PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Arthur Conan Doyle & Sherlock Holmes

OBS! Hit alla texter av/om Doyle och med/om Sherlock Holmes
Senaste titlar
SVENSKA

#25049 Richard L. Boyer SHERLOCK HOLMES TESTAMENTE. JÄTTERÅTTAN FRÅN SUMATRA. (The giant rat of Sumatra)
Lindblad 1978. 223+1s, häftad, nött.
60,- Första svenska upplagan.
#10195 John Dickson Carr CONAN DOYLE. (The life of Sir Arthur Conan Doyle)
Bonniers 1950. 350+1s, häftad, ngt nött.
170,- Första svenska upplagan.
#10218 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER. (The exploits of Sherlock Holmes)
Bra Deckare 1981. 279+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag.
60,-
#31718 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER. (The exploits of Sherlock Holmes)
Bra Deckare 1981. 279+1s, inbunden, nött.
40,-
#25063 Arthur Conan Doyle AFRIKARESAN. (Our Africa winter)
Chelius 1931. 307s, häftad, ngt nött, ngt fläckig, namn titelsida samt s[7].
500,- Första svenska upplagan.
#10411 Arthur Conan Doyle ANDRA AMERIKARESAN. (Our second American adventure)
Chelius 1930. 238s, häftad, nött mörknad rygg, bokhandelsetikett främre omslags insida. h.
150,- Första svenska upplagan.
#31439 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND. (The hound of the Baskervilles)
Saxon & Lindström 1955. 220+1s, inbunden, skavda kanter.
60,-
#31452 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND. (The hound of the Baskervilles)
Natur o Kultur 1961 (Skattkammarbiblioteket). 2uppl, 174+4s, nött pappband, skadade ryggändar, skolstämpel försättsblad.
40,-
#31438 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND. (The hound of the Baskervilles)
Bokklubben Barnens Bokpaket / Skandinavisk Press 1983. Opag, ngt nött pappband, fläckad bakre pärm, illustrerad.
40,-
#31454 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND. (The hound of the Baskervilles)
Disney's Bokklubb 1984. 154s, ngt nött pappband.
40,-
#31451 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND. (The hound of the Baskervilles)
Hemmets Journal 1984. 154s, ngt nött pappband.
40,-
#10412 Arthur Conan Doyle BASKERVILLES HUND OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1980. 204+3s, pappband.
40,-
#32120 Arthur Conan Doyle BERYLLKRONAN.
Nordiska Förlaget 1918. 222s, häftad, nött, fläckig, missfärgad.
40,-
#31462 Arthur Conan Doyle DE FYRAS TECKEN. (The sign of four)
Natur o Kultur 1963 (Skattkammarbiblioteket). 2uppl, 153+3s, ngt nött pappband, prislapp bakre pärm: 8:75.
70,-
#10413 Arthur Conan Doyle DEN BLÅ DIAMANTEN.
Opal 1986. 48s, häftad, ngt nött.
80,-
#10414 Arthur Conan Doyle DEN RÖDA LYKTAN. FANTASIER OCH VERKLIGHETSBILDER UR LÄKARLIFVET. (Round the red lamp. Being facts and fancies of medical life)
Gebers 1895. 211+1s, nött privatband. h.
200,- Första svenska upplagan.
#10415 Arthur Conan Doyle DEN SISTA GALEJAN.
Gebers 1911. 251+1s, häftad, nött, blekt rygg, ngt snedläst. h.
400,-
#10416 Arthur Conan Doyle DET STORA BUDSKAPET. (The vital message)
Chelius 1929. 160s, häftad, mkt fint ex, osprättad med undantag för s89-96 som sprättats slarvigt (utan textförlust). h.
150,- Första svenska upplagan.
#31466 Arthur Conan Doyle DET TOMMA HUSET OCH ANDRA BERÄTTELSER. (The return of Sherlock Holmes)
AWE / Gebers 1978. 390s, snedläst pocket, ryggränder.
40,-
#10417 Arthur Conan Doyle DJÄVULSFOTROTEN OCH ANDRA BERÄTTELSER. (His last bow)
AWE / Gebers 1979. 248s, ngt nött pocket, exlibris, namnetikett.
40,-
#31440 Arthur Conan Doyle EN FÖRSVUNNEN VÄRLD. (The lost world)
Bonniers 1962 (De odödliga 49). 8-11tus, nött ngt snedläst biblioteksband.
40,-
#10418 Arthur Conan Doyle EN FÖRSVUNNEN VÄRLD. (The lost world)
Bonniers 1988. 227+4s, ngt nött pappband.
40,-
#10419 Arthur Conan Doyle EN SKANDAL I BÖHMEN.
Bonniers 1982. 217+3s, ngt nött pappband, ägarstämpel försättsblad.
40,-
#10420 Arthur Conan Doyle EN STUDIE I RÖTT. (A study in scarlet)
Natur o Kultur 1962 (Skattkammarbiblioteket). 166+4s, ngt nött pappband.
70,-
#10422 Arthur Conan Doyle FÖRFÖLJD.
Fenix 1904. 191s, privatband, främre pärmen ngt skadad, ryggen blekt och nött.
300,-
#10423 Arthur Conan Doyle LEK EJ MED ELDEN.
Gebers 1909. 93+3s, häftad, mkt nött o trasigt omslag o rygg, namn främre omslag, inlagan fin men delvis lös, endast läsex för ev. inbindning.
90,-
#10425 Arthur Conan Doyle MIKA CLARKES UNGDOMSÖDEN. ANDRA DELEN.
Gebers 1905. 241s, ngt nött ngt snedläst privatband. h.
150,-
#10426 Arthur Conan Doyle MIN VÄN PRIVATDETEKTIVEN SHERLOCK HOLMES.
Fabel 1964. 63s, pappband m trasigt plastomsl, illustrerad, förord av Ellery Queen, citat ur Doyles SH-historier. h.
60,-
#31455 Arthur Conan Doyle RODNEY STONE. (Rodney Stone)
Åhlén & Åkerlund 1925. 335s, inbunden, ngt snedläst ngt nött, reva bakre inre falsen.
40,-
#33690 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES.
Bonniers 1964. 454+1s, nött pappband, namn försättsblad.
40,-
#31456 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES. BASKERVILLES HUND.
Lindblads 1981 (De klassiska 177). 157+3s, nött biblioteksband.
40,-
#33141 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES. DE FYRAS TECKEN.
Disney's bokklubb 1982. 151+2s, ngt nött pappband.
40,-
#32118 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR.
Världslitteraturens förlag 1930. 180+1s, nött halvskinnband.
40,-
#31460 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR.
Ungdomens Bästa Böcker / Reader's Digest 1967. 560s, inbunden, ngt nött, Doyle på ss[351]-510, illustrerad.
90,-
#33214 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR.
Bra Böcker 1976. 278+1s, inbunden m ngt nött delvis blekt skyddsomslag, förord av Torsten Ehrenmark.
40,-
#31458 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. DE DANSANDE FIGURERNA OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1970 (Röda ramen). 105+3s, nött biblioteksband.
40,-
#31445 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. DE FYRAS TECKEN OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1956 (De odödliga 32). 207+2s, inbunden, nött, pärmarna ngt skeva, tillskrift o ägarinfo försättsblad.
70,-
#31446 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. DE FYRAS TECKEN OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1963 (De odödliga 32). 8-11tus, 207+7s, nött biblioteksband m tejpad rygg.
40,-
#33321 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES ÄVENTYR. DET TOMMA HUSET. (The return of Sherlock Holmes)
AWE / Gebers 1987. 388+1s, ngt nött pocket.
40,-
#31448 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. EN STUDIE I RÖTT OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1956 (De odödliga 31). 198+2s, nött biblioteksband.
40,-
#31449 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. EN STUDIE I RÖTT OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1956 (De odödliga 31). 198+2s, nött biblioteksband.
40,-
#31442 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. EN STUDIE I RÖTT OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1962 (De odödliga 31). 8-11tus, 198+6s, nött biblioteksband.
40,-
#31447 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. EN STUDIE I RÖTT OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1967 (De odödliga 31). 12-15tus, 198+7s, nött biblioteksband.
40,-
#10431 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. MANNEN MED ÄRRET OCH ANDRA BERÄTTELSER.
Bonniers 1970 (Röda ramen). 123+3s, pappband.
40,-
#10432 Arthur Conan Doyle SHERLOCK HOLMES' ÄVENTYR. TREDJE SAMLINGEN.
Nordiska Förlaget 1911. 178+14s, häftad, ngt nött, snedläst.
50,-
#10749 H.R.F. Keating SHERLOCK HOLMES.
Wiken 1984. 175s, inbunden, ngt nött, namnetikett.
90,-
#10802 Maurice Leblanc ARSÈNE LUPIN (GENTLEMAN OCH MÄSTERTJUV).
Åhlén & Åkerlund 1919. 288s, ngt nött privatband.
90,-
#25245 Nicholas Meyer DEN SJUPROCENTIGA LÖSNINGEN. (The seven-per-cent solution)
Norstedts 1975. 226+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, inklistrat läsexpapper samt förlagsstämpel bakre pärms insida.
200,- Förhandsex.
#10983 Nicholas Meyer DEN SJUPROCENTIGA LÖSNINGEN. (The seven-per-cent solution)
Norstedts 1975. 226+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag.
90,- Första svenska upplagan.
#13866 Nicholas Meyer SKRÄCKEN I WEST END. (The West End horror)
Norstedts 1976. 177+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, inklistrat läsexpapper samt förlagsstämpel bakre pärms insida.
200,- Förhandsex.
#25062 Viktor Olsson SIR ARTHUR CONAN DOYLE. LIV OCH MINNEN.
Världslitteraturen 1930. 191+1s, nött halvskinnband.
60,-
#11424 Sven Sörmark EN OSCARIANSK SKANDAL.
AWE / Gebers 1983. 211+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, ngt snedläst, märke efter borttaget exlibris insidan av främre pärm, klisterlapp bakre omslag. h.
80,- Första upplagan.
#11482 Ulla Trenter DE RÖDA CIRKLARNA.
Bonniers 1989. 227+1s, inbunden m skyddsomslag, ngt nött, märke efter tidigare blyertspris.
130,- Första upplagan.
#12019 Gahan Wilson HELA VÄRLDENS LILLA ANKA.
Mysterious Press / Wiken 1990. 188s, inbunden m skyddsomslag, litet bokägarmärke bakre pärms insida.
90,-

ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)

#10215 John Dickson Carr THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE.
Pan #GP20, 1953. 285+3pp, paperback.
60,-
#10219 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES.
Murray 1954. 313pp, worn hardcover, a bit bumped, spine faded.
300,- 1st UK ed.
#10220 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES.
Sphere 1978. 288pp, paperback, faded spine.
40,-
#10410 Arthur Conan Doyle A STUDY IN SCARLET.
Fritzes 1961. 5uppl/2tryckn, 138s, häftad, ngt nött, namn, svensk utgåva på engelska. h.
40,-
#31434 Arthur Conan Doyle ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES.
Ballantine 1977. 5print, 289+3pp, worn paperback, intro by Ellery Queen.
40,-
#10424 Arthur Conan Doyle MEMOIRS OF SHERLOCK HOLMES.
Ballantine 1975. 240pp, paperback.
50,-
#10433 Arthur Conan Doyle SILVER BLAZE OG ANDRE NOVELLER.
Martin 1954. 218+3s, inbunden, nött, främre omslag medbundet, på danska. h.
60,-
#31431 Arthur Conan Doyle THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES.
Pan 1976. 315+4pp, worn paperback, previous owner's name, intro by Eric Ambler.
40,-
#10435 Arthur Conan Doyle THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES.
Penguin 1986. 285+3pp, paperback, some wear.
40,-
#31432 Arthur Conan Doyle THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES.
Wordsworth Classics 1992. 446+5pp, paperback, previous owner's name, includes 'A study in scarlet' and 'The sign of four'.
40,-
#10436 Arthur Conan Doyle THE ADVENTURES OF SHERLOCK HOLMES. [VOL II].
Tauchnitz 1914. 280pp +'Tauchnitz Catalogue October 1, 1914', softcover, worn. h.
150,-
#31436 Arthur Conan Doyle THE MEMOIRS OF SHERLOCK HOLMES.
Penguin #C785, 1963. 255+1pp, worn slanted paperback, biro scribble back cover.
40,-
#13063 Arthur Conan Doyle THE MEMOIRS OF SHERLOCK HOLMES.
Penguin C785, 1965. 255+1pp, paperback.
60,-
#10439 Arthur Conan Doyle THE SHERLOCK HOLMES STORIES.
Longmans 1949. 86pp, softcover, spine end torn, erasable notations in text.
40,-
#10440 Arthur Conan Doyle THE SIGN OF FOUR.
Murray 1962. 144pp, paperback.
50,-
#10441 Arthur Conan Doyle THE VALLEY OF FEAR.
John Murray 1960. 192pp, paperback, worn.
40,-
#10443 Arthur Conan Doyle THE VITAL MESSAGE.
The Psychic BookShop nd. 227+1pp, hardcover.
300,-
#31435 Arthur Conan Doyle THE VALLEY OF FEAR.
Penguin 1981. 179+11pp, paperback, some wear, slanted.
40,-
#10442 Arthur Conan Doyle THE WHITE COMPANY.
Longmans Greens 1906. 192pp, hardcover (the cloth is darker than the scan indicate), worn, Foyle-stamp inside front cover, 'Presented by the publishers'-stamp titlepage, adapted for school use, illustrated.
90,-
#10803 Maurice Leblanc ARSÈNE LUPIN CONTRE HERLOCK SHOLMES.
Le livre de poche 1963 (Policier 999). 247+9pp, paperback, previous owner's name, two short novels. In French.
60,-

ÖVRIGT
  #14442 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 10 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14452 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 11 (2001). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14449 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 12 (2002). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14490 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 5 (1995). 11s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14469 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 6 (1996). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14474 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 7 (1997). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14479 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 8 (1998). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14485 SEKRETERAREN TALAR SPECIAL 9 (1999). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift. 60,-
  #14492 THE MOOR 43 (1994). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14491 THE MOOR 44 (1994). 39s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14489 THE MOOR 45 (1995). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14488 THE MOOR 46 (1995). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14487 THE MOOR 47 (1995). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14486 THE MOOR 48 (1995). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14470 THE MOOR 49 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14471 THE MOOR 50 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14472 THE MOOR 51 (1996). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14473 THE MOOR 52 (1996). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14475 THE MOOR 53 (1997). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14476 THE MOOR 54 (1997). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14477 THE MOOR 55 (1997). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14478 THE MOOR 56 (1997). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14480 THE MOOR 57 (1998). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14481 THE MOOR 58 (1998). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14482 THE MOOR 59 (1998). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14483 THE MOOR 60 (1998). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14484 THE MOOR 61 (1999). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14497 THE MOOR 62 (1999). 15s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14496 THE MOOR 63 (1999). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14495 THE MOOR 64 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14494 THE MOOR 65 (2000). 19s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14443 THE MOOR 66 (2000). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14444 THE MOOR 68 (2000). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14453 THE MOOR 69 (2001). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14451 THE MOOR 70 (2001). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14450 THE MOOR 71 (2002). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14448 THE MOOR 72 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14447 THE MOOR 73 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14446 THE MOOR 74 (2002). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14445 THE MOOR 75 (2002). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14454 THE MOOR 76 (2003). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14455 THE MOOR 77 (2003). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14456 THE MOOR 78 (2003). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14457 THE MOOR 79 (2003). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14461 THE MOOR 80 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14460 THE MOOR 81 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14459 THE MOOR 82 (2004). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14458 THE MOOR 83 (2004). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14462 THE MOOR 84 (2005). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14463 THE MOOR 85 (2005). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14464 THE MOOR 86 (2005). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14465 THE MOOR 87 (2005). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14467 THE MOOR 88 (2006). 31s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14468 THE MOOR 89 (2006). 35s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14466 THE MOOR 90 (2006). 27s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
  #14493 THE MOOR 91 (2007). 23s, klammerhäftad, holmesiansk tidskrift, på svenska. 60,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.