KATALOG 2:
Ur Lars-Erik Nygrens bibliotek. Krim & spänning I
December 2009
Detta är den första onlinekatalogen med böcker ur Lars-Erik Nygrens bibliotek, vilket Per Olaisen Antikvariat förvärvade stora delar av sommaren 2007. Lars-Erik Nygren har gett ut bibliografier över svenska utgivningar av Anna Katharine Green, H. Rider Haggard och Edgar Allan Poe samt bibliografiskt material kring Nordiska Förlaget, Helsingborgs Dagblad och Allers illustrerad familj-journals bibliotek / På lediga stunder. Lars-Erik Nygrens samlande har under årens lopp skapat en levande kollektion stadd i ständig förändring, full av överraskningar men alltid präglat av stort intresse för kriminallitteratur och fantasy, science fiction och skräcklitteratur. Till detta kommer flera andra ämnesområden, bl.a. Robinsonader, resor, Jules verne och ornitologi. Per Olaisen Antikvariats förvärv skedde i första hand inom kriminallitteraturen och fantasy-/sf-/skräcklitteraturen. Lars-Erik Nygren arbetar f.n. på en bibliografi över Wilkie Collins på svenska.
OBS: Majoriteten av böckerna ur Lars-Erik Nygrens bibliotek har ett litet bokägarmärke på bakre pärmens insida eller på inlagans sista sida / eftersättsbladet. Bokägarmärket består av Nygrens initialer L, E och N skrivna över varandra och därmed formande en liten rektangel, följt av bokens löpnummer i boksamlingen. Omärkta böcker markeras med en asterisk (*).
Beställningar görs till per[at]olaisen.se. Postens porto och ev. andra tjänster tillkommer. Förskottsbetalning till plusgiro.
Order via per[at]olaisen.se. All prices in Swedish Krona (SEK). Postage is extra. Payment in advance. More info via e-mail on request.
000. ALFRED HITCHCOCK'S MYSTERIE MAGASIN. Nr 1-6 1964. Journalförlaget. Ca 512 sidor, klammerhäftade, överlag missfärgade klamrar, nötta, LEN:s bokägarmärke i nr 1 och 3.(*) 300,-
001. Ballinger, Erich DECKARHANDBOKEN. Hallgren & Fallgren 1991. 127+1s, pappband, för ”unga deckare”, innehåller även kriminologiska fakta. 80,-
002. Baxter, Glen BILJARDBORDSMORDEN. Norstedts 1993. 246s, häftad, illustrerad, rak obruten rygg, ngt nött. 150,-
003. Bennich-Björkman, Bo FORSKNING OM DETEKTIVROMANEN 1907-77. Jury 1979. 156s, häftad, som vanligt blekt rygg. 40,-
004. Berggrén, Evert DEN HEMSÖKTA ATELJÉN. Bonniers 1924. 196s, häftad, mkt nött o delvis trasig rygg, lossnande bakre omslag, snedläst, exlibris.* 150,- SÅLD
005. BERGHS BÄSTA FRÅN ELLERY QUEEN’S MYSTERY MAGAZINE OCH BLACK MASK MAGAZINE. Berghs 1965. 167+1s, häftad, rak obruten rygg, ngt nött. 50,-
006. Blixen Karen (Pierre Andrézel): VEDERGÄLLNINGENS VÄGAR. Bonniers 1945. 305+3s, halvklotbd m ngt nött skyddsomslag. 200,-
007. Blom, K Arne DORIS GERCKE SKILDRAR DEN KRYPANDE ORON BAKOM IDYLLENS FASAD. Skandinavisk Kriminalselskab 1995. 11s, klammerhäftad, ngt nött, ett av 100 ex. 50,-
008. Breda, Olaf HERR SAHLES HEMLIGHET. Dahlberg 1917. 172+4s, häftad, ngt nött o snedläst, skadad ryggfot, exlibris.* 150,-
009. Broberg, Jan (red.) DET ÄR FRÅN POLISEN … En bok för alla 1999. 359s, häftad, ryggveck. 40,-
010. Broberg, Jan (red.) FYRA ESS I JULLEKEN. Spektra 1976. 83+5s, häftad. 80,-
011. Broberg, Jan (red.) KVINNANS LIST. En bok för alla 1997. 350+2s, häftad, rak obruten rygg. 40,-
012. Broberg, Jan (red.) MORD I SLUTNA RUM. Prisma 1967. 217+6s, häftad, ngt nött, fläckig rygg. 40,-
013. Broberg, Jan (red.) SPIONAGE. Prisma 1966. 181+11s, häftad. 50,-
014. Broberg, Jan (red.) SPIONEN I SPEGELN. Cavefors 1973. 174s, häftad, rak obruten rygg, ngt nött. 60,-
015. Burns, Rex DÖDEN I VÄXTHUSET. Bonniers 1980. 209+1s, klotbd m ngt nött skyddsomslag. 90,-
016. Camilleri, Andrea MONTALBANOS NYÅR. Fischer & Co 2003. 343+2s, häftad, rak obruten rygg, recensionsstämpel övre snitt. 90,-
017. Childers, Erskine SANDBANKARNAS GÅTA. Rabén & Sjögren 1979. 329+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, diskret tejplagad reva. 200,- SÅLD
018. Cook, Thomas H.: DEN SVARTA TJÄRNEN. Forum 2000. 288s, klotband m skyddsomslag. 135,-
019. DE BÄSTA SPIONHISTORIERNA. Bonniers 1966. 204+1s, klotband m nött skyddsomslag, fläck undre snitt. 70,-
020. DN-DECKAREN. Dagens Nyheter 1966. 63+1s, häftad, ngt snedläst. 50,- SÅLD
021. Donovan, Dick "DET SVARTA BRÖDRASKAPET". Dahlberg 1914. 125+3s, häftad, nött, reva ryggfot. 90,-
022. Donovan, Dick MICHAEL DANEVITCHS DETEKTIVBRAGDER. Skoglunds 1902. 246+2s, snedläst nött privathalvklotband, namn försättsblad. 200,-
023. Donovan, Dick MICHAEL DANEVITCHS DETEKTIVBRAGDER. Skoglunds 1902. 246+2s, häftad, nött, ngt snedläst, flera tejplagningar o spår efter tejp. 200,- SÅLD
024. Donovan, Dick UTOM LAGENS GRÄNSER. Dahlberg 1914. 128s, häftad, ngt nött. 90,-
025. DUKAT FÖR MORD. Trevi 1993. 414+2s, klotband m ngt nött skyddsomslag, stämpel eftersättsblad. 90,-
026. Elgström, Jörgen & Åke Runnquist SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950. Sällskapet Bokvännerna 1957. 160+3s, halvklotband, illustrerad, Bokvännens Bibliotek 36. 250,-
027. Elgström, Jörgen & Åke Runnquist SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950. Sällskapet Bokvännerna 1957. 160+3s, häftad, illustrerad, liten fläck bakre omsl, Bokvännens Bibliotek 36. 300,- SÅLD
028. Elgström, Jörgen & Åke Runnquist SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950. Sällskapet Bokvännerna 1957. 160+3s, häftad, illustrerad, variant: upplageinfo saknas på s[163], omslagstrycket förskjutet uppåt, Bokvännens Bibliotek 36. 300,- SÅLD
029. Eustrange, L.: EN HEMLIGHET. Lindenstein 1912. s[1]-98. C M B: ETT SÖDERNS BARN. s[99]-176. Komplett men delvis i lösbladsystem.* 50,- SÅLD
030. Faulkner, William SPRINGARSPEL. Prisma 1984. 190s, pappband. 90,-
031. Fielding, A.: COXMYSTERIET. Bonniers 1931. 246s, häftad, nött, reva rygghuvud. 90,-
032. Fielding, A.: MORDET PÅ NOOK. Bonniers 1932. 237s, häftad, skuren, ngt nött. 90,-
033. Fielding, A.: MORDGÅTAN PÅ STILLWATER HOUSE. Bonniers 1936. 192s, häftad, nött, reva ryggfot. 90,-
034. Fielding, A.: RUMMET N:O 14. Svenska Andelsförlaget 1927. 243s, häftad, nött, ngt snedläst. 90,-
035. Föreningen kriminalförfattare i Stockholm BY US. Härnösand 1981. 54+2s, klammerhäftad, ngt nött. 80,-
036. Göing, Mickel MORD I ÖRESUND. Everts 1954. 2uppl, häftad, ngt nött. 100,-
037. Hanshew, T.W.: DET MYSTISKA STÅLRUMMET. Nordiska Förlaget 1914. 128s, häftad, snedläst, nött, exlibris.* 90,-
038. Harris, Tom DEN SISTA CHECKEN. Dahlberg 1918. 96s, häftad, ngt nött, namn främre omslag, snedläst. 175,- SÅLD
039. Hedman, Dag ELEGANTA ESKAPADER. FRANK HELLERS FÖRFATTARSKAP TILL OCH MED KEJSARENS GAMLA KLÄDER. Settern 1985. 447+1s, klotband m skyddsomslag, Abstract-blad medföljer. 130,- SÅLD
040. Hedman, Iwan & Jan Alexandersson FYRA DECENNIER MED DENNIS WHEATLEY. DAST 1973. 191+1s, häftad, illustrerad, nött, ca 40% i lösa sidor, blyertsmarkeringar, endast läsex. 30,-
041. Heyman, Viveca ”Vem är läsaren, monsieur Poirot? En förklaring av den mystiska mrs Agatha Christies gåta”. I ARTES nr 2 1977, s86-100, häftad, ngt nött, Heymans namn överstruket med grönt på bakre omslag. 50,-
042. Hiaasen, Carl BLÅ TUNGA. Bonnier Alba 1993. 365s, klotband m ngt nött skyddsomslag, prislapp bakre omsl. 120,-
043. Hiaasen, Carl ORKANENS ÖGA. Bonnier Alba 1996. 331+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
044. Hiaasen, Carl STRIPTEASE Bonnier Alba 1994. 361+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
045. Himes, Chester BOMULL I HARLEM. AWE / Gebers 1979. 255s, häftad, ryggveck, ngt nött. 100,-
046. Himes, Chester BOMULL I HARLEM. AWE / Gebers 1979. 255s, häftad, rak obruten rygg, ngt nött.* 125,-
047. Himes, Chester FULLT PÅDRAG. AWE / Gebers 1981. 243+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 125,-
048. Himes, Chester SKJUTER BÄST SOM SKJUTER SIST. AWE / Gebers 1980. 215s, häftad, ryggveck, ngt nött. 90,-
049. HITCHCOCK’S BÄSTA. FÖRSTA – ELFTE SAMLINGEN. Journalförlaget / Åhlén & Åkerlund 1959-70. Ca 1800 sidor. Tretton volymer med 2:a och 10:e samlingen i var sin variant. Första samlingen pappband, resten häftade. Ngt nötta men i gott skick överlag. 1:a ngt snedläst, 5:e med slitsad ryggfot, tillskrift i en av 10:e-varianterna samt noveller förkryssade i några av volymerna. I 3:e samlingen bilagt följebrev från förlaget med tryckt hälsning från Hitchcock (reklam). Ovanlig svit inklusive varianttryck. 780,-
050. I LÖSAN SAND. Sveriges Hembygdsförbund 1994. 217s, häftad, ngt nött. 70,-
051. I SKRÄCKENS PARADIS. Wahlström & Widstrand 1961. 333+1s, klotband m nött fläckigt skyddsomslag, främre pärms insida samt försättsblad m fläck. 150,-
052. Indridason, Arnaldur GLASBRUKET. Prisma 2003. 262+1s, klotband m skyddsomslag. 120,-
053. Indridason, Arnaldur KVINNA I GRÖNT. Prisma 2004. 263+1s, klotband m skyddsomslag. 90,-
054. Indridason, Arnaldur MANNEN I SJÖN. Prisma 2006. 311+1s, klotband m skyddsomslag. 90,-
055. Jackman, Stuart FALLET DAVIDSON. EN SAMMANSTÄLLNING AV HEMLIGA DOKUMENT UR HANS HÖGVÖRDIGHET ÖVERSTEPRÄSTEN KAJAFAS PRIVATA ARKIV. Verbum 1984. Opag (ca 120s), häftad, ngt nött. 100,-
056. Janson, Sune MAIGRET I SÖDERKÖPING. Romantik Hotel Söderköpings Brunn uå. Opag (ca 60s), klammerhäftad, ngt nött, fläckig närmast ryggen. 150,-
057. Kernahan, Coulson KAPTEN SHANNON. Silén 1910. 128s, häftad, nött, bit saknas rygghuvud, på väg att släppa i rygg.* 120,-
058. Keyser, H.: SVARTA GESTALTEN PÅ TORSBORG. BILDER OCH MINNEN FRÅN FÖRSTA TREDJEDELEN AF VÅRT ÅRHUNDRADE. FÖRSTA DELEN. (s3-124) SENARE DELEN. (s125-288) Minneapolis, Minn. J. Leachman & Son, förläggare uå (sent 1800-tal). 288s, häftad, mkt nött rygg, bitar saknas rygghuvud, svaga inre falser m blottade klamrar. 400,-
059. [KRIMINOLOGI] Ekholm, Jan Olof & Sven Sperlings MÄLARMÖRDAREN. HISTORIEN OM ETT BROTT. Bonniers 1979. 242+1s, klotbd m ngt nött skyddsomslag, recensionsstämpel eftersättsblad, dedikation: ”Iwan med äkta mordhälsningar Jan Olof Ekholm”, med Iwan Hedmans exlibris. 200,- SÅLD
060. [KRIMINOLOGI] Svensson, Jörn ANNA JOHANSDOTTERS DÖD. ETT SMÅLÄNDSKT MORDDRAMA. Liber 1981. 2tryckn, 248s, pappband, prislapp bakre omslags insida. 80,-
061. la Cour, Tage MORD I BIBLIOTEKET. Sällskapet Bokvännerna 1953. 82+1s, häftad, ngt gulnad pärm samt delar av inlagan, Bokvännens Småskrifter 9, ett av 600 ex. 200,-
062. Larsen, Erik Otto FRIHETENS SKUGGA. Trevi 1994. 171s, klotband m ngt nött skyddsomslag, inklistrad recensionslapp försättsblad. 60,-
063. Larsen, Erik Otto MASKEN I SPEGELN. Trevi 1995. 168+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, förlagsstämpel eftersättsblad. 60,-
064. Lewin, Michael Z.: DANNY FÅR ORDEN I SAGERNE. Blyanten 1993. 12+2s, klammerhäftad, dansk text. Nr 054/300 ex. 50,-
065. Lithner, Klas GE MIG EN BROMS! SYNPUNKTER PÅ ÖVERSÄTTNING AV DECKARE FRÅN ENGELSKA. BJW-förlaget 1999. 39+1s, klammerhäftad, sista 6 sidorna samt bakre omslag m diskreta tryckskador i övre yttre hörnet. 333-serien 5. 90,-
066. Ljung, Tom KUSSOVSKA ARVET. Nordiska Förlaget 1918. 254s, häftad, ngt nött o snedläst, exlibris.* 150,- SÅLD
067. Lundin, Bo SALONGSBÖDLARNA. Cavefors 1971. 203+4s, häftad. 70,-
068. Lundin, Bo SPÅRHUNDAR, SPIONER OCH SPÄNNANDE PERSONER. Carlssons 1993. 260+3s, ngt nött pappband, rygg ngt blekt. 125,-
069. Lundin, Bo SPÅRHUNDARNA. BERÖMDA DETEKTIVER I NÄRBILD. Rabén & Sjögren 1973. 251+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 200,-
070. Lundin, Bo ÅRHUNDRADETS SVENSKA DECKARE. Jury 1993. 143+1s, pappband. 300,-
071. Lustgarten, Edgar VAR DOMEN RÄTTVIS? Lindblads 1952. 212s, häftad, ngt nött, ryggveck, ryggfot m slitsade sidor. 150,- SÅLD
072. Lynch, Lavrece L.: DEN OSYNLIGA HANDEN [I-III DELEN]. Rasmusson & Hansén 1913. 540s, nött klotband, inget försättsblad, stämpel m kulspetskladd titelsida, reva s237-238, författarnamnet skrivs ”Lawrence” på ryggen. 70,-
073. Lynch, Lawrence L.: VITTNET SOM SAKNADES. Thure Wahledow 1924. 207s, häftad, nött, revade ryggändar. 70,-
074. Mailer, Norman HJORTPARKEN. Bonniers 1956. 319+1s, halvklotband m nött skyddsomslag, missfärgat försättsblad. 150,-
075. Mandel. Ernest FÖRTJUSANDE MORD. Alfabeta 1985. 160s, pappband, ngt mörk rygg. 90,-
076. Marsch, R.: KVINNAN MED EN HAND. Holmquist 1916. 109s, häftad, ngt nött, exlibris.* 90,-
077. Marsh, Richard HERTIGINNANS DIAMANTER. Dahlberg 1917. 176s, häftad, ngt nött o snedläst, exlibris.* 90,-
078. Marsh, Richard JUVELKUNGEN. Nordiska Förlaget 1914. 126s, häftad, ngt nött, snedläst, exlibris.* 90,-
079. MIDVINTERMORD OCH ANDRA KRIMINALNOVELLER. Semic 2001. 147s, pappband.* 70,-
080. Mopp, Michael MILDA MAKTER – MORD! Wahlström & Widstrand 1956. 188+1s, häftad, ngt nött, osprättad. 80,-
081. MORD PÅ JULAFTON OCH ANDRA JULDECKARE. Semic 2003. 159+1s, klotband m skyddsomslag. 70,-
082. MORD, MÖRDARE MED MERA. Rabén & Sjögren 1960. 448s, häftad, nött, ryggveck. 150,-
083. MORDEN I NORDEN. Bokklubben Norden 1990. 182s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 70,-
084. MORDET PÅ JULTOMTEN OCH ANDRA JULDECKARE. Semic 1999. 144s, pappband, pressklipp medföljer. 70,-
085. Morris, Richard MORD PÅ MUSEUM. EN THRILLER I SYDSVENSK MILJÖ. Spektra 1969. 159+1s, ngt nött pappband. 90,-
086. NOVELLER PÅ TEMAT KÄRLEKEN OCH DÖDEN. Allers 1977. 128s, häftad, rak obruten rygg, nött, klisterlapp bakre omslag, halvt bortriven prislapp främre omslag med åtföljande skada. 20,-
087. Ottolengui, R.: DET SISTA SKOTTET. B. Wahlströms 1916. 174s, häftad, nött, ngt snedläst, bakre omslag fläckigt, exlibris.* 90,-
088. Paretsky, Sara BRÄNNSÅR. W&W 1991. 336+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 150,-
089. Paretsky, Sara DÖDLÄGE. Legenda 1985. 278+1s, klotband m nött skyddsomslag, stötta nedre hörn. 150,-
090. Paretsky, Sara EGEN VINNING ANNANS SKADA. Legenda 1984. 240+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 150,-
091. Paretsky, Sara SMYGANDE GIFT. W&W 1990. 307s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 150,-
092. Paretsky, Sara SVARTLISTAD. Ordfront 2006. 463+1s, klotband m skyddsomslag, recensionsstämpel övre snitt. 150,-
093. Paretsky, Sara TUNNELSEENDE. W&W 1995. 423+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 150,-
094. Paretsky, Sara ÄNGLAVAKT. W&W 1993. 429+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 150,-
095. Parker, D.: EN MISSLYCKAD KUPP. Holmquist 1919. 128s, häftad, nött, revade ryggändar, exlibris.* 90,-
096. Parker, Fred BEVISKEDJAN. Holmquist 1918. 112s, häftad, ngt nött, revade ryggändar, exlibris.* 175,- SÅLD
097. Pearson, John JAMES BOND. THE AUTHORIZED BIOGRAPHY OF 007. A FICTIONAL BIOGRAPHY. Sidgwick & Jackson 1973. 1st UK ed. 317pp, halfcloth in not price-clipped dw, some wear. 350,-
098. Price, Anthony BLINDGÅNGARNA. AWE / Gebers 1978. 289s, klotband m nött skyddsomslag. 80,-
099. Price, Anthony KRAFTMÄTNINGEN. AWE / Gebers 1987. 333+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
100. Price, Anthony LABYRINTMAKARNA. AWE / Gebers 1980. 251s, klotband m nött skyddsomslag, namnt+år. 80,-
101. Price, Anthony RÄVSPEL. AWE / Gebers 1984. 260+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
102. Price, Anthony SKENMANÖVER. AWE / Gebers 1985. 367s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
103. Price, Anthony SPRICKAN I MUREN. AWE / Gebers 1981. 255+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 90,-
104. Price, Anthony SPÖKEN KASTAR SKUGGOR. AWE / Gebers 1982. 339+1s, ngt nött pappband. 90,-
105. Price, Anthony ÅRGÅNG 44. AWE / Gebers 1979. 340s, klotband m nött skyddsomslag. 80,-
106. Price, Anthony ÅSNANS TRIUMF. AWE / Gebers 1983. 330+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, övre snitt stämplat "Friex". 80,-
107. Queen, Ellery (ed.) ELLERY QUEEN’S MYSTERY MAGAZINE september 1951. 143+1pp, softcover, slight wear, stories by Cornell Woolrich, Rufus King, T. S. Stribling, Q. Patrick and others. 125,- SÅLD
108. Queen, Ellery (ed.) TWENTIETH CENTURY DETECTIVE STORIES. World nd (©1948). 1st US ed. 288pp, cloth in worn spine-faded dw w tears, includes ”Queen’s Quorum”. 225,- SÅLD
109. Reeve, Arthur B.: DETEKTIVPROFESSORN. Nordiska Förlaget 1914. 127s, häftad, ngt nött, fläckig rygg.* 125,- SÅLD
110. Riverton, Stein MÖRDAREN FRÅN MÖRKRET. Dahlberg 1916. 4uppl, 176s, häftad, ngt nött o snedläst, exlibris.* 50,-
111. SEXTON BRA MINIDECKARE. Bra Deckare / Bra Böcker 1977. 92+2s, häftad. 50,-
112. Shaffer, Anthony SLEUTH. Jarlateatern 1984. 52+4s, klammerhäftad, pjäshäfte med läsövningar, teaterebiljett inklistard fr omsl insida. 100,-
113. Skånska Deckarsällskapet BLAND DJUR OCH ODJUR. SKÅNSKA DECKARSÄLLSKAPET I SKÅNES DJURPARK. Skånska Deckarsällskapet 1995. 2uppl, 51+1s, klammerhäftad, nött rygg.* 50,- SÅLD
114. Svenska Deckarakademin MORDISKT ALLEHANDA. Lindqvist 1976. 227s, häftad, osprättad. 90,-
115. SVENSKA NOVELLMAGASINET. Nr 1935:1-8,17-40. 1938:1-20,31-40. 1939: 1-20. Nio nötta privathalvskinnbd. Samtliga tidskriftsnr verkar utifrån stickprov bundna inklusive främre o bakre omsl. Inköpta av LEN i befintligt inkomplett skick från Göteborgsantikvariat 1988. Gott skick. Trevlig svit.* 900,-
116. TALES OF CRIME AND DETECTION. Natur och Kultur 1952. 103+1s, häftad, ngt snedläst, noveller av Anthony Berkeley, Agatha Christie, R. Austin Freeman och Milward Kennedy, ”retold by George F Wear”, språkövningsbok på engelska (”Easy English Stage E"). 60,-
117. TANKAR OM MORD. Zindermans 1978. 190+2s, klotbd m skyddsomslag, som vanligt med blekt rygg. 70,-
118. Turèll, Dan MORD DA CAPO. SKS, Norge 1994. 62+2s, häftad, ngt nött, förord av Gunnar Staalesen, bibliografi av Anders Hammarqvist och Bjarne Nielsen, nr 428/1000 ex. 150,-
119. Turèll, Dan MORD I DUVSLAGET. Bonniers 1986. 249+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag, recensionsstämpel eftersättsblad. 125,-
120. Turèll, Dan MORD I MARS. Bonniers 1992. 246+1s, klotband m skyddsomslag. 125,-
121. Turèll, Dan MORD I MÖRKER. Bonniers 1985. 255+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 125,-
122. Turèll, Dan MORD PÅ MÅNDAG. Bonniers 1989. 4-8 tus, 237+1s, klotband m ngt nött skyddsomslag. 125,-
123. Wall, Christian HEMLIGHETEN PÅ ALMNÄS. Nordiska Förlaget 1915. 127s, häftad, nött, främre omslag övre yttre hörn saknas, stämpel försättsblad.* 40,-
124. Wall, Christian HEMLIGHETEN PÅ ALMNÄS. Nordiska Förlaget 1915. 127s, häftad, ngt nött, exlibris.* 90,- SÅLD
125. Westberg, Sigurd DET STULNA KUNGARIKET. B. Wahlströms 1915. 189+1s, häftad, ngt nött, exlibris.* 150,- SÅLD
126. Wilkins, Robinson DOKTOR BERTRAMS TVÅ HJÄRTAN. Dahlberg 1916. 80s, häftad, ngt nött, fläckigt omslag, exlibris.* 150,- SÅLD
127. Wopenka, Johan METREVEN OCH ANDRA KRIMINALNOVELLER. BJW-förlaget 1995. 28s, klammerhäftad, signerad ”Johan” på bakre omslag. 333-serien 3. 125,-
128. Wägner, Harald DE HEMLIGHETSFULLA GÅVORNA. Dahlberg 1917. 192s, häftad, ngt nött, främre omslag övre vänstra hörn saknas resulterande i reva rygghuvud samt brytveck främre omslag, exlibris.* 150,-
129. ÄVENTYRS- OCH DETEKTIVHISTORIER. [Sammanbundna häften av VECKOMAGASINET]. Uå. 383+1s, häftad, trasig rygg, nött, innehåller bl.a. två ”gamle mannen i hörnet”-noveller av baronessan Orczy. 150,-
130. 21 OSLAGBARA DECKARE. Lektyrdeckaren 1983. 158s, häftad, ngt nött. 40,-
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.