PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Raymond Chandler


Senaste titlar
  #10429 Raymond Chandler FÖNSTRET. Aldus 1974. 203+5s, nött pocket. THE HIGH WINDOW. 40,-
  #33222 Raymond Chandler LÅNGT FARVÄL. Bonniers 2001 (Bonniers kriminalklassiker). 377+1s, inbunden m skyddsomslag. THE LONG GOODBYE. 90,-
  #14504 Johan Asplund ANGÅENDE RAYMOND CHANDLER. Korpen 2004. 93+1s, häftat inplastad biblioteksband, endast läsex. h. 90,-

SVENSKA

  #25154 Raymond Chandler FÖNSTRET. Bonniers 1948. 241+1s, häftad, mkt nött, illa sprättad, endast läsex. 60,-

  #12413 Raymond Chandler FÖNSTRET. Aldus / Bonniers 1971. 203+2s, pocket, liten etikett med ett x på bakre omslag. Zebra 278. 60,-

  #25093 Raymond Chandler KVINNAN I SJÖN. Bonniers 1947. 4tus, 258+1s, häftad, ngt snedläst, svaga ryggränder, nött, namn, förlagsetikett främre omslags insida. 150,-

  #13407 Raymond Chandler KVINNAN I SJÖN. Bonniers 1954. 268+1s, pappband m ngt nött skyddsomslag. THE LADY IN THE LAKE. Bonniers Folkbibliotek. 60,-

  #25224 Raymond Chandler LÅNGT FARVÄL. Bonniers 1955. 332+1s, häftad, ngt snedläst, delvis gulnat omslag, ngt nött. 150,-

  #13366 Raymond Chandler LÅNGT FARVÄL. Bonniers 1959. 380+1s, ngt nött pappband m nött skyddsomslag. THE LONG GOOD-BYE. Bonniers Folkbibliotek. 70,-

  #33084 Raymond Chandler LÅNGT FARVÄL. Aldus / Bonniers 1967. 325+11s, ngt nött ngt snedläst pocket. Delfin 245. 40,-

  #33322 Raymond Chandler LÅNGT FARVÄL. Bonniers 1982. 324+1s, klotband m skyddsomslag, namn förtitel. THE LONG GOOD-BYE. 40,-

  #25216 Raymond Chandler MARLOWES TEMA. Janus / Jury 1984. 180+9s, häftad, ngt nött, ryggränder. 90,-

  #30801 Raymond Chandler MORD MIN ÄLSKLING. Bonniers 1981. 211+1s, ngt snedläst pocket. Delfin 683. 40,-

  #31831 Raymond Chandler MORD, MIN ÄLSKLING. Litteraturfrämjandet 1984. 211+1s, pappband. 40,-

  #25249 Raymond Chandler MORD MIN ÄLSKLING. Bonniers 1985. 241+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 40,-

  #13974 Raymond Chandler MÖT MIG I ESMERALDA. Bonniers 1962. 172+4s, ngt snedläst ngt nött pocket. PLAYBACK. Zebra 144. 60,-

  #25088 Raymond Chandler & Robert B. Parker POODLE SPRINGS. Hammarström & Åberg 1990. 249s, klotband m skyddsomslag, 150,-
ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)

  #13334 Raymond Chandler RED WIND. World / Tower 1946. 253pp, cloth, some wear. Short stories. 150,-

  #10250 Raymond Chandler SPANISH BLOOD. World 1946. 221pp, cloth, front endpaper partly removed, front hinge somewhat loose, small remain of dustwrapper glued to back cover. Short stories. 40,-

  #12791 Raymond Chandler THE BIG SLEEP. World / Forum 1946. 1st thus, slightly worn cloth in dustwrapper w faded partly damaged spine. Motion picture edition w b/w photos of Humphrey Bogart and Lauren Bacall. 700,-

  #10252 Raymond Chandler THE HIGH WINDOW. Pocket Books #320, 1945. 206pp, paperback, some biro marks endpapers, some wear. 60,-

  #10253 Raymond Chandler THE LADY IN THE LAKE. Pocket Books 1947. 4print, 236+2pp, paperback, some wear, some slant, previous owner's name. 40,-

  #10254 Raymond Chandler THE LITTLE SISTER. Pocket Books #2750, 1957. 3print, 199+3pp, paperback, some wear. 50,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.