Ur Lars-Erik Nygrens bibliotek. Lite Haggard & en smula Poe
Februari 2011.
Detta är den andra onlinekatalogen med böcker ur Lars-Erik Nygrens bibliotek, vilket Per Olaisen Antikvariat förvärvade stora delar av sommaren 2007. Lars-Erik Nygren har gett ut bibliografier över svenska utgivningar av Wilkie Collins, Anna Katharine Green, H. Rider Haggard och Edgar Allan Poe samt bibliografiskt material kring Nordiska Förlaget, Helsingborgs Dagblad och Allers illustrerad familj-journals bibliotek / På lediga stunder. Lars-Erik Nygrens samlande har under årens lopp skapat en levande kollektion stadd i ständig förändring, full av överraskningar men alltid präglat av stort intresse för kriminallitteratur och fantasy, science fiction och skräcklitteratur. Till detta kommer flera andra ämnesområden, bl.a. Robinsonader, resor, Jules verne och ornitologi. Per Olaisen Antikvariats förvärv skedde i första hand inom kriminallitteraturen och fantasy-/sf-/skräcklitteraturen.
Böcker ur Lars-Erik Nygrens bibliotek har i åtskilliga fall ett litet bokägarmärke på bakre pärmens insida eller på inlagans sista sida / eftersättsbladet. Bokägarmärket består av Nygrens initialer L, E och N skrivna över varandra och därmed formande en liten rektangel, följt av bokens löpnummer i boksamlingen.
Beställningar görs till per[at]olaisen.se. Postens porto och ev. andra tjänster tillkommer. Förskottsbetalning till plusgiro.
H. RIDER HAGGARD
000. AYESHA ELLER HON SOM KOMMIT ÅTER. FÖRRA-SENARE DELEN. Fahlcrantz 1905. Två volymer. Förra delen: 167s, häftad, snedläst, nött rygg, ngt nött i övrigt, namn o år främre omslag. Senare delen: 172s, häftad, snedläst, mkt nött rygg, nästan helt loss bakre omslag, namn o år främre omslag, litet bokägarmärke. / AYESHA THE RETURN OF SHE. Första svenska upplagan. 300,-
001. BENITA. Holmquist 1927. 192s, ngt snedläst fläckigt halvklotband, nötta kanter, litet bokägarmärke. / BENITA. 120,-
002. BENITA. B. Wahlströms 1949. 256s, halvklotband m ngt nött skyddsomslag. / Gula Cirkel-Serien. / BENITA. 150,-
003. DEN DOLDA SKATTEN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1913. 176s, häftad, skuren, ngt snedläst, fläckiga omslag, tejpade ryggändar, ngt fläckig inlaga. / COLONEL QUARITCH. 150,-
004. DEN DOLDA SKATTEN. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1913. 176s, häftad, ngt snedläst, ngt nött, revor ryggändar, ngt fläckig. / COLONEL QUARITCH. 150,-
005. HON. Baltiska Förlaget 1928. 320s, ngt nött halvskinnband. / SHE. 60,- SÅLD
006. HON. Söderströms 1948. 173s, häftad, ngt nött. / SHE. 120,-
007. HON. Söderströms 1948. 173s, häftad, ngt nött, ingen förtitel. / SHE. 90,-
008. HON. Lindqvist 1957. 188s, häftad, ngt nött, ägarinfo förtitel. / SHE. Tigerböckerna 2. 80,-
009. HON. Lindqvist 1957. 188s, häftad, nött, snedläst. / SHE. Tigerböckerna 2. 60,-
010. HON ELLER DÖDSGROTTORNA VID KÔR. Beijer 1894. 301s, häftad, ngt snedläst, ngt nött, smärre revor ryggändar, ngt fläckig. / SHE. 400,-
011. HON ELLER DÖDSGROTTORNA VID KÔR. B. Wahlströms 1913. 143+1s, häftad, ngt snedläst, ngt nött, reva ryggfot, namn titelsida, litet bokägarmärke. / SHE. 90,-
012. HON ELLER DÖDSGROTTORNA VID KÔR. B. Wahlströms 1913. 143+1s, häftad, ngt snedläst, ngt nött, litet bokägarmärke. / SHE. 90,-
013. HON ELLER DÖDSGROTTORNA VID KÔR. B. Wahlströms 1913. 143+1s, häftad, nött, ngt snedläst, lossnande rygg. / SHE. 60,-
014. HON ELLER DÖDSGROTTORNA VID KÔR. Bröderna Lindström 1924. 192s, häftad, ngt nött, mörknad rygg, ägarinfo främre omslags insida, litet bokägarmärke. / SHE. 150,-
015. KUNG SALOMOS SKATT. OL Hansen 1898. 240s, ngt snedläst rött dekorerat klotband, blomsterdekorerade för-/eftersättblad, fläckar, fuktblekta hörn, nött. / KING SOLOMON'S MINES. 300,-
016. KUNG SALOMOS SKATT. OL Hansen 1898. 240s, ngt snedläst rött dekorerat klotband, vita för-/eftersättblad, nött, namn försättsblad, delvis i lösblad. / KING SOLOMON'S MINES. 150,-
017. KUNG SALOMOS SKATT. Bonniers 1952. 246+6s, klotband m skyddsomslag. / Bonniers Folkbibliotek. / KING SOLOMON'S MINES. 80,-
018. KUNG SALOMOS SKATT. Hemmets Journal / Disneys bokklubb 1984. 154s, ngt nött pappband. / KING SOLOMON'S MINES. 40,-
019. KUNG SALOMOS SKATT. Hemmets Journal 1984. 154s, pappband. / KING SOLOMON'S MINES. 40,-
020. MAIWAS HÄMND. Holmquist 1913. 143s, häftad, ngt snedläst, fläckigt omslag, reva rygghuvud. / MAIWA'S REVENGE. 90,-
021. MAIWAS HÄMND. Holmquist 1919. 120s, pappband, ngt nött, skadat rygghuvud, märken efter utsuddade blyertsnateckningar försättsblad. / MAIWA'S REVENGE. 150,-
022. MONTEZUMAS DOTTER. FÖRRA-SENARE DELEN. Hierta 1894. 215+1s,184+1s, två delar i en volym, privathalvklotband, namn försättsblad. / MONTEZUMA'S DAUGHTER. Första svenska upplagan. 500,-
023. MONTEZUMAS DOTTER. Lindqvist 1955. 220s, häftad, ngt snedläst, rivskada (prislapp?) främre omslag, ngt nött, släppt ngt i rygg. / MONTEZUMA'S DAUGHTER. 80,-
024. MONTEZUMAS DOTTER. Bonniers 1962. 287+6s, pappband, litet bokägarmärke. / MONTEZUMA'S DAUGHTER. De odödliga 69. 90,-
025. MONTEZUMAS DOTTER. Bonniers juniorförlag 1987. 291+3s, pappband, bakre pärmen ngt fläckig. / MONTEZUMA'S DAUGHTER. 60,-
026. ÖFVERSTE QUARITCH. FÖRRA-SENARE DELEN. Westerberg 1891. 507+1s, två delar i en volym, ngt nött privathalvklotband, namn försättsblad. / COLONEL QUARITCH. Första svenska bokupplagan. 500,-
027. ÖFVERSTE QUARITCH. FÖRRA-SENARE DELEN. Westerberg 1891. 507+1s, två delar i en volym, ngt nött privathalvklotband m titeletikett i mörkgrönt skinn, namn o år försättsblad, exlibris främre pärms insida. / COLONEL QUARITCH. Första svenska bokupplagan. 500,-
EDGAR ALLAN POE
028. BANDSTUMPEN. Holmquist 1917. 112s, snedläst, nött, ryggfot saknas, ägarinfo förtitel, litet bokägarmärke. 150,-
029. DET OVALA PORTRÄTTET OCH ANDRA NOVELLER OM KÄRLEK. Gebers 1909. 96s, häftad, fläckig, nedre högra hörnet främre omslag saknas, litet bokägarmärke. 150,-
030. GREAT TALES AND POEMS. Pocket Library 1956. 432+2pp, paperback. 60,-
031. GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad. 90,-
032. GULDBAGGEN. Tidens Bokklubb 1951. 61+1s, häftad, namnstämpel främre omslags insida. 90,-
033. HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. Björck & Börjesson 1908. 295s, nött dekorerat klotband, reviga falser. / Berömda Böcker 29. 300,-
034. HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, mkt nött, snedläst, litet bokägarmärke. / Berömda Böcker 59. 250,-
035. HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. ANDRA SERIEN. Björck & Börjesson 1916. 191+1s, häftad, nött, namn, bakre omslag m fläck som blött igenom några sidor, ngt fuktpåverkad. / Berömda Böcker 59. 250,-
036. HEMLIGHETSFULLA OCH FANTASTISKA HISTORIER. Björck & Börjesson 1946. 2uppl, 441+1s, halvklotband, främre omslag medbundet, ägarinfo försättsblad. 150,-
037. MORDEN PÅ RUE DE LA MORGUE OCH ANDRA UNDERLIGA HISTORIER. Bonniers 1922. 174+1s, häftad, nött. / Universalbibliotek 14. 80,-
038. MORDEN PÅ RUE MORGUE. Samspråk 1987. 46s, ngt nött pocket. 80,-
039. MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt snedläst, exlibris. 90,- SÅLD
040. MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. 90,-
041. MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1914. 160s, häftad, ngt nött, ngt snedläst. 90,-
042. MYTERIET PÅ BRIGGEN SPÄCKHUGGAREN (ARTHUR GORDON PYM). Nordiska Förlaget 1918. 222s, häftad, ngt nött. 90,-
043. NÄR KLOCKAN SLOG TRETTON OCH ANDRA BERÄTTELSER. Natur o Kultur 1957. 150+2s, pappband, prislappsskada bakre pärm, litet bokägarmärke. / Skattkammarbiblioteket. 40,-
044. SELECTED STORIES AND POEMS. Airmont nd. 253+3pp, paperback. 60,-
045. SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Saxon & Lindström 1935. 318s, ngt ryggblekt halvskinnband. 50,-
046. SÄLLSAMMA BERÄTTELSER. Lindqvist 1969. 222s, plastklotband m skyddsomslag, namn o år försättsblad. 60,-
047. SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, ngt nött. / Tigerböckerna 4. 80,-
048. SÄLLSAMMA HISTORIER. Lindqvist 1957. 189s, häftad, nött. / Tigerböckerna 4. 60,-
049. SÄLLSAMMA HISTORIER. Rabén & Sjögren 1964. 333+3s, ngt nött ngt snedläst pocket, kulspetsmärken bakre omslag. / Temaserien. 40,-
050. SÄLLSAMMA HISTORIER. Det Bästa 1967. s[137]-254 av 526s, halvklotband m nött skyddsomslag. / I samma volym berättesler av Defoe, Oppenheim o Stevenson. 120,-
051. SÄLLSAMMA HISTORIER. Trevi 1976. 208s, klotband m ngt ryggblekt skyddomslag, den ovanligare bokhandelsupplagan. 80,-
052. SÄLLSAMMA HISTORIER. Rabén & Sjögren 1983. 333+1s, pocket, ngt nött, namn förtitel. 60,-
053. UNDERLIGA HISTORIER. Beijer 1906. 362s, privathalvklotband, stänkta snitt. 400,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.