PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET
Dorothy L. Sayers
Senaste titlar
#10103 Janet Hitchman SUCH A STRANGE LADY. AN INTRODUCTION TO DOROTHY L. SAYERS (1893-1957). New English Library 1976. 203+5pp, worn paperback, price sticker back cover. 60,-
#10730 Dorothy L. Sayers BUSMAN'S HONEYMOON. Gollancz 1938. 3impr, 446+1pp, worn blue hardcover, previous owner's name and date, bookplate. 120,-
#10720 Dorothy L. Sayers DE NIO MÅLARNA. Bonniers 1977 (Delfin 62). 268+3s, nött pocket, prislapp bakre omslag. THE NINE TAILORS. 50,-
#10726 Dorothy L. Sayers DE NIO MÅLARNA. Aldus / Bonniers 1964 (Delfin 62). 268+4s, nött pocket. THE NINE TAILORS. 50,-
#10728 Dorothy L. Sayers KAMRATFESTEN. Aldus / Bonniers 1969 (Delfin 9).351+8s, nött pocket, prislapp bakre omslag. GAUDY NIGHT. 50,-
#10333 Dorothy L. Sayers & Jill Paton Walsh THRONES, DOMINATIONS. New English Library 1998.367+3pp, paperback, some slant, price sticker back cover, bookplate. 60,-
SVENSKA
#13455 Dorothy L. Sayers MÖRDANDE REKLAM. Bonniers 1950. 308+3s, häftad, nött, ingen förtitel. / MURDER MUST ADVERTISE. 60,-
#13977 Dorothy L. Sayers MÖRDANDE REKLAM. Bonniers 1950. 308+3s, häftad, nött, ngt snedläst, tillskrift, pris överskrivet bakre omslag. MURDER MUST ADVERTISE. Bonniers Folkbibliotek. 80,-
#13349 Dorothy L. Sayers PINSAMT INTERMEZZO PÅ BELLONAKLUBBEN. Aldus / Bonniers 1966. 195+12s, ngt snedläst pocket. THE UNPLEASANTNESS AT THE BELLONA CLUB. Delfin 98. 50,-
ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)
#11272 Dorothy L. Sayers DER MANN OHNE GESICHT UND ANDERE GESCHICHTEN. Kaiser nd. 139+5pp, paperback. Abridged LORD PETER VIEWS THE BODY in German. Short stories. 40,-
#11273 Dorothy L. Sayers FEUERWERK. Kaiser nd. 156+4pp, paperback. In the teeth of evidence' in German. Short stories. 40,-
#11275 Dorothy L. Sayers MORD BRAUCHT REKLAME. Ullstein #724, 1966. 205+3pp, paperback, spine tail slightly damaged, some slant. In German. 40,-
#11276 Dorothy L. Sayers MURDER MUST ADVERTISE. Svenska Bokförlaget / Bonniers 1953. 63+1s, häftad, ngt nött. 50,-
#40229 Dorothy L. Sayers THE NINE TAILORS. Four Square 1965. 255pp, paperback, faded spine, foreword-page loose, previous owner's name front cover. 40,-
#11280 Dorothy L. Sayers ZUR FRAGLICHEN STUNDE. Rowohlt 1983. 410+4pp, paperback, some wear. HAVE HIS CARCASE in German. 40,-
#40291 Dorothy L. Sayers & Robert Eustace THE DOCUMENTS IN THE CASE. Penguin #89, 1938. 5impr, 246+7s, worn paperback, damaged spine ends. 60,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.