284s, häftad, sned, släppt delvis i rygg, exlibris, namn månad år förtitel. / Zephyr 32. 39047d 125 kr

Marsh, Ngaio FALSE SCENT. Collins Crime Club © 1960. 254s, inbunden, exlibris, bokhandeletikett, på engelska. 38331d 150 kr

Marsh, Ngaio GÅTAN MED DEN GRÖNA DAMEN [Dead water]. Gebers 1964. 243s, häftad, nött, namn. / Översättning av Lisa Rothstein. 13359d 125 kr

Marsh, Ngaio HAND I HANDSKE [Hand in glove]. Aldus / Bonniers 1971. 200+1s, pocket. / Översättning av Bo Isaksson & Elisabeth Isaksson. Zebra 285. 38069d 60 kr

Marsh, Ngaio HAND I HANDSKE [Hand in glove]. Gebers 1963. 234+1s, häftad, nött, illa sprättad, etikett bakre inre omslaget. / Översättning av Bo Isaksson & Elisabeth Isaksson. 38070d 125 kr

Marsh, Ngaio HAND I HANDSKE [Hand in glove]. Gebers 1963. 234+1s, häftad, nött, sned, namn. / Översättning av Bo Isaksson & Elisabeth Isaksson. 15444d 150 kr

Marsh, Ngaio HAND IN GLOVE. Collins Crime Club 1962, 2nd impression. 256s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. 38328d 150 kr

Marsh, Ngaio KOM TÄTA NATT [Light thickens]. Bra Deckare 1984. 259+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 38068d 60 kr

Marsh, Ngaio KOM, TÄTA NATT. AWE / Gebers 1984. 259+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg, namn, ngt sned. / Översättning av Disa Törngren. 38919d 200 kr

Marsh, Ngaio LAST DITCH. Berkley 1978. 277s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38327d 40 kr

Marsh, Ngaio LIGHT THICKENS. Fontana / Collins 1983. 251+5s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38326d 40 kr

Marsh, Ngaio MORD AV GAMMAL ÅRGÅNG [Vintage murder]. AWE / Gebers 1974. Första svenska upplagan. 264s, häftad, skurna snitt, prislapp bakre omslag, blekt rygg. / Översättning av Lisa Rothstein. 39442d 150 kr

Marsh, Ngaio MORD AV GAMMAL ÅRGÅNG [Vintage murder]. AWE / Gebers 1974. Första svenska upplagan. 264s, häftad, skurna snitt, ngt sned, liten reva ryggfot, blekt rygg. / Översättning av Lisa Rothstein. 15576d 150 kr

Marsh, Ngaio MÖRDAREN GÖR ENTRÉ [Enter a murderer]. Gebers 1973. Första svenska upplagan. 199s, häftad, skuren, blekt rygg, prislapp bakre omslag. / Översättning av Lisa Rothstein. 45294d 150 kr

Marsh, Ngaio OBÖNHÖRLIG DÖD [Died in the wool]. B. Wahlströms 1968. Första och enda svenska upplagan. 255+1s, ngt nött pappband, delvis stängd reva längs bakre falsen rygghuvud ca 3 cm, ngt blekt rygg. / Nya Månadsdeckaren 147. 15332d 200 kr

Marsh, Ngaio OFF WITH HIS HEAD. Collins Crime Club 1957. 1st UK ed. 287s, inbunden, svagt sned, blekt rygg, ngt nött, på engelska. 38325d 150 kr

Marsh, Ngaio OVERTURE TO DEATH. Penguin 1955. 287s, nött pocket, stämpel samtliga snitt, på engelska. 38324d 40 kr

Marsh, Ngaio PHOTO-FINISH. Collins Crime Club 1980. 1st UK ed. 262s, inbunden, sned, ryggveck, på engelska. 38323d 125 kr

Marsh, Ngaio SINGING IN THE SHROUDS. Pyramid 1976, 3rd printing. 236+4s, nött pocket, blekt rygg, exlibris, på engelska. 38322d 40 kr

Marsh, Ngaio SJUNGA FÖR DÖD [Singing in the shrouds]. Gebers 1959. 247+1s, häftad, nött, sned. / Översättning av Carl Sundell. 38066d 150 kr

Marsh, Ngaio SPINSTERS IN JEOPARDY. Fontana / Collins 1976, 6th impression. 254+2s, nött pocket, på engelska. 38321d 40 kr

Marsh, Ngaio SVART MOTIV [Black as he's painted]. AWE / Gebers 1975. 260s, häftad, ngt nött, namn o år titelsida, osprättad. 13357d 150 kr

Marsh, Ngaio SVART MOTIV [Black as he's painted]. AWE / Gebers 1975. 260s, häftad, nött, fläckig, ingen förtitel. / Översättning av Lisbeth Renner. 38065d 125 kr

Marsh, Ngaio VINTAGE MURDER. Fontana / Collins 1961. 253+3s, ngt nött pocket, märke efter borttagen prislapp främre omslag, på engelska. 25278d 60 kr

Marsh, Ngaio VINTAGE MURDER. Fontana / Collins 1970, 3rd impression. 223+1s, ngt nött pocket, på engelska. 38320d 40 kr

Marsh, Ngaio WHEN IN ROME. Collins Crime Club © 1970. 1st UK ed. 256s, inbunden, svagt sned, blekt rygg, exlibris, på engelska. 38319d 150 kr

Marsh, Ngaio & Henry Jellett THE NURSING HOME MURDER. Penguin 355, 1949. 232+8s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 13448d 60 kr

Mason, A. E. W. AT THE VILLA ROSE. Hodder & Stoughton 1944. 216s, inbunden, fläckig, sned, ägarinfo försättsblad, endast läsex, på engelska. 38641d 125 kr

Mason, A. E. W. ENSIGN KNIGHTLEY. Collins uå. 316+4s, privatinbunden, förlagsreklamen i slutet av boken tejplagad, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0201 150 kr

Mason, A. E. W. RINNANDE VATTEN [Running water]. Nordiska Förlaget 1912. 187+5s, häftad, nött, fläckig, ryggfot saknas. 13256d 150 kr

Mason, A. E. W. RINNANDE VATTEN [Running water]. Rasmusson & Hansén 1913. 160s, inbunden, nött, fläckig. / Översättning av M. Isberg. 45322d 150 kr

Mason, A. E. W. RINNANDE VATTEN [Running water]. Nordiska Förlaget 1912. 187+5s, inbunden. 15423d 150 kr

Mason, A. E. W. RUNNING WATER. Hodder & Stoughton 1925. 319+1s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0202 150 kr

Mason, A. E. W. RUNNING WATER. Hodder & Stoughton uå. 355s, inbunden, nött, fläckig, blekt rygg. 13022d 200 kr

Mason, A. E. W. THE DEAN'S ELBOW. Hodder & Stoughton 1935. 312s, inbunden, nött, blekt rygg, sned, stämpel försättsblad, EJ krim, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38640d 125 kr

Mason, A. E. W. THE DRUM. Hodder & Stoughton 1938, reprint. 123+1s, inbunden, ngt blekt rygg, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37615d 150 kr

Mason, A. E. W. THE FOUR CORNERS OF THE WORLD. Hodder & Stoughton uå, reprint. 319s, privatinbunden, ngt nött ryggetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. T220408-08 300 kr

Mason, A. E. W. THE HOUSE OF THE ARROW. Hodder & Stoughton 1938, 27th edition. 320s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, reva bakre fals, exlibris, namn månad år försättsblad, på engelska. 11785d 125 kr

Mason, A. E. W. THE HOUSE OF THE ARROW. Hodder & Stoughton uå. Reprint. 320s, privatinbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39054d 200 kr

Mason, A. E. W. THE SAPPHIRE. Hodder & Stoughton 1936, reprint. 320s, inbunden, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37616d 150 kr

Mason, A. E. W. THE SAPPHIRE. Hodder & Stoughton 1933. 320s, inbunden, ngt nött, ngt blekt rygg, exlibris, på engelska. 45256d 300 kr

Mason, A. E. W. THE TRUANTS. John Murray 1925. 336s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15590d 200 kr

Mason, A. E. W. THE WINDING STAIR. Hodder & Stoughton 1923, 4th ed. 308+9s, inbunden, fläckiga pärmar, namn, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 14959d 200 kr

McBain, Ed - Se: Hunter, Evan

McCloy, Helen DRÅPAREN OCH DEN DRÄPTE [The slayer and the slain]. Norstedts 1962. Första svenska upplagan. 255+1s, häftad, sned, släppt delvis i rygg, nött. 39581d 90 kr

McCloy, Helen DU ÄR DÖD [Two-thirds of a ghost]. Prisma 1965. 203+1s, ngt nött pocket, namn. / Översättning av Barbro Alving. 38376d 60 kr

McCloy, Helen HAN SOM KOM UNDAN [The one that got away]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 223+1s, sned ngt nött pocket. / Översättning av Kerstin Wimnell. 38378d 40 kr

McCloy, Helen PANIK [Panic]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 223+1s, nött pocket. / Översättning av Vanja Lantz. 38380d 40 kr

McCloy, Helen SANNINGEN SOM DÖDAR [The deadly truth]. Rabén & Sjögren / Tema 1967. 206s, sned ngt nött pocket. / Översättning av Kerstin Wimnell. 38381d 40 kr

McCloy, Helen SANNINGEN SOM DÖDAR [The deadly truth]. Skoglunds 1942. Första svenska upplagan. 308+1s, häftad, sned, ngt fläckig. / Översättning av Kerstin Wimnell. 45281d 150 kr

McCloy, Helen SÅSOM I EN SPEGEL [Through a glass, darkly]. Rabén & Sjögren / Tema 1966. 210+6s, nött pocket. / Översättning av E. W. Olson. 38382d 40 kr

McCloy, Helen THE FURTHER SIDE OF FEAR. Gollancz 1967. 1st UK ed. 154s, inbunden, blekt rygg o del av främre pärm, kulspetsinitialer försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35931d 150 kr

McCloy, Helen THROUGH A GLASS, DARKLY. Gollancz 1951. 191s, inbunden m nött revigt ej prisklippt 8/6 skyddsomslag, namn år försättsblad, på engelska. 13557d 350 kr

McCloy, Helen VAD VILLE HAN? [Cue for murder]. Tidens Bokklubb 1956. 222+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn. / Översättning av Kerstin Wimnell. 38384d 125 kr

McClure, James FÖRD BAKOM LJUSET [The gooseberry fool]. Forum 1976. 234+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn år försättsblad. / Översättning av Eva Lannebo. Forums farliga. 38386d 125 kr

McClure, James SNAKE. Faber 1993. 188s, pocket, ryggränder, på engelska. 13564d 125 kr

McClure, James THE BLOOD OF AN ENGLISHMAN. Book Club Associates 1980. 270s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38385d 150 kr

McClure, James THE CATERPILLAR COP. Faber 1992. 2521+1s, ngt nött pocket, ryggränder, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38388d 60 kr

McClure, James THE GOOSEBERRY FOOL. Penguin 1976. 190+1s, nött pocket, på engelska. 38389d 40 kr

McClure, James THE SUNDAY HANGMAN. Coronet 1989. 254+2s, nött pocket, exlibris, på engelska. 38387d 60 kr

Mellvig, Folke 13. Bonniers 1966. Första upplagan. 193+1s, häftad, ngt nött, ryggränder, ngt sned. 39046d 150 kr

Mellvig, Folke 13. Bonniers 1966. Första upplagan. 193+1s, häftad, ngt nött, svagt sned, ngt slarvigt sprättad. 15417d 150 kr

Mellvig, Folke DÖDENS MANNEKÄNGER. Aldus / Bonniers 1968. 158+2s, nött pocket. / Zebra 242. 15071d 125 kr

Mellvig, Folke FARLIGT FÖR FAMILJEN. Bonniers Folkbibliotek 1968. 243+1s, inbunden, ngt nött, genomgående fläck första åtta sidorna, prislapp bakre pärm. 37897d 60 kr

Mellvig, Folke FJÄRDE MAN. Novell i tidskriften Vi damer 1947:03. Ngt nött. Ej krim. 12565d 60 kr

Mellvig, Folke HENNES RÄTTA ELEMENT. Novell i tidskriften Vi damer 1946:01. Ngt nött. Ej krim. 12319d 125 kr

Mellvig, Folke I BRIST PÅ BEVIS. Novell i tidskriften Vi damer 1948:05. Ngt nött. 12318d 125 kr

Mellvig, Folke JAG HAR TALAT MED JAN. Novell i tidskriften Vi damer 1947:11. Ngt nött. 12321d 125 kr

Mellvig, Folke LYCKTA DÖRRAR. Bonniers 1961, 5-6tus. 175+1s, häftad, ngt nött, liten reva rygghuvud, ngt sned. 38411d 125 kr

Mellvig, Folke LYCKTA DÖRRAR. Bonniers 1961. Första upplagan. 175+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 15432d 150 kr

Mellvig, Folke MANNEKÄNG I RÖTT. Tidens Bokklubb 1959. 189+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, ngt nött, 'en originalbok' efter Hillmanfilmen med samma namn. 13048d 150 kr

Mellvig, Folke MANNEKÄNG I RÖTT. Tidens Bokklubb 1959. 189+1s, inbunden, blekt rygg, 'en originalbok' efter Hillmanfilmen med samma namn, filmbilder. 15410d 150 kr

Mellvig, Folke SIST TILL KVARN. Bonniers 1959. Första upplagan. 235+1s, häftad, nött, ngt sned, namn. 39065d 200 kr

Mellvig, Folke TRE DAGAR SNÖ. Novell i tidskriften Vi damer 1949:02. Ngt nött. Ej krim. 12320d 125 kr

Mellvig, Folke UPPDRAG FÖR HILLMAN. Saxon & Lindström 1951. 286+1s, inbunden. 38410d 90 kr

Mellvig, Folke UPPDRAG FÖR HILLMAN. Saxon & Lindström 1951. 286+1s, inbunden. 15278d 90 kr

Millar, Margaret A STRANGER IN MY GRAVE. Gollancz 1960. 1st UK ed. 240s, inbunden, nött, inget försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38678d 125 kr

Millar, Margaret ASK FOR ME TOMORROW. Gollancz 1977. 1st UK ed. 179s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £3.50 skyddsomslag, prislappsrester främre omslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45313d 200 kr

Millar, Margaret BANSHEE. Gollancz 1983. 1st UK ed. 202s, inbunden, ngt sned, ngt nött, ägarinfo försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38676d 150 kr

Millar, Margaret BEAST IN VIEW. Gollancz 1955. 1st UK ed. 221s, inbunden, nött, sned, fläckig, inget eftersättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38675d 200 kr

Millar, Margaret BEYOND THIS POINT ARE MONSTERS. Gollancz 1971. 213+2s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £1.60 skyddsomslag. 13470dx 200 kr

Millar, Margaret BEYOND THIS POINT ARE MONSTERS. Gollancz 1971. 1st UK ed. 213+2s, inbunden m ej prisklippt £1.60 skyddsomslag, ngt nött, ngt sned, ngt fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0246 250 kr

Millar, Margaret DE LYSSNANDE VÄGGARNA [The listeing walls]. Bonniers 1961. Första svenska upplagan. 201+1s, häftad, sned, nött. / Översättning av Olof Hoffsten. 38682d 125 kr

Millar, Margaret HOW LIKE AN ANGEL. Gollancz 1962. 1st UK ed. 278s, inbunden, blekt rygg, fläckiga pärmar, namn försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38674d 150 kr

Millar, Margaret MEDAN SNÖN FÖLL [Fire will freeze]. Ljus 1948. 262s, häftad, ngt nött. 25077d 200 kr

Millar, Margaret MERMAID. Morrow 1982. 1st US ed. 215s, inbunden m ngt nött ej prisklippt $11.50 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45314d 200 kr

Millar, Margaret ROSE'S LAST SUMMER. Museum Press Limited 1954. 1st UK ed. 224s, inbunden, nött, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37932d 200 kr

Millar, Margaret SOM I EN DRÖM [A stranger in my grave] Spektra 1978. 299+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Britte-Marie Bergström. Nya deckaress 23. 38680d 125 kr

Millar, Margaret SOMMARENS SISTA ROS [Rose's last summer]. Wahlström & Widstrand 1953. 254+1s, häftad, ryggränder, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 12819d 125 kr

Millar, Margaret SPIDER WEBS. Gollancz 1987. 1st UK ed. 323s, inbunden m prisklippt skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38669d 200 kr

Millar, Margaret THE FIEND. Gollancz 1964. 1st UK ed. 244s, inbunden, ngt blekt rygg, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38673d 150 kr

Millar, Margaret THE LISTENING WALLS. Hodder and Stoughton 1967. 192s, privatinbunden pocket, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38672d 125 kr

Millar, Margaret THE MURDER OF MIRANDA. Book Club Associates 1980. 240s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, namn försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38671d 150 kr

Millar, Margaret THE SOFT TALKERS. Gollancz 1957. 1st UK ed. 222s, inbunden, nött, ngt sned, blekt rygg, fläckig, skada försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38670d 150 kr

Millar, Margaret VILLEBRÅD I SIKTE [Beast in view]. Bonniers 1967. 156+3s, nött pocket. / Översättning av Elsa Mossner. Zebra 226. 38679d 40 kr

Millar, Margaret VILLEBRÅD I SIKTE [Beast in view]. Bonniers 1963. Första svenska upplagan. 181+1s, häftad, nött. / Översättning av Elsa Mossner. 38681d 125 kr

Moorcock, Michael ELRICS SISTA STRID. Target Games 1991. 221+3s, nött pocket. / Drakar & Demoner-serien 31. 10071f 150 kr

Moorcock, Michael LANDET BORTOM TIDEN [The hollow lands]. Delta 176, 1984. 160s, inbunden, litet bokägarmärke. 15025f 200 kr

Moorcock, Michael PHOENIX IN OBSIDIAN. Grafton 1988. 127s, ngt nött pocket, på engelska. 35212f 60 kr

Moorcock, Michael SLUTSTRIDEN. Lindqvist 1969. 168+6s, ngt nött pocket, delvis osprättad. 10992f 60 kr

Moorcock, Michael THE CHAMPION OF GARATHORM. Dell 1976. 1st US ed. 159+1s, nött pocket, på engelska. / Castle Brass 2. 34573f 90 kr

Moorcock, Michael THE ENTROPY TANGO. A COMIC ROMANCE. Hodder & Stoughton 1987. 153+2s, häftad, på engelska. 15026f 150 kr

Moorcock, Michael THE ETERNAL CHAMPION. Grafton 1990. 203s, ngt nött pocket, på engelska. 35211f 60 kr

Moorcock, Michael THE SWORD OF THE DAWN [Runestaff 3]. Mayflower 1972. 144s, ngt nött pocket, på engelska. 13610f 60 kr

Moorcock, Michael THE TRANSFORMATION OF MISS MAVIS MING. Star 1980. 159+1s, pocket, på engelska. 35324f 60 kr

Moorcock, Michael UNE CHALEUR VENUE D'AILLEURS [An alien heat]. Denoël 1975. 251+5s, ngt nött pocket, på franska. 34353f 125 kr

Moyes, Patricia BORTA BÄST [Black widower]. Bra Böcker 1976. 280s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, sned. / Översättning av Tove Bouveng. 38553d 60 kr

Moyes, Patricia DEN LÅNGA TYSTNADEN [Johnny under ground]. Trevi 1977. 275+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 38554d 125 kr

Moyes, Patricia DEN LÅNGA TYSTNADEN. Trevi 1977. 275+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt fläckiga snitt, namn försättsblad. 12781d 125 kr

Moyes, Patricia DEN TREDJE HUNDEN [Th curious affair of the third dog]. Trevi 1974. 239+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 38555d 125 kr

Moyes, Patricia DÖD PÅ DAGORDNINGEN [Death on the agenda]. Wahlström & Widstrand 1963. 202+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Axel Ljungberg. 38547d 150 kr

Moyes, Patricia DÖDEN ÅKER SKIDOR [Dead men don't ski]. Berghs 1961. 233+3s, häftad, nött, fläckig. / Översättning av Kajs Tidholm. 38548d 150 kr

Moyes, Patricia GISSA VEM [A six-letter word for death]. Bra Deckare 1985. 257s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38550d 60 kr

Moyes, Patricia GÖMT I SNÖ [Season of snows and sins]. LäsaBra 1980. 248s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 38551d 60 kr

Moyes, Patricia MORD MED FANTASI [Murder fantastical]. Bra Böcker 1970. 242+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. / Översättning av Tove Bouveng. 38552d 60 kr

Moyes, Patricia MORDET ÄGER RUM I STILLHET [Who saw her die?] Bra Böcker 1971. 250+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ägaretikett försättsblad. / Översättning av Caroline Kvist. 38549d 60 kr

Moyes, Patricia NATTFÄRJA TILL DÖDEN [Night ferry to death]. Trevi 1987. 191+1s, inbunden m nött skyddsomslag, svagt sned, ägaretikett främre flik. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 38941d 150 kr

Moyes, Patricia STJÄRNFALL [Falling star]. Wahlström & Widstrand 1965. 220+1s, häftad, ngt sned, nött. 39802d 150 kr

Moyes, Patricia SVART FLICKA, VIT SNÖ [Black girl, white girl]. Trevi 1990. 204+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, ägaretikett främre flik. / Översättning av Ulla Hornborg. 38940d 150 kr

Moyes, Patricia THE COCONUT KILLINGS. Henry Holt and Company 1985, 3rd printing. 213s, ngt nött pocket, på engelska. 38560d 60 kr

Moyes, Patricia THE CURIOUS AFFAIR OF THE THIRD DOG. Holt, Rinehart and Winston 1974, 2nd printing. 217s, inbunden m ngt nött ej prisklippt $5.95 skyddsomslag, namn, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38558d 150 kr

Moyes, Patricia VEM ÄR SIMON WARWICK? [Who is Simon Warwick?] Bra Böcker 1979. 214+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m ngt blekt rygg. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 38556d 60 kr

Moyes, Patricia WHO IS SIMON WARWICK? Book Club Associates 1978. 196s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38559d 125 kr

Moyes, Patricia WHO KILLED FATHER CHRISTMAS? Crippen & Landru 1996. 273+5s, häftad, på engelska. 14845d 300 kr

Moyes, Patricia ÄNGLADÖD [Angel death]. Bra Deckare 1982. 294s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Gunilla Berglund. 38557d 60 kr

Mulford, Clarence E. BAR-20 DAYS. Hodder & Stoughton 1940, 29th ed. 282+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39082w 150 kr

Mulford, Clarence E. BAR-20. Hodder & Stoughton 1939, 31st ed. 253+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39080w 150 kr

Mulford, Clarence E. BUCK PETERS RANCHMAN. Hodder & Stoughton 1951, 26th impression. 252s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37508w 150 kr

Mulford, Clarence E. HOPALONG CASSIDY AND THE EAGLE'S BROOD. Hodder & Stoughton 1935, 6th edition. 319s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, rött bläckkladd fräre omslagsfliken på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '3'. 21L0223 300 kr

Mulford, Clarence E. HOPALONG CASSIDY RETURNS. Hodder & Stoughton 1939, 15th ed. 319s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39134w 150 kr

Mulford, Clarence E. HOPALONG CASSIDY TAKES CARDS. Hodder & Stoughton 1939, reprint. 254s, privatinbunden, ägarnoteringar, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39427d 150 kr

Mulford, Clarence E. JOHNNY NELSON. Hodder & Stoughton 1938, 19th edition. 285s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37507w 150 kr

Mulford, Clarence E. MESQUITE JENKINS. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 320s, inbunden, sned, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15082w 150 kr

Mulford, Clarence E. THE BAR 20 RIDES AGAIN. Hodder & Stoughton 1940. 312s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39139w 150 kr

Mulford, Clarence E. THE BAR-20 THREE. Hodder & Stoughton 1938, 23rd ed. 317s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39135w 150 kr

Mulford, Clarence E. THE COMING OF CASSIDY. Hodder & Stoughton 1939, 26th ed. 252s, priatinbunden, främre omslag medbundet, fläckig, liten textskada s.252, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39081w 150 kr

Mulford, Clarence E. THE MAN FROM BAR-20. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 282+1s, inbunden, fläckig, blyertsnoteringar försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15081w 125 kr

Mulford, Clarence E. THE ORPHAN. Hodder & Stoughton 1953. 284s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39154d 150 kr

Mård, Anders VÄRDIG DÖD. Sellin 1998. 209+1s, inbunden m skyddsomslag. 38567d 125 kr

Mårtenson, Jan HÄXHAMMAREN. Askild & Kärnekull uå, 2:a upplagan/14:e tusendet. 223+1s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, svagt sned. 39362dx 125 kr

Mårtenson, Jan ROSOR FRÅN DÖDEN. Legenda 1986. Första upplagan. 209+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 38565d 200 kr

Mårtenson, Jan (Klara Kvist) SLÄKTEN ÄR BÄST Fabel 1978. 183s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, etikett främre omslag: 'Klara Kvist är pseudonym för Jan Mårtenson'. 13912d 200 kr

Mårtensson, Bertil JUNGFRULIG PLANET. Bokád 1977. 253+2s, häftad, ngt nött. 34544f 125 kr

Mårtensson, Bertil MAH-JONGMORDEN. Bokád 1976. Första upplagan. 278s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 38561d 200 kr

Mårtensson, Bertil MORDET PÅ DR FAUST. Bokád 1978. Första upplagan. 262s, pappband, litet bokägarmärke. 38563d 150 kr

Mårtensson, Bertil MORDET PÅ DR FAUST. Bokád 1978. Första upplagan. 262s, inbunden, främre pärm delvis blekt, prislappsrester. 15493d 150 kr

Mårtensson, Bertil SADISTERNA. Bokád 197? 232s, inbunden m nött skyddsomslag, märke efter blyertspris försättsblad. 12353d 150 kr

Mårtensson, Bertil VAKTHUNDARNA. DIKTER 1965-1977. Skandinavisk förening för science fiction 1979. 89s, häftad, nött. 11007f 125 kr

Mårtensson, Bertil VÄXANDE HOT. Bokád 1977. Första upplagan. 246+2s, pappband, litet bokägarmärke. 38562d 150 kr

Mårtensson, Bodil GLASETS HEMLIGHET. LL 2004. 109+1s, pocket. 11709d 40 kr

Mårtensson, Bodil GREPPET. Tre Böcker 2009. 344+7s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag, namn datum år förtitel. 38943d 125 kr

Mårtensson, Bodil JAG VET ATT DU ÄR ENSAM. Tre Böcker 2004. 317s, inbunden m skyddsomslag. 38942d 150 kr

Mårtensson, Bodil REBECCAS BLOD. Tre Böcker 2008. 352s, häftad. 38944d 125 kr

Määttä, Jerry SCIENCE FICTION I SVERIGE 1950-1968. EN BIBLIOGRAFI. Litteratur och samhälle. Avdelningen för litteratursociologi. Uppsala universitet 2008. 161s, häftad, ngt nött. 35141f 150 kr

Möller, Carl GREVENS SKOMAKARSLOTT. Hökerbergs 1936. 254+2s, ngt nött privatlinneband, främre omslag medbundet. 11008d 250 kr
UPP

N

Nabb, Magdalen DEATH OF A DUTCHMAN. Fontana / Collins 1984, 2nd impression. 216+8s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38576d 60 kr

Nabb, Magdalen SOME BITTER TASTE. Arrow 2004. 311s, ngt nött pocket, exlibris, förbockade titlar i titellistan, på engelska. 14271d 60 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) DÖDENS HAND [The hand of death]. Tiden 1983. 309s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 36936d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) DÖDENS UDDE [The point of murder]. Tiden 1980. 230s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. 45147d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) DÖDLIGT BEVIS [Evidence to destroy]. Tiden 1988. 294s, inb m nött skyddsomslag, ngt sned, fläck främre pärm. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 39295d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) EN KÄNSLA AV FRUKTAN [The scent of fear]. Tiden 1982. 281s, inbunden m skyddsomslag, sned, namn. 36407d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) EN KÄNSLA AV FRUKTAN [The scent of fear]. Tiden 1982. 281s, inbunden m skyddsomslag, sned, med tusch överstruket namn försättsblad. 15475d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) ERKÄNNA MORD [Admit to murder]. Tiden 1991. 288s, inb m skyddsomslag, nött. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 39293d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) FALSKT ANKLAGAD [A qustion of belief]. Rabén Prisma 1997. 285s, inb m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 39294d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) FARLIG ATT KÄNNA [Dangerous to know]. Tiden 1994. 304s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg, inget försättsblad. 34441d 125 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) IFRÅGASATT BROTT [Crime in question]. Tiden 1990. 244s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, svagt sned, ngt fläckiga efter-/försättsblad. 39368d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) NÄRA MORD [Intimate kill]. Tiden 1987. 271s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 13210d 125 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) NÄRA MORD [Intimate kill]. Tiden 1987. 271s, inbunden m skyddsomslag. 13905d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) NÄSTAN SANT [Almost the truth]. Tiden 1995. 298s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, namn, rivskada eftersättsblad (produktionsfel). 12471d 125 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) ONDA GÄRNINGAR [Cause for concern]. Prisma 2002. 258+1s, inbunden m skyddsomslag. 39305d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) ONT UPPSÅT [Serious intent]. Rabén Prisma 1996. 287+1s, inb m nött skyddsomslag, recensionsstämplar samtliga snitt. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 39296d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) SYNDENS LÖN [The price of guilt]. Prisma 2000. 275+1s, inbunden m skyddsomslag. 39306d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) SÄKERT I GRAVEN [Safely to the grave]. Tiden 1988. 270s, inbunden m skyddsomslag. 30470d 150 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) TYSTNADENS PRIS [The cost of silence]. Hemmets Journal 1978. Hedmanthriller 6. 236s, häftad, blekt rygg, nött, lossnande laminering, pärmarna ngt skeva. 11728d 125 kr

Nicholson, Margaret Beda (Margaret Yorke) TYSTNADENS PRIS [The cost of silence]. Hemmets Journal 1978. 236s, häftad, lossnande laminering. / Hedmanthriller 6. 39568d 125 kr

Nielsen, Helen AFTER MIDNIGHT. Mayflower 1969. 143+1s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38572d 125 kr

Nielsen, Helen BORROW THE NIGHT. Gollancz 1956. 252s, inbunden, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35829d 150 kr

Nielsen, Helen DETOUR TO DEATH. Dell 837, uå. 192s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. Även utgiven under titeln 'Detour'. 38571d 150 kr

Nielsen, Helen FALSE WITNESS. Ballantine 310K, (c) 1959. 1st US ed. 143+1s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 19L0806 150 kr

Nielsen, Helen KVINNAN PÅ TAKET [The woman on the roof]. AWE / Gebers 1956. 234+1s, inbundsen, blekt rygg, namn, ägaretikett främre pärms insida. / Översättning av Gunnar Brolund. 38967d 125 kr

Nielsen, Helen MORD I MINNE [The kind man]. Wennerbergs 1955. 234+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Börje Hoffsten. 38573d 125 kr

Nielsen, Helen NATTENS TYSTA TIMMAR. Pocket, skadad ryggfot, nött, ngt sned, fuktränder. / Jaguar 98. 11816d 60 kr

Nielsen, Helen SHOT ON LOCATION. Morrow 1971. 223s, inbunden m ej prisklippt $5.95 skyddsomslag m blekt rygg, nött, ngt sned, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38570d 150 kr
UPP

O

O'Donnell, Peter DRAKKLON [Dragon's claw]. Berghs 1980. 341s, häftad, nött. 11026d 350 kr

O'Donnell, Peter LOCKBETET. FARBROR HAPPY. Carlsen Comics 1975. 64s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke, tecknad serie. 12738d 150 kr

O'Donnell, Peter MODESTY BLAISE. DIE GOLDFALLE [The impossible virgin]. Rowohlt 1975. 245+9s, pocket, på tyska. 11031d 40 kr

O'Donnell, Peter MODESTY BLAISE. DIE LADY REITET DER TEUFEL [I, Lucifer]. Rowohlt 1972. 246+8s, ngt nött pocket, namn, på tyska. 11033d 40 kr

O'Donnell, Peter MODESTY BLAISE. DIE SILBERNE LADY [The silver mistress]. Rowohlt 1978. 185+5s, ngt nött pocket, på tyska. 11034d 40 kr

O'Donnell, Peter MODESTY BLAISE. DIE TÖDLICHE LADY [Modesty Blaise]. Rowohlt 1980. 250+4s, pocket, på tyska. 11035d 40 kr

O'Donnell, Peter MORDLIGAN. GABRIEL. Carlsen Comics 1974. 64s, häftad, litet bokägarmärke, ingen titelsida men verkar heller aldrig ha funnits någon, tecknad serie. 11411d 150 kr

O'Donnell, Peter m.fl. OPERATION ADAM OCH EVA. Carlsen Comics / Semic uå (1989). [80]s, ngt nött pocket, tidigare kulspetspris (1 kr) titelsidan, tecknad serie. OM-180-16 90 kr

O'Donnell, Peter (Madeleine Brent) GOLDEN URCHIN. Souvenir Press 1986. 320s, inbunden, på engelska. 11027d 300 kr

O'Donnell, Peter (Madeleine Brent) STORMSWIFT. Souvenir Press 1984. 315s, inbunden, på engelska. 11028d 300 kr

Oppenheim, E. Phillips A MILLIONAIRE OF YESTERDAY. Ward Lock uå. 251+5s, inbunden, nött, tillskrift, på engelska. 11046d 200 kr

Oppenheim, E. Phillips A PULPIT IN THE GRILL ROOM. Hodder & Stoughton 1941. 252s, inbunden, nött, blekt, på engelska. 11047d 125 kr

Oppenheim, E. Phillips A PULPIT IN THE GRILL ROOM. Hodder & Stoughton 1938, 1st UK edition. 252s, inbunden, ngt nött ngt fläckig ngt mörknad rygg samt pärmkanter, inlagans första 8 sidor m genomgående liten fläck, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-055 300 kr

Oppenheim, E. Phillips DEN SVARTA ASKEN [The black box]. Hartelius 1919. 256s, privatinbunden, sned, nött. 11048d 60 kr

Oppenheim, E. Phillips FÖRRÄDAREN [The traitors]. Åhlén & Åkerlund 1919. 352s, privatinbunden. 11049d 125 kr

Oppenheim, E. Phillips MURDER AT MONTE CARLO. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 317+1s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37488d 200 kr

Oppenheim, E. Phillips MURDER AT MONTE CARLO. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 317+1s, inbunden, blekt rygg, svagt sned, på engelska. 15494d 150 kr

Oppenheim, E. Phillips MYSTERIES OF THE RIVIERA. Cassell 1932. 252s, inbunden, ngt nött, på engelska. K1H024 150 kr

Oppenheim, E. Phillips THE ADVENTURES OF PETER RUFF. Hodder & Stoughton uå. 247s, inbunden, skadad rygg, ingen förtitel, fläckig, blyertskladd titelsida, endast läsex, på engelska. 15665d 90 kr

Oppenheim, E. Phillips THE MALEFACTOR. Burt uå. 304+10s, inbunden, nött, på engelska. 11050d 150 kr

Oppenheim, E. Phillips THE OSTREKOFF JEWELS. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 314+1s, inb m ngt nött skomsl, ngt sned, exlibris, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. OM-180-05 300 kr

Oppenheim, E. Phillips THE SHY PLUTOCRAT. Little Brown 1941. 1st US ed. 285+6s, inbunden, ngt nött, på engelska. 11051d 250 kr

Oppenheim, E. Phillips THE STRANGE BOARDERS OF PALACE CRESCENT. Hodder & Stoughton 1936. 313+1s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, namn titelsida, på engelska. 38122d 125 kr
UPP

P

Patterson, Henry (Harry Patterson) ATT FÅNGA EN KUNG [The judas gate]. Norstedts 1980. 206+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg. / Översättning av Anders Jonason. 38226d 125 kr

Patterson, Henry (Harry Patterson) SÄLJA SIG DYRT [The dark side of the island]. Kometförlaget 1963. 125+3s, ngt nött pocket. / Översättning av Bengt A. de Malleray. Kometdeckaren 122. 11781d 125 kr

Patterson, Henry (Hugh Marlowe) VÅLDETS LAG [Passage by night]. B. Wahlströms 1970. 156+4s, ngt sned pocket, namn, litet bokägarmärke. / Agentserien 42. 15138d 150 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) BIKTFADERN [Confessional]. Bonniers 1985. 295+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Sven-Ingmar och Janny Pettersson. 37149d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) DJÄVULENS MÄN. Bonniers 1983. Förhandsex / läsex för bokhandeln. 258+1s, ngt sned, häftad m nött skyddsomslag, läsexetikett s[259], namn titelsida. 11974d 200 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) DOMENS DAG [Day of judgment]. Bonniers 1979. 262+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. 37151d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) DÖDENS AGENT [Dark side of the street]. B. Wahlströms 1979. 159+1s, pocket, prislapp främre omslag. / Favoritdeckaren 22. 39710d 60 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) EN FIN NATT Å DØ I [A fine night for dying]. Gyldendal 1978. 151+1s, pappband, på norska. 34091d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) EXOCET [Exocet]. Bonniers 1984. 225+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Sam J Lundwall. 37162d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) EXOCET. Collins 1983. 237s, inbunden i ej prisklippt £7.95 skyddsomslag, agentstämpel försättsblad, på engelska. 10666d 150 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) HÄMNDENS NATT [The graveyard shift]. B. Wahlströms 1978. 155+5s, pocket. / Favoritdeckaren 17. 39667d 60 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) I SISTA MINUTEN [A game for heroes]. B. Wahlströms 1980, 2uppl. 238s, inbunden m nött skyddsomslag, sned, namn. / Översättning av Tommy Schinkler. 37157d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) LOCKA I FÄLLAN [The Khufra run]. B. Wahlströms 1978. 155+5s, pocket. / Favoritdeckaren 16. 39712d 60 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) LUCIANOS CHANS [Luciano's luck]. Bonniers 1982. 253+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, recensionsstämpel eftersättsblad. / Översättning av Sam J Lundwall. 37156d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) MEMOIRS OF A DANCE-HALL ROMEO. Simon & Schuster 1989. 186+1s, inbunden m ej prisklippt $17.95 skyddsomslag, agentetikett försättsblad. 34301d 150 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) SOLO [Solo]. Bonniers 1981. 265+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, recensionsstämpel eftersättsblad. / Översättning av Lars Ekegren. 37155d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) STORMVARNING [Storm warning]. Bonniers 1976. 276+1s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Sam J Lundwall. 37153d 125 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) THE EAGLE HAS LANDED. Pan 1977, 5th printing. 348+4s, pocket, på engelska. 37160d 40 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) THE PRESIDENT'S DAUGHTER. Penguin 1998, 1st printing. 336+8s, ngt nött pocket, missfärgat undre snitt, på engelska. 37159d 40 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) VÅLDETS LAG [Passage by night]. B. Wahlströms 1979. 156+4s, pocket, prislapp främre omslag. / Favoritdeckaren 23. 39711d 60 kr

Patterson, Henry (Jack Higgins) YEAR OF THE TIGER. BCA 1996. 276+1s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. 37154d 90 kr

Patterson, Henry (James Graham) I SISTA MINUTEN [A game for heroes]. B.Wahlströms 1973. Roulettserien 8. 159+1s, ngt nött pocket. 14918d 125 kr

Patterson, Henry (James Graham) LOCKA I FÄLLAN [The Khufra run]. BW 1973. 156+4s, sned ngt nött pocket, 'Esset'-klistermärke tryckortsida. / Översättning av Bo Hedekrans. Roulettserien 12. OM-180-09 125 kr

Patterson, Henry (James Graham) ÖDESDIGERT DUBBELSPEL [Bloody passage]. B. Wahlströms 1975. 239+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke . / Översättning av Olle Dalström. Sigillserien 26. 45002d 250 kr

Patterson, Henry (Martin Fallon) DÖDENS AGENT [Dark side of the street]. B. Wahlströms 1969. 159+1s, nött sned pocket, sprucken mellan s18-19, litet bokägarmärke. / Agentserien 31. 45259d 150 kr

Patterson, Henry (Martin Fallon) PUNKT NOLL [Midnight never comes]. B. Wahlströms 1968. 157+3s, sned nött pocket, litet bokägarmärke. / Agentserien 19. 45258d 150 kr

Patterson, Henry (Martin Fallon) SVARTA MADONNAN [The keys of hell]. B. Wahlströms 1968. 157+3s, nött sned pocket, litet bokägarmärke. / Agentserien 10. 45262d 150 kr

Poe, Edgar Allan ARTHUR GORDON PYMS ÄVENTYR. MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN. Aleph 2001. 175+2s, häftad, ngt mörknad rygg. / Översättning av Tom Wilson. 38595d 125 kr

Poe, Edgar Allan AVENTURES D'ARTHUR GORDON PYM. Éditions Colbert 1945. 259+2s, häftad, plastat omslag, på franska. 11095d 150 kr

Poe, Edgar Allan BANDSTUMPEN. Holmquist 1917. 112s, sned, nött, ryggfot saknas, ägarinfo förtitel, litet bokägarmärke. 20213d 150 kr

Poe, Edgar Allan COMPLETE POEMS. Gramercy Books 1992. 9th printing, 128s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, ägarinfo o tillskrift, på engelska. 11665d 125 kr

Poe, Edgar Allan DEN GYLLENE SKALBAGGEN. Bonniers Folkbibliotek 1954. 311+4s, inbunden m ngt nöt skyddsomslag, namn datum. / Översättning av Nils Holmberg. 11098d 125 kr

Poe, Edgar Allan DEN GYLLENE SKALBAGGEN. Bonniers 1972. 206+1s, inbunden, blekt rygg. 39378d 125 kr

Poe, Edgar Allan DEN SVARTA KATTEN OCH ANDRA HEMSKA HISTORIER. LL-förlaget 1998. 62+1s, häftad, ägaretikett. 38593d 125 kr

Poe, Edgar Allan DEN SVARTA KATTEN. Novell i tidskriften All världens berättare 1948:12. Klammerhäftad, ngt nött. 13988d 40 kr

Poe, Edgar Allan DER DOPPELMORD IN DER RUE MORGUE. Reclam 1969. 8th printing, 114+6s, häftad, kulspetssiffror sista sidan, på tyska. 11099d 40 kr

Poe, Edgar Allan DER GOLDKÄFER UND ANDERE PHANTASTISCHE GESCHICHTEN. Der Kinderbuchverlag 1983. 278+2s, häftad, gulnad rygg, på tyska. 11100d 60 kr

Poe, Edgar Allan DET OVALA PORTRÄTTET OCH ANDRA NOVELLER OM KÄRLEK. Gebers 1909. 96s, häftad, inlagan släppt helt från rygg, nött, ryggändar m revor, namn främre omslag, ingen förtitel. 11640d 125 kr

Poe, Edgar Allan DET OVALA PORTRÄTTET OCH ANDRA NOVELLER OM KÄRLEK. Gebers 1909. 96s, häftad, fläckig, nedre högra hörnet främre omslag saknas, litet bokägarmärke. 20214d 150 kr

Poe, Edgar Allan DET SKVALLRANDE HJÄRTAT. Novell i tidskriften All världens berättare 1946:10. Klammerhäftad, ngt nött. 13992d 40 kr

Poe, Edgar Allan DET SKVALLRANDE HJÄRTAT. Novell på s 52-56 i tidskriften OBS! 1950:1. Ngt nött. Reva ryggfot. 15257d 60 kr

Poe, Edgar Allan ETT FAT AMONTILLADO. Bakhåll 2007. 94+2s, inbunden, isbn-etikett bakre pärm, Alla tiders klassiker-etikett främre pärm. 38594d 150 kr

Poe, Edgar Allan GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad. 20216d 125 kr

Poe, Edgar Allan GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad, namnstämpel främre omslags insida. 20217d 125 kr

Poe, Edgar Allan HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. Björck & Börjesson 1908. 295s, inbunden, nött, reviga falser. 20218d 300 kr

Poe, Edgar Allan HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, mkt nött, sned, litet bokägarmärke. 20219d 250 kr

Poe, Edgar Allan HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, nött, namn, bakre omslag m fläck som blött igenom några sidor, ngt fuktpåverkad. 20220d 250 kr

Poe, Edgar Allan HISTOIRES EXTRAORDINAIRES. Garnier-Flammarion 1965. 306+10s, häftad, på franska. 11101d 60 kr

Poe, Edgar Allan LES AVENTURES D'ARTHUR GORDON PYM. Rouge et Or 1949. 191+1s, pappband, nött, på franska. 11104d 125 kr

Poe, Edgar Allan MORDEN PÅ RUE DE LA MORGUE OCH ANDRA UNDERLIGA HISTORIER. Bonniers 1922. 174+1s, häftad, nött. 20222d 125 kr

Poe, Edgar Allan MORDEN PÅ RUE DE LA MORGUE OCH ANDRA UNDERLIGA HISTORIER. Bonniers 1922. 174+1s, häftad, nött. 37438d 125 kr

Poe, Edgar Allan MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt sned. 20225d 125 kr

Poe, Edgar Allan MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt sned. 20226d 125 kr

Poe, Edgar Allan POEMS AND ESSAYS. JMDent 1927. Everyman's Library 791. 340+[27]s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 33517d 150 kr

Poe, Edgar Allan RUMMET, VIRVELN OCH DEN DÖDA FLICKAN. Vertigo 1999. 172+4s, nött pocket, ngt sned, blekt rygg. 39242d 40 kr

Poe, Edgar Allan SELECTED STORIES AND POEMS. Airmont uå. 253+3s, pocket, på engelska. 20229d 60 kr

Poe, Edgar Allan SKRÄCKBOKEN 3. Läsförlaget 1991. 142+2s, ngt nött pocket. 39834d 60 kr

Poe, Edgar Allan SKRÄCKHISTORIER. Zeus 1976. 133+4s, ngt nött pappband, namn titelsida. 25022d 150 kr

Poe, Edgar Allan SKRÄCKHISTORIER. Niloés miniklassiker 1991. 61s, häftad. / Skönlitteratur i skolan. Tre noveller: Den svarta katten, Brunnen och pendeln, För tdigt begravd. 34525f 125 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Bokfrämjandet 1969. 222+2s, inbunden. 11106d 60 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, ngt nött. 20232d 125 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, nött. 20233d 125 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. Det Bästa 1967. s[137]-254 av 526s, inbunden m nött skyddsomslag. 20235d 150 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. Trevi 1976. 208s, inbunden m skyddomslag m ngt blekt rygg. 20236d 125 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. Rabén & Sjögren 1983. 333+1s, pocket, ngt nött, namn förtitel. 20237d 60 kr

Poe, Edgar Allan SÄLLSAMMA HISTORIER. FÖRRA DELEN. Schildts 1922. 257+2s, häftad, nött, omslag m reva, namn. 11111d 150 kr

Poe, Edgar Allan TALES OF MYSTERY AND IMAGINATION. Pan G321, 1960. 3rd printing, 222+2s, pocket, på engelska. 14576d 125 kr

Poe, Edgar Allan THE GOLD-BUG AND OTHER TALES. Dover 1991. 121+1s, häftad, nött, bokhandelsstämpel, på engelska. 39126d 60 kr

Poe, Robert RETURN TO THE HOUSE OF USHER. Tor 1997. 284+3s, pocket, prislappsrest främre omslag, tejpat hörn akre omslag, ngt nött, på engelska. 15087f 125 kr

[Poe, Edgar Allan] Baudelaire, Charles AMERIKAS BLIXT. OM EDGAR ALLAN POE. ellerströms 2006. 239+1s, pocket. 34780d 60 kr

[Poe, Edgar Allan] Olden, Marc POE MUST DIE. Futura 1989. 316+4s, sned pocket, ngt nött, tidigare pris första sidan, på engelska. 12187f 60 kr

[Poe, Edgar Allan] Taylor, Andrew THE AMERICAN BOY. Harper Perennial 2004, 11th printing. 485+16s, häftad, ryggränder, på engelska. 36970d 60 kr

Postgate, Raymond DÖMEN ICKE [Verdict of twelwe]. Fritzes 1945. 328s, häftad, nött, stor blyertstillskrift, ryggränder, delvis osprättad. 11116d 150 kr

Postgate, Raymond THE LEDGER IS KEPT. Michael Joseph 1953. 1st UK ed. 222+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37209d 150 kr

Postgate, Raymond VERDICT OF TWELVE. Pocket Books #331, 1945. 196+4s, ngt nött pocket, på engelska. 11694d 125 kr

Postgate, Raymond VERDICT OF TWELVE. Penguin 730, 1954. 217+7s, pocket, exlibris, på engelska. 38647d 125 kr

Powell, Richard BORT MED PUFFRAN KVINNA. Lindqvist 1952. 188s, inbunden m skyddsomslag m fläckig baksida, svagt sned. / Översättning av Astrid Borger. 38645d 125 kr

Powell, Talmage HATA TILL DÖDS. 1971. Nött sned pocket. 11522d 60 kr

Powell, Talmage HATA TILL DÖDS. 1971. Ngt nött ngt sned pocket. 11535d 60 kr

Powell, Talmage HATA TILL DÖDS. Ngt nött pocket, sned, ryggränder, prislapp främre omslag, tryckt pris överstruket med röd kulspets. 11825d 60 kr

Pratchett, Terry MASKER. Wahlströms 2002. 268+1s, pappband. 34853f 125 kr

Prather, Richard S. DEN FÖRSVUNNA SKÖNHETEN. Nött pocket, delvis släppt i rygg. / Jaguar 52. 11818d 60 kr

Prather, Richard S. EVERYBODY HAD A GUN. Fawcett Gold Medal 165, (c) 1951. 174+2s, ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. 18L0214 150 kr

Prather, Richard S. HAVE GAT - WILL TRAVEL. Gold Medal 860, 1959. 2nd printing, 156+4s, ngt nött pocket, på engelska. 14566d 125 kr

Prather, Richard S. HAVE GAT - WILL TRAVEL. Fawcett Gold Medal uå. 156+4s, pocket, prislapp bakre pärm, på engelska. 17L0318 40 kr

Prather, Richard S. MORD ÄR INGEN KONST. 1972. Ngt nött pocket, ägarinfo titelsida. 11376d 60 kr

Prather, Richard S. SHELL SCOTT OCH SEMESTERMORDEN [Shell Scott's seven slaughters]. Wennerbergs 1961. 192s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15181d 150 kr

Prather, Richard S. THE WAILING FRAIL. Gold Medal s1051, 1960, 4th printing. 160s, ngt nött pocket, på engelska. 14980d 125 kr

Price, Anthony COLONEL BUTLER'S WOLF. Futura 1979. 224s, ngt nött pocket, på engelska. 38597d 60 kr

Price, Anthony FOR THE GOOD OF THE STATE. Grafton 1987. 381+3s, nött ngt sned pocket, ägarinfo, på engelska. 38598d 60 kr

Price, Anthony GUNNER KELLY. Panther / Granada 1984. 237+3s, pocket, exlibris, på engelska. 38596d 60 kr

Price, Anthony HERE BE MONSTERS. Grafton 1986. 304s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38603d 60 kr

Price, Anthony OTHER PATHS TO GLORY. Doubleday Crime Club 1975. 1st US ed. 205s, inbunden, ngt nött, ägarstämpel titelsida, på engelska. 13093d 150 kr

Price, Anthony SION CROSSING. Panther / Granada 1985. 334+2s, ngt nött pocket, ägarinfo, på engelska. 38600d 60 kr

Price, Anthony SPRICKAN I MUREN [Colonel Butler's wolf]. AWE / Gebers 1981. 255+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, ägaretikett försättsblad, ngt sned. / Översättning av Hans Granqvist. 38642d 150 kr

Price, Anthony THE '44 VINTAGE. Futura 1979. 270s, ngt nött pocket, på engelska. 38602d 60 kr

Price, Anthony THE ALAMUT AMBUSH. Futura 1983. 189+3s, pocket, blekt rygg, ägarinfo, på engelska. 38601d 60 kr

Price, Anthony TOMORROW'S GHOST. Futura 1980. 256s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 10530d 60 kr

Price, Anthony TOMORROW'S GHOST. Futura 1984. 256s, ngt nött pocket, ägarinfo, på engelska. 38599d 60 kr
UPP

Q

Queen, Ellery CALAMITY TOWN. Gollancz 1942. 200s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, sprucken inre fals mellan s12-13, fläckiga för-/eftersättsblad, på engelska. 14524d 150 kr

Queen, Ellery CALAMITY TOWN. Pan G386, 1960. 220+4s, ngt nött pocket, på engelska. 20L0211 125 kr

Queen, Ellery CALAMITY TOWN. Gollancz 1948. 200s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38685d 150 kr

Queen, Ellery CALAMITY TOWN. Pocket Books #2283, 1955, 7th printing. 245+1s, nött pocket, på engelska. OM-180-08 60 kr

Queen, Ellery CAT OF MANY TAILS. Gollancz 1949. 284s, inbunden, ngt nött, ägaretikett försättsblad, på engelska. 14523d 150 kr

Queen, Ellery CAT OF MANY TAILS. Gollancz 1949. 1st UK ed. 284s, inbunden, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38686d 200 kr

Queen, Ellery DE TOLV JULKLAPPARNA [The finishing stroke]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. Första svenska upplagan. 217+2s, pocket, sned, nött rygg. 39527d 60 kr

Queen, Ellery DEN STÄNGDA DÖRREN [The door between]. Bonniers Folkbibliotek 1952. 254+1s, inbunden m skyddsomslag, nött, fläckig. 14334d 125 kr

Queen, Ellery DEN TVÅHÖVDADE HUNDEN [The adventure of the two-headed dog]. Novell som följetong i nr 2-4 1946 av tidskriften OBS! Tre klammerhäftade ngt nötta nummer, m blyerts ifyllt korsord i nr 2. 15346d 250 kr

Queen, Ellery DET EGYPTISKA KORSMYSTERIET. Rabén & Sjögren / Tema 1967. 283+2s, ngt nött pocket. 10839d 125 kr

Queen, Ellery DOUBLE, DOUBLE. Gollancz 1950. 287s, inbunden, fuktskadad, på engelska. 11129d 125 kr

Queen, Ellery ETT MORD BLIR TILL [A fine and private place]. Bra Böcker 1972. 247+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Roland Adlerberth. 38535d 60 kr

Queen, Ellery FACE TO FACE. Signet / NEL 1968. 3tryckn, 176s, ngt nött pocket, på engelska. 11134d 60 kr

Queen, Ellery GÅDEN OM GLORIA [Face to face]. Unions Kriminalbibliotek uå. 227+1s, inbunden, på danska. 12882d 125 kr

Queen, Ellery HALFWAY HOUSE. Pocket Books 259, 1945. 11th printing, 264s, pocket, exlibris, ägarinfo, på engelska. 10732d 125 kr

Queen, Ellery HJÄRTER FYRA [The four of hearts]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. 205+1s, ngt nött pocket. / Översättning av Olle Moberg. 38534d 125 kr

Queen, Ellery HVEM ER X? [The tragedy of X]. Lademann uå. 238+1s, häftad, ngt nött, på danska. 10820d 125 kr

Queen, Ellery HÅLL I HATTEN! [The roman hat mystery]. Bra Deckare 1981. 282+1s, inbundne m skyddsomslag. / Översättning av Jan Järnebrand. 38533d 60 kr

Queen, Ellery HÅLL I HATTEN! [The roman hat mystery]. Bra Deckare 1981. 282+1s, inbundne m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Jan Järnebrand. 15442d 60 kr

Queen, Ellery KONSTHANDLARENS KISTA [The greek coffin mystery]. Bonniers 1940. 326s, inbunden, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Dagny Henschen & Ivar Harrie. 39095d 125 kr

Queen, Ellery KUNGEN ÄR DÖD [The king is dead]. Deckarhyllan 2015. Första svenska upplagan. 293+1s, pocket. 35401d 90 kr

Queen, Ellery MORD I HOLLYWOOD [The devil to pay]. Deckarhyllan 2021. 285+7s, pocket. / Deckarhyllan 7. 38792d 90 kr

Queen, Ellery MR QUEEN HAR OTUR [Calamity town]. Bonniers Folkbibliotek 1964. 291+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Göran Salander. 38465d 125 kr

Queen, Ellery Q.B.I. (QUEEN'S BUREAU OF INVESTIGATION). Pocket Books 1956. 148+2s, ngt nött pocket, på engelska. 19L0316 125 kr

Queen, Ellery QUEEN'S BUREAU OF INVESTIGATION. Pan 1955. 154+6s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L1111 150 kr

Queen, Ellery REBUS I RÖTT [The lamp of god. Face to face]. Spektra 1974. 303+7s, nött pappband, skadat nedre högra hörn, innehåller romanerna Tecknet från himlen samt Mördare en face. / Översättning av Lars Ekegren. Deckaress 8. 38419d 125 kr

Queen, Ellery ROTEN TILL DET ONDA [The origin of evil]. Bonniers Folkbibliotek 1959. 303+1s, inbunden m nött tejpförstärkt skyddsomslag m blekt rygg. 10773d 125 kr

Queen, Ellery SKOMYSTERIET The dutch shoe mystery]. Bra Böcker 1971. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Gösta Dahl. 38418d 125 kr

Queen, Ellery SKOMYSTERIET The dutch shoe mystery]. Delta 1975. 255+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, prislapp främre omslag. / Översättning av Gösta Dahl. 39226d 125 kr

Queen, Ellery SKOMYSTERIET The dutch shoe mystery]. Bra Böcker 1971. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Gösta Dahl. 15424d 125 kr

Queen, Ellery SVÄLTA RÄV [The murderer is a fox]. Spektra 1977. 282+6s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. / Översättning av Lars Ekegren. Nya deckaress 12. 38417d 125 kr

Queen, Ellery TEN DAY´S WONDER. Pocket Books #740, 1950. 305+7s, ngt nött pocket, på engelska. 10777d 125 kr

Queen, Ellery THE ADVENTURE OF THE MURDERED MOTHS AND OTHER RADIO MYSTERIES. Crippen & Landru 2005, 1st US edition. 294+6s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-059 300 kr

Queen, Ellery THE ADVENTURES OF ELLERY QUEEN. World 1947. 357s, inbunden m nött skyddsomslag, på engelska. / Queen's Quorum 90. 11988d 150 kr

Queen, Ellery THE AMERICAN GUN MYSTERY. DEATH AT THE RODEO. A PROBLEM IN DEDUCTION. World 1946. 308s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke, på engelska. 45288d 200 kr

Queen, Ellery THE CHINESE ORANGE MYSTERY. Triangle 1945. 300s, inbunden, blekt rygg o pärmpartier, namn försättsblad, på engelska. 38688d 125 kr

Queen, Ellery THE DEVIL TO PAY. Gollancz 1950, 5th impression. 288s, inbunden, ngt blekt rygg, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38689d 125 kr

Queen, Ellery THE DOOR BETWEEN Gollancz 1937. 1st UK ed. 287s. Inbunden. Ngt sned. Ngt nött. Mörknade snitt. Tippexöverstruken ägarinfo(?) försättsblad. På engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 16L0702 150 kr

Queen, Ellery THE DOOR BETWEEN. World 1946. 318s, inbunden, nött, mkt nött skyddsomslag, på engelska. 13460d 125 kr

Queen, Ellery THE DOOR BETWEEN. World 1946. 318s, inbunden, blekt rygg, D-stämplad undre snitt, på engelska. 38690d 125 kr

Queen, Ellery THE DRAGON'S TEETH. Triangle 1945. 325s, inbunden, skadade ryggändar, namn år försättsblad, på engelska. 38691d 150 kr

Queen, Ellery THE DUTCH SHOE MYSTERY. Gollancz 1932, 2nd impression. 303s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, nött, namnstämpel främre pärms insida, inget försättsblad, på engelska. 15087d 300 kr

Queen, Ellery THE FINISHING STROKE. Gollancz 1958. 256s, inbunden, ngt nött, ngt blekt rygg, på engelska. 14522d 150 kr

Queen, Ellery THE FINISHING STROKE. Gollancz 1958, 1st UK edition. 256s, inbunden m nött ej prisklippt 13/6 skyddsomslag, bandet m skadad bakre yttre pärm pga reva i yttre falsen närmast ryggen ca 30mm, i övrigt nött, på engelska, endast läsex. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-060 250 kr

Queen, Ellery THE FOUR OF HEARTS. Gollancz 1940. 302s, inbunden, nött, s127-128 lös, blekt rygg, på engelska. 11145d 125 kr

Queen, Ellery THE FOUR OF HEARTS. World 1946. 304s, inbunden, ngt nött, på engelska. 38727d 125 kr

Queen, Ellery THE FRENCH POWDER MYSTERY. World 1947. 316s, inbunden m nött skyddsomslag, fläckigt band, på engelska. 25165d 150 kr

Queen, Ellery THE FRENCH POWDER MYSTERY. Signet 1969, 3rd printing. 255+1s, ngt sned pocket, på engelska. 38726d 40 kr

Queen, Ellery THE GLASS VILLAGE. Pocket Books 1955. 199+1s, nött pocket, på engelska. 15297d 90 kr

Queen, Ellery THE GREEK COFFIN MYSTERY. Pocket Books 179, 1945. 7th printing, 322+2s, pocket, blekt rygg, exlibris, på engelska. 10731d 125 kr

Queen, Ellery THE GREEK COFFIN MYSTERY. Gollancz 1934. 3rd impression, 360s, inbunden, blekt rygg, ngt fläckig, namn försättsblad, på engelska. 14528d 200 kr

Queen, Ellery THE GREEK COFFIN MYSTERY. Penguin 1198, 1957. 287s, pocket, namn, på engelska. 38722d 60 kr

Queen, Ellery THE GREEK COFFIN MYSTERY. World 1944. 256s, inbunden, nött, på engelska. 38723d 125 kr

Queen, Ellery THE KING IS DEAD. Little, Brown © 1952. Book club edition. 220s, inbunden m trasigt skyddsomslag, ngt skev, ngt nött band, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38720d 150 kr

Queen, Ellery THE MURDERER IS A FOX. Dell 1966. 252+4s, nött pocket, tejplagad, namn, endast läsex, på engelska. 38695d 40 kr

Queen, Ellery THE NEW ADVENTURES OF ELLERY QUEEN. Pocket Books 134, 1947, 19th printing. 311+3s, nött pocket, ägarinfo förtitel, på engelska. 38696d 60 kr

Queen, Ellery THE ORIGIN OF EVIL. Gollancz 1951. 1st UK ed. 284+1s, inbunden, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38697d 150 kr

Queen, Ellery THE PERFECT CRIME. Pyramid 1968, 2nd printing. 144s, ngt nött pocket, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. Bok efter filmen "Ellery Queen and the Perfect Crime" (som baserades på Queenromanen "The Devil to Pay", på sv som "Mord i Hollywood", 2021). 38698d 60 kr

Queen, Ellery THE QUICK AND THE DEAD. Pan G431, 1961. 204+4s, nött pocket, endast läsex, på engelska. / Även utg. som There was an old woman 38701d 40 kr

Queen, Ellery THE ROMAN HAT MYSTERY. The Continental Book Company © 1945. 319s, häftad, ngt fläckig, ngt sned, på engelska. / Zephyr 49. 38702d 125 kr

Queen, Ellery THE ROMAN HAT MYSTERY. Signet 1967, 3rd printing. 239+1s, pocket, ngt blekt rygg, prislapp bakre omslag, på engelska. 38817d 60 kr

Queen, Ellery THE SCARLET LETTERS. Gollancz 1953. 1st UK ed. 223s, inbunden, blekt rygg o pärmpartier, fläckig, nött, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38703d 150 kr

Queen, Ellery THE SIAMESE TWIN MYSTERY. Triangle / Blakiston 1946. 325s, inbunden, ngt nött, blekt rygg o pärmkanter, exlibris, främre omslagsfliken bilagd, på engelska. 40051d 150 kr

Queen, Ellery THE TRAGEDY OF ERRORS AND OTHERS. Crippen & Landru 1999. 222+2s, häftad, på engelska. 14850d 300 kr

Queen, Ellery THE TRAGEDY OF X. Pocket Books #125, 1941. 337+9s, ngt nött pocket, ngt blekt rygg, på engelska. 10726d 125 kr

Queen, Ellery THERE WAS AN OLD WOMAN. Gollancz 1946, cheap edition. 175s, inbunden m nött skyddsomslag m trasig ryggfot-/huvud, ngt sned, på engelska. 10734d 250 kr

Queen, Ellery THERE WAS AN OLD WOMAN. Pocket Books 326, 1945. 1st Pocket Books ed. 229+5s, ngt nött pocket, rak blekt rygg, på engelska. 15127d 125 kr

Queen, Ellery TIO DAGARS UNDERVERK [Ten days wonder]. Bonniers Folkbibliotek 1958. 300+1s, inbunden, ngt blekt rygg, fläckigt försättsblad. / Översättning av Hans Ullberg. 38416d 60 kr

Queen, Ellery TIO DAGARS UNDERVERK [Ten days wonder]. Bonniers Folkbibliotek 1958. 300+1s, inbunden, svagt sned. / Översättning av Hans Ullberg. 15515d 60 kr

Queen, Ellery (& Avram Davidson) AND ON THE EIGHTH DAY. Gollancz 1964. 1st UK ed. 191s, inbunden, blekt rygg, ngt fläckig, kulspetspris försättsblad, svagt skev, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38684d 150 kr

Queen, Ellery (& Avram Davidson) OCH PÅ ÅTTONDE DAGEN [And on the eighth day]. Bonniers 1966. Första svenska upplagan. 172+1s, häftad, nött, illa sprättad. / Översättning av Susanne Sundgren & Nils P. Sundgren. 38464d 125 kr

Queen, Ellery (& Avram Davidson) OCH PÅ ÅTTONDE DAGEN [And on the eighth day]. Bonniers 1966. Första svenska upplagan. 172+1s, häftad, prislapp bakre omslag, ngt fläckig. / Översättning av Susanne Sundgren & Nils P. Sundgren. 15462d 200 kr

Queen, Ellery (& Avram Davidson) TRIANGELNS FJÄRDE SIDA [The fourth side of the triangle]. Bonniers 1967. Första svenska upplagan. 191+1s, häftad, nött, sned, blekt rygg, stängd reva s19-20. / Översättning av Marianne Gerland-Ekeroth. 38415d 150 kr

Queen, Ellery (& Paul W. Fairman) EN STUDIE I SKRÄCK [A study in terror]. Trevi 1973. 191+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned prislappsskada bakre omslag, kulspetsöverstruket namn försättsblad. 10370d 150 kr

Queen, Ellery (& Paul W. Fairman) EN STUDIE I SKRÄCK [A study in terror]. Trevi 1973. 191+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 14584d 150 kr

Queen, Ellery (& Theodore Sturgeon) THE PLAYER ON THE OTHER SIDE. Random House uå. Book club edition. 213+1s, inbunden m medfaret skyddsomslag, ngt sned, stämplar försättsblad, på engelska. 38699d 125 kr

Queen, Ellery & Tage la Cour MED HÄLSNINGAR - FRÅN ELLERY QUEEN OCH TAGE LA COUR. Sällskapet Bokvännerna 1958. 58+3s, häftad, ngt nött, initialer o litet bokägarmärke försättsblad. 12143d 150 kr

[Queen, Ellery] Hoch, Edward D. (Ellery Queen) THE BLUE MOVIE MURDERS. Gollancz 1973. 160s, inbunden m ej prisklippt £1.75 skyddsomslag, på engelska. 14302d 300 kr

[Queen, Ellery] Hoch, Edward D. (Ellery Queen) THE BLUE MOVIE MURDERS. Penguin 1975. 158+1s, ngt nött pocket, på engelska. 11144d 60 kr

[Queen, Ellery] Kane, Henry (Ellery Queen) KILL AS DIRECTED. Signet 1973. 144s, pocket, skada främre omslag, prislapp bakre omslag, på engelska. 38721d 40 kr

Quentin, Patrick A PUZZLE FOR FOOLS. Penguin 1986. 184+3s, häftad, ngt nött, namn, på engelska. 39351dx 60 kr

Quentin, Patrick FÅNGAD I NÄTET [The man in the net]. Skoglunds 1957. 255+1s, häftad, ngt nött, namn, litet bokägarmärke. 11405d 125 kr

Quentin, Patrick FÅNGAD I NÄTET [The man in the net]. Skoglunds 1957. 255+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, övre och högersnitt skurna (förhandsex?). 15521d 200 kr

Quentin, Patrick HACK I HÄL PÅ HUSTRUN [The follower]. Skoglunds 1951. 326+2s, häftad. 25089d 125 kr

Quentin, Patrick HON VAR HOS MIG [The man with two wives]. Skoglunds 1956. 301+3s, häftad, nött, blyertskladd. 14121d 125 kr

Quentin, Patrick I BROTTETS SKUGGA [Shadow of guilt]. Skoglunds 1959. 263+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 11207d 125 kr

Quentin, Patrick I DE BÄSTA FAMILJER [Family skeletons]. Skoglunds 1966. 302+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 11243d 125 kr

Quentin, Patrick KÄRLEK OCH SMARAGDER. Novell i Evas Kalender 1951. Inbunden, ngt nött, litet bokägarmärke. 45159d 150 kr

Quentin, Patrick LOVE IS A DEADLY WEAPON. Pocket Books #614, 1949. 243+5s, pocket, på engelska. 12890d 125 kr

Quentin, Patrick MISSTÄNKT FALL [Suspicious circumstances]. Skoglunds 1958. 290+1s, häftad, litet bokägarmärke. 11471d 125 kr

Quentin, Patrick MRS SNOWS ELDPROV [The ordeal of mrs Snow]. Skoglunds 1962. 282+1s, häftad, ngt nött, ngt blekt rygg. / Queen's Quorum 119. 14280d 150 kr

Quentin, Patrick MRS SNOWS ELDPROV [The ordeal of mrs Snow]. Skoglunds 1962, 2:a upplagan. 282+1s, häftad, nött, ngt sned. / Queen's Quorum 119. 15459d 125 kr

Quentin, Patrick PETER DULUTH MÖTER EN RIVAL [Puzzle for pilgrims]. Skoglunds 1947. 322+2s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 11436d 125 kr

Quentin, Patrick PUZZLE [Puzzle for puppets]. Skoglunds 1945. 286+2s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke, osprättad. 11396d 200 kr

Quentin, Patrick PUZZLE FOR FIENDS. Simon and Schuster 1946. 1st US ed. 249s, inbunden, svagt sned, ngt fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38711d 150 kr

Quentin, Patrick PUZZLE FOR PUPPETS. Ljus 1945. 262s, häftad, skurna snitt, på engelska. / Ljus Crime Library 43. 38714d 125 kr

Quentin, Patrick SHADOW OF GUILT. Gollancz 1959. 1st UK ed. 208s, inbunden, exlibris, blekt rygg, på engelska. 36565d 150 kr

Quentin, Patrick SHADOW OF GUILT. Gollancz 1959, 1st UK edition. 208s, inbunden m revigt ej prisklippt 12/6 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-061 200 kr

Quentin, Patrick SKUGGOR AV TVIVEL [The green-eyed monster]. Skoglunds 1960. 270+2s, häftad, osprättad. 11288d 200 kr

Quentin, Patrick SKUGGOR AV TVIVEL [The green-eyed monster]. Skoglunds 1960. 270+2s, häftad, ngt nött. 14002d 125 kr

Quentin, Patrick SLAY THE LOOSE LADIES. Pocket Books 460, 1948. 226+8s, ngt nött pocket, blekt rygg, stämplat pris förtitel, på engelska. 18L0207 125 kr

Quentin, Patrick SPINDELN [Fatal woman]. Skoglunds 1953. 300+4s, häftad, nött, nedre yttre omslagshörnen saknas liten bit av. / Översättning av E. W. Olson. 11398d 125 kr

Quentin, Patrick THE FOLLOWER. Dell 710, uå. 192s, sned ngt nött pocket, kulspets-B första inlagesidan, på engelska. 13583d 60 kr

Quentin, Patrick THE ORDEAL OF MRS SNOW. Gollancz 1961, 3rd impression. 256s, inbunden, blekt rygg, blyertsnoteringar, på engelska. / Queen's Quorum 119. 38713d 125 kr

Quentin, Patrick THE WIFE OF RONALD SHELDON. Gollancz 1954. 1st UK ed. 223s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. / Även utg. som My son, the murderer. 38712d 150 kr

Quentin, Patrick ÄR MIN SON MÖRDAREN? [My son the murderer?] Skoglunds 1955. 303+1s, häftad, litet bokägarmärke. 11242d 125 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) DE TRE FASORNA [The three fears]. Skoglunds 1949. 334+2s, häftad, sned, ngt nött. / Översättning av E. W. Olson. 37749d 150 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) DEN GULA TAXIN [The yellow taxi / Call a hearse]. Schildts 1946. Första svenska upplaga (Finlandssvensk delupplaga). 313+1s, häftad, sned, nött, tejpad rygg längst ner samt främre inre fals, tillskrift, inget försättsblad. 10102d 150 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) DEN GULA TAXIN [The yellow taxi]. Skoglunds 1946. 313+3s, häftad, nött, namn. 12969d 125 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) LIGHT FROM A LANTERN. Ljus Crime Library 27, 1944. 248s, häftad, ngt sned, fläck undre snitt/bakre omslag, skurna snitt, svensk utgåva på engelska. 36871d 125 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) MORD ELLER NÅD [Murder or mercy]. Skoglunds 1944. 352+2s, häftad, sned, tejplagad, nött, namn. / Översättning av E. W. Olson. 37748d 125 kr

Quentin, Patrick (Jonathan Stagge) PAPPERSLYKTAN [Light from a lantern]. Skoglunds 1943. 359+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, skuren inlaga, litet bokägarmärke. / Översättning av E. W. Olson. 37747d 250 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) BRIDGEMYSTERIET [S. S. Murder]. Lindqvist 1950. 186s, sned nött pocket. / Översättning av Åke Lindström. Lindqvist Pocket Books 20. 38228d 60 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) BRIDGEMYSTERIET [S.S. Murder]. Lindqvist 1950. 186s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. 11495d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) BRIDGEMYSTERIET [S.S. Murder]. Schildts 1934. 233s, häftad, ngt sned, nött, namn främre omslag o förtitel. 51086d 250 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) COTTAGE SINISTER. Popular Library #386, 1951. 192s, ngt nött pocket, på engelska. 11689d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) DEATH AND THE MAIDEN. Ljus 1945. 308+2s, häftad, skurna snitt, exlibris, namn månad år förtitel, släppt ngt i rygg, på engelska. / Ljus Crime Library 31. 38227d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) FLICKAN OCH DÖDEN [Death and the maiden]. Skoglunds 1941. 346+2s, häftad, nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 11452d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) FLICKAN OCH DÖDEN [Death and the maiden]. Skoglunds 1941. 346+1s, privatinbunden, blektr rygg, ngt sned. / Översättning av Märta Isberg. 38231d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) PROFILEN [Murder at the varsity]. Skoglunds 1943. 309+3s, häftad, nött, kulspetssiffror främre inre omslag, litet bokägarmärke. 11202d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) PROFILEN [Murder at the varsity]. Skoglunds 1943. 309+3s, häftad, ngt nött. 14864d 150 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) PROFILEN [Murder at the varsity]. Skoglunds 1943. 309+3, privatinbunden, ngt blekt, ngt skev, främre omslag medbundet, exlibris, namn månad år förtitel. / Översättning av Erik Wilhelm Olson. 38229d 125 kr

Quentin, Patrick (Quentin Patrick) ÖGA FÖR ÖGA [Death goes to school]. Skoglunds 1944. 317+3s, häftad, nött, ngt sned, namn. 11162d 125 kr

Quinn, E. Baker HAN FÅR LEKEN TÅLA [One man's muddle]. Askild & Kärnekull © 1970. 249+1s, häftad, fläckig, skadat bakre omslag, endast läsex. / Översättning av Torsten Ehrenmark. Ehrenmarks deckare 1. 38715d 60 kr

Quirk, Matthew DE 500 [The 500]. Norstedts 2012. 377+3s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Jimmy Hofsö. 38716d 125 kr
UPP

R

Ragnerstam, Bunny MORD MÖRDARE MÖRDAST. LIKET I BOKHYLLAN. Servian Förlag 2011. 469+4s, häftad. 38717d 125 kr

Raine, William MacLeod HISTORIEN OM DEN DUMDRISTIGE. AB Romantidning (1936). 46s, nött, tagen ur band, ej omslag, lossnande första/sista sidan, endast läsex. 12078d 40 kr

Raine, William MacLeod THE TRAIL OF DANGER. Hodder & Stoughton 1936. 314s, ngt nött, ngt sned, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37843w 150 kr

Randisi, Robert J. & Kevin D. Randle ONCE UPON A MURDER. Windwalker / TSR 1987. 219+1s, ngt nött pocket, på engelska. 11164d 60 kr

Rankin, Ian BEGGARS BANQUET. Orion 2002. 376s, ngt nött pocket, 03104 i kulspets första sidan, på engelska. 45176d 60 kr

Rankin, Ian DEAD SOULS. Orion 2001. 482+2s, ngt nött pocket, på engelska. 51045d 60 kr

Rankin, Ian RESURRECTION MEN. Orion 2002. 6impr, 484+2s, ngt nött pocket, på engelska. 51047d 60 kr

Ransome, Stephen I'LL DIE FOR YOU. Gollancz 1959. 1st UK ed. 192s, inbunden, blekt rygg, exlibris, bokhandelsetikett, på engelska. 38026d 150 kr

Rasmussen, René JAMES ELLROYS DØDE MODER. Pinkerton 1994. 21s, klammerhäftad, ngt blekt rygg, på danska. 12259d 90 kr

Rathbone, Julian ACCIDENTS WILL HAPPEN. Serpent's Tail 1995. 288+3s, häftad, på engelska. 38024d 125 kr

Rathbone, Julian JAGAD I NATTEN [With my knives I know I'm good]. B. Wahlströms 1974. 239+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Eva Larsson. Sigill-serien 19. 37857d 125 kr

Rathbone, Julian KILL CURE. Michael Joseph 1975. 1st UK ed. 191+1s, inbunden m ngt nött prisklippt skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39247d 150 kr

Rathbone, Julian KING FISHER LIVES. Michael Joseph 1976. 1st UK ed. 205+1s, inbunden m ej prisklippt £3.50 skyddsomslag, ngt nött, ngt fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39821d 300 kr

Ravn, Ole KRIMI-GUIDE. Systime 1989. 189s, häftad, på danska. 39142d 125 kr

Rawson, Clayton HOKUS POKUS [The headless lady]. Spektra 1976. 251+12s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Lars Ekegren. NyaDeckarEss 2. 38021d 150 kr

Rawson, Clayton HOKUS POKUS [The headless lady]. Spektra 1976. Första svenska upplagan. 251+12s, inbunden m nött skyddsomslag. / Nya deckaress 2. 15365d 150 kr

Rawson, Clayton MORD I HÖG HATT [Death from a top hat]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. Första svenska upplagan. 239+1s, ngt nött pocket, ryggränder, prislapp bakre omslag. 11345d 125 kr

Rawson, Clayton MORD I HÖG HATT [Death from a top hat]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. Första svenska upplagan. 239+1s, ngt nött pocket. 15184d 125 kr

Rawson, Clayton MORD I HÖG HATT [Death from a top hat]. Rabén & Sjögren / Tema 1968. Första svenska upplagan. 239+1s, ngt nött pocket, litet bokägarmärke. 45174d 125 kr

Rawson, Clayton THE FOOTPRINTS ON THE CEILING. International Polygonics 1986. 256+9s, pocket, på engelska. 39605d 150 kr

Ray, Satyajit CHILDHOOD DAYS. A MEMOIR [+ MAKING MOVIES]. Penguin (India) 1998. 173+2s, häftad, på engelska. / Från journalisten Bertil Falks bibliotek. 15636d 200 kr

Ray, Satyajit MY YEARS WITH APU. A MEMOIR. Penguin (India) 1996. 148+3s, häftad, kulspetsnoteringar s[1], på engelska. / Från journalisten Bertil Falks bibliotek. 15635d 200 kr

Ray, Satyajit STORIES. Penguin 1987. 190+6s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från journalisten Bertil Falks bibliotek. 39831d 150 kr

Ray, Satyajit TWENTY STORIES. Penguin (India) © 1992. 194+5s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från journalisten Bertil Falks bibliotek. 39829d 200 kr

Raymond, Alex BLIXT GORDON: FARAN FRÅN FRAMTIDEN. B. Wahlströms 1982. 159+6s, inbunden, prislapp bakre pärm, stötta ryggändar. 13076f 150 kr

Raymond, Alex BLIXT GORDON: TERROR PÅ PLANETEN PANDOR. B. Wahlströms 1981. 158+7s, inbunden, prislapp bakre pärm. 11844f 150 kr

Reilly, Helen SÖRJD PÅ EN SÖNDAG [Mourned on Sunday]. Bonniers 1942. 306+1s, häftad, ngt nött, sned, ryggränder. 11169d 125 kr

Reilly, Helen THE CANVAS DAGGER. Bantam 1959. 152+2s, nött pocket, på engelska. 39599d 60 kr

Remar, Frits LIK I LÖNN [Lig i lo och lade]. Bra Böcker 1979. 175+1s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg. 39754d 60 kr

Remar, Frits UTAN SKOTT OCH SKRATT [Kup i stål o plade]. Bra Böcker 1980. 219+1s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg. 39753d 60 kr

Remar, Frits m.fl. MÖRDANDE KONKURRENS. Lindqvist 1977. 220s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg, svagt sned. / Bulldog 13. 39757d 120 kr

Rendell, Ruth A NEW LEASE OF DEATH. Arrow 1981. 183+8s, nött pocket, på engelska. 38586d 40 kr

Rendell, Ruth A SLEEPING LIFE. Bantam 1980. 181+5s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 13870d 60 kr

Rendell, Ruth BLOOD LINES. LONG AND SHORT STORIES. Arrow 1996. 212+4s, pocket, på engelska. 38585d 60 kr

Rendell, Ruth BORTBYTINGEN [The tree of hands]. Legenda 1985. 257+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 45044d 150 kr

Rendell, Ruth BRUDTÄRNAN [The bridesmaid]. Legenda 1990. 300s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Karl G. Fredriksson & Lilian Fredriksson. 38063d 150 kr

Rendell, Ruth DEATH NOTES. Ballantine 1982. 218+2s, nött pocket, på engelska. 38584d 40 kr

Rendell, Ruth DEMONEN [A demon in my view]. Askild & Kärnekull 1978. 213+1s, ngt nött, svaga ryggränder, ägarinfo förtitel. 11170d 125 kr

Rendell, Ruth DEN BESLÖJADE [The veiled one]. Legenda 1989. 275+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. / Översättning av Staffan Andræ. 38064d 150 kr

Rendell, Ruth DRÖMMAR TILL DÖDS [Make death love me]. Askild & Kärnekull 1980. 227+1s, inbunden m nött Månadens Bok-skyddsomslag, ngt nött, svagt rivmärke efter borttagen kulspetstext försättsblad. 12478d 125 kr

Rendell, Ruth DÖDSRYCKNING [Live flesh]. Legenda 1987. 270s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, tillskrift, ngt nött. / Översättning av Staffan Andræ. 38062d 150 kr

Rendell, Ruth FROM DOON WITH DEATH. Ballantine 1976. 156s, nött sned pocket, på engelska. 38582d 40 kr

Rendell, Ruth HEARTSTONES. Ballantine 1988. 85+4s, ngt nött pocket, ryggränder, på engelska. 11171d 40 kr

Rendell, Ruth HEDARNAS HERRE [Master of the moor]. Askild & Kärnekull 1983. 226s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Nils Larsson. 38061d 200 kr

Rendell, Ruth HEDARNAS HERRE [Master of the moor]. Askild & Kärnekull 1983. Första svenska upplagan. 226s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Nils Larsson. 15454d 200 kr

Rendell, Ruth HJÄRTSTENARNA [Heartstones]. Legenda 1987. 83+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Staffan Andræ. 38060d 150 kr

Rendell, Ruth HJÄRTSTENARNA [Heartstones]. Legenda 1987. 83+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Staffan Andræ. 15450d 150 kr

Rendell, Ruth I KORPKVINNANS TECKEN [An unkindness of ravens]. Legenda 1986. 265s, inbunden m skyddsomslag, tillskrift. / Översättning av Staffan Andræ. 38059d 150 kr

Rendell, Ruth LIVE FLESH. Arrow 1986. 272s, ngt nött pocket, blekt rygg, prislapp bakre omslag, på engelska. 38617d 40 kr

Rendell, Ruth LÖMSKT FÖRSÅT [Put on by cunning]. Askild & Kärnekull 1983. Första svenska upplagan. 215s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned, recensionsstämpel försättsblad, litet bokägarmärke. 15451d 200 kr

Rendell, Ruth MAKE DEATH LOVE ME. Bantam 1980. 196+4s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 13869d 60 kr

Rendell, Ruth MASTER OF THE MOOR. Pantheon 1982. 1st US ed. 218+3s, inbunden m nött ej prisklippt $11.95 skyddsomslag, ngt sned, ngt nött, på engelska. 39579d 250 kr

Rendell, Ruth MEANS OF EVIL. Bantam 1981. 146+6s, ngt nött pocket, på engelska. 11175d 60 kr

Rendell, Ruth MURDER BEING ONCE DONE. Arrow 1979. 191+1s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 38606d 40 kr

Rendell, Ruth MÖRKA VATTEN [Lake of darkness]. Askild & Kärnekull 1981. Första svenska upplagan. 214+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned, litet bokägarmärke. 15453d 200 kr

Rendell, Ruth NO MORE DYING THEN. Bantam 1980, 4th printing. 210+4s, pocket, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 38604d 60 kr

Rendell, Ruth ONE ACROSS, TWO DOWN. Arrow 1983. 250+5s, ngt nött pocket, på engelska. 38616d 40 kr

Rendell, Ruth PIRANHA TO SCURFY AND OTHER STORIES. BCA 2000, reprint. 248s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. 39111d 125 kr

Rendell, Ruth PUT ON BY CUNNING. Arrow 1982. 207+1s, pocket, på engelska. 38615d 40 kr

Rendell, Ruth TALKING TO STRANGE MEN. Arrow 1987. 298+2s, ngt nött pocket, på engelska. 38612d 40 kr

Rendell, Ruth TECKEN FÖR DÖD [The speaker of mandarin] Askild & Kärnekull 1984. Första svenska upplagan. 233s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, svagt sned. 15452d 200 kr

Rendell, Ruth THE FALLEN CURTAIN AND OTHER STORIES. Arrow 1980. 181+9s, nött pocket, på engelska. 38583d 40 kr

Rendell, Ruth THE KILLING DOLL. Arrow 1985. 236+4s, ngt sned pocket, på engelska. 38619d 40 kr

Rendell, Ruth THE LAKE OF DARKNESS. Arrow 1981. 200+7s, nött pocket, på engelska. 38618d 40 kr

Rendell, Ruth THE NEW GIRL FRIEND AND OTHER STORIES. Hutchinson 1985. 172s, inbunden m ej prisklippt skyddsomslag utan (!) pris, fuktdrabbat ex och därför endast ett läsex, på engelska. K1H025 200 kr

Rendell, Ruth THE NEW GIRLFRIEND AND OTHER STORIES. Arrow 1986. 172+4s, nött pocket, endast läsex, på engelska. 38605d 40 kr

Rendell, Ruth THE SECRET HOUSE OF DEATH. Ballantine 1976. 184s, nött pocket, på engelska. 38614d 40 kr

Rendell, Ruth THE VEILED ONE. Arrow / Mysterious Press 1988. 277+2s, nött sned pocket, på engelska. 38609d 40 kr

Rendell, Ruth TO FEAR A PAINTED DEVIL. Ballantine 1976. 152+2s, nött pocket, på engelska. 38611d 40 kr

Rendell, Ruth VANITY DIES HARD. Ballantine 1976. 152s, nött pocket, på engelska. 38610d 40 kr

Rendell, Ruth WOLF TO THE SLAUGHTER. Arrow 1982. 183+9s, sned ngt nött pocket, på engelska. 38608d 40 kr

Rendell, Ruth (Barbara Vine) HENRYS BOK. Wahlström & Widstrand 2002. 431+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 45043d 150 kr

Rendell, Ruth (Barbara Vine) LÖGNERNAS LABYRINT. Wahlström & Widstrand 2005. 361s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 35051d 150 kr

Rendell, Ruth (Barbara Vine) SOTARENS POJKE. Wahlström & Widstrand 1998. 376+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 45115d 150 kr

Rendell, Ruth (Barbara Vine) STRANDSATT. Gedins 1995. 340+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, recensionsexstämpel titelsida. 35052d 150 kr

Rendell, Ruth (Barbara Vine) ÖDESDIGER VÄNDNING [A fatal inversion]. Norstedts 1989. Första svenska upplagan. 355+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 39805d 150 kr

Rice, Anne DE DÖDLIGAS FÖRFÖRARE. Forum 1995. 389+1s, inbunden m skyddsomslag, nött. 34862f 150 kr

Rice, Anne SAMTAL MED VAMPYREN. Bonniers 1977. 306+1s, inbunden. 12347f 250 kr

Rice, Craig BROTTSLIGT LIVAT [Having wondeful crime]. Bonniers Folkbibliotek 1956. 322+1s, inbunden, sned, nött rygg, del av främre skyddsomslaget bilagt. 39780d 60 kr

Rice, Craig BROTTSLIGT LIVAT. Bonniers 1952. 334+1s, häftad, nött. 25096d 125 kr

Rice, Craig DÖD MAN HÄLSAR PÅ [The corpse steps out]. Bonniers 1950. 246+1s, häftad, nött, fläckig. 13944d 125 kr

Rice, Craig FJÄRDE MAN [The fourth postman]. Bonniers 1963. 206+2s, nött sned pocket. / Översättning av Ann-Sofi & Sten Rein. 38631d 40 kr

Rice, Craig FJÄRDE MAN [The fourth postman]. Bonniers 1953. Första svenska upplagan. 263+1s, häftad, ngt sned, nött, endast läsex. / Översättning av Ann-Sofi & Sten Rein. 38632d 125 kr

Rice, Craig HAVING WONDERFUL CRIME. Pocket Books 289, 1945. 252s, pocket, blekt rygg, på engelska. 45239d 125 kr

Rice, Craig HAVING WONDERFUL CRIME. Pocket Books 289, 1946, 4th printing. 252s, pocket, blekt, på engelska. 15616d 60 kr

Rice, Craig LIK FÖRBANNAT [The lucky stiff]. Bonniers Folkbibliotek 1957. 255+1s, inbunden, ngt sned, ngt nött, övertejpat namn försättsblad. / Översättning av Ann-Sofi Rein & Sten Rein. 38630d 60 kr

Rice, Craig MORD I MINIATYR [The big midget murders]. Bonniers 1960. Första svenska upplagan. 239+1s, häftad, ngt nött, sned, fläckiga för-/eftersättsblad. / Översättning av Mons Mossner. 38629d 125 kr

Rice, Craig MORD MED NÖJE [Innocent bystander]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 176+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Elsa Mossner & Mons Mossner. 38628d 125 kr

Rice, Craig MORD OCH KALKONER [The thursday turkey murders]. Bonniers 1959. Första svenska upplagan. 256+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, ngt fläckig, ägarinfo förtitel. / Översättning av Mons Mossner. 38627d 125 kr

Rice, Craig MORD OCH KALKONER [The thursday turkey murders]. Bonniers 1959. Första svenska upplagan. 256+1s, häftad, ngt nött, nästan helt osprättad, exlibris. / Översättning av Mons Mossner. 15411d 200 kr

Rice, Craig MY KINGDOM FOR A HEARSE. World / Consul 1963. 189+3s, sned ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. 38621d 125 kr

Rice, Craig MYCKET HÄNDER OCH FÖTTER [My kingdom for a hearse]. B. Wahlströms 1958. Första svenska upplagan. 222+1s, häftad, släppt ngt i rygg, ngt sned, tillskrift förtitel. / Översättning av Karl-Rune Östlund. 38626d 125 kr

Rice, Craig RÄTT MORD [The right murder]. Bonniers 1956. 237+1s, häftad, skuren, nött, sned, blyertskladd bakre omslag, bit saknas ryggfot. 25156d 60 kr

Rice, Craig RÄTT MORD [The right murder]. Bonniers Folkbibliotek 1959. 255+1s, inbunden, nött rygg, del av främre skyddsomslaget limmat mot fösättsbladet, del av bakre delen limmat mot bakre pärmens insida. 39781d 60 kr

Rice, Craig SÖNDAGSDUVAN FÖRSVINNER [The sunday pigeon murders]. Bonniers 1958. Första svenska upplagan. 235+1s, häftad, namn datum förtitel, släppt ngt i rygg, ngt sned. / Översättning av Mons Mossner. 38625d 125 kr

Rice, Craig THE LUCKY STIFF. World 1947. 251s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, nött band, spricka i innerfalsen vid titelsidan, på engelska. 38623d 150 kr

Rice, Craig THE THURSDAY TURKEY MURDERS. World 1946. 313s, inbunden, nött, på engelska. 38622d 125 kr

Roberts, Roy BENGT BAUERS HEMLIGHET. Gebers 1928. 301s, privatinbunden, främre omslag medbundet. 45024d 200 kr

Roberts, Roy KRÄFTORNAS KLUBB [Krebseklubben]. Gebers 1930. Första svenska upplagan. 333s, häftad, sned, nött, främre omslaget lagat längs ryggfalsen. 15613d 200 kr

Roberts, Roy SKUDD I RUTEN. Gyldendal 1947. 312s, inbunden, nött, ngt sned, ngt fläckig, på norska. 45023d 200 kr

Robertson, Colin THE YELLOW STRANGLER. Novel Selections Inc uå. 128s, häftad, ngt nött, på engelska. 14874d 150 kr

Robertson, Frank SQUATTER'S RIGHTS. Collins 1981. 192s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, biblioteksstämpel copyrightsida, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37847w 125 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) BETRAYAL IN DEATH. Berkley (2001), 8th printing. 355+3s, ngt nött pocket, på engelska. 39016d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) BORN IN DEATH. Piatkus 2007. 291+2s, ngt nött pocket, på engelska. 39027d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) CEREMONY IN DEATH. Berkley (1997), 28th printing. 329+1s, ngt nött pocket, på engelska. 39013d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) CONSPIRACY IN DEATH. Berkley (1999), 20th printing. 386+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39018d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) DIVIDED IN DEATH. Berkley (2004), 4th printing. 371+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39032d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) GLORY IN DEATH. Berkley (1995), 32nd printing. 313+1s, nött pocket, på engelska. 39014d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) HOLIDAY IN DEATH. Berkley (1998), 21st printing. 326+4s, ngt nött pocket, på engelska. 39015d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) IMITATION IN DEATH. Piatkus 2006. 342+20s, ngt nött pocket, på engelska. 39034d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) IMMORTAL IN DEATH. Berkley (1996), 30th printing, 312+2s, ngt nött pocket, på engelska. 39026d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) INTERLUDE IN DEATH. Berkley 2006, 1st printing. 88s, pocket, på engelska. 39019d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) JUDGMENT IN DEATH. Berkley (2000), 17th printing, 356+4s, ngt nött pocket, på engelska. 39028d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) LOYALTY IN DEATH. Berkley (1999), 21st printing. 358s, ngt nött pocket, på engelska. 39030d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) MEMORY IN DEATH. Berkley (2006), 3rd printing. 375+1s, ngt nött pocket, på engelska. 39024d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) NAKED IN DEATH. Berkley 2007. 313+1s, ngt nött pocket, på engelska. 39012d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) ORIGIN IN DEATH. Berkley (2006), 5th printing. 372+3s, ngt nött pocket, på engelska. 39023d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) PORTRAIT IN DEATH. Berkley 2003, 1st printing. 354+4s, ngt nött pocket, på engelska. 39020d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) PURITY IN DEATH. Berkley (2002), 3rd printing. 355+2s, ngt nött pocket, på engelska. 39033d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) RAPTURE IN DEATH. Berkley (1996), 28th printing. 310+4s, ngt nött pocket, på engelska. 39021d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) REMEMBER WHEN. Berkley (2004, 4th printing. 498+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39029d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) REUNION IN DEATH. Berkley (2002), 13th printing. 371+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39035d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) SEDUCTION IN DEATH. Berkley (2001), 13th printing. 354+3s, ngt nött pocket, på engelska. 39017d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) STRANGERS IN DEATH. Berkley (2008), 2nd printing. 373s, ngt nött pocket, på engelska. 39022d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) VENGEANCE IN DEATH. Berkley (1997), 26th printing. 372+4s, ngt nött pocket, på engelska. 39025d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) VISIONS IN DEATH. Berkley (2005), 3rd printing. 371+5s, ngt nött pocket, på engelska. 39011d 60 kr

Roberts, Nora (J. D. Robb) WITNESS IN DEATH. Berkley (2000), 23rd printing. 357+3s, ngt nött pocket, på engelska. 39031d 60 kr

Robinson, Frank M. MAKTHJÄRNAN. B. Wahlströms 1972. 156+4s, pocket. / Kalla Kårar 12. 14620f 60 kr

Robinson, Peter A DEDICATED MAN. Pan 2002. 288+6s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35418d 150 kr

Robinson, Peter COLD IS THE GRAVE. Pan (2001). 8th printing, 467s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35417d 150 kr

Robinson, Peter DEAD RIGHT. Pan 2001. 2nd printing, 374s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 13819d 60 kr

Robinson, Peter FINAL ACCOUNT. Berkley 1996. 336+3s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35420d 150 kr

Robinson, Peter IN A DRY SEASON. Pan (2003). 16th printing, 502s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35424d 150 kr

Robinson, Peter INNAN MÖRKRET FALLER [Not dark yet]. Forum 2021. 364+4s, inbunden m skyddsomslag. 39166d 150 kr

Robinson, Peter NOT SAFE AFTER DARK & OTHER STORIES. Crippen & Landru 2003. 3rd printing, 227+5s, häftad, på engelska. 14825d 200 kr

Robinson, Peter NOT SAFE AFTER DARK & OTHER STORIES. Crippen & Landru 2003. 2nd printing, 227+5s, häftad, på engelska. 14899d 200 kr

Robinson, Peter PLAYING WITH FIRE. Pan 2004. 446+2s, pocket, på engelska. 35429d 60 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) DEATH TAKES THE STAGE. Hodder & Stoughton 1935. 320s, inbunden, blekt rygg, namn år försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38367d 200 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) DRUMS BEAT AT NIGHT. Hodder & Stoughton 1934. 318s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37421d 150 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) GIVE A MAN ROPE. Hodder & Stoughton 1953. 192s, privatinbunden, främre omslag medbundet, fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37933d 150 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) MURDER TRAIN. Hodder & Stoughton 1938. 319s, inbunden, blekt rygg, namn år försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38366d 200 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) PATTERN OF GUILT. Hodder & Stoughton uå. 191+1s, inbunden, främre inre falsen o första sex sidorna tejpförstärkta, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek 37227d 125 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) STEEL SHUTTERS. Hodder & Stougthon 1937, reprint. 320s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37812d 200 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) THE EMERALD SPIDER. Hodder & Stoughton 1936. 318s, inbunden, ngt sned, blekt rygg, på engelska. 37226d 150 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) THE GARDEN OF SILENT BEASTS. Hodder & Stoughton 1932, reprint. 320s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15296d 300 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) TONIGHT IS FOR DEATH. Hodder & Stoughton 1952. 1st UK ed. 189+2s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, försättsblad o sidan därefter med tryckmärken efter text skrivet på annat papper, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0216 300 kr

Rodda, Charles (Gavin Holt) TRAFALGAR SQUARE. Hodder & Stoughton 1936. 314+2s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '150'. 38365d 200 kr

Rohmer, Sax ELDTUNGA [Fire-tongue]. Gebers 1929. Första svenska upplagan. 286s, häftad, nött fläckigt omslag som nästan helt lossnat från inlagan, s275-276 också på väg att lossna, ngt sned. / Översättning av M. N:lin. 15091d 250 kr

Rohmer, Sax ELDTUNGA [Fire-tongue]. Gebers 1929. Första svenska upplagan. 286s, häftad, ngt sned, nött, revor ryggfot/-huvud. 15615d 300 kr

Rohmer, Sax MYSTERIET MED DEN HELIGA SANDALEN [The quest of the sacred slipper]. Sörlins 1948. 236s, häftad, ngt sned, ngt nött, ryggränder, reva ryggfot. 13956d 150 kr

Rohmer, Sax MYSTERIET MED DEN HELIGA SANDALEN [The quest of the sacred slipper]. Sörlins 1948. 236s, häftad, sned, nött, ryggränder, reva ryggfot. 15612d 150 kr

Rohmer, Sax NUDE IN MINK. Gold Medal 105, 1950. 3rd printing, 174+2s, pocket, på engelska. 45108d 150 kr

Rohmer, Sax SI-FAN MYSTERIERNA. EN NY FAS I DOKTOR FU-MANCHUS VERKSAMHET. Sörlins 1945. 244s, häftad, nött, ngt sned. K1H016 125 kr

Rohmer, Sax THE DEVIL DOCTOR. Methuen 1927. 253+1s, inbunden, blekt rygg, på engelska. 45302d 150 kr

[Rohmer, Sax] Van Ash, Cay & Elizabeth Sax Rohmer MASTER OF VILLAINY. A BIOGRAPHY OF SAX ROHMER. Bowling Green University Popular Press uå. 312s, häftad, ngt nött, blekt rygg, på engelska. 39314d 300 kr
UPP

S

Sayers, Dorothy L. CLOUDS OF WITNESS. Continental Book Company © 1949. 287+1s, häftad, nött, fläckig, ägarinfo förtitel, svensk utgåva på engelska. / Zephyr 24. 38487d 125 kr

Sayers, Dorothy L. CLOUDS OF WITNESS. Gollancz 1938, 5th impression. 320s, inbunden, ngt nött rygg, namn år titelsida, på engelska. 38488d 200 kr

Sayers, Dorothy L. DEN CYPRISKA KATTEN. Novell i Evas Kalender 1950. Inbunden, ngt nött, litet bokägarmärke. 45160d 150 kr

Sayers, Dorothy L. DER MANN OHNE GESICHT UND ANDERE GESCHICHTEN [Lord Peter views the body]. Kaiser uå. 139+5s, pocket, på tyska. Förkortad. / Queen's Quorum 76. 11272d 40 kr

Sayers, Dorothy L. EN SKY AV VITTNEN [Clouds of witness]. Bonniers 1951. 254+2s, häftad, sned, nött rygg. / Översättning av Sonja Bergvall. Trumfserien. 38303d 125 kr

Sayers, Dorothy L. EN SKY AV VITTNEN [Clouds of witness]. Bonniers 1951. 254+2s, inbunden, svagt sned, ngt nött. / Trumfserien. 39767d 200 kr

Sayers, Dorothy L. EN SMAKSAK. Novell i tidskriften All världens berättare 1953:10. Ngt nött. 12520d 60 kr

Sayers, Dorothy L. EN SMAKSAK. Novell i tidskriften All världens berättare 1953:10. 12544d 60 kr

Sayers, Dorothy L. FEUERWERK [In the teeth of evidence]. Kaiser uå. 156+4s, pocket, på tyska. 11273d 40 kr

Sayers, Dorothy L. HANGMAN'S HOLIDAY. New English Library 1988. 188+4s, ngt nött pocket, på engelska. 11624d 60 kr

Sayers, Dorothy L. HANGMAN'S HOLIDAY. New English Library 1986. 188+4s, pocket, ägarinfo, på engelska. 38474d 60 kr

Sayers, Dorothy L. HAVE HIS CARCASE. Bourbon Street Books 2012. 476+1s, häftad, ngt nött, ngt fläckig, på engelska. 38473d 125 kr

Sayers, Dorothy L. MITT NAMN ÄR WIMSEY. Aldus / Bonniers 1971. 156+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / Zebra 279. Sex noveller ur 'In the teeth of the evidence' och 'Hangman's holiday'. 36879d 125 kr

Sayers, Dorothy L. MORD BRAUCHT REKLAME. Ullstein #724, 1966. 205+3s, nött pocket, på tyska. 11275d 40 kr

Sayers, Dorothy L. MURDER MUST ADVERTISE. New English Library 1970. 255+1s, nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 38472d 60 kr

Sayers, Dorothy L. MÖRDANDE REKLAM [Murder must advertise]. Bonniers / Bonniers Folkbibliotek 1950. 308+3s, privatinbunden, främre omslag medbundet, lossnande etikett rygg. / Översättare anges ej. 38302d 125 kr

Sayers, Dorothy L. NATURLIG DÖD? [Unnatural death]. Aldus / Bonniers 1967. 241+7s, ngt sned pocket, kulspetsöverstruket pris bakre omslag. / Översättning av Alvar Zacke. Delfin 244. 38299d 40 kr

Sayers, Dorothy L. NATURLIG DÖD? [Unnatural death]. Bonniers 1951. 264+7s, inbunden, ngt nött rygg. / Översättning av Alvar Zacke. 38300d 125 kr

Sayers, Dorothy L. OSKULD OCH ARSENIK [Strong poison]. Aldus / Bonniers 1964. 203+5s, sned pocket, namn. / Översättning av Dagny Henschen & Ivar Harrie. Delfin 138. 38297d 40 kr

Sayers, Dorothy L. OSKULD OCH ARSENIK [Strong poison]. Bonniers 1951. 279+1s, inbunden, sned, nött rygg. / Översättning av Dagny Henschen & Ivar Harrie. Trumfserien. 38298d 125 kr

Sayers, Dorothy L. OSKULD OCH ARSENIK [Strong poison]. Bonniers 1989. 203+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 39285d 125 kr

Sayers, Dorothy L. PINSAMT INTERMEZZO PÅ BELLONAKLUBBEN [The unpleasantness at the Bellona Club]. Bonniers 1951. 254+2s, inbunden, svagt sned, ngt nött. / Trumfserien. 39769d 200 kr

Sayers, Dorothy L. STRONG POISON. World 1945. 252s, inbunden, nött, skev, blekt rygg o pärmpartier, endast läex, på engelska. 38470d 125 kr

Sayers, Dorothy L. THE FIVE RED HERRINGS. Bourbon Street Books 2014. 352+3s, häftad, på engelska. 38483d 125 kr

Sayers, Dorothy L. THE NINE TAILORS. Gollancz 1949, 18th impression. 237s, inbunden, ngt nött, blekt rygg, ngt skev, på engelska. 38471d 125 kr

Sayers, Dorothy L. THE NINE TAILORS. Gollancz 1949, 17th impression. 237s, inbunden, blekt rygg, några fläckar främre pärm, svagt sned, ägarinfo försättsblad, på engelska. 15552d 125 kr

Sayers, Dorothy L. THE UNPLEASANTNESS AT THE BELLONA CLUB. New English Library 1958, 14th impression. 222+2s, ngt nött pocket, på engelska. 37926d 60 kr

Sayers, Dorothy L. THE UNPLEASANTNESS AT THE BELLONA CLUB. New English Library 1981. 252+4s, ngt nött pocket, namn datum, på engelska. 38468d 60 kr

Sayers, Dorothy L. UNNATURAL DEATH. New English Library 1982. 286+2s, ngt sned pocket, namn datum, på engelska. 38469d 60 kr

Sayers, Dorothy L. WHOSE BODY? New English Library 1958. 191+1s, nött sned pocket, på engelska. 39727d 40 kr

Sayers, Dorothy L. ZUR FRAGLICHEN STUNDE [Have his carcase]. Rowohlt 1983. 410+4s, ngt nött pocket, på tyska. 11280d 40 kr

Sayers, Dorothy L. & Robert Eustace THE DOCUMENTS IN THE CASE. New English Library 1987. 224s, pocket, blekt rygg, ägarinfo, på engelska. 38484d 60 kr

Sayers, Dorothy L. & Robert Eustace THE DOCUMENTS IN THE CASE. Penguin #89, 1938. 5th impression, 246+7s, nött pocket, på engelska. 40291d 60 kr

Sayers, Dorothy L. & Robert Eustace THE DOCUMENTS IN THE CASE. Gollancz 1949, 9th impression. 174s, inbunden, svagt sned, ngt blekt rygg, på engelska. 38486d 125 kr

Sayers, Dorothy L. & Robert Eustace THE DOCUMENTS IN THE CASE. Gollancz 1949. 9th impression, 174s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, på engelska. 30749d 150 kr

[Sayers, Dorothy] Hitchman, Janet SUCH A STRANGE LADY. AN INTRODUCTION TO DOROTHY L. SAYERS (1893-1957). New English Library 1975. 203s, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg, exlibris, bokhandelsetikett (Foyles), på engelska. 19L0423 150 kr

Silverberg, Robert DET BROKIGA COCKTAILPARTYT. Korpen 1987. 311s, häftad, ngt sned, ngt nött. 34496f 90 kr

Silverberg, Robert FÖRÄNDRINGARNAS TID [A time of changes]. Plus © 1971. 241s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 35102f 150 kr

Silverberg, Robert GLASTORNET. Plus 1980. 257s, inbunden m nött skyddsomslag. 34942f 150 kr

Silverberg, Robert INNERVÄRLDEN. Delta 1975. 252s, häftad, insektsangripen rygg. 13422f 150 kr

Silverberg, Robert MAJIPOOR CHRONICLES. Bantam 1983. 281+4s, ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. 34600f 60 kr

Silverberg, Robert TIDSSTRÖMMEN. Kindbergs 1979. 230+1s, häftad, nött. 13410f 150 kr

Silverberg; Robert THE FEAST OF ST DIONYSUS. Coronet 1980. 255+9s, ngt nött pocket, ägarinfo, på engelska. 13591f 60 kr

Simenon, Georges ANTOINE OCH JULIE [Antoine et Julie]. Bonniers 1976. 211+1s, inbunden m trasigt skyddsomslag, kulspetsnotering försättsblad. 25106d 125 kr

Simenon, Georges AUGUSTES DÖD [La mort d'Auguste]. Bonniers 1967. 162+1s, häftad, sned, nött blekt rygg, / Översättning Lena Melin & Cai Törne Melin. 38431d 125 kr

Simenon, Georges BREV TILL MIN DOMARE [Lettre à mon juge]. Bonniers 1958. 194+1s, häftad, delvis osprättad, förlagsstämpel s[196]. 25099d 150 kr

Simenon, Georges DE OSKULDSFULLA [Les innocents]. Bonniers 1974. 188+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. / Britte-Marie Bergström. 38432d 125 kr

Simenon, Georges DEN LILLE MANNEN FRÅN ARKANGELSK [Le petit homme d'Arkhangelsk]. Bonniers 1960. 165+1s, häftad, sned. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 38433d 125 kr

Simenon, Georges DET BLÅ RUMMET [La chambre bleue]. Bonniers 1979, 9-12tus. 173+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Kerstin Hallén. 38501d 125 kr

Simenon, Georges DET LILLA HELGONET [Le petit saint]. Bonniers 1966. 178+1s, häftad. / Översättning av Lena Melin & Cai Törne Melin. 38502d 150 kr

Simenon, Georges EN VISS HERR BERQUIN. Novell i tidskriften All världens berättare 1952:09. Ngt nött, ifyllt korsord. 12975d 60 kr

Simenon, Georges GLASBUREN [La cage de verre]. Bonniers 1979. 199+1s, inbunden m nött skyddsomslag, recensionsexstämpel eftersättsblad. 38504d 125 kr

Simenon, Georges HATTMAKAREN I LA ROCHELLE [Les fantômes du chapelier]. Bonniers 1971. 190+1s, häftad, ngt nött, brytveck främre omslag, ouppskuren fr.o.m. s25. / Översättning av Katja Birmann. 38505d 125 kr

Simenon, Georges IN TWO LATITUDES. Penguin 1952. 320s, nött pocket, på engelska. / Översättning av Stuart Gilbert. 38353d 125 kr

Simenon, Georges KATTEN [Le chat]. Bonniers 1973, 6-9tus. 193+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg. / Översättning av Britte-Marie Bergström. 38506d 125 kr

Simenon, Georges KATTEN [Le chat]. Bonniers 1972. 141s, häftad, mestadels osprättad, liten skada förtitel, på danska. 38987d 125 kr

Simenon, Georges KLOCKORNA I BICÊTRE [Les anneaux de Bicêtre]. Bonniers 1965. 230+1s, häftad, sned, liten bit borta bakre omslag nedre vänstra hörnet. / Översättning av Gun Bengtsson & Nils A. Bengtsson. 38507d 125 kr

Simenon, Georges KLOCKORNA I BICÊTRE [Les anneaux de Bicêtre]. Bonniers 1965. 230+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt blekt o fläckigt band, tillskrift försättsblad. / Översättning av Gun Bengtsson & Nils A. Bengtsson. 38508d 200 kr

Simenon, Georges KOMMISSARIE MAIGRETS FÖRSTA FALL. Bonniers 1961. 171+5s, ngt nött pocket, liten reva ryggfot. / Zebra 136. 39617d 90 kr

Simenon, Georges KONSELJPRESIDENTEN [Le président]. Bonniers 1963. 166+3s, häftad, ngt nött, ngt sned. 10712d 150 kr

Simenon, Georges LA BOULE NOIRE. Presses Pocket 1970. 188+3s, ngt nött pocket, tillskrift, på franska. 38427d 40 kr

Simenon, Georges LA COLÈRE DE MAIGRET. Presses de la Cité 1962. 187+2s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på franska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38422d 300 kr

Simenon, Georges LA PIPE DE MAIGRET PRÉCÉDÉ DE MAIGRET SE FACHE. Presses de la Cité 1984. 190+2s, ngt nött pocket, på franska. 39174d 40 kr

Simenon, Georges LA PREMIÈRE ENQUÊTE DE MAIGRET (1913). Presses de la Cité 1951. 219+5s, häftad, nött, namn, på franska. 12174d 150 kr

Simenon, Georges L'AFFAIRE SAINT-FIACRE. Presses Pocket 1993. 185+6s, pocket, prislappar, på franska. 38458d 40 kr

Simenon, Georges LES PETITS COCHONS SANS QUEUE. Presses de la Cité 1953. 221+3s, häftad, nött, reva rygg, namn o kladd försättsblad, på franska. 45336d 150 kr

Simenon, Georges LES QUATRE JOURS DU PAUVRE HOMME. Presses de la Cité 1954. 222+1s, häftad, nött, på franska. 39862d 150 kr

Simenon, Georges LES VACANCES DE MAIGRET. Presses de la Cité 1975. 190+2s, nött pocket, på franska. 38816d 40 kr

Simenon, Georges LES VACANCES DE MAIGRET. Presses de la Cité 1954. 223+1s, häftad, nött, på franska. 39827d 150 kr

Simenon, Georges LIBERTY BAR [Liberty bar]. Bonniers / Svalan 1971. 155+4s, inbunden m trasigt skyddsomslag. / Översättning av Katja Birmann. 38434d 125 kr

Simenon, Georges LOGNON ET LES GANGSTERS. Presses de la Cité 1968. 190+2s, nött sned pocket, på franska. 39118d 40 kr

Simenon, Georges MAIGRET À L'ÉCOLE. Presses de la Cité 1954. 224s, häftad, nött, stängd reva ca 20 mm s29-30, på franska. 39181d 150 kr

Simenon, Georges MAIGRET À L'ÉCOLE. Presses de la Cité 1954. 224s, häftad, ngt nött, på franska. 39825d 200 kr

Simenon, Georges MAIGRET À NEW YORK. Presses de la Cité 1954. 217+6s, häftad, nött, på franska. 39826d 150 kr

Simenon, Georges MAIGRET A PEUR. Presses de la Cité 1961. 219+4s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på franska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38423d 200 kr

Simenon, Georges MAIGRET BEI DEN FLAMEN [Ches les Flamands]. Kiepenheuer & Witsch 1964. 139+4s, nött pocket, på tyska. 39116d 60 kr

Simenon, Georges MAIGRET CHEZ LE CORONER. Presses de la Cité 1952. 219+4s, häftad, mkt nött, på franska. 39119d 150 kr

Simenon, Georges MAIGRET ET LA VIEILLE DAME. Presses de la Cité 1951. 217+7s, häftad, mkt nött, på franska. 39120d 150 kr

Simenon, Georges MAIGRET ET LE CLIENT DU SAMEDI. Presses de la Cité 1962. 185+2s, privatinbunden, främre omslag medbundet, på franska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38421d 300 kr

Simenon, Georges MAIGRET ET L'HOMME DU BANC. Presses de la Cité 1965. 190+1s, häftad, sned, blekt rygg, på franska. 38424d 125 kr

Simenon, Georges MAIGRET HAS DOUBTS. Avon 1988. 153+1s, nött sned pocket, på engelska. / Översättning av Lyn Moir. 38358d 40 kr

Simenon, Georges MAIGRET PÅ NATTKLUBB [Maigret au Picratt's]. Bonniers Folkbibliotek 1958. 218+1s, inbunden,ngt fläckig, ngt sned, fläckiga för-/eftersättsblad, delar av skyddsomslaget bilagda. 39766d 90 kr

Simenon, Georges MAIGRET, LOGNON OCH PROFFSEN [Maigret, Lognon et les gangsters]. Aldus 1976. Första svenska upplagan. 146+10s, sned ngt nött fläckig pocket. / Skådespelaren Gun Jönssons (Badjävlar, Hem till byn m.m.) namnteckning. Delfin 547. 14231dx 200 kr

Simenon, Georges MAIGRET SE TROMPE. Presses de la Cité 1960. 216+5s, häftad, nött, på franska. 11881d 125 kr

Simenon, Georges MAIGRET TRAVELS SOUTH [Liberty bar / The madman of Bergerac]. World 1944. 308s, inbunden, nött, innehåller två romaner, på engelska. 34502d 125 kr

Simenon, Georges MAIGRET TRAVELS SOUTH. Penguin 1952. 254+2s, sned nött pocket, namn, på engelska. / Översättning av Geoffrey Sainsbury. 38354d 125 kr

Simenon, Georges MAIGRET'S LITTLE JOKE [Maigret s'amuse]. Arrow 1961. 160s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. / Översättning av Richard Brain. 39554d 125 kr

Simenon, Georges MANNEN PÅ GATAN OCH ANDRA BERÄTTELSER. Bra Deckare 1984. 228s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Sonja Berg Pleijel. Tilläggssidorna 68a-d saknas. 38445d 60 kr

Simenon, Georges MANNEN PÅ GATAN. Novell i tidskriften All världens berättare 1954:04. Ngt nött, reva ryggfot. 12521d 60 kr

Simenon, Georges MANNEN PÅ GATAN. Novell i tidskriften All världens berättare 1954:04. Ngt nött. 12547d 60 kr

Simenon, Georges MIN VÄN KOMMISSARIE MAIGRET [Mon ami Maigret]. Aldus / Bonniers 1964. 136+8s, nött pocket. / Översättning av Gunnel Vallquist. Delfin 148. 10220d 60 kr

Simenon, Georges NOVEMBER [Novembre]. Bonniers 1975. 188+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 25100d 150 kr

Simenon, Georges ODILE FÖRSVINNER [La disparition d'Odile]. Bonniers 1972. 174+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Sonja Bergvall. 38446d 125 kr

Simenon, Georges OM NÅGOT SKULLE HÄNDA. Bonniers 1961. 178+1s, häftad, sned, nött. 10707d 150 kr

Simenon, Georges PEDIGREE. Penguin 1965. 555+5s, ngt nött pocket, på engelska. / Översättning av Robert Baldick. 38351d 60 kr

Simenon, Georges SANNINGEN OM BÉBÉ DONGE [La vérité sur Bébé Donge]. Bonniers 1957. 165+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Vera Dahlstedt & Stig Dahlstedt. 38447d 125 kr

Simenon, Georges SONEN [Le fils]. Bonniers 1959. 158+1s, häftad, ngt nött, reva ryggfot. / Översättning av Stig Dahlstedt. 38449d 125 kr

Simenon, Georges STRANGE INHERITANCE. Pan G128, 1958. 205+3s, sned pocket, på engelska. / Geoffrey Sainsbury. 38356d 60 kr

Simenon, Georges STRIP-TEASE [Strip-tease]. Bonniers 1962. 171+1s, häftad, nött. 13462d 150 kr

Simenon, Georges THE MAN WHO WATCHED THE TRAINS GO BY [L'homme qui regardait passer les trains]. Penguin 1964. 183+9s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 38352d 60 kr

Simenon, Georges TRE RUM PÅ MANHATTAN. Bonniers 1968. 219+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg, prislapp bakre omslag. 13461d 150 kr

Simenon, Georges TRE RUM PÅ MANHATTAN [3 chambres à Manhattan]. Bonniers 1968. 219+1s, häftad, sned, blekt rygg. / Översättning av Kerstin Hallén. 34890dx 125 kr

Simenon, Georges TROPENFIEBER [Le coup de lune]. Kiepenheuer & Witsch 1960. 168+8s, nött pocket, på tyska. 39117d 60 kr

Simenon, Georges TÅGET FRÅN VENEDIG [Le train de Venise]. Bonniers 1967. 155+1s, häftad, nött, namn. / Översättning av Lena Melin & Cai Törne Melin. 34891d 125 kr

Simenon, Georges UN CRIME EN HOLLANDE. Fayard 1971. 185+6s, nött pocket, på franska. 38420d 60 kr

Slesar, Henry MÖRDARE IN FRÅN VÄNSTER [Enter murderers]. Wahlström & Widstrand 1962. 149+1s, häftad, ngt nött. / Översättning av Gunnar Tannefors. 39216d 125 kr

Slesar, Henry THE GREY FLANNEL SHROUD. Penguin 1963. 170+6, nött pocket, på engelska. 38215d 60 kr

Small, Austin J. (Seamark) MASTER VORST. Hodder & Stoughton 1934. 303s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 34897dx 125 kr

Small, Austin J. (Seamark) THE MAN THEY COULDN'T ARREST. Hodder & Stoughton 1933. 320s, inbunden, ngt blekt rygg, svagt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 34895dx 125 kr

Small, Austin J. (Seamark) THE MYSTERY MAKER. Hodder & Stoughton 1936. 318s, inbunden, blekt rygg, exlibris, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 34896dx 125 kr

Smith, Alexander McCall BLUE SHOES AND HAPPINESS. Abacus 2007, reprint. 242+6s, häftad, ngt nött, på engelska. 37805d 125 kr

Smith, Alexander McCall DAMERNAS DETEKTIVBYRÅ [The no 1 ladies' detective agency]. Richters 2004. 235s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38216d 150 kr

Smith, Alexander McCall DEN GODE MAKEN PÅ ZEBRA DRIVE [The good husband of Zebra Drive]. Damm 2008. 240s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning Peder Carlsson. 38217d 150 kr

Smith, Alexander McCall DET VARSAMMA BRUKET AV KOMPLIMANGER [The careful use of compliments]. Damm 2009. 251+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Ingrid Ingemark. 38218d 150 kr

Smith, Alexander McCall FILOSOFISKA SÖNDAGSKLUBBEN [The sunday philosophy club]. Damm 2006. 267s, inbunden m skyddsomslag, några hundöron och blyertsmarkeringar. / Översättning av Gertrud Hemmel. 38169d 150 kr

Smith, Alexander McCall IN THE COMPANY OF CHEERFUL LADIES. Abacus 2006, reprint. 264s, häftad, ngt nött, på engelska. 37801d 125 kr

Smith, Alexander McCall KALAHARIS SKRIVMASKINSSKOLA FÖR MÄN [The Kalahari typing school for men]. Damm 2005. 206s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38168d 150 kr

Smith, Alexander McCall KALAHARIS SKRIVMASKINSSKOLA FÖR MÄN [The Kalahari typing school for men]. Damm 2005. 206s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 15456d 150 kr

Smith, Alexander McCall KÄRLEK, VÄNSKAP OCH CHOKLAD [Friends, lovers, chocolate]. Damm 2007. 255s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Gertrud Hemmel. 38166d 150 kr

Smith, Alexander McCall LYCKA OCH ETT PAR BLÅ SKOR [Blue shoes and happiness]. Damm 2007. 239s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38005d 150 kr

Smith, Alexander McCall MIRAKLET PÅ SPEEDY MOTORS [The miracle at Speedy Motors]. Damm 2008. 252s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38003d 150 kr

Smith, Alexander McCall MORALITY FOR BEAUTIFUL GIRLS. Abacus 2004, reprint. 246+2s, häftad, nött, på engelska. 37799d 125 kr

Smith, Alexander McCall SMÅ SKAVANKER PÅ SKÖNHETSSALONGEN [The minor adjustment beauty salon]. Damm 2014. 285+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Yvonne Hjelm. 38002d 150 kr

Smith, Alexander McCall THE FULL CUPBOARD OF LIFE. Abacus 2004, reprint. 212+20s, häftad, nött, på engelska. 37804d 125 kr

Smith, Alexander McCall THE GOOD HUSBAND OF ZEBRA DRIVE. Abacus 2008, reprint. 212+22s, häftad, på engelska. 37803d 125 kr

Smith, Alexander McCall THE IMPORTANCE OF BEING SEVEN. Abacus 2011. 279+1s, häftad, på engelska. 37802d 125 kr

Smith, Alexander McCall THE KALAHARI TYPING SCHOOL FOR MEN. Abacus 2004, reprint. 210+5s, häftad, nött, på engelska. 37800d 125 kr

Smith, Alexander McCall THE NO 1 LADIES DETECTIVE AGENCY. Abacus 2004, reprint. 250s, häftad, nött, på engelska. 37798d 125 kr

Smith, Alexander McCall VACKRA FLICKORS LOTT [Morality for beautiful girls]. Damm 2005. 222s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 38001d 150 kr

Smith, Alexander McCall VACKRA FLICKORS LOTT [Morality for beautiful girls]. Damm 2005. 222s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Peder Carlsson. 15455d 150 kr

Smith, Cordwainer QUEST OF THE THREE WORLDS. Ballantine / Del Rey 1978. 184s, nött pocket, på engelska. 11336f 60 kr

Smith, E. E. Doc SKYLARK OF VALERON. Pyramid 1976, 11th printing. 206+2s, ngt nött pocket, på engelska. 35282f 60 kr

Smith, E. E. Doc SKYLARK THREE. Pyramid 1977, 12th printing. 207+1s, ngt nött ngt sned pocket, på engelska. 35283f 60 kr

Smith, E. E. Doc THE SKYLARK OF SPACE. Panther 1975, reprint. 172+4s, nött fläckig pocket, på engelska. 34502f 60 kr

Smith, E. E. Doc TRIPLANÉTAIRE [Triplanetary]. Albin Michel 1972. 244+12s, häftad, nött, på franska. 34364f 125 kr

Smith, Frederick E. RISKEN VÄRD. DUBBEL MISS. B. Wahlströms 1974. Agent-serien 68 (Snobbar som jobbar). 156+4s, ngt nött pocket, två långnoveller i en volym. 45229d 60 kr

Smith, H. Maynard INSPEKTÖR FROSTS PUZZLE. AB Romantidning (1937). 38s, nött, tagen ur band, ej omslag, endast läsex. 12111d 40 kr

Smith, Kay Nolte SORGESÅNG ÖVER DÖD SOPRAN [Elegy for a soprano]. Mysterious Press 1990. 325s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ägarinfo försättsblad. / Översättning av Eva Mazetti-Nissen. 38960d 125 kr

Smith, Martin KRONA ELLER KLAVE [Canto for a gypsy]. Spektra 1977. 204+12s, inbunden m nött skyddsomslag, namn datum plus röd tuschfläck försättsblad, ägaretikett främre flik. / Översättning av Lars Ekegren. 38961d 125 kr

Smith, Martin Cruz DEN SVARTA ROSEN [Rose]. Norstedts 1996. Första svenska upplagan. 339+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 12741d 150 kr

Smith, Martin Cruz NIGHTWING. Futura 1978. 254+2s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 34493f 60 kr

Smith, Paul MORDET PÅ IMAMEN. Hovedland © 2008. 255+1s, häftad, ngt nött, förlagsstämpel titelsidan, på danska. 37792d 125 kr

Smith, Shelley AN AFTERNOON TO KILL. Collins Crime Club 1980. 166s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, tejprest främre fliken, pennklubb bakre pärmens insida, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37793d 125 kr

Smith, Shelley MAN WITH A CALICO FACE. Collins Crime Club 1951. 1st UK ed. 192s, inbunden, sned, blekt rygg, fläckig, mkt nött, på engelska, endast läsex. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37795d 60 kr

Smith, Shelley MANNEN SOM ÖVERLEVDE [The ballad of the running man]. Wahlström & Widstrand 1965. 172+4s, häftad, sned, namn. / Svarta serien 8. 39595d 60 kr

Smith, Shelley THE PARTY AT NO. 5. Collins Crime Club 1954. 1st UK ed. 191+1s, inbunden, nött, biblioteksstämplar, namn, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38962d 150 kr

Smith, Shelley THIS IS THE HOUSE. Collins Crime Club 1948, 2nd impression. 192s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37794d 150 kr

Smith, Thorne DID SHE FALL? Pocket Books #479, 1948, 6th printing. 249+1s, pocket, ngt sned, nött blekt rygg, ägarinfo förtitelsidan, på engelska. 19L0804 60 kr

Smith, Warren STRANGE POWERS OF THE MIND. ACE © 1968. 192s, ngt nött pocket, på engelska. 15176v 150 kr

Staalesen, Gunnar ANSIKT TIL ANSIKT. Gyldendal 2004. 307+1s, inbunden m nött Bokklubben Nye Bøker-skyddsomslag, blyertsnoteringar, på norska. 39110d 125 kr

Staalesen, Gunnar ANSIKTE MOT ANSIKTE. Bra Böcker 2005. 297s, inbunden m skyddsomslag. 45137d 150 kr

Staalesen, Gunnar BEGRAVDE HUNDER BITER IKKE. Gyldendal 1993. 297+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, blyertsmarkeringar, på norska. / ISBN 8205218854. 39103d 200 kr

Staalesen, Gunnar DØDENS DRABANTER. Gyldendal 2007. 364+1s, häftad, nött, på norska. 39096d 60 kr

Staalesen, Gunnar FALLNA ÄNGLAR. Prisma 1991. 331+1s, inbunden m skyddsomslag. 37766d 150 kr

Staalesen, Gunnar I MÖRKRET ÄR ALLA ULVAR GRÅ. Prisma 1987. 265+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 37767d 150 kr

Staalesen, Gunnar KALDE HJERTER. Gyldendal 2008. 282+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, blyertsnoteringar, på norska. / ISBN 9788205381001. 39104d 200 kr

Staalesen, Gunnar SOM I ET SPEIL. Gyldendal 2002. 289+1s, inbunden m skyddsomslag, på norska. / På omslaget: Bokklubben Nye Bøker. 37768d 125 kr

Stabenow, Dana BLOOD WILL TELL. Berkley 1997. 238+6s, pocket, på engelska. 37757d 40 kr

Stabenow, Dana BREAKUP. Head of Zeus 2013. 273+20s, häftad, på engelska. 37758d 125 kr

Stableford, Brian M. DAY OF WRATH. Quartet 1974. 156s, ngt nött pocket, på engelska. 11346f 60 kr

Stableford, Brian M. / Emil Petaja THE BLIND WORM / SEED OF THE DREAMERS. Ace Double 06707, © 1970. 149s / 103+4s, ngt nött pocket, prislapp, på engelska. 34550f 90 kr

Stadener, Ingegerd UNDANTAG. Åhlén & Åkerlund 1961. 63+1s, häftad, ngt nött, 'Medföljer Mors Julbrev 1961'. 12571d 125 kr

Stadener, Ingegerd (Helena Poloni) MORD I BARM. Bonniers Folkbibliotek 1957. 239+1s, pappband m ngt nött skyddsomslag, 'KAN' försättsblad. 32432d 125 kr

Stadener, Ingegerd (Helena Poloni) MORD I BARM. Bonniers 1956. Första upplagan. 193+2s, häftad, nött, bortklippt förtitel, endast läsex. 38590d 125 kr

Stadener, Ingegerd (Helena Poloni) PROSTINNAN IGEN! Jury 1997. Första upplagan. 173+2s, inbunden m skyddsomslag. 38589d 150 kr

Stadener, Ingegerd (Lillevi Gavell) MYSTERIET MED DE BLÅMÄRKTA SMALBENEN. Wahlström & Widstrand 1960. 113+1s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, ngt nött. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37275d 200 kr

Stadener, Ingegerd (Lillevi Gavell) MYSTERIET MED SOVVAGNSBLONDINEN. Wahlström & Widstrand 1961. 119+1s, häftad, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 13252d 200 kr

Stadener, Ingegerd (Lillevi Gavell) MYSTERIET MED SOVVAGNSBLONDINEN. Wahlström & Widstrand 1961. 119+1s, häftad, ägaretikett. 39291d 200 kr

Stagg, James ASSIGNMENT IN BEIRUT. The Amalgamated Press 1956. 1st UK ed. 64s, häftad, namn i blyerts främre omslag, ngt nött, på engelska. / Sexton Blake Library 367. Från Gösta Gillbergs bibliotek. OM-179-07 200 kr

Standish, Robert THE PRINCE OF STORYTELLERS. THE LIFE OF E. PHILLIPS OPPENHEIM. Peter Davies 1957. 253s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, reliefexlibris försättsblad, på engelska. 19L0420 300 kr

Stanford, Don BARGAIN IN BLOOD. Gold Medal 162, © 1951. 142+2s, pocket, ngt nött, på engelska. 45240d 125 kr

Stangerup, Helle DIAMANTER ER DYDENS LØN. Gyldendal 1970. 190+1s, häftad m skyddsomslag, ngt nött, ngt sned, förlagsstämpel förtitel, på danska. 39276d 150 kr

Stangerup, Helle DIAMANTER ÄR DYGDENS LÖN. Bonniers 1971. 195+1s, häftad, ngt sned, ngt nött. 25267d 125 kr

Stangerup, Helle GULA HANDSKAR [Gule handsker]. Bonniers 1969. 149+1s, häftad, prislapp bakre omslag. 13775d 125 kr

[Star Wars] Glut, Donald F. & George Lucas THE EMPIRE STRIKES BACK. Del Rey 1992. 214s, ngt nött pocket, ägarinfo främre omslagets insida, på engelska. / Star Wars. 10566f 60 kr

[Star Wars] Kahn, James RETURN OF THE JEDI. Del Rey 1992. 16th printing, 181s, ngt nött pocket, på engelska. / Star Wars. 10746f 60 kr

[Star Wars] Kogge, Michael m.fl. THE FORCE AWAKENS. Egmont 2016. 187+1s, inbunden, ngt nött, på svenska / Star Wars. 34574f 125 kr

[Star Wars] Kube-McDowell, Michael P. DIE SCHWARZE FLOTTE. BAND 1. VOR DEM STURM. Heyne 1999, 4aufl. Pocket, nött, på tyska. / Star Wars. 10774f 60 kr

Stark, Adolf KIPFERS TESTAMENTEN [Ein verschwundenes Depot). Dahlbergs 1918. 156s, privatinbunden, namn, märke efter borttagna ägaruppgifter försättsblad 11347d 90 kr

Starnes, Richard THE OTHER BODY IN GRANT'S TOMB. Pocket Books 917, 1953. 201+1, pocket, på engelska. 10482d 125 kr

Steeman, S. A. IMPASSE DES BOITEUX. Librairie des Champs-Élysées © 1991. 156+4s, ngt nött pocket, på franska. 37603d 60 kr

Steeman, S. A. LE CONDAMNÉ MEURT À CINQ HEURES. Librairie des Champs-Élysées 1989. 188+5s, ngt nött pocket, på franska. 37602d 60 kr

Steeman, S. A. L'INFAILLIBLE SILAS LORD. Hachette 1997. 347+5s, häftad, ngt nött, på franska. 37604d 125 kr

Steen, Eva DET ENDA VITTNET. B. Wahlströms 1975. 157+3s, ngt nött pocket. / Succéromanen 230. 14979d 40 kr

Stein, Aaron Marc MEXIKANSK LIKVAKA [Mask for murder]. Gebers 1954. 260+1s, inbunden, blekt rygg, lossnat exlibris, ngt nött. / Översättning av Ulla och Einar Dellgren. Gebers Kriminalserie. 37605d 125 kr

Stein, Fr. GULDGRÄVARNA. BERÄTTELSE FRÅN NEW-MEXIKO. Nordiska Förlags AB 1922. 23+1s, klammerhäftad. 15236d 300 kr

Sten, Trygve TENERIFFAMORDEN. Rabén & Sjögren 1971. 202+1s, häftad, nött, ngt sned, prislapp bakre omslag. 39836d 90 kr

Stenlund, Josef EREMTIMORDET I JERIKO. Harriers 1958. 269+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, namn år försättsblad. 15018d 200 kr

Stephens, Henry Pottinger & Warham St. Leger BASILISKEN. KRIMINAL-NOVELL. Oscar L. Lamm 1890. 220s, inbunden, missfärgade pärmar, delvis ngt bucklig inlaga, fläckar genomgående, blyertsnoteringar, två namnar titelsida. 20032d 90 kr

Stephens, James THE CROCK OF GOLD. Pan 262, 1953. 190+2s, pocket, exlibris, på engelska. 15076f 150 kr

Sterling, Brett THE TENTH PLANET. Popular Library uå. 128s, nött pocket, på engelska. 15065f 125 kr

Sterling, Brett THE TENTH PLANET. Popular Library uå. 128s, nött pocket, stämplar (Gift of Masonic War Veterans Post 22), på engelska. 15088f 125 kr

Sterling, Stewart FINAL I FLAMMOR [The hinges of hell]. Lindqvist 1957. 169+4s, ngt sned nött pocket. 13375d 40 kr

Sterling, Stewart FINAL I FLAMMOR [The hinges of hell]. Lindqvist 1957. 169+4s, pocket. / Meteor 44. 10532d 60 kr

Stern, Fr. DEN AVSLÖJADE HEMLIGHETEN. Nordiska Förlags AB 1922. 23+1s, klammerhäftad, fläck s7-8, 'En ohygglig järnvägsresa' på s.20-[24]. 15237d 300 kr

Stern, Fr. EREMITERNA PÅ S:T ANTONIO PEAK. Nordiska Förlags AB 1922. 24s, klammerhäftad. / 'Enslingen på St. Antonio Pik' på främre omslaget. 15235d 300 kr

Stern, Richard Martin VAD HÄNDE MISS CARR? [The search for Tabatha Carr] Berghs 1963. 234s, häftad, ngt nött. 13242d 150 kr

Stevenson, Burton E. ETT FILMÄVENTYR. Söderströms 1921. 244s, häftad, ngt sned, ngt nött, ingen förtitel. 'Ilmari Kivinen 1922' i blyerts på titelsidan. L11001 200 kr

Stevenson, Burton E. HOLLADAY-MÅLET. B. Wahlströms 1936. 186+3s, häftad, nött, sned. 11349d 125 kr

Stevenson, Robert Louis A CHILD'S GARDEN OF VERSES. Collins uå (1940-tal?). 199+1s, mjukband, ngt nött, exlibris, namn, på engelska. L07051 150 kr

Stevenson, Robert Louis ARVINGEN TILL BALLANTRAE [The master of Ballantrae]. Saxon & Lindström 1944. 295s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Valda romaner. 15036f 200 kr

Stevenson, Robert Louis DAVID BALFOURS SÄLLSAMMA ÄVENTYR [Kidnapped]. Saxon & Lindström 1944. 318s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Valda romaner. 15035f 200 kr

Stevenson, Robert Louis DOKTOR JEKYLL OCH MR HYDE. Nordiska Förlaget 1917. 190s, häftad, sned, nött, reviga ryggändar, nedre del av omslagen mörkfläckigt, rostmärke efter gem s28-29. 14055f 125 kr

Stevenson, Robert Louis DR JEKYLL OCH MR HYDE. Saga 1974. 100+2s, häftad, ngt nött. 11350f 60 kr

Stevenson, Robert Louis DR JEKYLL OCH MR HYDE. Saga 1974. 100+2s, häftad, ngt nött. / Sagas berömda böcker. 34481f 90 kr

Stevenson, Robert Louis KIDNAPPED. Collins uå. 298s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, svagt sned, exlibris, namn månad år, på engelska. / Library of classics. 34558f 150 kr

Stevenson, Robert Louis OLALLA. Björck & Börjesson 1917. 95s, häftad, sned, fläckig. L02007 200 kr

Stevenson, Robert Louis RÖSTERNAS Ö. Schildts 1924. 279s, häftad, ngt nött, delvis bortnött prisetikett rygg, litet bokägarmärke bakre pärms insida. L02058 300 kr

Stevenson, Robert Louis SKATTKAMMARÖN [Treasure island]. B. Wahlströms ungdomsböcker 179, 1942, 2:a upplagan. 157+3s, inbunden, blekt rygg, litet bokägarmärke. 34485f 90 kr

Stevenson, Robert Louis SKATTKAMMARÖN [Treasure island]. Tidens Bokklubb 1953. 251+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Åke Holmberg. 15029f 200 kr

Stevenson, Robert Louis THE GREAT SHORT STORIES OF ROBERT LOUIS STEVENSON. Pocket Books 1953. 2nd printing, 370+2s, ngt nött pocket m ngt blekt rygg, på engelska 13457f 125 kr

Stevenson, Robert Louis TREASURE ISLAND + ORDLISTA TILL TREASURE ISLAND. Bonniers 1926-27. 236s, 48s. Inbunden samt häftad. Litet bokägarmärke i huvudvolymen. På engelska. 15146f 200 kr

Stevenson, Robert Louis TREASURE ISLAND. Continental Book Company © 1943. 281s, häftad m ngt nött skyddsomslag, på engelska. / Zephyr 23. 15149f 200 kr

Stevenson, Robert Louis VRAKPLUNDRAREN. Saxon & Lindström 1944. 350s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, falsen sprucken men ej släppt mellan försättsbald och titelsida, litet bokägarmärke bakre pärms insida. / Valda romaner. L11006 200 kr

Stevenson, Robert Louis & Lloyd Osbourne TONTINEN [The wrong box]. Pan / Norstedts 1969. 180+2s, häftad, nött. 15033f 125 kr

Stevenson, Robert Louis & Lloyd Osbourne VRAKETS HEMLIGHET. Bonniers 1925. 345+2s, inbunden, ngt sned, fläckig, mörknad rygg, förlagsstämpel försättsblad. 34487f 150 kr

Stewart, Mary DE NIO KAROSSERNA [Nine coaches waiting]. Bonniers 1960. 321+1s, häftad, övre o högre snitt skuret, nött, troligt förhandsex. 45088d 125 kr

Stewart, Mary THE GABRIEL HOUNDS. Hodder & Stoughton 1967. 1st UK ed.255s, inbunden m ej prisklippt 21s skyddsomslag, exlibris, på engelska. 39576d 200 kr

Stigson, Arne DEN RESANDES ENSAK. Bonniers 1957, 4-5:e tusendet. 214+2s, häftad, nött, fläckig rygg, namn förtitel. 45020d 125 kr

Stigson, Arne MORD, MAJOR! Bonniers 1958, 5-7 tus. 213+1s, häftad, sned, nött, inlagan delvis släppt från ryggen. 39759d 90 kr

Stigson, Arne SPEL ÖVER DÖDLINJE. Bonniers 1955, 3-4 tus. 226+1s, häftad, mkt nött. 37594d 125 kr

Stigson, Arne SPEL ÖVER DÖDLINJE. Bonniers 1955. Första upplagan. 226+1s, häftad, namn. 15622d 150 kr

Stigson, Arne SPEL ÖVER DÖDLINJE. Bonniers 1955. Första upplagan. 226+1s, häftad, nött, förlagsstämpel sista sidan. / Dedikation: '[XXX] med hälsningar från Författaren 14.10-55 Arne Malmberg'. 70063d 200 kr

Stoker, Bram DOMARENS HUS OCH ANDRA NOVELLER. Bakhåll 2006. 142+2s, inbunden. 35325f 150 kr

Stoker, Bram THE JEWEL OF SEVEN STARS. Arrow 1975. 254s, privatinbunden pocket, främre omslag medbundet, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 34365f 200 kr

Storme, Michael DETEKTIVEN ÄR DÖDSDÖMD [Baby don't say goodbye]. X-böckernas förlag 1955. 124+3s, häftad, nött. / Översätting av Harry Carlberg. X-böckerna 36. 37590d 125 kr

Story, Jack Trevor LOCKBETET. Sexton Blake 18. Cicero 1964. 95+1s, klammerhäftad, ngt nött. 15318d 60 kr

Story, Jack Trevor LOCKBETET. Sexton Blake 18. Cicero 1964. 95+1s, klammerhäftad, nött, ngt sned. 15321d 60 kr

Story, Jack Trevor SKUGGAN Ngt nött sned pocket. 30948d 40 kr

Story, Jack Trevor SKUGGAN [Nine o'clock shadow]. Lindqvist 1960. 145+3s, ngt nött pocket. / Översättning av Olov Nylander. 37090d 60 kr

Stout, Rex 3 FOR THE CHAIR. Bantam A1796, 1958. 154s, nött pocket, på engelska. 15064d 60 kr

Stout, Rex A RIGHT TO DIE. Fontana / Collins 1980. 191+1s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 13497d 40 kr

Stout, Rex A RIGHT TO DIE. Bantam 1969. 136+2s, ngt nött pocket, blekt rygg, på engelska. 39671d 40 kr

Stout, Rex BLACK ORCHIDS. Bantam 1992. 192+1s, pocket, sned, ryggränder, på engelska. 39672d 40 kr

Stout, Rex CHAMPAGNE FOR ONE. Bantam 1968. 152+4s, nött sned pocket, ägarinfo, på engelska. 39673d 40 kr

Stout, Rex DET SVARTA BERGET [The black mountain]. Bra Spänning 1981. 194+1s, inbunden, svagt sned, ngt nött. 39380d 60 kr

Stout, Rex EN VÄV AV LÖGN [The final deduction]. Bra Böcker 1976. 184+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Pelle Fritz-Crone. 37588d 60 kr

Stout, Rex JU FLER KOCKAR [Too many cooks]. Bra Böcker 1972. 243+1s+recept, inbunden m skyddsomslag m blekt rygg. / Översättning av Margaretha Odelberg. Tid publ i Sverige under titeln MORD BLAND MÄSTERKOCKAR. 37585d 125 kr

Stout, Rex JU FLER KOCKAR [Too many cooks]. Bra Böcker 1972. 243+1s+recept, inbunden m ngt nött skyddsomslag m ngt blekt rygg. / Översättning av Margaretha Odelberg. Tid publ i Sverige under titeln MORD BLAND MÄSTERKOCKAR. 15409d 125 kr

Stout, Rex MIGHT AS WELL BE DEAD. Bantam A1795, 1958. 154s, pocket, reva ryggfot, exlibris, på engelska. 18L0205 125 kr

Stout, Rex MORD I JUNGFRUBUREN [Too many women]. Norstedts 1951. 254+1s, häftad, sned, blekt rygg o del av främre omslag, nött. / Översättning av Margaretha Odelberg. 37583d 150 kr

Stout, Rex MORE DEATHS THAN ONE. Fontana / Collins 1969. 191+1s, nött pocket, tillskrift, på engelska. 39678d 40 kr

Stout, Rex MÖRDANDE MANUSKRIPT [Murder by the book]. Deckarhyllan 2021. Första svenska upplagan. 304+6s, pocket. 39289d 90 kr

Stout, Rex NERO WOLFE FÖRSVINNER [In the best families]. B. Wahlströms 1954. 255+1s, inbunden, fläkiga pärm, namn försättsblad. / Översättning av Josef Almqvist. Wahlströms detektivserie III. 39384d 60 kr

Stout, Rex NÄSTAN DÖD [Might as well be dead]. B. Wahlströms 1958. 254+2s, inbunden, ngt nött. / Översättning av Gallie Åkerhielm. Månadsdeckaren 38. 39686d 60 kr

Stout, Rex PLEASE PASS THE GUILT. Bantam 1984. 168+4s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 37318d 40 kr

Stout, Rex PLEASE PASS THE GUILT. Fontana / Collins 1974. 189+3s, sned pocket, namn, på engelska. 39679d 40 kr

Stout, Rex PLOT IT YOURSELF. Bantam F3582, 1968. 137+1s, nött pocket, ägarinfo, på engelska. 39656d 40 kr

Stout, Rex PLOT IT YOURSELF. Bantam 1968. 137+1s, ngt nött svagt sned pocket, på engelska. 39680d 60 kr

Stout, Rex PM FÖR EN VD [Please pass the guilt]. Bra Böcker 1975. 210+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, förlagsstämpel försättsblad. / Översättning av Gunnar Unger. 37582d 60 kr

Stout, Rex PM FÖR EN VD [Please pass the guilt]. Trevi 1975. 210+1s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg, ngt nött. / Översättning av Gunnar Unger. 37581d 125 kr

Stout, Rex PRISONER'S BASE. Bantam 1975. 154+2s, pocket, blekt rygg, nött, på engelska. 39682d 40 kr

Stout, Rex PRISONER'S BASE. Bantam 1963. 154+2s, pocket, på engelska. / Även utg. som Out goes she. 38814d 60 kr

Stout, Rex RED THREADS. Panther 1965. 155+5s, ngt nött pocket, ägarinfo, på engelska. 39654d 60 kr

Stout, Rex RETTEN TIL Å DØ [A right to die]. E. Green 1967. 157+1s, sned pocket, på norska. / Översättning av Leif Sundhøi. De beste kriminalromaner 21. 37316d 60 kr

Stout, Rex THE BROKEN VASE. Panther 1966. 127+1s, ngt nött svagt sned pocket, ägarinfo titelsida, på engelska. 39668d 60 kr

Stout, Rex THE FATHER HUNT. Fontana / Collins 1978. 191+1s, sned pocket, reva rygghuvud, tillskrift, på engelska. 39674d 40 kr

Stout, Rex THE GOLDEN SPIDERS. Bantam 1989. 150+4s, ngt sned pocket, namn datum ort, på engelska. 37321d 40 kr

Stout, Rex THE GOLDEN SPIDERS. Bantam 1969. 150+3s, pocket, sned, ryggränder, tillskrift, på engelska. 39675d 40 kr

Stout, Rex THE PRESIDENT VANISHES. Pyramid 1968, 3rd printing. 201+5s, sned ngt nött pocket, namn, på engelska. 39681d 90 kr

Stout, Rex THE SECOND CONFESSION. Bantam 1975. 197+5s, nött pocket, namn, på engelska. 39657d 40 kr

Stout, Rex THE SOUND OF MURDER. Pyramid 1969. 190+2s, ngt nött pocket, på engelska. / Även utg under titeln: Alphabet Hicks. 39670d 60 kr

Stout, Rex THREE AT WOLFE'S DOOR. Bantam 1968. 154s, nött pocket, ägarinfo, på engelska. 39690d 40 kr

Stout, Rex THREE DOORS TO DEATH. Bantam 1980. 181+1s, nött pocket, kulspetskladd sista sidan, på engelska. 39691d 40 kr

Stout, Rex THREE FOR THE CHAIR. Bantam 1976. 154s, sned nött pocket, tillskrift, på engelska. 39689d 40 kr

Stout, Rex THREE MEN OUT. Bantam 1964. 150+2s, nött pocket, skadat rygghuvud, tillskrift, på engelska. 39693d 40 kr

Stout, Rex THREE WITNESSES. Bantam uå, 4th printing. 179+5s, nött sned pocket, på engelska. 39694d 40 kr

Stout, Rex TOO MANY CLIENTS. Fontana / Collins 1973, 2nd impression. 192s, nött pocket, på engelska. 39655d 40 kr

Stout, Rex TOO MANY COOKS. Pyramid 1963. 190+2s, pocket, på engelska. 38808d 60 kr

Stout, Rex TRIO FOR BLUNT INSTRUMENTS. Bantam 1974. 200+2s, ngt nött pocket, på engelska. 39687d 40 kr

Stout, Rex TRIPLE JEOPARDY. Bantam 1977. 183+3s, sned nött pocket, endast läsex, på engelska. 39692d 40 kr

Stout, Rex TRIPLE JEOPARDY. Collins Crime Club 1962, 1st UK edition. 188+4s, inbunden, blekt rygg samt partier av pärmarna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. KAT-7-068 300 kr

Stout, Rex TROUBLE IN TRIPLICATE. Bantam 1967. 149+5s, nött ngt sned pocket, namn, på engelska. 15277d 40 kr

Stout, Rex TROUBLE IN TRIPLICATE. Bantam 925, 1951. 186s, nött ngt sned pocket, på engelska. 15065d 125 kr

Stout, Rex m.fl. THE NERO WOLFE COOKBOOK. Penguin 1983, reprint. 203+4s, häftad, blekt rygg, på engelska. 39265d 150 kr

[Stout, Rex] Goldsborough, Robert DEATH ON DEADLINE. Bantam 1988. 185+19s, nött ngt sned pocket, på engelska. / Nero Wolfe. 34455d 40 kr

[Stout, Rex] Goldsborough, Robert MURDER IN E MINOR. Fontana / Collins 1988. 223+1s, ngt nött pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. / Nero Wolfe. 34715d 60 kr

Strandberg, Mats FÄRJAN. Norstedts 2015. 476+4s, inbunden m skyddsomslag. 34732f 150 kr

Strange, John Stephen DÖDEN SÖKER SITT. Gebers 1954. 245+1s, inbunden, blekt rygg, exlibris. 10962d 125 kr

Strange, John Stephen LOOK YOUR LAST. Collins Crime Club uå. 192s, privatinbunden pocket, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37267d 60 kr

Strange, John Stephen NIGHT OF RECKONING. Collins Crime Club 1959. 1st UK ed. 256s, inbunden, blekt rygg, biblioteksstämplar försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37268d 150 kr

Strange, John Stephen THE CHINESE JAR MYSTERY. Collins Crime Club 1935, 3rd impression. 254+2s, inbunden, blekt rygg, ngt sned, mkt nött o fläckig, endast läsex, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37269d 150 kr

Straub, Peter GENGÅNGARE. Norstedts 1980. 443+1s, häftad, ngt nött. 12349f 300 kr

Streit, Kurt W. ÖVERSTENS DÖDSFLYGNING. Flygets hjältar 8 1954. 32s, klammerhäftad, ngt nött, litet märke efter borttagen prislapp bakre omslag, reva rygghuvud. 15260d 150 kr

Stribling, T. S. CLUES OF THE CARIBBEES. Dover 1977. 314+15s, häftad, ngt nött, på engelska. / Queen's Quorum 80. 35133d 150 kr

Strieber, Whitley VARULVARNA. Askild & Kärnekull 1979. 275s, häftad, skurna snitt, ngt nött. 34622f 150 kr

Strömberg, Sigge HEMLIGHETEN PÅ ALMNÄS. DETEKTIVROMAN JÄMTE ANDRA HISTORIER. Åhlén & Åkerlund 1922. 157s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Sigge Strömberg-böckerna 8. 37375d 125 kr

Strömberg, Sigge (Christian Wall) FLICKAN FRÅN PARIS. BERÄTTELSE FRÅN KRIGSSKÅDEPLATSEN. Nordiska Förlaget 1915. 127s, inbunden, blekt rygg. 15261d 200 kr

Strömberg, Sigge (Christian Wall) HEMLIGHETEN PÅ ALMNÄS. Nordiska Förlaget 1915. Första upplagan. 127s, inbunden, blekt rygg. 15093d 200 kr

Sturgeon, Theodore VENUS PLUS X. Pyramid F732, 1962. 2nd printing, 160s, ngt nött pocket, kulspetspris bakre omslag, på engelska. 13403f 60 kr

Sturgeon, Theodore WITHOUT SORCERY. Prime Press 1948. 355s, inbunden, ngt nött, namn, på engelska. 11385f 200 kr

Ståhl, Henrik TILL VIAL. 8400 DAGAR KVAR. BonnierCarlsen 2019. 175+1s, pappband. 35221f 125 kr

Stålmarck, Torbjörn ATT DÖDA CASSIE. B. Wahlströms 1968. 221+1s, häftad m skyddsomslag, nött. 37260d 125 kr

Stålmarck, Torbjörn I FÖRENING MED MORD. B. Wahlströms 1962. 255+1s, häftad, recensionsstämpel förtitel, 12737d 125 kr

Sue, Eugène DEN VANDRANDE JUDEN [FÖRSTA DELEN]. Hierta 1887. 379+5s, mkt nött privathalvskinnbd, namn. 11389d 150 kr

Sundell, Björn DEN STORE MANNENS SKUGGA. Söderströms 2006. 348+1s, häftad, ngt nött. 14034d 150 kr

Suneson, Vic BROTTFORSEN. Gebers 1966. Första upplagan. 281+1s, häftad, ngt nött, endast ca halva boken sprättad. 37252d 125 kr

Suneson, Vic DEN TREDJE DRÖMMEN. Novell i tidskriften OBS! nr 14 1952. Ngt nött. Ifyllt korsord m blyerts s66. 15133d 60 kr

Suneson, Vic EN MAN FÖRSVINNER. Novell i tidskriften OBS! nr 19 1951. Ngt nött. Ifyllt korsord m blyerts s50. 15130d 60 kr

Suneson, Vic EN TUR I BIL. Novell i tidskriften OBS! nr 14 1951. Ngt nött. Ifyllt korsord m blyerts s66. 15132d 60 kr

Suneson, Vic FALLET 44:AN. Gebers 1963. Första upplagan. 235+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, ngt nötta pärmar. 37253d 150 kr

Suneson, Vic FINNS DET NÅGRA SNÄLLA BARN? Novell i tidskriften OBS! nr 24/25 1951. Ngt nött. 15137d 60 kr

Suneson, Vic FÄLL INGA TÅRAR. Gebers 1953, 2uppl. 223+1s, häftad, namn förtitel. 37256d 125 kr

Suneson, Vic FÖRTROELIGA BAND. Gebers 1962. Första upplagan. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, namn förtitel. 37257d 150 kr

Suneson, Vic GARAGET. Novell i tidskriften OBS! nr 8 1951. Ngt nött. Ifyllt korsord m blyerts s44. 15129d 60 kr

Suneson, Vic GRÄSMATTAN. Novell på s.96-99 i Böckernas värld 1970:2. Häftad. 114s. Reva ryggfot. 14910d 125 kr

Suneson, Vic JAG VILLE DET INTE! Novell i tidskriften OBS! nr 19/20 1952. Ngt nött. Ifyllt korsord m blyerts s66. 15134d 60 kr

Suneson, Vic KLAS OCH DEN GAMLA RUINEN. B. Wahlströms 1975. 158+2s, inbunden, ägarstämpel o tejprester titelsida, litet bokägarmärke. / Juryböckerna 69. 37425d 60 kr

Suneson, Vic KLAS OCH DEN MYSTISKA PERUKEN. B. Wahlströms 1974. 159+1s, inbunden, namn, litet bokägarmärke. / Wahlströms juryböcker 64. 37063d 60 kr

Suneson, Vic LINJE LANGELAND. Bonniers 1972. 206+2s, privatinbunden m ryggtiteletikett, främre och bakre omslaget medbundet, recensionsexstämpel s[208]. 12323d 200 kr

Suneson, Vic MORD PÅ MENYN. Gebers 1970. 214+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 11394d 125 kr

Suneson, Vic MORD PÅ MENYN. Gebers 1970. Första upplagan. 214+1s, inbunden m nött skyddsomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37060d 125 kr

Suneson, Vic MORD PÅ MENYN. Gebers 1970. Första upplagan. 214+1s, häftad, ngt nött, ngt blekt rygg, namn, prislapp bakre omslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37061d 125 kr

Suneson, Vic MÖRDAREN INOM MIG. Gebers 1969. Första upplagan. 257s, häftad, ngt nött, reva bakre omslag, förlagsstämpel. 37056d 125 kr

Suneson, Vic MÖRDAREN INOM MIG. Gebers 1969. Första upplagan. 257s, privatinbunden, främre omslag medbundet, namn. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37057d 150 kr

Suneson, Vic MÖRDAREN INOM MIG. Aldus / Bonniers 1971. 165+2s, pocket, mörknad rygg, ngt nött. / Zebra 286. 37055d 60 kr

Suneson, Vic O.P. NILSSONS EGET FALL. Bonniers 2002. 203+1s, inbunden m skyddsomslag, prislappsrest främre omslag. / Bonniers kriminalklassiker. 37052d 125 kr

Suneson, Vic O.P. NILSSONS EGET FALL. Bonniers 1975. Första upplagan. 220+1s, häftad, läsexetikett sista inlagesidan, ngt nött, ryggränder, ngt sned. 37424d 150 kr

Suneson, Vic OCH HÄCKEN VÄXTE. Gebers 1955. Första upplagan. 253+1s, häftad, sned, nött. 37053d 125 kr

Suneson, Vic ORDET ÄR MORD. Gebers 1958. 263+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 11395d 125 kr

Suneson, Vic ORDET ÄR MORD. Gebers 1958. Första upplagan. 263+1s, inbunden, främre omslag medbundet, namn. 37050d 125 kr

Suneson, Vic SANNINGEN OM MARIE-CLAIRE. Gebers 1965. Första upplagan. 306+1s, häftad, sned, nött, namn. 37049d 125 kr

Suneson, Vic SKANDAL I SALUHALLEN. Bonniers 1972. Första upplagan. 200+3s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, prislapp bakre omslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37047d 125 kr

Suneson, Vic SKÄRVOR BETYDER LYCKA. Gebers 1961. Första upplagan. 242+1s, inbunden. 37044d 125 kr

Suneson, Vic SKÄRVOR BETYDER LYCKA. Gebers 1961. Första upplagan. 242+1s, häftad, ngt nött. 37045d 125 kr

Suneson, Vic SKÄRVOR BETYDER LYCKA. Gebers 1961. Första upplagan. 242+1s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37046d 150 kr

Suneson, Vic TJUGOETT. Aldus / Bonniers 1971. 179+2s, pocket. / Zebra 275. 37042d 60 kr

Suneson, Vic UDDAGÄNGET. Bonniers 1974. Första upplagan. 191+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, initialer försättsblad. 37041d 150 kr

Svedelid, Olov ANMÄLD FÖRSVUNNEN. Forum 1972. 177+1s, häftad, ngt sned, nött, ryggränder. / Roland Hassel. 14308d 150 kr

Svedelid, Olov BESKYDDARNA. Forum 1974. 228+11s, inbunden m nött skyddsomslag, tillskrift. / Roland Hassel. 34636d 125 kr

Svedelid, Olov BETONG-ROSORNA OCH BRÄNDERNA. Forum 1981. 150+1s, pappband, ngt sned. 38964d 125 kr

Svedelid, Olov BETONG-ROSORNA OCH DAMEN SOM FÖRSVANN. Forum 1981. 171+1s, pappband, sned. 38963d 125 kr

Svedelid, Olov DE GIRIGA. Forum 1989. 331+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned ngt nött, ägarinfo försättsblad. / Roland Hassel. 30525d 60 kr

Svedelid, Olov DÖDEN FYLLER HUNDRA. Lindqvist 1974. 222s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt nött, sned, tillskrift. 11402d 60 kr

Svedelid, Olov DÖDEN TYSTAR MUN. Forum 1974. 218+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33467d 125 kr

Svedelid, Olov DÖDEN TYSTAR MUN. Futurum 1964. 254s, häftad, ingen förtitel, ryggränder. 11403d 200 kr

Svedelid, Olov DÖDEN TYSTAR MUN. Kristallförlaget 1968. 255s, häftad, ngt nött. 11404d 60 kr

Svedelid, Olov EN SÄLJARE ÄR DÖD. Kristallförlaget 1967. 284s, häftad, skuren, tillskrift. 11406d 125 kr

Svedelid, Olov EN SÄLJARE ÄR DÖD. Kristallförlaget 1967. 284s, häftad, skuren, tillskrift. 37278d 125 kr

Svedelid, Olov GIFT MED EN SKUGGA. B. Wahlströms 1981. 156+4s, ngt nött ngt sned pocket, lite kulspetskladd främre omslags insida o försättsblad. 25229d 40 kr

Svedelid, Olov GIFTIGA KARAMELLER. Forum 1997. 224+1s, inbunden m skyddsomslag. 11407d 125 kr

Svedelid, Olov GIFTIGA KARAMELLER. Forum 1997. 224+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36915d 125 kr

Svedelid, Olov GRETA GARBO OCH DEN DÖDE MEXIKANEN. Forum 2007. 302+1s, inbunden m skyddsomslag. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36195d 150 kr

Svedelid, Olov HASSEL OCH JAKTEN PÅ LILLA MONA. Bonnierförlagen 2001. 222+1s, inbunden m skyddsomslag. 30044d 125 kr

Svedelid, Olov JAG KOMMER OCH HÄMTAR DIG. Forum 1977. 188+3s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, ngt nött. 34633d 125 kr

Svedelid, Olov PIRATERNA. Forum 1995. 330s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt fläckig, sned. / Roland Hassel. 34992d 125 kr

Svedelid, Olov SAMTAL FRÅN EN DÖD. Kristallförlaget 1970. 256s, häftad, nött rygg, lång tysk tillskrift förtitel. 11410d 60 kr

Svedelid, Olov STRÖMKANTRING. Forum 2001. 362+1s, inbunden ngt nött skyddsomslag. 33869f 150 kr

Svedelid, Olov SVARTA BANKEN. Forum / Månadens Bok 1973, 2:a upplagan - 16-18:e tusendet. 188+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned. / Roland Hassel. 30522d 125 kr

Svedelid, Olov ÖDEN PÅ HOTELL. Sellin 1994. 249s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 36470d 150 kr

Svedelid, Olov & Albert Bonnier jr 24 TIMMAR. Bonniers 1990. 241+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 32754d 125 kr

Svedelid, Olov & Leif Silbersky MORD BÄSTE BRODER! AWE/Gebers 1974. Första upplagan. 213s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, fläckig pärm. 36535d 150 kr

Svedelid, Olov & Leif Silbersky VILLFARELSEN. AWE / Gebers 1984. 2tryckn, 272+1s, inbunden m nött skyddsomslag m blekt rygg, sned, smutsiga snitt. 32673d 125 kr

Svedelid, Olov & Paul Haglind EN MÄNNISKA FÖRSVINNER. Kristallförlaget 1977. 210s, plastband m nött skyddsomslag. L19031 350 kr

Svedelid, Olov (Martin Frost) FARVÄL, MR PRESIDENT! Forum 1975. 237+3s, inbunden m nött skyddsomslag, namnetikett. 11412d 125 kr

Symons, Julian A CRIMINAL COMEDY. Viking 1086. 1st US ed. 220s, inbunden m ngt nött ej prisklippt @14.95 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39482d 200 kr

Symons, Julian A REASONABLE DOUBT. Pan X150, 1962. 248+8s, ngt nött pocket, på engelska. / Essäer om verkliga brott. 39600d 125 kr

Symons, Julian A SORT OF VIRTUE. Macmillan 1996. 1st UK ed. 338s, inbunden m ej prisklippt £15.99 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39230d 200 kr

Symons, Julian BLAND BEGINNING. Harper (c) 1949. 1st US ed (I-Y). 236s, inbunden, på engelska. 37243d 125 kr

Symons, Julian BROTTETS BANA [The progress of a crime]. Berghs 1961. Första svenska upplagan. 237+3s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Dedikation: 'Till XXX från tillg. Övers [Gertrud Hemmel].' på försättsbladet. 12846d 300 kr

Symons, Julian DEATH'S DARKEST FACE. Macmillan 1990. 1st UK ed. 272s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £12.95 skyddsomslag, svagt sned, skrapmärke försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39231d 150 kr

Symons, Julian DEN KUSLIGA LEKEN [The players and the game]. Berghs 1975. 213+3s, häftad, blekt rygg o en bit in på pärmarna, prislapp bakre omslag. 39703d 150 kr

Symons, Julian DEN KUSLIGA LEKEN. Berghs 1975. 213+3s, häftad, litet bokägarmärke, recensionsstämpel och R första sidan, osprättad. 12789d 200 kr

Symons, Julian DÖDEN GÅR PÅ VERNISSAGE [The immaterial murder case]. Fahlcrantz & Gumælius 1949. 245+1s, häftad, osprättad, bakre omslag ngt fläckigt. 11417d 200 kr

Symons, Julian DÖDEN GÅR PÅ VERNISSAGE [The immaterial murder case]. Fahlcrantz & Gumælius 1949. 245+1s, häftad, osprättad, litet bokägarmärke. 12755d 200 kr

Symons, Julian GIFTMORDEN PÅ BLACKHEATH [The Blackheath poisonings]. Berghs 1983. 274+6s, häftad, blekt rygg, ngt sned, skuren. / Översättning av Gabriel Setterborg. 37285d 200 kr

Symons, Julian KOMPLOTTEN MOT ROGER RIDER [The plot against Roger Rider]. Bra Böcker 1975. 240+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m mörknad rygg. 39286d 60 kr

Symons, Julian KOMPLOTTEN MOT ROGER RIDER. Berghs 1975. 218+6s, häftad, litet bokägarmärke, prislapp bakre omslag. 12795d 200 kr

Symons, Julian MAKTENS LABYRINT. Berghs 1980. 217+7s, häftad, litet bokägarmärke. 12793d 125 kr

Symons, Julian MANNEN SOM TOG LIVET AV SIG. Wahlström & Widstrand 1968. 157+2s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 12757d 60 kr

Symons, Julian MORD I GULA HANDSKAR. Fahlcrantz & Gumælius 1948. 279s, häftad, ngt nött, ngt sned, ngt fläckig, litet bokägarmärke. 12799d 200 kr

Symons, Julian MORDET PÅ FRANCIE LAKE [The killing of Francie Lake]. Wahlström & Widstrand 1965. 183+1s, häftad, sned, förlagsstämpel sista sidan, litet bokägarmärke. 12800d 125 kr

Symons, Julian MORDET PÅ FRANCIE LAKE [The killing of Francie Lake]. Wahlström & Widstrand 1965. 183+1s, häftad, osprättad. ngt nött. 10108d 200 kr

Symons, Julian MORDET PÅ FRANCIE LAKE [The killing of Francie Lake]. Wahlström & Widstrand 1965. 183+1s, häftad, osprättad. ngt nött, litet bokägarmärke. 12769d 200 kr

Symons, Julian MORDETS FÄRG [The colour of murder]. Berghs 1958. 218+6s, inbunden m nött skyddsomslag, namn, litet bokägarmärke. 12787d 200 kr

Symons, Julian MORDETS FÄRG [The colour of murder]. Prisma 1961. 191+1s, inbunden m ngt nött tejplagat skyddsomslag, litet bokägarmärke. 12786d 150 kr

Symons, Julian MORDETS FÄRG [The colour of murder]. Prisma / Biblioteksförlaget 1961. 191+1s, ngt nött pocket. 39594d 40 kr

Symons, Julian NÄTET. Spektra 1975. 276+12s, pappband. 12802d 125 kr

Symons, Julian SLUTET PÅ VISAN. Wahlström & Widstrand 1967. 194+2s, häftad, litet bokägarmärke. 12778d 60 kr

Symons, Julian SNITSELJAKTEN [The paper chase]. Wahlström & Widstrand 1963. Första svenska upplagan. 180+1s, häftad, fläckig, delvis mörknat omslag. 39586d 150 kr

Symons, Julian SNITSELJAKTEN [The paper chase]. Wahlström & Widstrand 1965. 180+4s, häftad. / Översättning av Gunnar Tannefors. W&Ws svarta serie 2. 37279d 60 kr

Symons, Julian SÅ DOG ANNABEL LEE. Berghs 1985. 219+5s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke, skuren. 12796d 200 kr

Symons, Julian THE 31ST OF FEBRUARY. Harper / Perennial 1978. 212+4s, nött pocket, på engelska. 37248d 40 kr

Symons, Julian THE BROKEN PENNY. Hamish Hamilton / Fingerprint 1973. 192s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37244d 125 kr

Symons, Julian THE END OF SOLOMON GRUNDY. Collins Crime Club © 1964. 1st UK ed. 255+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39323d 150 kr

Symons, Julian THE GIGANTIC SHADOW. Crime Club © 1958. 192s, inbunden m ngt nött ej prisklippt 10s6d skyddsomslag m kancellansprissticker: 'FIRST CHEAP 8/6 NET EDITION', namn, på engelska. 15248dx 350 kr

Symons, Julian THE KENTISH MANOR MURDERS. Viking 1988. 1st US ed. 191s, inbunden m ej prisklippt $15.95 skyddsomslag m avtagbar plast, förlagsreklam bilagd, på engelska. / Från Gösta Gillbrgs bibliotek. 38965d 200 kr

Symons, Julian THE KILLING OF FRANCIE LAKE. Collins Crime Club © 1962. 1st UK ed. 256s, inbunden, nött, fläckig, på engelska. 39347dx 125 kr

Symons, Julian THE MAN WHO LOST HIS WIFE. Penguin 1977. 203+5s, nött pocket, på engelska. 37245d 40 kr

Symons, Julian THE MAN WHOSE DREAMS CAME TRUE. Penguin 1977. 236+1s, fuktmärkt pocket, endast läsex, på engelska. 37246d 40 kr

Symons, Julian THE NARROWING CIRCLE. Penguin 1987. 223+1s, häftad, ngt nött, på engelska. 37247d 125 kr

Symons, Julian THE PLOT AGAINST ROGER RIDER. Penguin 1975. 184+8s, pocket, prislapp, på engelska. 13559d 60 kr

Symons, Julian THE THIRTYFIRST OF FEBRUARY. Gollancz 1950. 1st UK ed. 204s, inbunden, fläckiga efter-/försättsbald, Foyles-sticker försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0247 250 kr

Sörmark, Sven DE OBJUDNA. Litteraturfrämjandet / Forum 1976. 140+1s, inbunden, 'Klas [Lithner], / från vännen / författaren' på försättsbladet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39503d 150 kr

Sörmark, Sven DE OBJUDNA. Forum 1975. 140+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32529d 60 kr

Sörmark, Sven ETT SISTA LEENDE. Forum 1979. Första upplagan. 202+1s, inbunden m nött skyddsomslag, recensionsexstämpel, 'Klas [Lithner] / från vännen / författaren' på försättsbladet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39502d 150 kr

Sörmark, Sven ETT SISTA LEENDE. Forum 1979. 202+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32521d 60 kr

Sörmark, Sven HOTAD. EN VECKA I EN TIDNINGSKUNGS LIV. Litteraturfrämjandet / Forum 1978. ISBN 9137062476. 184+1s. Ngt snett pappband. Övre hörnen kantstötta. / Dedikation: 'Klas [Lithner], från vännen författaren'. 20060d 150 kr

Sörmark, Sven HOTAD. EN VECKA I EN TIDNINGSKUNGS LIV. Forum 1977. 184+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, märke efter tidigare blyertspris sista sidan, litet bokägarmärke. 32522d 60 kr

Sörmark, Sven HUR ELSA WILSON FÖRSVANN. Bonniers 1970. 218+2s, häftad, nött, litet bokägarmärke. 36558d 150 kr

Sörmark, Sven I MORGON DIN FIENDE. Forum 1981. Förhandsex. 222+1s, häftad m nött skyddsomslag. 11425d 60 kr

Sörmark, Sven I MORGON DIN FIENDE. Forum 1981. 222+1, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. 32528d 60 kr

Sörmark, Sven SJU RYSARE. Spektra 1975. 276+12s, pappband. 36557d 150 kr

Sörmark, Sven VÄCK INTE MARIE. Aldus / Bonniers 1969. 148+3, nött pocket, prislapp bakre omslag. 11281d 60 kr

Sörmark, Sven ÄNGLARNA. Forum 1978. 194s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. 32523d 125 kr
UPP

T

Tey, Josephine A SHILLING FOR CANDLES. Pan G170, 1964. 188+4s, ngt nött pocket, på engelska. 20L0229 125 kr

Tey, Josephine A SHILLING FOR CANDLES. Arrow 2011. 245+7s, ngt nött pocket, på engelska. 36517d 40 kr

Tey, Josephine BRAT FARRAR. Arrow 2009, 6th printing. 274+10s, häftad, nött, på engelska. 36519d 60 kr

Tey, Josephine BRAT FARRAR. Pan 280, 1954. 254+2s, pocket, ngt nött, exlibris som missfärgat främre omslagets insida, på engelska. 15267d 125 kr

Tey, Josephine BRAT FARRAR. Arrow 2009, 4th printing. 274+10s, häftad, ngt nött, på engelska. 15580d 60 kr

Tey, Josephine MISS PYM DISPOSES. Pan 1973, 6th printing. 191+1s, nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 36940d 40 kr

Tey, Josephine SKÖN SOM SYNDEN [To love and be wise]. Wahlström & Widstrand 1965. 180+1s, häftad, ngt nött, svag främre innerfals, ägarmonogram i bläck titelsida som färgat av sig mot förtitelsn baksida. 11429d 150 kr

Tey, Josephine SKÖN SOM SYNDEN [To love and be wise]. Wahlström & Widstrand 1965. Första svenska upplagan. 180+1s, häftad, ngt nött, märke efter tidigare blyertspris o hårt blyerts-V förtitel. 15425d 150 kr

Tey, Josephine THE FRANCHISE AFFAIR. Penguin 841, 1954. 253+3s, nört ngt sned pocket, på engelska. 38988d 40 kr

Tey, Josephine THE SINGING SANDS. Mandarin 1992. 245+5s, pocket, namn, ryggränder, på engelska. 36632d 40 kr

Tolkien, J. R. R. BILBO. EN HOBBITS ÄVENTYR. Rabén & Sjögren 1971. 231+4s, sned pocket, ryggränder. 34533f 125 kr

Tolkien, J. R. R. DER KLEINE HOBBIT. DTV 1974. 301+3s, ngt nött pocket, illustrerad av Klaus Ensikat, på tyska. 13534f 125 kr

Tolkien, J. R. R. FARMER GILES OF HAM. THE ADVENTURES OF TOM BOMBADILL. Unwin 1979, reprint. 144s, ngt nött pocket, på engelska. 34532f 125 kr

Tolkien, J. R. R. GILLIS BONDE FRÅN HAM. Gebers 1971. 85+1s, ngt nött pocket 14577f 125 kr

Tolkien, J. R. R. RINGENS VÄRLD. Gebers 1972. 2uppl, 160s, häftad, ngt nött. 11434f 60 kr

Tolkien, J. R. R. RINGENS VÄRLD. AWE/Gebers 1976, 2uppl,3tryckn. 160s, häftad, prislapp främre omslaget, ngt nött. 15073f 125 kr

Tolkien, J. R. R. TRÄD OCH BLAD. Gebers 1972. Första upplagan. 117s, pocket, nött rygg, ngt nött i övrigt, namn och kulspetskladd främre omslags insida. 60192v 300 kr

[Tolkien, J. R. R.] Beard, Henry N. & Douglas C. Kenney BORED OF THE RINGS. A PARODY OF J.R.R. TOLKIEN'S THE LORD OF THE RINGS Signet / New American Library 1969. 160s. Ngt nött pocket. På engelska. 16L0708 150 kr

[Tolkien, J. R. R.] Beard, Henry N. & Douglas C. Kenney BORED OF THE RINGS. A PARODY OF J. R. R. TOLKIEN'S THE LORD OF THE RINGS. RoC (1993), 17th printing. 149s, häftad, på engelska. 35307f 125 kr

[Tolkien, J. R. R.] Beard, Henry N. & Douglas C. Kenney HÄRSKEN PÅ RINGEN. AlfabetaAnamma 2005. 240+2s, pocket. 35308f 60 kr

[Tolkien, J. R. R.] Ohlmarks, Åke TOLKIEN-LEXIKON MED ALLT FRÅN ALVHEM TILL ÖRTPLYTE. AWE/Gebers 1976. 279s, pocket, namn datum. K1H008 150 kr

Tracy, Louis DE TVÅ SVÄRDEN. B. Wahlströms 1916. 176s, häftad, mkt nött. 15203d 125 kr

Tracy, Louis HELEN WYNTONS DRÖM [The silent barrier]. Åhlén & Åkerlund 1920. 255s, privatinbunden, främre omslag medbundet, bandet m märken efter silverfiskar(?), pappersförluster hörn i början av boken samt s121-124 men utan textförlust. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0210 125 kr

Tracy, Louis STOWMARKET-MYSTERIET [A fatal legacy]. Holmquist 1917. 160s, häftad, sned, nött rygg, revigt omslag, ingen förtitel. 12047d 60 kr

Tracy, Louis THE LAW OF THE TALON. Hodder & Stoughton uå (ca 1928-29). 312+8s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15164d 250 kr

Tracy, Louis THE PASSING OF CHARLES LANSON. Hodder & Stoughton uå (ca 1927-28). 314s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15165d 250 kr

Tracy, Louis (Gordon Holmes) ELINOR HINTON. B. Wahlströms 1911. 195+1s, privatinbunden, ngt nött. 11449d 125 kr

Trenter, Stieg ALDRIG NÄCKEN. Bonniers 1953, 20-25tus. 266+4s, häftad, nött, ngt sned, informativa blyertsnoteringar förtitel, namn. 37437d 150 kr

Trenter, Stieg DOCKAN TILL SAMARKAND. Bonniers 1959. 254+2s, häftad, nött, ryggränder, skadade ryggändar. 12495d 150 kr

Trenter, Stieg DOCKAN TILL SAMARKAND. Bonniers 1964. 203+4s, pocket, tilltryckt rygghuvud. 30021d 40 kr

Trenter, Stieg DOCKAN TILL SAMARKAND. Bonniers 1959. Första upplagan. 254+2s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37939d 200 kr

Trenter, Stieg DOCKAN TILL SAMARKAND. Bonniers 1987. 254+2s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, inget försättsblad. 39356dx 60 kr

Trenter, Stieg DVÄRGARNA. Bonniers 1988. 194+5s, inbunden m nött skyddsomslag, överstruket namn o gammalt fortfarande synligt blyertspris försättsblad. 35962d 125 kr

Trenter, Stieg ELD IHÅG. Bonniers 1960. 254+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, för-/eftersättsblad delvis märknat pga skyddsomslagets flikar. / Harry Fribergs äventyr. 39549d 200 kr

Trenter, Stieg FARLIG FÅFÄNGA. Bonniers Folkbibliotek 1949. 254+1s, häftad, ngt nött, ägarinfo främre omslagets insida. 30973d 90 kr

Trenter, Stieg GULDGÅSEN. Bonniers 1964, 36-39tus. 217+1s, inbunden m trasigt skyddsomslag, ngt sned. 39704d 150 kr

Trenter, Stieg KALLA HANDEN. Bonniers 1957, 31-37tus. 221+1s, häftad, ngt sned, släppt ngt i rygg, nött. 37435d 150 kr

Trenter, Stieg KALLA HANDEN. Bonniers 2001. 221+1s, inbunden m skyddsomslag. 39357d 125 kr

Trenter, Stieg LYSANDE LANDNING. Bonniers Folkbibliotek 1957. 357+2s, inbunden m nött lagat skyddsomslag. 39861d 125 kr

Trenter, Stieg NARR PÅ NOCKEN. Bonniers 1956, 25-29tus. 243+1s, häftad, nött, sned, fläckig. 37431d 125 kr

Trenter, Stieg NARR PÅ NOCKEN. Bonniers 1979. 243+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. 37895d 60 kr

Trenter, Stieg NARR PÅ NOCKEN. Bonniers 1956, 30-36:e tusendet. 243+1s, inbunden, främre omslag medbundet, blekt rygg. 12648d 125 kr

Trenter, Stieg RISTAT I STEN. Bonniers 1960. 252+3s, häftad, ngt nött. / Harry Fribergs äventyr. 39548d 150 kr

Trenter, Stieg RISTAT I STEN. Bonniers 1966. 190+2s, ngt sned ngt nött pocket. / Zebra 217. 39852d 60 kr

Trenter, Stieg ROPAREN. Bonniers 1954. 325+2s, inbunden, blekt rygg, ngt sned. 34979d 150 kr

Trenter, Stieg ROPAREN. Bonniers 1954, 26-33tus. 325+2s, häftad, ngt nött, ngt sned. 37434d 200 kr

Trenter, Stieg ROPAREN. Bonniers 1954. Första upplagan. 325+2s, privatinbunden, ngt nött. 39552d 200 kr

Trenter, Stieg SJÖJUNGFRUN. Bonniers 1966. 212+1s, inbunden, ngt nött, biblioteksstämpel försättsblad. 33583d 150 kr

Trenter, Stieg SJÖJUNGFRUN. Bonniers 1987, 11-15:e tusendet. 212+3s, inbunden m skyddsomslag. 35958d 125 kr

Trenter, Stieg SJÖJUNGFRUN. Bonniers 1966. Första upplagan. 212+1s, häftad, sned, ngt nött. 39274d 125 kr

Trenter, Stieg SKUGGAN. Bonniers 1960. Första upplagan. 203+1s, häftad, ngt nött, stängd reva ca 20 mm främre omslag. 39324d 150 kr

Trenter, Stieg SPRINGAREN. Bonniers 1958, 36-39tus. 242+1s, häftad, ngt nött. 37433d 150 kr

Trenter, Stieg STUREMORDET. Bonniers 1962. 209+1s, häftad, nött, sned, fläckig. 31600d 150 kr

Trenter, Stieg STUREMORDET. Bonniers 1962. 209+1s, inbunden m mkt nött skyddsomslag, namn+telnr försättsblad, ngt fläckig. 33585d 150 kr

Trenter, Stieg STUREMORDET. Bonniers (Folkbibliotek) 1964. 218+1s, inbunden m fläckigt insektsangripet skyddsomslag. 39854d 125 kr

Trenter, Stieg TIGA ÄR SILVER. Bonniers Folkbibliotek 1958. 243+1s, inbunden m nött insektsangripet skyddsomslag. 39855d 125 kr

Trenter, Stieg TOLFTE KNAPPEN. Bonniers 1965, 39-40:e tusendet. 219+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 11249d 125 kr

Trenter, Stieg TOLFTE KNAPPEN. Bonniers 1965, 36-38:e tusendet. 219+1s, inbunden, blekt rygg. 15463d 125 kr

Trenter, Stieg TOLFTE KNAPPEN. Bonniers 1967. 171+3s, sned nött pocket. / Zebra 221. 39853d 60 kr

Trenter, Stieg TRAGISKT TELEGRAM. Bonniers 1988. 316+4s, inbunden m skyddsomslag. 35964d 150 kr

Trenter, Stieg TRÄFF I HELFIGUR. Bonniers Folkbibliotek 1956. 325+2s, inbunden m nött skyddsomslag. 39860d 125 kr

Trenter, Stieg & K. W. Gullers ITALIEN. Vingförlaget uå. 125+2s, pocket. 39513d 90 kr

Trenter, Stieg & K. W. Gullers ITALIEN. Vingförlaget uå. 125+2s, häftad. 45081d 125 kr

Trenter, Stieg & Ulla Trenter ROSENKAVALJEREN. Bonniers 1967, 26-30tus. 197+1s, häftad, sned, släppt ngt i rygg, tillskrift. 37428d 125 kr

Trenter, Stieg & Ulla Trenter ROSENKAVALJEREN. Bonniers 1982. 197+1s, inbunden m skyddsomslag, ägaretikett försättsblad. 37429d 125 kr

[Trenter, Stieg] Unaeus, Per-Åke STIEG TRENTER SOM MILJÖSKILDRARE. I Horisont 1985:5, s.53-61. Häftad. / I samma nr bl.a. novellen 'Massmänniskan' av Poe. 22L0600 125 kr

Trenter, Ulla DE DÖDAS LOTT. Bonniers 1978. 203+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt sned, märke efter tidigare blyertspris. 31616d 125 kr

Trenter, Ulla DE DÖDAS LOTT. Bonniers 1978. Första upplagan. 203+1s, inbunden m skyddsomslag, sned. 15440d 125 kr

Trenter, Ulla DE RÖDA CIRKLARNA. Bonniers 1989. Första upplagan. 227+1s, inbunden m skyddsomslag m ngt blekt rygg, några milimeter av bandets övre pärm blekt, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 11482d 150 kr

Trenter, Ulla DRAKBLODET. Bonniers 1976. 255+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, recensionsstämpel, litet bokägarmärke. 32734d 125 kr

Trenter, Ulla DRAKBLODET. Bonniers 1976. Första upplagan. 253+1s, häftad, sned, nött rygg, namn, prislapp bakre omslag. 37893d 125 kr

Trenter, Ulla GRODMUGGEN. Bonniers 1984. Första upplagan. 205+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt sned. 39906d 150 kr

Trenter, Ulla PÅFÅGELN. Bonniers 1969. 193+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32742d 125 kr

Trenter, Ulla PÅFÅGELN. Bonniers 1969. Första upplagan. 193+1s, häftad, nött, sned. 39812d 125 kr

Trenter, Ulla SAMTAL MED DÖDEN. LL 2004. 68+1s, pocket. 11707d 90 kr

Trenter, Ulla SKATTEN. Bonniers 1972. Första upplagan. 202+1s, häftad, sned, nött. 39750d 125 kr

Trenter, Ulla VÄRSTA MÖJLIGA TYSTNAD. Bonniers 1986. Första upplagan. 228+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg, sned, informativa blyertsnoteringar försättsblad. 15407d 150 kr

Trenter, Ulla VÄRSTA MÖJLIGA TYSTNAD. Bonniers 1986. Första upplagan. 228+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag rygg, sned. 15415d 150 kr

Trevor, Elleston GRÄVLINGENS SKOG. Berghs 1959. 163+1s, inbunden, ngt nött. 11486d 150 kr

Trevor, Elleston (Adam Hall) THE STRIKER PORTFOLIO. Heinemann 1969. 231+1s, inbunden, exlibris, på engelska. 13871d 150 kr

Trevor, Elleston (Simon Rattray) DROTTNINGEN HOTAD [Queen in danger]. Lindqvist 1956. 238s, häftad, namn, mkt nött. / Översättning av Astrid Borger. 38022d 60 kr

Trevor, Elleston (Simon Rattray) DÖDENS TYSTNAD [Dead silence]. Lindqvist / Allas deckarklubb 1960. 188s, häftad, mkt nött. / Översättning av Lars Hermanson. 38023d 60 kr

Treynor, Albert M. HAWK OF THE DESERT. Novel Selections uå. 128s, häftad, ngt nött, på engelska. Förkortad upplaga. 12080d 150 kr

Trimble, Louis HUVUDLÖS GÄST. Lindqvist 1959. 157+3s, pocket, blekt rygg. 45230d 125 kr

Trimble, Louis (Stuart Brock) DEN DÖDAS SKUGGA. Wennerbergs 1956. 191+1s, pocket. / Jaguar 76. 13244d 90 kr

Trosell, Aino TVÅNGSTRÖJAN. Prisma 2004. 285+1s, inbunden m skyddsomslag. 31843d 125 kr

Trosell, Aino VARNING FÖR VILT. Type & Tell 2015. 325+6s, häftad. 39207d 150 kr

Trosell, Aino YTSPÄNNING. Prisma 1999. 245+1s, inbunden m skyddsomslag. 31842d 125 kr
UPP

UVW

Unefäldt, Gösta DEN RÖDA NYCKELN. Tre Böcker 2011, 2tryckn. 251s, inbunden m skyddsomslag. 37312d 150 kr

Unefäldt, Gösta EN PÄRLA BLAND BÖCKER. Novell på s.59-62 i Bokvännen nr 3 1958. 14967d 60 kr

Upfield, Arthur (W.) CAKE IN THE HAT BOX. Pan #X584, 1966. 185+7s, pocket, ngt sned, ngt nött, på engelska. 12929d 125 kr

Upfield, Arthur (W.) I LAGA ORDNING [Murder must wait]. Lindqvist 1976. 242+6s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, ägaretikett. / Översättning av K Arne Blom. Bulldogserien 10. 37280d 125 kr

Upfield, Arthur (W.) THE LAKE FROME MONSTER. Pan 1969. 156+4s, ngt sned pocket, på engelska. 12931d 125 kr

Upfield, Arthur (W.) THE NEW SHOE. Berkley #F913, 1964. 175+1s, nött pocket, etikett med '1951' främre omslaget, på engelska. 15207d 90 kr

Upfield, Arthur (W.) THE NEW SHOE. Berkley #F913, 1964. 175+1s, ngt nött pocket, på engelska. 12933d 125 kr

Upfield, Arthur (W.) THE WIDOWS OF BROOME. Penguin 1781, 1962. 206s, ngt sned pocket, ngt nött, på engelska. 39719d 90 kr

van de Wetering, Janwillem DEN BLONDA BABIANEN [The blond baboon]. Bra Böcker 1979. 236+1s, inbunden ngt nött skyddsomslag, sned. 35226d 60 kr

van de Wetering, Janwillem EN TORGHANDLARES DÖD [Death of a hawker]. Askild & Kärnekull 1980. 244s, häftad, ngt nött, skuren. 32428d 150 kr

van de Wetering, Janwillem EN TORGHANDLARES DÖD [Death of a hawker]. Askild & Kärnekull 1980. 244s, häftad, ngt nött, skuren, ägaretikett främre omslags insida, stämplad RECENSIONSEX undre snitt. / Översättning av Einar Heckscher. 38887d 150 kr

van de Wetering, Janwillem FRÄMLINGEN I AMSTERDAM [Het lijk in de Haarlemmer Houttuinen]. Norstedts 1976. 246+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Brita Dahlman. 35223d 150 kr

van de Wetering, Janwillem KATTEN OCH ANDRA BERÄTTELSER [De kat van brigadier De Gier en andere verhalen]. Bra Deckare 1986. 275s, pappband, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 13243d 125 kr

van de Wetering, Janwillem THE RATTLE-RAT. Gollancz 1986. 282s, inbunden m nött ej prisklippt £8.95 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 14178d 150 kr

van de Wetering, Janwillem THE STREETBIRD [De Ratelrat]. W & L Books, Amsterdam uå. 286s, häftad, fläckigt högersnitt, på engelska. 39721d 90 kr

Van Dine, S. S. THE BISHOP MURDER CASE. Pocket Book 305, 1945. 266+2s, nött pocket, på engelska. 15166d 90 kr

Van Dine, S. S. THE CANARY MURDER CASE. Cassell 1932, reprint. 314s, inbunden, nött, nya för-eftersättsblad, på engelska. / från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0220 200 kr

Van Dine, S. S. THE SCARAB MURDER CASE World 1945, 2nd printing. 328s, inbunden, nött, parfymlukt, ägarinfo, D-stämpel undre snitt, på engelska. 37344d 125 kr

Van Greenaway, Peter HÅLL MASKEN! [The destiny man]. Spektra 1980. 263+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, datum försättsblad. 35220d 125 kr

Van Greenaway, Peter STATSKUPP [The man who held the queen to ransom and sent parliament packing]. Spektra 1978. 314+10s, inbunden m skyddsomslag, exlibris. 35221d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. 198+1s, häftad, ngt sned, nött. 12636d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. 198+1s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag. 12657d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. 198+1s, inbunden, rygg och pärmpartier blekt. 12670d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. 198+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, litet bokägarmärke. 14653d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 198+1s, privatinbunden m bägge omslagen medbundna, tejpförstärkning främre omslaget. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35661d 200 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA GULDMORDEN [The chinese gold murders]. Bonniers 1962. Första svenska upplagan. 198+1s, häftad, sned, förlagsstämpel s[200]. 15480d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA LABYRINTMORDEN. ellerströms 1987. 291+4s, häftad, rygg o delar av omslaget blekt. 15481d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SJÖMORDEN [The chinese lake murders]. Bonniers 1963. 247+1s, häftad, ngt nött. 12648dx 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SJÖMORDEN [The chinese lake murders]. Bonniers 1963. 247+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, litet bokägarmärke. 14650d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SJÖMORDEN [The chinese lake murders]. Bonniers 1963. Första svenska upplagan. 247+1s, privatinbunden m bägge omslagen medbundna, s247-[248] m smärre tejplagning. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35660d 200 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SYLMORDEN [The chinese nail murders]. ellerströms 1989. 205+3s, häftad, litet bokägarmärke, ngt sned, rygg och närliggande partier blekta, nött. 14656d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SYLMORDEN [The chinese nail murders]. ellerströms 1989. 205+3s, häftad, blekt rygg. 15473d 150 kr

van Gulik, Robert DE KINESISKA SYLMORDEN [The chinese nail murders]. ellerströms 1989. 205+3s, häftad. 15559d 150 kr

van Gulik, Robert KEJSARENS PÄRLA [The emperor's pearl]. Bonniers 1964. 180+1s, häftad, ngt nött, sista femtio sidorna osprättade. 12639d 150 kr

van Gulik, Robert KEJSARENS PÄRLA [The emperor's pearl]. Bonniers 1964. 180+1s, häftad, ngt nött, ryggränder, litet bokägarmärke, namn å förtitel, prislappsrest bakre omslag. 14652d 150 kr

van Gulik, Robert KEJSARENS PÄRLA [The emperor's pearl]. Bonniers 1964. 180+1s, häftad, sned, nött. 39702d 150 kr

van Gulik, Robert MORD I KANTON [Murder in Canton]. ellerströms 1991. 214+10s, häftad, litet bokägarmärke, ngt nött. 14654d 150 kr

van Gulik, Robert MORD I KANTON [Murder in Canton]. ellerströms 1991. 214+10s, häftad, ngt nött. 35217d 150 kr

van Gulik, Robert MURDER IN CANTON. Scribner's uå. 207+1s,ngt nött pocket, liten rund röd klisterlapp främre omslag, på engelska. 12228d 125 kr

van Gulik, Robert THE CHINESE GOLD MURDERS. Sphere 1988. 221+3s, pocket, exlibris, prislapp bakre omslag, på engelska. 37089d 60 kr

van Gulik, Robert THE CHINESE MAZE MURDERS. Panther 1967. 268+4s, sned ngt nött pocket, på engelska. 13408d 60 kr

van Gulik, Robert THE CHINESE NAIL MURDERS. Avon #G1219, uå. 192s, pocket, på engelska. 11518d 60 kr

van Gulik, Robert THE EMPEROR'S PEARL. Bantam #F3002, 1965. 150+4s, mkt nött pocket, endast läsex, på engelska. 11683d 60 kr

van Gulik, Robert TÅRPILSMOTIVET [The willow pattern]. ellerströms 1993. 186+6s, häftad, litet bokägarmärke, ngt nött. 14655d 150 kr

van Gulik, Robert TÅRPILSMOTIVET [The willow pattern]. ellerströms 1993. 186+6s, häftad, ngt nött. 35218d 150 kr

van Gulik, Robert TÅRPILSMOTIVET [The willow pattern]. ellerströms 1993. 186+6s, häftad. 15563d 150 kr

Van Vogt, A. E. ATOMSTORMEN. B. Wahlströms 1975. 159+1s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / Kosmos 9. 13642f 125 kr

Van Vogt, A. E. LA CITÉ DU GRAND JUGE [The mind cage]. Denoël 1973. 222+1s, nött pocket, på franska. 34352f 125 kr

Van Vogt, A. E. SLAN. Lindfors uå. 142+1s, ngt nött pocket, ngt blekt rygg, namn o datum förtitel, svagt fuktrandad inlaga, märke efter tidigare namn förtitel. 13885f 125 kr

Van Vogt, A. E. TIDMASKINEN. Lindqvist 1955. 187+1s, häftad, nött, namn, reva ryggfot. / Atomböckerna. 11519f 200 kr

Van Vogt, A. E. UPPDRAG I VÄRLDSRYMDEN. Eklunds 1953. 250+1s, häftad, gt nött, ryggränder, namn titelsida / Översättning av H.-K. Rönblom. Science Fiction.serien. 13743f 200 kr

Van Vogt, A. E. VAPENHANDLARNA FRÅN ISHER. Delta 1980. 193s, häftad. 13423f 150 kr

Vance, Jack SPRÅKEN PÅ PAO. Delta 120, 1980. 172s+rättad s172 i lösblad, häftad, ngt nött. 13413f 150 kr

Vance, Jack THE STAR KING. Berkley 1964. 158+2s, pocket, på engelska. 11520f 60 kr

Vance, Louis J. PORTLANDSJUVELERNA. Svenska Konstförlaget 1917. 240s, häftad, ngt sned. 11521d 150 kr

Vance, Louis Joseph ELDSFLAMMAN [The pool of flame]. Rasmusson & Hansén 1913. 160s, inbunden, ngt sned, nött. / Översättning av Ebba Nordenadler. 45321d 150 kr

Vandercook, John W. MURDER IN TRINIDAD. Heinemann 1936. Cheap edition. 296s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L1102 200 kr

Vargas, Fred BUDBÄRAREN. Wahlström & Widstrand 2004. 333+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, prislapp bakre omslag. 35085d 150 kr

Vargas, Fred MANNEN SOM VÄNDE INSIDAN UT. Wahlström & Widstrand 2005. 283+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 35086d 150 kr

Varley, John TITAN [Titan]. Delta 126, 1981. 302s, häftad, nött, endast läsex. 35079f 60 kr

Venske, Regula SCHIEF GEWICKELT. Kellner 1991. 139+1s, häftad, agentsticker förtitel, på tyska. 11966d 125 kr

Verne, Jules AROUND THE WORLD IN EIGHTY DAYS. Everyman 1996. 264+6s, häftad, på engelska. 11533f 60 kr

Verne, Jules AROUND THE WORLD IN EIGHTY DAYS. Lion Library #90, 1956. 189+3s, pocket, lossnande inlaga, på engelska. 11534f 60 kr

Verne, Jules BLOCKADBRYTAREN. Sörlins 1960. 2uppl, 142s, inbunden, nött, prislapp bakre pärm, biblioteksstämpel/-info främre pärms insida. 11738f 125 kr

Verne, Jules EN STAD I LUFTEN. Harriers 1955. 236+1s, inbunden. 34482f 150 kr

Verne, Jules INGENIÖR ROBURS LUFTFÄRD. Beijer 1894. 237s, inget eftersättsblad, skadat försättsblad, ev förtitel saknas, titelsida och försättsbladets baksida med åtskilliga ägaruppgifter i bläck resp. kulpets, delvis sprucken främre inre fals. / 'Ny illustrerad godtköpsupplaga utgifven af G. Nordenskiöld'. 15150f 300 kr

Verne, Jules INGENJÖR ROBURS LUFTFÄRD. Nordiska Förlaget 1911. 154+6s, inbunden (brunt mjukband), ngt nött. 34891f 150 kr

Verne, Jules INGENJÖR ROBURS LUFTFÄRD. Nordiska Förlaget 1911. 154s, inbunden (mörkblått band). 15165f 200 kr

Verne, Jules KAZALLONS LOGGBOK. Nordiska Förlaget 1911. 152+8s, inbunden, ngt nött. 35008f 150 kr

Verne, Jules MATTIAS SANDORF. Svensk Läraretidnings förlag 1946, 4uppl, 18-21tus. 186+6s, biblioteksband. / Saga 39. 35194f 60 kr

Verne, Jules TSARENS KURIR. Tiden 1965. 334+1s, inbunden m nött skyddsomslag, namn. 34360f 125 kr

Verne, Jules TSARENS KURIR. Bonniers 1954. 286+2s, inbunden, ngt sned, nött. 34635f 125 kr

Verne, Jules TVÅ ÅRS FERIER. FEMTON GOSSARS ÄVENTYR PÅ HAV OCH LAND. Svensk Läraretidnings förlag 1939, 6uppl. 271+5s, biblioteksband. / Saga 27. 35195f 60 kr

Verne, Jules UPPROR I INDIEN. Askild & Kärnekull 1975. 222s, häftad. 25033f 125 kr

Vickers, Roy DUBBELGÅNGAREN. Novell i tidskriften Allt 1956:06. Häftad, nött. 14023d 60 kr

Vickers, Roy KANSKE ETT MORD [Murdering mr Velfrage]. Berghs 1957. 256s, häftad, sned, ngt nött. 39885d 125 kr

Vickers, Roy THE SOLE SURVIVOR AND THE KYNSARD AFFAIR. Penguin C1408, 1965. 180+10s, pocket, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek.35852d 125 kr

Wainwright, John ACQUITTAL. Macmillan 1976. 1st UK ed. 190+1s, inbunden, sned, inget försättsblad, på engelska. 36286d 125 kr

Wainwright, John AN URGE FOR JUSTICE. Book Club Associates 1981. 192s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36284d 125 kr

Wainwright, John BLIND BRAG. Macmillan. 189s, inbunden m ej prisklippt £9.95 skyddsomslag, ingen titelsida, på engelska, trolig förstaupplaga. 36713d 125 kr

Wainwright, John BRAINWASH. Book Club Associates 1979. 191+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36289d 125 kr

Wainwright, John CLOUDS OF GUILT. Macmillan 1985. 188s, biblioteksband, endast läsex, på engelska. 35153d 60 kr

Wainwright, John CUL-DE-SAC. Book Club Associates 1984. 223+1s, inbunden m skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36285d 125 kr

Wainwright, John HANGMAN'S LANE. Little, Brown 1992. 1st UK ed. 184s, inbunden m ej prisklippt £13.99 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0219 150 kr

Wainwright, John HEROES NO MORE. Macmillan 1983. 191+1s, pappband, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37009d 150 kr

Wainwright, John HOME IS THE HUNTER AND THE BIG KAYO. Macmillan 1979. 1st UK ed. 192s, inbunden m ej prisklippt £4.95 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0220 150 kr

Wainwright, John REQUIEM FOR A LOSER. Macmillan 1972. 1st UK ed. 223s, inbunden m nött ej prisklippt £1.75 skyddsomslag, ngt fläckig, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek 14943d 150 kr

Wainwright, John TAKE MURDER. Macmillan 1979. 1st UK ed. 176s, inbunden m ej prisklippt £4.95 skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0217 150 kr

Wainwright, John TENSION. Macmillan 1979. 1st UK ed. 192s, inbunden m ej prisklippt £4.25 skyddsomslag, ngt skev, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0215 150 kr

Wainwright, John THE BIG TICKLE. Macmillan 1969. 1st UK ed. 189s, inbunden, biblioteksutrustad, endast läsex, på engelska. 36287d 60 kr

Wainwright, John THE CRYSTALLISED CARBON PIG Collins Crime Club © 1966. 256s, inbunden, nött, fläckig, trasiga för-/eftersättsblad, på engelska, endast läsex. 36288d 125 kr

Wainwright, John THE EYE OF THE BEHOLDER. Macmillan 1980. 1st UK ed. 170+1s, inbunden m ej prisklippt £4.95 skyddsomslag, fläckigt övre snitt, ngt sned, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0218 150 kr

Wainwright, John THE FOREST. Macmillan 1984. 191s, inbunden m nött ej prisklippt £6.95 skyddsomslag, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45309d 150 kr

Wainwright, John THE FORGOTTEN MURDERS. Macmillan 1987. 174s, inbunden m ej prisklippt £8.95 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45310d 150 kr

Wainwright, John THE PEPPERCORN KILL. Macmillan 1977. 1st UK ed. 191+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36283d 150 kr

Wainwright, John THE RIDE. Guild 1984. 191s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, tillskrift försätstblad, på engelska. 37290d 125 kr

Wainwright, John THE TAKE-OVER MEN. Collins Crime Club (c) 1969. 1st UK ed. 224s, inbunden m nött prisklippt skyddsomslag, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0214 200 kr

Wainwright, John (Jack Ripley) DAVIS DOESN'T LIVE HERE ANYMORE. Hamish Hamilton 1971. 1st UK ed. 215+1s, inbunden m skyddsomslag, mkt nött o fläckig, endast läsex, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0237 150 kr

Wainwright, John (Jack Ripley) MY GOD HOW THE MONEY ROLLS IN. Hamish Hamilton 1972. 1st UK ed. 184s, inbunden m ej prisklippt £1.80 skyddsomslag, ngt nött, kulspetspris titelsida, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0239 250 kr

Wainwright, John (Jack Ripley) MY WORD YOU SHOULD HAVE SEEN US. Hamish Hamilton 1972. 1st UK ed. 186s, inbunden m ej prisklippt £1.75 skyddsomslag, ngt nött, reliefägarstämpel försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0238 250 kr

Wainwright, John (Jack Ripley) THE PIG GOT UP AND SLOWLY WALKED AWAY. Hamish Hamilton 1971. 1st UK ed. 181s, inbunden m ej prisklippt £1.75 skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0240 250 kr

Waldor, Frank DÖDEN FÖLJER NORDANVINDEN. Ugglan 1946. 326+2s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37426d 200 kr Gillberg

Waldor, Frank DÖDEN LURAR. Cirkelförlaget 1950. 192s, häftad, ngt nött, osprättad. 31804d 125 kr https://olaisen.se/antnet/31804d.jpg

Waldor, Frank MYSTERIET I LOS ACONZAS. Lindqvist 1954. 186s, inbunden, ngt nött. 38877d 60 kr

Waldor, Frank MYSTERIET I LOS ACONZAS. Lindqvist 1954. 186s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36876d 150 kr Gillberg

Wall, Bengt V. DÖDEN HAR EGEN NYCKEL. Tiden 1958. 223+1s, häftad, nött, ägaretikett främre omslags insida. 32427d 125 kr

Wall, Bengt V. DÖDEN VISAR VÄGEN. Tiden 1969. 189+1s, privatinbunden, ngt sned, bägge omslag medbundna. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 25102d 150 kr Gillberg uteib

Wallace, Edgar AMBROSE SAULTS GÅTA. Hasselgren 1943. 192s, häftad, nött. / Översättare anges ej. 37442d 60 kr

Wallace, Edgar ANGIVAREN. Schildts 1930. 232s, privatinbunden, ngt sned, exlibris. / Översättning av Erik Karlholm. 37399d 150 kr

Wallace, Edgar DAMEN I SVART I MILJONMYSTERIET. Zetterlunds 1930. 2uppl, 224s, privatinbunden, namn titelsida. 45063d 150 kr hylla-blå uteib

Wallace, Edgar DE NIO BANKPLUNDRARNA. Zetterlund 1926. 160s, privatinbunden. 36710d 200 kr

Wallace, Edgar DEN BLÅ HANDEN. Schildts 1929. 240s, privatinbunden, sned, blekt ryg, namnteckningar. / Översättning av Erik Karlholm. 37400d 150 kr

Wallace, Edgar DEN LYSANDE NYCKELN [The clue of the silver key]. Lindqvist 1936. 238s, häftad, ngt nött, släppt ngt i rygg. K1H007 125 kr

Wallace, Edgar EN KAMP OM MILJONER. Nutiden 1927. 246s, privatinbunden, främre omslag medbundet. / Översättning av Oscar Nachman. 37396d 150 kr

Wallace, Edgar KOMMISSARIE SANDERS. Lindqvist 1936. 211s, häftad, endast läsex. / Översättning av Erik Karlholm. 37444d 60 kr

Wallace, Edgar KOMMISSARIE SANDERS. Schildts 1930. 244s, häftad, nött, namn, revade ryggändar. / Översättning av Erik Karlholm. 36803d 150 kr

Wallace, Edgar KOMMISSARIE SANDERS. Schildts 1930. 244s, pirvatinbunden, namn förtitel. K1H012 150 kr uteib

Wallace, Edgar MANNEN FRÅN MAROCKO [The man from Morocco]. Hasselgren 1941. 192s, häftad, nött. / Översättning av Erik Karlholm. 37445d 60 kr

Wallace, Edgar MANNEN FRÅN MAROCKO [The man from Morocco]. Hasselgren 1943. 192s, häftad, nött. / Översättning av Erik Karlholm. 37446d 60 kr

Wallace, Edgar MANNEN FRÅN MAROCKO. Schildts 1930. 319s, privatinbunden, sned, ngt blekt rygg, namn, ngt fläckig. / Översättning av Erik Karlholm. 37402d 150 kr

Wallace, Edgar MANNEN PÅ CARLTON [The man at the Carlton]. Hasselgren 1943. 190s, häftad, nött. / Översättning av Gösta Dahl. 37447d 60 kr

Wallace, Edgar MANNEN UTAN NAMN. Hasselgren 1943. 190s, häftad, nött. / Översättare anges ej. 37448d 60 kr

Wallace, Edgar MANNEN UTAN NAMN. Hasselgren 1943. 190s, privatinbunden, främre omslag medbundet, nött, fläckig. / Översättare anges ej. 37398d 125 kr

Wallace, Edgar REVOLVERMANNEN [The gunner]. Schildts 1930. 256s, privatinbunden, ngt nött. K1H011 150 kr uteib

Wallace, Edgar SEDELBREVET [The calendar]. Hasselgren 1943. 192s, häftad, nött, namn. / Översättning av O. Rolf Wahlgren. 37449d 60 kr

Wallace, Edgar THE FORGER. Hodder & Stoughton uå. 312+4s, inbunden, nött, m mkt nött ej prisklippt 3'6 skyddsomslag, på engelska. 11506d 150 kr

Wallace, Edgar THE FOUR JUST MEN. Penguin 64, 1937. Reprint, 255+1s, ngt nött pocket, på engelska. 13584d 125 kr INGÅNG 6

Wallace, Edgar THE GOLDEN HADES. Hodder & Stoughton 1962. 158+2s, nött pocket, reva s19-20, s33-34 och s87-88, på engelska. 36130d 40 kr

Wallace, Edgar THE GOLDEN HADES. Collins 1939, 14th impression. 252s, inbunden, ngt nött, skavd främre ytterfals, ngt blekt rygg, exlibris, på engelska. 15020d 150 kr hylla-trä

Wallace, Edgar THE INDIA-RUBBER MEN. Hodder & Stoughton uå. 312+8s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, namn år titelsida, 42 tidigare Wallace-titlar listade före titelsidan, på engelska. 36815d 200 kr

Wallace, Edgar THE SQUARE EMERALD. Hodder & Stoughton 1960. 190s, ngt nött pocket, på engelska. 18L0201 125 kr

Wallace, Edgar TRAITOR'S GATE. Hodder & Stoughton uå. 312+8s, inbunden, blek tejpad rygg, namn, endast läsex, på engelska. 39322d 60 kr

Wallace, Edgar VITA ANSIKTET [White face]. Schildts 1931. 260s, privatinbunden, främre ngt beskuret omslag medbundet. K1H010 150 kr uteib

Walling, R. A. J. BEHIND THE YELLOW BLIND. Hodder & Stoughton 1935, reprint. 316+1s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta gillbergs bibliotek. 37505d 200 kr Gillberg

Walling, R. A. J. FOLLOW THE BLUE CAR. Hodder & Stoughton 1935. 318+1s, inbunden, blekt rygg, ngt sned, bokhandelsetikett, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '144'. 38371d 200 kr Gillberg

Walling, R. A. J. MR TOLEFREE'S RELUCTANT WITNESSES. Hodder & Stoughton 1937. 310s, inbunden, ngt sned, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37387d 150 kr Gillberg

Walling, R. A. J. THE CAT AND THE CORPSE. Hodder & Stoughton 1937. 302+1s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '35'. 38370d 200 kr Gillberg

Walling, R. A. J. THE CORPSE IN THE CRIMSON SLIPPERS. Hodder & Stoughton 1938. 313+1s, inbunden, fläckiga pärmar, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38373d 200 kr Gillberg

Walling, R. A. J. THE FATAL FIVE MINUTES. Hodder & Stoughton 1935. 317s, inbunden, ngt blekt rygg, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38372d 200 kr Gillberg

Walling, R. A. J. THE FIVE SUSPECTS. Hodder & Stoughton 1936. 313s, inbunden, blekt rygg, nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38369d 150 kr Gillberg

Walling, R. A. J. THE MYSTERY OF MR MOCK. Hodder & Stoughton 1938. 315+1s, inbunden, fläckigt högersnitt, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 38374d 200 kr Gillberg

Wallis, J. H. MYSTERIET I VAUCLUSE. AB Romantidning (1936). 32s, nött, tagen ur band, ej omslag, endast läsex. 12108d 40 kr hylla-trä

Wallström, Tord COOLBOY. Sahlgrens 2002. 192+1s, pappband. 39326d 125 kr

Walpow, Nathan THE CACTUS CLUB KILLINGS. Dell uå. [4]s, vikt A4 m första kapitlet ur boken, på engelska. 13238d 125 kr hylla-trä

Walsh, Jill Paton A PIECE OF JUSTICE. Coronet 1995. 231s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 33140d 60 kr

Walsh, Jill Paton DEBTS OF DISHONOUR. Hodder 2006. 264+2s, nött pocket, prislapp, på engelska. 35158d 40 kr

Walsh, Jill Paton THE WYNDHAM CASE. Coronet (1994). 4th printing, 223s, ngt nött pocket, exlibris, på engelska. 36041d 60 kr

Waltari, Mika VEM MÖRDADE FRU KROLL? Lindqvist 1950. 181s, häftad, sned, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Heidi Enckell. 38885d 125 kr

Walters, Minette ELDSTUNGOR. Bonniers 2000. 145+2s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 33694d 125 kr

Walters, Minette MORDET I SUSSEX [Chickenfeed]. Bonniers 2007. 119+1s, inbunden m skyddsomslag. / Översättning av Ann-Sofie Gyllenhak. 38886d 150 kr

Walters, Minette THE TINDER BOX. Macmillan 2004, 135798642. 114+1s, inb m ej prisklippt £8.99 skomsl, ngt nött, på engelska. OM-180-25 150 kr uteib

Wambaugh, Joseph ECHOES IN THE DARKNESS. Bantam 1988. 370+2s, pocket, på engelska. 35893d 60 kr

Wambaugh, Joseph HOLLYWOOD CROWS. Grand Central 2008. 431+3s, sned pocket, på engelska. 35868d 60 kr 31553

Wambaugh, Joseph KORGOSSARNA [The choirboys]. Askild & Kärnekull 1978. 402s, häftad, litet bokägarmärke. 15259d 150 kr hylla-blå

Wambaugh, Joseph THE DELTA STAR. Bantam 1984. 291+19s, sned ngt nött pocket, på engelska. 35936d 60 kr

Wambaugh, Joseph THE NEW CENTURIONS. Grand Central 2008. 511+3s, pocket, ryggränder, ngt sned, namn, på engelska. 35905d 60 kr

Warden, Florence DET GAMLA HUSETS HEMLIGHET. Nordiska Förlaget 1917. 223s, häftad, sned. 15079d 150 kr hylla-trä

Warne, Philip S. / Howard W. Macy TWO DIME NOVELS: WHO WAS GUILTY? THE MYSTERY OF SEA-EAGLE TAVERN. Crippen & Landru 2005. 185+4s, häftad, på engelska. 14852d 300 kr

Warne, Philip S. / Howard W. Macy TWO DIME NOVELS: WHO WAS GUILTY? THE MYSTERY OF SEA-EAGLE TAVERN. Crippen & Landru 2005. 185+4s, häftad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36107d 300 kr Gillberg

Warner, Douglas EN ANGIVARES DÖD [Death of a snout]. Berghs 1962. 203+1s, häftad, skuret höger- och undersnitt, prislapp främre omslag, kulspetskladd bakre omslag, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Anita Ohlon-Amundsen. 38888d 125 kr

Warriner, Thurman HALVT FALL I FÄLLAN. Lindqvist 1958. 232s, häftad, nött, ägaretikett främre omslags insida. / Övcersättning av Ragnhild Hallén. 32577d 125 kr

Warriner, Thurman (Simon Troy) MORD FÖR MUSIK [Drunkard's end]. Norstedts 1962. 253+2s, häftad, ngt nött. 36297d 125 kr

Watkins, William Jon WHAT ROUGH BEAST. Playboy Press 1980. 1st US ed. 192s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 34538f 60 kr

Watson, Colin ENSAMMA HJÄRTANS KLUBB [Lonelyheart 4122]. Forum 1975. 186+5s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ägaretikett. / Översättning av Anita Sandberg. Forums Farliga. 32239d 125 kr

Watt-Evans, Lawrence THE CYBORG AND THE SORCERERS. Dell Rey / Ballantine 1982. 248+2s, ngt nött pocket på engelska. 15074f 125 kr lilla-trä

Watt-Evans, Lawrence THE LURE OF THE BASILISK. Del Rey / Ballantine 1984. 197+2s, pocket, blekt rygg, prislapp bakre omslag, på engelska. 34429f 60 kr

Watt-Evans, Lawrence THE SWORD OF BHELEU. Del Rey / Ballantine 1983. 272+4s, pocket, blekt rygg, prislapp bakre omslag, på engelska. 34440f 60 kr

Waugh, Hillary A DEATH IN A TOWN. Gollancz 1991. 1st UK ed. 244s, inbunden m ej prisklippt £13.99 skyddsomslag. / Veit G:son Bergs namnteckning. 13495d 200 kr INGÅNG 6

Waugh, Hillary DEN UNGA DRÖMMEN [The young prey]. Plus uå. 248s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32220d 125 kr

Waugh, Hillary DÖDENS LAMMUNGE [Born victim]. Wahlström & Widstrand 1969. Första svenska upplagan. 170+6s, häftad, ngt nött, skavd. / Svarta serien 30. 39466d 125 kr

Waugh, Hillary FARLIG VÄNSKAP [Finish me off!]. Lindqvist 1977. 232s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 34292d 125 kr

Waugh, Hillary NÄR FESTEN ÄR SLUT [End of a party]. Wahlström & Widstrand 1967. Svarta serien 17. 204+4s, häftad, sned, ngt nött, stämpelexlibris främre omslags insida. 10935d 125 kr uteib

Waugh, Hillary THE CON GAME. Gollancz 1968. 1st UK ed. 216s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 35663d 150 kr Gillberg

Waugh, Hillary THE NIGHT IT RAINED. Pan X303, 1964. 184+8s, ngt nött pocket, på engelska. 11924d 125 kr uteib

Weinbaum, Stanley G. THE BEST OF STANLEY G. WEINBAUM. Ballantine 1974. 306s, ngt nött pocket, på engelska. 12829f 125 kr uteib

Weinert-Wilton, Louis DER SCHWARZE MEILENSTEIN. Goldmann c.1973. 188+4s, häftad, på tyska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 33238d 60 kr Gillberg

Weinert-Wilton, Louis DIE CHINESISCHE NELKE. Goldmann 1958. 215+9s, privatinbunden, främre omslag medbundet (skadat), på tyska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37620d 125 kr Gillberg

Weinert-Wilton, Louis DIE KÖNIGIN DER NACHT. Goldmann 1987. 185+7s, häftad, på tyska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 33235d 60 kr Gillberg

Weis, Margaret MISTRESS OF DRAGONS [Dragonvarld 1]. Tor 2004. 345+1s, pocket, datumstämplad, på engelska. 32217f 60 kr

Weis, Margaret THE DRAGON'S SON. [Dragonvarld 2]. Tor 2005. 312s, pocket, datumstämplad, på engelska. 31928f 60 kr

Welcome, John ALLA MEDEL TILLÅTNA [Stop at nothing]. Deckarvännernas Månadsklubb / Clatos 1960. 218+1s, häftad, ngt nött, osprättad, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 12011d 125 kr INGÅNG 6 https://olaisen.se/antnet/12011d.jpg

Wells, Carolyn LEDTRÅDEN [The clue]. Nordiska Förlaget 1918. 248s, häftad, sned, nött, namn, tejpförstärkt rygghuvud samt bakre inre omslagsfals. 11805d 150 kr hylla-trä

Wells, Carolyn LEDTRÅDEN [The clue]. Nordiska Förlaget 1915. 224s, inbunden, första 30 sidorna ngt reviga mot högersnittet, reva främre pärmens insida. 36686d 150 kr

Wells, Carolyn LEDTRÅDEN [The clue]. Nordiska Förlaget 1915. 224s, häftad, sned, fläckig, nött, exlibris. 15208d 150 kr LIST

Wells, Carolyn SÄKERHETSKEDJAN [A chain of evidence]. Nordiska Förlaget 1917. 224s, häftad, sned, nött. 15122d 150 kr hylla-blå

Wells, Carolyn SÄKERHETSKEDJAN [A chain of evidence]. Nordiska Förlaget 1917. 224s, inbunden, blekt rygg, ngt nött, ngt fläckig. 39320d 150 kr

Wells, H. G. DEN FÖRSTA FÄRDEN TILL MÅNEN [The first men in the moon]. Natur o Kultur 1954. 234s, häftad, ngt nött. 11527f 200 kr KASSE-02

Wells, H. G. DEN STULNA BACILLEN OCH ANDRA BERÄTTELSER [The stolen bacillus and other stories]. Nordiska Förlaget 1911. 159+1s, häftad, nött, skadade ryggändar, diskret namnstämpel främre omslag. 11528f 125 kr uteib

Wells, H. G. DEN STULNA BACILLEN OCH ANDRA BERÄTTELSER [The stolen bacillus and other stories]. Nordiska Förlaget 1911. 159+1s, häftad, nött, sned, skadade ryggändar. 11529f 125 kr

Wells, H. G. DEN STULNA BACILLEN OCH ANDRA BERÄTTELSER [The stolen bacillus and other stories]. Nordiska Förlaget 1911. 159+1s, häftad, ngt sned, reva ryggfot. 14064f 150 kr

Wells, H. G. DEN STULNA BACILLEN. Novell i tidskriften OBS! nr 11 1955. Ngt nött. 15104f 60 kr lilla-trä

Wells, H. G. DOKTOR MOREAUS Ö [The island of doctor Moreau]. Delta 1976. 186s, häftad, nött. / Skräckens klassiker 4. 34464f 150 kr

Wells, H. G. DOKTOR MOREAUS Ö [The island of doctor Moreau]. Natur och Kultur 1944. I samma bd: 'Silas Marner' av George Eliot. Häftad, 352s. / Modern världslitteratur. 34382f 300 kr

Wells, H. G. MANNEN SOM KUNDE GÖRA UNDERVERK. Samspråk 1998. 27+1s, klammerhäftad, ngt nött. 15139f 125 kr KASSE-05

Wells, H. G. POLLOCK OCH PORROHMANNEN. Novell i tidskriften All världens berättare 1948:11. Ngt nött. 12603f 60 kr

Wells, H. G. POLLOCK OCH PORROHMANNEN. Novell i tidskriften All världens berättare 1948:11. Klammerhäftad. 13415f 60 kr

Wells, H. G. THE AUTOCRACY OF MR PARHAM. Heinemann 1930. 1st UK ed. 370s, inbunden, nött rygg m reva rygghuvud, Handelshögskolans i Göteborg biblioteksstämpel samt gallringsstämpel titelsida, ngt nött i övrigt, på engelska. 34452f 200 kr

Wells, H. G. THE COUNTRY OF THE BLIND AND OTHER STORIES. Nelson uå. 574+4s, inbunden, ngt sned, sprucken bakre innerfals, skolstämplar, på engelska. 12160f 60 kr

Wells, H. G. THE INVISIBLE MAN. Tauchnitz #3282, 1919 (1898). 278+1s, häftad, nött, blyertsunderstrykningar i texten, på engelska. 11530f 125 kr

Wells, H. G. TIDER SKOLA KOMMA [The shape of things to come]. Bonniers 1936. 207s, häftad, ngt nött, reva ryggfot. 11532f 200 kr KASSE-02

Wells, H. G. VÄRLDARNAS KRIG [The war of the worlds]. Natur och Kultur 1966. 155+4s, ngt nött pocket. 34445f 125 kr

Wennstam, Katarina ALFAHANNEN. Bonniers 2010, 2tryckn. 366+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 35941d 150 kr

Wennstam, Katarina FLICKAN OCH SKULDEN. EN BOK OM SAMHÄLLETS SYN PÅ VÅLDTÄKT. Bonniers 2002. Första upplagan. 212s, häftad. 39172d 150 kr

Wennstam, Katarina SKUGGORNA. Bonniers 2014. 395+1s, inbunden m skyddsomslag. 34696d 150 kr

Wennstam, Katarina STENHJÄRTAT. Bonniers 2013. 2tryckn, 383+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 36055d 150 kr

Wentworth, Patricia ANNA, WHERE ARE YOU? Coronet 1983. 216+8s, nött pocket, på engelska. 36008d 40 kr

Wentworth, Patricia DUBBELSPEL. Lindqvist 1948. 201s, inbunden (mjuka pärmar), med svart tusch överstruken signatur försättsblad, ägaretikett, ngt nött, blekt rygg. 39472d 90 kr

Wentworth, Patricia ETERNITY RING. Coronet 1980. 254+2s, ngt sned ngt nött pocket, på engelska. 36009d 40 kr

Wentworth, Patricia GREY MASK. Coronet 1985. 4th impression. 269+3s, sned pocket, ngt nött, på engelska. 36027d 40 kr

Wentworth, Patricia LIKNÖJD NÄCK [The watersplash]. Forum 1957. 230+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, liten reva rygghuvud, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Margareta Ullberg. 38889d 150 kr

Wentworth, Patricia MISS SILVER COMES TO STAY. Coronet 1982. 6th impression, 252+4s, ngt nött pocket, på engelska. 36053d 40 kr

Wentworth, Patricia THE CHINESE SHAWL. Coronet 1978. 5th impression, 192s, nött pocket, endast läsex, på engelska. 35791d 40 kr

Wentworth, Patricia THE FINGERPRINT. Coronet 1978. 252+4s, nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 36006d 40 kr

Wentworth, Patricia THE IVORY DAGGER. Coronet 1975. 223+1s, nött pocket, på engelska. 36005d 40 kr

Werner, Thomas B. ATTENTATET. Zindermans 1975. Första upplagan. 255+1s, inbundenm skyddsomslag, ngt nött. 39623d 150 kr

Wernström, Sven FALL FÖR MADONNAN. Wahlström & Widstrand 1959. Första upplagan. 224+1s, häftad, ngt nött, tillskrift. 37284d 150 kr

Wernström, Sven RESA PÅ EN OKÄND PLANET. Gebers 1967. 209s, inbunden, ngt nött, exlibris. 34359f 150 kr

Wessberg, Olof STORA SÄLLSKAPET MONTE-CARLO LÅNGHOLMEN. Wingrens 1925. 234s, häftad, nött. 11541d 150 kr

West, Morris BABELS TORN. Bonniers 1968. 313+1s, häftat 'läsex för bokhandeln', osprättad, ngt nött, kanterna ngt mörka, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 11909d 150 kr INGÅNG 5

Westall, Robert KULSPRUTAN [The machine-gunners]. Berghs 1977. 239+1s, pappband, exlibris. / Översättnig av Gabriel Setterborg. 34421f 150 kr

Westall, Robert ONDSKANS SJÖ [The Wheatstone pond]. Rabén & Sjögren 1996. 155+1s, inbunden m skyddsomslag, svagt sned, exlibris. 35305f 150 kr

Westall, Robert THE SCARECROWS. Chatto & Windus 1981. 1st UK ed. 159+1s, inbunden m ej prisklippt £5.50 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 34407f 200 kr

Westerberg, Sven ABONNEMANGET HAR UPPHÖRT HÄNVISNING SAKNAS. Tre Böcker 2002. Första upplagan. 267s, inbunden med ngt nött skyddsomslag. 15540d 150 kr INGÅNG 3

Westerberg, Sven ANDRAS VÄG HAR RASTPLATSER I SOLEN. Tre Böcker 2003. Första upplagan. 302s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött. 31498d 150 kr

Westerberg, Sven ANDRAS VÄG HAR RASTPLATSER I SOLEN. Tre Böcker 2003. Första upplagan. 302s, inbunden m skyddsomslag. 15539d 150 kr INGÅNG 3

Westerberg, Sven DET GÅTFULLA MORDET I PARTILLE. Tre Böcker 1998. 282s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 13115d 150 kr uteib

Westerberg, Sven FLUGFISKAREN. Tre Böcker 2006. Första upplagan. 253+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, Wettergrensstämplar (Läslustan). 31806d 125 kr

Westerberg, Sven GUDS FRUKTANSVÄRDA FRÅNVARO. Tre Böcker 1999. 289s, inbunden m skyddsomslag. 39467d 150 kr

Westerberg, Sven JUDINNANS TYSTNAD. Tre Böcker 2000. 267s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 31504d 150 kr

Westerberg, Sven ONSALAAFFÄREN. Tiden 1987. Första upplagan. 227+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 15474d 150 kr uteib

Westerlund, Staffan BAKTÄNDNING. Carlssons 1988. 368s, pappband. 35472d 150 kr

Westerlund, Staffan INSTITUTET. Bra Spänning 1983. 249s, inbunden m nött skyddsomslag. 34056d 60 kr

Westerlund, Staffan LJUSA SJÖAR. Carlssons 1992. 280s, ngt nött pappband, recexstämpel titelsida, kulspetsnoteringar från recensent. 45217d 150 kr hylla-blå uteib

Westerlund, Staffan LJUSA SJÖAR. Carlssons 1992. Första upplagan. 280s, inbunden, ngt sned, ägaretikett. 15492d 150 kr INGÅNG 2

Westerlund, Staffan SKYMNINGSLÄGE. Carlssons 1990. 231s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 31808d 125 kr

Westerlund, Staffan STÖRRE ÄN SANNINGEN. Carlssons 1986. Första upplagan. 260+1s, ngt nött ngt snett pappband, märke efter borttagen prislapp bakre pärm, ägaretikett. 32813d 125 kr

Westerlund, Staffan SÅNG FÖR JENNY. Carlssons 1985. Första upplagan. 204s, inbunden, prislapp bakre pärm, ägaretikett 34054d 150 kr

Westin, Gabriella Ullberg ENSAMFJÄRIL. HarperCrime 2015. 383+1s, häftad. 34350d 125 kr

Westin, Gabriella Ullberg ETT ENDA ANDETAG. HarperCrime 2020. 300+2s, inbunden m skyddsomslag, recensionsstämplar. 37810d 125 kr

Westkirch, Luise ALLMÄNNA ÅKLAGAREN I-II. Nordiska Förlaget 1914. Två häftade volymer, paginerade i följd. 320s. Del I sned, nött, namn. Del II ngt nött. / Översättning av S. A. 14996d 150 kr hylla-trä https://olaisen.se/antnet/14996d.jpg

Westlake, Donald E. BROTTSPLATS BROOKLYN [Levine]. Bonniers 1985. 228+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke, svag recensionsstämpel eftersättsblad 13264d 150 kr uteib

Westlake, Donald E. DANSEN KRING GULDPRÄSTEN [Dancing aztecs]. Bonniers 1978. Första svenska upplagan. 286+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt nött. / Översättning av Cai Melin. 33991d 125 kr

Westlake, Donald E. DEN HETA STENEN [The hot rock]. Bonniers 1971. Förhandsex. 209+1s, häftad, sned, läsexetikett o avriven cirkulationslista eftersättsblad. 25303d 125 kr INGÅNG 6 https://olaisen.se/antnet/25303d.jpg

Westlake, Donald E. DRIVA I DÖDEN [361]. B.Wahlströms 1968. 196+4s, ngt nött pocket, litet bokägarmärke. / Översättning av Tommy Schinkler. Manhattan 199. 45299d 90 kr hylla-blå

Westlake, Donald E. EN TAVLA FÖR MYCKET [Nobody's perfect]. Bonniers 1979. 230+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 33989d 125 kr

Westlake, Donald E. NOBODY'S PERFECT. Hodder & Stoughton 1978. 227s, inbunden m ngt nött ej prisklippt £4.40 skyddsomslag. 45090d 300 kr hylla-blå

Westlake, Donald E. THE BUSY BODY. Boardman 1966. 1st UK ed. 160s, inbunden m nött ej prisklippt 16s skyddsomslag, fläckig, nött, på engelska. 11551d 200 kr https://olaisen.se/antnet/11551d.jpg

Westlake, Donald E. TJUV OCH POLIS [Cops and robbers]. Bonniers 1973. 209+1s, häftad, ngt nött o fläckig, litret bokägarmärke, recensionsstämpel sista sidan. 33994d 125 kr

Westlake, Donald E. VARFÖR JUST JAG? [Why me?] Bonniers 1983. 246+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 33995d 125 kr

Westlake, Donald E. & Brian Garfield FRITT FRAM! [Gangway]. Bonniers 1974. 203+1s, häftad, ngt sned, läsexetikett (lös) o -lista eftersättsblad. 25300d 150 kr INGÅNG 6 https://olaisen.se/antnet/25300d.jpg

Westlake, Donald E. (Richard Stark) CHOCKEN. Kometdeckaren 206. 1970. sned pocket, bokhandelsklistermärke tryckortsida, litet bokägarmärke. 11959d 125 kr uteib

Westlake, Donald E. (Richard Stark) THE BLACK ICE SCORE. Coronet 1969. 1st UK ed. 144s, sned ngt nött pocket, på engelska. 39452d 150 kr

Westlake, Donald E. (Tucker Coe) HOROSKOP [A jade in aries]. Spektra 1979. 179+1s, inbunden m nött skyddsomslag, blyertsnoteringar försättsblad. / Kriminaless 1. 32509d 125 kr

Westlake, Donald E. (Tucker Coe) SÅDAN KÄRLEK, SÅDAN DÖD [Kinds of love, kinds of death]. Skoglunds 1970. Första svenska upplagan. 203+1s, häftad, ngt sned, ngt nött, ngt fläckig, informativa blyertsnoteringar. 15532d 200 kr INGÅNG 3

Whalley, Peter POST MORTEM [Post mortem]. Askild & Kärnekull 1983. 213s, häftad, ägaretikett främre omslags insida. / Översättning av Karl G. Fredriksson & Lilian Fredriksson. 38890d 150 kr

Wheat, Carolyn TALES OUT OF SCHOOL. Crippen & Landru 2000. 1st US ed. 237+3s, häftad, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 31449dx 300 kr Gillberg ejuteib

Wheatley, Dennis DIAMANTDALEN [The fabulous valley]. Skoglunds 1936. 304s, privatinbunden, främre omslag medbundet men skuret, exlibris. 39729d 200 kr

Wheatley, Dennis KONTRABAND [Contraband]. Skoglunds 1937. 312s, häftad, ngt nött, ngt sned, ryggränder. 25289d 250 kr INGÅNG 3

Wheatley, Dennis THE SHADOW OF TYBURN TREE. Hutchinson uå. 380s, inbunden, nött, namn, några smärre understrykningar i texten, på engelska. 39132d 150 kr

Wheatley, Dennis THEY FOUND ATLANTIS. Arrow 1961. 255+1s, pocket, delvis oömt sprättad, nött, namn, på engelska. 37220d 60 kr

Wheatley, Dennis TILLTRÄDE FÖRBJUDET [The forbidden territory]. Skoglunds 1934. Första svenska upplagan. 387s, ngt sned privathalvlinneband, fläckig rygg, lite pennkladd sista två sidorna, främre omslag medbundet, skuren inlaga. / Översättning av M. Isberg. 19L0811 250 kr uteib

Wheatley, Dennis WATERLOO [Desperate measures]. AWE/Gebers 1976. 351s, inbunden m nött skyddsomslag. / Översättning av Eric Northman. 37018d 200 kr

Wheeler, Hugh LYRIK TILL DÖDS [The crippled muse]. Skoglunds 1954. Första svenska upplagan. 283+5s, häftad, nött, namn. 11209d 150 kr uteib

White, Ethel Lina EN DAM FÖRSVINNER. Norstedts 1944. 325+1s, häftad, nött, sned, reva främre omslag. 13815d 150 kr uteib

White, Ethel Lina EN DAM FÖRSVINNER. Norstedts 1944. 324+2s, häftad, nött, ngt sned, namn förtitel. 25305d 200 kr INGÅNG 5

White, Ethel Lina THE THIRD EYE. Paperback Library 1967. 189+3s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, på engelska. 35930d 150 kr Gillberg

White, Ethel Lina THE UNSEEN. Paperback Library 1966. 159+1s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37907d 150 kr Gillberg

White, Ethel Lina THE WHEEL SPINS. Penguin 1104, 1955. 190+1s, pocket, exlibris, på engelska. 45153d 90 kr hylla-blå https://olaisen.se/antnet/45153d.jpg

White, Ethel Lina WAX. Paperback Library 1967. 223+1s, privatinbunden pocket, bägge omslag medbundna, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 20L0250 150 kr Gillberg uteib

White, Fred M. KONSPIRATÖRER. Zetterlund 1923. 208s, privatinbunden, blekt rygg, främre omslag medbundet, namn titelsida, litet bokägarmärke eftersättsblad. 11910d 125 kr hylla-trä

White, James EVIGT LIV. Lindfors uå. 132+11s, pocket, lätta packskador. 40308f 125 kr

White, James FÅNGADE I DJUPET. B. Wahlströms 1976. 158+2s, nött pocket. / Kosmos 19. 12859f 60 kr uteib

White, R. J. THE SMARTEST GRAVE. Collins Crime Club © 1961. 1st UK ed. 286s, inbunden, rygg o pärmkanter ngt missfärgade, ngt skev, exlibris, på engelska. 37404d 125 kr

White, T. H. DARKNESS AT PEMBERLEY. Dover 1978. 186+15s, häftad, förtitel och sidan före insektsangripna, i övrigt endast ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37624d 125 kr Gillberg https://olaisen.se/antnet/37624d.jpg

White, T. H. VINDENS & NATTENS DROTTNING. DEN UNDERBARA HISTORIEN OM KONUNG ARTHUR OCH HANS RIDDARE. Lindqvist 1977. 175s, inbunden m nött skyddsomslag, ljusbruna avlånga märken förtitel samt s[176]. 31634f 125 kr

Whitechurch, V. L. STORIES OF THE RAILWAY. Routledge & Kegan Paul 1977. 248+7s, inbunden m ej prisklippt £3.75 skyddsomslag, fläckiga snitt, på engelska. / Queen's Quorum 51. Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L0317 300 kr Gillberg https://olaisen.se/antnet/17L0317.jpg

Whitney, Phyllis A. HUNTER'S GREEN. Heinemann 1969. 1st UK ed. 252s, inbunden m ej prisklippt 30s skyddsomslag, exlibris, på engelska. 39318d 250 kr

Whitten, Leslie H. PROGENY OF THE ADDER. Doubleday Crime Club 1965. 1st US ed. 191s, inbunden m ej prisklippt $3.50 skyddsomslag m bakre fliken bortklippt, gallrad biblioteksbok m stämplar o etiketter o andra brister, endast läsex, på engelska. 39255d 125 kr gillberg

Wibberley, Leonard ONT KRUT [Beware of the mouse]. Tidens bokklubb 1962. 184+1s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 34414f 125 kr

Widerberg, Bertil SEN GÄST. Novell s44-47 i tidskriften ALLT 1955:12. Klipp i annons s93-94 (ingen textförlust). 14090d 60 kr

Widerberg, Bertil (Richard W. Bergh) DÖDEN GÅR PÅ BIO. Novell i tidskriften Allt 1956:02. Ngt nött. 12534d 60 kr

Widerberg, Bertil (Richard W. Bergh) DÖDEN GÅR PÅ BIO. Novell i tidskriften ALLT 1956:02. Häftad, ngt nött. 35202d 60 kr ejuteib

Widerberg, Bertil (Richard W. Bergh) SKRIET I MIKROFONEN. Novell i tidskriften Allt 1956:01. Ngt nött. 12533d 60 kr

Widerberg, Bertil (Richard W. Bergh) SKRIET I MIKROFONEN. Novell i tidskriften ALLT 1956:01. Häftad, ngt nött. 35203d 60 kr ejuteib

Widmark, Håkan MORD OCH INGA VISOR. Bonniers 1953. 201+1s, häftad, nött, endast läsex. 31280d 125 kr

Widmark, Martin ANTIKVARIAT BLÅ SPEGELN. Bonnier Carlsen 2006. Första upplagan. 170+3s, inbunden, gåvotillskrift. 34413f 125 kr

Widmark, Martin BIBLIOTEKSMYSTERIET. BonnierCarlsen 2007. Första upplagan. 85+8s, pappband. 39620d 125 kr

Widmark, Martin DE SPÖKANDE PRÄSTERNA. BonnierCarlsen 2015, 1:a uppl-3:e tryckn. 106+3s, pappband, prislappsrest främre pärm. / Nelly Rapp. 39644d 90 kr

Widmark, Martin FILMMYSTERIET. BonnierCarlsen 2019. Första upplagan. 120+5s, pappband. / LasseMaja. 39642d 125 kr

Widmark, Martin MODEMYSTERIET. BonnierCarlsen 2016. Första upplagan. 100+9s, pappband. / LasseMaja. 39650d 125 kr

Widmark, Martin NELLY RAPP OCH DET HEMLIGA BIBLIOTEKET. BonnierCarlsen 2019. Första upplagan. 104+5s, pappband. 39643d 125 kr

Widmark, Martin NELLY RAPP OCH GASTARNA I SKOLAN. BonnierCarlsen 2017. Första upplagan. 93+1s, pappband. 39647d 125 kr

Widmark, Martin NELLY RAPP OCH NÄCKENS HEMLIGHET. BonnierCarlsen 2018. Första upplagan. 105+2s, pappband. 39649d 125 kr

Widmark, Martin NELLY RAPP OCH TROLLKARLENS BOK. BonnierCarlsen 2016. 103+4s, pappband, ngt nött. 39645d 90 kr

Widmark, Martin NELLY RAPP OCH VAMPYRERNAS BAL. BonnierCarlsen 2017. 108+2s, pappband. 39646d 90 kr

Widmark, Martin SILVERMYSTERIET. BonnierCarlsen 2018. Första upplagan. 121+4s, pappband. / LasseMaja. 39653d 125 kr

Widmark, Martin SJUKHUSMYSTERIET. BonnierCarlsen 2016, 1:a uppl-9:e tryckn. 89+3s, pappband, prislappsrest främre pärm. / LasseMaja. 39652d 60 kr

Widmark, Martin SNÖMANNENS HEMLIGHET. BonnierCarlsen 2014, 1:a uppl-2:a tryckn. 90+3s, pappband. / Nelly Rapp. 39648d 90 kr

Widmark, Martin TÅGMYSTERIET. BonnierCarlsen 2014, 18:e upplagan. 86+7s, pappband, ngt sned. / LasseMaja. 39651d 60 kr

Willeford, Charles DIN DÖD ÄR DIN. Gedins 1990. 263+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 30940d 125 kr

Willeford, Charles MIAMI BLUES. Futura 1990. 191+1s, ngt nött pocket, på engelska. 31675d 40 kr

Willeford, Charles NYTT HOPP FÖR DE DÖDA. Gedins 1989. 301+1s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 30939d 125 kr

Willeford, Charles TVÄRNIT. Gedins 1991. 321+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, recensionsstämpel försättsblad, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 30933d 125 kr

Williams, Ben Ames CRUCIBLE. World 1946. 207s, inbunden i nött skyddsomslag, på engelska. 25174d 150 kr https://olaisen.se/antnet/25174d.jpg

Williams, Charles DET BITTRA SLUTET [All the way]. Bonniers 1960. 188+3s, ngt sned pocket. / Översättning av Christer Grahn. Zebra 120. 15058d 125 kr hylla-blå

Williams, Charles DET BITTRA SLUTET [All the way]. Bonniers 1960. 188+3s, sned nött pocket, märke efter prislapp främre omslag, revor ryggfot. / Zebra 120. 13079d 125 kr uteib

Williams, Charles DÖD MANS BYTE [Girl out back]. Bonniers 1958. 188+3s, ngt nött pocket, släppt ngt i rygg. / Översättning av Sven Bergström. Zebra 81. 11572d 125 kr uteib

Williams, Charles INGENTING I VÄGEN [Nothing in her way]. Bonniers 1959. 187+4s, ngt sned pocket, kulspetskladd s[192]. 15061d 60 kr uteib

Williams, Charles LEVANDE ELLER DÖD [The sailcloth shroud]. Bonniers 1961. 172+3s, pocket. / Översättning av Sven Granath. Zebra 141. 15060d 125 kr hylla-blå

Williams, Jay I NIDHUGGS TID [The time of the Kraken]. Sjöstrands 1983, 2uppl. 194s, pappband, litet bokägarmärke. 34358f 125 kr

Williams, Nigel THE WIMBLEDON POISONER. Faber 1991. 307s, häftad, exlibris, på engelska. 37858d 125 kr

Williams, Valentine DEAD MAN MANOR. Hodder & Stoughton 1937. 316s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '25'. 36945d 200 kr

Williams, Valentine DEATH ANSWERS THE BELL. Hodder & Stoughton 1933, reprint. 320s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36762d 200 kr

Williams, Valentine GULDDOSAN [The gold comfit box]. Gebers 1934. 269+3s, häftad, sned, ngt nött i övrigt. 15537d 200 kr

Williams, Valentine MANNEQUIN. Hodder & Stoughton uå. 319s, inbunden, blekt rygg, fläckar, blyertsnoteringar försättsblad, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36947d 200 kr

Williams, Valentine MASKS OFF AT MIDNIGHT. Hodder & Stoughton 1936. 312s, inbunden, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '136'. 36948d 200 kr

Williams, Valentine MR TREADGOLD CUTS IN. BEING SOME EPISODES IN THE CAREER OF MR TREADGOLD, TAILOR AND CRIME INVESTIGATOR. Hodder & Stoughton 1938, reprint. 317+1s, inbunden, nött, namn datum försättsblad, på engelska. 36998d 200 kr

Williams, Valentine THE CLOCK TICKS ON. Hodder & Stoughton 1935. 320s, inbunden, nött, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36943d 200 kr

Williams, Valentine THE CLUE OF THE RISING MOON. Hodder & Stoughton 1937. 311+1s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '26'. 36946d 200 kr

Williams, Valentine THE EYE IN ATTENDANCE. Hodder & Stoughton 1935, reprint. 320s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36760d 200 kr

Williams, Valentine THE FOX PROWLS. Hodder & Stoughton 1941. 283s, privatinbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 39136d 200 kr

Williams, Valentine THE GOLD COMFIT BOX. Hodder & Stoughton 1934, reprint. 318s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning på förtitel. 36761d 200 kr

Williams, Valentine THE PORTCULLIS ROOM. Hodder & Stoughton 1936. 320s, inbunden, ngt blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek m hans namnteckning samt '41'. 36942d 200 kr

Williams, Valentine THE RED MASS. Hodder & Stoughton uå. 319s, inbunden, nött, blekt rygg, exlibris, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36941d 200 kr

Williams, Valentine THE SPIDER'S TOUCH. Hodder & Stoughton 1939. 313s, inbunden m mkt nött tejpat skyddsomslag, fläckig inlaga, ngt sned, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 45311d 200 kr

Williams, Valentine THE THREE OF CLUBS. Hodder & Stoughton uå. 319s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36949d 200 kr

Williams, Valentine & Dorothy Rice Sims FOG. Hodder & Stoughton 1934. 320s, inbunden, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 36944d 200 kr

Willis, Ted THE CHURCHILL COMMANDO. Macmillan 1977. 223+1s, inbunden m nött ej prisklippt £3.75 skyddsomslag, exlibris, på engelska. 14179d 150 kr

Wilson, Colin THE PHILOSOPHER'S STONE. Panther 1974. 268+4s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 11571f 60 kr

Wilson, Gahan HELA VÄRLDENS LILLA ANKA. Mysterious Press / Wiken 1990. 188s, inb m skyddsomslag, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 12019d 125 kr

Wilson, John R. ETT STEG ÅT VÄSTER [The side of the angels]. Forum 1968. Förhandsex. 261+1s, häftad, sned, ngt nött, kulspets-P förtitel. 12058d 150 kr

Winai, Peter INGREPPET. Win Books uå. 225+1s, häftad, ngt nött. 34224d 125 kr

Winai, Peter LEVANDE DÖDA. Win Books 2013. Första upplagan. 225+1s, häftad. 33781d 125 kr

Winge, Peter DÖD ÅT LINDA. Wennerbergs 1955. 219s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, bandet m märken efter silverfiskar(?). / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0228 200 kr

Winge, Peter MORD I MARS. Sörlins 1957. 205s, privatinbunden, bägge omslag medbundna, kulspetskladd bakre omslags insida. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 21L0227 200 kr

Winge, Peter MORD I MARS. Sörlins 1957. 205s, häftad, ngt nött. 15606d 200 kr

Wingenfeldt, Arne RÄKNA MED MORD. Fritzes 1958. Första upplagan. 221s, häftad, ngt nött, ngt fläckig. 32438d 125 kr

Winspear, Jacqueline A DANGEROUS PLACE. Allison & Busby 2016. 351s, häftad, på engelska. 36812d 150 kr

Winspear, Jacqueline JOURNEY TO MUNICH. Allison & Busby 2016. 319s, häftad, på engelska. 36811d 150 kr

Winspear, Jacqueline MAISIE DOBBS [Maisie Dobbs]. Norstedts 2006. Första svenska upplagan. 308+1s, inbunden. 10843d 125 kr

Winter, Fredrik P. GRÄVLINGEN. Louise Bäckelin 2020. 364+1s, inbunden m skyddsomslag. 37779d 150 kr

Winter, Harry OPERATION GARBO II. SLUTET. Timbro 1990. 2uppl/1tryckn, 298+1s, ngt skevt pappband. 34890d 150 kr

Wister, Owen RED MEN AND WHITE. Hodder & Stoughton uå. 248s, inbunden, nött blekt rygg, svaga innerfalser, på engelska. 15224d 90 kr

Witt, Otto DEN UNDERBARA SPEGELN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1914. 147+5s, inbunden, ngt nött. 11579d 150 kr

Witt, Otto DEN UNDERBARA SPEGELN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1914. 147+5s, inbunden, nött skev, stämpel 'R' bakrepärms insida. 31633d 150 kr

Witt, Otto EN TUSENÅRIG HEMLIGHET. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1914. 143s, inbunden, ngt nött. 11580d 150 kr

Witt, Otto MONSIEUR X. Nordiska Förlaget 1914. 128s, häftad, skuren, nött, restaurerad. 11710d 200 kr

Witt, Otto MONSIEUR X. Nordiska Förlaget 1914. 128s, häftad, nött, trasig ryggfot, stämpel försättsblad, reva bakre omslag. 12117d 200 kr

Witt, Otto MONSIEUR X. Nordiska Förlaget 1914. 128s, häftad, ngt nött, sned, exlibris som missfärgat första sidan. 45185d 200 kr

Witt, Otto MYSTERIET I HEAVYFÄNGELSET. Nordiska Förlaget 1914. 128s, häftad, ngt nött, exlibris som missfärgat titelbladet. 45184d 300 kr

Witt, Otto (Sam King) ANDEFOTOGRAFIET. Åhlén & Åkerlund 1914. 160s, privatinbunden, nött, ngt sned, namn-/ägarstämplar, ingen förtitel, stor reva s141-142, endast läsex. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15229d 125 kr

Wollheim, Donald A. MIKE MARS I RYMDEN. B. Wahlströms 1965. 143+1s, inbunden, ngt nött, ifylld bokhylla, ägaruppgifter. 13439f 60 kr

Wollheim, Donald A. PLANET TILL SALU. Delta 1975. 136+1s, häftad, nött. 25032f 150 kr

Woods, Sara MORD PÅ ADVOKATEN [Bloody instructions]. Lindqvist 1963. 240s, häftad, ngt sned, ngt oömt sprättad, ngt nött. 34274d 125 kr

Woods, Sara NAKED VILLAINY. Guild 1987. 269s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, namn, på engelska. 36018d 150 kr

Woods, Stuart BLUE WATER GREEN SKIPPER. Stanford Maritime 1977. 1st UK ed. 190s, inbunden m ej prisklippt £4.95 delvis blekt skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Ej krim. 39321d 300 kr

Woods, Stuart DET HÄR GÄLLER I SANTA FE! [Santa Fe rules]. Tiden 1994. 308s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 33189d 125 kr

Woods, Stuart DJUPA LÖGNER [Deep lie]. Tiden 1987. 387s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32391d 125 kr

Woods, Stuart DÖDEN I NEW YORK [New York dead]. Tiden 1993. 313s, inbunden m ngt nött skyddsomslag,. 13382d 125 kr

Woods, Stuart GRÄSRÖTTER [Grass roots]. Tiden 1990. 465s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 32359d 125 kr

Woods, Stuart UNDER SJÖN [Under the lake]. Tiden 1988. 333s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt sned, litet bokägarmärke. 32388d 125 kr

Woods, Stuart UNDER SJÖN [Under the lake]. Tiden 1988. 333s, häftad m ngt nött ngt blekt skyddsomslag, förhandsex. 13939d 200 kr

Woolrich, Cornell DARKNESS AT DAWN. Peter Bedrick Books 1988. 297s, häftad, ngt nött, på engelska. 17L0322 150 kr

Woolrich, Cornell DARKNESS AT DAWN. Xanadu 1988. 1st UK ed. 288s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 17L0320 300 kr

Woolrich, Cornell DU SER MIG ALDRIG MER. B. Wahlströms 1976. 79+1s, sned pocket, röd tuschprick titelsida. / Populärdeckaren 15. 12484d 40 kr

Woolrich, Cornell HÄMNDENS ÖGONBLICK. Spektra 1975. 257+6s, pappband, prislapp bakre pärm. 32331d 125 kr

Woolrich, Cornell NATTMARA [Nightmare]. Gebers 1960. 244+1s, häftad, ngt nött, ngt sned. / Översättning av Carl Sundell. 39462d 150 kr

Woolrich, Cornell NÅGON SOM RINGER. Novell på s.61-64 i Böckernas värl 1971:5. Häftad. 114s. s3-4 lös. 14912d 125 kr

Woolrich, Cornell THE BRIDE WORE BLACK. Pocket Books #271, 1946. 183+3s, ngt nött pocket, på engelska 11600d 125 kr

Woolrich, Cornell THE DOOM STONE. Avon (c) 1960. 1st US ed. 159+1s, ngt nött pocket, övre främre hörn skadade, på engelska. 18L0210 300 kr

Woolrich, Cornell (George Hopley) NATTEN HAR TUSEN ÖGON [Night has a thousand eyes]. Askild & Kärnekull 1973. 308+1s, häftad, ngt nött, ngt sned, skuren, märke efter borttagen prislapp främre omslag. 31107d 125 kr

Woolrich, Cornell (George Hopley) NATTEN HAR TUSEN ÖGON [Night has a thousand eyes]. Bonniers 1947, 4:e tusendet. 381+2s, häftad, mkt nött, lagad, sned, prislappsskada bakre omslag. 45112d 150 kr

Woolrich, Cornell (George Hopley) ÖDETS IRONI [Fright]. Spektra 1979. 213+3s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. / Översättning av Lars Ekegren. Nya deckaress 26. 37225d 125 kr

Woolrich, Cornell (William Irish) TILL DET BITTRA SLUTET. Spektra 1982. 239+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 32091d 125 kr

Wopenka, Johan METREVEN OCH ANDRA KRIMINALNOVELLER. BJW-förlaget 1995. 333-serien 3. 28s, klammerhäftad, litet bokägarmärke. / Signerad 'Johan' på bakre omslag. 20181d 150 kr

Wopenka, Johan PÅ SMEKMÅNAD MED GRÖNA SKRÄCKEN. KIOSKHÄFTEN I SVERIGE - EN FÖRTECKNING. BJW-förlaget 1995. Första upplagan. 220s, häftad. 34923d 150 kr

Wren, Percival Christopher ACTION AND PASSION. John Murray 1936. 508+4s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37845d 150 kr

Wren, Percival Christopher SPANISH MAINE. John Murray 1938. 318+2s, inbunden, sned, blekt rygg, ngt nött, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15638d 150 kr

Wren, Percival Christopher THE SNAKE AND THE SWORD. John Murray 1934. 317+3s, inbunden, blekt rygg, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37844d 150 kr

Wren, Percival Christopher THE WAGES OF VIRTUE. John Murray 1927. 300+2s, inbunden m 2,- skyddsomslag, bandet nött o mask(?)stunget (ej textförlust), skyddsomslaget mkt nött och förstärkt m svart papper baktill, namn år försättsblad, endast läsex, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 15217d 150 kr

Wright, Eric A KILLING CLIMATE. Crippen & Landru 2003. 211+5s, häftad, på engelska. 31459d 300 kr

Wright, Eric THE NIGHT THE GODS SMILED. Signet 1985. 254+2s, pocket, nött rygg, prislapp bakre omslag, exlibris, på engelska. 33264d 40 kr

Wright, L. R. SOMNA TILL VISORNA MINA. Legenda 1988. 254+1s, inbunden m nött skyddsomslag, sned. 36108d 125 kr

Wrightson, Patricia BEHIND THE WIND. Puffin / Penguin [Australia] 1983. 156+12s, pocket, exlibris, på engelska. / The book of Wirrun 3. 34536f 125 kr

Wrightson, Patricia THE DARK BRIGHT WATER. Puffin / Penguin [Australia] 1983. 223s, pocket, exlibris, på engelska. / The book of Wirrun 2. 34537f 125 kr

Wylie Philip TEN THOUSAND BLUNT INSTRUMENTS. Crippen & Landru 2010. 258+5s, häftad, på engelska. 30228dx 300 kr

Wyndham, John CONSIDER HER WAYS & OTHERS. Michael Joseph 1961. 223s, inbunden, reva rygghuvud, på engelska. 11603f 300 kr

Wyndham, John DEN STORA HEMSÖKELSEN. Delta 1976. 255+1s, häftad, ryggränder, ngt nött i övrigt, ngt sned, illustrerad. 11604f 150 kr

Wyndham, John DEN STORA HEMSÖKELSEN. Eklund / Tiden 1958. 255+1s, inbunden, ngt nött, litet bokägarmärke. 12042f 300 kr

Wyndham, John FRIPASSAGERARE TILL MARS. Delta 1976. 190+1s, häftad. 25038f 125 kr

Wyndham, John THE CHRYSALIDS. Penguin 1969. 199+1s, ngt nött pocket, på engelska. 34936f 125 kr

Wyndham, John TRIFFIDERNAS UPPROR. Oskar Eklund 1953. 284s, häftad, nött, ngt slarvigt sprättad. 25037f 200 kr

Wynne, Anthony RUMMET MED JÄRNLUCKORNA. Lindqvist 1943. 223+1s, inbunden. 35591d 125 kr

Wynne, Barry RÄKNA TILL FEM OCH DÖ [Count five and die]. Bonniers Folkbibliotek 1959. 230+1s, inbunden m nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 30029d 125 kr

Wyss, Verena VERDECKTES SPIEL. Nagel & Kinche © 1997. 289+6s, inbunden m skyddsomslag, etikett (litterär agent) försättsbladd, på tyska. 36920d 125 kr

Wägner, Harald TÅG N:R 178. DE SISTA NOVELLERNA. Bonniers 1925. Första upplagan. 187+2s, häftad, sned, nött, namn främre omslag, '20.' i bläck förtitel. 22L0613 150 kr

Wägner, Harald TÅG N:R 278. DE SISTA NOVELLERNA. Bonniers 1925. 187+2s, häftad, sned, nött rygg, ingen förtitel. 45307d 125 kr
UPP

XYZ

Xiaolong, Qiu NÄR RÖTT BLIR SVART. Ordfront 2006. 317+3s, inbunden m skyddsomslag, recensionsstämpel övre snitt. 30474d 125 kr

Yaffe, James MY MOTHER, THE DETECTIVE. Crippen & Landru 1997. 174+1s, häftad, på engelska. 14861d 300 kr

Yates, Dornford SAFE CUSTODY. Ward, Lock 1943, reprint. 317s, inbunden, nött, fläckig, namn, på engelska. / Från Gösta Gillbergs bibliotek. 37614d 150 kr

Yates, W. R. DIASPORAH. Baen 1985. 1st US ed. 307+9s, pocket, prislapp bakre omslag, på engelska. 15023f 150 kr

Yngve, A. R. SUPERMOBILEN. Wela uå. 2tryckn, 135+1s, häftad. 33384f 150 kr

Young, Robert F. STARFINDER. Pocket Books 1980. 205+3s, pocket, prislapp, på engelska. 10051f 125 kr

Zaccone, Pierre I DÅLIGT SÄLLSKAP. Svea 1888. 357s, privatinbunden, nött, i samma band: SOM EN BLOMMA av D. Campioli. Svea 1889. 59s. 11610d 150 kr

Zaccone, Pierre RÖDA LYKTAN. EN POLISKOMMISSARIES ANTECKNINGAR. FÖRRA-SENARE DELEN. Oscar L. Lamm 1880. 425s, halvskinnband, mkt nött rygg, inget försättsblad, bakre yttre falsen sprucken ca 30mm uppifrån och ner. 20038d 150 kr

Zangwill, Israel UNGKARLSKLUBBEN. Jos. Seligmann 1893. 304s, privatinbunden, ngt nött, tillskrift försättsblad, exlibris främre pärms insida, litet bokägarmärke bakre pärms insida. 11907d 300 kr

Zeigfreid, Karl MORGONDAGENS VÄRLD. Lindqvist 1969. 158s, ngt nött pocket. 11612f 90 kr

Zelazny, Roger NINE PRINCES IN AMBER [Amber 1]. Avon 1972. 9th printing, 175+1s, nött ngt sned pocket, på engelska. 33180f 60 kr

Zelazny, Roger UNICORN VARIATIONS. Avon 1987. 249+1s, ngt nött pocket, på engelska. 14314f 125 kr

Zola, Émile THÉRÈSE RAQUIN. Fasquelle 1967. 246+10s, pocket, enstaka blyertsnoteringar, på franska. 35326d 40 kr

Zola, Émile THÉRÈSE RAQUIN. Tiden 1953. 205+2s, häftad, namn år förtitel, nötta ryggändar. / Tidens franska klassiker. 39124d 125 kr
UPP

ÅÄÖ


Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.