PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Ed McBain


Senaste titlar
  #10806 Ed McBain THE PUSHER. Perma 3062, 1956. 1st US ed. 143+7pp, paperback, some wear, front inner hinge cracked and glued together again resulting in a discrepancy between the front cover and the first page leaving the cover presumably a couple of milimetres too short. 200,-
  #10813 Ed McBain (Evan Hunter) LÖNNMÖRDAREN. RA-Förlaget 1982. 228s, häftad, ngt nött. NOBODY KNEW THEY WERE THERE. Första svenska upplagan. 70,-
  #10814 Ed McBain (Evan Hunter) LÖNNMÖRDAREN. RA-Förlaget 1982. 228s, häftad, ngt nött, skugga efter borttagen prislapp bakre omslag. NOBODY KNEW THEY WERE THERE. Första svenska upplagan. 70,-
  #10811 Ed McBain (Richard Marsten) INGEN GÅR FRI. Kometförlaget 1958 (Kometböckerna 55). 158+2s, snedläst nött pocket, kulspetskladd bakre omslag. VANISHING LADIES. Första svenska upplagan. 150,-

87:E DISTRIKTET

  #10938 Ed McBain BREAD. Signet 1975. 175+1pp, paperback, some wear. / 87th. 50,-

  #10939 Ed McBain CALYPSO. Bantam 1980. 193+5pp, paperback, some wear. / 87th. 40,-

  #25342 Ed McBain DRÅPET. Pan / Norstedts 1969. 164+1s, ngt nött pocket. / AX. 87:e. 90,-

  #25316 Ed McBain DÖDEN TATUERAR. 1975. Ngt nött pocket. / THE CON MAN. 87:e. Jaguar 388. 40,-

  #10942 Ed McBain EIGHTY MILLION EYES. Ballantine 1975. 169+1pp, worn paperback. / 87th. 40,-

  #51082 Ed McBain FAT OLLIES BOK. B. Wahlströms 2007. 254+1s, häftad. / FAT OLLIE'S BOOK. 87:e. 80,-

  #25323 Ed McBain FYRTIO MILJONER VITTNEN. 1967. Snedläst nött pocket, initialer förtitel. / EIGHTY MILLION EYES. 87:e. 60,-

  #25326 Ed McBain GEVÄRET. Pan / Norstedts 1976. 197+1s, ngt nött pocket, namn förtitel. / SHOTGUN. 87:e. 70,-

  #10946 Ed McBain HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE. Signet 1972. 3print, 160pp, paperback, previous owner's name, price sticker back cover. 87th. 50,-

  #10945 Ed McBain HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE. Pan 1979. 172+4pp, paperback. 87th. 50,-

  #25341 Ed McBain HANDEN. Pan / Norstedts 1968. 181+1s, nött pocket, snedläst. / GIVE THE BOYS A GREAT BIG HAND. 87:e. 70,-

  #25322 Ed McBain HATET. Pan / Norstedts 1968. 174s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / TIL DEATH. 87:e. 90,-

  #25339 Ed McBain HOTET. Pan / Norstedts 1968. 211s, ngt nött pocket. / KING'S RANSOM. 87:e. 90,-

  #13273 Ed McBain HOTET. Pan / Norstedts 1981. 199+1s, ngt nött pocket, ryggränder. / KING'S RANSOM. 87:e. 40,-

  #25340 Ed McBain HÄMNDEN. Pan / Norstedts 1968. 182s, ngt nött pocket, namn förtitel. / KILLER'S PAYOFF. 87:e. 90,-

  #25336 Ed McBain HÖRLUREN. Pan / Norstedts 1976. 191s, pocket. / LET'S HEAR IT FOR THE DEAF MAN. 87:e. 70,-

  #10951 Ed McBain KILLER'S CHOICE. Penguin #C1972, 1964. 154+6pp, paperback, previous owner's name. / 87th. 40,-

  #25314 Ed McBain KRYPSKYTTEN. 1976. Ngt nött ngt snedläst pocket. / TEN PLUS ONE. 87:e. Jaguar 396. 40,-

  #25315 Ed McBain LADYKILLER. 1975. Ngt nött ngt snedläst pocket. / LADY KILLER. 87:e. Jaguar 391. 60,-

  #10952 Ed McBain LET'S HEAR IT FOR THE DEAF MAN. Signet 1974. 154pp, paperback. / 87th. 50,-

  #13323 Ed McBain MONEY MONEY MONEY. Orion 2002. 269pp, paperback, price sticker back cover, alarm sticker inside back cover. 87th. 60,-

  #25338 Ed McBain MÖRDARENS VAL. Pan / Norstedts 1976. 168s, ngt nött pocket. / KILLER'S CHOICE. 87:e. 70,-

  #25317 Ed McBain NU KOMMER DOM! 1972. Snedläst pocket, några lösa sidor, endast läsex. / HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE! 87:e. Jaguar 368. 40,-

  #13331 Ed McBain NU KOMMER DOM! Wennerbergs 1976. 190+2s, ngt nött pocket. / HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE! 87:e. Jaguar 395. 40,-

  #13332 Ed McBain NU KOMMER DOM! Wennerbergs 1976. 190+2s, ngt nött pocket, prislapp främre omslag. / HAIL, HAIL, THE GANG'S ALL HERE! 87:e. Jaguar 395. 40,-

  #25327 Ed McBain PUSSLET. Pan / Norstedts 1976. 197+1s, pocket. / JIGSAW. 87:e. 70,-

  #25337 Ed McBain SOM KÄRLEK. Pan / Norstedts 1976. 180s, pocket. / LIKE LOVE. 87:e. 70,-

  #13274 Ed McBain SOM KÄRLEK. Pan / Norstedts 1981. 176s, ngt nött pocket. / LIKE LOVE. 87:e. 40,-

  #25325 Ed McBain SVART MOTIV. 1964. Ngt nött pocket. / LADY, LADY, I DID IT! 87:e. X-bok 172. 70,-

  #25321 Ed McBain SVINDLAREN. Pan / Norstedts 1982. 194+1s, nött pocket. / THE CON MAN. 87:e. Pris: 18.50. 40,-

  #10961 Ed McBain TEN PLUS ONE. Penguin #C2565, 1967. 188+4pp, paperback, some wear, previous owner's name. / 87th. 40,-

  #25324 Ed McBain TILLS DÖDEN SKILJER ER ÅT. Pan / Norstedts 1977. 146+5s, häftad. / SO LONG AS YOU BOTH SHALL LIVE. 87:e. 70,-

  #13337 Ed McBain TRIO. Pan / Norstedts 1977. 190+2s, pocket. / THE EMPTY HOURS. 87:e. Noveller. 70,-

  #13338 Ed McBain TRIO. Pan / Norstedts 1977. 190+2s, pocket, tejpad ryggfot. / THE EMPTY HOURS. 87:e. Noveller. 70,-

  #13336 Ed McBain TRIO. Pan / Norstedts 1987. 190+1s, ngt nött pocket, biblioteksstämplar. / THE EMPTY HOURS. 87:e. Noveller. 40,-
MATTHEW HOPE

  #13266 Ed McBain GULDLOCK. Norstedts 1979. 198+1s, klotband m nött Månadens Bok-skyddsomslag. 90,-

  #10949 Ed McBain JACK AND THE BEANSTALK. Sphere 1985. 215+3pp, paperback, some wear. 40,-

  #10950 Ed McBain KATTEN MED STØVLENE. Ex Libris 1995. 232+1s, klotband m skyddsomslag, på norska. 50,-
ÖVRIGT

  #40049 Ed McBain DEATH OF A NURSE. Perma #M4306, 1964. 176pp, paperback, slight wear. 90,-

  #10940 Ed McBain DEATH OF A NURSE. Coronet 1972. 2impr, 160pp, paperback, some wear. 40,-

  #25334 Ed McBain DEN ENVISE KOMMISSARIEN. 1976. Nött pocket, prislapp främre omslag. / Jaguar 399. 60,-

  #25330 Ed McBain DÖRRAR. Askild & Kärnekull 1978. 298s, häftad, ngt nött. 150,-

  #25335 Ed McBain MÖRDANDE MOTIV. 1975. Snedläst pocket, reva rygghuvud. / Populärdeckaren 5. 50,-

  #25333 Ed McBain SIMULANTEN. 1976. Ngt nött pocket. / Jaguar 394. 60,-

  #25332 Ed McBain SPRING, SVARTE MAN. 1976. Ngt nött pocket, prislapp främre omslag. / Jaguar 393. 60,-

  #25331 Ed McBain (Evan Hunter) LÖNNMÖRDAREN. RA-Förlaget 1982. 228s, häftad, prislapp bakre omslag. 70,-

  #13023 Ed McBain (Evan Hunter) LÖNNMÖRDAREN. RA-Förlaget 1982. 228s, häftad, ngt nött, prislapp bakre omslag. 70,-

  #25244 Ed McBain (Evan Hunter) MARDRÖMMEN. Wennerbergs 1955. 184+7s, ngt snedläst pocket, namn främre omslags insida. / Jaguar 64. 150,-

  #10967 Ed McBain (Evan Hunter) VÄND DEM INTE RYGGEN. B. Wahlströms 1970. 255+1s, klotband m nött skyddsomslag, liten kulspetsnotering försättsbl. / THE BLACKBOARD JUNGLE. 60,-

  #25329 Ed McBain (Richard Marsten) INGEN GÅR FRI. 1977. 158+2s, nött snedläst pocket. / Favoritdeckaren 12. 40,-

  #12884 Ed McBain & Craig Rice (Craig Rice) HUS SÅ HEMSKT. Bonniers 1965. 221+3s, ngt snedläst ngt nött pocket. / Zebra 197. Endast Craig Rice anges i boken. 50,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.