PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Ian Fleming & James Bond

James Bond-böckerna i kronologisk ordning efter originalutgivningsåret. För sökning efter särskild titel använd Ctrl+F.
Senaste titlar
CASINO ROYALE (1953)
  #12404 Ian Fleming CASINO ROYALE. Bonniers 1965. 188+1s, nött snedläst pocket. / James Bond 1. Zebra Special 5. 40,-
  ~
  #40283 Ian Fleming CASINO ROYALE. Pan #X232, 1965. 23print, 188+4pp, paperback, slight slant, slight fade to spine. / James Bond 1. 60,-
  #10496 Ian Fleming CASINO ROYALE. Pan #X232, 1967. 27print, 188+4pp, paperback, light wear, previous owner's name. / James Bond 1. 40,-

LIVE AND LET DIE (1954)
  #11660 Ian Fleming LIVE AND LET DIE. The Reprint Society London 1956. 247pp, black cloth, gilt lettering on red leather sticker on spine, worn, bumped spine ends and corners, previous owner's name front endpaper, stained edges. / James Bond 2. 150,-

MOONRAKER (1955)
  #33004 Ian Fleming ATTENTAT. Bonniers 1966. 189+1s, ngt nött pappband, fläck höger snitt. / James Bond 3. 40,-
  ~
  #13452 Ian Fleming MOONRAKER. Coronet 1989. 189+11pp, paperback, slight wear. / James Bond 3. 60,-

DIAMONDS ARE FOREVER (1956)
  #12405 Ian Fleming DÖDEN SPELAR FALSKT. Bonniers 1965. 187+1s, ngt nött pocket. / James Bond 4. Zebra Special 6. 40,-
  #13353 Ian Fleming DÖDEN SPELAR FALSKT. Bonniers 1965. 187+1s, ngt nött pocket. / James Bond 4. Zebra Special 6. 40,-
  ~
  #13454 Ian Fleming DIAMONDS ARE FOREVER. Coronet 1988. 191+9pp, paperback, slight slant, worn spine. / James Bond 4. 60,-

FROM RUSSIA, WITH LOVE (1957)
  #10505 Ian Fleming MED HILSEN FRA MOSKVA. Dreyer uå. 198s, häftad, nött, snedläst, skuren. / James Bond 5. På norska. 50,-

DR NO (1958)
  #33002 Ian Fleming DÖDEN PÅ JAMAICA. Bonniers 1966. 203+1s, ngt nött pappband, ägarinfo främre pärms insida, klippt försättsblad, skyltexstämpel undre snitt. / James Bond 6. 40,-
  #32999 Ian Fleming DOKTOR NO. Bonniers 1973. 232+1s, nött ngt snedläst pocket. / James Bond 6. 40,-

GOLDFINGER (1959)
  #33006 Ian Fleming GOLDFINGER. Bonniers 1966. 204+1s, ngt nött pappband, namn främre pärms insida. / James Bond 7. 40,-

FOR YOUR EYES ONLY (1960)
  #33001 Ian Fleming UR DÖDLIG SYNVINKEL. Bonniers 1966. 188+1s, ngt nött pappband, ägarinfo främre pärms insida, inget försättsblad, skyltexstämpel undre snitt. / James Bond 8. Noveller. 40,-
  ~
  #13347 Ian Fleming FOR YOUR EYES ONLY. Pan 1969. 17print, 190+2pp, paperback, some wear, stamp and bookstore sticker first page. / James Bond 8. Short stories. 60,-
  #12397 Ian Fleming FOR YOUR EYES ONLY. Signet nd. 19print, 143+1pp, paperback, some wear, biro notations p143. / James Bond 8. Short stories. 40,-
  ~
  #10509 Ian Fleming TOD IM RÜCKSPIEGEL. Scherz 1978. 4aufl, 126+2pp, paperback. / In German. 40,-

THUNDERBALL (1961)
  #12402 Ian Fleming ÅSKBOLLEN. Bonniers 1965. 204+1s, nött snedläst pocket. / James Bond 9. Zebra Special 8. 40,-
  #33005 Ian Fleming ÅSKBOLLEN. Bonniers 1965. 204+1s, ngt nött pappband, namn främre pärms insida. / James Bond 9. 40,-
  #13354 Ian Fleming ÅSKBOLLEN. Bonniers 1965. 204+1s, pocket. / James Bond 9. Zebra Special 8. 40,-
  ~
  #11663 Ian Fleming THUNDERBALL. Jonathan Cape 1961. 1st UK ed. 253+1pp, worn slanted cloth, ex-library. / James Bond 9. 120,-

THE SPY WHO LOVED ME (1962)
  #11661 Ian Fleming THE SPY WHO LOVED ME. Jonathan Cape 1962. 1st UK ed. 221pp, worn black cloth, silver lettering, the silver in the embossed knife on front board has been pencilled in red biro, bumped spine ends, inner front hinge partly cracked, slightly shaken overall, address in red biro verso of front endpaper, pp83-84 with large dogear. / James Bond 10. 400,-
  #11662 Ian Fleming THE SPY WHO LOVED ME. Jonathan Cape 19??. Unknown ed, 221pp, cloth in dustwrapper, smaller rebound format, maybe ex-library, laminated boards, bookseller sticker inside front cover, no front endpaper or titlepage, 'Contents'-page first page, reading copy only. / James Bond 10. 120,-
  #13453 Ian Fleming THE SPY WHO LOVED ME. Coronet 1989. 172+12pp, paperback, slight wear. / James Bond 10. 60,-

ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE (1963)
  #13285 Ian Fleming I HENNES MAJESTÄTS HEMLIGA TJÄNST Bonniers 1964. 207+1s, snedläst nött pocket, stängda revor ryggändar. / James Bond 11. Zebra 178. 150,-
  #13450 Ian Fleming I HENNES MAJESTÄTS HEMLIGA TJÄNST. Bonniers 1965. 242+1s, pappband m ngt nött skyddsomslag. / James Bond 11. Bonniers Folkbibliotek. 90,-
  ~
  #11664 Ian Fleming ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE. Jonathan Cape 1963. 2impr, 288pp, black cloth, silver lettering, some wear. / James Bond 11. 300,-

YOU ONLY LIVE TWICE (1964)
  #33003 Ian Fleming MAN LEVER BARA TVÅ GÅNGER. Bonniers 1966. 200+1s, ngt nött pappband, ägarinfo främre pärms insida, klippt försättsblad, skyltexstämpel undre snitt. / James Bond 12. 40,-
  ~
  #13451 Ian Fleming YOU ONLY LIVE TWICE. Coronet 1988. 190+10pp, paperback, slight slant. / James Bond 12. 60,-

THE MAN WITH THE GOLDEN GUN (1965)
  #13449 Ian Fleming MANNEN MED DEN GYLLENE PISTOLEN. Bonniers 1965. 160+3s, häftad, ngt snedläst, nött. / James Bond 13. 150,-
  ~
  #12572 Ian Fleming THE MAN WITH THE GOLDEN GUN. New American Library nd (LCCC: 65-22420). 1st US ed. 183pp, black cloth w embossed golden gun in worn not price-clipped $4.50 dustwrapper w tears and six bullet holes, previous owner's name inside front board. / James Bond 13. 700,-

OCTOPUSSY AND THE LIVING DAYLIGHTS (1966)
  #51048 Ian Fleming OCTOPUSSY. Bonniers 1966. 100+1s, häftad, ngt snedläst, ngt nött o fläckig, svaga märken efter borttagen etikett förtitel. / James Bond 14. Noveller. 300,-
  ~
  #10507 Ian Fleming RISKANTE GESCHÄFTE. Scherz 1976. 2aufl, 122+6pp, paperback, small damage from removed price-tag back cover. / In German. 40,-
ÖVRIGT
  #13532 Kingsley Amis (Robert Markham) COLONEL SUN. A JAMES BOND ADVENTURE. Cape 1968. 1st UK ed. 255pp, cloth, bookplate inside front cover. 300,-
  #12410 Kingsley Amis (Robert Markham) ÖVERSTE SUN. Aldus / Bonniers 1970. 194+3s, nött snedläst pocket, prislapp bakre omslag, fläckar främre omslags insida. / Zebra 264. 40,-
  #10113 Raymond Benson THE WORLD IS NOT ENOUGH. Coronet 1999. 1st UK ed. 200+2pp, paperback published simultaneously with the hardback variant, slight wear. 130,-
  #12406 John Gardner BROKENCLAW. Coronet 1991. 240pp, paperback, some wear. 70,-
  #10544 John Gardner LICENCE TO KILL. Charter 1989. 294+4pp, worn paperback. 60,-
  #13011 John Gardner NEVER SEND FLOWERS. Hodder & Stoughton 1993. 1st UK ed. 212pp, cloth in slightly worn pricelipped dustwrapper, creased back endpaper, black dot top edge bleeding some milimetres down into the paper. 450,-
  #10545 John Gardner NO DEALS MRS BOND. Coronet 1987. 240pp, paperback, some wear, 'early export edition'. 60,-
  #12407 John Gardner ROLE OF HONOUR. Coronet 1985. 2impr, 287+1pp, paperback, some wear. 70,-
  #10546 John Gardner SPECIALUPPDRAG FÖR 007. Bonniers 1983. 237+1s, klotband m skyddsomslag. 150,-
  #13148 Roger Moore JAMES BOND DIARY. Fawcett Gold Medal 1973. 1st US ed. 184+2pp, paperback, some wear, spine creases, photo illustrated. 200,-
  #20154 John Pearson JAMES BOND. THE AUTHORIZED BIOGRAPHY OF 007. A FICTIONAL BIOGRAPHY. Sidgwick & Jackson 1973. 1st UK ed. 317pp, halfcloth in not price-clipped dw, some wear, small owner's mark. 350,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.