PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET
Georges Simenon
OBS! Hit alla texter av Simenon
Senaste titlar
#10859 Georges Simenon DEN HÄNGDE I LIÉGE. Schildts 1934. 202s, häftad, nött, snedläst, mörknad rygg, ryggränder, namn, skador (utan textförluster) bl.a. s75/76 (bit 1x0.5 cm saknas) , 83/84 (reva), 93/94 (bit 1.5x1.5 cm saknas). LE PENDU DE SAINT-PHOLIEN. Första svenska upplagan. 900,-
#10712 Georges Simenon KONSELJPRESIDENTEN. Bonniers 1963. 166+3s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. LE PRÉSIDENT. Första svenska upplagan. 150,-
#10707 Georges Simenon OM NÅGOT SKULLE HÄNDA. Bonniers 1961. 178+1s, häftad, snedläst, nött. EN CAS DE MALHEUR. Första svenska upplagan. 150,-
SVENSKA
#25106 Georges Simenon ANTOINE OCH JULIE. Bonniers 1976. 211+1s, klotband m trasigt skyddsomslag, kulspetsnotering försättsblad. ANTOINE ET JULIE. 50,-
#25099 Georges Simenon BREV TILL MIN DOMARE. Bonniers 1958. 194+1s, häftad, delvis osprättad, förlagsstämpel s[196]. LETTRE Ā MON JUGE. 200,-
#13463 Georges Simenon DET LILLA HELGONET. Bonniers 1966. 178+1s, häftad, nött, ngt snedläst. / LE PETIT SAINT. 90,-
#13952 Georges Simenon MAIGRET BLIR SANNSPÅDD. Bonniers 1984. 154+5s, pocket. SIGNÉ PICPUS. Första svenska upplagan. 120,-
#40232 Georges Simenon MAIGRET FÖRSVARAR SIG. Aldus / Bonniers 1966. 117+11s, snedläst ngt nött pocket, initialer o ägarstämpel förtitel. Delfin 222. 80,-
#13024 Georges Simenon MAIGRET FÖRSVARAR SIG. Aldus / Bonniers 1966. 117+11s, ngt snedläst nött pocket, ytskada efter bortriven prislapp(?) ca 2x5 cm främre omslag, prislapp bakre omslag. Delfin 222. 80,-
#13304 Georges Simenon MAIGRET FÖRSVARAR SIG. Aldus / Bonniers 1966. 117+11s, ngt nött pocket, fläckigt bakre omslag. MAIGRET SE DÉFEND. Delfin 222. 80,-
#13305 Georges Simenon MAIGRET FÖRSVARAR SIG. Aldus / Bonniers 1966. 117+11s, ngt nött pocket, ngt fläckigt bakre omslag. MAIGRET SE DÉFEND. Delfin 222. 80,-
#13950 Georges Simenon MAIGRET FÖRSVARAR SIG. Aldus / Bonniers 1966. 117+11s, ngt snedläst pocket, halvt bortriven prislapp bakre omslag MAIGRET SE DÉFEND. Första svenska upplagan. Delfin 222. 80,-
#40236 Georges Simenon MAIGRET HOS MINISTERN. Aldus 1975. 148+11s, ngt nött pocket. Delfin 518. 80,-
#40254 Georges Simenon MAIGRET OCH DEN ENSAMME MANNEN. Aldus / Bonniers 1971. 139+5s, pocket, ngt snedläst, ngt nött, blekt rygg, främre omslaget ngt blekt närmast rygg. Delfin 427. 80,-
#25105 Georges Simenon MAIGRET OCH DEN ENSAMME MANNEN. Aldus / Bonniers 1971. 139+5s, pocket, ngt nött, blekt rygg, främre omslaget ngt blekt närmast rygg. Delfin 427. 80,-
#13315 Georges Simenon MAIGRET OCH HANS TJUV. Aldus / Bonniers 1968. 140+12s, nött ngt snedläst pocket. LE VOLEUR DE MAIGRET. Delfin 284. 80,-
#13464 Georges Simenon MAIGRET OCH MANNEN PÅ BÄNKEN. Bonniers 1957. 181+2s, häftad, ngt nött, ingen förtitel. / MAIGRET ET L'HOMME DU BANC. 90,-
#13321 Georges Simenon MAIGRET OCH MANNEN SOM MÅSTE DÖDA. Aldus / Bonniers 1970. 149+11s, snedläst pocket, ngt missfärgat omslag. MAIGRET ET LE TUEUR. Delfin 355. 80,-
#13322 Georges Simenon MAIGRET OCH MANNEN SOM MÅSTE DÖDA. Aldus / Bonniers 1970. 149+11s, ngt snedläst pocket, prislapp bakre omslag, ngt fläckig. MAIGRET ET LE TUEUR. Delfin 355. 80,-
#13317 Georges Simenon MAIGRET OCH SPÖKET. Aldus / Bonniers 1965. 115+4s, ngt snedläst pocket. MAIGRET ET LE FANTÔME. Delfin 168. 80,-
#13318 Georges Simenon MAIGRET OCH SPÖKET. Aldus / Bonniers 1965. 115+4s, ngt snedläst pocket, namn förtitel. MAIGRET ET LE FANTÔME. Delfin 168. 80,-
#13340 Georges Simenon MAIGRET OCH SPÖKET. Aldus / Bonniers 1965. 115+4s, snedläst pocket. MAIGRET ET LE FANTÔME. Delfin 168. 80,-
#13951 Georges Simenon MAIGRET OCH SPÖKET. Aldus / Bonniers 1965. 115+4s, ngt snedläst ngt nött pocket, namn förtitel. MAIGRET ET LE FANTÔME. Första svenska upplagan. Delfin 168. 80,-
#13301 Georges Simenon MAIGRET PÅ HOTELL MAJESTIC. Bonniers 1978. 145+4s, ngt nött pocket. LES CAVES DU MAJESTIC. Delfin 600. 80,-
#13303 Georges Simenon MAIGRET PÅ HOTELL MAJESTIC. Bonniers 1978. 145+4s, ngt snedläst pocket, nött rygg, exlibris. LES CAVES DU MAJESTIC. Delfin 600. 80,-
#13953 Georges Simenon MAIGRET PÅ KURORT. Aldus / Bonniers 1968. 133+11s, ngt snedläst pocket. MAIGRET Ā VICHY. Första svenska upplagan. Delfin 305. 80,-
#13319 Georges Simenon MAIGRETS BARNDOMSVÄN. Aldus / Bonniers 1969. 149+11s, pocket, initialer förtitel. L'AMI D'ENFANCE DE MAIGRET. Delfin 342. 80,-
#13320 Georges Simenon MAIGRETS BARNDOMSVÄN. Aldus / Bonniers 1969. 149+11s, pocket, exlibris, bläckkryss o prislapp bakre omslag.. L'AMI D'ENFANCE DE MAIGRET. Delfin 342. 80,-
#13276 Georges Simenon MAIGRETS TÅLAMOD. Aldus / Bonniers 1966. 121+7s, ngt nött pocket, skadad ryggfot, ngt snedläst. LA PATIENCE DE MAIGRET. Delfin 241. 80,-
#13302 Georges Simenon MAIGRETS TÅLAMOD. Aldus / Bonniers 1966. 121+7s, snedläst pocket. LA PATIENCE DE MAIGRET. Delfin 241. 80,-
#25092 Georges Simenon MANNEN SOM SÅG TÅGEN GÅ FÖRBI. Bonniers 1950. 232+4s, häftad, snedläst, nött, avriven förtitel, endast läsex. L'HOMME QUI REGARDAIT PASSER LE TRAINS. 40,-
#13096 Georges Simenon MANNEN SOM SÅG TÅGEN GÅ FÖRBI. Aldus / Bonniers 1962. 193+3s, pocket. Delfin 19. 60,-
#13339 Georges Simenon MIN VÄN KOMMISSARIE MAIGRET. Aldus / Bonniers 1964. 136+8s, ngt fläckig nött pocket, bokhandelsstämpel förtitel, prislapp bakre omslag. MON AMI MAIGRET. Delfin 148. 60,-
#25100 Georges Simenon NOVEMBER. Bonniers 1975. 188+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. NOVEMBRE. 125,-
#13341 Georges Simenon SANNINGEN OM BÉBÉ DONGE. Aldus / Bonniers 1962. 141+3s, snedläst nött pocket. LA VÉRITÉ SUR BÉBÉ DONGE. Delfin 59. 60,-
#25087 Georges Simenon SONEN. Bonniers 1959. 158+1s, häftad, ngt nött, ngt slarvigt prättad. LE FILS. 90,-
#13462 Georges Simenon STRIP-TEASE. Bonniers 1962. 171+1s, häftad, nött. / STRIP-TEASE. 90,-
#25107 Georges Simenon STRIP-TEASE. Bonniers 1962. 171+1s, häftad, nött, kulspetsnotering förtitel, förlagsstämpel eftersättsblad. STRIP-TEASE. 90,-
#13461 Georges Simenon TRE RUM PÅ MANHATTAN. Bonniers 1968. 219+1s, klotband m ngt nött ryggblekt skyddsomslag, prislapp bakre omslag. / 3 CHAMBRES Ā MANHATTAN. 150,-
#25098 Georges Simenon TÅGET FRÅN VENEDIG. Bonniers 1967. 155+1s, häftad, ryggränder, illa sprättad. LE TRAIN DE VENISE. 50,-
ANDRA SPRÅK (franska om ej annat anges)
#12297 Georges Simenon MAIGRET A PEUR. Presses de la Cité 1953. 1st French ed. 219+5pp, softcover, worn, damaged spine. In French. 150,-
#12300 Georges Simenon MAIGRET KEEPS A RENDEZVOUS. Routledge & Kegan Paul 1948. 287pp, red heavy stained discoloured cloth in worn damaged dustwrapper w 'Cheap edition 5s net'-sticker, previous owner's info front endpage, interior stains. / In english 300,-
#12299 Georges Simenon MAIGRET ON HOLIDAY. Routledge & Kegan Paul 1950. 1st UK ed. 274pp, green heavy stained discoloured cloth in worn damaged dustwrapper w 'Cheap edition 5s net'-sticker, previous owner's info front endpage, interior stains. / In english. 300,-
#12777 Georges Simenon SEPT PETITES CROIX DANS UN CARNET. Svenska Bokförlaget / Bonniers 1955. 2uppl, 108+1s, häftad, ngt nött, anteckningar o understrykningar i mängd. 40,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.