PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per[at]olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

J. R. R. Tolkien

OBS! Hit alla texter av/om Tolkien.
Senaste titlar
SVENSKA

Bilbo (The hobbit or There and back again)
  #33856 J.R.R. Tolkien BILBO. EN HOBBITS ÄVENTYR. Pan / Rabén & Sjögren 2000. 16uppl, 305+1s, pappband. / THE HOBBIT OR THERE AND BACK AGAIN. 50,-
  ~
  #13534 J.R.R. Tolkien DER KLEINE HOBBIT. DTV 1974. 301+3pp, slightly worn paperback, illustrated by Klaus Ensikat. / THE HOBBIT OR THERE AND BACK AGAIN in german. 80,-

Ringtrilogin 1: Sagan om ringen (The fellowship of the ring)
  #11438 J.R.R. Tolkien SAGAN OM RINGEN [Ringtrilogin 1]. Gebers 1971. 482+1s, häftad, nött, ryggen mkt nött. / THE FELLOWSHIP OF THE RING. 50,-
  #11439 J.R.R. Tolkien SAGAN OM RINGEN [Ringtrilogin 1]. Gebers 1972. 482+1s, häftad, ngt nött, snedläst. / THE FELLOWSHIP OF THE RING. 50,-
  #11440 J.R.R. Tolkien SAGAN OM RINGEN [Ringtrilogin 1]. Gebers 1973. 482+1s, häftad, ryggränder. / THE FELLOWSHIP OF THE RING. 50,-
  #33858 J.R.R. Tolkien SAGAN OM RINGEN [Ringtrilogin 1]. AWE / Gebers 1986. 482+1s, nött ngt snedläst pocket. THE FELLOWSHIP OF THE RING. 40,-
  ~
  #33862 J.R.R. Tolkien THE FELLOWSHIP OF THE RING [Ring trilogy 1]. Unwin 1976. 385+8pp, softcover, worn, previous owner's info first page. 60,-

Ringtrilogin 2: Sagan om de två tornen (The Two towers)

Ringtrilogin 3: Sagan om konungens återkomst (The return of the king)
  #11437 J.R.R. Tolkien SAGAN OM KONUNGENS ÅTERKOMST [Ringtrilogin 3]. AWE / Gebers 1983. 362s, ngt nött pocket, rygg ngt blekt. / THE RETURN OF THE KING. 40,-
  ~
  #33861 J.R.R. Tolkien THE RETURN OF THE KING [Ring trilogy 3]. Unwin 1976. 411+5pp, softcover, worn. 60,-

Övrigt
  #13067 J.R.R. Tolkien GILLIS BONDE FRÅN HAM. Gebers 1970. 85+1s, nött ngt snedläst pocket, prislapp bakre omslag, inget försättsblad. 80,-
  #11433 J.R.R. Tolkien RINGENS VÄRLD. AWE / Gebers 1987. 309+1s, ngt nött biblioteksutrustat band. 40,-
  #11434 J.R.R. Tolkien RINGENS VÄRLD. Gebers 1972. 2uppl, 160s, häftad, ngt nött. 60,-
  #11441 J.R.R. Tolkien SAGAN OM SMEDEN OCH STJÄRNAN. En bok för alla 1982. 78+2s, nött pocket. 40,-
  #13533 J.R.R. Tolkien SILMARILLION. AWE / Gebers 1980. 406+3s, pocket. / THE SILMARILLION. 80,-
  #33256 Paul H. Kocher TOLKIENS SAGOVÄRLD. EN VÄGLEDNING. AWE / Gebers 1989. 253+1s, ngt nött pappband. 120,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.