PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Edgar Allan Poe

OBS! Hit alla texter av/om Poe
Senaste titlar
SVENSKA

  #20213 Edgar Allan Poe BANDSTUMPEN. Holmquist 1917. 112s, snedläst, nött, ryggfot saknas, ägarinfo förtitel, litet bokägarmärke. 150,-

  #13988 Edgar Allan Poe DEN SVARTA KATTEN. Novell i tidskriften All världens berättare 1948:12. Klammerhäftad, ngt nött. Även Elsa Grave, Jack London m.fl. 60,-

  #20214 Edgar Allan Poe DET OVALA PORTRÄTTET OCH ANDRA NOVELLER OM KÄRLEK. Gebers 1909. 96s, häftad, fläckig, nedre högra hörnet främre omslag saknas, litet bokägarmärke. 150,-

  #11640 Edgar Allan Poe DET OVALA PORTRÄTTET OCH ANDRA NOVELLER OM KÄRLEK. Gebers 1909. 96s, häftad, inlagan släppt helt från rygg, nött, ryggändar m revor, namn främre omslag, ingen förtitel. 90,-

  #13992 Edgar Allan Poe DET SKVALLRANDE HJÄRTAT. Novell i tidskriften All världens berättare 1946:10. Klammerhäftad, ngt nött. Även DH Lawrence, Kafka m.fl. 60,-

  #20216 Edgar Allan Poe GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad. 90,-

  #20217 Edgar Allan Poe GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad, namnstämpel främre omslags insida. 90,-

  #20218 Edgar Allan Poe HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. Björck & Börjesson 1908. 295s, nött dekorerat klotband, reviga falser. / Berömda Böcker 29. 300,-

  #20221 Edgar Allan Poe HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. Björck & Börjesson 1946. 2uppl, 441+1s, halvklotband, främre omslag medbundet, ägarinfo försättsblad. 150,-

  #20219 Edgar Allan Poe HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, mkt nött, snedläst, litet bokägarmärke. / Berömda Böcker 59. 250,-

  #20220 Edgar Allan Poe HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, nött, namn, bakre omslag m fläck som blött igenom några sidor, ngt fuktpåverkad. / Berömda Böcker 59. 250,-

  #20222 Edgar Allan Poe MORDEN PÅ RUE DE LA MORGUE OCH ANDRA UNDERLIGA HISTORIER. Bonniers 1922. 174+1s, häftad, nött. / Universalbibliotek 14. 80,-

  #20223 Edgar Allan Poe MORDEN PÅ RUE MORGUE. Samspråk 1987. 46s, ngt nött pocket. 80,-

  #20225 Edgar Allan Poe MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. 90,-

  #20226 Edgar Allan Poe MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. 90,-

  #20227 Edgar Allan Poe MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1918. 222s, häftad, ngt nött. 90,-

  #20228 Edgar Allan Poe NÄR KLOCKAN SLOG TRETTON OCH ANDRA BERÄTTELSER. Natur o Kultur 1957. 150+2s, pappband, prislappsskada bakre pärm, litet bokägarmärke. / Skattkammarbiblioteket. 40,-

  #25022 Edgar Allan Poe SKRÄCKHISTORIER. Zeus 1976. 133+4s, ngt nött pappband, namn titelsida. 120,-

  #20230 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Saxon & Lindström 1935. 318s, ngt ryggblekt halvskinnband. 50,-

  #20231 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Lindqvist 1969. 222s, plastklotband m skyddsomslag, namn o år försättsblad. 60,-

  #11106 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Bokfrämjandet 1969. 222+2s, klotband. 50,-

  #11107 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Lindqvist uå. 222s, klotband m skyddsomslag. 50,-

  #11111 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. FÖRRA DELEN. Schildts 1922. 257+2s, häftad, nött, omslag m reva, namn. 150,-

  #11110 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, ngt nött. Tigerböckerna. 80,-

  #20232 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, ngt nött. / Tigerböckerna 4. 80,-

  #20233 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, nött. / Tigerböckerna 4. 60,-

  #20234 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Rabén & Sjögren 1964. 333+3s, ngt nött ngt snedläst pocket, kulspetsmärken bakre omslag. / Temaserien. 40,-

  #20235 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Det Bästa 1967. s[137]-254 av 526s, halvklotband m nött skyddsomslag. / I samma volym berättelser av Defoe, Oppenheim o Stevenson. 120,-

  #20236 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Trevi 1976. 208s, klotband m ngt ryggblekt skyddomslag, den ovanligare bokhandelsupplagan. 80,-

  #20237 Edgar Allan Poe SÄLLSAMMA HISTORIER. Rabén & Sjögren 1983. 333+1s, pocket, ngt nött, namn förtitel. 60,-

  #20238 Edgar Allan Poe UNDERLIGA HISTORIER. Beijer 1906. 362s, privathalvklotband, stänkta snitt. 400,-
ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)

  #11095 Edgar Allan Poe AVENTURES D'ARTHUR GORDON PYM. Éditions Colbert 1945. 259+2pp, softcover, strengthened w see-through plastic glued to covers, illustrated by F. Lantoine, translated by Charles Baudelaire. In French. 150,-

  #11665 Edgar Allan Poe COMPLETE POEMS. Gramercy Books 1992. 9print, 128pp, cloth in dustwrapper, last pages with crease, slightly worn, gift inscription and name/date front endpaper. 70,-

  #11097 Edgar Allan Poe DEN AFLANGE KISTE OG ANDRE UHYGGELIGE FORTÆLLINGER. Selskabet Bogvennerne uå. 225+2s, häftad m skyddsomslag, ngt nött, osprättad. På danska. Nr 941/2000 ex. 350,-

  #11096 Edgar Allan Poe DEN AFLANGE KISTE OG ANDRE UHYGGELIGE FORTÆLLINGER. Selskabet Bogvennerne uå. 225+2s, häftad m skyddsomslag, ngt nött. På danska. Nr 1762/2000 ex. 250,-

  #11099 Edgar Allan Poe DER DOPPELMORD IN DER RUE MORGUE. Reclam 1969. 8print, 114+6pp, softcover, biro number at last page. In German. 40,-

  #11100 Edgar Allan Poe DER GOLDKÄFER UND ANDERE PHANTASTISCHE GESCHICHTEN. Der Kinderbuchverlag 1983. 278+2pp, softocover, yellowed spine, illustrated. In German. 50,-

  #20215 Edgar Allan Poe GREAT TALES AND POEMS. Pocket Library 1956. 432+2pp, paperback. 60,-

  #11101 Edgar Allan Poe HISTOIRES EXTRAORDINAIRES. Garnier-Flammarion 1965. 306+10pp, softcover. In French. 50,-

  #11103 Edgar Allan Poe HUSET USHERS FALD OG ANDRE SÆLSOMME FORTÆLLINGER. Selskabet Bogvennerne uå. 214+2s, häftad m skyddsomslag, ngt nött, osprättad. På danska. Nr 941/999 ex. 350,-

  #11102 Edgar Allan Poe HUSET USHERS FALD OG ANDRE SÆLSOMME FORTÆLLINGER. Selskabet Bogvennerne uå. 214+2s, häftad m skyddsomslag, ngt nött. På danska. Nr 359/999 ex. 250,-

  #11104 Edgar Allan Poe LES AVENTURES D'ARTHUR GORDON PYM. Rouge et Or 1949. 191+1pp, paperbound, worn, ill by Pierre Leconte, adapted by Ph. Montrieux. In French. 90,-

  #20229 Edgar Allan Poe SELECTED STORIES AND POEMS. Airmont nd. 253+3pp, paperback. 60,-
ÖVRIGT

  #50053 Lars-Erik Nygren EDGAR ALLAN POES HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER PÅ SVENSKA 1860-1997. EN BIBLIOGRAFI. Per Olaisen Förlag 1998. 134s, häftad. 90,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.