PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Antologier, facklitteratur, periodika, varia

Senaste titlar
  #10103 Janet Hitchman SUCH A STRANGE LADY. AN INTRODUCTION TO DOROTHY L. SAYERS (1893-1957). New English Library 1976. 203+5pp, worn paperback, price sticker back cover. 60,-
  #51102 13 KRING MORDET. Cavefors 1966. 235+1s, inbunden m skyddsomslag som är ngt bruntonat över rygg och längs kanter, namn försättsblad. Första upplagan. Freeman, Post, Wynne, Cole, Rawson, Dunsany, Kemelman m.fl. 150,-
  #33593 13 MYSTERIER, Litteraturfrämjandet 1986. 239s, nött pappband. Första upplagan. 60,-
  #14504 Johan Asplund ANGÅENDE RAYMOND CHANDLER. Korpen 2004. 93+1s, häftat inplastad biblioteksband, endast läsex. h. 90,-
  #10124 Diane Johnson THE LIFE OF DASHIELL HAMMETT. Picador 1985. 344+6pp, softcover, slight wear. 120,-

PÅ SVENSKA

  #12474 ALFRED HITCHCOCK BERÄTTAR SKRÄCKRYSARE OM BROTT. B. Wahlströms 1974. 2uppl, 157+3s, halvklotband, litet bokägarmärke bakre pärms insida. Juryböckerna 54. Dorothy Sayers m.fl. 70,-

  #30797 ALFRED HITCHCOCK BERÄTTAR SKRÄCKRYSARE OM DETEKTIVER. B. Wahlströms 1971. 154+6s, ngt snedläst halvklotband, ngt fläckig, litet bokägarmärke bakre pärms insida. Christie, Woolrich, Charteris m.fl. 70,-

  #30173 ALFRED HITCHCOCK BERÄTTAR SKRÄCKRYSARE OM SPIONER. B. Wahlströms 1971. 2uppl, biblioteksband, endast läsex. Eric Ambler, Anthony Boucher, lord Dunsany m.fl. 40,-

  #20061 ALFRED HITCHCOCK'S MYSTERIE MAGASIN. Nr 1-6 1964. Journalförlaget. Ca 512 sidor, klammerhäftade, överlag missfärgade klamrar, nötta, Litet bokägarmärke i nr 1 och 3. 300,-

  #30178 ALL VÄRLDENS DETEKTIVHISTORIER. Bonniers 1980. 834+6s, nött klotband. 70,-

  #20064 Bo Bennich-Björkman FORSKNING OM DETEKTIVROMANEN 1907-77. Jury 1979. 156s, häftad, som vanligt blekt rygg, litet bokägarmärke. 40,-

  #20066 BERGHS BÄSTA FRÅN ELLERY QUEEN’S MYSTERY MAGAZINE OCH BLACK MASK MAGAZINE. Berghs 1965. 167+1s, häftad, rak obruten rygg, ngt nött, litet bokägarmärke. 50,-

  #20068 K. Arne Blom DORIS GERCKE SKILDRAR DEN KRYPANDE ORON BAKOM IDYLLENS FASAD. Skandinavisk Kriminalselskab 1995. 11s, klammerhäftad, ngt nött, ett av 100 ex, litet bokägarmärke. 50,-

  #33793 Jan Broberg BROTTSLIGA SIDOR. Bokád 1979. 185+2s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, enstaka fläckar. 90,-

  #30274 BROTT FRÅN HELA VÄRLDEN. Hökerbergs 1945. 633+3s, nött halvlinneband, främre o bakre omslag medbundet. Karel Capek, G. K. Chesterton, Arthur Conan Doyle, Herman Hesse m.fl. 130,-

  #30775 BROTT IN I DET SISTA. DAST / FKIS 1999. 158+2s, pocket. 40,-

  #32812 BROTT OCH SKRATT. Cavefors 1969. 187+1s, häftad, ngt nött ngt fläckig. 60,-

  #10188 Lars Böttiger Erik MORD I BOK. Brombergs 1990. 181+1s, ngt nött pappband, namn. 50,-

  #50023 CDM 1997:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftad. 120,-

  #50026 CDM 1998:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftad. 120,-

  #50027 CDM 1999:1-4 (Hel årgång) Klammerhäftade. 120,-

  #50028 CDM 2000:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #50029 CDM 2001:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #50030 CDM 2002:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #50031 CDM 2003:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #50032 CDM 2004:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #50052 CDM 2005:1-4 (Hel årgång). Klammerhäftade. 120,-

  #30033 DAST MAGAZINE INDEX 1995-1997. 39s, klammerhäftad, ngt nött. 40,-

  #30007 DAST MAGAZINE 1996:1. 66s, ngt nött. 40,-

  #30012 DAST MAGAZINE 1996:2. 66s, ngt nött. 40,-

  #30010 DAST MAGAZINE 1996:3. 82s, ngt nött. 40,-

  #30008 DAST MAGAZINE 1996:4. 66s, ngt nött. 40,-

  #30009 DAST MAGAZINE 1997:1. 66s, ngt nött. 40,-

  #30011 DAST MAGAZINE 1997:2. 66s, ngt nött. 40,-

  #30004 DAST MAGAZINE 1997:3. 66s, ngt nött. 40,-

  #30013 DAST MAGAZINE 1997:4. 66s, ngt nött. 40,-

  #30001 DAST MAGAZINE 1998:1. 130s, ngt nött. 40,-

  #30003 DAST MAGAZINE 1998:4. 128s, ngt nött. 40,-

  #30016 DAST MAGAZINE 1999:2. 130s, ngt nött. 40,-

  #30006 DAST MAGAZINE 1999:3. 130s, ngt nött. 40,-

  #30022 DAST MAGAZINE 1999:4. 129+1s, ngt nött. 40,-

  #30017 DAST MAGAZINE 2000:1. 162s, ngt nött. 40,-

  #30005 DAST MAGAZINE 2000:2. 130s, ngt nött. 40,-

  #30019 DAST MAGAZINE 2000:3. 130s, ngt nött. 40,-

  #30018 DAST MAGAZINE 2000:4. 146s, ngt nött. 40,-

  #30002 DAST MAGAZINE 2001:1. 130s, ngt nött. 40,-

  #30015 DAST MAGAZINE 2001:2. 130s, ngt nött. 40,-

  #30020 DAST MAGAZINE 2001:3. 130s, ngt nött. 40,-

  #30014 DAST MAGAZINE 2001:4. 130s, ngt nött. 40,-

  #30273 DE BÄSTA SPIONHISTORIERNA. Bonniers 1966. 204+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. Ian Fleming, Graham Greene m.fl. 70,-

  #20080 DE BÄSTA SPIONHISTORIERNA. Bonniers 1966. 204+1s, klotband m nött skyddsomslag, fläck undre snitt, litet bokägarmärke. 70,-

  #20070 DET ÄR FRÅN POLISEN … En bok för alla 1999. 359s, pocket, ryggränder, litet bokägarmärke. 40,-

  #33258 DET ÄR FRÅN POLISEN … En bok för alla 1999. 359s, pocket. 40,-

  #30172 DN-DECKAREN. DN-reklam 1966. 63+1s, häftad, nött, skadade ryggändar. Jan Ekström, Anders Jonason m.fl. 50,-

  #20085 DUKAT FÖR MORD. Trevi 1993. 414+2s, klotband m ngt nött skyddsomslag, stämpel eftersättsblad, litet bokägarmärke. 90,-

  #33071 DÖDLIGT GIFT. B. Wahlströms 1986. 239+1s, ngt nött pocket. 40,-

  #20086 Jörgen Elgström & Åke Runnquist SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950. Sällskapet Bokvännerna 1957. 160+3s, halvklotband, illustrerad, litet bokägarmärke. Bokvännens Bibliotek 36. 250,-

  #33792 EN FRÅGA OM MOTIV. Bra Deckare 1986. 286s, ngt nött pappband. 80,-

  #14435 Iwan Erichsson REGISTER ÖVER DAST MAGAZINE VOL I-XV SEPT 1968-DEC 1982. DAST 1984 (Dossier 7). 146s, häftad, ngt nött, ett av 500 ex. Första upplagan. 90,-

  #30272 FLERA STORA DETEKTIVER. Tiden 1974. 416s, pappband, nött rygghuvud. Nicholas Blake, Carter Dickson, Clayton Rawson, Georges Simenon m.fl. 90,-

  #30263 Karl G & Lilian Fredriksson INTRYCK OCH UTTRYCK – MORDISKA MOTIV, MILJÖER, MÄNNISKOR. Regina 1986. 112s, biblioteksutrustat band. 40,-

  #20071 FYRA ESS I JULLEKEN. Spektra 1976. 83+5s, häftad, litet bokägarmärke. 80,-

  #11641 Iwan Hedman DAST 10-ÅRS REGISTER. Dast 1978. 8s, klammerhäftad, ngt nött. 40,-

  #20106 HITCHCOCK’S BÄSTA. FÖRSTA – ELFTE SAMLINGEN. Journalförlaget / Åhlén & Åkerlund 1959-70. Ca 1800s. 13 vol. inkl. varianter på 2:a och 10:e samlingen. Ett pappband, övriga häftade. Ngt nötta, små bokägarmärken, en tillskrift, några förkryssade noveller, bilagd förlagsreklam. 780,-

  #12806 HITCHCOCKS BÄSTA OCH ANDRA CHOCKNOVELLER. ELFTE SAMLINGEN. Åhlén & Åkerlund 1970. 143+1s, häftad, ngt nött. Charles Willeford m.fl. 60,-

  #12805 HITCHCOCKS BÄSTA. SJÄTTE SAMLINGEN. Åhlén & Åkerlund 1965. 142+1s, häftad, ngt snedläst. Arthur C. Clarke, Lawrence Block m.fl. 60,-

  #25344 Hulke / Smyth / Hughes ROGER MOORE OCH SPÅRHUNDARNA 1-3. Hemmets Hjuniorpocket 1 ( 'Kolla ambassaden' av Malcolm Hulke, 1977),3 ('AB Stöldligan' av Robin Smyth, 1978),5 ('Uppdrag till sjöss' av Fielden Hughes, 1978). Tre ngt nötta häftade volymer. 150,-

  #30276 HÖGSPÄNNING. Bra Böcker 1977. 419+1s, klotband m ngt nött ngt ryggblekt skyddsomslag. Earl Derr Biggers, Ed McBain, Ellery Queen m.fl. 40,-

  #32398 I LÖSAN SAND. 17 HEMBYGDSDECKARE. Sveriges hembygdsförbund 1994. 217s, häftad, ngt nött. Mattias Boström, Ulf Durling, Lars Jannedal m.fl. 80,-

  #20107 I LÖSAN SAND. Sveriges Hembygdsförbund 1994. 217s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 70,-

  #30170 I NEONLJUSETS SKUGGA. DEN MODERNA KRIMINALHISTORIEN. Boströms 1999. 208+11s, pocket. Kristoffer Leandoer, Göran Greider, Åke Edwardson m.fl. 40,-

  #20108 I SKRÄCKENS PARADIS. Wahlström & Widstrand 1961. 333+1s, klotband m nött fläckigt skyddsomslag, främre pärms insida samt försättsblad m fläck, litet bokägarmärke. 150,-

  #14429 I SKRÄCKENS PARADIS. Wahlström & Widstrand 1961. 333+1s, häftad, nött, litet bokägarmärke bakre omslags insida. 90,-

  #30773 INBJUDAN FRÅN EN OKÄND. Bra Böcker 1980. 289+1s, klotband m skyddsomslag. 50,-

  #51021 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1977:2. 98s, ngt nött, ngt blekt rygg, prislapp främre omslag, kulspetsant s5-6. 60,-

  #30034 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1993:1. 50s, ngt nött. Prins Pierre, H.-K. Rönblom (novell), Gösta Unefäldt m.fl. 40,-

  #30024 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1996:1. 50s, ngt nött. Margery Allingham m.fl. 40,-

  #30023 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1996:2. 50s, ngt nött. Gunnar Staalesen (novell) m.fl. 40,-

  #30026 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1996:3. 66s, ngt nött. Ulf Durling m.fl. 40,-

  #30025 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1996:4. 66s, ngt nött. Ronald A. Knox, Olov Svedelid, Charles Williams m.fl. 40,-

  #30038 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1997:1. 50s, ngt nött. Stig O. Blomberg, Julius Regis m.fl. 40,-

  #30037 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1997:2. 50s, ngt nött. Helena Poloni m.fl. 40,-

  #30030 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1998:3. 66s, ngt nött. Ingrid Noll m.fl. 40,-

  #30027 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1998:4. 66s, ngt nött. Jill Paton Walsh m.fl. 40,-

  #30040 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1999:1. 66s, ngt nött. Anthony Berkeley, Peter Lovesey (novell), Ture Sventon m.fl. 40,-

  #30041 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1999:2. 58s, ngt nött. Val McDermid, Jan Mårtenson m.fl. 40,-

  #30042 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1999:3. 66s, ngt nött. R. Austin Freeman, Liza Marklund, Ian Rankin m.fl. 40,-

  #30043 JURY. TIDSKRIFT FÖR DECKARVÄNNER 1999:4. 66s, ryggskada. Björn Hellberg, Ross Macdonald m.fl. 40,-

  #13155 KNOCK OUT 1958:1. 140+2s, häftad, nött, prislappsskada främre omslag. Första numret. Bl.a. Spillane. 90,-

  #20072 KVINNANS LIST. En bok för alla 1997. 350+2s, häftad, rak obruten rygg, litet bokägarmärke. 40,-

  #32429 Tage la Cour MORD I BIBLIOTEKET. Sällskapet Bokvännerna © 1953. 82+1s, häftad, bruntonad rygg, ngt nött. Bokvännens småskrifter 9. Ett av 600 ex. 200,-

  #20118 Tage la Cour MORD I BIBLIOTEKET. Sällskapet Bokvännerna 1953. 82+1s, häftad, ngt gulnad pärm samt delar av inlagan, ett av 600 ex, litet bokägarmärke. Bokvännens Småskrifter 9. 200,-

  #30217 Bo Lundin SALONGSBÖDLARNA OCH ANDRA BETRAKTELSER PÅ TEMAT VÄRDERINGAR I POPULÄRLITTERATUREN. Cavefors 1971. 203+4s, biblioteksutrustat band. 40,-

  #10844 Bo Lundin SALONGSBÖDLARNA OCH ANDRA BETRAKTELSER PÅ TEMAT VÄRDERINGAR I POPULÄRLITTERATUREN. Cavefors 1971. 203+4s, pocket. 50,-

  #20124 Bo Lundin SALONGSBÖDLARNA. Cavefors 1971. 203+4s, häftad, litet bokägarmärke. 70,-

  #20125 Bo Lundin SPÅRHUNDAR, SPIONER OCH SPÄNNANDE PERSONER. Carlssons 1993. 260+3s, ngt nött pappband, rygg ngt blekt, litet bokägarmärke. 125,-

  #20126 Bo Lundin SPÅRHUNDARNA. BERÖMDA DETEKTIVER I NÄRBILD. Rabén & Sjögren 1973. 251+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 200,-

  #20127 Bo Lundin ÅRHUNDRADETS SVENSKA DECKARE. Jury 1993. 143+1s, pappband, litet bokägarmärke. 300,-

  #20132 Ernest Mandel FÖRTJUSANDE MORD. Alfabeta 1985. 160s, pappband, ngt mörk rygg, litet bokägarmärke. 90,-

  #20136 MIDVINTERMORD OCH ANDRA KRIMINALNOVELLER. Semic 2001. 147s, pappband. 70,-

  #31855 MORD I MIDSOMMARTID OCH ANDRA KORTDECKARE. Semic 2000. 167s, ngt nött pappband. 60,-

  #20073 MORD I SLUTNA RUM. Prisma 1967. 217+6s, häftad, ngt nött, fläckig rygg, litet bokägarmärke. 40,-

  #12510 MORD I SLUTNA RUM. Prisma 1967. 217+6s, häftad, ngt nött. Bl.a. Poe, Austin Freeman, Queen, Carr. 60,-

  #33206 MORD MED MERSMAK. Läsförlaget 1993. 207+1s, pocket. 40,-

  #20138 MORD PÅ JULAFTON OCH ANDRA JULDECKARE. Semic 2003. 159+1s, klotband m skyddsomslag, litet bokägarmärke. 70,-

  #20139 MORD, MÖRDARE MED MERA. Rabén & Sjögren 1960. 448s, häftad, nött, ryggränder, litet bokägarmärke. 150,-

  #20140 MORDEN I NORDEN. Bokklubben Norden 1990. 182s, klotband m ngt nött skyddsomslag, litet bokägarmärke. 70,-

  #20141 MORDET PÅ JULTOMTEN OCH ANDRA JULDECKARE. Semic 1999. 144s, pappband, pressklipp medföljer, litet bokägarmärke. 70,-

  #33283 MORDET PÅ JULTOMTEN OCH ANDRA JULDECKARE. Bonnierförlagen 1999. 144s, klotband m trasigt tejplagat skyddsomslag. 40,-

  #30771 MORDET ÄR FRITT. Bra Böcker 1979. 334+1s, klotband m skyddsomslag, nött. Regis, Sayers, Heller, O'Donnell m.fl. 40,-

  #20168 MORDISKT ALLEHANDA. Lindqvist 1976. 227s, häftad, osprättad, litet bokägarmärke. 90,-

  #30161 NOVELLER FÖR VÄRLDENS BARN. Informationsförlaget 2005. 236s, klotband m ngt nött skyddomslag, tema: spänning. Åke Edwardson, Björn Hellberg, Anna Jansson, Helene Tursten m.fl. 80,-

  #20143 NOVELLER PÅ TEMAT KÄRLEKEN OCH DÖDEN. Allers 1977. 128s, häftad, rak obruten rygg, nött, klisterlapp bakre omslag, halvt bortriven prislapp främre omslag med åtföljande skada, litet bokägarmärke. 40,-

  #50053 Lars-Erik Nygren EDGAR ALLAN POES HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER PÅ SVENSKA 1860-1997. EN BIBLIOGRAFI. Per Olaisen Förlag 1998. 134s, häftad. 90,-

  #50001 Per Olaisen TANKAR OM KRIMINALLITTERATUR. Prisma 2003. 224s, räfflat pappband m skyddsomslag. 90,-

  #30410 ORD OM MORD. SVENSKA DECKARFÖRFATTARE OCH KRITIKER DISKUTERAR. Spektra 1974. 269+12s, pappband. Bl.a. om Agatha Christie, Dorothy Sayers, John Dickson Carr och Georges Simenon. 70,-

  #30520 PERFEKT I ÖVERKANT. Folket i Bild 1962. 320s, ngt nött plastband. John Dickson Carr, F. Wills Crofts, Dorothy Sayers m.fl. 60,-

  #12143 Ellery Queen & Tage la Cour MED HÄLSNINGAR - FRÅN ELLERY QUEEN OCH TAGE LA COUR. Sällskapet Bokvännerna 1958. 58+3s, häftad, ngt nött, initialer o litet bokägarmärke försättsblad. Bokvännens Bibliotek 38. Ett av 600 ex. 150,-

  #20165 SEXTON BRA MINIDECKARE. Bra Deckare / Bra Böcker 1977. 92+2s, häftad, litet bokägarmärke. 50,-

  #33279 SJU HÅRDKOKTA. Prisma 1966. 187+5s, snedläst ngt pocket, omslagets kulhål har skapat runda prickar förtitel. Raymond Chandler, Ross MacDonald m.fl. 50 ,-

  #25297 SKRÄCKISAR JAG INTE BORDE BERÄTTA! B. Wahlströms 1969. 255+1s, ngt nött pappband. Donald Westlake, Evan Hunter, Ray Bradbury m.fl. 80,-

  #30802 SKRÄCKISAR JAG INTE BORDE BERÄTTA. B. Wahlströms 1977. 255+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. Westlake, Evan Hunter, Bradbury m.fl. 40,-

  #30521 SKÅNSKA BROTTSTYCKEN. Bra Böcker 1976. 153s, klotband m skyddsomslag, ngt nött. Bolinder, Sörmark m.fl. 40,-

  #30799 SMÅ, SMÅ MORD AV KÄRLEK, SA ALFRED HITCHCOCK. B. Wahlströms 1972. 239+1s, ngt snedläst klotband m ngt nött skyddsomslag. 60,-

  #20074 SPIONAGE. Prisma 1966. 181+11s, häftad, litet bokägarmärke. 50,-

  #20075 SPIONEN I SPEGELN. Cavefors 1973. 174s, häftad, rak obruten rygg, ngt nött, litet bokägarmärke. 60,-

  #11979 SVARTA DIAMANTER. ELVA BERÄTTELSER OM LIV OCH DÖD. AlfabetaAnamma 2004. 191+1s, klotband m nött skyddsomslag. Carina Burman, Inger Frimansson, Helene Tursten m.fl. 90,-

  #20171 TANKAR OM MORD. Zindermans 1978. 190+2s, inbunden m ryggblekt skyddsomslag, litet bokägarmärke. 70,-

  #25085 THRILLER-MAGASINET 1959:01. Ngt nött, reva ryggfot. Agatha Christie m.fl. 90,-

  #25084 THRILLER-MAGASINET 1959:02. Nött, reva ryggfot, ägaretikett s[3]. Agatha Christie, Leslie Charteris m.fl. 90,-

  #13975 THRILLER-MAGASINET 1959:03. Ngt nött, skadad ryggfot, mkt fläckigt (färg) bakre omslag. Simenon, Charteris m.fl. 90,-

  #13927 THRILLER-MAGASINET 1959:04. Nött, skadad ryggfot Allingham, Sayers m.fl. 90,-

  #25159 THRILLER-MAGASINET 1959:05. Nött, skadad rygg, fläckig. Agatha Christie m.fl. 90,-

  #25083 THRILLER-MAGASINET 1959:06. Nött, skadad ryggfot, fläckig. Agatha Christie, Leslie Charteris m.fl. 90,-

  #13926 THRILLER-MAGASINET 1960:02. Ngt nött, reva ryggfot. Rex Stout m.fl. 90,-

  #13976 THRILLER-MAGASINET 1960:09-10. Ngt nött, skadade ryggändar. Roy Vickers m.fl. 90,-

  #33884 Ulla Trenter & Kerstin Matz HELIGA MORD. EN LÄSEBOK OM RELIGION OCH BROTT. Jury 2005. 127+1s, häftad inplastat biblioteksband m lånekortsficka, stämplar etc, endast läsex. Första upplagan. 90,-

  #13231 TRIO 1952:01. 130s, häftad, ryggfot ca 2 cm saknas, i övrigt ngt nött, prenumerantetikett bakre omslag. 90,-

  #30179 UPP I RÖK. Bonniers 1973. 246+1s, nött o delvis fläckigt pappband, namn och datum försättsblad. 70,-

  #13087 VÄRLDSDECKAREN 1952:02. Nött. Rice, Crispin, Mellvig, Woolrich m.fl. 90,-

  #13084 VÄRLDSDECKAREN 1952:04. Blekt rygg, trasig ryggfot, ngt nött i övrigt, namnstämpel titelsida. Sayers, Faulkner m.fl. 90,-

  #13045 VÄRLDSDECKAREN 1952:05. Nött. Wodehouse, Stout m.fl. 90,-

  #14113 VÄRLDSDECKAREN 1952:05. Ngt snedläst, namn främre omslag. Wodehouse, Stout m.fl. 90,-

  #14069 VÄRLDSDECKAREN 1952:08. Ngt nött. Vickers, Boucher, Hammett m.fl. 90,-

  #13083 VÄRLDSDECKAREN 1952:08. Ngt nött. Vickers, Boucher, Hammett m.fl. 90,-

  #13088 VÄRLDSDECKAREN 1952:10. Ngt nött, reva ryggfot. Rice, Sayers m.fl. 90,-

  #14070 VÄRLDSDECKAREN 1952:10. Ngt nött. Rice, Palmer, Sayers m.fl. 90,-

  #14067 VÄRLDSDECKAREN 1953:01. Ngt nött, namn, blyertsnoteringar. Widerberg, Cain, Simenon m.fl. 90,-

  #14066 VÄRLDSDECKAREN 1953:04. Ngt nött, prislappsskada(?) främre omslag, fläck högersnitt. Stout, Futrelle m.fl. 90,-

  #13081 VÄRLDSDECKAREN 1953:04. Ngt nött. Stout, Futrelle m.fl. 90,-

  #13090 VÄRLDSDECKAREN 1953:04. Ngt nött. Stout, Futrelle m.fl. 90,-

  #13046 VÄRLDSDECKAREN 1953:05. Nött, blekt. Hammett, Simenon m.fl. 90,-

  #13089 VÄRLDSDECKAREN 1953:05. Revade ryggändar, blekt rygg. Hammett, Simenon m.fl. 90,-

  #13085 VÄRLDSDECKAREN 1953:07. Nött, lossnande omslag. Wodehouse m.fl. 90,-

  #14068 VÄRLDSDECKAREN 1953:09. Ngt nött, blekta omslagskanter. Palmer, Vickers m.fl. 90,-

  #14065 VÄRLDSDECKAREN 1953:10. Ngt nött, omslaget blekt närmast rygg, skadad ryggfot. Crispin, Widerberg m.fl. 90,-

  #13086 VÄRLDSDECKAREN 1953:10. Ngt nött. Crispin, Widerberg m.fl. 90,-

  #14115 VÄRLDSDECKAREN 1953:11. Ngt skadad ryggfot, ngt blekta omslagskanter. Boucher, F. Scott Fitzgerald, Stanley Ellin, E.C. Bentley m.fl. 90,-

  #13082 VÄRLDSDECKAREN 1953:12. Nött. Crispin, Woolrich m.fl. 90,-

  #14114 VÄRLDSDECKAREN 1953:12. Ngt nött, skadad ryggfot. Crispin, Woolrich m.fl. 90,-

  #14071 VÄRLDSDECKAREN 1954:01. Skadade ryggändar, nött. Charlotte Armstrong, Ivar Ahlstedt m.fl. 90,-

  #14072 VÄRLDSDECKAREN 1954:02. Skadade ryggändar, nött, fläckig. Allingham, Hammett m.fl. 90,-

  #14073 VÄRLDSDECKAREN 1954:03. Skadad rygg, blyertsifyllt korsord, namn, nött. Michael Gilbert, Pentecost m.fl. 90,-

  #20183 ÄVENTYRS- OCH DETEKTIVHISTORIER. [Sammanbundna häften av VECKOMAGASINET]. Uå. 383+1s, häftad, trasig rygg, nött, innehåller bl.a. två ”gamle mannen i hörnet”-noveller av baronessan Orczy, litet bokägarmärke. 150,-

  #30519 13 I JURYN. Bra Böcker 1975. 301+1s, klotband m skyddsomslag, ngt nött. Poe, Chesterton, Rawson, Hammett m.fl. 40,-

  #20184 21 OSLAGBARA DECKARE. Lektyrdeckaren 1983. 158s, häftad, ngt nött, litet bokägarmärke. 40,-
IN ENGLISH

  #11638 A CENTURY OF DETECTIVE STORIES. Hutchinson nd. 1019+5pp, cloth, some wear overall, back endpaper with cut. 200,-

  #30402 A TWIST IN THE TALE. Parsimony Press 2000. 2impr, cloth, stained back board. Ambrose Bierce and others. 90,-

  #12886 ALFRED HITCHCOCK MYSTERY MAGAZINE 2006 NOVEMBER. 144pp, softcover. Rex Burns, Margaret Maron and others. 90,-

  #12285 AVON MYSTERY STORYTELLER. Avon #86, nd. 257+1pp, paperback, some fade to spine, spine crease front cover, faint price stamped back cover, some wear overall. Margery Allingham, John Dickson Carr, Agatha Christie, Carter Dickson, William Irish, Edgar Wallace and others. 150,-

  #20093 BY US. Härnösand 1981. 54+2s, klammerhäftad, ngt nött, litet bokägarmärke. Swedish promotion pamphlet in English about books by the Society of Crime Writers in Stockholm. 80,-

  #30174 CRIME. FREE CLASSIC CRIME SAMPLER. House of Stratus 2001. 300+7pp, softcover, some wear. 90,-

  #13049 CRIME TIME 23. 2001. 272pp, softcover, spine creases. 80,-

  #13241 CRIME TIME 32. Crime Time 2003. 96pp, softcover. 50,-

  #10047 CRIMINAL MINDED. Canongate Crime 2000. 67+7pp, paperback, editor: Ian Rankin. 50,-

  #14432 CROOK'S TOUR. Dodd Mead 1953. 1st US ed. 301pp, worn hardcover, agent stamp front endpaper, stained. Ellery Queen, Margery Allingham, Anthony Boucher, Michael Gilbert, Georges Simenon and others. 150,-

  #10394 Jésus del Campo SPANISH CRIME FICTION. Pinkerton 1994. 22s, klammerhäftad, ngt blekt rygg, Danish edition in English. 50,-

  #12887 ELLERY QUEEN'S BOOK OF MYSTERY STORIES. Pan X12, 1958. 2print, 414+2pp, paperback, some wear, small yellow round sticker front cover, some loosening from spine. Steinbeck, Galsworthy, Faulkner, Kipling, Twain, Runyon and others. 60,-

  #11636 EVERY CRIME IN THE BOOK. Putnam nd. 242pp, cloth, worn at edges, previous owner's name. Hoch, Bloch, Ellin, Boucher, Michael Gilbert, Ellery Queen ao. a. 70,-

  #12276 FRESH BLOOD. The Do-Not Press 1996. 1st UK ed. 222+2pp, softcover, slight wear. Nicholas Blincoe, John Harvey, Ian Rankin, Mike Ripley, Mark Timlin and others. 200,-

  #30165 GALLERY OF ROGUES. Heinemann nd. 1st UK ed. 277+1pp, cloth in worn not priceclipped 30s dustwrapper 70,-

  #10587 Graham Greene INTRODUCTIONS TO THREE NOVELS. Norstedts 1962. 47+2pp, softcover, preface in Swedish, introductions in English, closed tear head of spine, some wear, Norstedts Christmas Gift Book 1962. 200,-

  #14433 HARD-BOILED DAMES. St Martin's Press © 1986. 1st US ed (10987654321). 331pp, hardcover in $16.95 duwtwrapper, worn. Cleve F Adams, Frederick Nebel and others. 120,-

  #10766 A. Koch-Nielsen A MORBID TASTE OF SWEDEN. Uo 1993. [7]s, klammerhäftad. 40,-

  #30216 MEN & MALICE. AN ANTHOLOGY OF MYSTERY AND SUSPENSE BY WEST COAST AUTHORS. Doubleday 1973. 248pp, cloth in worn not price-clipped $5.95 dustwrapper, agent stamp front endpaper, part of flaps discoloured. 90,-

  #14436 MY BEST MURDER STORY. 14 AUTHORS CHOOSE THEIR BEST. Boardman 1957. 1st UK ed. 256pp, blue cloth in chipped nicked and worn 12s6d dustwrapper, slight discolouration to cloth spine ends and edges. Charteris, Queen, Rice, Rohmer, Starrett ao. 200,-

  #30760 MY FAVOURITES IN SUSPENSE [PART TWO]. Pan X271, 1963. 268+4pp, worn paperback. 60,-

  #10050 RED HANDED. Allison & Busby / Allen 1989. 1st UK ed,176pp, cloth in slightly worn dustwrapper. 80,-

  #12075 SHADOWS OF SHERLOCK HOLMES. Wordsworth Classics 1998. 357+5pp, softcover, some wear. Edgar Allan Poe, Grant Allen, Jacques Futrelle, Ernest Bramah, Baroness Orczy and others. 80,-

  #20170 TALES OF CRIME AND DETECTION. Natur och Kultur 1952. 103+1s, häftad, ngt snedläst, noveller ”retold by George F Wear”, språkövningsbok på engelska (”Easy English Stage E"), litet bokägarmärke. Anthony Berkeley, Agatha Christie, R. Austin Freeman och Milward Kennedy. 60,-

  #12283 THE FOURTH BOOK OF CRIME-CRAFT. Corgi / Transworld 1959. 223+1pp, paperback, some wear, spine creases. August Derleth, Ellery Queen, Georges Simenon and others. Introduction by John Dickson Carr. 60,-

  #13406 THE LOCK AND KEY LIBRARY. CLASSIC MYSTERY AND DETECTIVE STORIES. AMERICAN. Review of reviews 1909. 370pp, halfcloth, some wear. Post, Bierce, Poe ao. a. 150,-

  #13407 THE LOCK AND KEY LIBRARY. CLASSIC MYSTERY AND DETECTIVE STORIES. CLASSIC FRENCH. Review of reviews 1909. 259+[6]-112pp, halfcloth, very worn, stained, loosening frontispiece. Dumas, de Balzac, Voltaire and Nodier. a. 70,-

  #12282 THE QUEEN'S AWARDS. EIGHTH SERIES. Perma #M-3015, 1955. 260pp, paperback, some wear. Charlotte Armstrong, Stanley Ellin, Roy Vickers and others. 50,-

  #10053 THE QUEEN'S AWARDS. FIFTH SERIES. Ace nd. 253+3pp, paperback, some wear. 50,-

  #10055 UNUSUAL SUSPECTS. Vintage / Black Lizard 1996. 1st US ed, 337+3pp, softcover, some wear. 80,-

  #14431 VERDICT OF THIRTEEN. Harper & Row © 1978. 1st US ed (7980818210987654321). 239pp, halfcloth in $9.95 dustwrapper, slight wear, slight fade to dw spine. PD James, Michael Gilbert, Ngaio Marsh and others. 200,-

  #10056 WITH MALICE TOWARD ALL. Macmillan 1969. 1st UK ed. 256pp, red cloth in price-clipped dustwrapper with some wear, edited and with a foreword by Robert L. Fish. John Dickson Carr, Cornell Woolrich, Anthony Boucher, Ellery Queen, Edward D. Hoch and others. 150,-
PÅ ANDRA SPRÅK

  #30404 DEN SIDSTE GODE GENRE. KRIMIENS AKTUALITET. Klim / NSU 1995. 185s, häftad. På danska. 60,-

  #14430 DEN SIDSTE GODE GENRE. KRIMIENS AKTUALITET. Klim / NSU 1995. 185s, häftad, ngt nött, på danska. 60,-

  #10486 Shoshana Felman FRA SOFOKLES TILL JAPRISOT (VIA FREUD). Pinkerton 1994. 27s, klammerhäftad, ngt blekt rygg. På danska. 40,-

  #30168 HEYNE KRIMI JAHRESBAND 1991. Wilhelm Heyne Verlag 1991. 439+7pp, softcover, some wear. In German. 40,-

  #30268 HISTOIRES À NE PAS LIRE LA NUIT. Robert Laffont 1989. 381+3pp, paperback. In French. Le livre de poche 1983. 40,-

  #14434 MESTERDETEKTIVEN KNUT GRIBB. Bladkompaniet 1968. 256s, inbunden m nött skyddsomslag, förord av Nils Nordberg, på norska. Gribbhistorier av Biller, Riverton, Vegenor och Gran. 200,-

  #11115 Dennis Porter HINSIDES OPKLARINGEN. Pinkerton 1994. 24s, klammerhäftad, ngt blekt rygg. På danska. 40,-

  #12259 René Rasmussen JAMES ELLROYS DØDE MODER. Pinkerton 1994. 21s, klammerhäftad, ngt blekt rygg. På danska. 60,-

  #12260 Lars Schonnings KRIMINALFORFATTEREN TORBEN NIELSEN. Pinkerton 1994. 66s, klammerhäftad, ngt blekt rygg. På danska. 70,-

  #11332 Hans Skei FASCINASJONEN VED DEN LESELIGE TEKSTEN. ER HELTENE TRETTE? TO ESSAYS ON KRIM. Pinkerton 1994. 36s, klammerhäftad, ngt blekt rygg. På danska. 40,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.