PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET
John Dickson Carr
Senaste titlar
#33564 John Dickson Carr DEN IHÅLIGE MANNEN. Bonniers 2001 (Bonniers kriminalklassiker). 298+1s, inbunden m skyddsomslag. THE THREE COFFINS. 90,-
#33550 John Dickson Carr DET KRÖKTA GÅNGJÄRNET. Bonniers 2002 (Bonniers kriminalklassiker). 271+1s, inbunden m ngt nött skyddsomslag. THE CROOKED HINGE. 90,-
#10325 John Dickson Carr (Carter Dickson): MINA FRAMLIDNA FRUAR. AWE / Gebers 1980. 262+1s, pocket, exlibris. 40,-
SVENSKA
#50006 John Dickson Carr BENCOLIN. Per Olaisen Förlag 2000. 48s, klammerhäftad. Noveller. CDM-biblioteket 6. 30,-
#10195 John Dickson Carr CONAN DOYLE. Bonniers 1950. 350+1s, häftad, ngt nött. 170,-
#30847 John Dickson Carr DEN BLINDE BARBERAREN. Tiden 1978. 223+1s, snedläst plastklotband m nött skyddsomslag. 40,-
#33330 John Dickson Carr DÖDEN DRIVER GÄCK. Prisma 1965. 248+7s, ngt nött pocket, reva ryggfot, namn o år i tusch främre omslags insida som blött igenom ngt. POISON IN JEST. 60,-
#12035 John Dickson Carr DÖRREN LÅST INIFRÅN. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. 170,-
#12034 John Dickson Carr DÖRREN LÅST INIFRÅN. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, släppt en del i rygg. 130,-
#12033 John Dickson Carr DÖRREN LÅST INIFRÅN. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, ngt nött, snedläst. 130,-
#12031 John Dickson Carr DÖRREN LÅST INIFRÅN. Bonniers 1950. 220+1s, häftad, nött. 150,-
#12032 John Dickson Carr DÖRREN LÅST INIFRÅN. Bonniers 1950. 4-5tus, 220+1s, häftad, ngt nött, släppt en del i rygg. 130,-
#10199 John Dickson Carr HANDSKEN ÄR KASTAD. Bonniers 1966. 222+2s, ngt nött pocket. Zebra 218. 40,-
#33328 John Dickson Carr MORDEN PÅ KASPERTEATERN. Tiden uå. 251+1s, klotband. THE PUNCH AND JUDY MURDERS. Originalet utgivet under pseudonymen Carter Dickson. 60,-
#10202 John Dickson Carr MORDEN PÅ KASPERTEATERN. Tiden uå. 251+1s, klotband m nött skyddsomslag, namn o datum. Originalet utgivet under pseudonymen Carter Dickson. 60,-
#31714 John Dickson Carr MORDEN PÅ KASPERTEATERN. Tiden 1977. 251+1s, plastklotband m nött skyddsomslag. Originalet utgivet under pseudonymen Carter Dickson. 40,-
#10203 John Dickson Carr MORDEN PÅ KASPERTEATERN. Tiden 1978. 251+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. Originalet utgivet under pseudonymen Carter Dickson. 40,-
#33329 John Dickson Carr NÅGON GÅR DÄRUTE Rabén & Sjögren 1966. 234+4s, ngt nött pocket, namn förtitel. IT WALKS BY NIGHT. 60,-
#32382 John Dickson Carr SOM AV EN OSYNLIG HAND. Bra Deckare 1982. 246+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 50,-
#50014 John Dickson Carr SPELETS REGLER. Per Olaisen Förlag 2001. Klammerhäftad. 30,-
#10211 John Dickson Carr STEG I NATTEN. Fredborgs 1946. 3uppl, 255+1s, häftad, nött, släppt ngt från rygg, snedläst. 150,-
#20043 John Dickson Carr SVART SABBAT. Albert Bonniers Förlag 1939. Första svenska upplaga. 288s. Häftad. Skuren. Lagad hemmagjord rygg. Bakre omslag i styvare kartong. Tejpad. Skadat tejplagat främre omslag. Stämpel (Studiecirkeln Mimers Brunn) titelsida. Pistolserien. 200,-
#32554 John Dickson Carr (Carter Dickson) BRONSLAMPAN. Prisma 1965. 214+8s, ngt nött pocket. 40,-
#30422 John Dickson Carr (Carter Dickson) MINA FRAMLIDNA FRUAR. B. Wahlströms 1961. 255+1s, ngt nött klotband. 40,-
#10233 John Dickson Carr (Carter Dickson) NIO OCH DÖDEN BLIR TIO! Tiden 1941. 320s, häftad, ngt nött, ngt snedläst, delvis fläckig inlaga. 300,-
#32553 John Dickson Carr (Carter Dickson) NIO OCH DÖDEN BLIR TIO. Prisma 1965. 222+1s, ngt nött ngt snedläst pocket. 40,-
#32552 John Dickson Carr (Carter Dickson) NIO OCH DÖDEN BLIR TIO. Tiden 1978. 222+1s, plastklotband m nött skyddsomslag, tillskrift. 40,-
#10218 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER. Bra Deckare 1981. 279+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. Noveller. 60,-
#31718 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle SHERLOCK HOLMES BEDRIFTER. Bra Deckare 1981. 279+1s, nött klotband. Noveller. 40,-
ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)
#10205 John Dickson Carr PAPA LÀ-BAS. Harper nd. 1st US ed. 277+2pp, halfcloth in dustwrapper, ex-library 130,-
#10207 John Dickson Carr POISON IN JEST. Popular Library #349, 1951. 192pp, paperback, some slant and wear, biro notes on title page. 50,-
#10210 John Dickson Carr SORT MESSE. Den norske bokklubben 1977. 215+1s, dekorerat skinnimiterat klotband, främre omslag medbundet, exlibris, nött. THE BURNING COURT på norska. 50,-
#10214 John Dickson Carr THE CASE OF THE CONSTANT SUICIDES. Harper nd. 1st US ed. 296pp, cloth, spine faded and slightly slanted, edges stained, previous owner's name. 400,-
#50015 John Dickson Carr THE GRANDEST GAME IN THE WORLD. Per Olaisen Förlag 2001. Klammerhäftad, engelsk text. 30,-
#10215 John Dickson Carr THE LIFE OF SIR ARTHUR CONAN DOYLE. Pan #GP20, 1953. 285+3pp, paperback. 60,-
#10216 John Dickson Carr THE MAD HATTER MYSTERY. Penguin #C610, 1966. 219+5pp, paperback, worn. 40,-
#10221 John Dickson Carr (Carter Dickson) MY LATE WIVES. Morrow 1946. 1st US ed. 282pp, worn cloth, previous owner's name, back inner hinge cracked. 130,-
#10219 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES. Murray 1954. 1st UK ed. 313pp, worn cloth, a bit bumped, spine faded. Short stories. 300,-
#10220 John Dickson Carr & Adrian Conan Doyle THE EXPLOITS OF SHERLOCK HOLMES. Sphere 1978. 288pp, paperback, faded spine. Short stories. 40,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.