PER OLAISEN ANTIKVARIAT | Hemsida: www.olaisen.se | E-post: per(at)olaisen.se
ÅTER TILL ANTIKVARIATET

Astrid Lindgren

OBS! Hit alla texter av/om Lindgren.
Senaste titlar
  #14200 Astrid Lindgren JULKLAPPEN. Av Lucie Lundberg illustrerad novell på s.[3]-14 i 35:e årgången av antologin 'Putte och Lilleputt'. Åhlén & Åkerlund 1947. Ngt nött. Revade trasiga ryggändar. Släppt ngt i rygg. Bilder på begäran av denna ömtåliga volym. First publication of Astrid Lindgren's short story 'Julklappen'. Scans on request of this fragile item. 3800,-
  #10079 Astrid Lindgren KAJSA KAVAT OCH ANDRA BARN. Rabén & Sjögren 1950. 148s, inbunden, ngt nött, ngt fläckig, ngt skev, ägarinfo i kulspets försättsblad, kancellansuppgifter bakre pärm med 'Pris 4:50' samt id-nr 'B 610', variant av förstaupplagan. Första upplagan (variant). 600,-
  #10081 Astrid Lindgren PIPPI LÅNGSTRUMP. Rabén & Sjögren 1946. 2uppl-26tus, 176s, inbunden, rygg saknas, nött, lös i hullet, bläckkladd s102, tillskrift, tidig upplaga men endast läsex. 200,-

SVENSKA

  #13847 Astrid Lindgren BRÖDERNA LEJONHJÄRTA. Rabén & Sjögren 1973. 2uppl-75tus, 227+1s, ngt nött pappband m nött skyddsomslag, ägarinfo försättsblad. 200,-

  #13848 Astrid Lindgren BRÖDERNA LEJONHJÄRTA. Rabén & Sjögren 1973. 2uppl-75tus, 227+1s, ngt nött pappband, fläckigt exlibris främre pärms insida som färgat av sig mot försättsbladet (fyrkantigt bruntonat märke ca 6.5x8cm), ngt fläckigt försättsblad även i övrigt. 150,-

  #12685 Astrid Lindgren DRAKEN MED DE RÖDA ÖGONEN. Rabén & Sjögren 1985. Opaginerad, nött biblioteksutrustat klotband. 50,-

  #12686 Astrid Lindgren DRAKEN MED DE RÖDA ÖGONEN. Rabén & Sjögren 1985. Opaginerad, nött biblioteksutrustat klotband. 50,-

  #12984 Astrid Lindgren KAJSA KAVAT HJÄLPER MORMOR. Rabén & Sjögren © 1958. [24]s, pappband, det röda sammanhållande ryggpappret saknas flera cm såväl från rygghuvud och ner som från ryggfot och upp, ngt nött i övrigt. Klumpe Dumpe Biblioteket. 200,-

  #12210 Astrid Lindgren KARLSSON PÅ TAKET SMYGER IGEN. Rabén & Sjögren 1968. 167+1s, nött ngt snedläst halvklotband, fläckig inlaga. 120,-

  #12899 Astrid Lindgren MADICKEN. Rabén & Sjögren 1960. 195+1s, ngt nött halvklotband. 600,-

  #10829 Astrid Lindgren NYA HYSS AV EMIL I LÖNNEBERGA Rabén & Sjögren 1966. 159+1s, ngt nött halvklotband, kantstött, namn samt 'Julafton 1966' försättsblad. 250,-

  #12071 Astrid Lindgren NYA HYSS AV EMIL I LÖNNEBERGA. Rabén & Sjögren 1966. 159+1s, ngt nött halvklotband, kantstött, ojämnt blekt rygg. 300,-

  #12338 Astrid Lindgren SAMUEL AUGUST FRÅN SEVEDSTORP OCH HANNA I HULT. Rabén & Sjögren 1975. 90+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag m reva bak, ägarinfo försättsblad. 200,-

  #12713 Astrid Lindgren TILLBAKA TILL BULLERBYN. Utbildningsförlaget 1971. 4uppl/2tryckn, 48s, nött biblioteksutrustat pappband. 90,-

  #10830 Astrid Lindgren ÄN LEVER EMIL I LÖNNEBERGA Rabén & Sjögren 1970. 175+1s, ngt nött kantstött o snedläst halvklotband, namn försättsblad. 250,-
ANDRA SPRÅK (engelska om ej annat anges)

  #12712 Astrid Lindgren A DAY AT BULLERBY. Methuen 1974. Unpaginated, worn exlibrary paperbound. 90,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.