PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Agatha Christie

I bokstavsordning efter de svenska titlarna. Till svenska oöversatta titlar, samlingsvolymer och böcker utgivna under namnet Mary Westmacott återfinns under ÖVRIGT längst ner. För sökning efter utländsk titel använd Ctrl+F.
Senaste titlar
  #32936 Agatha Christie BERTRAMS HOTELL. Bonniers / Boksam 1984. 216+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. AT BERTRAMS HOTEL. 80,-
  #30035 Agatha Christie BERTRAMS HOTELL. Bonniers 1968. 239+1s, ngt nött pappband. AT BERTRAM'S HOTEL. 40,-
  #32944 Agatha Christie DE SJU URENS MYSTERIUM. Bonniers 1987. 266+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. THE SEVEN DIALS MYSTERY. 70,-
  #30109 Agatha Christie DEN FLYGANDE DÖDEN. Bonniers 1988. 203+3s, nött ngt snedläst pocket. DEATH IN THE CLOUDS. 40,-
  #32943 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. Wahlströms 1995. 253+2s, pappband. THE MURDER OF ROGER ACKROYD. 70,-
  #32932 Agatha Christie EN DOS STRYKNIN. Bonniers 1985. 187+1s, inbunden m ngt nött ngt ryggblekt skyddsomslag, ägarinfo o märke efter tidigare pris försättsblad. THE MYSTERIOUS AFFAIR AT STYLES. 70,-
  #32938 Agatha Christie ETT KARIBISKT MYSTERIUM. Bonniers 1979. 210+1s, inbunden m ngt nött ngt ryggblekt skyddsomslag. A CARIBBEAN MYSTERY. 40,-
  #32981 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Bonniers 2001. 211+1s, nött pocket. A MURDER IS ANNOUNCED. 40,-
  #32941 Agatha Christie MORD PER KORRESPONDENS. Bonniers 1984. 258+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. THE MOVING FINGER. 70,-
  #32945 Agatha Christie SLUTET BLIR DÖDEN. Bonniers 1988. 214+1s, inbunden m nött skyddsomslag. DEATH COMES AS THE END. 70,-
  #10212 Agatha Christie THE BIG FOUR. Dell 1969. 173+3pp, paperback, some wear, faded spine. 60,-
  #30028 Agatha Christie TIO SMÅ NEGERPOJKAR. Bonnierpocket 1982. 197+1s, ngt nött pocket, namn förtitel. TEN LITTLE NIGGERS. 40,-

ABC-MORDEN (THE ABC MURDERS)
  #10276 Agatha Christie ABC-MORDEN. Bonniers 1951. 253+3s, ngt nött o snedläst halvklotband, som vanligt nött ryggtext. / Trumfserien. 60,-
  #32951 Agatha Christie ABC-MORDEN. Aldus / Bonniers 1968. 174+2s, snedläst ngt nött pocket, reva rygghuvud. / Delfin 292. 40,-
  #33909 Agatha Christie ABC-MORDEN. Aldus / Bonniers 1971 (Delfin 292). 174+1s, ngt nött pocket, reva ryggfot. 50,-
  #31214 Agatha Christie ABC-MORDEN. Bonniers 1982. 222+1s, klotband, namn främre pärms insida, två kulspetskryss. 40,-
  ~
  #40251 Agatha Christie THE ABC MURDERS. Penguin #683, 1948. 224pp, worn partly discoloured paperback, previous owner's info halftitle. 40,-
  #10314 Agatha Christie THE ABC MURDERS. Penguin #683, 1952. 223+1pp, paperback, previous owner's name, some slant, spine ends damaged. 40,-
  #32921 Agatha Christie THE ABC MURDERS. HarperCollins 1993. 224pp, slanted worn paperback, price sticker back cover. 40,-

BADORTSMYSTERIET (PERIL AT END HOUSE)
  #10311 Agatha Christie PERIL AT END HOUSE. Pocket Books #167, 1945. 9print, worn paperback. 40,-
  #40248 Agatha Christie PERIL AT END HOUSE. Penguin #688, 1948. 204+4pp, paperback, slight slant, previous owner's info halftitle. 80,-

BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA (AFTER THE FUNERAL / FUNERALS ARE FATAL)
  #10280 Agatha Christie BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA. Bonniers 1955. 8-10tus, 221+1s, häftad, nött rygg. 50,-
  #31216 Agatha Christie BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA. Bonniers 1958. 246+1s, ngt nött pappband. 40,-
  #12941 Agatha Christie BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA. Bonniers 1958. 246+1s, ngt nött ngt ryggblekt pappband, namn försättsblad, enstaka fläckar. 40,-
  #31217 Agatha Christie BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA. Bonniers 1980. 221+1s, nött snedläst pocket. Delfin 304. 40,-
  #32711 Agatha Christie BEGRAVNINGAR ÄR FARLIGA. Bonniers 1986. 287+1s, klotband m ngt nött ngt ryggblekt skyddsomslag. AFTER THE FUNERAL. 40,-
  ~
  #10277 Agatha Christie AFTER THE FUNERAL. Collins Crime Club 1953. 1st UK ed. 191+1pp, cloth, previous owner's name, spine and part of front and back cover faded. 150,-
  #12575 Agatha Christie AFTER THE FUNERAL. Collins Crime Club 1953. 1st UK ed. 191+1pp, worn partly faded slightly slanted cloth, stained bottom edge, faded spine, inscription inside front board. 150,-

BERTRAMS HOTELL (AT BERTRAM'S HOTEL)
  ~

CYANKALIUM OCH CHAMPAGNE (REMEMBERED DEATH / SPARKLING CYANIDE)
  #31218 Agatha Christie CYANKALIUM OCH CHAMPAGNE. Bonniers 1951. 266+3s, häftad, tejpad rygg, endast läsex för ev. inbindning. / Trumfserien. 40,-
  #33902 Agatha Christie CYANKALIUM OCH CHAMPAGNE. Bonniers 1985. 280+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, namn o datum försättsblad. 40,-
  #33066 Agatha Christie CYANKALIUM OCH CHAMPAGNE. Bonniers 1996. 207+1s, ngt nött pocket, namn titelsida. 40,-
  ~
  #10312 Agatha Christie REMEMBERED DEATH. Grosset & Dunlap nd. 209pp, cloth, bookplate (Grafiska Institutet). 60,-

DE FYRA STORA (THE BIG FOUR)

DE SJU URENS MYSTERIUM (THE SEVEN DIALS MYSTERY)

DEN FLYGANDE DÖDEN (DEATH IN THE AIR / DEATH IN THE CLOUDS)

DEN GULA HÄSTEN (THE PALE HORSE)
  #31223 Agatha Christie DEN GULA HÄSTEN. Bonniers 1988. 187+4s, nött pocket m diverse defekter, endast läsex. 40,-

DEN HEMLIGHETSFULLE MOTSTÅNDAREN (THE SECRET ADVERSARY)
  #32778 Agatha Christie DEN HEMLIGHETSFULLE MOTSTÅNDAREN. Bonniers 1989. 159s, klotband m skyddsomslag. 70,-
  ~
  #32934 Agatha Christie THE SECRET ADVERSARY. Triad Granada 1980. 220+4pp, paperback, some wear. 40,-

DEN MYSTISKE MR QUIN (THE MYSTERIOUS MR QUIN)
  #20044 Agatha Christie THE MYSTERIOUS MR QUIN. W. Collins Sons & Co Ltd. Not dated. 286pp. Light blue worn faintly slanted decorated cloth. Dark blue lettering. Worn dustwrapper. Previous owner’s name inside front board. Collins 1’ Novels #197. Early reprint of this collection of short stories featuring the enigmatic Harley Quin. Uncommon; very much so in dustwrapper. 700,-
  #32933 Agatha Christie THE MYSTERIOUS MR QUIN. Penguin #931, 1955. 250+6pp, slanted paperback, lower spine end w tear. Short stories. 40,-
  ~
  #10296 Agatha Christie IL MISTERIOSO SIGNOR QUIN. Arnoldo Mondadori 1982. 279+9pp, softcover, some underlining in red and blue ink, bookplate, 'The mysterious mr Quin' in Italian. Short stories. 40,-

DEN OVÄNTADE GÄSTEN (THE UNEXPECTED GUEST)

DESTINATION OKÄND (DESTINATION UNKNOWN / SO MANY STEPS TO DEATH)

DET STUMMA VITTNET (DUMB WITNESS / POIROT LOSES A CLIENT)
  #31225 Agatha Christie DET STUMMA VITTNET. Bonniers 1987. 244+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn försättsblad. 70,-

DOLKEN FRÅN TUNIS / HUR GÅTAN LÖSTES (THE MURDER OF ROGER ACKROYD)
  #33487 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. B.Wahlströms 1961. 2uppl, 252+1s, ngt nött klotband, ägaretikett främre pärms insida. 40,-
  #33488 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. B.Wahlströms 1964. 253+2s, klotband m mkt nött skyddsomslag. / Nya Månadsdeckaren 103. 60,-
  #32717 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. B. Wahlströms / Hus & Hem 2007. 233+1s, pocket. 40,-
  #13215 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. B. Wahlströms / Hus & Hem 2007. 233+1s, pocket. 40,-
  #51032 Agatha Christie DOLKEN FRÅN TUNIS. B. Wahlströms / Hus & Hem 2007. 233+1s, pocket. 40,-
  ~
  #40286 Agatha Christie THE MURDER OF ROGER ACKROYD. Pocket Books #5, 1945. 11print, 215+5pp, worn slanted paperback, previous owner's name inside front cover. 60,-
  #32930 Agatha Christie THE MURDER OF ROGER ACKROYD. Fontana / Collins 1964. 5impr, 254+2pp, paperback, some wear, price sticker back cover. 40,-
  #32929 Agatha Christie THE MURDER OF ROGER ACKROYD. Fontana / Collins 1978. 18impr, 221+3pp, worn slightly slanted stained paperback. 40,-

DÖD MANS FÅFÄNGA (DEAD MAN'S FOLLY)
  #12502 Agatha Christie DÖD MANS FÅFÄNGA. Bonniers 1957. 7-9tus, 203+1s, häftad, ngt nött, ngt snedläst, namn förtitel. 90,-
  #32651 Agatha Christie DÖD MANS FÅFÄNGA. Bonniers 1984. 222+1s, klotband, del av skyddsomslaget monterat mot främre pärmens insida, ägarinfo främre pärms insida. 70,-

DÖDEN PÅ NILEN (DEATH ON THE NILE)
  #31230 Agatha Christie DÖDEN PÅ NILEN. Bonniers 1956. 281+4s, nött snedläst pappband, ägarinfo försättsblad. 40,-
  #31229 Agatha Christie DÖDEN PÅ NILEN. Bonniers 1981. 281+2s, klotband m ngt nött skyddsomslag, märke efter ägaretikett främre inre pärm. 40,-
  #32648 Agatha Christie DÖDEN PÅ NILEN. Bonniers 1994. 281+2s, ngt nött pocket, brytveck främre omslag. 40,-
  ~
  #32066 Agatha Christie DEATH ON THE NILE. Fontana / Collins 1978. 21impr, 222+2pp, worn stained slanted paperback. 40,-
  #33293 Agatha Christie DEATH ON THE NILE. Fontana / Collins 1988. 30impr, paperback, faded spine, previous owner's name. 50,-

DÖDEN TILL MÖTES (APPOINTMENT WITH DEATH)
  #12501 Agatha Christie DÖDEN TILL MÖTES. Bonniers 1939. 263s, ngt fläckigt ngt nött halvlinneband, ägarinfo försättsblad, litet bokägarmärke bakre pärms insida. / Pistolserien. 400,-
  #31231 Agatha Christie DÖDEN TILL MÖTES. Bonniers 1985. 255+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 40,-
  #33302 Agatha Christie DÖDEN TILL MÖTES. Bonniers 1986. 255+1s, ngt nött klotband, ägarinfo främre pärms insida. 40,-
  #31232 Agatha Christie DÖDEN TILL MÖTES. Bonnierpocket 1987. 189+3s, ngt nött pocket, ryggränder. 40,-

EN DOS STRYKNIN (THE MYSTERIOUS AFFAIR AT STYLES)

EN FICKA FULL MED RÅG (A POCKET FULL OF RYE)
  #10289 Agatha Christie EN FICKA FULL MED RÅG. Bonniers 1954. 6-8tus, 244+1s, häftad, släppt ngt i rygg. 50,-
  #33143 Agatha Christie EN FICKA FULL MED RÅG. Bonniers 1972. 237+1s, klotband. 40,-
  ~
  #32058 Agatha Christie A POCKET FULL OF RYE. Fontana / Collins 1986. 31impr, 219+5pp, slightly worn paperback. 50,-
  ~
  #10328 Agatha Christie UNE POIGNÉE DE SEIGLE. Librairie de Champs-Élysées 1967. 250+1pp, paperback, some slant. / In French. Club des masques 40. 40,-

EN FLICKA KOM TILL BAGDAD (THEY CAME TO BAGHDAD)
  #10291 Agatha Christie EN FLICKA KOM TILL BAGDAD. Bonniers 1953. 7-9tus, 248+1s, häftad, nött, ngt snedläst, reva ryggfot. 60,-
  #10292 Agatha Christie EN FLICKA KOM TILL BAGDAD. Bonniers 1953. 7-9tus, 248+1s, häftad, nött, ngt snedläst, stor reva ryggfot, namn. 50,-
  #10290 Agatha Christie EN FLICKA KOM TILL BAGDAD. Bonniers 1953. 10-11tus. 248+1s, häftad, nött rygg. 40,-
  #33912 Agatha Christie EN FLICKA KOM TILL BAGDAD. Bonniers 1976. 225+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt snedläst. 40,-
  ~
  #40290 Agatha Christie THEY CAME TO BAGHDAD. Fontana / Collins #15, 1954. 192pp, worn paperback, reading copy only. 40,-
  #32940 Agatha Christie THEY CAME TO BAGHDAD. Fontana / Collins 1982. 14impr, 192pp, paperback, slight slant, some stains. 40,-

ETT KARIBISKT MYSTERIUM (A CARIBBEAN MYSTERY)
  #10275 Agatha Christie A CARIBBEAN MYSTERY. Collins Crime Club nd. 1st UK ed. 256pp, cloth, bookplate, spine sligthly faded. 150,-

ETT MORD ANNONSERAS (A MURDER IS ANNOUNCED)
  #32649 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Aldus / Bonniers 1971. 211+5s, snedläst ngt nött pocket, ryggränder. / Delfin 73. 40,-
  #31241 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Aldus / Bonniers 1973. 211+5s, nött snedläst biblioteksutrustat klotband, endast läsex. / Delfin. 40,-
  #31240 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Bonniers 1984. 251+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn försättsblad. 70,-
  #31242 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Bonniers 1988. 211+8s, ngt nött pocket, ryggränder. 40,-
  #33481 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Bonniers 1990. 251+1s, klotband m skyddsomslag, tillskrift. 80,-
  #31239 Agatha Christie ETT MORD ANNONSERAS. Bonniers 1997. 251+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn försättsblad. 70,-

ETT STING I TUMMEN ... (BY THE PRICKING OF MY THUMBS) FEM SMÅ GRISAR (FIVE LITTLE PIGS / MURDER IN RETROSPECT)
  #31243 Agatha Christie FEM SMÅ GRISAR. Bonniers 1987. 208+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn försättsblad. 70,- v
  #32072 Agatha Christie FIVE LITTLE PIGS. Fontana / Collins 1976. 17impr, 188+4pp, worn stained slightly slanted paperback. 40,-
  #10306 Agatha Christie MURDER IN RETROSPECT. Dell #257, nd. 239pp, paperback, loose cover. Mapback. 40,-

GROPEN (THE HOLLOW) HEMLIGHETEN PÅ CHIMNEYS (THE SECRET OF CHIMNEYS)
  #31244 Agatha Christie HEMLIGHETEN PÅ CHIMNEYS. Aldus / Bonniers 1972. 245+11s, ngt nött pocket. / Delfin 368. 40,-
  #31245 Agatha Christie HEMLIGHETEN PÅ CHIMNEYS. Bonniers 1981. 245+7s, ngt nött ngt snedläst pocket. Delfin 368. 40,-
  ~
  #32935 Agatha Christie THE SECRET OF CHIMNEYS. Pan 1977. 26print, 219+5pp, slanted spineworn paperback. 40,-

HERCULE POIROTS JUL (A HOLIDAY FOR MURDER / HERCULE POIROT'S CHRISTMAS / MURDER FOR CHRISTMAS)
  #10294 Agatha Christie HERCULE POIROTS JUL. Bonniers 1957. 10-13tus, 220+3s, häftad, nött, namn, delvis fuktskadad. 40,-
  #10293 Agatha Christie HERCULE POIROTS JUL. Bonniers 1957. 10-13tus, 220+3s, klotband m nött skyddsomslag, bortskuret försättsblad, titelsida m skärskador. 50,-
  #33477 Agatha Christie HERCULE POIROTS JUL. Bonniers 1989. 234+1s, klotband m skyddsomslag. 80,-
  ~
  #40258 Agatha Christie A HOLIDAY FOR MURDER. Avon #616, 1954. 192pp, paperback, stained. 80,-
  #33324 Agatha Christie HERCULE POIROT'S CHRISTMAS. Pan X721, 1967. 203+5pp, paperback, some wear. 50,-

HERKULES STORVERK (THE LABOURS OF HERCULES)

HICKORY DICKORY DOCK / MORD KLOCKAN FEM? (HICKORY DICKORY DEATH / HICKORY DICKORY DOCK)
  #33483 Agatha Christie MORD KLOCKAN FEM? Bonniers 1978. 11-20tus, 235+1s, ngt ryggblekt klotband. 80,-
  #31263 Agatha Christie MORD KLOCKAN FEM? Bonniers 1988. 235+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag m ngt blekt rygg. 70,-

HÖGT VATTEN (TAKEN AT THE FLOOD / THERE IS A TIDE ...)
  #10295 Agatha Christie HÖGT VATTEN. Bonniers 1948. 8tus, 237+1s, häftad, nött, trasig, exlibris, endast läsex för ev. inbindning. 40,-
  #30817 Agatha Christie HÖGT VATTEN. Aldus / Bonniers 1970. 216+12s, ngt snedläst ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / Delfin 347. 40,-
  #31248 Agatha Christie HÖGT VATTEN. Bonniers 1985. 216+5s, nött pocket, etikettrest främre omslags insida. 40,-
  #31249 Agatha Christie HÖGT VATTEN. Bonniers 1987. 236+1s, nött snedläst klotband. 40,-
  #33888 Agatha Christie HÖGT VATTEN. Bonnierpocket 1987. 216+7s, ngt snedläst ngt nött pocket. 40,-
  ~
  #32919 Agatha Christie TAKEN AT THE FLOOD. Fontana / Collins 1984. 15impr, 192pp, slanted paperback. 40,-
  #32939 Agatha Christie THERE IS A TIDE. Dell 1980. 224pp, worn paperback. 40,-

KATT BLAND DUVOR (CAT AMONG THE PIGEONS)
  #10298 Agatha Christie KATT BLAND DUVOR. Bonniers 1960. 11-13tus, 216+5s, häftad, nött, ryggränder, tillskrift. 60,-
  #33904 Agatha Christie KATT BLAND DUVOR. Bonniers 1986. 257+1s, inbunden m nött skyddsomslag. 70,-
  ~
  #10327 Agatha Christie UN GATO EN EL PALOMAR. Editorial Molino 1979. 252pp, slightly slanted and worn paperback. / In Spanish. 40,-

KLOCKAN K (TOWARDS ZERO)
  #31252 Agatha Christie KLOCKAN K. Aldus / Bonniers 1968. 188+3s, nött pocket, ryggändar m revor, snedläst, fläckig, endast läsex. / Delfin 289. 40,-
  #33906 Agatha Christie KLOCKAN K. Bonniers 1984. 255+1s, inbunden m nött skyddsomslag, ngt snedläst. 40,-

KLOCKORNA (THE CLOCKS)

KONSTIGA HUSET (CROOKED HOUSE)
  #33142 Agatha Christie KONSTIGA HUSET. Bonniers 1978. 220+1s, klotband m ngt nött ngt ryggblekt skyddsomslag. 40,-
  #31256 Agatha Christie KONSTIGA HUSET. Bonniers 1985. 220+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg, namn o år förtitel. 70,-

KORTEN PÅ BORDET (CARDS ON THE TABLE)
  #32064 Agatha Christie CARDS ON THE TABLE. Fontana / Collins 1981. 15impr, 192pp, worn slanted paperback. 40,-

LIKET I BIBLIOTEKET (THE BODY IN THE LIBRARY)
  #31257 Agatha Christie LIKET I BIBLIOTEKET. Bonniers 1987. 156+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, s156-[158] fläckiga. 70,-

LÅNGA SKUGGOR (ELEPHANTS CAN REMEMBER)
  #10287 Agatha Christie ELEPHANTS CAN REMEMBER. Collins Crime Club 1972. 1st UK ed. 256pp, cloth, agent stamp front endpaper. 80,-

MANNEN I BRUNT (THE MAN IN THE BROWN SUIT)
  #12804 Agatha Christie THE MAN IN THE BROWN SUIT. Bodley Head 1962. 190pp, cloth, slightly faded spine. 90,-

MISS MARPLES MYSTERIER (THE THIRTEEN PROBLEMS / THE TUESDAY CLUB MURDERS)
  #32937 Agatha Christie THE THIRTEEN PROBLEMS. Fontana / Collins 1971. 3impr, 192pp, paperback, slight wear, some stains. Short stories. 60,-
  #10326 Agatha Christie THE TUESDAY CLUB MURDERS. Dell 1963. 192pp, paperback. Short stories. 50,-

MISS MARPLES SISTA FALL (SLEEPING MURDER)

MORD I MESOPOTAMIEN (MURDER IN MESOPOTAMIA)
  #33144 Agatha Christie MORD I MESOPOTAMIEN. Bonniers 1959. 255+1s, ngt nött pappband. 40,-
  #32822 Agatha Christie MORD I MESOPOTAMIEN. Bonniers 1967. 201+6s, nött snedläst pocket, ägarinfo främre omslags insida. / Zebra Special 20. 40,-
  #31262 Agatha Christie MORD I MESOPOTAMIEN. Aldus / Bonniers 1971. 201+6s, nött ngt snedläst pocket. / Delfin 384. 40,-
  #33489 Agatha Christie MORD I MESOPOTAMIEN. Bonniers 1984. 266+1s, klotband. 40,-

MORD PER KORRESPONDENS (THE MOVING FINGER)
  ~
  #32927 Agatha Christie THE MOVING FINGER. HarperCollins 1994. 2impr, 217+7pp, paperback, some wear, slight slant. 40,-

MORD PÅ ALLHELGONADAGEN (HALLOWE'EN PARTY)
  #14235 Agatha Christie MORD PÅ ALLHELGONADAGEN. Bonniers 1971. 209+3s, häftad, ryggränder, snedläst. Första svenska upplagan. 300,-
  ~
  #33325 Agatha Christie HALLOWE'EN PARTY. Fontana / Collins 1977. 6impr, 189+3pp, paperback, price sticker back cover. 50,-

MORD PÅ LJUSA DAGEN (EVIL UNDER THE SUN)
  #30816 Agatha Christie MORD PÅ LJUSA DAGEN. Aldus / Bonniers 1973. 181+11s, ngt nött pocket, namn förtitel. / Delfin 326. 40,-
  #12939 Agatha Christie MORD PÅ LJUSA DAGEN. Bonniers 1985. 181+7s, ngt nött ngt snedläst pocket, prislapp främre omslag. 40,-
  #31266 Agatha Christie MORD PÅ LJUSA DAGEN. Bonniers 1986. 228+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 40,-
  ~
  #32070 Agatha Christie EVIL UNDER THE SUN. Pocket Books 1973. 17print, 175pp, paperback, price sticker back cover, stained. 40,-
  #32071 Agatha Christie EVIL UNDER THE SUN. Fontana / Collins 1975. 19impr, 189+3pp, paperback, some wear, price sticker back cover. 40,-
  #32069 Agatha Christie EVIL UNDER THE SUN. HarperCollins 1993. 3print, 219+5pp, worn stained slanted paperback, price sticker front cover. 40,-

MORD ÄR LÄTT (EASY TO KILL / MURDER IS EASY)
  #40253 Agatha Christie EASY TO KILL. Pocket Books #319, 1945. 174+2pp, worn paperback, damaged spine ends, previous owner's info title page. 50,-
  #32596 Agatha Christie MURDER IS EASY. Fontana / Collins 1980. 10impr, 190+2pp, paperback, slanted, some wear, some scribble. 40,-

MORDET I PRÄSTGÅRDEN (THE MURDER AT THE VICARAGE)
  #10303 Agatha Christie MORDET I PRÄSTGÅRDEN. Bonniers 1952. 6-8tus, 260+1s, häftad, nött, släppt nästan helt i rygg. 50,-
  #31272 Agatha Christie MORDET I PRÄSTGÅRDEN. Aldus / Bonniers 1971. 224+6s, ngt nött ngt snedläst pocket. / Delfin 263. 40,-
  #31270 Agatha Christie MORDET I PRÄSTGÅRDEN. Bonnierpocket 1984. 224+2s, ngt nött pocket. 40,-
  #31271 Agatha Christie MORDET I PRÄSTGÅRDEN. Bonniers 1989. 275+1s, klotband m skyddsomslag. 70,-
  #12503 Agatha Christie MORDET I PRÄSTGÅRDEN. Bonniers / Expressen 2007. 297+7s, nött pocket. 40,-
  ~
  #32928 Agatha Christie THE MURDER AT THE VICARAGE. Fontana / Collins 1978. 12impr, 189+3pp, worn stained paperback, reading copy only. 40,-

MORDET PÅ ORIENTEXPRESSEN (MURDER IN THE CALAIS COACH / MURDER ON THE ORIENT EXPRESS)
  #33299 Agatha Christie MORDET PÅ ORIENTEXPRESSEN. Bonniers 1974. 220+4s, klotband m nött skyddsomslag. 50,-
  #31274 Agatha Christie MORDET PÅ ORIENTEXPRESSEN. Bonniers 1977. 173+3s, pocket. Delfin 110. 40,-
  #31275 Agatha Christie MORDET PÅ ORIENTEXPRESSEN. Bonniers 1984. 173+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn o år försättsblad, vikmärken förtitel. 70,-
  ~
  #32595 Agatha Christie MURDER ON THE ORIENT EXPRESS. Fontana / Collins 1978. 20impr, 191+1pp, paperback, slight slant, some wear and stains. 40,-
  #40252 Agatha Christie MURDER ON THE ORIENT EXPRESS. Fontana / Collins 1990. 33impr, 233+7pp, paperback, faded spine, previous owner's info halftitle. 40,-
  ~
  #10299 Agatha Christie LE CRIME DE L'ORIENT EXPRESS. Librairie de Champs-Élyséess 1984. 286+2pp, paperback, previous owner's name. / In French. Le Livre de Poche 1607. 40,-

MRS MCGINTY ÄR DÖD (MRS MCGINTY'S DEAD)
  #33908 Agatha Christie MRS MCGINTY ÄR DÖD. Aldus / Bonniers 1973 (Delfin 385). 199+5s, ngt nött pocket, namn titelsida. 50,-
  #33903 Agatha Christie MRS MCGINTY ÄR DÖD. Bonniers 1987. 240+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 40,-
  ~
  #12574 Agatha Christie MRS McGINTY'S DEAD. Collins Crime Club 1952. 1st UK ed. 187+5pp, worn partly faded cloth, stained faded spine, stained front board, inscription inside front board. 150,-

MYSTERIET PÅ BLÅ TÅGET (THE MYSTERY OF THE BLUE TRAIN)
  #10324 Agatha Christie THE MYSTERY OF THE BLUE TRAIN. Collins Crime Club 1937. 248pp, worn blue cloth, faded spine. 40,-

MÖRDANDE SEANS (MURDER AT HAZELMOORE / THE SITTAFORD MYSTERY)

MÖRK BRYGD (BLACK COFFEE)

N ELLER M? (N OR M?)
  #12801 Agatha Christie N ELLER M? Bonniers 1942. 247+1s, häftad, snedläst, mkt nött, främre omslag loss, bakre omslag på väg att lossna, namn o datum förtitel, endast läsex. 80,-
  #33295 Agatha Christie N ELLER M? Bonniers / Bokia 1990. 253+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. / N OR M? 70,-

NEMESIS (NEMESIS)
  #33889 Agatha Christie NEMESIS. Fontana / Collins 1974. 192pp, paperback, gift inscription inside front cover. 50,-

OÄNDLIG NATT (ENDLESS NIGHT)
  #32068 Agatha Christie ENDLESS NIGHT. Fontana / Collins 1969. 'Continental edition' stated 1972 on cover and spine, slanted worn paperback. 40,-

PASSAGERARE TILL FRANKFURT (PASSENGER TO FRANKFURT)

POIROTS PROBLEM (POIROT'S EARLY CASES)
  #40246 Agatha Christie POIROT'S EARLY CASES. Fontana / Collins 1979. 222+2pp, paperback, slight discolouration. Short stories. 50,-
  #32605 Agatha Christie POIROT'S EARLY CASES. Fontana 1981. 3impr, 222+2pp, paperback, some wear. Short stories. 40,-
  #32603 Agatha Christie POIROT'S EARLY CASES. HarperCollins 2002. 3print, 412pp, paperback, some slant. Short stories. 40,-

POIROTS SMÅ GRÅ CELLER (POIROT INVESTIGATES)

PRÖVAD OSKULD (ORDEAL BY INNOCENCE)
  #31282 Agatha Christie PRÖVAD OSKULD. Bonniers 1959. 204+1s, ngt nött biblioteksband, främre o bakre omslaget medbundet, endast läsex. 50,-
  #31283 Agatha Christie PRÖVAD OSKULD. Bonniers 1989. 204+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, sista sidorna ngt buckliga mot nedre snittet. 70,-

RIDÅ. HERCULE POIROTS SISTA FALL (CURTAIN. POROT'S LAST CASE)
  #32631 Agatha Christie RIDÅ. HERCULE POIROTS SISTA FALL. Bonniers 1976. 198+4s, ngt snedläst klotband, ngt nött, ngt fläckiga snitt. 90,-
  #33297 Agatha Christie RIDÅ. HERCULE POIROTS SISTA FALL. Bonniers 1976. 198+6s, ngt nött ngt snedläst pocket. / Delfin 557. 50,-
  #33911 Agatha Christie RIDÅ. HERCULE POIROTS SISTA FALL. Bonniers 1979. 213+1s, inbunden. 40,-
  ~
  #32055 Agatha Christie CURTAIN. POIROT'S LAST CASE. Collins 1975. 1st UK ed. 221pp, worn slanted cloth. 70,-

SAMVETSKVAL (SAD CYPRESS)
  #31414 Agatha Christie SAMVETSKVAL. Aldus / Bonniers 1970. 188+2s, nött ngt snedläst pocket. / Delfin 291. 40,-
  #31415 Agatha Christie SAMVETSKVAL. Bonniers 1989. 232+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 70,-
  ~
  #32608 Agatha Christie SAD CYPRESS. Fontana / Collins 1985. 22impr, 188+4pp, worn slanted paperback. 40,-

SKOSPÄNNET (ONE, TWO BUCKLE MY SHOE / THE PATRIOTIC MURDERS)

SLUTET BLIR DÖDEN (DEATH COMES AS THE END)
  ~
  #10283 Agatha Christie DEATH COMES AS THE END. Penguin #926, 1953. 188+4pp, paperback, some slant and wear. 40,-

SPEGELN SPRACK FRÅN KANT TILL KANT (THE MIRROR CRACK'D / THE MIRROR CRACK'D FROM SIDE TO SIDE)
  #10313 Agatha Christie SPEGELN SPRACK FRÅN KANT TILL KANT. Bonniers 1963. 227+3s, häftad, inget försättsblad, nött. 50,-
  #33479 Agatha Christie SPEGELN SPRACK FRÅN KANT TILL KANT. Bonniers 1984. 236+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. / Boksam. 80,-
  #33907 Agatha Christie SPEGELN SPRACK FRÅN KANT TILL KANT. Bonniers 2001. 236+1s, ngt fläckig pocket. 40,-
  ~
  #10319 Agatha Christie THE MIRROR CRACK'D FROM SIDE TO SIDE. Collins Crime Club nd. 1st UK ed. 255+1pp, cloth in chipped not price-clipped 15s dustwrapper that lacks lower part of spine ca 3cm, light fade to cloth at that part of spine. 200,-
  #32926 Agatha Christie THE MIRROR CRACK'D FROM SIDE TO SIDE. Fontana / Collins 1981. 6impr, 191+1pp, slanted worn paperback, pp55-56 loose. 40,-

TIO SMÅ NEGERPOJKAR (TEN LITTLE NIGGERS / AND THEN THERE WERE NONE)
  #30261 Agatha Christie TIO SMÅ NEGERPOJKAR. Bonniers 1951. 271+1s, nött halvklotband. Trumfserien. 70,-
  #33901 Agatha Christie TIO SMÅ NEGERPOJKAR. Bonniers 1984. 197+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. 80,-
  #33905 Agatha Christie TIO SMÅ NEGERPOJKAR. Bonniers 1991. 31-34tus, 197+1s, inbunden m skyddsomslag. 80,-
  #33303 Agatha Christie TIO SMÅ NEGERPOJKAR. Bonniers 1999. 197+1s, klotband. 70,-
  ~
  #40282 Agatha Christie TEN LITTLE NIGGERS. Pan #4, 1950. 189+3pp, worn paperback, previous owner's name titlepage. 50,-
  #32920 Agatha Christie TEN LITTLE NIGGERS. Fontana / Collins 1980. 33impr, 190+2pp, paperback, some wear. 40,-
  ~
  #10310 Agatha Christie ON KÜÇÜK ZENCI. Varlik Yayinevi 1963. 197pp, paperback, ex-library. / In Turkish. 40,-

TRAGEDI I TRE AKTER (MURDER IN THREE ACTS / THREE ACT TRAGEDY)
  #33885 Agatha Christie TRAGEDI I TRE AKTER. Bonnierpocket 1987. 180+7s, ngt nött ngt fläckig pocket, ryggränder, snedläst. 40,-
  ~
  #40289 Agatha Christie MURDER IN THREE ACTS. Avon #316, nd, 230+2pp, worn paperback, loose pages, no front endpage, reading copy only. 40,-
  #32942 Agatha Christie THREE ACT TRAGEDY. HarperCollins 1995. 224pp, paperback, slight wear. 40,-

TREDJE FLICKAN (THIRD GIRL)
  #25223 Agatha Christie THIRD GIRL. Collins Crime Club 1966. 1st UK ed. 255+1pp, cloth in worn torn not price-clipped 18s dustwrapper w piece missing front panel. 150,-

TRETTON VID BORDET (LORD EDGWARE DIES / THIRTEEN AT DINNER)
  #33296 Agatha Christie TRETTON VID BORDET. Aldus / Bonniers 1969. 189+3s, ngt nött pocket, prislapp bakre omslag. / Delfin 180. 40,-
  #31426 Agatha Christie TRETTON VID BORDET. Bonniers 1984. 189+3s, ngt nött pocket. 40,-
  #33480 Agatha Christie TRETTON VID BORDET. Bonniers 1986. 255+1s, klotband m nött skyddsomslag. 80,-
  #31425 Agatha Christie TRETTON VID BORDET. Bonnierpocket 1987. 189+3s, ngt nött ngt snedläst pocket. 40,-
  #33910 Agatha Christie TRETTON VID BORDET. Bonniers 2000. 291+1s, ngt fläckigt pappband. 90,-
  ~
  #10285 Agatha Christie DREIZEHN BEI TISCH. Goldmann 1961. 201+9pp, paperback, some wear. / In German. Taschen-Krimi 66. 40,-

TRICK MED SPEGLAR (MURDER WITH MIRRORS / THEY DO IT WITH MIRRORS)
  #32994 Agatha Christie TRICK MED SPEGLAR. Bonniers 1973. 220+1s, klotband, ngt nött. 40,-
  #32797 Agatha Christie TRICK MED SPEGLAR. Bonniers 1984. 220+1s, klotband m tejplagat skyddsomslag. / På bakre omslag: Boksam. 70,-
  ~
  #12573 Agatha Christie THEY DO IT WITH MIRRORS. Collins Crime Club 1952. 1st UK ed. 192pp, worn partly faded cloth, stained faded spine. 150,-
  #33886 Agatha Christie THEY DO IT WITH MIRRORS. Pan 1971. 186+6pp, worn paperback. 40,-

VARFÖR BAD DE INTE EVANS? (THE BOOMERANG CLUE / WHY DIDN'T THEY ASK EVANS?)
  #13039 Agatha Christie VARFÖR BAD DE INTE EVANS? Bonniers 1966. 201+4s, nött pocket. / Zebra special 15. 40,-
  #33251 Agatha Christie VARFÖR BAD DE INTE EVANS? Bonniers / Bokia 1990. 215+1s, pappband m nött skyddsomslag. 70,-

VEM VAR DEN SKYLDIGE? (MURDER ON THE LINKS)

ÄVENTYRET MED JULPUDDINGEN [...] (THE ADVENTURE OF THE CHRISTMAS PUDDING [...])

ÖDETS PORT (POSTERN OF FATE)

4.50 FRÅN PADDINGTON (WHAT MRS MCGILLICUDDY SAW! / 4.50 FROM PADDINGTON)
  #10274 Agatha Christie 4.50 FRÅN PADDINGTON. Bonniers 1958. 8-10tus, 244+3s, häftad, ngt nött. 90,-
  #33890 Agatha Christie 4.50 FRÅN PADDINGTON. Aldus / Bonniers 1969 (Delfin 318). 208+8s, nött ngt snedläst pocket, namn främre omslags insida. 40,-
  #30819 Agatha Christie 4.50 FRÅN PADDINGTON. Bonniers 1981. 279+1s, klotband m skyddsomslag. 70,-
  #33482 Agatha Christie 4.50 FRÅN PADDINGTON. Bonniers 1990. 208+8s, klotband m ryggblekt skyddsomslag, namn o datum främre pärms insida. 80,-
  ~
  #10273 Agatha Christie 4.50 FROM PADDINGTON. Collins Crime Club nd. 1st UK ed. 256pp, cloth, previous owner's name, white spot on back cover. 150,-
  #32946 Agatha Christie 4.50 FROM PADDINGTON. Fontana / Collins 1987. 22impr, 221+3pp, paperback, slight wear. 40,-
  ~
  #10300 Agatha Christie LE TRAIN DE 16 HEURES 50. Librairie de Champs-Élyséess 1968. 254+1pp, paperback, some slant. / In French. Club des Masques 44. 40,-
  #10272 Agatha Christie 4.50 FRA PADDINGTON. Aschehoug 1959. 212s, häftad, skuren, släppt ngt i rygg, nött. / På norska. 60,-

ÖVRIGA
  #32634 Agatha Christie KONSTIGA HUSET / CYANKALIUM OCH CHAMPAGNE. Bonniers 1950. 11-12tus. 212+1s. / Bonniers 1946. 275+2s. Två titlar i ett ngt snedläst o ngt nött privathalvklotband. 250,-
  #31428 Agatha Christie 2 X CHRISTIE. FEM SMÅ GRISAR. KORTEN PÅ BORDET. Bonniers 1983. 363+1s, ngt snedläst klotband m ngt nött skyddsomslag m blekt rygg. 70,-
  #32628 Agatha Christie (Mary Westmacott) ISABELLA. Askild & Kärnekull 1976. 223s, häftad, nött.släppt i rygg s32-33. 40,-
  ~
  #10320 Agatha Christie THE MOUSETRAP. Dell 1960. 224pp, paperback, some wear. Short stories. 40,-
  #10321 Agatha Christie THE MOUSETRAP. Dell 1978. 224pp, paperback, some wear. Short stories. 40,-
  #10323 Agatha Christie THE MOUSETRAP. A PLAY IN TWO ACTS. Samuel French uå. 62s, klammerhäftad, teaterprogram för Jarlateatern/Skådebanan, tryckt i Stockholm på engelska och svenska, med svenska ordförklaringar till den engelska pjästexten, komplett med iklamrad frågesport på ljusblått papper, på engelska. 60,-
  #10329 Agatha Christie WITNESS FOR THE PROSECUTION. Dell 1958. 192pp, slanted worn paperback. Short stories. 40,-
  ~
  #10278 Agatha Christie AGATHA CHRISTIES UDØDELIGE. Aschehoug 1990. 1170s, helskinnbd m nött läskpappersomslag. På norska. Nr 968/1999. 450,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.