KATALOG 1

Krim & spänning

September 2009

* Beställningar görs till per[at]olaisen.se. Postens porto och ev. andra tjänster tillkommer. Förskottsbetalning till plusgiro. För bilder, se pdf-versionen.
* Order via per[at]olaisen.se. All prices in Swedish Krona (SEK). Postage is extra. Payment in advance. See the pdf version for pictures.
Nicholas Blake
MORD MELLAN LEKTIONERNA
Originaltitel: A Question of Proof
P. A. Norstedt & Söners Förlag 1937. Första svenska upplaga. ”Tum”-serien. 288s. Häftad. Ngt nött.
300,-
Författarens deckardebut och första Nigel Strangeways-romanen. Andra Blake-boken på svenska.
Lawrence Block
THE DEVIL KNOWS YOU’RE DEAD
William Morrow and Company Inc. Not dated but © 1993. Uncorrected bound galleys preceeding the 1st US edition. 304pp. Softcover. Slight wear.
400,-
The eleventh Matt Scudder novel.
W. R. Burnett
GANGSTERLIV I U. S. A. CHICAGO-CÆSAR. INTERIÖRER FRÅN DEN AMERIKANSKA GANGSTERVÄRLDEN
Originaltitel: Little Cæsar
Bokförlaget Sigillet 1941. Första svenska upplaga. 176s. Häftad. Skuren. Övre snittet snedskuret. Liten reva rygghuvud. Ngt nött. Bakre inre falsen ngt sprucken.
300,-
John Dickson Carr
SVART SABBAT
Originaltitel: The Burning Court
Albert Bonniers Förlag 1939. Första svenska upplaga. 288s. Häftad. Skuren. Lagad hemmagjord rygg. Bakre omslag i styvare kartong. Tejpad. Skadat tejplagat främre omslag. Stämpel (Studiecirkeln Mimers Brunn) titelsida.
200,-
Agatha Christie
THE MYSTERIOUS MR QUIN
W. Collins Sons & Co Ltd. Not dated. Collins 1’ Novels #197. 286pp. Light blue worn faintly slanted decorated cloth. Dark blue lettering. Worn dustwrapper. Previous owner’s name inside front board.
700,-
Early reprint of this collection of short stories featuring the enigmatic Harley Quin. Uncommon; very much so in dustwrapper.
Colin Dexter
THE WENCH IS DEAD
Macmillan 1989. 1st UK edition. ISBN 0333517873. 200pp. Dark brown cloth. Gilt lettering. Not priceclipped £11.95 dustwrapper. Shadow of small sticker inside front board, previous owner’s name and date front endpage.
600,-
The eighth Inspector Morse novel.
Dick Turpin Library
No 37. THE FLAMING COACH. 62+2pp.
No 53. THE TREASURE GUARD. 63+1pp.
No 55. IN LONDON’S TOWER. 62+2pp.
No 58. THE MYSTIC CLUE. 63+1pp.
No 63. THE LONE VALE WIZARD. 63+1pp.
Geo. Newnes. Not dated. Five volumes. All worn softcover with price sticker front cover and rounded lower corner to spine.
500,-
Janet Evanovich
LOVLIGT BYTE
Originaltitel: One for the Money
Richters 1995. Första svenska upplaga. ISBN 9177078667. 298+3s. Klotband. Ngt nött skyddsomslag.
120,-
Första Stephanie Plum-romanen.
Donald O. Fexer
EN GENIALISK KUPP.
A.-B. Dahlberg & Co:s Förlag 1917. Originalupplaga. 25-öres-serien 237. 94+2s. Häftad. Ngt snedläst. Revor ryggändar. Ägarstämpel förtitelsida.
300,-
SÅLD
GARRICKS MILJONER.
A.-B. Dahlberg & Co:s Förlag 1917. Originalupplaga. 25-öres-serien 248. 77+3s. Häftad. Ngt snedläst. Revor ryggändar. Ägarstämpel förtitelsida. Omslag och förtitelsida: ”millioner”.
300,-
SÅLD
Randall Garrett
LORD DARCY. A 3-IN-1 VOLUME. MURDER AND MAGIC. TOO MANY MAGICIANS. LORD DARCY INVESTIGATES.
Nelson Doubleday, Inc. Not dated. Book club edition but 1st US edition in this format (code ”N23” on page 599). 600pp. Purple/black halfcloth. Dustwrapper with some wear.
300,-
Graham Greene
ORIENTEXPRESSEN
Originaltitel: Stamboul Train
Albert Bonniers Förlag 1934. Första svenska upplaga. 289s. Häftad. Mycket nött. Tejpad främre inre fals.
175,-
Jan Guillou
COQ ROUGE. BERÄTTELSEN OM EN SVENSK SPION
Norstedts 1986. Originalupplaga. ISBN 9118621422. 368s. Ngt snedläst klotband. Nött skyddsomslag.
550,-
Första boken om Carl Gustaf Gilbert Hamilton.
Thomas Harris
RED DRAGON
G. P. Putnam’s Sons [1981]. 1st US edition. ISBN 039912442X. 348+1pp. Gray/black halfcloth. Silver lettering on spine. Two agent’s stamp front endpage.
300,-
The first Hannibal Lecter novel.
Klass 8 L
MYSTERIET PÅ STENSHUVUD.
Grafo-Tryck AB, Simrishamn 1970. Originalupplaga. 123s. Häftad. Ngt reviga ryggändar. Ngt fläckigt omslag. Litet kulspetsstreck främre omslag. Exlibris.
400,-
Ur förordet, skrivet av ”Klassförståndaren”: [- - -] Huvudpersonerna i boken är eleverna i klass 8L på Jonebergsskolan i Simrishamn. Det är också de som genom grupparbeten, samtal, ändlösa diskussioner och egna uppsatser format och utarbetat den intrig och händelseutveckling, som givits namnet: ’Mysteriet på Stenshuvud’. Undertecknad har rättat deras samlade verk, ändrat och justerat och någon gång skrivit om, men jag vill betona att denna bok är elevernas egen! [- - -]”.
SÅLD
John D. MacDonald
MURDER FOR THE BRIDE
Fawcett Publications, Inc [1951]. 1st US edition. Gold Medal Book #164. 164+4pp. Paperback. Slight fade to spine. Slight wear. Price in biro back cover.
450,-
The author’s second mystery.
A. A. Milne
GÅTAN PÅ RED HOUSE
Originaltitel: The Red House Mystery
Albert Bonniers Förlag 1933. Första svenska upplaga. Pistolserien. 274+1s. Häftad. Mycket nött. Ngt snedläst. Bakre omslagets insida fuktfläckad.
350,-
SÅLD
Ellery Queen
THE TRAGEDY OF Y. A DRURY LANE MYSTERY
Frederick A. Stokes Company 1941. 1st US edition as by Ellery Queen. 344pp. Red decorated cloth. Black lettering. Not priceclipped worn $2.00 dustwrapper.
600,-
Originally published 1932 as by Barnaby Ross.
Clayton Rawson
FOTSTEG I TAKET
Originaltitel: The Footprints on the Ceiling
Albert Bonniers Förlag 1940. Första svenska upplaga. Pistolserien. 285+2s. Ngt snedläst privathalvskinnband. Ngt blekt rygg.
650,-
Andra Merlini-romanen, första på svenska.
H.-K. Rönblom
DÖD BLAND DE DÖDA.
P. A. Norstedt & Söners Förlag 1954. Andra upplagan. 215+1s. Häftad. Nött. Snedläst.
100,-
Författarens deckardebut. Första Paul Kennet-romanen.
Rex Stout
RÄDDA HERRARS KLUBB
Originaltitel: The League of Frightened Men
P. A. Norstedt & Söners Förlag 1939. Första svenska upplaga. 303s. Häftad. Nött. Ngt snedläst. Blekt och ngt fläckigt omslag. Ryggränder. Släppt ca en tredjedel i ryggen. Exlibris Sture Lönnerstrand.
300,-
Andra Nero Wolfe-romanen.
Sven Sörmark
HOTAD. EN VECKA I EN TIDNINGSKUNGS LIV.
Litteraturfrämjandet / Forum 1978. ISBN 9137062476. 184+1s. Ngt snedläst pappband. Övre hörnen kantstötta. Dedikation: Klas, från vännen författaren.
100,-
Klas = Klas Lithner (1923-2001), åklagare, jur. dr. och, liksom Sven Sörmark, ledamot av Svenska Deckarakademin.
Stieg Trenter
SOM MAN ROPAR ...
Albert Bonniers Förlag 1944. Originalupplaga. 260+3s. Häftad. Ngt nött och lätt snedläst. Ryggränder. Ryggändar med smärre revor. Främre inre fals släppt ngt. Litet bokägarmärke bakre inre omslag.
1500,-
Författarens andra bok.
SÅLD
Charles Underhill
KAPTEN CARLO FANTOM
Originaltitel: Captain Fantom
Bokförlaget Plus [1980]. Första svenska upplaga. ISBN 9174061917. 286s. Klotband. Ngt nött skyddsomslag.
200,-
Pseudonym för Reginald Hill.
SÅLD
???
MORD I FÖRSAMLINGEN
B. Wahlströms Bokförlag 1955. Förhandsexemplar (Läsexemplar för bokhandeln.) 253+1s. Häftad. Ngt snedläst. Ngt nött. Enstaka fläckar. Svaga ryggränder. Sidorna 189-208 oömt sprättade. Namn förtitelsida.
200,-
Pseudonym för Bengt Håkansson. Författaren anges som ”???” och då endast på främre omslaget. På främre omslaget även följande: ”Tilldelad Svenska Detektivromanpriset 1955. Kronor 15.000.”
Har du kommit hit utan att passera startsidan kan du klicka här så kommer du direkt till Per Olaisen Förlag, Antikvariat & Produktion.