Olaisen meddelar

Nyhetsbrevet Olaisen Meddelar (OM) får du enklast genom att mejla till per[at]olaisen.se och ange "OM" i ämnes/subject-raden. Som kund eller via kontakt med företaget får du automatiskt nyhetsbrevet (som skickas ut med mycket ojämna mellanrum). Du kan naturligtvis när som helst tacka nej till kommande utskick.
Olaisen Meddelar #132, söndag 6 maj 2012
Nyhetsbrev från Per Olaisen (Förlag, Antikvariat & Produktion)

Hej!

MER REGELBUNDET
Nu är det dags att ta tag i detta nyhetsbrev och låta det komma till er mer regelbundet. Min tanke är att mejla er i slutet av varje vecka, så om ni tycker att detta blir för mycket är det bra om ni meddelar mig ert nej tack till fler mejl så plockar jag bort er från utskickslistan. Ni som stannar kvar kommer som sagt att få ett mejl i veckan fr.o.m. nu (med reservation för sjukdom och andra oförutsebara hinder) och varje mejl kommer att avslutas med en lista böcker till försäljning. Dessa böcker kommer sedan också att vara sökbara på antikvariat.net fr.o.m. måndagen, men det är ni som läser detta nyhetsbrev som automatiskt får förstajing. Det kan vara få eller många böcker, och i alla möjliga ämnen, men ofta och gärna krim. Men det kommer inte bara atta vara boklistor. Som vanligt kommer jag att berätta lite om vad som övrigt sker i min verksamhet, översättningar, eget skrivande och annat.

ÖVERSÄTTNINGAR
I dag kan jag t.ex. berätta att min senaste översättning, "Nådens omkrets" av Jørgen Brekke utkommer 9 maj. Det är en spännande historia som bl.a. utspelar sig i Poemuseet i Richmond. Läs mer om boken på förlagets sida här: forum.se/Bocker/Bokpresentationssida/?Isbn=9789137137261 Min förra översättning, "Gengångare" av Jo Nesbø placerade sig välförtjänt i topp på flera boktopplistor när den utkom tidigare i år och ligger fortfarande kvar på listorna. Det är en Harry Hole-roman, handlar om knark och utspelar sig i Oslo. Kort och andefattigt uttryckt. Men jag lovar dig som följt Harry på vägen, att du kommer att avsluta läsningen av boken ganska känslomässigt berörd. Bara så du vet.

EFTERLYSNING
Och så en avslutande undring innan boklistan avslutar: Någon som samlar eller råkar ha Edgar Wallace på svenska i deckarhyllan? Bibliografen i mig behöver en smula hjälp med info kring några Wallaceböcker. Mejla mig om du har lust att kanske vara mig en smula behjälplig. Tack på förhand!

VECKANS LISTA
Inbundna böcker är utan skyddsomslag om annat ej anges. Priserna är i svenska kronor (SEK). Porto tillkommer. Betalning i förskott till plusgiro (Nordea). Invänta svarsmejl med betalinfo. Hämta gärna beställda böcker i butiken för att slippa porto och förskottsbetalning.
#33856 Adams, Richard SHARDIK. Penguin 1976. Reprint, 525+3pp, paperback, slight wear, bookplate. 50,-
#33871 Adams, Richard THE PLAGUE DOGS. Penguin 1978. Reprint, 461+5pp, paperback, slight wear, faded spine, bookplate, price sticker back cover. 50,-
#33600 Axnér, Hans FASANSPELET. Bonniers 1977. 201+1s, häftad, ngt nött, ngt snedläst, ryggränder, läsexetikett sista inlagesidan. Första upplagan. Förhandsex. 80,-
#33592 (BONNIERBIBLIOTEKET) Boye, Karin KALLOCAIN. Bonniers 1965. 15-22tus, 227+3s, inbunden, ngt nött. 80,-
#12339 (DELTA 112) ANTOLOGI SCIENCE FICTION VID GASLJUS. Delta 1980. 215s, häftad, nött. Bierce, Kipling, London, Apollinaire m.fl. 90,-
#12344 Palme, David MÖRKRET FALLER ÖVER HILONIEN. Höst © 1998. 144+2s, biblioteksband, endast läsex. 70,-
#12346 (PLANETBÖCKERNA 3) Lönnerstrand, Sture RYMDHUNDEN. EN RESA TILL JUPITER. Bonniers 1954. 178+6s, inbunden, nött, buckliga sidor (en gång utsatt för fukt). 90,-
#12317 (REGNBÅGSBÖCKERNA) Lewis, C.S.: SILVERTRONEN [Narnia 4]. Bonniers 1965. 181+3s, nött biblioteksband, bakre omslag medbundet, endast läsex. THE SILVER CHAIR. Första svenska upplagan. 150,-
#12329 (REGNBÅGSBÖCKERNA) Lewis, C.S.: MIN MORBROR TROLLKARLEN [Narnia 6]. Bonniers 1958. 164+4s, nött biblioteksband, s14-17 o titelsida tejpade, sprucken främre inre fals, bakre omslag medbundet, endast läsex. THE MAGICIAN'S NEPHEW. Första svenska upplagan. 150,-
#12332 (REGNBÅGSBÖCKERNA) Lewis, C.S.: MIN MORBROR TROLLKARLEN [Narnia 6]. Bonniers 1958. 164+4s, nött biblioteksband, s7-8 stor reva, blyertskladd, sprucken främre inre fals, bakre omslag medbundet, endast läsex. THE MAGICIAN'S NEPHEW. Första svenska upplagan. 150,-
#12347 Rice, Anne SAMTAL MED VAMPYREN. Bonniers 1977. 306+1s, inbunden. INTERVIEW WITH THE VAMPIRE. Första svenska upplagan. 250,-
#12350 Skogsbo, Karl DET SPÖKAR I JÄMTLAND. HISTORIER OM SPÖKLJUS OCH GENGÅNGARE. Jämtlands läns museum 1990. 3uppl, 114+2s, häftad, faksimil. 300,-
#12342 (STAR TREK) Krauss, Lawrence M.: FYSIKEN I STAR TREK. Strömbergs 1997. 192s, inbunden m ngt nött skyddsomslag, förord av Stephen Hawking. 300,-
#12349 Straub, Peter GENGÅNGARE. Norstedts 1980. 443+1s, häftad, ngt nött. GHOST STORY. Första svenska upplagan. Ev förhandsex. 300,-
#12336 Tessier, Thomas THE NIGHTWALKER. Atheneum 1980. 1st US ed. 183+1pp, halfcloth in not priceclipped $9.95 dustwrapper with some wear and tears, old thrift store price still visible front endpage. 500,-
#12340 TIDNING / TIDSKRIFT ANALOG 1961:03 [British Edition]. 128pp, softcover, worn, biro scribble front cover, paper loss top of spine, stained. 90,-
#12334 TIDNING / TIDSKRIFT HÄPNA 1956:01. 96+2s, häftad, ngt nött, skadad ryggfot. Siodmak, van Vogt, Bradbury m.fl. 90,-
#33637 (TOPPBÖCKERNA) Wheatley, Dennis KONTRABAND. Skoglunds 1950. 254+1s, häftad, nött. CONTRABAND. 40,-

Ha det bra!
Per Olaisen
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.